Leids perron ontruimd na poedervondst Vooral ouderen gevoelig voor hysterie rond verdachte brieven Israëlische minister gedood bij aanslag Gewonden bij massale vechtpartij in Alphen Parkeren met mobieltje inzet van octrooistrijd Ook alarm op Webster University SGP Leiden heft zich na 80 jaar op Leidsch Dagblad NR. 42749 LOSSE NUMMERS 2,251,02 ZATERDAG 2,751,25 woensdag 17 OKTOBER 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 tie tussen tkanker jchtdienst' itane liefde pklstan kt India dste stenen nhuis' trekt bekijks ressief trwoude 'aars II (advertentie) Leidsch 11 Dagblad door Jantina Russchen en Ferdi Schrooten den haag - Vooral ouderen zijn gevoelig voor de hysterie, die ontstaan is als gevolg van brieven met verdacht poeder. Dat stelt Hans van de San- de, sociaal psycholoog aan de universiteit van Groningen. Hij is expert op het gebied van massapsy- choseen vindt alle tumult zwaar overtrokken. „Als de media je elke dag confronteren met mannen in maanpakken, durf je niet eens meer poffertjes met poedersuiker te eten." Nederland begint na tientallen 'miltvuur-en veloppen' al aardig wat symptomen van een massahysterie te vertonen. Sociaal psycholoog Hans van de Sande: „Elk poeder is opeens ver dacht. Als je erop gefocust bent, zie je het ge vaar overal. En dus alarmeren mensen bij alles wat ook maar een beetje verdacht oogt politie en hulpverleners. Die maken het probleem nog groter: omdat ze geen enkel risico willen nemen, onderzoeken ze elke melding doodse- rieus. Dat suggereert nog meer reden voor pa niek." In het doorgaans nuchtere Nederland zijn vol gens Van de Sande vooral de ouderen gevoelig voor hysterie. Zij hebben minder sociale con tacten, zitten meer binnen en leunen daardoor zwaarder op de informatie die ze via radio, tv en krant krijgen. „Als er gevaar dreigt, gaan mensen op zoek naar informatie om hun on zekerheid weg te nemen. De angst verdwijnt daardoor echter niet, maar neemt juist toe. Duizenden mensen zijn nu doodsbenauwd. Als de media je elke dag confronteren met mannen in maanpakken, durf je niet eens pof fertjes met poedersuiker te eten." En dat is precies wat de verzenders van de verdachte brieven willen. .Alles draait om het gevoel van macht", zegt prof. dr. Karei Oei. Als forensisch psychiater en psycho-analist heeft hij een jarenlangeervaring met de begeleiding van gestoorde criminelen. De hoogleraar typeert de miltvuur-imitatoren voorzichtig als een onduidelijke mix van bal dadige tieners en gefrustreerde losers, die op kinderlijk eenvoudige wijze hun 'spierballen' willen tonen. Wat dat betreft is er een parallel met pyroma nen. „Daders zijn doorgaans tussen de twintig en dertig jaar en niet al te slim. Eenzaam ook, losers ja. Mensen die zich vaak afgewezen voe len, onder druk gezet. Pyromanie is dan een mogelijkheid om de buitenwereld het signaal te geven van 'He, ik ben er ook nog!'. Een mo gelijkheid om toch een gevoel van macht te er varen, jezelf op een voetstuk te plaatsen, ook al kun je dat niet rondbazuinen.'' Pyromanen zijn vaak nog tijdens de brand aanwezig om soms op het erotische af te kun nen 'genieten' van hun daad. Het is niet uitge sloten dat gestoorde 'anthraxbriefschrijvers' nauwgezet de impact van hun daad volgen via de media. Oei: „Als ze dan hun brief op de tv zien verschijnen vinden ze dat prachtig, hoor." Gestoorde post-terroristen hebben er waar schijnlijk geen benul van hoe diep hun daad ingrijpt in de samenleving. Oei: „Als deze brie ven een wapen zijn voor een maatschappelijke afrekening, heb je te maken met niet al te snuggere mensen met weinig gevoel voor ver antwoordelijkheid. ET WEER Beetje zon ZO}-4 inig plaats nsive care' Een op de tien pati- intensieve zorg nodig grote niet-universi- luizen, wordt in itie geweigerd om- ra plaats is. Vier pro- lt opgenomen terwijl 0( ijk geen plaats is en 3 vordt vervroegd ont- 11 ruimte te maken, ïoogleraar Schrijvers JMC Utrecht die verle- samen met drie colle- naanden lang heeft den hoe vaak capaci- lemen voorkwamen iënten in 18 ziekenhui- meer dan 500 bedden. e dorpen ói' t herindeling ledeputeerde Dekker Holland denkt dat het ig1 wordt voor kleine en als Valkenburg, den Zoeterwoude om ig te blijven. „Op ter- n ruimtelijke orde- en economie emeenten kwetsbaar." met name voor Val- blijkt uit de gisteren teerde nota van de over de bestuurlijke van de Leidse regio irt lenstreek, eidse regio door Annet van Aarsen en Wim Wegman leiden - Op het station Leiden Centraal