'Voorschoten snel naar 25.000 inwoners' LEIDSE REGIO 'Voor onze kinderen is geen plaats in de gewone wereld' Jeugdbeleid Oegstgeest ondergaat verjongingskuur Veldstra trekt zich terug uit politiek Nieuwe inrichting voor speeltuintje schenken omputer it/ieiden - De 'opa's' itgeestse vereniging jebben het kinder van het Leids Univer- lisch Centrum gister- 500 gulden rijker ge- et dat geld wordt de ersie van de Nintendo puter aangeschaft. Een ar exemplaar, zodat idieinbed moeten itapparaat ook kun nen. De Opaclub on- ijaarlijks een goed mee te mogen doen thdteiten van de seni- p betaalt een grootva- tatus is verplicht) een tjës per jaar. Dat geld iruikt om een bijdrage aan een maatschap telling of ander goed iens kinderpsycholoog tra van het LUMC is mputer een uitsteken- ering. ..De grootste vij- tegen op de kinderaf- wordt gevochten, is O rondt rzoek af st-TNO Preventie en jid heeft zijn onder- ir de noden en behoef- ouderen in Oegstgeest dHet onderzoek werd iin opdracht van Stich- ujn Ouderen Oegst- ¥00). Dinsdag 30 ok- orden de resultaten ge- eerd door onderzoeker ndijk. De SWOO nodigt sseerden uit deze pre- (die vanaf 14.00 uur E houden in het dien- a mim aan de Lijtweg) bij K n. Tijdens kantoomren izich hiervoor aanmel- a elefoonnummer 071- P I a mobilist r invloed :e jf ioude Een 46-jarige Lei- s vanmorgen vroeg in m oude aangehouden we- rijden onder invloed, overgebracht naar het waar een ademanalyse genomen. De man kreeg ïs-verbaal en een rij- üindrie uur. ar in hoten sten - Ten bate van het defends van de Dorps in oorschoten wordt op g november een bazaar ai De kerk ligt dan vol =n Ier andere kleding, boe- rten, speelgoed, zelfge- 1B jam en bloemstukjes. ar is van negen uur 's itot negen uur 's dinsdag 16 OKTOBER 2001 CDA stelt toekomstvisie op met woningen, trams en bioscoop door Jan Preenen voorschoten - Voorschoten moet volgens het CDA snel groei en van bijna 23.000 naar 25.000 inwoners. De huidige bevolkings afname moet tot staan worden gebracht. Daarbij dient de bouw van appartementen voor oude ren, goedkope huurwoningen en betaalbare huizen voor startende gezinnen voorrang te krijgen. Het dorpscentrum moet veel meer 'power' krijgen, met meer voorzieningen (bijvoorbeeld een polikliniek en een bioscoop), meer gelegenheid om te parke ren en meer woningen langs de randen. Investeren in openbaar vervoer (trams) heeft meer prio riteit dan het aanleggen van een autotunnel of een randweg. De christen-democraten schrij ven dat in de toekomstvisie 'Sa men bouwen aan een dorp met toekomst', die de basis vormt voor het verkiezingsprogramma. Ondanks al die veranderingen wil het CDA het dorpse karakter van Voorschoten handhaven. „Het hoeft voor ons allemaal niet versteend te raken. Maar we willen ook niet dat de tijd wordt stilgezet. Er wordt nu te weinig gebouwd in een te laag tempo", zo lichtte fractievoorzitter Hor- lings het rapport toe. De partij beschouwt het rapport als een 'voorzet' voor het opstel len van de gemeentelijke struc tuurvisie door Vollmer Part ners uit Rijswijk, een bureau voor stedenbouw en land schapsplanning. Horlings: „Wij hopen dat dit bureau een aantal punten van ons nog verder uit werkt. Het onderzoek hoeft in elk geval niet zo lang te duren. We kunnen best een aantal stappen overslaan. Daarmee be sparen we tijd en geld." De andere partijen voelden daar gisteravond tijdens een com missievergadering evenwel niets voor. Zij zijn van mening dat uitgebreid moet worden gedis cussieerd over de toekomst van Voorschoten en willen niet bij voorbaat kiezen voor een van de Hans Horlings (op deze foto links naast fractiegenoot Van