God is geen tovenaar GELOOF SAMENLEVING Een gat in de ozonlaag is meer dan genoeg op de Heilige Stc Bavianen kunne; abstract denken Duitse president E bezoekt Wereldraa d SoW-kerken: lichte stijging Kerkbalans WETENSCHAP Hawking schrijft simp versie van te moeilijk b Ouweneel over de levende hoop leiden - Professor W.J. Ouweneel spreekt vrijdagavond over 'De levende hoop', 1 Pe trus 1. De avond begint om 19.45 uur met samenzang. Na de toespraak is er gelegenheid tot het stellen van vragen. De lezing is onderdeel van een reeks met als thema 'Het ware leven'. Volgende lezingen wor den op deze pagina aangekon digd. Informatie: 071-5175383. Singleavond in Ontmoetingskerk katwijk aan den rijn - Alleen- gaanden die wel eens samen willen gaan, kunnen morgen te recht in de grote zaal van de Ontmoetingskerk aan de Nieu we Duinweg 64. De kerk organi seert dan een ontmoetings avond met het thema 'Breng dan vrucht voort'. Kerkelijk werker M. van der Linden houdt een meditatie en domi nee J. Smit verzorgt een klank beeld. Hierna is alle ruimte om nieuwe mensen te leren ken nen. utrecht/anp - De drie Samen- op-Wegkerken constateren dit jaar een stijging van de bijdra gen van de plaatselijke gemeen ten aan de landelijke geldwer vingsactie Kerkbalans. Dat blijkt uit het jaarverslag van de SoW- sectie geldwerving, dat is opge nomen in het maandblad Kerk- beheer. Van de 685 hervormde, gerefor meerde en lutherse gemeenten (ongeveer een derde van het to taal), waarvan de sectie over ge gevens beschikte, steeg in 465 gemeenten (68 procent) het aantal toezeggingen met gemid deld 3,75 procent. Een daling constateerden 197 gemeenten (29 procent). In totaal stegen de inkomsten van deze 685 gemeenten met 1,68 procent. In geld uitgedrukt zegden deze gemeenten een be drag van 142 miljoen gulden toe, een stijging van 2,35 mil joen (1,68 procent) in vergelij king met 2000. Bij de sectie hadden 1369 her vormde, gereformeerde en lu therse gemeenten, bijna twee derde van het totaal, informatie materiaal opgevraagd. 979 woensdag 17 OKTOBER j Dichtende dominee Ronald Da Costa bidt namens journalisten, hoeren en verslaafden door Ilse Keuenhof leiden - Toen een bevriende kun stenares werkte aan een patchwork kreeg dominee Ronald da Costa (1948) uit Oegstgeest di rect een reeks gedichten voor ogen. Hij zag het hele schep pingsverhaal terug in de verschil lende delen van het doek. Bij het doek schreef hij teksten, en toen hij tegelijkertijd zijn serie gebe den voor beroepsgroepen afrond de zag hij opeens de verbanden. En kleine maand geleden was de bundel 'Met open ogen' een feit. Het eerste deel van de bundel bevat beeldmeditaties geba seerd op het doek, het tweede deel gebeden. In het laatste deel haalt Da Costa allerlei beroepen aan. 'Het gebed van' een tim merman, een tandarts een jour nalist, maar ook dat van de ver slaafde en de prostituee passe ren de revue. Volgens Da Costa bidt de prostituee als volgt: „Wie het betaald mag het met me doen/ Ik voel me daar niet schuldig overook niet tegen over U." Als ik in Rotterdam langs de hoertjes bij de Euromast kom vind ik het vreselijk. Al die auto's die langzaam, keurend langs die vrouwen rijden. Ik vraag me dan af wat er door ze heengaat." Ook het een gebed van de domi nee ontbreekt niet Da Costa geeft daarin al kort aan hoe las tig het is om het domineeschap te combineren met een gezin. „Dan zit ik met mensen op mijn studeerkamer te praten over ie mand die net is overleden en dan komt mijn tienerdochter la chend, gillend de trap op om op haar kamer keihard haar favo riete CD op te zetten. Dan moet ik toch even vragen of het iets minder kan." Zijn beroep kent dus beperkin gen. Als ik vrij ben moet je ei genlijk niet thuis zijn want als ik het dorp inloop voor een bood schap kom ik altijd wel een ge meentelid tegen, die erover be gint hoe slecht het met zijn va- vaticaanstad/dpa - Op 16 oktO- ber 1978 om 18.18 uur kringelde er witte rook uit de Sixtijnse ka pel, het bewijs dat er een nieu we paus was gekozen. Een klein half uur later kondigde kardi