Fendry Ekel: de kunstenaar als hongerstaker CULTUUR KUNST Theaters een dag lang domein van de jeugd Spektakel in Warmondse kerk Fenomenale Pashkevich op jubileum van Barning Nuchtere 'Irma la Douce' met vleugje nostalgie Van Maanen: Geen interesse in AKO-prijs woensdag 17 OKTOBER 2001 oeperd van n smaragd MN - Deze knoeperd van itnaragd behoorde in vroe- lagen toe aan de absolute sfrvan het Mogolrijk in In- De edelsteen weegt 43,3 ien stamt uit 1695, uit de ran heerser Aurangsib. De- eek vormde de rechthoekig .pen steen het pronkstuk en veiling van edelmetalen inden. De smaragd bracht bedrag van meer dan vijf jen gulden op. Foto: ANP derer zegt voor blijspel id -Acteur Joop Doderer zal niet spelen in het blij- 'Blijvend Applaus' dat vol- e maand in Amstelveen in liére gaat. Doderer heeft e veel last van de naweeën >en operatie eerder dit jaar. lordt vervangen door Al- van der Scheer. Doderer tdat hij genoeg hersteld ijn om in 'Blijvend Ap- 5' een van de vier rollen op le nemen. Gedurende de blies bleek dat toch te irte zijn. Behalve vervanger der Scheer, worden de rol- ertolkt door Caroline i Rick Nicolet en Huib mans. De regie is van An aal 'Blijvend Applaus' gaat vier operasterren op leef- lie in een tehuis voor ar- n herinneringen ophalen. tnne Keuls te it bij De Ratel n -Werkgemeenschap De bestaat 51 jaar. In het ka- aarvan is schrijfster Yvon- luls op zondag 21 oktober st bij een bijeenkomst van idse vereniging. Keuls, be- van haar roman 'Me- rmijn Moeder', houdt tij deze ochtend een voor- 11 Omdat De Ratel vorig «d genomineerd voor de en Veer in verband met 50-jarig jubileum, ontving leniging een geldbedrag nee ze de schrijfster kon- litnodigen. Belangstellen- unnen aanstaande zon- anaf 10.00 uur terecht in eidse Volkshuis, Apothe- ijk 33A in Leiden. De en- edraagt 6 gulden voor le- 18,50 gulden voor niet-le- De voordracht begint om uur. leiden/alphen - Geen eerlijker publiek dan kinderen. De enter tainer die gewiebel op de stoel, geklets met de buren of gedren tel door de zaal wil voorkomen, kan dan ook maar beter een paar sterke troeven achter de hand hebben. Buffo Operama kers heeft dat in ieder geval in de vorm van een voor kinderen aansprekend onderwerp: de on zichtbare wereld van de spijs vertering. Boeren, knorren en scheten knallen aanstaande zondagmiddag dan ook door de Leidse Schouwburg, waar dit ge zelschap zijn 'ingewandenope ra' voor kinderen op de planken brengt. Het is niet het enige gezelschap dat die dag naar de aandacht van de jeugd dingt. Zondag wordt namelijk voor de tweede maal de Nationale Jeugdtheater dag gehouden: een dag lang vormen tientallen theaters in heel Nederland het domein van de jeugd. Zo ook in Leiden en omstreken. Want behalve in de Leidse Schouwburg kunnen kinderen ook in het LAKtheater terecht, waar Theater Sirkel de jeugd- klassieker 'Blok' opvoert. In dit stuk laat acteur Frans Mal- schaert allerlei verrassende voorwerpen uit een magische kubus tevoorschijn komen, die onder zijn bewegelijke handen tot leven komen. Voorafgaande aan deze voor stelling kunnen kinderen vanaf 7 jaar meedoen met een work shop, waarin ze onder begelei ding van drie ervaren docenten scènes uit Alice in Wonderland leren naspelen. Na afloop tonen de kinderen hun acteertalent aan de aanwezige ouders. In het Parktheater in Alphen aan den Rijn wordt zondagmiddag een muzikaal sprookje opge voerd, gezongen door vier zan gers en begeleid op accordeon, cello, klarinet en saxofoon. Hoofdpersoon is het meisje Zieltje, dat zo mooi is dat geen man haar durft te benaderen en alle meisjes jaloers op haar zijn. De koningin is zo woedend over alle aandacht die Zieltje krijgt, dat ze haar dwingt te trouwen met het groene monster uit het woud. Maar dan ontmoet Zieltje de ijdele prins. En loopt alles toch nog goed af, zo belooft the atergezelschap Xynix de toe schouwer. In 'Staal', te zien in De Meerse in