HSL-boten meren af in Oude Rijn 'AlsNico een dag niet op school is missen ze hem Zorgen om toekomst van Nieuw Werklui RIJN VEENSTREEK 'Je denkt: zo'n brand overkomt mij niet' Winkel en PTT-p misschien toch gei gen- Burgemee zoekt naai opvolger 1 Troefmarl Kluwer bouwt langs spoorlijn Verhuizing was geen gemakkelijk besluit voor familie De Jong door Ineke ter Doest hazerswoude-dorp - Jan (41) en Marian (38) de Jong uit Hazers- woude verhuizen op 22 oktober met hun drie zoons Nico, Ronald en Erik en hun tachtig koeien, in clusief kalveren, naar Haule in Friesland. Ze zien in het dichtbe volkte westen geen mogelijkhe den voor verdere groei van hun melkveehouderij. Het was een hele beslissing. Niet alleen van wege de ontworteling van een familiebedrijf. Hun oudste zoon Nico heeft het syndroom van Down. Zijn ouders wilden graag een 'zo gewoon mogelijke'jeugd voor hun zoon en kozen voor re gulier onderwijs op de openbare basisschool de Springplank. Nu, vijfjaar later, viert Nico in groep vier zijn negende verjaardag. En alvast een beetje afscheid. „Happy birthday to you...." Luidkeels zingen de kinderen het Engelse verjaardagsliedje. Staande op een grote stoel voor in het klaslokaal neemt Nico de Jong bedremmeld de hulde in ontvangst. „En nu zal Nico nog een verrassing uitdelen", zegt Juf Karlijn, terwijl ze een zorg vuldig afgedekte doos oppakt. „Ja....chips", roept een kind. „Dat weten we nog niet", ant woordt juf Karlijn streng. Pas als Nico de chips ronddeelt, ont spant hij en krijgen de ogen achter het ronde brilletje weer hun vertrouwde olijke blik. „Het is een boef', zegt moeder Marian vertederd. „Het is niet altijd makkelijk voor een leer kracht om hem erbij te hebben. Hij probeert graag iemand uit. Maar wie had durven dromen dat hij zo snel vooruit zou gaan? Vorige week las hij zomaar het woordje 'pauw'. Dat is toch een moeilijk woord voor een kind?" Naast de keuze voor regulier on derwijs voor hun zoon ging de voorkeur van Nico's ouders uit naar een kleine school. De Springplank in Hazerswoude- Dorp, met rond de 170 leerlin gen, bleek daar goed op aan te sluiten. Als belangrijkste voor waarde voor succes noemt Ma rian de Jong een goed contact tussen ouders en leerkrachten. „Beide partijen moeten eerlijk zijn. En als de juf het niet ziet zitten gaat het niet. Nico volgt een aangepast lesprogramma. Hij krijgt gedeeltelijk individueel leesonderricht. Met vakken zo als biologie zit hij er gewoon bij en pikt dingen op van wat er om hem heen wordt verteld. Reken- begrip blijft moeilijk." Hoewel Nico een extra jaar in groep twee heeft doorgebracht is de integratie met zijn mede leerlingen goed verlopen. Echt verdrietige voorvallen hebben volgens zijn moeder niet plaats gehad. „Ach, je moet wel eens even slikken. Maar bij de meeste kinderen roept hij iets 'verzor- gends' op. Hij heeft zijn eigen plekje in de klas. Als hij er een dag niet is missen ze hem." Dat niet alle ouders staan te trappelen om Nico bij hen thuis te laten spelen kan zijn moeder zich wel voorstellen. „Nico ziet weinig gevaar. Zeker als hun ei gen kinderen al vrij zelfstandig zijn is het is een hele inspanning om op hem te passen." Ook over haar eigen emoties over het hebben van een kind met het syndroom van Down, een chro mosoomafwijking die zich voor al manifesteert in een achterblij vende geestelijke ontwikkeling en een karakteristieke oogplooi, is Marian de Jong open. „Niets wees erop dat ons eerste kind met een handicap geboren zou worden. Het was een enorme schok. Toen de kinderarts ons vertelde dat bij onze zoon het syndroom van Down was vast gesteld, stortte onze wereld heel even in. Gelukkig zijn Jan en ik allebei nogal positief ingesteld. We zijn blij met elke vordering die Nico maakt." Het was ook vanwege de handi cap van Nico dat zijn ouders lang aarzelden om hun melk veebedrijf, dat ze tien jaar gele den overnamen van