LEIDE 'Sneltram jaagt reizigers weg' Een uit nood geboren droomhuis REGIO Familie krijgt drie keer andere resten n horloge voor een lijst met handtekeningen Boosheid en verbazing over racistische pamfletten IPJ BEESTACHTIG VOORDEEL dinsdag l6 OKTOBER 2001 Nico een dag op school is ien ie hem' neke Veldstra tzich terug |e politiek ■de ruzie looslaan Een 35-jarige en een jLeidenaar hebben gis- j slaande ruzie met el- jegen op de Willem in. Toen de politie arri- trof ze de 35-jarige man [hoofdwond aan. De later in zijn woning ge- rd. De ruzie zou gaan lening. Leiden wint lagneprijs jD66 uit Leiden voert de fe-campagne van Ne- jOp een partijbijeen- teeg de Leidse afdeling toor de beste campag- 66 staat in Leiden gere lde laatste tijd elke za- met een promotie- |pde markt. Raadsle- jn ook Kamerleden en brteen Europarlemen ten voorlichting over Een jury bestaande uit ge landelijk campagne- enkele oud-campag- S kende het Leidse D66 1 treinen in door defect un den rijn/leiden- [wisselstoring bij Zoe- B hebben er vanmor- Én 7.45 en 8.54 uur men gereden tussen Al- den Rijn en Leiden ichans. De NS zetten ling bussen in. Maar le vijf eerste bussen ter ren om gestrande. :rs te vervóërëft''was volgens een woord- de NS al verholpen. door Timoteus Waarsenburg vervolg van voorpagina leiden - De kinderen van Wan- ninkhof, Karin, Jan en Hans, wilde hun vader, die sinds 1966 begraven lag op de rooms-ka- tholieke begraafplaats Zijlpoort Leiden, herbegraven in een fa miliegraf in Leiderdorp. De Zijl poort kon de stoffelijke resten echter niet meer traceren. „Op het moment dat wij, samen met de familie van mijn vaders kant, bij het graf stonden voor de herbegrafenis, kregen we dus te horen dat in het knekelkistje een allegaartje aan botten zat. En dat was niet alleen een hele pijnlijke teleurstelling voor de kinderen, ook voor de rest van de familie. We konden allemaal onverrichter zake naar huis," zegt Hans Wanninkhof. Grafspecialist Jongen belde ver volgens in opdracht van de fa milie naar de begraafplaats in Leiden om opheldering te vra gen. Koster Van Duijn bleek ver antwoordelijk voor de vreemde inhoud van het kistje. Maar die gaf zijn fout pas toe nadat Jon gen hem het allegaartje toonde. De koster begreep dat Jongen echt verstand van zaken heeft. Van Duijn bleek in 1990 het graf van Wanninkhof senior geruimd te hebben en dit samen met de resten van een aantal andere overledenen in een verzamelgraf te hebben geplaatst. „Van Duijn stelde toen voor om zijn fout te herstellen. Hij be loofde de stoffelijke resten van mijn vader alsnog op te graven en aan ons te overhandigen." Jongen bereidde de familie vast voor op een teleurstelling. En dat bleek geen loze waarschu wing. „Het tweede stoffelijk overschot dat ons werd aange boden bleek, na identificatie door Jongen, van een vrouw te zijn", zegt Wanninkhof. Toen was de maat voor de familie vol. „We zijn daarop naar het be stuur van de begraafplaats ge stapt, dat eveneens beterschap beloofde. Zij deden een derde opgraving en lieten de stoffelijke resten, om misverstanden te voorkomen, onderzoeken door dr. Maat van het Anatomisch Laboratorium in Leiden." Maar dat rapport gaf weinig dui delijkheid. Wanninkhof: „Uit het onderzoek van Maat bleek dat Rover vreest plannen gemeente deze resten behoorden aan de man die tussen de 1.66 meter en 1.76 meter lang is geweest. En qua leeftijdsindicatie werd een marge van tien jaar gegeven. Kortom, die botten kunnen van iedereen zijn geweest." Maar het bestuur van de Zijlpoort