'Samenvoeging beter voor alle gemeenten' LEIDSE REGIO Vredesmonument straks blikvanger in kruidentuin Oud-Poelgeest Plan voor snackbar in de Leyhof Rechter oordeelt over gekraakte barakken Progressief Zoeterwoude wil Paars II D66 bang voor 'doodse' Binnenhof parateur' kt dief ipgup - Een bewoonster en huis aan de Britten- in Leiderdorp is gisteroch- het slachtoffer geworden en babbeltruc. Aan haar verscheen een man in kleding die 'naar de water s-wam kijken'. Hiervoor j ze een bepaald bedrag fn. Toen de vrouw dat had jn, leidde hij haar aan een nam hij nog een iedrag uit het huis mee. penning voor stenaarders knaar - Twee inwoners |e gemeente Wassenaar gisteren geëerd met de ge- itelijke legpenning. B. mers kreeg de onderschei voor zijn verdiensten als gtter van de Stichting Was- arse Ouderen in Beweging, luislid van het Plaatselijk ité Nationaal Fonds Sport ndicapten en zijn jaren- inzet voor de Oranjever- „g.A. Kubbinga-Kwakkel- kreeg de legpenning ter enheid van haar afscheid stuurslid van de Vereni- vanWassenaarse Beeldend itenaars. woensdag 17 OKTOBER 2001 Is briefje vijftig koCenter AV5 laat u tv kijken 8163 cm scherm met anti- coating En even later draait 'fezelfde AV5 een cd of u luis- een concert op de radio Ingebouwde luidsprekerset is in Nf volledig op die taak bere- 1 uitschuivende stereo-speakers machtige subwoofer eindelijk zijn televisie en frvTStallatie volledig geinte- h een even compacte als We vorm UfE LESS ORDINARY *NG OLUFSEN fmarkt 25, Leiden, t^oon 071 512 26 69 Voort 11 A, Oegstgeest. on 071 519 33 33 WORP Bij Zeeman in de rdorpse Winkelhof is een briefje van vijftig gulden doken. Een medewerker letextielgigant trof het val- Ijetaan in de kassa. Bij de is inmiddels aangifte ge- Het valse briefje is vol- bedrijfsleider E. Prins nau- bvan echt te onderschei dt papier is wat gladder, i ietsje kleiner, het heeft watermerk en het oranje e zonnebloem is feller van Dat het briefje vals is, valt dijk pas goed op als er een eremplaar naast ligt." kan niet meer achterhalen et biljet afgegeven heeft, miet de eerste keer dat een vals biljet als be- uddel aangeboden krijgt, eweek troffen medewer- ran het filiaal in Zwijn- it een vergelijkbaar briefje ,Daar is toen nog melding emaakt in ons personeels- Dat briefje had precies fde uiterlijke kenmerken evanons.", aldus Prins, jlitie heeft nog geen ande- se exemplaren ontvangen, f briefjes van vijftig ko niet zo heel erg vaak aldus een woordvoerder. (advertentie) Wat doet een cd tnop een televisie? door Nancy Ubert oegstgeest - Het Leidse Vredes monument dat van de Garen- markt het landgoed Oud-Poel geest in Oegstgeest verhuist, krijgt geen plaats in de beelden tuin, maar wordt een blikvanger in de nog aan te leggen kruiden tuin. Dat zeggen W. Dool en E. Nijhuis die samen de directie vormen van de Beheer- en Ex ploitatiestichting Oud-Poel geest. Op de noordwestelijke hoek van het tien hectare tellende park Oud-Poelgeest ligt een stuk on ontgonnen terrein. Dool en Nij huis willen hier een kruidentuin aanleggen. „Want we willen het landgoed zoveel mogelijk zijn oude functies teruggeven." Oud-Poelgeest heeft ooit een kruidentuin gehad. De hoogle raar Herman Boerhaave kocht het buiten in 1724. Aangezien de Hortus in Leiden vol begon te raken, plantte Boerhaave veel gewassen in de tuin van Poel geest. Dit stukje geschiedenis moet weer gaan leven. Het Vredesmonument van Piet Hein Stulemeijer krijgt een pro minente plaats in die tuin. Het is de bedoeling dat de glassculp tuur straks vanaf de Kwaaklaan is te zien. Dool en Nijhuis zijn niet bang dat het kunstwerk - in Leiden een geliefd doelwit voor vandalen en wildplassers- op nieuw ten prooi valt aan verniel zucht. Dool: „Het is hier geen doorgaande route, er is maar een in- en uitgang. Ook fungeert het park niet als pleisterplaats voor raddraaiers." „Bovendien", geeft Nijhuis aan, „hebben we de ervaring dat beeldende kunst hier onbeschadigd blijft. De beeldententoonstelling Jardin D'amour die vorig jaar werd in gericht, is