de vader van De Jong, te verkopen en hun heil elders te zoeken. Ge dwongen door de oprukkende verstedelijking en de geplande aanleg van de HSL, die hun geen mogelijkheid gaven om hun 24 hectares land uit te brei den tot rendabele proporties, richtten ze hun blik op Fries land. Ondanks de problemen, zoals de uitgebreide Nederland se regelgeving, waar de heden daagse agrariër mee te maken heeft, sprak een leven zonder koeien hen niet aan. Zelfs de re cente mond- en klauwzeercrisis bracht daar geen verandering in. „Het was een tijd van bezin ning", merkt Marian de Jong op. „Maar als je dit leven gewend bent, zit het in je. Dat verandert niet zomaar." In Haule wachten 35 sappige hectares op het vee van de fami lie De Jong. Nico zal Fries leren. Voorlopig draait Nico weer mee op een openbare basisschool. „Speciaal onderwijs komt toch wel", zegt Marian de Jong. „Er zijn niet veel kinderen met het syndroom van Down die het redden tot groep acht. Maar we hopen dat het in Haule net zo zal gaan als in Hazerswoude. Misschien went hij daar wel een stuk sneller dan wij. Binnen een paar weken kent iedereen Nico, maar dan kennen wij nog nie mand." door Saskia Buitelaar aarlanderveen - De Leidse on dernemer H. Choufour gaat proberen om de Gemakswinkel en het postagentschap voor Aar landerveen te behouden. In het dorpsblad De Belangenaar werft hij inwoners die in de winkel willen werken. Als hij daarop voldoende respons krijgt, ook van klanten die in de winkel wil len blijven kopen, neemt hij de zaak over van het echtpaar Aartman, dat eind december stopt. Met het vertrek van Willem en Angéla Aartman raakt Aarlan derveen de enige winkel kwijt waar allerhande praktische arti kelen te koop zijn, zoals kaarten, cadeautjes en drogisterijartike len, maar ook de PTT-diensten van het postagentschap. De re den daarvoor is dat Postkanto ren BV een aantal diensten in het postagentschap stopzet, waardoor de winkel aan de Dorpsstraat voor Aartman niet meer voldoende inkomsten biedt. Ook voor Choufour heeft de sluiting gevolgen. Als eigenaar van een groothandel in Zoeter- woude raakt hij een klant kwijt. Met een moderner assortiment en scherpere prijzen denkt hij de zaak rendabel te kunnen ma ken. Hij past die formule met succes toe bij elf andere ge makswinkels, zeven in Leiden, de rest in Leiderdorp, Langer- aar, Boskoop en Delft. Hij begrijpt dat dat echtpaar Aartman onm de zaak draaiend te hoi moeten van die winkel! terugval naar een nu schap scheelt hun 4.00 in de maand. Ik hu maar de huur en het; te betalen. Als ik quint een beetje overhoud, prima. Want dan I groothandel wel eenl nen." De Leidenaar doet ooi roep op de gemeenif „Die wil toch ook z de winkel en het p schap blijven? Nou, li vijf gulden per inwonet geven, dan kan dat p schap gemakkelijk op Wethouder Groen in laat weten dat hij daï kan beginnen, omdat precedent schept noodlijdende PTT-p Zwammerdam zou dat roep op subsidie kunt De wethouder heeft brief naar Postkanton stuurd met het verzot besluit tot inkrimping postagentschap te 1* Dat het echtpaar Aait maand geleden beslod kei te sluiten, was de« overigens niet bekent! dat hoort, laat hij woordvoerster weten heel jammer zou zijn' makswinkel zou ven) Aarlanderveen. Geen spoor van kattendoder langeraar - De Dierenbescher ming Alphen aan den Rijn en de politie hebben nog geen idee wie de acht katten in de Lan- geraarse Plassen heeft gedood. Tips leverden nog niets op. De politie bezocht vrijdag iemand die volgens een anonieme tip gever eerst veel katten had en nu opeens niet meer. Er zijn volgens Anita van Adrichem, medewerkster van de dieren ambulance, geen bewijzen ge vonden dat hij de dader is. Twee andere tips trekt de poli tie morgen na. Van Adrichem verwacht dat het nog lang duurt voordat de dader boven water komt. In totaal trof de Dieren bescherming de afgelopen we ken acht verdronken katten aan in