Geen paniek op Leiden Centraal Brandweer heeft aanspraak en de grijze-roodstaart ook 'Oudste stenen woonhuis' trekt veel bekijks REGIO Nuchtere reacties op toestanden in het station Traditionele achterban SGP slonk voortdurend CDA en Christenunie tegen saneringsplan Roomburg LEIDEN rk aan de ikel voor Wienen desmonument (S blikvanger uidentuin idjnen inden De gevaarlijke medicij- maandagmiddag uit laurant aan de Haven gestolen, zijn terecht, inzaten in een tas die iwerd teruggevonden in ainer vlak bij de Zijl- let betrof een doosje pillen van het merk Thy- zijn bestemd voor [ierziekten. In de gesto- zaten onder meer ook irten en geld. Het geld en Ivan de papieren bleek nen. se vrouw lig gewond Een 43-jarige fietsster en is gisterochtend ern- cond geraakt bij een ing op de Voorschoter- reed op het fietspad en raakt door een brom- 23) uit Voorschoten die ;moet kwam en onvol- rechts hield. De vrouw >n hersenschudding te en een gebroken kaak, ogkas en sleutelbeen. beroofd mobieltje Op de Stevenshofdreef 6-jarige Leidenaar gis- ind van zijn mobiele te- leroofd. Hij stond daar telefoon in zijn hand ee jongens op een ;r op hem af kwamen, jorbijgaan rukte de jon- achterop zat de tele- de hand van het slacht- rvolgens reed het duo wychlaan in. door Annet van Aarsen en Wim Wegman vervolg van voorpagina leiden - De vondst van het ver dachte 'miltvuurpakketje' heeft gistermiddag op Leiden Centraal geen moment tot paniek geleid. Wel was er sprake van een grote belangstelling. Grote scharen rei zigers en nieuwsgierigen volgden de verrichtingen van de hulp diensten vanaf de andere per rons. Brandweerwoordvoerder Vons liet direct al weten dat de reizigers, ook zij die op het sta tion stonden waar het pakketje is gevonden, geen moment gevaar liepen. „De plastic zak stond in een af gesloten wachtruimte. Er kon geen stof ontsnappen. En ook het poeder dat we op het perron hebben gevonden is niet ver stoven omdat het nauwelijks waaide. Mochten we hier met antrax te maken hebben, dan kan je alleen via de luchtwegen of via open wondjes besmet ra ken. De reizigers hoeven zich geen zorgen te maken", ver klaarde hij 's middags al. Het incident in Leiden is de eer ste keer - sinds de miltvuurdrei ging in de Verenigde Staten be gon - dat in Nederland verdacht materiaal op een drukke open bare plek in de buitenlucht is gevonden. Onderzoeksinstituut ID-Lelystad nam tot de Leidse vondst 32 verdachte pakketjes of brieven voor onderzoek in ont vangst, die via de post bij bedrij ven en instellingen waren be zorgd. ID-Lelystad houdt nog een slag om de arm maar gaat er van uit dat het in al die gevallen vals alarm is geweest. Vals alarm' was ook de heer sende opvatting onder het pu bliek gisteren op station Leiden Centraal - al baren de agenten in de hesjes met de tekst 'explo sieven verkenning' nog behoor lijk opzien. „Ik neem wat poeder van mijn vrouw, stop het in een envelopje en laat het ergens slingeren. Dan krijg je dit soort toestanden. Dwaas", sneerde een oudere uiterst verontwaar digde heer. De meeste passan ten reageerden enigszins lache rig en vooral ook nuchter op de toestanden in het station. Tineke Klinkhamer, de verkoop ster van de kiosk op perron 4b/5b, kan er echter beslist niet om lachen. Ze heeft de schoon maker gezien en die voelde zich - zo verzekert ze - helemaal niet lekker. Het kan door de span ning komen of door angst. „Maar toch", twijfelt ze. „Het zou dat gevaarlijke spul maar