Eyk): „Voorschoten hoeft niet versteend te raken, maar we moeten de tijd ook niet stilzetten/'Archieffoto: Hielco Kuipers drie scenario's die door burge meester en wethouders zijn op gesteld: 'het koesteren van het groene dorp', meegroeien in de vaart der volkeren' en een mid denweg tussen deze twee rich tingen. Kleijweg (Groenlinks): „Dit is veel te voorbarig. We moeten mensen geen denkrich ting opleggen. De discussie moet zo open mogelijk zijn." Regoor (PvdA) wees erop dat er waarschijnlijk een combinatie van de drie scenario's uitrolt. Jonk (WD) wil meer aandacht voor de samenwerking met an dere gemeenten: „We zitten niet op een eiland." Molenkamp (D66) wil vooral een evenwichti ger opbouw van de gemeente: „In verhouding wonen er nu veel ouderen. Wij willen juist meer jongeren binnenboord houden." Vollmer Partners kijkt onder meer naar de invulling van het centrum, de toekomst van het buitengebied en het afwikkelen van het verkeer. Het bureau krijgt tot eind volgend jaar de tijd. Dan moet er een definitief plan liggen. De kosten bedragen 345.000 gulden, veel minder dan het miljoen dat Arcadis Heide- mij eerder vroeg voor een 'to taalvisie' op Voorschoten. door Nancy Ubert oegstgeest - De Oegstgeestse jeugdwethouder Steens wil het jeugdbeleid veranderen. „De af gelopen jaren hebben we ons al leen maar beziggehouden met de leeftijdsgroep vanaf 12 jaar en daarmee hebben we een be langrijk aspect laten liggen. Wil len we de jongeren goed begrij pen en begeleiden dan moeten we er vroeger bij zijn." Steens wil een Oegstgeestse 'op- groeiagenda' samenstellen, waarin stap voor stap het jeugd beleid vorm krijgt. De eerste be weging die Steens zelf maakt, heeft betrekking op de stuur groep Jeugdbeleid. Die wil zij op korte termijn uitbreiden met mensen die werken met jonge kinderen. Tot op heden waren de sectoren peuter- en kinder opvang, om maar twee voor beelden te noemen, niet verte genwoordigd in de stuurgroep. Dat kan zo niet langer, vindt Steens. „Een huis bouw je ook niet zonder fundering." Door het 'kinderwerk' mee te nemen in het jeugdbeleid hoopt Steens ook de ouderparticipatie te be vorderen. „Vanuit de groep ou ders van jonge kinderen kun je toch meer inbreng verwachten." Hoe dan ook moet het jeugdbe leid volgens de wethouder wor den verjongd. Voor de gemeen teraadsverkiezingen in maart wil zij een document op tafel heb ben liggen, waarin nieuwe aan dachtspunten voor het jeugdbe leid zijn vastgelegd. Mocht Steens na de verlaezing niet aanblijven, dan heeft haar op volger 'iets tastbaars in handen'. Dat nieuwe beleid móet niet al leen in samenwerking met de stuurgroep jeugdbeleid worden geformuleerd. Ook de ouders en de jeugd zelf krijgen iets in de melk te brokkelen. In samen werking met PJ Partners, een Zuid-Hollandse ondersteu ningsorganisatie voor jeugdbe leid, multicultureel werk en sa menlevingsopbouw, is daarvoor een plan van aanpak opgesteld. Zo moet een groot debat wor- RANDVERSCHIJNSELEN ok wordt in Leiderdorp enkele p wen teruggezet als straks een Storisch bos wordt blootgelegd ;t nu nog onder de A4 ligt. Het 111 woudse raadslid Wil Ooijendijk kijkt liever jaren vooruit. elke zieke iep, verwaarloosde f tidier of uit de kluiten gewassen 'li lie in de gemeente Leiderdorp st at, wordt meteen een nieuwe ge- iroen voor groen, heet dat. Dit irtje heeft het gemeentebestuur iar bedacht om protesten van ""j rinterde natuurliefhebbers in de smoren. En het werkt. Het aan- e jaarschriften tegen de kap van M loips hout is aanzienlijk gedaald, n nieuwe bedreiging ligt op de komt uit het zuidoosten. Ar- gen hebben onder de A4 de res- 111 van een prehistorisch bos ont eurig geconserveerd in het veen, soort tropische verrassing in se melkchocolade. Medewer- de Rijksdienst voor Oudheid- Bodemonderzoek gaan binnen- nde slag om dat goed bewaarde uit te 'pellen' en naar boven te foordat de verbrede en verdiept snelweg het oerbos wreed in snijdt. 