'Burgemeester is te streng met drankverbod op straat' DUIN BOLLENSTREEK Werk aan de winkel voor burgemeester Wienen °p0^0afc Slopershamer velt oude Katwijkse groenteveiling Brandweer loopt vast in te smalle straten Sassenheims Inloophuis in Gezondheidscentrum voor orgel in Witte Kerk Oosthoutlaan in Voorhout dicht Neem een proefabonnement *7 WEKEN VOOR 45,00 BEL 071-5128030 'Parkeerplekken niet in plantsoen' valkenburg - De parkeerpro blemen in de Valkenburgse nieuwbouwwijk Veldzicht mo gen niet ten koste gaan van het openbaar groen. Dat vindt de commissie grondgebiedzaken. WD'er Oosterlee wil op de open veldjes nabij de Wei par keerplaatsen aanleggen. Dan kan een einde komen aan de overlast van Veldzichtbewoners die hun auto nu in de Marinus Poststraat en Burgemeester Lotsystraat parkeren. Oosterlee vroeg wethouder Van der Nagel daartegen passende maatrege len te nemen. Van der Nagel vond het offeren van groen een slecht idee. Hij vindt dat in de open ruimte voor de jeugd, waar in een piratenschip en trapveldje, geen blik thuishoort. Volgens wethouder Van der Na gel is er wel parkeerruimte bij het Gezondheidscentrum, in de P. Oosterleestraat en het Zwammerveld. 145 Mille voor speeltuin Marijke lisse - De Lissese speeltuinver eniging Marijke krijgt 145.000 gulden om de speeltuin te ver beteren. Met het geld wil Marij ke een loods ombouwen tot op slagplaats, een ruimte voor toe zichthouders aanlegen en een overdekte speelgelegenheid bouwen. Daarnaast is het hek om de tuin aan vervanging toe en dient een houten speelrek onderhouden te worden, om dat het anders een noodzakelij ke verplaatsing op het terrein niet zal overleven. De speeltuin ligt op het binnenterrein tussen de Crocussenstraat, Tulpen straat, Kanaalstraat en Gladio- lenstraat/Oranjelaan en wordt drukbezocht. Ruim 500 gezin nen zijn aangesloten bij de ver eniging. Sieraden en laptop gestolen hiilegom - Bewoners van een woning aan de Savomin Loh- manlaan in Hillegom hadden gisteravond rond half elf een vervelende thuiskomst. Inbre kers waren die avond langs ge weest en hadden enkele siera den en een laptop meegeno men. Het dievengilde was via een open raam binnengeslo pen. Valkenburgse schuren gesloopt valkenburg - Twee van de vier markante schuren aan de Ach terweg in Valkenburg worden gesloopt. Tijdens de commissie grondgebiedzaken bleek gister avond dat het CDA en de Chis- tenUnie niets zien in behoud van de gebouwtjes. Daarmee schaarden ze zich achter het advies van stedenbouwkundig bureau WK. De WD en PvdA vonden dat de schuren aan de Achterweg met de puntdaken karakteristiek en sfeerbepalend zijn voor het Rijndorp. Een der de schuur wordt voor 150.000 gulden te koop aangeboden. De vierde schuur is eigendom van een particulier. Op de plek waar de twee schuren staan, wordt een nieuwe woning gebouwd. woensdag 17 OKTOBER 2001 Hoge verwachtingen in Katwijk en regio over ervaring met gemeentelijke samenwerking door Saskia Buitelaar katwijk - Rustig beginnen is er voor Jos Wienen niet bij. De nieuwe Katwijkse burgemeester kreeg bij zijn installatie gister middag veel opdrachten, wen sen en aandachtspunten mee. Hij mag meteen aan de slag met de bestuurlijke herindeling van de gemeenten in de Duin- en Bollenstreek en de Leidse regio, zo verwelkomden collega-bur gemeesters Jan Postma (Leiden) en Hans van der Sluijs (Noord- wijk) de nieuwkomer. Daarbij krijgt hij hulp genoeg, want Katwijk en de regio zijn onverdeeld gelukkig met Wie nen. De jonge, enthousiaste voormalig wethouder uit Rid derkerk mocht niets dan com plimenten in ontvangst nemen in de raadzaal van het Katwijkse gemeentehuis. Alleen de Ridder- kerkse burgemeester Waaijer wist wat steken onder water uit te delen. Maar dat Wienen niet van haring houdt, de bal bij het voetballen in eigen doel schopt en standaard vijf minuten te laat op een