naal Pericle Felici aan dat de nieuwe paus, kardinaal Karol Wojtyla van Kraków, de naam Johannes Paulus II had gekozen. Om 19.15 uur stond de eerste Poolse paus op het balkon van de Sint Pieter. De inwoners van Wadowice, de geboorteplaats van paus Johan nes Paulus II, hebben gisteren het 23-jarig pontificaat van de beroemdste Pool aller tijden ge vierd met eucharistievieringen en een processie. Ook verscheen die dag het eerste nummer van het tijdschrift Caroliis, dat de gedachten van de paus in zijn vaderland wil verbreiden. Hoewel de Polen na de val van het communisme minder vaak naar de kerk gaan dan de paus lief is, is de 81-jarige kerkvorst nog steeds zeer populair in zijn land. Zo is het vroegere woon huis van de familie Wojtyla in Wadowice ingericht als een mu seum dat aan hem is gewijd. Verder worden straten en plei- eN nen naar hem vernoem: men er steeds meer su den van de paus langs p routes. De paus besteedt zeil aandacht aan de 23e van zijn pontificaat. W deze dag als een feestd de Curie, het bestuur» van de Rooms-Katholie De pauselijke ar houden een dezer daj jaarlijkse receptie ter heid van de verjaardag pontificaat van Johannt H. Zondag gaat de nu |en Nederland, aartsbisscht ^ois Bacqué, voor in ea 51111 tige eucharistieviering ii resia van Avila-kerk i Slechts zes pausen, ine! apostel Petrus, hebber dan Johannes Paulus II i elijke troon bezet. Dat<£ VII (23 jaar, 5 maandenr gen), Adrianus I (23 maanden en 24 (24 jaar, 6 maanden en Leo XIII (25 jaar en vij m, den), Pius IX (31 jaar |L maanden en 21 dagen) el trus, waarvan de exaci vens onbekend zijn. fen i) Dominee Ronald Da Costa: „God geeft geen richtlijnen voor het domineeschap, maar het zou wel makkelijk Foto: Hielco Kuipers der gaat. Ik kan dan toch moei lijk zeggen dat ik daar in mijn vrije tijd even geen zin in heb. Ik vraag wel eens iemand anders om even die foto's weg te bren gen." Is dat wel de juiste reactie? „Ik weet het niet. God geeft geen richtlijnen voor het dominee schap, maar het zou wel makke lijk zijn als ze bestonden." Met de bundel 'Met open ogen' probeert Da Costa de biddende mens op een ander spoor te zet ten. „Voor veel mensen is bid den een soort van sinterklaas achtig verlanglijstje. Ze raken te leurgesteld wanneer ze heel vaak om iets gebeden hebben en hun wens nog steeds niet is uitgekomen. We kunnen niet bij God aan de bel trekken om iets gedaan te krijgen. God is geen tovenaar die vanuit zijn almacht daar een paar kankercelletjes laat groeien in gezin A, en een kind uit gezin B geneest. Als mensen bidden om de genezing van je kind en het kind blijft ziek, voelen ze zich in de steek gelaten door God. Kennelijk zien zij het gebed als iets dat moet uitkomen. Je kan veel be ter bidden om kracht." Hoewel de dominee de bundel met veel plezier heeft geschre ven schrijft hij toch het liefst niet-religieuze gedichten. „Ik ben de hele dag al bezig met re ligie. Het is mijn werk en ik doe het met hart en ziel. Maar in mijn vrije tijd leef ik in een hele andere wereld, de wereld van de echte poëzie. Daar gaat het over dingen die mijzelf intrigeren." Vorig jaar schreef Da Costa een uitgebreid artikel in dagblad Trouw over vergeving en schuld. Hoe zijn deze waarden van toe passing op de situatie in Ameri ka? Als mijn kind in het World Trade Centre zat op het mo ment van de aanslag weet ik niet hoe ik zou reageren. Waar schijnlijk zou ik ook zeggen: ver moord ze morgen. Ik vind ook dat er gestraft moet worden, an ders doe je geen recht aan het slachtoffer én aan de daders." Toch vindt Da Costa dat de re actie van de VS niet de goede is. „Hierdoor krijg je een neer waartse spiraal. Het was veel be ter geweest als Amerika onmid dellijk iedereen om de tafel had geroepen en had besloten om de komende twee maanden tot zijn als ze bestonden." op de bodem uit te pluizen wie achter de aanslagen zit en hoe ze aan te pakken. Maar als pre sident van Amerika kan je dat niet aan je volk verkopen, hij zou worden gelyncht. Die haat moest vertaald worden. God heeft ons de vrijheid gegeven om