de Langeraarse Plassen. Ze hadden allemaal een touw met een steen eraan om hun nek. Tachtigjarige leidt ouderenplatform alphen aan den rijn - De Soci- alistische Partij heeft sinds kort een ouderenplatform. De club wordt geleid door de tachtigja rige Gerard de Groot. De voor malig CPN-er is een ervaren ac tievoerder en heeft met de rest van het bestuur al een eerste geslaagde actie op zijn naam staan. Onder druk van het plat form heeft de Fortisbank beslo ten om een verwijderde geldau tomaat aan de Van Nesstraat terug te plaatsen. Voor de vele ouderen in die wijk is dat de enige mogelijkheid om geld op te nemen. Data beurs verkeerd vermeld alkemade - De grote beurs voor vrijwilligers in Alkemade wordt op zaterdag 24 en zondag 25 november in het Bloemenhan delscentrum gehouden en niet zoals in het artikel van zaterdag stond vermeld op zaterdag 25 en zondag 26 november. dinsdag l6 oktober 2( rijnsater wou de - burgj van Beek van Jacol spant zich in voor een op de Troefmarkt in woude. De enige plaats permarkt sluit met inga december. Mensen mos voor al hun boodschaj dorp uit, iets wat voor dere en niet-mobiele i een groot probleem is. Van Beek denkt dat hij nieuwe ondernemer lijk kan maken neer te$ het dorp. „Het starten supermarkt is moeilijk hoge grondprijzen. Wj als gemeente natuurlijk permarkt gaan sponsor we kunnen iemand 0 wel een goedkope n huur aanbieden." De eigenaar van de Tm P. Jansen, stopt met j omdat te veel inwoa Rijnsaterwoude buiten winkelen. Van Beek w niet concluderen dat h< gelijk is een superma ende te houden in het zit te weinig in de bra heel positief of heel m zijn. Ik denk dat de ka verschrikkelijk groot h ondernemer géïnterei maar als er iemand kt moeten we hem niet a ten lopen." De burgemeester heef dels contact gezocht groothandel die levert Troefmarkt. „Zij willenj de twee weken onden ze een ondernemer ke een kans als deze a geeft mij hoop: ze hel meteen gezegd dat heti lijk is in Rijnsaterwoude Als alternatief gokt Vat een supermarkt uit de boodschappen kan I Hij heeft contact geha per de Boer uit Leimui Spar uit Langeraar. Mb het mogelijk dat mens Rijnstreekhopper naar kels reizen, daar hu schappen uitzoeken e spullen weer terug n gaan, terwijl de win! boodschappen later „Wellicht dat we met 4 satie van de Rijnstra een regeling kunnen tn mensen een speciaal kj pen om bij de superra men", zo suggereertVi alphen aan den rijn - Graafma chines waren al enkele weken be zig langs het spoor in Kerk en Za- nen waar, op de hoek van het Eu ropaplein, het enorme nieuwe kantorencomplex van Kluwer (voorheen Samsom) komt te staan. Gisteren is de bouw met een feestelijk tintje officieel be gonnen. Daarmee is een begin gemaakt met de ontwikkeling van het stationsgebied tot een kantorenlocatie. Het complex van Kluwer wordt verreweg het grootste. In het zeven verdiepin gen tellende gebouw van archi tect Diederik Dam kunnen 800 mensen werken. Augustus 2003 is de bouw waarschijnlijk klaar. Foto: Henk Bouwman door Marieta Kroft haze rswou de-rijndijk Rijnwoude maakt zich zorgen over de toekomst van de kleiwarenfabriek Nieuw Werklust. De reden daarvoor is dat een aspirant-koper zich onlangs heeft teruggetrokken. Dit informatietechnologiebedrijf had plannen om een deel van het complex te restaureren. Op een ander stuk van het terrein zou nieuwbouw komen waarin het bedrijf zou worden gehuisvest. Er zouden zo'n 350 mensen gaan werken. Wethouder Uljee is teleurgesteld. Hij heeft met Rijksmonumentenzorg veel energie gestoken in de herbestemming van de fabriek. „Maar de kosten braken het IT-bedrijf op." Na vele discussies staat de kleiwarenfa briek op de nominatie een rijksmonu ment te worden. De eigenaren wilden aanvankelijk het complex aan de Oude Rijn het liefst platgooien en opnieuw ontwikkelen. Na tussenkomst van Stiel, de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden, besloot de