Hoofddorp, staat ook muziek centraal. Maar dan wel muziek voortgebracht door de machi nes in een oude staalfabriek. Dit klankenfestijn wordt in gang ge zet door een nieuwe werknemer in het krakkemikkige bedrijfje, waar twee mannen en de koffie juffrouw sinds mensenheugenis de dag volgens een vastgeroest patroon doorbrengen. Hun nieuwe collega laat alles in het honderd lopen, maar uit puin hoop die hij veroorzaak, ont staat vervolgens iets nieuws: een fabriek die verandert in een concertzaal. Programma Nationale Jeugd theaterdag: Leidse Schouwburg (Oude Vest 43 te Leiden): 'Slik - een Inge wandenopera' door Buffo Ope ramakers, geschikt kinderen vanaf 8 jaar. Aanvang: 14.30 uur. Vooraf een workshop, na door Coen Polack leiden -Toen de Amsterdamse kunstenaar Fendry Ekel op de opening van het geheel gereno veerde Rijksmuseum voor Vol kenkunde kwam, was hij onder de indruk. Hier zou hij zo willen werken. Het toeval wilde dat een vriend van hem werkzaam was in het depot van Volkenkunde in het Westland. Die bracht Ekel in contact met de leiding. Hij had al contacten met het pro jectatelier van Kunstcentrum Haagweg 4, waar kunstenaars van buiten de stad twee maan den aan een project kunnen werken. Zijn samenwerking met het museum en met het projec tatelier resulteerde uiteindelijk in twee tentoonstellingen. Die in het Projectatelier is net op zijn eind, Volkenkunde is zo enthou siast over de samenwerking dat is besloten om Ekels' installatie nog wat langer in huis te hou den. De installatie in Volkenkunde heeft als titel 'Studie voor een portret van een hongerstaker'. Het werk behelst een kamer met daarin een verzameling materi aal, variërend van videowerk tot schetsen, uit de krant geknipte foto's en wat je readymades zou kunnen noemen: een toiletpot met blauw spul erin, een bed, een stoel en een tafel. Door de rangschikking van deze spullen tot een interieur, krijgt de kijker een beeld van de persoon die in de kamer leeft. De studie is volgens Ekel niet voor een portret van een fictief persoon, maar van de maker zelf. „Ik denk dat je uiteindelijk alleen maar over jezelf kunt ver tellen. Het portretteren van ie mand anders blijft gokken. Van jezelf ben je zeker." Gaat Ekel dan in hongerstaking? Dat niet, maar voor hem zijn de overeenkomsten tussen een hongerstaker en een kunstenaar duidelijk. „Ik ben gefascineerd door de kracht van de honger staker: één iemand die met mi nimale middelen veel kan ver anderen. De inzet van een hon gerstaking is alleen de honger staker zelf. Kunstenaars hebben eigenlijk ook alleen maar zich zelf als inzet. Je kunt als kunste naar alleen maar namens jezelf werken." Ekel onderkent ook de politieke kracht van de hongerstakende eenling. Ekel kiest zijn woorden zorgvuldig. „Ik wil het allemaal niet te plat en ongenuanceerd stellen, maar deze installatie is in zekere zin ook politiek, maar dan wel kunstpolitiek." Het opfrissen van het heersende kunstklimaat in Nederland is Ekel wel een 'hongerstaking' waard. „Veel musea zijn ouder wets in hun opvatting omtrent exposeren. Neem nu het Stede lijk Museum in Amsterdam. Dat verwordt tot een historisch mu seum voor moderne kunst. Alles hangt en staat netjes tentoonge steld, zodat de mensen er rustig naar kunnen kijken. Vroeger was het daar een werkplaats, een vrije omgeving voor nieuwe dingen. Kunst moet niet vast roesten in musea, kunst moet constant opnieuw gedefinieerd worden, dan blijft het in bewe ging" Ekel, oorspronkelijk tekenaar en schilder, vindt daarom zijn werk in Volkenkunde en het projecta telier zo inspirerend. „Ik werd me er steeds meer van bewust dat tweedimensionale metho des zoals schilderen en tekenen een afstand creëren tussen kunst en kijker. Bij driedimen sionale installaties staat de kijker er bovenop of zelfs middenin, zoals in deze kamer. Dat heeft veel meer impact." Fendry Ekel: „Ik ben ge fascineerd door de kracht van de hongersta