LEIDEN REGIO Anderhalve eeuw politiek in Leiden op een rijtje Elk onverklaard woord een nederlaag Gezamenlijke beveiliging Bio Science Park slaat aan IQMDERZOEK HORA EST Auto in de tuin X30ZH3CIN0 woensdag 17 OKTOBER 2001 Het Leidsche Pluche' aangeboden aan burgemeester Postma Wim Wegman Alle 39 Leidse raadsle- j beter leren kennen, is vandaag geen enkel pro- meer. De aanschaf van jmy boek volstaat. Waar- lezer niet alleen de hui- aad compleet heeft, maar jook de gegevens van al- raadsleden, burgemees- emeentesecretarissen en emeente-ontvangers die Ie invoering van de nieu- meentewet in 1851 het us hebben bevolkt. Het Het Leidse Pluche' geti- vandaag aangeboden aan ieester Postma, op de anderhalve eeuw na de ering van de allereerste, is die nieuwe Gemeente- nstalleerde raad. dse Pluche is een boekje fooral historici en liefheb - 11 statistieken mee aan de innen. Maar ook voor de ie lezer' staan er interes sen en anekdoten in. Zo de allereerste verkiezing een met een gerechtelijke ure. Prof. G.C.B Suringar in augustus 1851 be legen het feit dat hij van •zerslijst werd geschrapt hij niet de Nederlandse iliteit had. Suringar zou het stadsbestuur in het Lingen zijn geboren. De ind dat quatsch en stapte 1 rechter. Die stelde hem elijk in het gelijk, zodat 1 alsnog mocht toetre- het selecte kringetje kie- tijd was het kiesrecht lou ter voorbehouden aan mannen, die bovendien meer dan 25 gul den per jaar aan directe belas tingen moesten hebben betaald. In het Leiden van 1851 mochten zodoende slechts 1368 van de ruim 36.000 inwoners stemmen - en uiteindelijk met Suringar dus 1369. Daartegenover stond wel dat dat selecte clubje vrij vaak aan de bak moest. Sowieso moest om de twee jaar een derde deel van de raad opnieuw worden geko zen. Haalde een kandidaat niet het benodigde aantal stemmen, dan moest er opnieuw worden gestemd. Trad een raadslid tus sentijds af, dan volgden er ook weer nieuwe verkiezingen. Toch bleven raadsleden in die tijd, ondanks de vele verkiezin gen, betrekkelijk lang zitten. Re cordhouder is de Liberaal P. Driessen, die sinds 1855 bijna 48 jaar in de raad zat. De gehele top vijf bestaat trouwens uit mannen die in de tweede helft van de negentiende eeuw in de Leidse raad kwamen en tussen de 30 en de 40 jaar bleven zitten. Hun twintigste-eeuwse vakge noten haalden zelden meer dan een kwart eeuw. Uit het overzicht in het boek blijkt trouwens dat de leegloop in de raad deze termijn inder daad hoog is, maar dat het altijd nog slechter kan. De teller voor deze periode staat op 15. Maar 'recordhouder' blijft de periode 1970-1974, toen er maar liefst 17 raadsleden tussentijds vertrok ken. Nog meer cijfers: de langstzit tende wethouder is KVP'er S. Menken, die het 26.5 jaar op het pluche uithield. De kortstzitten- de is PvdA'er C. Beekenkamp, die pal na de oorlog slechts één maand aan de macht was. Het rijtje kortzittende wethouders telt verder trouwens opvallend veel namen van liberalen en WD'ers. Aardig is ook het overzichtje met de partijen en kiesvereni gingen die ooit in de raad heb ben gezeten, maar ook de partij en die de kiesdrempel niet heb ben gehaald. Partijen met mooie namen als 'Burgerplicht en Ge meentebelang', Vaderland en Oranje', "Werkmans Candida- ten' maar ook de 'Kabouterpar tij' hebben ooit raadsleden mo gen afvaardigen. De anti-Tap- verbod Groep, de Winkeliersver eniging en de Leninistische Bos- jewieken, om er maar een paar te noemen, verdwenen zonder succes de geschiedenis in. Om er nu weer even uit te