zijn... Wat gebeurt er dan?" Half twee begon haar dienst en ze kon het rolluik meteen weer naar beneden doen. Sindsdien wacht ze. Haar jas ligt nog in de kiosk en de warme broodjes lig gen in de grill te verpieteren. „Ik heb straks ook de sleutel afgege ven. Ik kan zo niet naar huis. Ik moet morgenochtend om zes uur weer beginnen en dan kom ik er zonder sleutel niet meer in." De agenten bij de afzettingen blijven lange tijd onverbiddelijk. Ze mag haar jas niet halen en de boel niet afsluiten. Tot rond vijf uur de perronopzichter zich meldt. De kioskmedewerkster mag heel even mee naar boven. Perron 4b/5b blijft dan nog lan ge tijd afgesloten. Tot ver in de avond, want de politie neemt geen enkel risico. „Zo lang we geen bericht hebben uit Lely stad, houden we de afzettingen in stand", zegt politiewoord voerder Chris van Egmond. „We willen daar geen mensen heb ben lopen, voor het geval we toch minder goed nieuws krij gen." Voor de treinenloop had die si tuatie overigens nauwelijks ge volgen. De sneltreinen en inter city's naar Amsterdam, die nor maal gesproken op de perrons 4b en 5b stoppen, vertrokken van andere perrons. Pas ver in de avond knipte de politie de af zettingslinten door en werd per ron 4b/5b vrijgegeven. Het verdachte pakketje, dat gisteren op station Leiden centraal werd gevonden, is een goede testcase voor politie, brandweer en de GGD ge bleken. De hulpdiensten hadden juist gister ochtend hun protocollen bijgesteld, voor het geval zich een miltvuurdreiging in Leiden zou voordoen. ,,We hebben uitgebreide veiligheidsprocedures voor het geval zich ergens een incident met ge vaarlijke stoffen voordoet", zegt officier van dienst Vons van de brandweer. „Maar die pro tocollen hebben we zojuist - in verband met de miltvuurdreiging - helemaal doorgelopen een aangepast. Antrax is een ziekteverwekkende bacterie, ander materiaal dan waar we tot nu toe rekening mee hielden. Nu miltvuur een dreiging is, moesten we de protocollen aanpas sen. Waar normaal gesproken vooral brandweer en politie op de voorgrond treden is nu ook de GGD vanwege de aard van deze dreiging een grote rol toebedeeld." Stadsarcheo- loog Maarten Dolmans veegt voorzichtig het stof der eeu wen van de fundamenten van het 'oudste Leidse huis. De muurresten worden geda teerd aan de metselwijze, het 'Vlaams verband'. Bij deze metselme- thode houdt de bouwvakker holten vrij in de muur, die hij opvulde met mortel en steenslag of met grind. Foto: Henk Bouwman Opgraving aan Steenschuur blijkt een 'Leids Pompeii' te zijn door Wilfred Simons leiden - Het oudste stukje ste nen Leiden oogt op het eerste gezicht weinig indrukwekkend. Hoeveel stenen zullen het zijn? Een paar honderd roestrode kloostermoppen op zijn hoogst, gemetseld in wat bouwhistorici "Vlaams verband' noemen. De muurresten, delen van het fun dament eigenlijk, liggen in een L vorm op de hoek van de Nieuw- steeg en de Steenschuur en da teren uit de periode 1275-1325. Gisteren was het de Leidse ge meentearcheologen nog niet duidelijk aan welk deel van het woonhuis ze oorspronkelijk hebben toebehoord. Tussenmu ren? Of toch een buitenmuur? Toch is iedereen enthousiast over de vondst aan de Steen schuur. Bezoekers liepen gister middag af en aan, tot de com plete afdeling Monumentenzorg van de Dienst Bouwen en wo nen aan toe. Stadsarcheoloog Maarten Dolmans durft al te reppen van een 'Leids Pompeii In totaal zijn nu er elf woonhui zen opgegraven, waarvan