ook onaangetast ge bleven." Binnenkort wordt het verwilder de terrein waar de kruidentuin moet komen, ontgonnen. De rotaryclub Poelgeest neemt de aanleg van dit stukje 'lusthof geheel voor zijn rekening. Vol gens Dool is de afspraak ge maakt dat de gemeente Leiden het Vredesmonument franco en geheel hersteld levert. „De enige kosten die wij moeten maken, betreffen de fundering van het kunstwerk. Dus niks 130.000 gulden betalen voor de verplaat sing van het kunstwerk. Anders waren we hier natuurlijk niet aan begonnen. Want zo'n hoog bedrag reserveren we liever voor het jaarlijkse onderhoud en de renovatieprojecten. Die kosten immers handen vol geld." Het beheer en de verdere ont wikkeling van landgoed Oud- Poelgeest, met zijn kasteel, koetshuis, tuinmanswoning, voormalige kapel en park, is be langrijker dan een kunstwerk, vindt Dool. Dankzij de exploita tie van een congreshotel komt geld vrij om deze doelstelling te verwezenlijken. Momenteel wordt een aantal zalen in het kasteel gerestaureerd. Het sys teemplafond dat in de jaren '70 werd aangebracht, maakt plaats voor authentieke balken en or namenten. Ook deze werkzaam heden worden uit eigen zak be taald. Voor het park wordt nog een plan ontwikkeld. Nijhuis: „Wat dat betreft is de kruiden tuin van professor Boerhaave slechts een begin." Het Vredesmonument van Piet Hein Stulemeijer krijgt een prominente plaats in de tuin. Archieffoto: Loek Zuyderduin Gedeputeerde Dekker acht nieuwe verhoudingen noodzakelijk door Robbert Minkhorst vervolg van voorpagina den haag - Gedeputeerde Dekker (bestuurlijke zaken) van Zuid- Holland vindt dat de kleinste ge meenten in de provincie beter kunnen opgaan in een grotere gemeente. Dat maakte hij giste ren duidelijk bij de presentatie van de nota van de provincie over de bestuurlijke toekomst van de Leidse regio en de Duin en Bollenstreek. Voor Valkenburg ligt herindeling nog het meest voor de hand, zo blijkt uit die notitie: die gemeen te is niet in staat om in haar eentje de grote bouwlocatie op het vliegkamp te ontwikkelen. De bestuurlijke verhoudingen in het gebied zijn uit balans. Om liggende gemeenten bieden on voldoende tegenwicht aan het grote Leiden, terwijl de stad zelf ook met ernstige problemen kampt. „Een meer evenwichtige verhouding tussen gemeenten achten wij noodzakelijk", aldus de notitie. Afgelopen zaterdag lekte via deze krant uit welke toekomstscenario's Gedeputeer de Staten hebben bedacht voor Valkenburg, Warmond en Zoe terwoude. GS verwachten dat Valkenburg, Warmond en Zoeterwoude uit eindelijk kiezen voor een van de nu voorgestelde opties. Dat houdt in dat Valkenburg aan sluiting zoekt bij Leiden, Katwijk of Rijnsburg, of bij Katwijk én Rijnsburg. Warmond moet zich oriënteren op Leiden, Oegst geest, Alkemade of een samen voeging met Voorhout en Sas- senheim. Voor Zoeterwoude zien GS brood in het ontstaan van een Groene-Hartgemeente, met Rijnwoude, Boskoop en zelfs Jacobswoude of Alkemade. „Het moet alleen geen dictaat worden", vindt Dekker. „We willen het speelveld zo open mogelijk houden. Misschien komt er nog een andere variant op tafel, die een hele interessan te blijkt. In een gebied met zo veel dynamiek, waar zoveel op afkomt, zie ik wel dat het heel lastig wordt voor de kleinste ge meenten om zelfstandig te blij ven. Op terreinen van ruimtelij ke ordening, veiligheid en eco nomie zijn die gemeenten kwetsbaar." De provincie wil verder dat Lei den, Katwijk, Voorschoten en Alkemade hun bestuurskracht laten meten. De overige ge meenten in de regio en in de Duin- en Bollensteek zijn daar al mee bezig, of hebben dat in middels laten doen. Dekker: „Het is bij de tandarts in de spiegel kijken hoeveel gaatjes je hebt. Je moet bekijken hoe ef fectief een gemeente is. Je krijgt een beeld van je sterke en zwak ke punten." Leiden neemt een aparte positie in als centrumgemeente. „Het is een beklemde stad en heeft ruimtegebrek", aldus de nota van de provincie. „Er is sprake van een onevenwichtige bevol kingssamenstelling en