ESF-duivel bestookt Onderwijs BINNEN-BUITEN LAND CDA maakt nieuwe start in Drenthe 'Agrarisch natuurbeheer werkt niet' Oud-politici: Zieke EU moet wakker worden rs Antillen on-actief Oppositie: Europees geld ook via ministerie van OC&W verdwenen Stichting vraagt Frankrijk eerherstel voor Mata Hari Wapenverkoop Californië sterk gestegen Koninkijk tochtje over de Maas Mugabe kondigt terugkeer socialisme in Zimbabwe aan EU onderschept illegalen aan buitengrenzen ers vaker ziek militairen G - Burgerpersoneel ,nSje is aanzienlijk va- dan de militairen, aldus De Grave. Bij de mari- zelfs vier keer vaker, aring ligt in de hogere an het burgerperso- Utairen ondergaan bo- zware medische keu oor ze in dienst treden, re scholingsniveau van >rs voldoet aan het lan- ieeld dat ziekteverzuim [tonder lager ge- personeel. miljoen voor pede Vietnam L - Nederland geeft ,33,5 miljoen gulden noedebestrijding. Pre ken de Vietnamese phan Van Khai teken eren de nieuwe plan- t zei daarbij dat Viet- t al op de landenlijst ivikkelingssamenwer- nd, veel economische etaire vooruitgang heeft Hij steunt Vietnam te- rijn lidmaatschapsaan- de Wereldhandelsor- .(WTO). ries wil uromslag G - Minister De Vries landse zaken) wil meer ang en samenwerking le rijksdienst. Dat tij naar aanleiding van ortvan de commissie over de vuurwerkramp lede. Daarin werden de ge communicatie tus- heidsdiensten als me- lakvoor de vuur- ip aangewezen. Het ka- ïierin verbetering ngen. enjarige idealer uw - Een 13-jarige jon- teren in Rotterdam voor het dealen van jlitiemensen zagen ;s verkopen aan een man. Toen het tweetal bemerkte, gooide de e zakjes met cocaïne- weg. De verdovende zijn in beslag geno de verdachten zijn in- op lopen rarslaesie Patiënten met een in- dwarslaesie blijken na oefenen toch weer te eren lopen. Dat kan ruggenmerg dat nog [ebleven, te stimuleren topband. Dat hebben ekers van het Universi- sch Centrum Utrecht Hoewel de onder zeer beperkt is, ÜMCU de resultaten nerkelijk. olschandaal and In Estland zijn zeven aangeklaagd in ver- teen alcoholvergifü- indaal dat tot dusver ensen het leven heeft e verdachten hadden cohol gestookt. Daar- n zij het giftige metha- iikt. De verdachten eklaagd. Of de metha- telijk of per ongeluk ank was toegevoegd, ïlijk. dinsdag t6 oktober 2001 d/anp - Het grootste de gevangenbewaar- de Bon Futuro gevan- Cura^ao is gisteren op igesteld. Deze maatre de Antilliaanse minis- rtha (justitie) genomen eiding van het rapport mmissie-Kibbelaar. ateerde dat cipiers zich schaal schuldig maken uptie en normschen- rag. 75 van de 202 bewaar- ;en de gevangenis niet Slechts de aspirant-be en de cipiers die min- «n jaar in dienst zijn, lijven. Zij zijn bij hun 1 al grondig ge- )e bewaking van de s wordt voorlopig men door politie-agen- jevuld met gepensio- igenten. De minister commissie benoemd bewaarders individueel rlichten op betrouw en loyaliteit. Volgens issie-lóbbelaar maken ch op grote schaal an smokkel van drugs, elefoons en vuurwa- ien ze passief toe bij ngspogingen van ge- •n en bij mishandeün- aantal bewaarders is aafd. verwacht dat het iproces binnen een afgerond. Hij houdt er mee dat niet veel be- zullen overblijven. door Erwin Tuil den haag - Drie letters blijven maar hangen in Den Haag: ESF, de afkorting voor het Europees Sociaal Fonds. Als het aan de oppositie ligt, moet het ministerie van onderwijs, cultuur en wetenschappen (OC&W) daar zenuwachtig van worden. Het ministerie ontving tussen 1994 en 1999 ruim 200 miljoen gulden uit de subsidiepot van de Europese Unie (EU)en het vermoeden dat daarmee gesjoemeld ver dwijnt maar niet. Met de subsidies