Ook Troefmarkt Stuifzwam Alphen dicht RIJN VEENSTREEK Jeugd Benthuizen krijgt extra aandacht van Bovos Proef met huurfiets slaat aan in Alphen f Eigenaar wordt slager in Aarlanderveense supermarkt Leerlingen Lyceum helpen in huishouding Alkemade nog steeds zonder strandje Jacobswoude: geld voor monumenten ontbreekt 'WMomr- fAkkWUZVl lizenden vogels Hazerswoude jiswoude-oorp - Vogelver- Vogelvreugd Hazers- [de/Koudekerk houdt van ot en met 27 oktober een instelling in Het Dorps- p. de Hooghstraat 3 in Ha- ijude-Dorp. Ruim dui- tropische vogels en kana- yjn er te bewonderen. De >ang is gratis. De tentoon- jug is op 25 oktober ge- nd tussen 20 en 22 uur, op ,lttober tussen 10 en 22 uur p zaterdag de 27e tussen 10 16.30 uur. dingactie in elofarendsveen 10farendsveen - De Stich- Mensen in Nood houdt van it en met 26 oktober een inginzamelactie in Roelof- dsveen. Draagbare kleding, leisel, huishoudtextiel en ens in gesloten plastic zak- kunnen op twee adressen den afgeleverd: Noorder- weg 29 of Floraweg 8 (tus- en20 uur). ireker ■gehouden hen aan den rijn - De poli- leeft en 41-jarige Alphe- tengehouden op verden- van inbraak in de stations- luratie. Getuigen zagen dat nan zich na de inbraak eld in een leegstaand pand le Sint Jorisstraat. Ook de politie een 16-jarige en uit Zwammerdam op. naakte zich eerder bekend etuige van de inbraak, r bleek in het bezit te zijn sigaretten die uit de restau- waren gestolen. De politie lenkt hem van heling. eer banken in elofarendsveen iofarendsveen - Ten on- ite wekte deze krant vorige k vrijdag de indruk dat de «bank de enige bank is in Iofarendsveen. Nu de l/AMRO-bank in het dorp oten is, zouden mensen die kantoor om de hoek zoe- alleen bij de Rabobank te- itkunnen. Daarbij is de Re- lank aan het Zuideinde 7 r het hoofd gezien. De bank in dochteronderneming van NG Bank en richt zich op individuele contact met iten, Er is geen pinautomaat woensdag 17 oktober 2001 rste paal ibbe potgrond ofarendsveen - De symbo- 1e eerste paal van pot- idhandel J. Dobbe Zonen It morgenmiddag om 15 ;eslagen op het nieuwe be- mterrein Veenderveld in ofarendsveen. Het is de be ling dat het bedrijf in au- us 2002 naar de nieuwe verhuist. Nu zetelt Dobbe aan het Noordeinde. Het i)fmoet daar weg om is te maken voor winkels en trtementen. door Annette Lameijer alphen aan den rijn - Evenals de inwoners van Rijnsaterwoude raken nu ook de buurtbewoners van de Stuifzwam in Alphen aan den Rijn binnenkort hun Troef markt kwijt. Het Alphense echtpaar Wijtman doet half februari de deuren van de buurtsuper op slot. Het echt paar zet zijn werkzaamheden voort in de nieuw te bouwen su permarkt van Van der Berg in Aarlanderveen. Tien jaar geleden begon Wijt man een slagerij aan de Stuif zwam. Na het vertrek van de bakker en de groenteboer zette hij zijn zaak om in een buurtsu per. Vorig jaar echter openden een nieuwe groentewinkel als een bakker hun deuren. „Het is niet zo dat een gebrek aan klan dizie ten grondslag ligt aan ons besluit", zegt Wijtman. „We be dienen zo'n 300 klanten per dag." De voornaamste reden voor het vertrek is het gebrek aan goed winkelpersoneel. Wijtman en zijn vrouw zien het niet langer zitten om dag en nacht in touw te zijn. „Mijn gezondheid is me te lief. Op deze voet verder gaan is onverantwoord", aldus Wijt man. De zoon van Wijtman helpt incidenteel wel eens mee in de winkel. „Maar hij heeft geen ambitie ons op te volgen." Wijtman