hogere inkomens vertrekken naar de randgemeenten." Leiden kan die problemen niet alleen oplos sen. In twee scenario's krijgt de gemeente de regie over de bouwlocatie bij Valkenburg. Dat Leiden andere gemeenten op slokt, is een ook een mogelijk heid. Dekker zei gisteren dat de lijn die Zuid-Holland uitstippelt, 'de weg van de geleidelijkheid', zijn vruchten begint af te werpen. Het rijk heeft haast met herinde ling van gemeenten, maar de provincie gunt bestuurders de tijd en wil de gemeenten zelf met voorstellen laten komen voor een samenvoeging. Uitein delijk is dat volgens Dekker de snelste weg. „De route die wij kiezen, is effectief. Bij opgelegde herindelingen heeft het rijk bloedbaden aangericht. Nu kan het zonder pijn. Gemeenten houden zelf de regie. Je kan zo je eigen lot bepalen: dat is heel belangrijk." Voor de zomer van volgend jaar wil de provincie dat de Leidse regio en de Duin- en Bollen streek hun keuzes hebben ge maakt. Tot die tijd kunnen ze ook hun voorstellen voor inten sievere samenwerking handen en voeten geven. Overigens re kent Zuid-Holland erop dat de twee samenwerkingsverbanden in de regio, het SLR en de SDB, gaan fuseren. Een poging daar toe in de jaren negentig misluk te en GS betreuren dat nog steeds. Burgemeester Postma van Leiden zei gisteren op een bijeenkomst in Katwijk dat niet langer de vraag is of beide orga nen fuseren, maar slechts wan neer. door Eric Went leiderdorp Leiderdorper B. Thepass wil een snackbar beginnen in de Leyhof. De eetvoorziening komt op een stukje grond naast zijn huis, aan de Poortwacht, pal naast super markt Hoogvliet. Voorwaarde is wel dat er geen hinderlijke ka bels onder de grond liggen, en dat de gemeente toestemming verleent. Volgens Thepass is er 'een enorm grote markt' voor een snackbar in de nieuwbouwwijk. „Er wonen hier veel werkende mensen, veel tweeverdieners en er zijn ook veel jonge gezinnen. Die hebben vaak geen tijd om een fatsoenlijke maaltijd te ko ken. Even gauw snacken om de hoek kan dan een prima oplos sing zijn. Nu moet je daar de wijk nog voor uit." Thepass is van plan om de groenstrook naast zijn huis van de gemeente aan te kopen. „In dat geval kan ik een uitbouw maken. Als er tenminste geen vervelende kabels onder de grond liggen. Anders gaat het hele plannetje sowieso niet door. Dan kan ik hooguit plant jes poten." Het is niet zijn bedoeling om de snackbar aan de Poortwacht permanent open te stellen. „Ik denk dan aan een aantal uur per dag, bijvoorbeeld van vier uur 's middags tot een uur of negen 's avonds. En het is zeker niet zo dat er zitplaatsen in komen. Men kan hier eten afhalen, en verder niets." Mogelijk dat hij behalve snacks ook 'meer trai teurachtige gerechten' gaat ver kopen. „Maar dat weet ik nu nog niet." Thepass rekent erop dat buurt bewoners geen problemen heb ben met zijn plannen. „Voor geur- en stankoverlast hoeft nie mand tegenwoordig nog bang te zijn. Er zijn enorm goede kleine keukeninstallaties met profes sionele afzuigfilters in de han del. En parkeren kunnen bezoe kers tijdelijk op de parkeerplaats van de Hoogvliet." De gemeente Leiderdorp is op de hoogte van de plannen van Thepass. „We hebben regelma tig telefonisch contact met hem gehad. Maar er is bij ons nog geen officieel verzoek inge diend." Gebeurt dat wel, dan is vrijstel ling van het huidige bestem mingsplan noodzakelijk. „Of we die vrijstelling verlenen hangt van een reeks factoren af, zoals de belasting die de voorziening voor de buurt betekent. Donderdagavond wordt duide lijk hoe Leyhofbewoners tegen de plannen van Thepass aankij ken. Dan licht hij zijn ideeën voor het eerst toe op een leden vergadering van de bewoners vereniging Leyhof. oegstgeest/den haag - „In Nederland heb ben asielzoekers niet over een gebrek aan luxe te klagen en eigenlijk moeten ze blij zijn dat ze een dak boven hun hoofd heb ben." Met die woorden maakte A. de Jonge, advocaat van het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) gisteren in het Haagse Paleis van Justitie