11 en wij natuurlijk niemand op J! gedachten brengen, maarsom- imenfreaks zijn er gek genoeg 1 1 straks te eisen dat elke gerooi- PHpstorische tak met wortelrestan- in de gemeente gecompen- ardt. Groen voor groen, dat is de afspraak. En soms moet je icipe een beetje ruim nemen. sze de gemeente eindelijk weer 1 n flinke loer draaien. f [ral heeft Leiderdorp een groot pn. Want er is geen ruimte meer. is in de loop der jaren pot- n bouwd. Hooguit kan er nog wat worden in het veelbesproken ~d, maar daar is elke centime- hard nodig om de financië le verdiepte tunnelbak rond te Teveel groen daar betekent dat 'tp alsnog De Bloemerd moet om die dertig miljoen op ta len. En dan hebben we nog een oplossing voor het pro- ir Leiderdorp de bomen moet iren die in dat geval tegen de l-r het Leiderdorpse groen-voor- •leid is het laatste woord vast Voor elke boom van het prehistorische bos onder de A4 die met wortel en al uit het veen getrokken wordt, moet Leiderdorp er elders in de gemeente eentje terugplanten. Dat is de afspraak. Archieffoto: Walter Astrada nog niet gezegd. Daar worden nog heel wat bomen over opgezet. Ziener Zoeterwoude heeft een heel bijzondere inwoner. Een man die nu pas 55 is, maar volgens eigen berekeningen zeker 130 wordt. Maar liefst zeventien jaar ouder dan oma van Dam uit Leiden, die in februari van dit jaar na 113 jaar en drie maanden overleed. Het liefst had de betrokkene zijn ge heim voorlopig nog niet willen prijsge ven. Maar vorige week tijdens een com missievergadering flapte fractievoorzit ter Wil Ooijendijk van Progressief Zoe terwoude het opmerkelijke nieuws er opeens uit. Tijdens de felle discussies over het al dan niet slopen van huizen aan de Zwetkade in Zoeterwoude-Dorp zei hij: „We praten over een heel bij zonder bouwplan met heel mooie ap partementen. Als we over 75 jaar praten over het slopen van die huizen zal er nog feller worden gereageerd dan nu." Dat is wel een heel bijzondere kijk op de gang van zaken. Het is bekend dat veel politici over bijna onmenselijke ga ven beschikken. Vóór de verkiezingen zoeken ze contact met het gewone volk, peilen wat er leeft en hebben aan die informatie vervolgens vier jaar genoeg om te weten wat burgers voelen en denken. Zonder nog één moment hun oor te luisteren te leggen bij de gewone man en vrouw weten politici in raadza len feilloos te melden wat inwoners be weegt. Maar wat Ooijendijk er nu in een onbe waakt ogenblik uitgooide, gaat veel ver der. Iemand die zomaar kan voorspel len wat er over driekwart eeuw gebeurt en er dan nog zelf bij zal zijn ook! Zoiets is nog nooit vertoond. Het maakt nieuwsgierig en roept tal van vragen op. Zo'n blik in de verre toekomst wordt immers niet elke dag gegund. Heeft de robotjeugd die dan leeft nog enig benul van wat 'progressief en Zoeterwoude voorstelden, leeft en reist tegen die tijd iedereen onder de grond, zijn er nog skeletten bewaard gebleven van de laat ste koeien van het Groene Hart? Een ziener als Ooijendijk zou daar ant woord op kunnen geven. Bij nader in zien blijkt hij echter menselijker en dus sterfelijker dan hij aanvankelijk wilde doen geloven. „Ik maak het zelf niet meer mee hoor, over 75 jaar", zo keerde hij later op de avond terug in de werke lijkheid van nu. Typisch politiek om zo snel op een toe zegging terug te komen. Eric Went en Jan Preenen Hanneke