denkt in Aarlanderveen op een andere, minder hecti sche manier te kunnen werken. „Daar kan ik me weer helemaal op het slagersambacht storten. Nu is mijn aandacht verdeeld over allerlei voedselsectoren." Ook verwacht hij minder Tast minute' publiek. „Om vijf uur is het echt wel gedaan en kun je gaan schoonmaken." Wijtman, die van beroep slager is, vestigt zich in de supermarkt als zelfstandig slager zodra de winkel van J. van der Berg klaar is. „De ontsluiting naar de Dorpsstraat is rond, het oude pand is gesloopt, dus ik ver wacht dat eind oktober de eerste paal in de grond gaat", zegt Van der Berg. Eerder leek Aarlander veen al door de dreigende slui ting van de gemakswinkel annex postagentschap van Willem en Angéla Aartman helemaal zon der winkels te komen zitten. Het huurcontract van Wijtman loopt in augustus af. Wat er dan met het pand gaat gebeuren is nog onbekend. door Bart Garvelink alphen aan den rijn - Knalblau we fietsen met gele letters dui ken steeds vaker op in Alphen aan den Rijn. Zij maken deel uit van een proef van de stichting Rijnland Mobiel om treinreizi gers goedkoop en snel door de stad te laten rijden. De stichting haakt daarmee aan bij een expe riment van NS Railinfrabeheer in Utrecht. Ook in Delft loopt dit jaar een soortgelijke proef. De OV-fietsen, Batavussen van een niet-diefstalgevoelig model, staan in Alphen bij fietsenver- huurder Oldenburger. Een aan tal Alphense bedrijven huurt de tweewielers voor zijn personeel. „We hebben twee soorten abon nementen", vertelt Corine Lin- denbergh van Rijnland Mobiel. „Een fiets kost vijf gulden per dag of veertig gulden per maand voor onbeperkt gebruik." Op vertoon van een abonnements pas krijgt de werknemer er een tje mee. Aan het eind van de werkdag levert hij de fiets weer in. Rijnland Mobiel probeert op al lerlei manieren om het autoge bruik in de regio terug te dnn- gen. De invoering van betaald parkeren in het centrum van Al phen vormde de aanleiding voor dit fietsproject. Bedrijven terrein Rijnhaven is een tweede reden. Het ligt op twee kilome ter van het station. Dat is te ver om te lopen, terwijl het open baar vervoer te wensen overlaat. „De bereikbaarheid vanaf het station is slecht. We zijn een paar jaar geleden bezig geweest om een busverbinding te krij gen, maar die is er door Con- nexxion weer uitgegooid vanwe ge een te lage opbrengst. Daar zit dus een gat in het 'natrans port'." Het project, dat op 1 juni begon, duurt nog tot het eind van dit jaar. Gelijktijdig draait er een proef op nog twee plaatsen: Utrecht en Delft. „Oorspronke lijk is de proef bedacht door NS Railinfrabeheer en die zijn be gonnen met hun eigen perso neel in Utrecht. Wij zijn toen met de NS gaan praten voor de pilot in Alphen." Het experiment krijgt steun van de provincie Zuid-Holland en de NS. Het aantal fietsen be draagt vijf. Lindenbergh: „Dat is natuurlijk een druppel op een gloeiende plaat, maar we wilden ook klein beginnen om te kijken Eén van de 'diefstalbestendige' OV-fietsen die beschikbaar zijn voor werknemers die met de trein naar Alphen komen. Foto: Eric Taal of het aanslaat." Tot nu toe van de tijd uitgeleend. „Het het natuurlijk zelfvoorzienend met hun rijwiel om. Het blijkt loopt alles naar wens. De vijf abonnementsgeld is bijna kos- worden. Werknemers gaan bo- zelfs niet nodig om de fietsen te fietsen zijn meer dan de helft tendekkend. Uiteindelijk moet vendien op een