duidelijk dat de asielzoe kers die wegmoeten uit Oegstgeest, er na verhuizing niet op achteruitgaan. Het COA had een kort geding aangespan nen tegen negen asielzoekers en hun Ne derlandse sympathisanten die een aantal barakken aan de Oude Rijnsburgerweg in Oegstgeest hebben gekraakt. Het COA wil de barakken ontruimen. Volgens advocaat Bos van de asielzoekers is het onbegrip over het gedwongen vertrek groot. „De vervangende asielzoekerscentra die zijn aangeboden, bieden veel minder luxe. Sommige vluchtelingen moeten zelfs naar tentenkampen", aldus Bos. De COA- raadsman typeerde de bewuste tenten in Leiderdorp als 'ordentelijke' huisvesting. „Het gaat hier absoluut niet om lekkende tenten." Bos vroeg zich af waarom de COA zo'n haast heeft met de ontruiming, gezien het feit dat er ook studenten op het complex wonen die met de Stichting Leidse Studen tenhuisvesting (SLS) een huurcontract tot maart 2003 hebben afgesloten. „Tot die tijd wordt het complex toch niet gesloopt." De bezetting van de barakken door de vluchtelingen kost het COA geld, aldus De Jonge. Volgens hem is de afspraak tussen het COA en de eigenaar van de barakken, de SLS, dat de onderkomens op 31 augustus opgeleverd zouden worden. De SLS zou de leegstaande barakken willen slopen. De Jonge liet weten dat het COA 'nu maan delijks 2200 gulden over de schutting gooit', omdat de organisatie nog steeds moet beta len voor de barakken. De raadsman bena- zoETERWouDE - Progressief Zoe terwoude heeft haar keuze al bepaald. Terwijl nog bijna vijf maanden te gaan zijn tot de vol gende verkiezingen, is er vol gens de partijleden alle reden om te streven naar voortzetting van 'Paars II' in het dorp: nog vier jaar een college vormen met de WD. PZ kondigt dat aan in de algemene beschouwingen. De WD is weliswaar nog niet zo ver, maar is wel enthousiast over de samenwerking: „Het college verdient een pluim." Oppositiepartij CDA vindt daar entegen dat de afgelopen drie- eënhalf jaar te weinig is gedaan. PZ laat zich in de schriftelijke re actie op de begroting zeer posi tief uit over de samenwerking met de liberalen. „Er is door het college van PZ en WD ontzet tend veel bereikt. Wij durven zelfs de stelling aan dat geen en kel college zoveel zaken heeft uitgevoerd. Er is zelfs meer op de rails gezet dan kon worden voorzien bij het opstellen van het collegeprogramma, zoals het voorbereiden van het W4-pro- ject, voor gebruik van de grond langs A4, renovatie van De Een denkooi en het opknappen van het muziekcentrum. Daarom gédt PZ voor Paars II in Zoeter woude." De WD had graag ook nog wo ningbouw willen realiseren op de hoek van de Van Swieten- straat/Van Alkemadestraat in Zoeterwoude-Dorp. Onder druk van omwonenden keerde PZ zich echter in navolging van het CDA tegen de bouw van appar tementen op de plaats waar de teken- en schildersgroep Kame leon zit. De WD wil het plan alsnog realiseren. „Nu de nood zo hoog is gestegen, zijn acht appartementen meer dan wel kom", staat in de beschouwin gen. Telefonisch voegt raadslid C. Dantuma daaraan toe: „Het viel ons ontzettend tegen dat PZ vorig jaar overstag ging. Maar verder kan ik alleen maar zeg gen dat de samenwerking erg goed is. Of wij verder willen met PZ? Wij binden ons voor de ver kiezingen niet aan een partij." Het CDA is afgezien van enkele positieve opmerkingen over de 'gezonde' financiële positie van de gemeente en de trendmatige verhoging van drie procent van de onroerend-zaakbelasting vooral negatief. De christen-de mocraten vinden dat er onvol doende is gebouwd. „Het uit gangspunt was 25-30 woningen per jaar. Kort na de start werd zelfs gesproken over vijftig wo ningen, wat het CDA te veel van het goede vond. Als we cijfers uit de openbare stukken mogen geloven dan worden er in deze collegeperiode 62 gebouwd, hetgeen neerkomt op ruim vijf tien woningen gemiddeld per jaar. Heel weinig." Verder klaagt het CDA over 'dichtgetimmerde' standpunten van het college. .Alternatieve voorstellen van het CDA moch ten daarbij niet baten. Niet