is gistermiddag groot miltvuur-alarm geslagen, nadat een schoonmaker in een wacht ruimte op perron 4b/;b een plas tic zak met een meelachtige sub stantie had gevonden. Op de Amerikaanse Webster Universi teit in Leiden gebeurde vanmor gen hetzelfde, nadat bij het uni versiteitsgebouw aan de Boom- markt een envelop met een Ara bische tekst was bezorgd. De brief bleef ongeopend, onbekend was vanmorgen wat de envelop bevatte. Het alarm op het station in Lei den bleek uiteindelijk vals, maar politie, brandweer en GGD na men de vondst uiterst serieus. Het bleek uiteindelijk te gaan om gemalen krijt. Dat gold ook voor de Webster University. De universiteit is sinds de aansla gen in New York uiterst bedacht op bedreigingen. Het perron op Leiden Centraal werd gisteren direct ontruimd en de tas met poeder werd met grote omzichtigheid ingepakt door brandweermannen in be schermende 'maanpakken'. Ook een gedeelte van het perron, waar eveneens een poederachti ge substantie werd gevonden, moest met chloorwater worden ontsmet. De opruimactie duur de ruim drie uur. De hulpdien sten lieten daarna de vondst verpakt in een chemicaliënvat per helikopter naar het labora torium van ID-Lelystad vervoe ren. Het onderzoeksinstituut zou binnen enkele uren al uit slag geven over mogelijk aanwe zige miltvuursporen in het poe der. Die kwam uiteindelijk om negen uur 's avonds. Volgens ID-Lelystad blijkt uit de eerste testen dat het in Leiden niet om miltvuursporen of andere ge vaarlijke stoffen gaat. Tot de eerste testuitslagen bin nen waren, gingen de hulpdien sten - die 20 man sterk aanwezig waren - er voor alle zekerheid van uit dat ze met gevaarlijk ma teriaal te maken hadden. Perron 4b/5b bleef tot het bericht van ID-Lelystad binnenkwam, geslo ten. „In deze hectische tijden moeten we de vondst van dit soort materialen met grote om zichtigheid behandelen", ver klaarde officier van dienst Vons van de brandweer. De schoonmaker vond de zak met poeder omstreeks kwart over één. Hij zou de zak hebben opengemaakt en ook iets van de stof hebben ingeademd. De man is op het perron 'onder de douche' gezet en in schone kle ding gestoken. Na medisch on derzoek mocht hij naar huis. Ook mensen die met de onfor tuinlijke schoonmaker in aanra king zijn geweest moesten hun kleding uittrekken. Pagina Leiden: Geen paniek op Leiden Centraal alphen aan den rijn - Bij een massale vechtpartij in Alphen aan den Rijn zijn gis teravond twee mannen door messteken ge wond geraakt. De Alphenaren, 18 en 22 jaar oud, zijn overgebracht naar het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp. Ze zijn niet le vensgevaarlijk gewond en maken het naar omstandigheden goed. De vechtpartij onstond rond 20.15 uur op de kruising van de President Kennedylaan en de Burgemeester Bruins Slotsingel, vlak bij winkelcentrum De Ridderhof. Rivalise rende groepen jongeren, allemaal afkomstig uit Alphen, gingen met elkaar op de vuist. De politie was snel ter plaatse en voorkwam verdere incidenten. Drie verdachten zijn aangehouden: twee jongens van 15 en 16 jaar en een man van 24 jaar. Bij de vecht partij waren dertig personen betrokken. De technische recherche bleef een deel van de avond aanwezig om onderzoek te doen. De inzet van de politie trok veel publiek dat vervolgens het verkeer op de Kennedylaan hinderde. Het winkelcentrum De Ridderhof is een be ruchte plek waar, vooral 's avonds, jongeren uit diverse wijken zich ophouden. jeruzalem/gpd-afp - De Israëli- sche minister van toerisme, Rechavam Ze'evi, is vanmorgen bij een aanslag om het leven ge komen. Het Palestijnse Volks front voor de Bevrijding heeft de actie opgeëist. Alle Israëlische ministers hebben de opdracht gekregen tot nader order thuis te blijven. Ook premier Sharon heeft al zijn agendapunten voorlopig geschrapt. Het volksfront zegt de aanslag te hebben uitgevoerd als vergel ding voor de liquidatie door Is raël van zijn leider, Abu Ali Mus tafa. Die laatste kwam in augus tus om toen Israëlische ge vechtshelikopters twee raketten afvuurden op zijn kantoor in Ram all ah. De 75-jarige Ze'evi, leider van de extreem rechtse regeringspartij Nationale Unie, werd vanmor gen vroeg in het Hyatt Hotel in Jeruzalem van korte afstand driemaal in hoofd en nek ge schoten. In kritieke toestand werd hij overgebracht naar het Hadassah Ziekenhuis, waar hij aan zijn verwondingen bezweek De daders wisten te ontkomen. Afgelopen zondag had Zee'evi zijn ontslag aangeboden, onder meer uit ontevredenheid