normale manier verzekeren." Jongeren hebben een groeiende behoefte aan sport op straat rijnwoude - Bovos Welzijnspro- jecten, die betrokken is bij het jongerenwerk in Rijnwoude, wil volgend jaar extra aandacht aan de jeugd in Benthuizen geven. De instelling gaat actief werven onder ouders om zich in te zet ten voor de organisatie van acti viteiten van kinder- en jonge- renactiviteiten. Dat schrijft Bo vos in het verslag over het eerste halfjaar van dit jaar. De jeugd van Benthuizen is er, na de sluiting van het jongeren centrum Boe, lange tijd aan zijn lot overgelaten. Het bestuur van het in financiële problemen ge raakte Boe stapte enkele jaren geleden op. Pogingen van Bovos om een nieuw bestuur te vin den, mislukten. „Misschien is de tijd inmiddels rijp om ouders te betrekken bij de opzet van kin- der- en jongerenactiviteiten", zegt ambulant jongerenwerker Rob Verbunt. „Omdat er niets was voor jongeren, nam de overlast toe. Misschien zijn er mensen die daarom nu denken: 'ik moet mijn nek eens uitsteken om de jeugd iets te bieden. Of positiever gezegd: misschien zijn er toch nog mensen die be gaan zijn met de jongeren. Volgens Verbunt, die al zo'n twee jaar groepjes hangjongeren in Rijnwoude opzoekt, bestaat er onder diverse jongeren in de hele gemeente ook de behoefte aan ongeorganiseerde sport op straat. „Veel parkeerplaatsen en openbare grasveldjes worden gebruikt om te voetballen", al dus Verbunt. Om op die behoef te in te spelen wil hij volgend jaar wat tijd inruimen om met de jongeren die dat willen, een toernooi te organiseren. Ver bunt denkt dan aan iets verge lijkbaars als het toernooi dat de politie onlangs met de Koude- kerkse jeugd heeft gehouden. „De jeugd vroeg daarna her haaldelijk wanneer er weer zo'n toernooi komt." Een van de doelstellingen van de ambulante jongerenwerker is ook om groepjes hangjongeren te verwijzen naar jongerencen tra. Die opzet is in Hazerswou- de-Rijndijk en Koudekerk aan den Rijn geslaagd, meent Ver bunt. Hij zag dat steeds meer jongeren het JJB naast Het An ker in Hazerswoude-Rijndijk kunnen vinden. ,A1 weet ik niet of dat mijn verdienste is of die van de wijkagent." In het half jaarverslag geeft Bovos aan de komende tijd ook de hangjonge ren in Hazerswoude-Dorp te willen wijzen op de aanwezig heid van een jongerencentrum Het Stek. „Of dat lukt weet ik niet. Ik kan de hangjeugd er lang niet altijd vinden. Op grond van een melding ben ik vrijdag avond drie keer bij het kinder dagverblijf wezen kijken. Ik trof ze er niet aan. Eigenlijk zijn er nauwelijks problemen in Ha- zerswoude-Dorp. De overlast die Koudekerkers bij multifunctioneel centrum De Ridderhof en basisschool De Rank ervaarden, is volgens Ver bunt afgenomen. „Bij De Rank is het wisselend. Bij de ingang van De Ridderhof staan ze niet meer. Sinds enkele maanden is er vlakbij De Ridderhof een ge- doogplaats voor jongeren. Die hebben we in mei betegeld en er staan twee bankjes en een prul lenbak. De jongeren komen daar in goede harmonie." alphen aan den rijn - Leerlin gen van het Groene Hart Ly ceum helpen vanaf morgen be woners van twee Alphense zorg instellingen. Op initiatief van Zorgcentrum Rijnzate en Ver zorgingstehuis Sint Joseph knappen ongeveer veertig leer lingen van de afdeling Zorg en Welzijn bij ouderen huishoude lijke klussen op. Daarnaast wer ken de scholieren, merendeels meisjes van 14, 15 en 16 jaar, aan hun sociale vaardigheden. In