al leen hadden raadsleden dus geen invloed, maar ook de bur gers niet. De inspraak was slechts een formaliteit. Dat is strijdig met het collegeprogram ma." Als voorbeeld noemt de partij het plan om in de Meerburger polder kantoren te bouwen en de opbrengst te steken in het verdiept aanleggen van de A4. „Juist bij deze voor Zoeterwou de grote zaken ging het college zijn eigen gang. Gemotiveerde burgers haken hierdoor af. De politiek doet toch wat zij zelf wil, is de klacht dan." De WD blijft het intussen be treuren dat het zogeheten W4- project door'het CDA is afgewe zen: „Zo'n fantastisch plan voor het leefrnilieu zou toch raads- breed ondersteuning hebben verdiend. Daar ga je voor met zijn allen. Het zij zo." De begrotingsvergadering in Zoeterwoude is op donderdag 8 november. De Oegstgeestse asielzoekers probeerden gisteren bij de rechter een plek in hun oude barak ken veilig te stellen. Archieffoto: Dick Hogewoning drukte dat de asielzoekers uit Irak, Rusland en Soedan vervangende woonruimte is aan geboden, maai- dat zij deze weigeren. De groep Nederlandse jongeren, die kraken uit solidariteit met de asielzoekers, hadden hun eigen advocate. C. van den Brule, mee genomen. Volgens haar kan het COA hun vertrek niet afdwingen. „Zij hebben de ba rakken gekraakt na 31 augustus. De huur overeenkomst tussen de SLS en het COA was dus al afgelopen." Van den Brule zegt dat de SLS een kort geding tegen haar cliën ten moet aanspannen, als ze wil dat deze krakers vertrekken. De raadsvrouw gaf ook aan dat het COA niet betaalde voor de ba rakken waar de krakende Nederlandse jon geren in zitten. De SLS zou volgens Van den Brule boven dien geen probleem hebben met de aanwe zigheid van de twee groepen ongenode gas ten. De stichting zou de panden pas willen slopen, nadat de studenten die een ge- bruiksovereenkomst hebben, uit de barak ken weg zijn. De SLS zou, aldus de advocate, ook niet blij zijn met het feit dat het COA een paar wo ningen 'onklaar' heeft gemaakt door ramen uit de woningen te tikken, de toiletten on bruikbaar te maken en regenpijpenweg te halen. De COA-advocaat stelde echter met klem dat deze sloopactie in samenspraak met de SLS was gebeurd. „We gaan echt niet op ei gen houtje geld voor sloop over de balk smijten." Rechter J. Holtrop doet vrijdag uitspraak. leiderdorp - Slaapwijken die als twee druppels op elkaar lijken. Het is de gruwel van het Leider- dorpse D66-raadslid T. Veugen. Zonder meer woningen bouwen op de lege plek van sporthal Op Dreef, vindt hij dan ook 'een ge miste kans'. „De sporthal zorgde tenminste nog voor levendig heid in de wijk, en daar zijn de buurtbewoners inmiddels aan gewend. Haal je zo'n functie zo maar weg, dan houd je een doodse wijk over." Het D66-raadslid verklaarde zich gisteravond tijdens een ver gadering van de raadscommis sie voor ruimtelijke ordening een fervent tegenstander van 'uniforme wijken, wraar geen di versiteit in zit'. Door woning bouw voor senioren te plegen op de plek van de gesloopte sporthal Op Dreef werkt Leider dorp dat juist in de hand, vond hij. Als alternatief pleitte.hij voor een nieuwe ontmoetingsplaats in de wijk, in de vorm van bij voorbeeld een jeugdvoorzie ning, een bibliotheek, een school, of een voorziening voor maatschappelijk werk. Het D66-raadslid kreeg nauwe lijks steun van de andere politie ke partijen.Die spraken zich wel uit voor woningbouw op het Van AJphenplein. Op de lege plek van Op Dreef komen 'le- vensloopbestendige woningen', die bij voorkeur worden toege wezen aan 55-plussers. ,,De roep om meer levendigheid is zo gek nog niet", zei wethouder Molkenboer. „Maar dit is daar niet de juiste plek voor. De be woners hebben aangegeven dat ze niet op andere functies zitten te wachten. Bovendien is dit nu juist een ideale locatie voor ou deren, omdat hij dicht bij alle voorzieningen ligt. Dit soort lo caties zijn in Leiderdorp op de vingers van een hand te tellen, daar moeten we zuinig op zijn."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 21