afspraak komt, mag zijn nu al veelbelovende burgemees terschap niet in de weg staan. Veel wordt verwacht van Wïe- nens ervaring met de vorming van de stadsregio Rotterdam. Zeker nu de herindelingswensen van de minister van binnen landse zaken en de provincie Zuid-Holland plotseling heel dichtbij komen. Uitgerekend gisteren, toen Wienen de eerste handen schudde, presenteerden Gedeputeerde Staten hun visie op gemeentelijke samenwerking en herindeling. Eén van de op ties daarin is het samenvoegen van Katwijk, Rijnsburg en Val kenburg tot één gemeente. Ook een fusie tussen de samen werkingsverbanden Duin- en Bollenstreek (SDB) en Leidse Regio (SLR) staat voor de deur. „De vraag is alleen nog: wie sluit zich nu aan bij wie", plaagde burgemeester Postma van Lei den. En collega Van der Sluijs uit Noordwijk over een aan staande grenswijziging in het voordeel van Katwijk: „Dat is wel het laatste stukje dat jullie krijgen, het is een keer genoeg geweest." Behalve Wienens des kundigheid op het gebied van nauwere samenwerking, ver wacht hij veel van zijn gezellig heid. De Leidse- en Duinkring van burgemeesters is niet alleen een klankbord, maar ook een sociale groep. „Met elkaar pro beren we het vooral gezellig te hebben." Loco-burgemeester Jan van der Plas hing Wienen de ambtske ten om en waarschuwde hem. „Er is werk aan de winkel." Niet alleen wat betreft de regionale zorgen over woningbouw, ver slaafdenzorg en huisvesting van de brandweer, maar ook in Kat wijk zelf. De gemeente zit mid denin de uitvoering van het structuurplan 1995-2005, dat Katwijk komende jaren vitaal moet houden. „Je kunt meteen aan de slag met de eerste B en W-vergadering morgenoch tend." Namens de raadsleden sprak CDA'er T. van der Plas een wel komstwoord. Hij hoopt, net als Wienen zelf, dat de burgemees ter snel een woning vindt in Katwijk voor zichzelf, zijn vrouw Janine en hun vier kinderen. Van der Plas is blij met de 'on vervalste Rotterdamse dynamiek en mentaliteit van geen woor den maar daden', die hij in de nieuwe burgemeester ziet. „Daadkracht kunnen wij in Kat wijk goed gebruiken. U treft een gemeenschap aan die de han den uit de mouwen weet te ste ken. Die kritisch is, eerlijk, soms recht voor z'n raap. Als u haar kan bereiken, is zij betrouwbaar en loyaal." Wienen zelf wil graag een bur gemeester zijn die iets kan bete kenen voor zijn gemeente, zei hij in zijn slottoespraak. De ver bondenheid van Katwijkers met hun gemeente, hun trots op het unieke karakter van de twee dorpen, is hem opgevallen en die waardeert hij. „Dat in stand houden is voor mij een op dracht, vooral omdat het sociale functioneren van een gemeen schap mij aanspreekt. De inzet van mensen voor verenigingen, het enthousiasme voor de eigen amateursportclubs, het omzien naar elkaar zijn waardevolle as pecten waarop we zuinig moe ten zijn. Katwijk kan daarin op mij rekenen." sassenheim - Het Sassenheimse Inloophuis, dat nu nog is onder gebracht in het voormalige On derdak aan de Hoofdstraat, kan per 1 november terecht in een gedeelte van het leegstaande Gezondheidscentrum aan de Narcissenlaan. Het pand wordt voorlopig voor een periode van een jaar gehuurd. De oorzaak van de op handen zijnde verhui zing is de gedeeltelijke verbou wing van het Onderdak tot su permarkt. Daarna wordt beke ken of de huurovereenkomst kan worden verlengd, of dat er naar alternatieve en permanen te ruimte gezocht moet worden. De Sassenheimse politiek liet gisteravond tijdens een vergade ring weten in eerste instantie te vreden te zijn over deze tijdelij ke voorziening voor het inloop huis waar dertigplussers terecht kunnen voor een puzzeltje, een praatje, een spelletje. Men zou er echter de voorkeur aan geven dat er in dit stadium al een defi nitieve huisvesting gevonden zou kunnen worden omdat het Inloophuis, om de ruimten in het