voor schijn te komen. Het grootste deel van het boek bestaat uit een opsomming met persoonsgegevens van alle raadsleden sinds 1851. Van Pe trus Johannes Mattheus Aalber- se tot Hendrik Johannes Zwiers, zeg maar. Die trouwens - alsof ze de cirkel moest worden rond gemaakt - nog eens samen in de raad hebben gezeten, van 1905 tot 1918. Het boek 'Het Leidse Pluche, 150 jaar gemeentebestuur in Leiden' is voor 49,50 gulden te koop bij het gemeentearchief aan de Boisotkade en bij de ba lie van het stadhuis. leiden - Een 75-jarige Leidenaar verloor gisterochtend even voor elf uur op de Zoeter- woudseweg zonder aanwijsbare reden de macht over het stuur van zijn auto met aan hanger. Via de stoep en een muurtje belandde hij in de tuin van een woonhuis. Hij kwam uiteindelijk tegen de voorgevel tot stilstand. De politie kon vanochtend niets zeg gen over eventuele schade. Foto: Hielco Kuipers leiden - De gezamenlijke beveiliging van het Bio Science Park is een succes. Vol gens de vereniging van bedrijven in het sciencepark is er sinds het begin van die beveiliging, in januari van dit jaar, geen sprake meer van ernstige incidenten. Bij dit gezamenlijke initiatief zijn 19 van de 27 bedrijven in het sciencepark aangeslo ten. De gemeente Leiden steunt het initi atief met een subsidie van 12.000 gulden. Volgens bestuurslid N. Zierikzee van de Vereniging van Ondernemingen en In stellingen Bio Sciencepark (VOIBSP) was er tot dit jaar een grote verscheidenheid aan beveiligingen in de Leeuwenhoek. „Ieder bedrijf had iets geregeld, maar de manier waarop dat gebeurde verschilde steeds sterk." Toen de VOIBSP voorstelde om de beveiliging gezamenlijk te regelen, is daar volgens Zierikzee enthousiast op gereageerd. Sinds 1 januari houdt bevei ligingsbedrijf Prened voor de 19 bedrij ven een oogje in het zeil. Zierikzee: „In principe staat er nu vier uur per nacht een surveillancewagen in de Leeuwen hoek. Uiteraard op wisselende uren." Volgens het VOIBSP-bestuurslid is het grote voordeel dat de beveiligers bij inci denten veel sneller ter plaatse zijn. „Vroeger duurde het soms wel een uur voordat een beveiligingsbedrijf na een melding ter plekke was. Dat is nu - op de tijden dat er een surveillant aanwezig is - teruggebracht tot enkele minuten." De beveiliging is bovendien overzichtelijker en efficiënter, meent Zierikzee. Verder is ook het afschrikwekkend effect dat van de beveiligers uitgaat van belang voor de bedrijven. Om de aanwezigheid van het beveiligingsbedrijf te benadrukken, heeft de VOIBSP speciale informatieborden la ten maken. Deze zijn vandaag door de wethouders Schultz en Van der Sande onthuld. Het experiment loopt nog tot maart volgend jaar. Volgens Zierikzee hebben zich inmiddels zoveel bedrijven aangesloten, dat de kosten gedekt zijn. Het beveiligingsproject krijgt in het Bio Science Park trouwens wellicht een ver volg op een ander gebied. Zierikzee: „We zien bij de afvalverwerking dezelfde grote verscheidenheid als hiervoor bij de be veiliging. Er zijn talloze verschillende soorten bedrijfsafval die op verschillende manieren worden afgevoerd. Het zou goedkoper en aanmerkelijk efficiënter zijn als dat allemaal in één hand kan worden gebracht." Volgens Zierikzee zijn hierover inmiddels de eerste gesprekken begonnen. Hij verwacht dat een geza menlijke vuilafvoer echter pas over enke le maanden werkelijk gestalte kan krij gen. DOOR WILFRED SIMONS VroegmiddeLnederlands woordenboek na tien jaar voltooid sgierigheid is de belang- drijfveer voor de