uit Brussel kunnen nationale overhe den bijvoorbeeld het opleidingsniveau van burgers ver hogen en nieuwe werkgelegenheid scheppen voor jonge mensen en gehandicapten. Voordat ministeries dit EU- geld krijgen, moeten ze aan bepaalde voorwaarden vol doen. De voornaamste is dat het geld uit Brussel als aanvulling wordt gebruikt; niet als vulmiddel voor gaten die vallen door bezuinigingen. Verder moet het geld worden gebruikt voor concrete projecten. Interessante adviseurs, organisaties en ma nagers op het ministerie of daarbuiten vallen dus niet onder de begunstigden. Brussel verstrekt het geld via het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid (SZW), dat er vervolgens van begin tot einde verantwoordelijk voor is. Het ministerie had daar eerder dit jaar moeilijkheden mee toen er al lerlei onregelmatigheden en fouten werden geconsta teerd door de Europese Commissie en de voormalig voorzitter van de Rekenkamer, Henk Koning. Brussel wilde haar centen terug. Er rolden geen koppen, maar onbeantwoorde vragen bleven. Nu steekt dus opnieuw het ESF-duiveltje de kop op en wel bij OC&W. In het kader van projecten om het aantal vroegtijdige schoolverlaters terug te dringen, ontvangt het ministerie Europese subsidies. Die projecten zijn veelal concreet, het doel is helder en op het eerste ge zicht is er dan ook weinig aan de hand. Maar dat is schijn, stellen CDA en Groenlinks. Want aan één belangrijke voorwaarde voor het ESF-geld is tussen 1994 en 1999 niet voldaan. De Europese subsi dies zijn namelijk gebruikt voor het vullen van bezuini gingsgaten en dus zat OC&W fout, zo luidt de redene ring van de oppositie. De minister vindt dat er niets is gebeurd wat niet door de beugel kan. Afgelopen weekeinde verklaarden twee mbo-directeuren in het dagblad Trouw echter dat er wel sprake was van gatenstopperij. De oppositie wil daarom een nader onderzoek door de Algemene Rekenkamer en eventuele hoorzittingen. Zij zal de regering in ieder geval onder druk blijven zet ten zolang de besteding van ESF-subsidies meer vragen oproept dan de betrokken ministers kunnen beant woorden. parijs/AP - Een Nederlandse stichting heeft gisteren bij het Franse ministerie van justitie formeel eerherstel gevraagd voor Mata Hari, de Nederlandse danseres en courtisane die in 1917 op beschuldiging van spio nage voor Duitsland door een vuurpeloton terecht werd ge steld. Het verzoek werd namens de Mata Hari-stichting ingediend door de Franse advocaat Thi- bault de Montbrial en is geba seerd op nieuw geschiedkundig onderzoek waaruit blijkt dat zij onschuldig was. „Het verzoek is om eerherstel voor Mata Hari. Zij was geen verraadster", zei Montbrial. Mata Hari, in 1876 in Leeuwar den geboren als Margaretha Geertruida Zelle. bracht Parijs voor de Eerste Wereldoorlog in vervoering met exotische dan sen en liefdesaffaires. Zij had contacten in de hoogste Franse kringen, maar werd beschuldigd van spionage, door een krijgs raad schuldig verklaard en op 15 oktober 1917 gefusilleerd. Het verzoek om eerherstel is ge baseerd op onderzoek van de historicus Léon Schirmann, die Franse, Britse en Duitse militai re archieven heeft nageplozen en heeft vastgesteld dat Mata Hari het slachtoffer was van een complot van de Duitse geheime dienst. Onderzoek toont tegenvallend resultaat wageningen/anp - Agrarisch natuurbeheer, waar bij boeren hun werkzaamheden zo aanpassen dat zeldzame planten en dieren een steuntje in de rug krijgen, werkt niet Soms zijn de maatregelen zelfs contraproductief. Zo komen de vier belangrijkste weidevogels, kievit, scholekster, grutto en ture luur, significant minder