er vier uit het begin van de veertiende eeuw dateren. De overige hui zen zijn later gebouwd, het laat ste in 1596 op de plek van een ouder huis. Alle huizen werden verwoest tijdens de 'kruitramp van 1807', toen een schip gela den met buskruit ontplofte in de gracht. Wie wil weten hoe de woonhui zen van omstreeks 1300 eruit zagen, kan het beste in het Al- phense attractiepark Archeon gaan kijken. Daar zijn ze nage bouwd: vrijstaande huisjes met smalle steegjes aan weerszijden, osendroppen genaamd. Van daaruit konden de bewoners di rect vanaf de straat naar hun achtertuinen lopen. De osen droppen deden ook dienst als open afwateringskanaaltjes, zegt bouwhistoricus Koos Steehou wer. „De daken van deze huizen waren gedekt met riet, dat een flink eind over de gevels heen stak. Regenpijpen en goten wa ren er nog niet, het regenwater viel direct in de osendroppen en werd vandaar afgevoerd." De voordeur gaf direct toegang tot de woonkamer, een beetje zoals in een Amerikaanse sitcom dus. Dit deel van Leiden lag om- streeks 1300 in een onbedui dend hoekje van de stad, aan de rand van de Pieterswijk. „Het was pal aan de stadsmuur, in de buurt van de toenmalige Witte Poort", zegt Steehouwer. „De muren die wij nu gevonden hebben, behoorden vermoede lijk tot een 'cameringe', een één kamerwoning voor een gezin. Het kan ook een middenstands huis zijn geweest, dat was wat groter." Omstreeks 1430 besloot de gemeente de stad uit te brei den in de richting van de Jan van Houtkade en werd de muur afgebroken. „Toen lag het huis opeens op een hoek aan de gracht, op een A-locatie", zegt Steehouwer. Het is dan ook niet verbazend dat het huis samen met het gebouw ernaast werd samengevoegd tot één geheel. Daarbij werd de osendrop over- bouwd en veranderd in een gang, die van de voordeur naar de tuin liep. Dat samenvoegen van gebou wen was in de middeleeuwen heel normaal, naar nu blijkt. Dolmans en Steehouwer gaan ervan uit dat vrijwel alle histori sche panden tussen de Bree- straat, het Rapenburg en de Steenschuur veertiende- of vijf- tiende-eeuwse binnenmuren moeten hebben. Daarvan is niets te zien is omdat de mid deleeuwse gevels in de zeven tiende en achttiende eeuw wer den vervangen door nieuwe. De oude gevels waren uit de mode. Trapgevels en nog weer later rechte, classicistische lijstgevels werden de norm. Het CDA in Leiden wil dat de resten van het oudste stenen huis in deze stad op de een of andere manier bewaard blijven. De resten dreigen te verdwijnen voor de bouw van een fietsenstalling voor het Kamerlingh Onnes Labo ratorium aan het Steen schuur. Fractievoorzitter M. de Jonge vroeg wethouder A. Pech told gisteren tijdens de raadsvergadering om er bij de universiteit voor te plei ten delen van het huis toch te behouden. „In het Engelse Canterbury zijn onder een grote winkel nog steeds oude Romeinse resten te zien. Het zou mooi zijn als dit hier ook kon." Wethouder Pechtold, die zei trots te zijn op de 'bij zondere vondst', beloofde haar dit met het universi teitsbestuur op te nemen. De universiteit heeft inmiddels alvast een beetje haar goede wil getoond door de archeo logen toe te staan langer door te graven. door Wim Wegman vervolg van voorpagina leiden - Het bekende rijtje SGP/GPV/RPF - vanaf begin vo rig jaar bekend als Christen unie/SGP - bestaat vanaf 2002 niet meer in Leiden. De plaatse lijke kiesvereniging van de SGP heft zichzelf op. Fifip van As, na mens de Christenunie