Gezondheidscentrum bruik baar te maken, behoorlijk in de buidel zal moeten tasten. WD-woordvoerster Van der Ploeg: ,,'t Ziet er fantastisch uit, dit voorstel van B en W. Toch heb ik zo mijn bedenkingen. Door de herstructurering van het centrum zijn er steeds ver enigingen of instellingen die het veld moeten ruimen en vervol gens nieuwe behuizing claimen. Ik ben bang dat we ons straks weer in allerlei bochten moeten wringen om aan die verwach ting te voldoen." PvdA'er Vink was van mening dat de gemeente Sassenheim er verstandig aan zou doen alvast op zoek te gaan naar een nieu we blijvende thuisbasis voor het Inloophuis. „We moeten onszelf de verplichting opleggen binnen het jaar een passende oplossing te vinden", luidde zijn advies. Wethouder Koster benadrukte dat het Inloophuis is ontstaan uit een particulier initiatief en dat men niet voetstoots kan aannemen dat het huisvestings probleem zomaar zonder meer op het bord van de gemeente kan worden gedropt. „Als ge meente kunnen we zo'n belang rijke faciliteit natuurlijk steunen. Maar men heeft ook een eigen verantwoordelijkheid." Noordwijkerhoutse horeca wil speciaal evenementenbeleid voor carnaval en kermis noordwijkerhout - Het Lü| man-orgel in de Witte Kerk \i Noordwijkerhout wordt nog (j jaar opgeknapt. De gemee« betaalt eenderde van de kostgj zo'n vijfduizend gulden. |j kerkvoogdij neemt de overg tien mille voor haar rekening. Het Lohman-orgel is ongetö 250 jaar oud en is een rijks® nument. Ruim zestig jaar den werd het orgel uitgebret onder handen genomen, sinj die tijd moet het orgel met en» regelmaat wordden onderin» den. Pogingen om bij verschilled instanties geld hiervoor te to gen, liepen op niets uit. Zo vooj bijvoorbeeld de provincie date bij de ophanden zijnde opknap beurt geen sprake was van es restauratie maar puur van aoi terstallig onderhoud. Ook yg schillende rijksdiensten hu men niet met geld over de b® Daarnaast bleven bij de meente verzoeken om subsiè op de plank liggen. Vandaar dj gisteravond de leden van 6 Noordwijkerhoutse commissi milieu de subsidie moesten to: kennen want de gebruikel$ commissie vergaderde da maand niet meer. Haast is vooral geboden omdi het orgel niet meer volledig h worden gebruikt. „Voor de bt geleiding van kerkdiensten doet het nog prima. Maaij kunt niet alle registers gebni ken. Er zijn wat pijpen die i» bogen zijn. Ze kunnen omvallg op een moment dat je dat ni wilt hebben. En dan gaan de a ganisten wel wat moppera want die willen natuurlijk alls gebruiken", aldus S. Pranga president-kerkvoogd. Met de gemeentelijke subsidi kan de opknapbeurt nog ditje plaatshebben. Pranger hoop nog andere fondsen te kunna aanspreken voor een eventud bijdrage. Maar zelfs als dat nk lukt, gaan de werkzaamhedet door. De opknapbeurt neem ongeveer een week in t door Gerard Baas noordwijkerhout - Als het aan waarnemend burgemeester Günther van Noordwijkerhout ligt, wordt er tijdens het carnaval of andere festiviteiten geen alco hol meer gedronken op de open bare weg. Een logisch gevolg van wat in de Noordwijkerhoutse al gemene politieverordening (APV) staat, zegt zij zelf. Een breuk met de traditie, vindt R. Lucassen van de Horecavereniging Noordwij kerhout. „Er moet een speciaal evenementenbeleid komen in de APV om in bijzondere gevallen af te wijken van het openbare drankverbod", meent zij. De plaatselijke politici die hier over gisteravond in een com missie vergaderden, konden best begrip opbrengen voor het standpunt van de horeca. Maar, zo stelde PvdA'er De Haas: „De APV moet wel nageleefd wor den." Günther gaf aan te gaan praten met de horecavereniging en de Oranjevereniging. Op dit moment staat in de Noordwijkerhoutse algemene politieverordening (APV) het openbaar drankverbod al opge nomen. Schenken en drinken van alcohol op straat was tot dusver slechts mogelijk omdat het tijdens