dacht daar anders over. „Zij schreven ons dat deze resten 'met een aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid' van onze vader waren." De familie nam hier geen genoegen mee en dwong, na tussenkomst van een advocaat, een aanvullend DNA- onderzoek af. „De uitslag van dat onderzoek is op 12 septem ber jl. gepresenteerd aan het be stuur van de Zijlpoort. Deze week kreeg onze advocaat de uitslag pas. En je raadt het al. Ook die resten zijn niet van mijn vader," aldus Wanninkhof. En dus is de familie inmiddels ten einde raad,. „We hebbeq binnenkort weer overleg met onze advocaat, maar uiteindelijk Karin Wanninkhof bij het familiegraf op de algemene begraafplaats in Leiderdorp. De stoffelijke resten van haar vader zijn nog altijd spoorloos op be graafplaats Zijl poort, waardoor hij nog steeds niet is bijgezet. Foto: Henk Bouw- willen we maar één ding: onze vader bijzetten in het graf van mijn moeder. De herbegrafenis heeft nog altijd niet plaats ge vonden. Het is natuurlijk ver schrikkelijk wat er bij de Zijl poort gebeurt. Niet alleen voor ons, maar ook voor andere fa milies. Want wij hebben nu al een paar keer de resten van an dere overledenen aangeboden gekregen." De begraafplaats Zijlpoort was vanochtend niet voor commentaar bereikbaar. door Robbert Minkhorst leiden - Met het weghalen van de bussen uit de Breestraat jaagt de gemeente Leiden ook de reizi gers weg. De Rijn Gouwe Lijn, de geplande sneltram tussen Gouda en Leiden, kan het verlies niet compenseren. Dat zegt reizigers- organisatie Rover. Voorzitter J. Poortman van de Leidse afdeling van Rover hekelt de uitspraken van wethouder Hillebrand van ruim een week geleden, tijdens een commissie vergadering. De gemeente zoekt uit of de bussen uit de Bree straat kunnen, zodra de tram de winkelstraat aandoet. Dat reizi gers vervolgens bij de stations Leiden Centraal of Lammen schans moeten overstappen, noemt Hillebrand 'een klein na deel'. Reizigers hoeven nooit lang te wachten, zegt hij: de tram rijdt elke zeven acht mi nuten. Het omleiden van bussen is juist een groot nadeel, vindt Poort man. Hij voorspelt dat mensen wegblijven uit de stad, omdat ze geen trek hebben in een over stap. Voor omliggende wijken in Leiden, en voor inwoners van buurgemeenten, verdwijnt zo hoogstwaarschijnlijk een directe verbinding met de BreestTaat. Dat houdt mensen weg, zegt Poortman. Onderzoeken over reizigersgedrag bewijzen het ge lijk van Rover, erkent ook de ge meente. Poortman: „Iemand uit Zoeter- woude-Dorp is nu in dertien minuten in de Breestraat. Met overstap is dat twintig minuten. En die tram rijdt dan misschien wel acht keer per uur, maar de bus gaat nog steeds maar eens in het half uur. Deze maatregel gaat ten koste van de omzet van ondernemers. Mensen komen er niet meer. Ze gaan naar een plek waar ze gemakkelijker te recht kunnen." Rover is niet te gen een tram door de Breestraat - integendeel. Alleen moet die niet de bussen gaan vervangen. Liever ziet de reisorganisatie overigens dat de Rijn Gouwe Lijn vanaf Lammenschans rechtstreeks doorrijdt naar Lei den Centraal, over bestaand spoor dus. Het westelijke tracé van de Rijn Gouwe Lijn naar Katwijk en Noordwijk, dat pas later wordt aangelegd, zou door de Bree straat moeten rijden, en vandaar naar station Lammenschans en uiteindelijk door naar Den Haag. Gemeenten als Alphen en Gouda hebben weinig bood schap aan de Leidse binnenstad en voor inwoners van de Bollen streek ligt dat anders, meent Poortman. Rover wil in de Leidse regio