Veldstra, 'het gezicht van D66 naar buiten toe'.Archieffoto: Henk Bouwman den georganiseerd over de rol van ouders en burgers bij de op voeding van de Oegstgeestse jeugd. Ook wordt met behulp van en quêtes naar antwoorden ge zocht op vragen als: 'Zijn er vol doende aantrekkelijke en veilige ruimten waar kinderen en jon geren na schooltijd kunnen ver blijven' en 'Is er genoeg hulp en advies te vinden als zich proble men voordoen'. Steens heeft alle vrijheid om haar ideeën om te zetten in een concrete aanpak. De kosten voor dit traject, zo'n 58.000 gul den, stonden al begroot in het integraal jeugdbeleid van vorig jaar. leiderdorp - Hanneke Veldstra (D66) legt met onmiddellijke in gang haar raadslidmaatschap neer. Door privé-omstandighe- den wordt de combinatie poli tiek, leidinggevende baan en ge zin haar te zwaar. Veldstra wordt opgevolgd door Rob Louw (65). Veldstra had haar vertrek al va ker aangekondigd, maar was van plan deze raadsperiode ge woon uit te dienen. Dat zij daar nu op terug moet komen, heeft te maken met familie-omstan digheden. Veldstra is sinds 1986 betrokken bij D66 Leiderdorp. Eerst als be stuurslid en burgerraadslid, later als raadslid. Van 1990 tot eind 1993 was zij wethouder ruimte lijke ordening. Zij struikelde op de roemruchte Buitenhof-affai re, waarbij bouwgrond van de Buitenhof voor een appel en een ei aan aannemers zou zijn ver kocht. Daarna bleef zij als frac tievoorzitter en 'gewoon' raads lid nog acht jaar aan voor haar partij. Veldstra's opvolger Rob Louw is emerites hoogleraar milieuche mie aan de Universiteit Leiden. Louw heeft zijn politieke sporen verdiend als voorzitter van di verse D66-afdelingen, waaron der die van Hazerswoude. In de Leiderdorpse politiek is hij een onbekende. De partij betreurt het vertrek van Veldstra. „Het is een enorm verlies, te meer omdat het zo onverwachts is", aldus be stuurslid A. Kromhout. „Zij is het gezicht van de partij naar buiten. Maar gelukkig kunnen we haar op de achtergrond blij ven consulteren. Want ze heeft in de loop der jaren een schat aan ervaring en kennis opge bouwd." leiderdorp- De speeltuin aan de Leiderdorpse Beatrijs van Vlaan- derenplaats krijgt nieuwe speel toestellen. Daarmee komt de ge meente tegemoet aan de bezwa ren van omwonenden. Zij vin den dat de huidige inrichting te massaal oogt. Het liefst zien zij het pretpark zelfs helemaal ver dwijnen, maar een kleiner exemplaar is ook bespreekbaar. De gemeente is niet van plan om het speelplaatsje helemaal weg te halen. Wel kregen om wonenden in juli een stembiljet toegestuurd over twee varianten voor herinrichting van het ter rein. Een nipte meerderheid (41 tegen 38 stemmen) kiest voor variant twee, zo blijkt nu. Dat betekent dat de huidige speel toestellen, twee glijbanen en twee klimtoestellen, vervangen worden door een draaischijf, een wipwap, een surfplankwip en twee zitbanken. De werk zaamheden gaan in januari van start. De grootste bezwaarmakers ma ken dat niet meer mee. Vier jaar lang trok de familie Fleuren de kar van het verzet tegen het speeltuintje. Sinds 4 oktober zijn zij echter verhuisd, en met on bekende bestemming vertrok ken. Ouders van leerlingen speciaal onderwijs bundelen krachten door Nancy Ubert oegstgeest - Ouders van kinde ren met gedragsmoeilijkheden en psychiatrische problemen moeten zich verenigen, vinden Bettelou Los en Tom Hoogen- boom. In Nederland bestaat nog geen platform dat de belangen van deze groep vaders en moe ders behartigt. De Oegstgeeste- naar en de Leidse gaan daar ver andering in brengen. „Als je kinderen regulier onder wijs krijgen, ontstaat vanzelf contact met andere ouders. Je