gemeenteraad van Rijnwoude Nieuw Werklust als monument voor te dragen. De eigenaren, de familie Blanken en de architectontwikkelaar proberen nu, op basis van het plan dat voor het IT-bedrijf was gemaakt, een nieuwe koper te vin den. Rijksmonumentenzorg heeft van de familie Blanken een spreekverbod over de kleiwarenfabriek opgelegd gekregen. „We mogen daarom niets zeggen over eventuele ontwikkelingen", aldus een woordvoerder. Ook Blanken houdt zijn kaken op elkaar. „Als de tijd rijp is om naar buiten te treden, hoor je het." Ruim een jaar geleden meldde zich Han ze Vast Beleggingen om Nieuw Werklust over te nemen. Deze maatschappij zou het complex vervolgens willen verhuren aan Penta Scope, een adviesorganisatie op het gebied van invoering van de Infor matie- en Communicatietechnologiesys temen. H. Thijssen van Hanze Vast lukt het echter niet om voet aan de krijgen bij de familie Blanken, ben onze belangstelling ken! maakt. Ik had toch in het vooija gen de zomer, wel een reactie 1 Omdat ik niets meer hoorde, h dossier terzijde gelegd. Het was project, maar niet ten koste van T. Dijt van Penta Scope zegt it belangstelling te hebben om ee vestigingen te huisvesten in 4 mentale kleiwarenfabriek. „Wel niet morgen al in, we hebben even de tijd. Maar het moet twee of drie jaar gaan duren. Q gaat ook verder." Alphense houthandel biedt oplossing door Marieta Kroft alphen aan den rijn - De drei ging dat zestig buitenlandse me dewerkers aan de HSL-tunnel- boor hun onderdak zouden kwijt raken, is van de baan. Geuzenhof Charters Recreatie BV, eigenaar van de twee hotel boten waarin de werknemers de afgelopen maanden verbleven, heeft na diverse omzwervingen een definitieve plek gevonden. De boten liggen vanaf aanstaan de maandag bij de loswal van Sprey Houtimport aan de Hoom in Alphen aan den Rijn. Peter Tichelaar, eigenaar van de boten, is opgelucht dat er einde lijk zekerheid is. „De tijdelijke bewoners van de schepen wis ten niet meer waar ze aan toe waren. 'Waar moeten we vol gende week weer naar toe?', vroegen ze zich af. De omzwer vingen kwamen de rust niet ten goede." De eerste werknemers van Bouygues-Koop, het bedrijf dat de HSL-tunnel boort, vonden in juni onderdak op de Villa Mare. Die lag een maand afgemeerd aan de loswal in Hazerswoude- Rijndijk. Toen die maand om was, voer de boot voor enkele weken naar Gouda. Vanaf eind juli tot twee weken geleden lag de Villa Mare in de Oude Rijn in Zwammerdam. Het schip mocht daar blijven liggen. Om dat nog meer tunnelbouwers uit Frankrijk en Portugal overkwa men, moest er echter een twee de schip bij. Voor twee schepen, zo dicht bij het benzinestation in Zwammerdam, was geen plek. En dus verhuisde de Villa Mare twee weken geleden opnieuw. Dit keer naar de Rijnhaven, waar ook het tweede schip Se- resta zich bij het schip voegde. Op de Seresta kregen tot nu toe twintig werknemers, onderdak, maar dat aantal groeit de ko mende tijd tot veertig. Tot giste ren mochten ze daar blijven lig gen, zo bepaalden de gemeente Alphen en de provincie Zuid- Holland. Tot kort voor het afgelopen weekeinde was nog onduidelijk waar de werknemers deze week naar toe zouden moeten. Sprey, die hoorde van de hoge nood, bracht uitkomst. Het bedrijf dat hout voor de werkzaamheden aan de tunnelboor levert, bood zijn loswal aan omdat hij die toch niet gebruikt. Tichelaar „Van de gemeente hebben we een week respijt gekregen. We mogen nog een week in de Rijn haven blijven liggen, zodat we bij Sprey voorzieningen als elek triciteit en drinkwater kunnen aanleggen. We zetten alles op al les om volgende week naar de loswal te verhuizen." De sche pen Villa Mare en Seresta blijven daar liggen tot de tunnelboor over ongeveer twee jaar af is. Mariska, Herman en vader Jan Vitters op de uitgebrande bovenverdieping van hun huis: „Pas toen alles voorbij was kwamen de waterlan ders." Foto: Eric Taal