vaak voor op boerenna- tuurpercelen dan op de gewone weilanden. Dit blijkt uit onderzoek van de Wageningen Uni versiteit dat donderdag wordt gepubliceerd in het gezaghebbende tijdschrift Nature. De resultaten van de studie, in negen verschillende gebieden verspreid over heel Nederland, zijn opvallend om dat veel betrokkenen, zowel politici, agrariërs en sommige natuurbeschermers, natuurbeheer door boeren zien als een goede zaak. De Tweede Ka mer heeft juist gisteren staatssecretaris Faber (na tuurbeheer) gevraagd meer geld uit te trekken voor boeren die natuurvriendelijk werken, wat Fa ber geweigerd heeft. Het ronduit negatieve effect van agrarisch natuur beheer is vooral zichtbaar bij de scholekster en de kievit, concludeert onderzoeker dr. ir. D. Kleijn. Van de eerste weidevogelsoort werd op natuur- weilanden gemiddeld 1,5 exemplaar per perceel waargenomen, tegen 2,9 gemiddeld op het land van productieboeren. Voor de kievitten is het ver schil zelfs nog groter: gemiddeld 1,3 exemplaar versus 3,2 exemplaar. Alleen voor zweefvliegen en bijen pakt het agra risch natuurbeheer goed uit. Die diersoorten ko men beide iets meer voor op boerennatuurperce- len dan op gewone akkers. Ook de spreeuwen preferen de natuur-weilanden, maar die vogel is tamelijk talrijk en dus geen 'doelsoort' voor het natuurbeheer. Rotterdam - Kroonprins Willem-Alexander en zijn verloofde Maxima Zorreguieta hebben op een boot op de Nieuwe Maas even een rustig mo ment. Op de achtergrond de Erasmusbrug. Het paar bracht gisteren een bezoek aan de Maasstad. Hoogtepunt van de dag was een heuse bal konscène. Enige duizenden belangstellenden die zich voor het stadhuis aan de Coolsingel hadden verzameld, juichten het verloofde paar toe. Foto: ANP/Robert Vos los angeles/dpa-anp - Na de aanslagen op het Pentagon en het World Trade Center vliegen wapens en munitie als warme broodjes over de toonbank in de Amerikaanse staat Californië. Volgens het ministerie van justi tie van de staat werden in de week van 11 september 50 pro cent meer wapens verkocht dan vorig jaar. De explosieve stijging is daarna iéts afgevlakt tot onge veer 30 procent meer dan in de zelfde periode in 2000. Per week schaffen de inwoners van de staat aan de Amerikaan se westkust in totaal 9200 wa pens aan. Vorig jaar lag dat nog op een slordige 6950 stuks. Sinds de Amerikaanse aanvallen op Afghanistan zou er volgens handelaren ook een stormloop op munitie, gasmaskers en ca mouflagekleding zijn ontstaan. De Califomische vereniging voor wapenbezit roept deze maand nog in een grote recla mecampagne de bevolking op wapens te kopen. Op zeker drie honderd billboards in de staat is te lezen dat de samenleving vei liger wordt als iedereen een wa pen aanschaft. „De maatschappij is veiliger als criminelen niet weten wie be wapend is", aldus de vereniging Delors, Dehaene en Kohl verenigen zich brussel/anp - Een groep voor aanstaande oud-politici vindt dat Europa 'een van de belang rijke architecten van de nieuwe internationale orde' moet wor den. Onder het motto 'Laat ons Europa doen ontwaken' hebben zij gisteren daartoe opgeroepen. Ondanks de uitbreiding naar het oosten en de invoering van de euro per 1 januari is de Unie in hun ogen 'ernstig ziek' en dreigt er stilstand. Mensen als Jacques Delors, oud-voorzitter van de Europese Commissie, de Belgische oud premier Jean-Luc Dehaene als mede de vroegere Duitse kanse liers Schmidt en Kohl staan ach ter de oproep. Ook de voormali ge Spaanse premier Gonzalez behoort tot het rijtje. Zij waarschuwen dat de 'patiënt' Europa het al vele jaren aan een nieuw elan ontbreekt en er een