Gerard Dielessen chef Studio Sport MEDIA SBS 6 stopt met Thomas 'Er verdwenen bandjes' Maakt de journalistiek fouten? Acteren in tijden van oorlog 'Bodem onder afdeling beter maken' KIJKCIJFERS Mies praat met Barend/Van Dorp Hilversum - Mies Bouwman is vanavond te gast in het RTL 4- programma Barend Van Dorp (22.30 uur). Tijdens het 50-jarig jubileum van de Neder landse televisie, begin deze maand, was Mies Bouwman opvallend afwezig op het tv- scherm. De moeder van de Ne derlandse tv had geen zin om in allerlei herdenkingen bij de pu blieke omroepen op te duiken. Wel zegde ze een optreden bij 'de concurrentie' Barend Van Dorp toe op 2 oktober. Op het laatste moment moest ze echter verstek laten gaan wegens een griep. Vanavond komt ze haar toezegging na en verschijnt als nog in de RTL 4-talkshow. Weersvoorspellers RTL 4 moeten weg Hilversum - Weerpresentatoren Reinier van den Berg en Margot Ribberink verdwijnen volgend jaar goeddeels van het scherm van RTL Nieuws. De moeder maatschappij van RTL Nieuws, Holland Media Groep (HMG) in Hilversum, heeft dat gisteren bevestigd." RTL Nieuws gaat verder met John Bernard, Helga van Leur en Peter Timofeeff. Volgens een woordvoerster van HMG is de beslissing ingegeven door een grotere behoefte aan 'vaste gezichten' bij het RTL Nieuws. „Er waren teveel ge zichten. Dat werkt verwarrend voor de kijker. Het publiek blijkt het te waarderen als er vaste presentatoren zijn". Van den Berg en Ribberink zijn in dienst van weerbureau Meteo- consult en werden op contract basis ingehuurd. De drie nu overgebleven weerpresentato ren zijn werknemers van HMG. De wijziging gaat per 2002 in. In geval van personele nood, zijn Van den Berg en Ribberink wel weer af en toe te zien, aldus Meteoconsult. Twee miljard voor WK voetbal frankfurt - Kirch Media Group heeft de televisierechten in Zuid-Amerika voor de eindron den van het WK voetbal in 2002 en 2006 verkocht voor 860 mil joen dollar, ruim 2 miljard gul den. De Portugees gesproken rechten gaan naar het Brazili aanse TV Globo, de rechten van Chili, Argentinië, Colombia, Mexico, Uruguay en Venezuela naar Direct TV, een kabeldoch ter van Hughes Electronics Corp. Andere ogen naar NCRV Hilversum - De NCRV gaat van af 21 oktober het programma Andere ogen uitzenden waarin in Nederland woonachtige bui tenlandse journalisten een blik werpen op nieuws in ons land. Onder leiding van Mieke van der Weij geven journalisten uit onder andere Engeland, Duits land en Frankrijk commentaar op de ontwikkelingen in Neder land. Ander ogen wordt al sinds 1998 uitgezonden door BVN-tv, de satellietzender van de We reldomroep voor Nederlanders en Vlamingen in het buiten land. Het programma wordt nu een coproductie van BVN-tv en de NCRV. dinsdag l6 OKTOBER 2001 van onze mediaredactie Hilversum - Gerard Dielessen (46) volgt per 1 maart volgend jaar Martijn Lindenberg (56) op als hoofd Sport NOS Televisie. Di elessen is nu hoofdredacteur van de actualiteitenrubriek NOVA van de VARA en de NPS en chef Actu ele Programma's van de NPS. Dielessen is eerder onder meer hoofdredacteur geweest bij We gener Uitgeverij Gelderland en Overijssel en redactiechef van het Journaal. Hij komt bij Studio Sport aan het hoofd van een driekoppige leiding. De twee ad juncten moeten nog benoemd worden. De procedure daarvoor is inmiddels gestart. De vacature bij Studio Sport ontstond begin dit jaar toen dui delijk werd dat het flink rom melde op de redactie van het sportprogramma. Een aantal medewerkers was in korte tijd opgestapt, onder wie presenta trice Annette van Trigt. Hoofd sport Lindenberg bleek tevens niet op een lijn te zitten met hoofdredacteur Gio