ziet elkaar bijna dagelijks bij het naar school brengen en halen en er ontstaat een band", aldus Los. „Hoe anders is dat met een kind dat speciaal onderwijs no dig heeft. Ik heb een dochter die een gewone school bezoekt en een zoon die dat totaal niet zou aankunnen. Ik heb dus vergelij kingsmateriaal." De meeste kinderen met ge dragsproblemen die speciaal onderwijs volgen, worden met een bus van en naar school ge reden. Als ouder sta je dus niet dagelijks samen op het school plein. „En als een school vanwe ge bescherming van de privacy geen adreslijsten uitgeeft, is het heel moeilijk om andere ouders te leren kennen", stelt Hoogen- boom. „Ouderparticipatie staat bij het speciaal onderwijs nog in de kinderschoenen. In een ge wone basisschool bots je de hele dag tegen lees-, bibliotheek-, opruim-, kook- en toneelmoe ders en -vaders op. Ook als hulpouder doe je contacten op. In de scholen die onze kinderen bezoeken zie je bijna geen enke le vrijwilliger" Onder de noemer 'Ouders pik ken het niet langer' voerden Hoogenboom en Los (beiden ouder van een autistisch kind) met een aantal andere sympa thisanten in juni van dit jaar ac tie om aandacht te vragen voor de wachüijstproblematiek in de Leidse regio. De lange rits na men van kinderen die dicht bij huis aangepast onderwijs nodig hebben, moet worden terugge bracht. „Daaraan wordt nu ge werkt, maar daarmee eindigt onze bemoeienis niet", zegt Hoogenboom. „Bij de voorbereiding van de ac tie werd ons duidelijk dat veel ouders van zeer moeilijk op voedbare kinderen (ZMOK) be hoefte hebben om met - ik ge bruik maar even dat afschuwe lijke woord - lotgenoten te pra ten. De ouders voelen zich in de steek gelaten of zelfs geïsoleerd. Zoals we al zeiden, zijn de con tacten met en in de scholen be perkt of moeilijk. Als ouder krijg je bijna het idee dat je de enige bent met een kind dat speciaal onderwijs nodig heeft. Hoewel de problematiek van ieder kind weer anders is, zijn er beslist raakvlakken." „Dat je ervaringen kunt uitwis selen, kan al problemen oplos sen", denkt Los. „Mijn zoon moest bijvoorbeeld zwemles hebben. Maar waar wordt zwemles gegeven aan kinderen met gedragsproblemen? Na lang zoeken kwam ik in Amstelveen terecht. Nu loopt misschien een andere moeder te zoeken naar een zwembad waar haar kind les kan krijgen. Het zou zoveel makkelijker zijn als je in dit soort situaties bij de ouderver eniging kunt aankloppen." Samen delen is niet genoeg. Ook samen strijden is belangrijk, zeggen de twee initiatiefnemers van het platform voor ouders van kinderen in het ZMOK-on derwijs. „Onze kinderen hebben ook een toekomst. Daarom is het noodzakelijk dat we ons or ganiseren. We moeten onze stem laten horen. Hoe beter het onderwijs is afgestemd, hoe mooier het toekomstperspec tief." „Te lang hebben onze kinderen geen gezicht gehad", vindt Hoo genboom. „Omdat er geen plaats voor hen is in de gewone wereld. Onaangepast gedrag wordt immers niet getorareerd. En dan die vooroordelen... Kin deren die speciaal onderwijs volgen zijn slecht opgevoed, is zo'n afschuwelijke gedachte. Daartegen willen we ook vech ten." Los en Hoogenboom ho pen de oudervereniging op kor te termijn van de grond te krij gen. Ook werken zij aan een speciale 'ouderkrant'. In eerste instantie richten zij zich op de regio Leiden. De twee proberen met hun doelgroep in contact te komen via de scholen voor het speciaal onderwijs. In november willen de oprichters van het ou derplatform een bijeenkomst houden. Tom Hoogenboom is bereikbaar op telefoonnummer 071- 5150700 en Bettelou Los op 071- 5215170.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17