raadslid van de eenmansfractie Christen unie/SGP, noemt het drastisch geslonken kader van de SGP als hoofdoorzaak. „Een van de be langrijkste redenen daarvoor is dat een belangrijk deel van de SGP-leden is aangesloten bij de gereformeerde gemeente in Lei derdorp. Velen van hen zijn in loop der jaren ook naar die plaats verhuisd om dichter bij hun kerk te zijn." De Christenunie, waarin RPF en GPV zijn samengegaan, heeft volgens Van As bovendien een behoorlijke verjonging doorge maakt. „Zeker na de fusie is er een soort nieuw elan ontstaat. Bij de SGP was dat veel minder het geval. Het was een partij die de traditionele, maar voortdu rend slinkende achterban hield." Van As stelt dat de partij om die reden ook veel minder heeft geprofiteerd van de terug keer in de raad. De kleine chris telijke partijen slaagden er in 1998 voor het eerst sinds 1980 gezamenlijk in één zetel te be machtigen. Het actieve kader bij de SGP was uiteindelijk zo klein, dat tal van belangrijke functies door slechts enkele mensen moesten worden uitgevoerd. Van As: „Zo was de fractie-assistent van de SGP ook partijvoorzitter. En ook de func ties van secretaris en penning meester waren bij één man on dergebracht." Door het geringe aantal leden was bovendien de financiële basis te smal gewor den om goed te kunnen opere ren in de Leidse politiek. Van As noemt het 'triest' dat een van de oudste partijen nu het hoofd in de schoot heeft moeten leggen. „Maar het was op deze basis niet meer vol te houden." Het officiële besluit is vorige week genomen. De datum waarop de partij officieel op houdt te bestaan, is 31 decem ber 2001. t Karei, is zeven weken ?in van stuk maar toch nvste aanwinst van het reerkorps in de Meren- steren deed hij officieel rede in de kazerne aan imeerlaan. Karei is een lai, een grijze-roodstaart, m en gekweekt door Lei- Koos Karei. uw van Karei, de kweker «taan, kwam in contact vrouw van brandweer- in de Jong en van het een het ander. De Jong: „Op ime zijn 365 dagen per uur per dag mannen en n aanwezig. Zo'n pape- us leuk voor de aan- Sommige korpsen heb ben een hond, andere een kat, wij een papegaai. Ik weet van een luchtmachtsquadron op vliegbasis Leeuwarden dat ze ook een papegaai hebben. Papegaai Karei is een goede keus, zo beaamt Karei, de kwe ker. „De grijze-roodstaart leeft in Afrika in de natuur in groe pen. Als zo'n beest in een kooi wordt gehouden en weinig aan dacht krijgt, kwijnt het weg. Daarom raad ik particulieren aan die in een grijze-roodstaart geïnteresseerd zijn, er altijd twee te nemen. Na verloop van tijd neemt de aandacht van de mensen voor het beestje name lijk af en dan hebben de dieren automatisch elkaar nog. Bij de De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Brandweercommandant Foort van Oosten koestert papegaai Karei. Foto: Hielco Kuipers brandweer is daar natuurlijk geen sprake van omdat daar dag en nacht mensen aanwezig zijn." Karei de papegaai gaat praten als-ie tussen de 7 en 9 maanden is. Een Leids accent is meer dan waarschijnlijk en dan kunnen ze volgens kweker Karei hun lol nog op, daar aan de Gooimeer laan. „Het maakt niet uit wat, ze pakken alle woorden op en als zo'n beest eenmaal een woord heeft opgeslagen dan leert hij het nooit meer af. Ik heb een papegaai gekend die woorden sprak, nou dat wil je niet weten. Daar kreeg je het schaamrood van op de kaken." Voordat Karei de papegaai één van het korps was, was er bin nen de kazerne