Lippens. Ruurd Bierman, directeur Radio Televisie van de NOS, greep in en maakte met Lippens en Lin denberg afspraken over hun vertrek. Lippens ging direct. Hij is on langs benoemd tot hoofd nieu we media van de NOS. Linden berg gaat na de Winterspelen van Salt Lake City in februari. Gerard Dielessen wil niet gede tailleerd ingaan op de personele situatie die hij bij Studio Sport zal aantreffen. „Het past mij niet daar nu iets over te zeggen an ders dan dat ik een goede bo dem onder de afdeling zie en ik er aan wil werken die nog beter te maken." Na 25 jaar in de al gemene journalistiek werkzaam te zijn geweest, lijkt Dielessen het leuk een tijd met een speci fiek onderdeel bezig te zijn. „Ik had nog een hele tijd voort ge kund bij NOVA, maar dit is ook een hele leuke baan." NOS-directeur Ruurd Bierman laat in een reactie weten blij te zijn dat Studio Sport een erva ren journalistieke manager krijgt. Dat Dielessen weinig er varing met sportverslaggeving heeft, deert niet. „Hij is zowel actief - tennis, golf en hardlopen - als passief een groot sportlief hebber." Bij Studio Sport wer ken 140 mensen. amsterdam/anp - SBS heeft opnieuw een programma ge schrapt, het praatprogramma Thomas dat pas in september na een grote campagne van start ging. Toch heerst er geen paniek op de burelen van de SBS-zenders (SBS 6/NET 5/V8). De show van de Belg Thomas Siffertrekt te weinig kijkers. Het programma werd aanvankelijk gemaakt voor de vrouwelijke doelgroepzender NET 5, maar trok daar gemiddeld maar 75.000 kijkers. Toen het naar SBS 6 verhuisde, kwamen daar slechts 20.000 kijkers bij. Voor een duur programma als Tho mas is dat te weinig. De programmaleiding heeft daarom besloten de talkshow te stoppen, terwijl maandag bekend werd dat het nieuwe SBS-programma Link eenzelfde lot is beschoren. Verder wor den er maatregelen getroffen om de late avondprogramme ring interessanter te maken, want na Hart van Nederland zakken de SBS-kijkcijfers in. De SBS-zegsman geeft toe dat nieuwe programma's zich steeds sneller moeten bewij zen, ook door de druk van ad verteerders die participeren in programma's. Toch zou van paniek geen sprake zijn. „In de late avond gaan we Eddy Zoey en een rea- fityprogramma over schoon makers programmeren. Link en Thomas lopen nog even door en daarna zoeken we nieuwe programma's voor die presen tatoren." Nederlandse ploeg filmt berging van Koersk exclusief Nog een paar dagen en dan zit de monsterklus erop. Cameraman Edwin Otter uit Oosterbeek ver sloeg maandenlang de berging van de Koersk. Hierna begint voor hem een nieuwe taak: zijn klan ten behouden. door Hannie Schrijver oosterbeek - Edwin Otter is dol blij dat hij weer naar huis kan. „Ik heb het hier wel een beetje gezien", zegt hij na de monster klus die het filmen van de ber ging van de Russische onderzee- er Koersk was. In augustus ver trok de cameraman met zijn partner Willem Osterloh naar de Barentsz-zee. Hun productiebe drijf OWtv in Oosterbeek kreeg van Smit Internationale de ex clusieve rechten voor het filmen van de berging. Alle beelden van de berging die de afgelopen we ken in de nieuwsrubrieken op tv zijn uitgezonden, zijn door Otter en Osterloh gemaakt. Ook gaan zij een documentaire maken over de berging van de Russi sche onderzeeër. Het is nog niet bekend welke omroep de film gaat uitzenden. „Ik heb een beetje heen en weer gependeld tussen de duikplaats voor de onderwateropnames en het noorden van Noorwegen, waar de apparatuur staat waar mee de neus van de Koersk werd doorgezaagd." Otter vindt dat hij behoorlijk vrij is geweest in wat hij mocht filmen. „Door dat we weinig voorbereidingstijd hadden, was vaak