het allermooiste te maken; kunst, poëzie, liefde. Maar in deze vrijheid kunnen mensen ook het slechtste kwaad oproe pen. Dat is de consequentie van de vrijheid die Hij ons gegeven heeft." TlieL- Met open ogen, Teksten en gebeden Auteur Ronald da Costa Uitgeverij: Meinema Prijs: 21,60 gulden (9,80 euro) 28 oktober leest Da Costa in de in de Waalse kerk aan de Haarlemmerstraat voor uit eigen werk Maarten 't Hart verzorgt (onder voorbe houd) het orgelspel. geneve/anp - De Duitse presi dent Johannes Rau bezoekt van daag de Wereldraad van Kerken in Genève. Rau, zelf belijdend lid van de Evangelische Kerk, sprak begin dit jaar in Potsdam bij Berlijn de bestuursvergade ring van de Wereldraad toe over een rechtvaardige economische wereldorde. In Genève doet Rau mee aan een rondetafeldiscussie met de secretarissen van de drie kerke lijke organisaties die zijn geves tigd in het Oecumenisch Cen trum: Konrad Raiser van de We reldraad, Ishmael Noko van de Lutherse Wereldfederatie en Di tijd Setri Nyomo van de bond van Hervormde formeerde Kerken, spreken over inteneligi interconfessionele over de rol van de godsT de politiek. I „We kunnen de discuss Potsdam begon, een ve ven", zei Raiser over hl van zijn landgenoot. ,J Rau wees toen op de be rol van de kerken en organisaties in het pro politieke besluitvormin bezoek is tevens van sche waarde voor de w de oecumene, aldus Rai ids Waarom de atmosfeer alleen boven de zuidpool lek is en nergens anders door Ben Apeldoorn Machtige luchtbewegingen in de dampkring blijken verant woordelijk te zijn voor het feit dat we maar één gat in de ozon laag hebben (dat boven Antarc tica) en niet twee. De luchtbe wegingen worden in stand ge houden door landmassa's en bergketens op het noordelijke halfrond, waardoor hier een dergelijk gat niet ontstaat. De Amerikaanse klimaatdeskundige Paul Newman heeft inmiddels zijn onderzoek voltooid, maakt hij bekend het Journal of Geop hysical Research. De dreiging van een gat boven het noorde lijk halfrond is niet verdwenen. Al tientallen jaren breken klima- tologen zich het hoofd over de vraag, waarom er wel boven het zuidpoolgebied een elk jaar te rugkerend ozontekort is en niet boven het noordpoolgebied. De lucht boven het noordpoolge bied is doorgaans niet zo koud is als die boven Antarctica (ex treme kou speelt een belangrijke rol bij ozonafbraak) - maar hoe komt dat? „Het komt doordat er op het noordelijk halfrond veel meer land is dan op het zuidelijk half rond, waar het wateroppervlak ruwweg drie keer zo groot is als dat van land", zegt dr. Paul Ne wman, een geofysicus van NASA's Goddard Space Flight Center. „Op het noordelijk half- .rond komen bovendien veel meer hooggebergten voor. Land wordt sterker en sneller dan wa ter door de zon opgewarmd en die warmte wordt snel afgege ven aan de lucht erboven. Bo vendien blijkt de relatief warme lucht door hooggebergten om hoog te worden gestuwd tot in de stratosfeer; de luchtlaag bo ven de troposfeer waarin wij le ven. In de stratosfeer, die op zo'n twaalf kilometer hoogte be gint, bevindt zich ook onze ozonlaag." „Mijn onderzoek bracht aan het licht dat dergelijke omhoog ge richte luchtverplaatsingen ge weldig uitgestrekt zijn. Soms Bavianen zijn in staat om ab stract te denken. Het is voor het eerst, dat dit bij niet-mensapen is aangetoond. Al eerder bleken chimpansees het vermogen tot abstract denken te bezitten. Franse en Amerikaanse onder zoekers doen verslag van hun bevindingen in een psycholo gisch vakblad. In hun onderzoek lieten de psy chologen twee bavianen op een computerscherm plaatjes zien met daarop 16 afbeeldingen: vier rijen met elk vier afbeeldin gen. Die plaatjes konden 16 ver schillende afbeeldingen bevat ten - een boom, een trein, een huis, een hoofd of noem maar op - óf 16 dezelfde. Tijdens de eigenlijke experimenten toon den de onderzoekers aan de ba vianen eerst één plaatje met 16 dezelfde óf met 16 verschillende afbeeldingen. Vervolgens lieten ze de bavianen twee plaatjes zien: één met 16 gelijke afbeel- pe hc i dingen en één met 