'Imbeciel en idioot, dat kan echt niet mee MENINGEN Geen enkele reden om terroristische aanslagen goed te prati Aalmarktplan levert Leiden zoveelste winkelcentrum op Leidse vredesdemonstratie trok gemêleerd gezelschap Voortzetting sterilisatie-acties had veel dierenleed voorkomen Bloem pracht Plantso maal veel go Bij sollicitatie moet werkgever inzage in papieren hebben WOENSDAG 17 OKTOBER SPELREGELS De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen brieven ondertekend met naam en adres komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl Over de Aalmarktplannen van de gemeente Leiden het volgen de. De presentatie van de ge meente was goed. Er kwam zelfs het woord 'kleinschalig' in voor. Maar verder is er niets gewij- zigd. Projectontwikkelaars willen geld verdienen, daar zitten ze voor. Die brengen een duur plan met allerlei tierelantijnen. Maar 200 miljoen is niet niks. En 39 mil joen aan gemeenschapsgelden ook niet. En dat wordt altijd meer, zie het stadhuis. Zeer gezocht is de stelling dat het winkelend publiek achtjes loopt van tweehonderd meter en dat er daarvoor een brug moet komen en een steeg waar voor vijf winkels in de Haarlem merstraat en twee aan de Stille Rijn moeten worden gesloopt. Ook voor het zicht op een 'trek ker'. Een trekker is een zaak waar men dagelijks komt. Maar ik zie AH of de Bijenkorf er niet komen en V&D hebben we al. Daar moet dan de Aalmarkt- school voor worden gesloopt. En voor de onzinnige stelling dat de Stadsgehoorzaal beter gaat draaien als er een derde zaal op die plaats komt. In de door Diogenes zo prachtig op geknapte Proveniershuisjes Aal markt 5 en 6 moet dan de koffie kamer komen. Over monumen- tenbeheer gesproken. Het is best mogelijk de trekker in het gat van Van Nelle te bou wen met mooi zicht vanaf de Haarlemmerstraat, in vijf lagen kan je er 2000 vierkante meter kwijt en dan hoeft het binnen- gebied achter de Mandema- kersteeg niet helemaal te wor den volgebouwd. Daar kunnen dan leuke, goedkopere winkel- /woonhuizen blijven terwijl ze in het plan van de gemeente gaan dienen als frontje (schaamlap) voor de winkel er achter. Het voorliggende plan kost on nodig erg veel geld en levert winkelruimte op met een zeer hoge huurprijs. En dan hebben we niet leuke winkeltjes maar weer het zoveelste winkelcen- Joop J. Gijsman, Leiden. Graag wil ik even kort reageren op het artikel Vredesdemon stratie op het Stadhuisplein' (LD 9 oktober) van de hand van journalist Bart Garvelink. Ik wil met name ingaan op het volgen de citaat: 'Geleidelijk groeit het gezelschap aan tot ongeveer tachtig personen, voor het groot ste deel jongeren. Ze zijn aan hun uiterlijk herkenbaar als de vaste kern van de linkse groepe ringen in Leiden'. De journalist verzuimt helaas te noemen wie er volgens hem tot de kem van linkse groeperingen in Leiden behoren. Zou hij de SP of Groenlinks, EuroDusnie en/of de Fabel van de Illegaal bedoelen? De lezers kunnen er alleen maar naar gissen. In ieder gaval zijn ze volgens Bart als groep linkse mensen duidelijk te herkennen aan hun uiterlijk. Welk uiterlijk Bart bedoelt, ko men we in het artikel niet te we ten. Ik heb daarop in mijn ge heugen gegraven en nog een tijdje de foto in het Leidsch Dagblad bestudeerd. Ik heb op van alles gelet, hanenkammen, lange baarden, Palestinasjaal- tjes, piercings, stropdassen, hoofddoekjes, zelfs op rare neu zen en andere opvallende li chaamsdelen... maar helaas. Ik kon met de beste wil geen uniform uiterlijk ontdekken. Wat ik wel ontdekte, was van een heel ander orde, namelijk dat misschien wel een kwart van de manifestanten de vijftig ruim was gepasseerd, dat er Afghanen en Palastijnen zich op het Stad huisplein uitspraken tegen het oorlogsgeweld, dat er Maro- kaanse immigranten waren en asielzoekers, dat er moeders met kinderen waren en dat er mensen uit Noordwijkerhout en Alphen aan den Rijn waren ge komen. Wat mij opviel, is dat er vooral veel verschillende mensen wa ren gekomen; een gemêleerd publiek. En dat is niet slecht voor een