ker: één ie mand die met minima le middelen veel kan ver anderen." Foto: Hielco Kuipers 'Studie voor een portret van een hongerstaker' van Fendry Ekel. Nog te zien tot en met 31 oktober in de vleugel voor tij delijke exposities in het Rijks museum voor Volkenkunde, Leiden. Zijn werk in het projectatelier van Kunstcentrum Haagweg 4 is tot en met dit weekeinde te n Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor de amateur-kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en «giogenoten die musiceren, zingen, dansen, toneelspelen, ilderen, fotograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag: Muziekspektakel in de hervormde kerk van Warmond uzikaal spektakel, dat staat de inwoners van mond op 16,17 en 18 no- ber te wachten bij de uit ing 'Liduina' in de plaatse- hervormde kerk. Maar het takel beperkt zich niet al- tot de muziek. Achter de tmen zijn de gemoederen elijk behoorlijk hoog opge- n. Want Liduina, die de is heeft van een heilige, 'is oliek'. En dat ligt in de her- nde gemeenschap, in War- 'd in het bijzonder, toch szins gevoelig, em het maar geen musi- zegt koordirigent Marco man. „Dat roept te veel as- nies op met Joop van den Hij had vooraf niet en bevroeden dat het on- erp zo gevoelig zou liggen. Tflan: „Het idee kwam nota jp van een van de kerkleden Maar toen het thema toal vaststond, ging hij 1 en aan de slag en spitte hij maar kon in het leven ■iduina, die leefde rond aar 1400. De dirigent van 0 mtorij schreef zowel tekst muziek. Kalkman baseerde zijn voor stelling op een zestal schilderij en uit de St. Liduina Basiliek in Schiedam. Tijdens de uitvoe ring leidt een gids het publiek rond langs 'levende schilderij en' en praat de verschillende scènes aan elkaar. Bij het lezen van Liduina's le vensgeschiedenis stuitte de di rigent direct op een groot pro bleem. Op haar 12de jaar wordt ze namelijk ziek en ligt voor de rest van haar leven op bed. Kalkman: „Dat was schrikken. Want hoe moet je daar in vredesnaam een twee uur durend muziekspektakel over schrijven?" Uiteindelijk viel dat wel mee. Het is een aangrijpend verhaal, waarbij de visioenen van Lidui na een grote rol spelen. Decor wisselingen zijn in de kerk heel moeilijk en daarom zijn lichtef fecten juist belangrijk. Op een deel van de kerkbanken komt een groot podium (schuin om hoog) te liggen. Kalkman ge bruikt een paar simpele trucs om tijd en ruimte te creëren. Zo laat hij bijvoorbeeld een bootje voorbij varen tijdens Vijftien kinderen en dertig volwassenen staan straks op de planken van de intieme hervormde kerk in Warmond. Foto: Dick Hogewoning een Mariaprocessie en neemt een engel Liduina mee vanaf haar ziekbed naar diverse plek ken buiten haar kamer. In één visioen gaat ze bijvoorbeeld naar een berg. Het schuine po dium komt hier weer prima van pas. In een zijkamertje van de her vormde kerk zijn drie vrouwen bezig met het naaien van de kostuums. Ze spelen alledrie mee in het muziekspektakel. „Of we er zin in hebben? In middels wel. Maar we zijn er aan begonnen uit solidariteit met de anderen. We hadden moeite met het onderwerp." Kalkman legt uit dat heiligen in de geschiedenis van de her vormde kerk (in het algemeen) zoveel mogelijk zijn weggemof feld. „Noem onze namen maar liever niet", zeggen de dames. Het tweeslachtige van de keuze voor Liduina blijkt ook uit de weigering van een echtgenoot om naar zijn vrouw te komen kijken. Verder moest de preek, die in 'Liduina' voorkomt, wor den aangepast aan de plaatse lijke normen en waarden. En tenslotte kregen de mannen die de 'rauwe Picardiërs' spe len, van Kalkman toestemming om bepaalde teksten niet uit te spreken en desnoods te veran deren. Kalkman benadrukt: „Het plezier staat absoluut voorop. Iedereen moet zich dus in het stuk kunnen vin den." En nu het zover is gekomen, blijkt dat ook zo te zijn. „Wie er nu nog bij is, die blijft en gaat er helemaal voor", bezweren de naaisters. Met het naderen van de uitvoering hebben hun aanvankelijke bedenkingen in middels plaats gemaakt voor kriebels in de buik. Straks staan er vijftien kinde ren en dertig volwassenen op de planken van de intieme her vormde kerk. Van onenigheid of andere spanningen is dan, als het goed is, geen sprake meer. De lucht lijkt op tijd te zijn geklaard. Dat wordt nog eens onderstreept door het meespelen van enkele katho lieke dorpsgenoten. Het spek takel kan derhalve beginnen. 