overleg met de bewoners kunnen de leerlingen ook ande re activiteiten ontplooien. Mor genmiddag om 14.30 uur ko men ze voor het eerst op bezoek in beide zorginstellingen. Het project met de naam DOEJ (Door Oud En Jong) loopt het hele schooljaar en krijgt als het aanslaat een vervolg. roelofarendsveen - Het schier eiland aan de Noordkade in Roelofarendsveen wordt geen zwemplaats. Medewerkers van de gemeente Alkemade hebben ontdekt dat de bodem van het Braassemermeer op die plek vol ligt met dumpafval. Het ge meentebestuur vindt het daar om niet verantwoord om op die plek een zwemsteiger aan te brengen. In plaats daarvan komt er een vissteiger. Het is de derde zwemplaats die wordt afgescho ten. Alkemade kocht het schierei land eerder dit jaar van de Do meinen, een onderdeel van het ministerie van financiën, die de grond in bezit had. De gemeen te betaalde er 4500 gulden voor. Inclusief het aanbrengen van de steiger zou de zwemplaats de gemeente 55.000 gulden kosten. Volgens planning konden de eerste zwemmers volgend voor jaar bij de zwemplaats terecht Inwoners van Alkemade die wil len zwemmen in de open lucht, kunnen terecht bij de zwemstei- gers in de Kleipoel in Rijpwete- ring en in de Wijde Aa bij de Groenewoudskade in Roelof- arendsveen. Het plan om een. zwemplaats bij de Galgekade in Roelofarendsveen aan te leggen werd onlangs van tafel geveegd omdat de smalle wegen de.; stroom bezoekers niet zouden aankunnen. Een plek aan de Noorderhemkade viel af omdat de particuliere eigenaar de grond niet wil verkopen. Het schiereiland aan de Noordkade kan hier nu aan worden toege voegd. iRijnsaterwoudenaren niet meer naar hun boodschap- toekunnen, moeten de Ischappen maar naar Rijnsa- 'oude komen. In de Langer- e Plassen zwemt binnenkort niemand meer. todschappen paleis raterstand stijgt in Rijnsa- oude. Oudjes huilen er tra- met tuiten. En met recht, aken op 1 december hun ouwde buurtsuper kwijt en 'en het niet meer dat zij bloemkooltje of melk in eigen dorp kunnen kopen, iddingsactie van het ge- itebestuur van Jacobswou- imt daarvoor te laat. Pas et kalf verdrinkt, wil burge ster Willem van Beek de lempen. Bezorgde bood- ppen uit andere oorden is este wat aan zijn brein "ruit. Maar kunnen die op 1 de waren van Piet Jansen, ovendien nooit te beroerd de oudjes een handje te En? naast zijn aan huis bezorg- 'odschappen een mager natief voor het loopje naar inkel om de hoek. Daar je niet alleen je rolletje pe- unt, maar babbel je ook net een tegenligger tussen nappen Radeloze ouderen 'en hun laatste hoop sop de brievenbus. Ook 'een kun je lopen, maar de dat het rode plastic zijn 1 opendoet valt te ver- ozen. snder plannetje van Wil- jiedt meer perspectief. In iterste geval wil hij de Ireekhopper inzetten om nobiele dorpsgenoten andere boodschappenpa- 1 te vervoeren. In vreemde [pen wijzen zij dan aan ij willen. De winkelier be de boodschappen vervol- fouis, zodat sjouwen ook OEVERLOOS Bijdragen aan deze rubriek van Tim Brouwer de Koning, Saskia Buitelaar en Joris Rietbroek hij staat bij voorbaat goed voor schut. Want wie wil er nog stemmen op een Partij van de Achteropgeraakte brokkenpilo ten? tot het verleden behoort. Goed idee, Willem. Als de hop per af en toe ook naar Alphen aan den Rijn tuft, slaat Rijnsa terwoude twee vliegen in één klap. Daar is sinds kort Gerard de Groot actief, een voormalige communist uit de Jordaan. Hij begint op zijn tachtigste aan