vooraf ondui delijk of ik overal aanwezig mocht zijn. Alleen de binnen komst in Moermansk mochten we niet filmen. Vlakbij is een groot scheepskerkhof dat ken nelijk geheim is. Het was duide lijk niet de bedoeling dat ik dat zou filmen." Er gebeurden af en toe ook vreemde dingen. „Er verdwenen bijvoorbeeld wei eens bandjes. Je weet dat de Russische geheime dienst en de CIA bij de berging waren, maar je weet niet wie het zijn." Maar ook de filmrechten van OWtv werden geregeld geschon den. „Er was een hoop politiek gedoe met de Russen over de banden, met name bij de onder- waterbeelden. We moesten wel eens banden inleveren. We kre gen ze wel terug, maar het was soms onduidelijk of ze de band wilden censureren of verkopen. Het is weieens gebeurd dat we 's avonds opeens onze beelden te rugzagen op de Russische tv." Een paar maanden geleden dacht Otter nog dat hij de lijken niet te zien zou krijgen. Dat bleek achteraf niet waar. Hij blijft er nuchter onder. „Ilj heb er niet zo'n moeite mee, zolang het geen vrienden of familie zijn. En ik heb in mijn werk voor verkeersprogramma's wel wat gezien. Bovendien iggen die li chamen er al maanden. Er is na genoeg niets van over. Als je ze na een paar weken ziet, is het veel enger. Er leven natuurlijk veel wezens onder water waar door er nagenoeg niks van de lijken over is." Hilversum - Theater, film, caba ret. Een mop vertellen. Lol ma ken. Mag dat als je in oorlog bent? En staat je hoofd er dan wel naar? Voor Nederlanders een theoretische vraag. Voor in woners van de Gazastrook in Palestijns gebied dagelijkse rea liteit. In de korte IKON-film Spelen tussen de kogels van cineaste Tinus Kramer worden die di lemma's kort maar krachtig aangestipt. Kramer filmde in ju ni en een tweede keer rond half september in de Gazastrook. Zij volgde acteur Rafat, die zich dankzij het door Nederlanders gerunde project Theatre Day Productions, in drie jaar tijd kan ontwikkelen tot acteur. Rafat is gefilmd tijdens repeti ties, tijdens een voorstelling, buiten op straat in Gaza en in discussie met andere acteurs. Het totaal stemt weinig vrolijk. Vooral de beelden op straat hadden net zo goed geschoten kunnen worden in Bosnië enke le jaren geleden, tijdens de Tweede Wereldoorlog in Neder land of in Manhattan kort na de terroristische aanslagen van 11 september. In puin geschoten huizen, verwaarloosde wegen, overal wegafzettingen en men sen met wapens. Het toneelstuk dat Rafat instu deert en speelt en de gesprek ken met zijn mede-acteurs ma ken duidelijk hoe inwoners van Gaza worstelen met de vraag hoe ze om moetèn gaan met de uitzichtloze situatie waarin zij zich bevinden. Want kun je feest vieren en lol maken terwijl er dagelijks doden vallen in gevechten met de Isra eli's? En wat vertel je je kinderen die het geweld op straat dag in Op de recent geopende een beveiligingscamera Mevlana moskee in Rotterdam werd onlangs geplaatst.Foto: ANP/Jasper Juinen Moslims zeggen het gevoel te hebben sinds de aanslagen in de VS continu te moeten uitleggen dat ze de terreurdaden afkeuren. En dat hun geloof niet per se in houdt dat zij Osama bin Laden steunen. Ze beroepen zich daarbij op een aantal incidenten die in de dagelijkse draaikolk van nieuws de kolommen van de dag- en weekbladen haalden. Maar zijn de media werkelijk te betrappen op verwerpelijke stem mingmakerij? door Berrit de Lange den haag - De debatten, forums en discussieavonden met verte genwoordigers van minderhe denorganisaties, politici en jour nalisten zijn deze dagen talrijk. Op bijeenkomsten met titels als 'Een maand later', 'Polarisatie in de polder' en 'de Twin Towers tussen twee culturen' staat steeds