bijeenkomst die pas laat en met minimale pubfici- teitmiddelen is georganiseerd. Conclusie: Bart Garvelink zag al leen wat hij wilde zien en schreef vervolgens een nogal in accurate en vooral lullige sfeer reportage. En dat terwijl de aan leiding van de manifestatie zo serieus is. Marco van Duijn, Leiden. c Naar aanleiding van het artikel t 'Dierentehuis zoekt baasjes op li open dag', in de krant van 4 ok- r tober, het volgende. lammer v toch, dat de afdeling Leiden van s de Dierenbescherming de in 1999 afgeschafte castratie- en sterilisatieacties voor katten nooit heeft hervat. Reden voor afschaffing van de halfjaarlijkse actie - in voor- en najaar - was dat er ook misbruik van werd gemaakt. De acties hielden in dat de afdelingen van de Dierenbescherming een deel In het Leidsch D van 10 oktoberi onder de kop 'W CDA eisen excug Laurier' een artil waarin stond be ven dat genoern tijen excuses eis de wethouder vj 'het verzieken Plantsoen'. Nu fj bijna elke dagd en/of langs dit F soen en hoewel I tuurlijk erg jami dat blijkbaar ei tal bomen het la heeft gelegd, oft leggen (dat hade mogen gebeuren moet ik toch e> den dat de bloen pracht die hier 4 zomer-en nun( zien was, voor ui goedmaakte. Not zo veel schittere kleuren in een p elkaar gezien. 1 het volgend jaar B. Scherft-van U In het artikel 'Rector Bona weg zonder handdruk' - in het Leidsch Dagblad van 8 oktober - heb ik met verbazing gelezen dat het bestuur van de Stichting Katholiek Onderwijs Leiden de heer De Rooij in dienst heeft ge nomen zonder na te gaan of hij in het bezit was van het vereiste papier om de titel doctorandus te voeren. Ik vind dat het bestuur op dit punt niet juist heeft gehandeld. In het verleden zijn zelfs leraren bij andere scholen aangesteld zonder de vereiste bewijzen van bekwaamheid. Het is dus zaak bij elke aanstel ling inzage te hebben in de ver eiste papieren. A. Schouten, Leiden. Het geduld en de vreedzaam heid van de mensheid wordt momenteel op de proef gesteld. De wereldbevolking in al haar geledingen is aangedaan door deze tragedie. Een groep niets ontziende moordenaars heeft niet alleen de Amerikaanse be volking schade toegebracht, maar ook de gehele wereldbe volking. Ook het geloof van de mens in de mensheid zelf lijkt geschaad. We moeten ervoor waken om in tijden als deze terug te vallen op dierlijke oerinstincten. Nie mand, maar dan ook niemand, mag zijn woede richten op on schuldige mensen. Dus ook niet op mensen die niets te maken hebben met deze lafhartige da den en deze net zo min goed keuren als de rest van de mens heid. De aanslagen die in Ame rika zijn gepleegd, zijn simpel weg het werk van monsterlijke terroristen. Er is een tendens om deze wal gelijke figuren, deze zogenaam de moslim-extremisten of gods dienstfanatici, af te schilderen als een voorbeeld van de islami tische denkwijze. Dit is perti nent onjuist. Er zijn talrijke isla mitische landen die ook slacht offer zijn van dergelijke terreur acties. Geen enkele godsdienst zal het aanvallen van onschuldigen en het plegen van moorden goed keuren. Ook binnen de islam wordt fanaticisme niet geaccep teerd, want fanaticisme is in geen enkel godsdienstig ver band te tolereren. De islam en extremisme zijn onverenigbaar. Daarom hebben de leden van de Conferentie van islamitische landen deze laffe aanslagen in scherpe bewoordingen veroor deeld. De islam is de basis van toleran tie, de weg van het verstand en het doel van vreedzaamheid en broederschap. De islam schrijft voor dat moslims moeten stre ven naar een vreedzaam en har monieus bestaan. Niet alleen met de hen omringende volke ren, maar met de gehele schep ping. Moslims mogen enkel en alleen geweld toepassen ter lijfs behoud en alleen als allerlaatste redmiddel. Een ware moslim kan dus nooit als agressor op treden. Dat sommige lieden zich niet aan deze regels houden, heeft dus niets met de islam zelf te maken, maar met de individuele dierlijke honger naar macht De mens die geweld ziet als een op lossing van zijn of haar proble men zal