weten- De rubriek In Onderzoek ten greep uit de vele onder- nwaar Leidse onderzoe- ch in hebben verdiept, ag: taalkundige Willy Py- I mannen die gaan 'onen', ssoort die 'rute' heet, ove- honderdbord. Achthon- aar geleden waren deze len dagelijkse kost, nu demand hun betekenis De Leidse taalkundige •ijnenburg kwam tijdens rk aan het Vroegmiddel- lands Woordenboek soms rote raadsels te staan. Elk klaard woord was een persoonlijke nederlaag, lar lang werkten vier re nen van het Instituut lederlandse Lexicologie it opstellen van het niddelnederlands Woor- iek (VMNW). In die tijd nelden ze maar liefst woorden. „Er waren er Het Nederlands telt tus- een en de twee miljoen kn, maar die zijn van het mijnenneus en konijnen- zegt woordvoerder Pij- irg. „Die hoefje niet in lordenboek op te nemen, konijn', 'neus' en 'poot' mt, dan kan de gebruiker samenstelling wel be- e subsidiegevers heeft tituut de drukproeven lig ingebonden tot ze- 1 kloeke delen, maar het edoeling dat de uitgever delen dundruk van In de handel moet het 12000 gulden kosten. De rijkste afnemers zijn bi- iken en wetenschappelij- ellingen. Hooguit een en- irticulier schaft zo'n spe- sch woordenboek aan. buig n zijn collega's n de woorden gevonden Corpus GysseUng'. Deze idicus verzamelde in de 977-'87 zo'n 2200 ar- ukken uit de periode 300. „Best veel, als je be- dat er uit diezelfde perio- ar 4000 Duitse teksten ergeleverd", vindt Pij- rg Het gaat om ambtelij ken, zoals het archief 'watering' (hoogheem- hap) Blankenberge. Ook testamenten, resten van sarchieven, notariële n en 'keuren' (een lijst 'rmen waaraan een gilde voldoen). Het woord Taalkundige Willy Pijnenburg. „Wij zeggen 'hele grote bome', een vroege middeleeuwer zou iets heb ben gezegd als 'hela grota boma'. Foto: Henk Bouwman 'honderdbord' komt uit het ar chief van een scheepswerf. „We hebben een rekening waarop staat dat er geld is uitgegeven om 'het honderdbord' voor een kogge te herstellen. We zijn naar het Scheepvaartmuseum in Dronten geweest, waar het scheepswrak van een kogge te zien is. Met de deskundigen daar hebben we besproken wat een honderdbord kan zijn, maar zij weten het ook niet" De meeste archiefstukken be vatten louter 'dorknopertaal', maar er zijn ook enkele literaire teksten uit de dertiende eeuw overgeleverd. Belangrijk is on der meer een levensbeschrij ving van de Vlaamse heilige Lutgard, dat natuurlijk in het Latijn was opgesteld, maar dat 'heel mooi' is vertaald door de monnik Willem van Affligem. „Lutgard was een soort Vlaam se HUdegard von Bingen", legt Pijnenburg uit. „Zij was abdis in een Vlaams klooster, had re gelmatig visioenen en raakte in extase, waarvan zij dan nader hand verslag deed. Ze was on der meer in de hemel, waar zij de apostelen een hand gaf en tongzoende met het Lam Chris tus. Dat staat er echt. In die tekst staat 'orewoet'. We heb ben dat vertaald met 'geestes- verrukking', 'extase' en dat zal het ook wel ongeveer zijn, maar of het woord die lading dekt? Misschien zijn er gradaties in die vervoering en gaat de gees- tesverrukking aan de extase vooraf. Met dat soort vragen blijf je toch zitten." De historische woorden weer spiegelen de maatschappelijke realiteit. „Neem het woord 'heugeling'," zegt Pijnenburg. „Dat waren een soort getuigen, mensen die namens de ge meenschap de taak hadden een belangrijke gebeurtenis te ont houden. Als naderhand ruzie ontstond over de vraag hoe iets gegaan was, moesten die heu- gelingen erbij komen. Uit recht bankarchieven blijkt dat die