en in de Bollenstreek sowieso een netwerk van sneltrams hebben. De organisatie ziet ook brood in verdere aftakkingen van de Rijn Gouwe Lijn naar Leiderdorp en Zoeterwoude-Dorp (en Zoeter- meer). „Pas dan lom je alle bus sen opheffen. Alle buitengebie den zijn op dat moment ontslo ten", zegt Poortman. Momen teel loopt er een onderzoek van de Leidse regio naar zo'n net werk. Het huidige voorstel voor een tram van Gouda door de Bree straat noemt Rover 'een politiek plan'. Het is voornamelijk een wens van bestuurders, verklaart Poortman, zonder dat nou goed is nagedacht over het nut ervan. „Er wordt al tien jaar over ge praat en er is nog geen meter in frastructuur aangelegd. Dat is iets waar we heel erg bunzig van worden. We zien wel meer poli tieke plannen sneuvelen, en we zijn dan bang dat als het eerste deel sneuvelt, de rest ook weg valt." Leiden realiseert zich welke ge volgen het weghalen van bussen kunnen hebben. Wethouder Hillebrand: „Het is bekend dat als mensen vaker moeten over stappen, dat effect heeft op het aantal reizigers. We nemen dat mee in ons onderzoek. Aan de andere kant is het bevorderlijk voor het openbaar vervoer, rei zen per tram. Mensen pakken liever een comfortabele tram dan de bus. Daarbij komt dat heel veel regionale lijnen in de Breestraat stoppen. Die worden weinig gebruikt door mensen die daar uitstappen." Dat maakt het makkelijker om die bussen voortaan anders te laten rijden, vindt de wethouder. Reizigers raak je daar niet mee kwijt. nan Joustra in weer hadden ze een g met verkeerswet- Ion Hillebrand, de Florinde Weeda (11) e Holsteijn (14). Dit plek des onheils zelf, avenlaan. Waar menig ilist veel te hard rijdt, eel te hard reed. Want neisjes constateerden egen dat de verkeers- en die de gemeente nomen echt helpen. „Het is hartstikke mooi, het is hier een stuk veiliger gewor den." En daar hadden ze zelf hun steentje aan bijgedragen. Een paar maanden geleden waren ze op het stadhuis, om de wethou der 300 handtekeningen te over handigen die ze in de buurt hadden opgehaald. Florinde woont in de De Meij van Streef kerkstraat en Mijntje in de Roo- denburgerstraat. Bijna dagelijks zagen ze met eigen ogen, op weg naar school, hoe de ene na de andere auto over de Burggra- venlaan jakkerde. Dat was na tuurlijk levensgevaarlijk voor al le schoolgaande kinderen. Er gebeurden dan ook vaak onge lukken. De druppel die de emmer deed overlopen, was het ongeluk waarbij twee meisjes gewond raakten. Dat kon zo niet langer, besloten Mijntje en Florinde die een handtekeningenactie op touw zetten. Tijdens hun ontmoeting met Hillebrand in juni, beloofde de wethouder dat de gemeente maatregelen zou treffen om de Burggravenlaan een stukje veili ger te maken. En vanochtend mochten de meisjes hem vertel len wat ze van die maatregelen vonden. Ze vonden het dus prachtig. Het heeft allemaal geholpen: Het ophogen van de oversteekplaat sen die er nu uitzien als ver keersdrempels, het weghalen van sommige struiken voor een beter overzicht, het invoeren van een maximumsnelheid van dertig kilometer per uur, en het maken van vrijliggende stukjes fietspad bij de bushaltes. „Echt heel goed." Hillebrand bedankte de meisjes voor hun inzet. Die wat hem be treft uniek was. Want hoeveel kinderen ondernemen er nu ac tie als ze zich ergens zorgen over maken? Hij had ook nog een aardigheidje voor ze. Een horlo ge- Ze waren er zichtbaar blij mee. Maar bij de tijd, dat waren ze natuurlijk al. door Herman Joustra leiden Bewoners van Groenoord zijn boos