concreet politiek project moet komen om de problemen, voor al de groeiende kloof met de burgers, het hoofd te bieden. Stilstand is ook in de ogen van dezé Europeanen van naam de dood in de pot. Dat vraagt volgens hen vooral om sterke, democratische en ef ficiënte instellingen. Zij pleiten voor 'een regering van de Unie' die door de Europese Raad, het gezelschap van EU-leiders, en de Europese Commissie moet worden waargenomen. De Raad moet 'impulsen' geven. Zij pleiten ervoor dat de samen stelling van de Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, een weerspiegeling van de uitslag van de Europese verkiezingen wordt. Nu leveren de grote lid staten elk twee commissarissen en de andere, zoals Nederland, elk een commissaris. In de mi nisterraden moeten meerder heidsbesluiten regel worden. Het Europees Parlement moet meer macht krijgen via uitbrei ding van het medebeslissings recht. De groep toont zich verder voorstander van de 'com munautaire methode' ofwel een volwaardige rol voor de Com missie. Volgens Delors ligt die methode onder vuur maar hij wilde de beschuldigende vinger niet naar de EU-leiders wijzen. Hij zei wel dat het de regerings leiders dikwijls aan de nodige respect voor de Commissie ont breekt. „Het heeft geen zin de regeringsleiders te hard op de korrel te nemen. Iedereen weet hoe gevoelig ze op dat punt zijn", aldus Delors. assen/anp - De nieuwbakken CDA-fractie- voorzitter en kandidaat-lijsttrekker Balkenen de heeft in twee hectische weken al aardig gemerkt hoe zijn leven sinds de machtsstrijd in de christen-democratische top is veran derd. De aandacht van de media is 'wel bij zonder', op straat herkend worden is ronduit 'leuk'. Een van de vreemdste ervaringen beleefde Balkenende ongetwijfeld gisteren in het Drentse Steenbergen. Een boer die hem tij dens een werkbezoek van de Tweede-Ka merfractie aan de provincie Drenthe ziet, uit zijn grote wens: op de foto met de toekom stige minister-president Jan Peter Balkenen de. Het vertrouwen in de 45-jarige hoogleraar is onder CDA'ers inderdaad erg groot. Op lo kaal, provinciaal en landelijk niveau prijzen christen-democraten zijn integriteit, be trouwbaarheid, werklust, wetenschappelijke kennis en vooral zijn christen-democratisch profiel. Balkenende blijft rustig onder alle hectiek. Er is hooguit wat spanning, omdat het het eerste werkbezoek is na de recente crisis in het CDA die De Hoop Scheffer en de toen malige voorzitter Van Rij de kop kostten. Maar over die geschiedenis ging het gisteren helemaal niet. „Dat is ook voltooid verleden tijd", zegt Balkenende.Wat er ook wordt be zocht, van Hogeschool Drenthe tot een landbouwbedrijf of asielzoekerscentrum, STEVENHAGEN steeds staat bij Balkenende de inhoud voor op. Geen spel voor de nieuwe politiek leider, het gaat hem om de knikkers. Humor houdt hem in stressvolle situaties op de been. Een voudig komt hij met een persoonlijke anek dote. In een hotel in Assen wachten 's avonds on geveer driehonderd CDA-sympathisanten. Een ovationeel applaus valt Balkenende bij binnenkomst ten deel. Volgens de CDA-leider heeft de oppositie periode voor de christen-democraten lang genoeg geduurd. „We hebben de afgelopen jaren benut voor veel onderzoek. Nu moet het gebeuren. De Drentse kandidaat Jan Mastwijk moet de Tweede Kamer in." Mast wijk staat op plaats 31 van de CDA-kandida- tenlijst. harare/dpa-anp - De Zimbab waanse president Robert Muga be heeft gisteren de terugkeer naar het socialisme aangekon digd. Hij zei dit naar aanleiding van de economische crisis. Mu gabe kondigde verder aan dat meer 'blanke' boerderijen wor den onteigend en