heugelingen soms behoorlijk corrupt waren. Als het ze uit kwam, 'wisten ze het toch niet meer'." Ook het woord 'halmwerpen' stamt uit de toenmalige zeden en gewoonten. „Als een boer een akker verkocht, dan moest hij een korenhalm van de akker meenemen en die tijdens de overdracht bij de notaris van zich af werpen. Zo'n daad heet te in het potjeslatijn van die tijd een 'werpitio'. Daarbij moest hij zeggen: 'ik draag die akker over aan die en die'. Dat was essentieel, zonder die daad tel de de verkoop niet, ook al was het geld betaald en de koopakte getekend. Er zijn documenten bekend waarin staat 'dat de ak ker wel verkocht is, maar dat de werpitio nog moet plaatsheb ben'." Nu het werk aan het VMNW voltooid is, stort Pijnenburg zich op een nieuw project: een woordenboek van het alleroud ste Nederlands, dat zo ongeveer tussen 500 en 1200 gesproken is. Zo'n project mag absurd lij ken, want velen weten niet be ter dan dat er uit die tijd maar één zin is overgeleverd, te we ten: 'hebban olla vogala nestas hagunnan, hinase hic enda thu wat unbidan we nu' (alle vogels hebben nesten gebouwd, be halve ik en jij, waar wachten we nu op?). Het is echter zeker niet de oud ste tekst en al helemaal niet de enige. Er is zelfs zoveel dat Pij nenburg verwacht wel 10.000 woorden te kunnen opnemen. Zo is er een literaire vertaling van het Bijbelboek Hooglied van omstreeks 1100, de zogehe ten 'Leidse Willeram'. Ook zijn er doopformulieren van Angel saksische monniken die in de zevende eeuw in Nederland zendingswerk bedreven. Die formulieren, eigenlijk een be knopte doopliturgie, waren in het Latijn gesteld, maar op be paalde momenten in de dienst moesten de priesters de dope lingen aanspreken in hun moe dertaal. „Hij zei bijvoorbeeld: 'Gelobest du in den haligan gast?' (Geloof je in de Heilige Geest?)." Het alleroudste Nederlands staat ver af van de moderne taal. „Wat zij spraken, was voor ons niet te verstaan", denkt Pij nenburg. „Ten eerste maakten ze consequent gebruik van naamvallen. In het hedendaag se Nederlands zijn die vervan gen door voorzetsels. En in het Oud-Nederlands spraken ze de woorden ook nog eens anders uit: 'hela grota boma' waar wij 'hele grote bome' zeggen." Opmerkelijke stellingen toegelicht De uitzending van niet nagesynchroniseerde buitenlandse films op tv levert een belangrij ke bijdrage aan de mogelijkheid tot het doen van boodschappen in Nederland in een bui tenlandse taal. Stelling 9 bij het proefschrift Human isolated ainvay - An in vitro model for the investigation ofairivay (patho-)physiology and its pharmaco logical modulation waar D. Annema-Schmidt 2 oktober op promoveerde. „Ik was stomverbaasd toen ik, pas in Nederland aangekomen, in het Engels mijn boodschappen kon doen. Duitsers zijn zo gewend om in hun eigen taal bediend te worden dat vreemde talen in de praktijk erbij inschieten. Tuurlijk krijgen ze het op school. Maar Nederlanders hebben geen angst om vreemde talen te spreken omdat ze er dagelijks op tv mee worden geconfron teerd. Door de nasynchronisatie op de Duitse tv is dat er bij ons ingeschoten. Dat Duitsers consequent Duits in het buiten land spreken, heeft dan ook niet zozeer met ar rogantie te maken maar met onwennigheid en een grote angst om fouten te maken. Na zes jaar in Nederland verandert dat wel, hoor. Net zoals bij veel Nederlanders komt er ook bij mij irritatie opzetten als ik James Bond 'Hande hoch' hoor zeggen." uit de Leidsch DagbladARCHIlïVlilV ANNO 1901 Donderdag 17 October LEIDEN - Sedert tal