een nieuw hoofdstuk in zijn le ven als voorzitter van het oude renplatform van de plaatselijke SP. Rijnsaterswoudenaren die behoefte hebben aan een bab beltje, zijn bij hem aan het goe de adres. En wie niet gediend is van zijn partijpolitieke praat, kan altijd nog bij de SP'er te recht voor een pondje tomaten. Crash Goed bewaren hoor, dat lid maatschap van de PvdA in Al phen aan den Rijn. Binnenkort is het bergen geld waard, als die partij ter ziele gaat. Want een club die al crasht voordat de verkiezingsstrijd is losgebar sten, daarvan kan né de stem ming in maart niet meer dan een hoop verwrongen staal over zijn. Het probleem van de PvdA is het best te typeren als een tan dem die spaak loopt. In een op timale situatie racet zo'n duo- fiets door de verkiezingsperio de. De fractie voorop, het be stuur op het tweede zadel. Door constructief samen te werken, kunnen ze serieus partij zijn in de race naar de finish. Maar dat is dus in een optimale situatie. Zo kun je de toestand waarin de Alphense PvdA zich bevindt be paald niet noemen. De partij zit middenin een ordinaire ruzie tussen de fractie en het be stuur, beide met een eigen sup- portersgroep. Onderwerp: wie mag straks de verkiezingslijst en de partij in de nieuwe raads periode trekken. Overigens kunnen de fractieleden ook niet helemaal samen door de bocht. Raadslid Ros stapt als enige van de vier wél bij het bestuur ach terop. Op die tandem gaaf het er nu verhit aan toe. De snoteigenwij- ze fractie overschreeuwt luid keels het geleerde bestuur. Luid bellend en met de tong uit de mond spurten de zittende raadsleden voor op de tweewie- Ier naar de eindstreep. Onder tussen trappen de bestuursle den, die de ballen verstand Tekening: Maarten Wolterink hebben van hoe het er aan toe gaat in de politieke arena ze nooit komen, keihard op de rem. Want het bestuur wil nieuwkomer Remco Blom op het voorste zadel wil helpen. Dan gaat de tandem onderuit, da's logisch. En omdat het er uitermate komisch uitziet, wordt er vanaf de zijlijn harte lijk gelachen. De apdere rijders in de race kijken grijnzend ach terom naar de valpartij van hun concurrent. De partijleden moeten een eind maken aan deze vertoning. Zij beslissen vanavond wie straks de baas mag zijn op de PvdA- fiets: het huidige haantje-de- voorste Ron Zandvliet namens de fractie of het bestuurslie- verdje Blom. Wie het nieuwe gezicht van de partij ook wordt, Wreed Jan Hardenberg is aankomend WD-raadslid in Ter Aar. Je zou zeggen dat hij daarom het beste voor heeft met de inwoners van zijn gemeente, maar vorige week woensdag ontpopte hij zich tijdens een commissiever gadering onverwacht als een man met wrede trekjes. In de verwarrende discussies over het wel of niet sluiten van natuur- zwembad Aarweide, een pro bleem dat de gemoederen blijft bezighouden, toverde 'coming man' Jan een konijn uit de hoed. Het zwembad kan vol gens hem dicht, want waterrat ten kunnen best in de Langer- aarse Plassen terecht. Pardon? Wil Jan wil de zwem mende inwoners van Ter Aar trauma's en koude rillingen be zorgen door ze tussen de kat- tenlijken te laten poedelen? De Dierenbescherming vond de af gelopen twee weken in het be oogde zwemwater immers al acht gedode katten. En wie weet wat er allemaal nog meer in de plassen ronddrijft. Toch heeft Jan goede bedoelin gen met zijn plan. De liberaal wil de oplopende kosten van het verouderde openlucht zwembad Aarweide niet afwen