en ver baasd tegelijk over de racistische posters die dit weekend in de wijk zijn verspreid. De pamflet ten met daarop de kreten 'islam is moord' en 'geen moskee in onze wijk' zijn bepaald niet re presentatief voor de heersende mening in deze buurt. Sterker nog, anti-islamgevoelens zijn er bijzonder schaars, zegt Petra Mulder van het bewonersplat form Noord, voorzitter van de belangenvereniging van alle huurders in Leiden-Noord. „Dit is schandalig en onbegrijpelijk. Van enig ongenoegen in de rich- lige woning aan de Ja- laan biedt onvoldoen- ijkheden om goed i-jarige Minze te kun- en. Daarom liet Alex leen jaar of drie gele oog vallen op een stuk- vlak naast zijn huis bij met de Vondellaan. ipt hij binnenkort zijn realiseren: een huis uwen dat volledig is aan de verzorging neervoudig gehandi- totertje. In het voorjaar denkt hij samen met en vier kinderen te kunnen verhuizen. Zijn idee voor de Alles-in-één-woning is genomineerd voor de Nationale Toekomstprijs. Het idee is uit nood geb.oren, zo geeft Van Loon toe. „Mijn vrouw en ik hebben geen ande re keus als we ons kind thuis willen verzorgen, begeleiden en ontwikkelen. Doen we dit niet, dan zijn we ons kind kwijt. Dan zijn we gedwongen Minze uit huis te plaatsen. Onze dochter heeft motorische beperkingen en een geestelijke ontwikke lingsachterstand. Toch willen we graag thuis voor haar zorgen De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 want het gezin is een constante factor in haar belevingswereld. Mijn vrouw en ik zijn de aange wezen begeleiders voor haar. Momenteel is dat moeilijk in huis, want er is te weinig berg ruimte. Zo heeft Minze een rol stoel, een zitstoel, een loopstoel en een postoel. Bovendien is er een tillift. Daarnaast slaapt zij noodgedwongen op de eerste verdieping terwijl de begane grond veel praktischer zou zijn." In oktober 1998 gaf Van Loon blijk van interesse voor de twee kavels Mak naast zijn huis en ontwierp hij twee woningen die volledig zijn aangepast aan de verzorging van een zwaar ge handicapt kind. Opmerkelijk omdat hij geen 'bouwachter- grond' heeft; Van Loon is ver keerskundige op het ministerie van VWS. In het ene huis gaat hij zelf met vrouw en vier kin deren wonen, het andere huis wordt op termijn bewoond door een gezin met twee kinde ren van wie er één gehandicapt is. „Een landelijk voorbeeldpro ject", vindt Van Loon. De twee nieuwe huizen, voor zien van zonnecollectoren en -boiler, zijn eikaars spiegel beeld. De slaapkamer voor Minze komt beneden, ze krijgt een eigen speeihoekje, badka mer en een ruime berging. De woonkamer wordt extra groot vanwege de invalidenwagen. Zo is de begane grond twaalf meter breed en negen meter diep. Be neden is er verder een (bijlkeu ken en een hal. Boven komen ting van de islam hebben we niets gemerkt." Ook voor haarzelf kwam deze uiting van haat volkomen on verwacht. „Het verbaast me ho gelijk. Ik snap het niet echt. Eer lijk gezegd heb ik ook niet het idee dat dit het werk is van ie mand uit Groenoord. Of uit Lei den-Noord. Er wonen hier best veel buitenlanders, de helft van alle mensen in de wijk, denk ik. Van de acht gezinnen in mijn portiek zijn er zes buitenlands. Maar dat gaat allemaal prima. We zijn aan elkaar gewend." Haar eigen situatie is wel repre sentatief voor de wijk, denkt ze. „Want ik spreek natuurlijk gere geld allerlei mensen uit Groenoord. En ook bij hen heb ik nog nooit iets gemerkt van anti-gevoelens, laat staan haat." Daar komt nog bij dat de vesti ging van een moskee in Groenoord, op