dezelfde vraag centraal: zorgen de media, al dan niet be wust, voor foutieve beeldvor ming over Nederlandse mos lims? Crux van de discussies: is de journalistiek fout of maakt de journalistiek fouten? Het zijn de afgelopen weken steeds dezelfde incidenten die worden aangehaald om aan te tonen dat de media onverdraag zame reacties jegens allochto nen aanwakkeren. Het verhaal over op de avond na de aansla gen feestende Marokkaanse jon geren in Ede, dat later opgeklopt bleek. En de uitkomst van ijlings gehouden enquêtes die zouden uitwijzen dat ruim de helft van de moslims in Nederland begrip zou hebben voor de terreuraan slagen. Veel media drukten de resultaten van de raadpleging inderdaad prominent af, maar waren er vervolgens ook even snel bij om de onzorgvuldigheid ervan te melden. De Telegraaf tenslotte drukte op de voorpagi na een 'haatkalender' af die al twee jaar eerder zou zijn ver spreid op een islamitische school in Almere. De ochtend krant suggereerde dat de in houd, die overigens verkeerd vertaald was, martelaarschap bejubelt. Volgens veel Nederlandse mos lims is er sinds deze insinuaties overduidelijk sprake van 'wij': Nederlanders, en 'zij': islamie ten, moslims en migranten. De vraag is: zet dergelijk 'nieuws' ook werkelijk aan tot bekladding van moskeeën en brandstich ting bij islamitische scholen? Burgemeester Opstelten van Rotterdam vindt van wel. Bij de opening van een moskee in Rot terdam zei hij het te betreuren dat in de actualiteit een link wordt gelegd tussen de islam en de aanslagen van 11 september. Alsof daar een verband tussen zou zijn. En alsof moskeeën broedplaatsen zijn van verkeer de ideologieën." Volgens de burgemeester wordt door het uitvergroten van incidenten in de media „het beeld opgeroe pen dat in Nederland racisme en discriminatie aan de orde van de dag zijn." Opstelten noemt geen specifieke voorbeelden, en dat is jammer. De media zijn er namelijk aller minst op uit een wig te drijven tussen verschillende groepen Nederlanders. Dat is sinds 11 september niet anders, verzeke ren de mediavertegenwoordi gers die de discussiesessies be volken eensgezind. Er woedt op de redacties een constante dis cussie over de vorm van publi catie over minderheden. „Er wordt zo vaak en veel gediscus sieerd op de krant dat je er soms gewoon gek van wordt," aldus verslaggever Ahmet Olgun van NRC Handelsblad tijdens de door de journalistenvakbond NVJ belegde debatsessie 'Een maand later'. Ook Journaal- hoofdredacteur Hans Laroes verzet zich tegen de opvatting dat de media 'maar raak doen' in hun drang om te scoren. „Dat is wezenlijk iets anders dan fou ten maken." Excessen „Niemand zegt: de islamieten deugen niet," zegt adjunct- hoofdredacteur Kees Lunshof van De Telegraaf, overigens de meest gelezen krant onder au tochtone én allochtone Neder landers. „Dat neemt niet weg dat je wel moet kunnen schrij ven over zaken die bepaalde groeperingen onwelgevallig zijn. Excessen met de mantel der lief de bedekken omdat je anders een bepaalde groep beledigt, werkt niet." De discussie over de islam slui mert al veel langer, aldus Olgun. „Na de aanslagen in de VS is de onvrede gaan escaleren." Hans Laroes zegt dat voorheen nooit werd uitgegaan van christen dom versus islam, maar altijd van de multiculturele samenle ving met al zijn problemen en gevoeligheden. „Wel zijn tegen stellingen die er toch al waren, en die voorheen bedekt waren met een dun laagje vernis, na 11 september scherper geworden." Mensen storen zich bijvoor beeld aan het feit dat het Jour naal moslimvrouwen die zojuist dag uit meemaken? Acteur Na- hed in de film: Als Israëlische soldaten en kinderen op dezelf de