telen op zijn dorpsgenoten. Maar het valt te betwijfelen of baantjestrekkers uit Ter Aar wel warmlopen voor een gratis duik tussen de katten. Waarschijnlijk zwemt er straks geen hond meer. En dat is precies wat Jan wil. Want subsidie aan zwem mers beschouwt het nieuwe WD-raadslid als een bodemlo ze put. Je kunt nog beter water naar de zee dragen. door Ewout van der Dussen jacobswoude - Jacobswoude telt te veel beeldbepalende hui zen. Dat concludeerde wethou der Haasbroek gisteren tijdens een informatieavond voor eige naren van ruim dertig gemeen telijke monumenten. Het bud get van maximaal 15.000 gulden acht hij te klein om alle panden te subsidiëren. Om tot een werkbaar aantal te komen moet de monumentencommissie een strengere selectie toepassen of moet de wethouder nieuwe pot jes met geld vinden. Om de sloop van beeldbepalen de huizen te voorkomen wil de gemeente met een bescheiden bijdrage de eigenaars stimuleren het karakteristieke van de reste rende 'gemeentelijke monu menten' in stand te houden. Los van het beperkte budget is de regeling ook vrijblijvend. „Als u later de woning van de gemeen telijke lijst wilt afvoeren om de woning te verkopen dan kan dat", zei Haasbroek. Van de ruim dertig aangeschreven eige naars die op de voorlopige lijst van gemeentelijke monumenten staan waren twintig belangstel lenden aanwezig. De gemeentelijke monumen tencommissie, met de wethou der voorop, wil het liefst zoveel mogelijke monumenten. Toch bracht zij de groslijst van 120 panden, waarvan begin vorig jaar een fototentoonstelling was ingericht, terug tot ruim dertig panden en een brug, tamelijk eerlijk verdeeld over de vijf dor pen. De subsidieregeling voor ziet in een bijdrage van maxi maal 1000 gulden per jaar per object voor onderhoud en het geraamde budget is maximaal 15000 gulden. „Als alle dertig willen meedoen, dan wil de ge meenteraad dat aantal vermin deren", aldus Haasbroek. Moge lijk peutert hij nog geld los uit een algemeen monumenten- fonds. Hoeveel daar nog inzit weet hij echter niet. Maar eerst wacht Haasbroek af hoeveel mensen zich van de lijst laten schrappen of zich nog aanmel den. „Het is een lofwaardig stre ven van de gemeente, er is al zo veel plat, zoals het oude School huis, het oude klooster", zei be woner Van der Heijden van het oude parochiehuis in Leimui- den. „Wij doen er alles aan doen om het in stand te houden." Ook anderen waren tevreden dat hun huis, 'waarop ze trots zijn, op de lijst staat. „Waarom stelt u de eigenaars van een gemeentelijk monu ment niet vrij van O ZB (onroe- rendzaakbelasting)", zo stelde iemand als alternatief voor de gemeentelijke regeling. „Is de gemeentelijke bijdrage \rij van belasting", zo wild^een ander weten. Ten behoeve van het kostbare onderhoud van de pas torie in Hoogmade werd voor gesteld de bijdrage te koppelen aan de waarde van het pand. Haasbroek: „Dat wordt te inge wikkeld. We willen geen regeling waar ambtenaren te veel tijd aan kwijt zijn." De wethouder hield de aanwezigen nog een worst voor door de ontwerpwet rijksmonumenten te noemen. In dat ontwerp, dat het parle ment nog moet behandelen, staat dat eigenaren van gemeen telijke monumenten onder houdskosten kunnen aftrekken van de belasting. Dat is nu al het geval voor rijksmonumenten. Als het zover komt is Haasbroek bereid het aantal gemeentelijke monumenten weer te vergroten.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19