hiermee nooit een op lossing van deze problemen be reiken. De aandacht van het werkelijke probleem verschuift dan naar het toegepaste geweld en leidt vervolgens tot een neer waartse geweldspiraal. Er is geen enkele reden om ter roristische aanslagen goed te praten. Terreur is in welke vorm dan ook terreur. De Turkse be volking heeft jarenlang gelden onder deze terreur en zij onder vindt er nog steeds schade van. Zij weet dus als geen ander wat de Amerikaanse bevolking nu doormaakt. Het is zaak om ons niet te verla gen tot het niveau van deze monsters en onze woede in toom te houden. Agressie komt voort uit machteloosheid en is een teken van zwakte. Juist nu moeten wij sterk zijn en onze emoties in toom houden. Het is de taak van de politieke leiders om wereldwijd maatregelen te nemen tegen terrorisme en er voor te zorgen dat er geen pola risatie optreedt in de samenle ving. Mensen mogen niet in een vakje worden gedreven. Zoals het woord al aangeeft is een sa menleving een verenigend ver band van mensen, ideeën en le venswijzen. Elke samenleving is het aan zichzelf verplicht om al haar deelnemende partijen een bestaansrecht te gunnen en hen hierbij te stimuleren tot actieve participatie. Indien individuen of groepen en de hen toebeho rende bezittingen het dt den van wraakacties zul genen die zich hiertoe 1 geen haar beter zijn monsters die de aansl Amerika op hun gewett ben. Het is wederom een tijd zinning en samenwerk zijn hiertoe verplicht 01 dies als deze voortaant komen. We moeten alle offers van terreuraanslag en hun dood niet afdoen fermatige verliezen. Het ons allen om de handet te slaan en gezamenlip treden tegen terreur e geweld. Turks Forum N< KLANKBORD van de kosten voor castatie of sterilisatie van de kat vergoed den, met name voor minder draagkrachtige eigenaars. Wat is de reden dat 'Leiden' ermee is gestopt? Gebrek aan geld kan het niet zijn, want de afdeling Leiden is kapitaalkrachtig ge noeg. En waren de acties niet gestopt, dan zouden er nu min der zwerf- en asieldieren zijn ge weest en was veel dierenleed voorkomen. H. Roosjen, Leiden. Geen minister, Tweede-Kamerlid of ambtenaar gebruikt straks nog de woorden idioot, imbeciel, de biel of bedlegerige. Minister Borst volgt met haar aangekon digde verbod op die woorden in beleidsnotities de lijn van de PvdA-Kamerleden Noorman-den Uyl, Smits en Oudkerk. Zij vinden het woordgebruik in de zorg niet meer van deze tijd en grievend. Verder wil de PvdA de grievende terminologie uit bijvoorbeeld leerboeken halen. Borst verwijst daarop naar twee wetsvoorstel len die in voorbereiding zijn die discriminatie wegens handicaps moeten verbieden. Hoe grievend zijn de woorden die de minister op de verboden lijst zet? En hoe veel beter klinken de alternatie ven? Aart de Jong, communicatie medewerker bij instelling voor gehandicaptenzorg Swetterha- ge in Zoeterwoude: „Het zijn kwalificaties die wij intern abso luut niet meer gebruiken. Onze cliënten zijn volwaardige bur gers, maar dan met een tekort koming. Wij spreken van men sen met een verstandelijke han dicap en we maken onderscheid tussen laag, midden en hoog, maar dan puur op het niveau van zelfredzaamheid. En dat is ook landelijk gebruikelijk." Arnold van Doorn, directeur specialistische zorg bij De Bruggen in Zwammerdam: „We gebruiken deze terminolo gie één keer per jaar: als we een staat opmaken van wie we alle maal in huis hebben. De over heid schrijft die labeling voor. Wij spreken zelf van een ver standelijke handicap, want de nadruk ligt tegenwoordig op ie mands mogelijkheden. Iets an ders werkt stigmatiserend. Het gebeurt wel vaker dat de over heid jaren achterloopt op de praktijk. De labels imbeciel en idioot komen uit de testpsycho- logie en dat is al zeker vijftig jaar geleden." Hans Heestermans, neerlandi cus aan de Universiteit van Lei den: „Dit heeft te maken met de neiging van mensen om woor den te gaan veranderen, zodra die woorden een te negatieve betekenis krijgen. Vroeger heette Kinderen met het syndroom van Down. De