plek zijn, denkt een kind dat hij iets moet doen. Hij rent naar de soldaat en gooit een steen." Heeft het in die omstandighe den nog zin kinderen te vertel len over vreedzaam samenle ven? En wat vertel je jezelf? Rafat wil de werkelijkheid onder ogen zien, vertelt hij in de film. Hij wil toegeven aan het gevoel dat le ven in de Gazastrook zwaar is, ook al maakt hem dat depres sief. Met zijn 27 jaar oogt Rafat als een vent van minstens veer tig. Nahed daarentegen houdt zich staande door te ontkennen: „Onze kinderen kijken televisie, ze luisteren naar de radio, ze horen ons praten over bombar dementen. Dan vertel ik mijn zoon niet bang te zijn. Ik moet hem leren niet bang te zijn Perspectief Het werk van de acteurs ha ook een dubbele uitwerking hen en hun publiek. Voori een is het therapie, voordt dere een vlucht. Wat voori valt in Spelen tussen de kof het gebrek aan perspectief! de inwoners van de Gazast En daarmee verschillen ze zenlijk met de inwoners va voorbeeld Bosnië. Uitzichl een beter leven maakt de d de van het moment er niet der op, maar geeft het leva wel zin. Dolf Rogmans IKON, Het Andere Gezicht vering Spelen tussen de ko§ vanavond, 22.33 Nederlad hun kinderen naar school heb ben gebracht op de rug gezien filmt, nog vanachter het hek van het schoolplein vandaan. Die benadering zou afstand schep pen en het wij/zij-gevoel beves tigen. En wat te denken van de radio verslaggever die een paar dagen na de terreur in New York en Washington een multiculturele wijk in trekt. „Waar was u ten tijde van de aanvallen", zo luidden vragen tijdens de onschuldige straatin terviewtjes. Ware het niet dat aan wijkbewoners van buiten landse afkomst een geheel an dere vraag werd voorgelegd: 'Bent u moslim en hoe denkt u over de aanslagen'? Dubieus Een dubieuze aanpak, maar hoogstwaarschijnlijk niet be wust. En het toont aan dat de media een grote inhaalslag voor de boeg hebben. Op veel redac ties is bij lange na nog niet ge noeg kennis voor handen om al tijd verantwoord en foutloos te berichten over andere geloofs overtuigingen. Daarnaast wor den de mediaburelen voor het overgrote deel bevolkt door au tochtone Nederlanders en daar komt maar langzaam verande ring in. „De media doen het sinds 11 september redelijk tot zeer goed, op enkele fouten na," vindt NVJ-voorzitter Ron Abram. „De journalistiek is be zig met een inhaalslag en kan een aantal dingen zeker beter doen. Ik ben echter allergisch voor zelfcensuur. Nieuws hoort in de krant en in de uitzending, ook als het voor sommigen ver velend of dramatisch kan zijn." Top 10 meest bekeken programma's 1. 8 Uur Journaal (14-10) NOS 3.35 2. Studio sport NOS 2.4: 3. Spoorloos KRO 2.19 4. Feyenoord-Bayem M. NOS 2.11 5. Baantjer RTL 4 2.09 6. Kopspijkers VARA 1.75 7. Netwerk (8-10) NCRV 1.64 8. Toen was geluk KRO 1.53 9. Vermist TROS IJ 10. Ook dat nog KRO 1.3b Top 10 best gewaardeerde programma's 1. A touch of frost KRO 2. Dokwerk VPRO l 3. Schone schijn TROS 4. Helmut Lotti TROS 7 5. Barend Witteman VARA I 6. Kopspijkers VARA 7. Twee voor twaalf VARA 7 8. Dalziel Pascoe KRO 9. Spoorloos KRO 10. Flikken TROS Marktaandelen in Nederland 1 15,4 (14,2) Nederland 2 17,6 (20,4) Nederland 3 9,4 (8,8) RTL 4 16,2 (15,9) RTL 5 3,1 (5,2) Yorin 7,7 (7,0) SBS 6 9,5 (7,4) NET 5 4,0 (3,9) V8 3,6 (3,9) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk en Lu onderzoek van de NOS. Het aantal kijkers x 1000. De comn ele omroepen laten geen waardering meten. Tussen h- staan de marktaandelen van vorige week. Acteren in de Gazastrook, te zien in het IKON-programma Spelen tussen de kogels. Foto: IKON/GPD

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 20