de nodige dis cussie over zijn naam. De Jong: „Er circuleerden hier ellenlange lijsten met daarop allerlei sug gesties. Toen bleek dat we een mannetje kregen, is de knoop meteen doorgehakt. Hij heet Karei naar de achternaam van zijn kweker. Karei 1 weltever staan want als Karei dood gaat, komt er een nieuwe. Maar dat is pas over een heel lange tijd hoor, want een grijze-rood staart kan met gemak 60 jaar worden. Dat beest overleeft ons allemaal." Luchtalarm Een mevrouw liep zondag avond langs de Zijl in de Me- renwijk haar hond uit te laten toen zij het luchtalarm hoorde. Het luchtalarm? „Echt waar en ik had helemaal niets gedron ken. Andere mensen in de Me- renwijk hebben het ook ge hoord." Gerard van Graas, brandweer man in de kazerne aan de Gooi meerlaan, 'beheert' het lucht alarm. „Luchtalarm? Vreemd, ik heb daar niets over gehoord en als het alarm is afgegaan zou ik het toch als eerste moeten we ten. Weet u ook welk geluid die mevrouw precies heeft gehoord en waar dat was? Was het een elektronisch geluid of een mo torisch geluid? Dat is namelijk de laatste tijd veranderd. Trou wens, heeft u voor mij het tele foonnummer van die me vrouw? Dan ga ik haar bellen. Niet om haar gerust te stellen maar puur uit interesse. Want ik wil wel eens weten wat zij nou precies heeft gehoord. Want het luchtalarm is niet af gegaan, dat kan ik u verzeke ren." Hij lijkt gelijk te krijgen. Na enig speurwerk blijkt hetzelfde ge luid een maandje geleden ook al te zijn gehoord. Door bewo ners van de Merenwijk en de Leiderdorpse wijk Buitenhof. Het zou afkomstig zijn van het inbraakalarm van een onderne ming op bedrijventerrein De Baanderij in Leiderdorp. De politie weet echter van niets, zo laat een woordvoerster we ten. „Wij kunnen er niets over vinden. Dat geluid zal dus nog wel even een raadsel blijven." Eric-Jan Berendsen (advertentie) ..betaalt u nu uit één geldbundel. De Allin geldbundel, die u onbeperkt kunt meenemen. Handig van clutc itone leiden - CDA en Christenunie hebben zich gisteren tegen het saneringsplan van de oude vuil- stort in Roomburg gekeerd. De twee partijen vinden de proeven die de gemeente tot dusver heeft verricht duidelijkheid bieden of de maatregelen ook inderdaad werken. LWG/De Groenen en Leefbaar Leiden keerden zich al eerder tegen het plan. Daarmee slagen de oppositiepartijen er niet in het plan van tafel te krij gen. Een meerderheid in de raad schaart zich achter de sa neringsmaatregelen. Leiden wil met het verlagen van de grondwaterstand voorkomen dat het vuile water de belt uit stroomt en een bedreiging vormt voor de woonwijk die in Roomburg moet verrijzen. Het grondwater wordt bovendien voorturend in de gaten gehou den om te zien of het vuil ook inderdaad opgesloten blijft. De maatregelen kosten vier miljoen gulden. De Raad van State schorste het bestemmingsplan Roomburg dit jaar omdat toen een afdoende saneringsplan ontbrak. Leiden hoopt nu, met deze maatregelen, wel toestem ming te krijgen. kosten van bellen ...plus de kpsten van bellen ...plus de kosten ...plus de kosten van data- ...plus de kosten van bellen in ar vaste telefoons... naar mobiele telefoons... van SMS-en... en informatie-diensten (WAP)... en naar het buitenland... a. verkrijgbaar bij alle Dutchtone shops en bij Let's Talk, BelCompany, t lor tolecom, The Phone House, Dixons, Dlxtone, Expert, Telecom Today en de Telecom vakhandel.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 15