met het volgens hem slappe optre den tegen de Palestijnse op stand. Het ontslag zou vanmid dag officieel in gaan. Ze'evi, bij genaamd 'Ghandi', is een oud- generaal en oorlogsheld, met een niet onomstreden verleden. Onmiddellijk na de Zesdaagse Oorlog in 1967 maakte hij naam met een keihard optreden tegen Palestijnse militanten in de juist bezette gebieden. In de jaren ze ventig verschenen er berichten in de Israëlische pers over dubi euze contacten die Ze'evi zou onderhouden met figuren uit de Israëlische onderwereld. Wat de aanslag betekent voor het nieuwe vredesvoorstel waar mee Israël binnenkort komt, is nog onduidelijk In dit voorstel wordt ingestemd met een onaf hankelijke Palestijnse staat. Het zou om een proces van jaren gaan. Dat meldde het blad Foreign Report van het gezag hebbende instituut Jane's De fence. Premier Sharon zal het plan aan de Amerikaanse president Bush voorleggen, aldus de publicatie. De bronnen van het verhaal zijn anoniem. Volgens Foreign Re port zou Sharon akkoord gaan met 'bepaalde terugtrekkingen uit de Westelijke Jordaanoever', een volledige terugtrekking uit de Gazastrook en de ontmante ling van alle nederzettingen daar. leiden - De SGP in Leiden heft zichzelf na tachtig jaar op. De politieke partij heeft te weinig actieve leden om het nog te kunnen bolwerken in de poli tiek De SGP was een van de oudste partijen in de stad. De Christenunie, die samen met de SGP een zetel in de raad bezet, gaat nu alleen door. De Staatkundig Gereformeerde Partij is in Leiden in 1922 opge richt. Volgens voorzitter Patrick Overeem was de partij zelfs de oudste van de stad. „Het is heel triest dat het zover heeft moe ten komen, maar het is niet an ders." Aan Overeem heeft het allemaal niet gelegen. „Ik was zelf de afgelopen jaren nogal actief voor de partij. Als voorzit ter van de kiesvereniging, de basis van de partij. Ik wist ook dat als ik zou opstappen de hele kiesvereniging op haar gat zou liggen. Maar dat was nog de enige mogelijkheid. De kiesver eniging in Leiden is met onge veer 25 leden heel klein." Daar komt nog bij dat het gros van die leden niet of nauwelijks activiteiten ontplooide. „Dat zag je als je avonden organi seerde. Steeds kwamen er maar een paar mensen opdraven. Ook toen we een Kamerlid had den uitgenodigd. Dan kom je op een gegeven moment tot de conclusie dat het niet de moeite loont. De verkiezingen komen er aan en voor een campagne heb je kandidaten nodig, men sen die een verkiezingspro gramma willen maken met de Christenunie. Die zijn er dus helaas niet." Pagina Leiden: Traditionele achterban SGP slonk voortdurend zoetermeer/anp - De proeven in Haarlem, Rotterdam, Groningen met het betalen van een par keerplek via de mobiele tele foon, zijn mogelijk illegaal. Dat komt doordat het bedrijf Schmit Parkeersystemen uit Zoetermeer onlangs het octrooi verwierf om in Nederland de 'belparkeer'- technologie in te voeren. De gevolgen voor het Haagse bedrijf Parkline, dat de proeven doet, zijn nog onduidelijk. Een woordvoerder zegt dat de be drijfsjurist de reikwijdte van het octrooi onderzoekt. De proeven kunnen vooralsnog doorgaan. Schmit heeft ook ju risten ingeschakeld. Die bekij ken of de Parkline-proeven binnen het octrooi vallen. „Er is nog geen sprake van een probleem" zegt een woord voerder van het bedrijf in Zoe termeer. „Eerst willen we pre cies weten wat de gevolgen zijn. Binnen enkele weken wil len we met Parkline over bij voorbeeld samenwerking.'' Het Bureau voor de Industriële Eigendom Nederland heeft een uitgebreid octrooi-rapport op gesteld waaronder ook tolhef fing per gsm valt. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam MD V A Straat Cr Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 16,93 (fl 37.301 kwartaalabonnement automatische betaling 48,53 (fl 106.95) betaling per acceptgiro 48,99 (fl 107.95) Handtekening 1 controle nabe«*gmg) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bq automatische betatng is mjn banh-gronunsna ~r 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Oagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl liU"IJ IJliW.VIJIIIJJ'B Gehuld in beschermende kledij verzamelt een medewerker van de Leidse brandweer sporen van de poederachtige substantie die op het perron werd aangetroffen. Foto: Hielco Kuipers Israëlische agenten houden de wacht voor het hotel waar de minister van toerisme werd neergeschoten. Foto: AP

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1