16 len lende afbeeldingen. Da üen ren de afbeeldingen op De ste twee plaatjes niet als op het eerste. Via het manipuleren cursor moesten de die^rot geven welke van de 1: plaatjes het meest met overeenkwam. Na de rcjaar fening bleken de apen 80 procent van dergeli led rimenten de juiste keui eto ken: gelijk bij gelijk en mie lend bij verschillend. M iek re woorden: een plaat) nel bomen was voor de die hv< gelijk aan één met zes He foons dan met 16 verü iee afbeeldingen. Volgens d len, zoekers maken deze ejjoni ten duidelijk, dat de analoog ('dit is dit end irg. en daarmee abstract wi denken. Volgens velen dergelijk vermogen van intelligentie. koi Een deel van de Himalaya, de Dhaulagiri-bergketen, in centraal-Nepal. De foto werd deze zomer gemaakt vanuit het om de aarde cirkelende internationale ruimtestation. De Hi malaya is de belangrijkste leverancier van warme lucht naar de stratosfeer boven het noordelijke halfrond. Foto: NASA omspannen ze de hele aarde. Ze zorgen er onder meer voor dat de gemiddelde temperatuur in de stratosfeer boven de Noord pool vijf tot tien graden warmer is dan boven de Zuidpool. De sterkste invloed op deze enorme luchtbewegingen gaat uit van de Himalaya, waar zich ook de hoogste bergen bevinden. De Andes in Zuid-Amerika en de Rocky Mountains in de Verenig de Staten zijn ook reuzen, maar hun ligging is meer noord-zuid en dat is ook de overheersende luchtbeweging ten noorden en ten zuiden van de evenaar. Daarom is de invloed van de Hi- malaya-keten als omhoogstuwer van warme lucht veel groter." Mogen we dus stellen dat we hier nooit het risico zullen lopen op overdoses ultraviolette (uv) straling door ozontekorten, zo als boven Antarctica? „Niet helemaal of misschien wel helemaal niet", aldus Newman. „In 1997 ontstond grote zorg toen ook boven het noordpool gebied ozontekorten werden ge meten. Het weer boven het noordelijke halfrond was toen echter een tijdlang danig van slag, waardoor veel minder ver ticale luchtstromingen optra den. De stratosfeer boven de noordpool koelde toen af tot 80 graden onder nul, en kouder. Bij die temperatuur, die elk jaar ook optreedt boven Antarctica als daar de winter op z'n eind loopt, breken chemische verbindingen af zoals chloorfluorkoolwater stoffen, de beruchte cfk's, ozon- moleculen het sterkst af." „We moeten afwachten of de verticale warme luchtbewegin gen met het geleidelijk opwar men van onze aarde wel in stand blijven. Globale opwar ming hoeft niet te betekenen dat de stratosfeer ook mee op warmt. Het zou er wel eens kou der door kunnen worden, om dat broeikasgassen als kooldi oxide en methaan zich vooral in de troposfeer ophopen. De warmteafgifte van de continen ten kan daardoor stagneren. En dan zitten we op het noordelijke halfrond niet alleen met steeds ingrijpender klimaatveranderin gen, maar ook met toenemende ozontekorten. Eén zo'n gat is meer dan genoeg." les tóti i£ londen/anp - De Britse na tuurkundige Stephen Hawking werkt aan een eenvoudiger versie van zijn bestseller A Brief History of Time (Een kor te geschiedenis van de tijd). Van het boek, waarin de zwaar gehandicapte fysicus de be langrijkste viagen over het heelal behandelt, zijn meer dan negen miljoen exemplaren verkocht, maar slechts weini gen haalden de laatste, 144e, pagina. Het nieuwe werk zal volgens de Britse krant The Guardian waarschijnlijk 'A Brief History of Time for Children or for Young Adults' (Een korte ge schiedenis van de tijd voor kinderen of jonge volwasse- 121 j"'1 nen) heten. Het zal aai minder tekst en meer bevatten. Hawking g boek schrijven met de ,ctl kaanse wetenschappi "jj nard Mlodinow, die o: meegewerkt aan de telt rie Star Trek. De directeur van H uitgeverij, Patrick Smith, erkent dat veel ,U1 senen het voor kindf ~j doelde boek zullen kc te begrijpen waar Haw 8 over heeft. De directeiff; zichzelf ook tot deze Brief History of Tim vier jaar op de lijst verkopende non-ficó ,es van The Sunday Tim 31 in 35 talen vertaald. e 'irrr, vol b ha] -

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 16