van jaren reeds bestond alhier aan den Ouden Rijn (No. 174) een Christelijke be waarschool, welke geregeld bezocht werd door een honderdtal kinderen, hoofdzakelijk uit gezinnen van minvermogenden. In de laatste jaren werd ze gedreven door en voor rekening van de Gerefor meerde Kerk aan de Hooigracht. Het gebouw, waarin die school was gevestigd, was evenwel zeer oud en hygiënisch onvoldoende, waardoor de kerkeraad der bedoelde Gemeente in dit voorjaar stond voor de keuze: öf de school op heffen óf een nieuw gebouw er voor te stichten. Tot het laatste werd besloten, omdat de kerkeraad doen wilde wat in zijn vermogen was om de eenige Christelijke bewaarschool, die nog in Leiden be staat, in stand te houden, ook omdat ze voorziet in een behoefte, daar steeds voor meer kinderen plaatsing gevraagd wordt dan er plaatsen beschik baar zijn. Er wordt nu op dezelfde plek der oude een nieuwe school gebouwd voor ongeveer tweehonderd kinde ren. Deze school zal weldra geopend worden. ANNO 1976 Maandag 18 oktober LEIDEN - Vier zwaargewapende Chinezen hebben gisteravond omstreeks kwart over tien het Chinese restaurant 'Kota Radja' aan de Stationsweg over vallen. Het nog aanwezige personeel werd met tou wen aan handen ën voeten gebonden en de over vallers maakten zich uit de voeten met een flink bedrag aan geld, horloges en sieraden. De eigenaar van het restaurant wist te ontsnappen, maar brak een been toen hij over een muur wilde klimmen en viel. VOORHOUT - Het ziet er naar uit dat de sluiting van het zwembad 'De Columbiaan' de gemeente Voorhout nog duur komt te staan. De gelijknamige zwemvereniging heeft voor het jaar 1976 een ge wijzigde begroting ingediend die sluit met een te kort van ƒ8.652,-. Wat in deze begroting opvalt is de post 'vervoerskosten'. De zwemvereniging ver keert in een duidelijk nadelige positie ten opzichte van andere plaatselijke sportverenigingen, omdat sinds de sluiting van het Voorhoutse zwembad men nu is aangewezen op zwembaden in de naburige gemeenten. Uit de begroting blijkt dat de vervoers kosten naar zwembaden in Noordwijkerhout en Lisse bijna ƒ15.000 bedragen. LEIDEN - Tijdens de opening zaterdagmorgen van de Oxfordlaan en de Krefeldlaan op het Waardei- land protesteerden een aantal demonstranten naar aanleiding van de aanwezigheid van de Oberbürge- meistervan Krefeld, de heer Hans-Heinz Hauser, tegen de 'Berufsverbote' in West-Duitsland. Zo deelden zij pamfletten uit, die in eerste instan tie waren gericht aan de heer Hauser en zijn dele gatie. Dit op initiatief van de PSP Leiden in aanwe zigheid van PSP-gemeenteraadslid Anne van de Zande, die een brief aan de Leidse gemeenteraad heeft gestuurd, waarin zij een geval van beroeps verbod in Krefeld onder de aandacht wil brengen. Gedoeld wordt op de Duitse leraar Klaus Stein. On der meer vanwege zijn actief lidmaatschap van de communistische partij in Duitsland wordt hem een aanstelling als leraar aan een gymnasium niet ver leend. LEIDEN - De andere kant van de openingsplechtigheid: demonstratie tegen beroepsverboden. Foto: Archief Leidsch Dagblad Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dogen i crschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 Dij 1 Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante bel;. dagblad aan de Rooseveltstraal 82. U ontvangt de foto binnen drie plaatsing een ingevulde cheque (geen wit) op te sturen naar het Leidsel lalineaar e weken. aan de balie van het Leidsch

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17