dat de staat bedrijven overneemt die sluiten in verband met verplichte kor tingen van voedselprijzen. Hij zei dit in een radiotoespraak tij dens de begrafenis van een voormalig minister. De prijzen in het Zuid-Afrikaan se land werden begin jaren ne gentig vrijgelaten nadat de rege ring had besloten om economi sche hervormingen van het IMF en de Wereldbank door te voe ren. Volgens Mugabe hebben de maatregelen alleen maar tot ho gere prijzen geleid. De regering in Harare heeft het (blanke) be drijfsleven beschuldigd van het ondermijnen van haar populari teit door de prijzen te verhogen. De zakenwereld claimt dat de prijsstijgingen een gevolg zijn van de groeiende handelskosten in Zimbabwe, aldus de BBC. Economen waarschuwen dat de aangekondigde prijscontroles leiden tot meer bedrijfssluitin gen en een hogere werkloos heid. Volgens hen moet de infla tie worden aangepakt en moet het bijdrukken van geld gestopt worden. die de plakkaten opsiert met een foto van lachende mensen van verschillende komaf. Volgens een woordvoerder van de orga nisatie was de campagne al voorbereid voor 11 september. Maar nu heeft zij nog meer recht van bestaan want burgers beseffen nu echt dat ze gevaar lopen, aldus de zegsman. Tegenstanders van wapenbezit doen de campagne af als oppor tunistisch. De voorzitter van de Brady anti-wapenlobby noemt het een 'afschuwelijke poging' van de wapenlobby voor zijn ei gen gewin in te spelen op natio nale sentimenten. 'Asielzoekers zonder papieren uit procedure' Het CDA wil dat asielzoekers van wie de identiteit niet meteen vast te stellen is, bui ten de asielprocedure wor den gehouden. Voor hen wil de partij opvangcentra in richten, zodat er meer tijd vrijkomt waarin Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) kan bepalen of de aanvrager de juiste identiteit meldt. Bij de aanmeldcentra melden zich regelmatig asielzoekers zonder identiteitspapieren. In de snelle toewijzingspro cedure moet 48 uur de iden titeit van een asielaanvrager vaststeld zijn. Het CDA vindt dat te kort.. den haag/anp - Tijdens een speciale actie aan de toekomsti ge buitengrenzen van de Euro pese Unie zijn tussen 29 sep tember en 8 oktober circa 1350 mensen opgepakt die illegaal Europa binnen wilden komen. De meeste illegalen waren af komstig uit Afghanistan, Roe menië, Turkije, Oekraïne en In dia, zo heeft de Europese poli tieorganisatie Europol gisteren bekendgemaakt. Aan de actie tegen mensen smokkel en illegale immigratie deden alle landen van de EU plus tien kandidaat-lidstaten (de Baltische Staten, Polen, Tsje chië, Slovenië, Hongarije. Slo wakije, Roemenië en Bulgarije) mee. De operatie was bedoeld om samenwerking en coördina tie tussen politie- ei» justitie diensten van de lidstaten en de kandidaat-lidstaten op poten te zetten. Het Belgische voorzitterschap heeft zich tot taak gesteld de il legale immigratie naar de Euro pese Unie onder controle te krij gen. Veel lidstaten vrezen dat de nieuwe buitengrenzen na de uitbreiding van de EU verzwakt worden, omdat de grensbewa king van enkele kandidaat-lid staten te wensen over zou laten. Dit voorjaar is daarom onder meer afgesproken om mensen smokkel uit de Balkanlanden harder aan te pakken. Naar schatting komen jaarlijks enkele honderdduizenden illegalen via de Balkan de Europese Unie binnen, vaak met behulp van mensensmokkelaars. Pqt OOPtTtflYtM 2tóKJ YAWAf MO &CIPS10F VDOg&ütóMEM AAM Pt p0UTIE£-- r-7-rT 3IHIJX •"«Hl WLHTl'M Sofff, NAAÊ WrAAU WH JUil'Ê co#mieer qtftooPpE.yah n bum., OF P Tötu noe, YAAPWwiq PM POOPTASIQ-IV OfWÉ N pt emmwsv&i

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9