Woubrugse brandweerman roemt koelbloedig optreden van zijn kinderen door Tim Brouwer de Koning woubrugge - Een rookmelder is het eerste wat Jan Vitters deze week aanschaft. Nau welijks bekomen van de brand die zijn huis zondagochtend vroeg gedeeltelijk ruïneerde, wil de Woubrugse brandweerman zijn huis raad aanvullen. Te beginnen met zo'n sim pel alarmsysteem voor nog geen 25 gulden. „Heb je een rookmelder, dan kan de brand weer drie kwartier eerder ter plekke zijn. En dat geluid: daar kun je niet doorheen sla pen." Tot de onuitsprekelijke opluchting van hun vader werden Mariska Vitters (14) en haar broer Herman (16) ook zonder rookmelder op tijd wakker. Vader Vitters is twee dagen na de brand nog onder de indruk van hun koelbloedigheid. „Mijn dochter zegt dat zij iets hoorde knetteren", vertelt Vitters vanuit het huis van een overbuurman. „Misschien was dat wel het geluid van ramen die bra ken. Gelukkig heeft zij de deur naar de brandhaard niet opengedaan. Het was al leen moeilijk voor haar om te weten wie er allemaal nog meer thuis waren. Dat bleek alleen Johan te zijn, met wie zij snel het brandende huis verliet. Pas toen het alle maal voorbij was kwamen de waterlanders." Vitters was kort na de brandmelding al op de hoogte van de goede afloop door een te lefoontje van zijn buren naar de familie waar hij op visite was. Ijlings liet de brand weerman zich naar huis rijden. „Het was dat ik mijn brandweeruitrusting niet bij mij had, anders had ik mijn collega's nog gehol pen met blussen. Wie anders kent mijn huis beter dan ik? Maar ons hele korps was uitge rukt. Postcommandant John van der Satm verzekerde mij dat hij alles onder controle had. Al mijn collega's hebben al aangebo den om me te helpen bij de wederopbouw van de bovenverdieping. Want die is volgens de verzekering total loss. Alleen al de schade aan de inboedel schat zij op 50.000 gulden. Maar veel belangrijker vind ik de veiligheid van mijn kinderen, daar gaat het me om." De brand ontstond volgens Vitters door kortsluiting in een televisie op de kamer van een andere zoon, die niet thuis was. „Het toestel was pas een ha'f jaar oud en stond op de stand-by stand, maar dan kan het dus toch misgaan. Dat ik uitgerekend die nacht een feestje elders bezocht is een samenloop van omstandigheden. Ik had de pieper op zak, omdat ik in de buurt bleef. Ga je naar Groningen, dan heeft zo'n ding geen zin. Als vrijwillige brandweerman drink ik me niet laveloos, want je wilt toch inzetbaar blijven. Zeker als het om een grote melding gaat. In eerste instantie ging het nog om een bin nenbrand, later bleek hij al opgeschaald naar middelbrand. En aan de Dr. Abraham Kuyperweg in Woubrugge, de plaats van de brand, staan maar twee panden: de kerk en mijn huis. Door dat telefoontje van mijn bu ren wist ik twee dingen zeker: mijn huis stond in brand en mijn kinderen was geluk kig niets overkomen." De familie Vitters wacht bij buren aan de Boddens Hosangweg tot zij aan het eind van de week haar benedenverdieping weer in gebruik kan nemen. Voordat de bovenver dieping is hersteld, zijn er maanden voorbij. De Woubruggenaar maalt er niet om, als hij zijn rookmelder maar snel kan bevestigen. .Anderen raad ik wel altijd aan om zo'n alarm aan te schaffen. Maar zelf denk je zo gemakkelijk: dat overkomt mij niet. Ik ben ook niet de enige van het korps die zo'n ding nog moet kopen. Maar wat wij wel alle maal hebben is blind vertrouwen in elkaar. Dat ontwikkelen wij niet alleen tijdens de wekelijkse oefeningen, maar ook op infor mele bijeenkomsten. De brandweer heeft veel feestjes en die hebben wel degelijk een functie." Nico de Jong viert in groep 4 van de Hazerswoudse basisschool De Springplank zijn verjaardag en alvast een beetje afscheid. Hij verhuist volgende week met zijn ouders, broers en koeien naar het Friese Haule. Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 18