termen imbeciel, idioot en debiel mogen van minister Borst (rechts) niet meer voorkomen in beleidsnotities. Archieffoto's: Marisa Beretta/Catrinus van der Veen een gesticht een gekkenhuis, nu spreekt men van een psychia trisch centrum. Elke keer weer ontstaat die vervelende bijklank. Dat zoeken naar eufemismen kom je overal tegen en het ge beurt al eeuwen. En het is maar de vraag of mensen het overne men. Veel haalt het dagelijks taalgebruik niet." Saskia Noorman-den Uyl, lid van de Tweede Kamer (PvdA) en bestuurslid bij Sensis, de overkoepelende organisatie van zorginstellingen voor visu eel gehandicapten: „Ik kwam die termen tegen in de jaarreke ning. Zijn ze nou helemaal gek geworden, dacht ik. Imbeciel, idioot; dat kan echt niet meer. Toen heb ik daar samen met twee collega's vragen over ge steld aan minister Borst. Ik ben blij met haar reactie. Ze erkent de grievendheid en gaat er zo spoedig mogelijk wat aan doen. Ik vind het zó grievend en kwet send, en de instellingen vinden dat ook. Maar zij moeten dat uitvoeren, zij hebben geen keus. Als Kamerlid heb ik af en toe de mogelijkheid iets te doen." Van Dale's Groot Woorden boek der Nederlandse Taal, dertiende uitgave, 1999: bedlegerig - door ziekte aan bed gebonden debiel -1 (psych., veroud.) de biel persoon 2 stommeling idioot -1 iemand met een zwak hersengestel, syn. stompzinnige, gek - 2 (scheldw) iem. met een afwijkend standpunt of van af wijkend gedraag, syn. dwaas. zonderling, malloot imbeciel - 1 (veroud.) zwakzin nige 2 stommeling Wijnand Rijsdam, lid van de scheidsrechterscommissie re gio West 2 waaronder ook Lei den en omstreken vallen: „Zul ke woorden zijn nog heel netjes! Eigenlijk zou je er rood voor moeten geven, maar dit is nog lang niet het ergste. We houden het op geel, want het is nog wel de bedoeling dat je een wed strijd met 22 man kunt uitspe len. En wat ze tegen elkaar zeg gen daar letten we al helemaal niet meer op, want dat gaat aan één stuk door. Maar als ze met ziektes tegen je gaan beginnen, daar is maar één soort kaart voor, en dat is rood. Want je zou er maar door getroffen zijn, of iemand in je familie. Dan ben je des duivels. Als scheids moet je een olifantenhuid hebben en constant oordoppen in. Maar ik sta toch ieder weekend met ple zier op het veld." Willem Brussen van instelling voor gehandicaptenzorg De bruggen, locatie De Hooge Burch: „Wat ons raakt, probe ren we te verzachten. Vooral vanuit de federatie van ouder verenigingen in Utrecht wordt daarop aangedrongen. Momen teel is de term 'mentaal gehan dicapte' in opkomst. Het is heel gek, maar soms verandert een benaming wel vijf of tien keer in 25 jaar. Als je met ouders van cliënten spreekt, moet je heel duidelijk uitleggen wat je be doelt. Dat is voor ons ook wel eens lastig. Je bedoelt er mee, maar je wordt som rekend op hoe je iemand noemt." Aartjan ter Haar, van( ratie van Oudervereni] uit Utrecht, het verbor vijf verenigingen met in 60.000 leden: „Laat ika gen dat we heel blij zijn! brief van minister Borst voor ouders onplezierig kinderen worden aange met scheldwoorden, zo is het. Een ander aspecti zaak is dat deze termen met IQ te maken hebbet niets met de zorg die ieü nodig heeft. Idioot staal ik voor een IQ lager dan zou de term idioot kuna vangen door 'iemand (fit wezen is op verblijf en bi ding voor tenminste 251 de week'. Maar dat is ei beeld. De Vereniging vt handicaptenzorg Nede gaat die wijzigingen uit* maar we zijn daar heeli betrok Feder Ouder ginga hengd ouder grievfl wooru waaru menst eenvt lijkeh worde; geduid, binnenkort niet) zullen worden gebruikt! ele documenten. De oui enigingen hebben er al lang op aangedrongen! men als 'imbecielen', "in en 'bedlegerigen' verdv ook uit rapportages end siers." M. Vasalis, uit: Parkeni Woestijnen (1940) De idioot in het bad Met opgetrokken schol* geknepen ogen, haast dravend en vaakI in de mat, lelijk en onbeholpen aiv arm gebogen, gaat elke week de idioot bad. Bart Garvelink

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 22