grote evenementen, zoal het carnaval en de kermis, werd gedoogd. Met andere woorden: de politie kneep een oogje dicht. Aan die praktijk wil Günther een einde maken: „Gedoogbeleid is niet meer van deze tijd. Zo erg is het allemaal niet wat we nu voorstellen. Het is geen verbod op drank, de mensen kunnen hun biertje gewoon binnen in het café drinken." Op zich heeft Günther gelijk met haar standpunt, moet Lucassen toegeven. „Dat je stopt met ge doogbeleid is goed. Ik stel al leen: niet alles wat je gedoogt, is per se fout beleid." De voorma lige exploitante van Hotel Van der Geest denkt te weten hoe Günther tot haar strikte opstel ling is gekomen. „Op de dinsdag van het carnaval, zo tegen het einde, maken de jongelui op de optochtwagens nog even een ritje door het dorp. Dat ritje ein digt bij De Steeg in het hartje van het dorp en daar vieren ze een laatste feestje. Dat gaat na tuurlijk met veel bier en heel veel harde muziek gepaard en dat geeft overlast. Oftewel, je trilt zowat uit je hemd. De poli tie vond de laatste keer dat dat tot onbeheersbare situaties kan leiden en eiste dat daar wat aan gedaan moest worden." Burgemeester Günther trad niet zo lang daama aan, hoorde van het probleem en hakte de knoop door. Haar standpunt: als we in Noordwijkerhout de wet hand haven, is er niets aan de hand. Dat strikte beleid gold voor het eerst op de kermis van afgelo pen augustus. Lucassen vindt dat de interim burgemeester te snel voorbijgaat aan de tradities van het dorp. „Neem nou bijvoorbeeld het optreden van De Koetillers tij dens carnaval. Mensen drinken dan een biertje dat ze halen bij taps die vlakbij het podium staan. Heel gezellig, ze kunnen op die manier bij het optreden blijven. Als je ze verplicht ergens binnen een biertje te halen, lo pen ze weg en valt de hele gezel ligheid in het water. Voor dit soort zaken, en ik kan nog wel meer voorbeelden noemen, is een drankverbod niet nodig. De sterke sociale controle in het dorp zorgt er daarbij voor dat er geen problemen ontstaan." voorhout - Het kruispunt 0os- houtlaan/Schoutenlaan in Vooi hout wordt vanaf 29 oktober af gesloten. Dit is nodig om d: Schoutenlaan helemaal af t maken. Nu is de weg maar as een kant aangesloten op d: Oosthoutlaan. Afhankelijk ra de weersomstandigheden is te kruispunt vijf werkdagen dicht Het werk wordt uitgevoerd oc de aansluiting van de Schouten laan met de Oosthoutlaan end Zuidelijke Randweg voor te be reiden. Vanaf 9 november, ev® I eens ijs en weder dienende, i de verbinding tussen de Coe ponistenlaan en de Zuidelijk Randweg een feit. Het verkeer wordt gedurendeè afsluiting omgeleid. Testrit brengt problemen aan het licht De groenteveiling wordt gesloopt. Het gebouw moüt plaatsmaken voor bedrijfspanden en bedrijfswo ningen. Foto's: Dick Hogewoning Groentehandelaar redt veilingklok en banken katwijk - Huub Levarth heeft de veilingklok van Katwijk aan den Rijn gered uit de grijpgrage ar men van de slopershamer. De groenteveiling aan de Sandtlaan wordt momenteel met de grond ge lijk gemaakt om plaats te maken voor bedrijfspan den en bedrijfswoningen. Levarth wist dat het ge bouw nog 'relikwieën' bewaarde uit het telersver leden van Katwijk aan den Rijn en wilde ze bewa ren voor het nageslacht. Maar voordat het zover was, moest Levarth toestemming hebben van het slopersbedrijf. Gisteren sloeg de groentehandelaar uit Aalsmeer zijn slag. Naast de veilingklok sleepte Levarth een aantal bankjes weg. Hij slaat ze voorlopig op in een ruimte in zijn bedrijf in Aalsmeer. Binnenkort vindt daar nieuwbouw plaats en Levarth wil dan een ruimte reserveren om de klok en de bankjes uit te stallen. Levarth: „Ik kwam als kleine jongen al in Katwijk aan den Rijn. Voor mij heeft die vei ling nostalgische waarde. Als je dan zo'n klok en bankjes van het afmijnzaaltje kunt bemachtigen, is dat natuurlijk