het voormalige EWR terrein in de Koningstraat, nog allerminst zeker is. „Er zijn plannen voor, de gemeente heeft haar visie daarover gege ven en gezegd dat het wenselijk is. Maar daarmee is die moskee er nog niet. En dan nog: als de komst van de moskee al wel ze ker zou zijn, dan zou men er in Groenoord nooit zo onbeschoft op reageren." Dat is ook de stellige overtuiging van Ilonka Rip, voorzitter van de wijkcommissie Groenoord-Zuid, het wijkcomité in oprichting voor het deel van Groenoord ten zuiden van de Willem de Zwij gerlaan. „Nee, van dat soort ge voelens hebben wij ook nog nooit iets gemerkt. Maar aan de andere kant, de kwestie van de moskee ligt nu natuurlijk wat gevoeliger. Als je de mensen op straat nu naar hun menig zou vragen, zul je hier en daar wat andere reacties krijgen dan een tijdje terug. Dat heeft alleen niets met de moskee te maken, maar natuurlijk alles met de aanslagen in de Verenigde Sta ten." Ook Rip vermoedt dat de dader of daders niet in Groenoord- kringen gezocht moeten wor den. Verder wenst zij niet al te veel woorden meer vuil te ma ken aan de posters. „Ik heb het er met verschillende commissie leden over gehad, dat het niet goed zou zijn er al te breed op te reageren. Want daarmee speel je alleen maar de mensen in de kaart die dit op hun geweten hebben. Mensen die schandalig bezig zijn, die misbruik maken van de situatie die is ontstaan door de terreur in de Verenigde Staten." (advertentie) Zo zien de twee nog te bouwen huizen aan de Jacob Catslaan er aan de buitenkant uit. Tekening: Architektenburo Ir. Henri Stol bna bv drie slaapkamers, een terras, wasruimte, badkamer en een werkkamer. In het voorjaar 2002 moet met de bouw wor den begonnen. Een jaar later zijn de twee huizen klaar voor bewoning. Van Loon heeft de afgelopen periode nauw samengewerkt met gemeente, architect en di verse andere instanties. Volgens hem is het unieke aan de Alles- in-één-woning dat er zowel aan de eisen van duurzame wo ningbouw wordt voldaan als aan de specifieke eisen voor ge handicapten, ouderen of chro nisch zieken. Bovendien kan de indeling van het huis makkelijk worden aangepast. Als klap op de vuurpijl bevordert het de in tegratie van gehandicapten. De kosten zijn echter nog een probleem. De prijs per huis komt rond de 900.000 gulden te liggen. Een bedrag dat tot zijn verbazing geheel door Van Loon zelf moet worden opge hoest. „Een plaats voor een meervoudig gehandicapt kind in een instelling kost twee ton per jaar. Door Minze veel thuis te houden leveren we een be sparing op die kosten, maar we krijgen er niets voor terug." Een aantal subsidieaanvragen loopt nog. Zo hoopt hij via de Wet Voorzieningen Gehandi capten 45.000 gulden te kunnen incasseren. En het winnen van de Nationale Toekomstprijs zou leuk zijn, want aan de eerste plaats is een bedrag van 25.000 gulden verbonden. De Nationale Toekomstprijs is een prijs voor het beste plan of project voorde wereld van mor gen. Plannen worden beoor deeld op ecologische, economi sche en sociale aspecten. Uit 121 inzendingen zijn er 21 genomi neerd. De prijs wordt donderdag 18 oktober uitgereikt in Dene kamp. Eric-Jan Berendsen WHISKAS KATTENBROKJES/ diverse smaken doos 300 gram £Jt3Ü7J^T55" voordeelvriend of vleesdiner, blik 1 kg J-2t69 '15,95 €7,25 95 €22.58 '49,75 (0.90 '1,99 OP 1 MINUUT VAN MEUBELPLEIN LEIDERDORP SNEL EN MAKKELIJK BEREIKBAAR VIA DE A4 RANZIJN LEIDERDORP Z* dior HOOCMADQMK6O**IEL071S8t23 23 85 M

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13