'Liduina', in de hervormde kerk, Herenweg 82 in War mond. Datum: 16, 17 en 18 november. Aanvang om 20.00 uur. Reserveren en informa tie: 071 3012131 of internet pagina liduina@ nieuwemuziek.com. Entree prijs: fl. 17,50. Casper Wichers muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Sergey Pashkevich, piano, en vijf jonge finalisten van het Rijnlands Muziekconcours 2001 Gehoord 16/10, de Waag, Leiden Hoe Wim Barning zijn vrienden, medewerkers, klanten/muziek liefhebbers en vooral zijn familie vol respect en dankbaarheid toesprak, was hartverwarmend. Tachtig jaar, drie generaties Bar ning in Leiden is dan ook niet niks. Begonnen op de Oude Sin gel met één orgel en één piano voor het raam is de pianohandel uitgegroeid tot 'Barning Muziek Totaal'. Een megazaak aan de Stationsweg waar je nu niet meer alleen pianos en orgels koopt, maar een groot aantal verschillende muziekinstrumen ten, bladmuziek en een keur aan cd's. Op het podium in De Waag staat een glanzende Petrof die na de pauze wordt betoverd door de Rus Sergey Pashkevich in een hemels instrument. Maar vóór de pauze geeft Barning ge legenheid aan vijf finalisten van het Rijnlands Muziekconcours 2001. Femke Knight treedt als eerste op met een duet van Mendels sohn op de uitnodigende Petrof. Als resultaat van vijf jaar gede gen pianoles bij Ben Hurrel- brink op de Streekmuziekschool Leiderdorp. Haar spel is consci ëntieus en helder. Ze zou zich nog wat meer kunnen richten op het opbouwen van spanning met een vooruitziende blik. De marimba wordt bedreven, sfeervol en geconcentreerd be speeld door Martine Verdelman. Ze is de enige die zich al lekker los kan maken van het noten beeld. Ook het spel van Carlijn Claas op de harp heeft klasse. Geen noot wordt weggemoffeld. Met helder en krachtig spel maakt zij haar debuut Maar het talent dat Wim Bar ning ter gelegenheid van zijn feestje uit Rusland heeft laten overkomen, tart alle beschrij ving. Nu is Sergey Pashkevich geen onbekende in Nederland. In 1992 won hij het Lisztcon- cours in Utrecht en werd hij al in één adem genoemd met on der anderen Igor Roma. In Rus land is hij ook nog eens een grootmeester in het schaakspel. Bovendien leerde hij bijna vlek keloos Nederlands in de twee jaar Sweelinck Conservatorium als postgraduate bij Jan Wijn. Pashkevich' spel is fenomenaal. Bij Chopins Ballade in g wellicht nog licht aftastend. In de grote Sonate nr 3 in b ademt zijn spel totale harmonie. Beschouwend en hartstochtelijk in het eerste en derde deel, dartel spetterend in het tweede, daverend vitaal en virtuoos in deel vier. In Liszts 'Nocturne/Les cloches de Genè- ve! is Pashkevich een meester in het combineren van dromerige helderheid en lyrische kracht. Een muur van indrukwekkend afstandelijke trots wordt opge trokken in Liszts 'Rhapsodie Es- pagnole'. Ook hier blijft zijn spel stralend transparant. Gestileer de, samengebalde kracht wordt afgewisseld met kleurrijk ex pressief vogelgekwetter in de stralende diskant van de Petrof. En wat Pashkevich presteert in zijn toegift, Liszts overbekende Campanella is boven bidden, boven denken. Zijn klokjes krij gen vleugeltjes. Het is alsof je slechts de fluisterende wiekslag van duizend vlinders hoort. Ra zendsnel 'zweven' zijn vingers over de toetsen, wordt de luiste raar meegesleept in een zalige roes. Baming had zijn jubileum niet beter kunnen vieren. afloop een nabespreking met de makers. LAKtheater (Cleveringaplaat 1 te Leiden): 'Blok' door Theater Sirkel, geschikt voor kinderen tussen de 4 en 8 jaar. Aanvang: 15.00 uur. Vanaf 11.00 uur een 'Alice in Wonderland'-work- shop, geschikt voor kinderen vanaf 7 jaar. Parktheater (Cornelis Gee liaan 2 te Alphen aan den Rijn): 'Zieltje' door Xynix, geschikt voor kinderen vanaf 6 jaar. Aanvang: 14.30 uur. Schouwburg De Meerse (Raad huisplein 3 te Hoofddorp): 'Staal' door Unieke Zaken, ge schikt voor kinderen vanaf 6 jaar. Aanvang: 14.30 uur. theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: Irma la Douce. Groep: Toneelgroep Comedia. Spel: Janke Dekker, Fred Butter. Nelly Frijda e.a Regie: André van den Heuvel. Muziek: Ruud Bos. Gezien: 16/10, schouwburg Leiden. Aldaar nog te zien: vanavond Een vleugje Parijs, een beetje de sfeer van 'Oh, la, la. la' en een tikkeltje nostalgie. Het zijn de voorspelbare ingrediënten die de musical 'Irma la Douce' van meet af aan tot een veilige re pertoirekeuze bestempelen. De film (met Shirley Maclaine en Jack Lemmon) is een echte klas sieker. Oudere generaties ken nen de toneelversie met Lia Do- rana of Beppie Nooy in de rol van Irma. Dat is allemaal zo'n veertig jaar geleden. Nu mag Janke Dekker het proberen. Haar spel past bij de sfeer van deze productie. Janke Dekker speelt de rol namelijk nuchter, vriendelijk en zonder melodra matische poespas. De liedjes zingt ze met heldere stem. Op zichzelf is dat zonder meer pret tig te noemen, al zou af en toe iets meer gepassioneerdheid of verleidelijk raffinement wense lijk zijn geweest. Voor de door haar gekozen aanpak valt echter veel te zeggen. Deze kleinschali ge musical is bij een vlot tempo zonder vertragende uithalen van emoties beslist gebaat. Haar tegenspeler Fred Butter weet efficiënt raad met zijn be faamde dubbelrol van Nestor en Oscar, waar alles in deze musi cal om draait De liefde tussen hoertje Irma en Nestor is al gauw een gegeven. Normaal ge sproken is dat einde verhaal, maar de musical daarentegen is nog maar net begonnen en heeft natuurlijk behoefte aan een conflict. Die strijd komt er, omdat Nestor met zichzelf in de knoop raakt. Het dubbelleven van arme partner van Irma en rijke hoerenloper bij Irma kan hij niet langer bolwerken. Ogen schijnlijke moord en verbanning volgen, waarna de beide gelief den elkaar weer in alle geluk om de nek kunnen vallen. De derde hoofdrol is weggelegd voor Nelly Frijda die haar perso nage van kroegbazin annex ver telster wel een beetje obligaat en vlak invult. De tekst is door de deskundige Ivo de Wijs onder handen geno men. Dat pakt altijd goed uit. De arrangementen van de meren deels bekende liedjes zijn func tioneel. Het decorontwerp zit ta melijk slim in elkaar. Daar komt nog eens bij dat het gehele en semble een sterk gemotiveerde indruk maakt. Alle korte scènes hebben daardoor bestaansrecht. De romantiek van deze hoerige vertelling krijgt consequent een ontnuchterende knipoog mee. Dat is maar goed ook, want an ders tendeert het stuk anno nu naar oubolligheid. Je gaat dan ook niet echt op het puntje van je stoel zitten, wat echter niet wegneemt dat deze 'Irma la Douce' plezierig amusement biedt. amsterdam/gpd - Nadat eerder Jeroen Brouwers al^iad laten weten geen interess^e hebben in het bijwonen van de uitrei king van de AKO-prijs, heeft nu ook Willem G. van Maanen zijn komst afgezegd. Brouwers is ge nomineerd voor zijn roman 'Ge heime kamers', Van Maanen voor 'Een huis van lief en leed'. Van Maanen heeft zijn uitgever Wim Hazeu gevraagd namens hem zaterdag naar de Rode Hoed in Amsterdam te gaan waar tijdens de uitzending van het VARA-programma Sonja op zaterdag de winnaar wordt be kendgemaakt. Hazeu laat desge vraagd weten dat Van Maanen meer prijs stelt om in afzonde ring zijn werk te voltooien dan voor het genomineerde boek speciaal naar Nederland af te reizen.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 23