heel mooi." De klok stamt uit 1984. De klok die daarvoor dienst deed, werd in 1914 opgehangen. Die hangt nu te pronken in het bedrijf van groentehandelaar Karei de Mooy aan de Leidse Rooseveltstraat. De voormalige veilingvoorzitter Bas Vooys was giste ren getuige van de activiteiten van Levarth. Dat van het veilinggebouw binnenkort niets meer over is, heeft de instemming van Vooys. „Ik ben blij dat ze zijn begonnen. Ik was bang dat kwajongens er brand zouden stichten. Het gebouw doet me niet veel. Natuurlijk geeft het een bepaalde periode van de geschiedenis van Katwijk aan den Rijn weer. Maar dat betekent niet dat ik het eens ben met Leefbaar Katwijk, dat er een monument van wilde maken. Dat had dan weer miljoenen gulden moeten kosten. Nee, het is een wijs besluit." De Stichting Leefbaar Katwijk heeft geprobeerd de groenteveiling van de slopershamer te redden. De stichting wilde dat de monumentencommissie van Katwijk het gebouw op de monumentenlijst zou zetten. Daarbij werd voorzitter Tejo Janssens gesteund door STIEL, de Stichting Industrieel Erf goed Leiden. STIEL was onder de indruk van de unieke constructie van de veiling. De monumen tencommissie en de gemeente Katwijk oordeel den anders. noordwijkerhout - De brand weer van Noordwijkerhout heeft grote moeite om alle straten in de gemeente te bereiken. Dat bleek uit een testrit afgelopen weekeinde, waarbij de brand weer probeerde door straten met een breedte van 2.90 meter te rijden. Dat is ternauwernood gelukt, maar branden blussen is daarmee nog niet mogelijk. De brandweer heeft op deze manier geen ruimte om de wagen te openen en slangen uit te rollen. Directe aanleiding voor deze testrit is de opknapbeurt van De Zilk, waarbij bewoners graag bredere stoepen willen. Dit gaat ten koste van de breedte van de rijbaan. Als er straks inderdaad 2.90 meter overblijft, is er een groot probleem, aldus brand weercommandant Th. Bader, die gisteravond tijdens een commissievergadering uitleg gaf. „Onze wagen is 2.50 meter breed. De grootste knelpunten ontstaan als er auto's slordig ge parkeerd staan. Dat betekent dat er nog iets van de breedte af gaat en dan hou je ongeveer 2.65 meter over. Dat is voor ons onvoldoende om te kunnen werken." Bader noemt het parkeren aan één kant van de weg de mooiste oplossing. „Dan hou je zo vier meter over en dat is perfect." Maar het houdt tevens in dat er een parkeerprobleem ontstar Een meer praktische oplossiffi is dan het maken van vrije op stelplaatsen, gedeelten van d weg die altijd open zijn. Dh moeten in elk geval op alle kop pen van de smallere straten to men en zo nodig ook in de sl ten, namelijk na elke dertig me ter. Op die manier is het voord brandweer mogelijk snel en el ciënt te werken. Bader gaf aan dat bij een brand de eerste acht tot twaalf minu ten van het grootste belang zijn „Daama wordt de brand onbfr heersbaar en moeten wij - voot dat we aan een redding kunnffi beginnen - eerst zorgen dat w onszelf veiligstellen. Ik ga altijd graag met een gezonde ploej weg, maar kom ook weer hei! graag compleet en gezond tt rug." Burgemeester Günther gaf aa: het plan om vrije opstelplaatses voor de brandweer te creënc nader te onderzoeken. Ze konï zo snel mogelijk met een corr creet voorstel hierover ten? naar de commissie. De problemen met te smal straten blijft overigens niet be perkt tot De Zilk. Ook in Nooid wijkerhout zijn er straten die R nauw zijn voor de brandweet Die zullen allemaal in kaart iff den gebracht. Loco-burgemeester Jan van der Plas hangt de nieuwe burgemeester van Katwijk Jos Wienen de ambtske ten om. Foto: Dick Hogewoning Een van de werknemers van de Aalsmeerse groentehandelaar Levarth probeert een bank los te rukken, waar vroeger de kopers van de veiling zaten. Rechts hangt de veilingklok.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 20