Katwijks Museum is <f zoek naar uitbreiding* CULTUUR KUNST Verhalenkasteel maakt lezen weer bijzonder Wegzweven naar een beter leven Brood is weer terug... Rapper moet brommen londen - De Amerikaanse rap per 01' Dirty Bastard is veroor deeld tot twee jaar gevangenis straf. De rapper, die in het ech te leven Russell Tyrone Jones heet, maakte zich tijdens zijn proeftijd schuldig aan geweld pleging. Hij zat al een straf uit van vier jaar wegens het bezit van drugs. 01' Dirty Bastard wist vorig jaar te ontsnappen uit een gevangenis in Califor- nië. Pas een maand later werd hij in de boeien geslagen in een McDonalds in de staat Phila delphia. De rapper werkte sa men met de Wu-Tang Clan, Mariah Carey en Blackstreet. Solution zoekt filmliefhebbers hillegom - Solution in Hille- gom zoekt vrijwilligers ter on dersteuning van de filmgroep. Naast de maandelijkse, goedbe zochte kinderfilmvertoning wordt er in Solution (Van den Endelaan 7 in Hillegom) regel matig een filmavond gehouden. De filmgroep bepaalt zelf de te vertonen films, verzorgt de pu bliciteit en bedient de appara tuur. Aanmelden kan telefo nisch (0252-522118) of per e- mail: jcsolution@wish.nl Bierbrouwer ook in de cd's Amsterdam - Bierbrouwer Hei- neken gaat cd's uitgeven. In de Verenigde Staten is met geld van Heineken USA onlangs de' Heineken Foundation opge richt. Dit is een non-profit or ganisatie die per jaar twee cd's op de markt brengt. Jong talent mag zich voor de cd's aanmel den. Er is voor muziek gekozen omdat de bierbrouwer vaker zijn naam aan muziek en mu ziekevenementen verbindt. On der de naam Red Start Records komen de cd's op de markt, op termijn ook in Nederland. De opbrengsten van de cd's blijven bij de stichting, die zichzelf op termijn moet kunnen bedrui pen. Schrijvers in de regio leiden/regio - Schrijfster Helga Ruebsamen verzorgt donder dag 18 oktober vanaf 20.00 uur een schrijversavond in de Was- senaarse Openbare Bibliotheek aan de Luifelbaan. Ze vertelt over haar werk, draagt voor en praat met het publiek. Reserve ring van kaarten (o.a. bij de bi bliotheek) is gewenst. Volgende week woensdag, 24 oktober, signeert kinderboekenschrijver Jacques Vriens tussen 11.00-12.00 uur zijn boeken bij V&D op de Leidse Aalmarkt. Thea Beekman doet op 27 okto ber een aantal vestigingen van Boekhandel de Kier aan. Tus sen 13.00 en 14.30 uur signeert ze in het filiaal in Oegstgeest, Kempenaerstraat 39b en vanaf 15.30-16.30 uur in het filiaal in Leiderdorp, Winkelhof 87. Studentenmusical in LAKtheater leiden - Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van stu dentenvereniging SSR treden haar leden in het LAKtheater op met een zelfgeschreven musi cal. In het maar liefst drie uur durende stuk nemen de stu denten de toeschouwers mee langs de grote gebeurtenissen van de afgelopen eeuw. Ligt het lot van de mensheid vast of is er slechts sprake van toeval? Wie dat wil weten, kan aanstaande donderdag, vrijdag of zaterdag om 20.30 (op zaterdag ook om 14.00 uur) terecht bij het LAK theater (Cleveringaplaats 1 in Leiden). Voor reserveringen: te lefoonnummer 071-5124 890. Hans Schonenberg: „Ik heb weer een fulltime baan." Foto: Dick Hogewoning 'De handen jeuken, maar de portemonnee is onvoldoende gevuld' door Casper Wichers katwijk - „Hou mij nog een beetje uit de wind", zei de Kat- wijkse huisarts Hans Schonen berg ruim een jaar geleden nog bij zijn aantreden als voorzitter van het Katwijks Museum. Maar sinds hij onlangs zijn huisartsen praktijk heeft overgedaan aan zijn dochter, slokt het museum al zijn tijd op. „Ik heb weer een full time baan", zegt hij tijdens een openhartig gesprek over de toe komstplannen voor 'zijn' muse um. Sponsoring en uitbreiding van gebouw en collectie komen daarbij uitvoerig aan bod. Toen een wethouder hem in het afgelopen voorjaar vroeg: Wat willen jullie? wond Schonen berg er geen doekjes om: „Er zijn twee scenario's. De eerste optie is dat alles blijft zoals het is. Dat wil zeggen: alles netjes afstoffen, op tijd het licht uit doen en vooral niet vergeten af te sluiten." Hij voorspelt dat de bezoekers op een gegeven mo ment wegblijven en dat het en thousiasme van de museumme dewerkers tot een dieptepunt daalt. De tweede optie die hij de wethouder voorlegde, was het streven naar een kwalitatief hoogwaardige collectie, met daarnaast wisselende tentoon stellingen. Het mag geen verrassing heten dat Schonenbergs voorkeur uit gaat naar het tweede scenario. Inmiddels ligt er dan ook een concept-beleidsplan op tafel. Een van de belangrijkste punten daarvan is het conserveren en uitbreiden van de collectie door het aankopen en het langdurig in bruikleen verkrijgen van kunstvoorwerpen. „Binnenkort zijn er weer veilingen bij Chris tie's en Sotheby's met onder an dere ook Katwijkse kunst. De handen jeuken, maar de porte monnee staat ons niet toe om 'alles' te kopen." Om die reden wordt bruikleen steeds belang rijker. Geldgebrek speelt dus een be langrijke rol. Schonenberg: „Vergeet daarbij niet dat dit mu seum drijft op vrijwilligers". Hij acht de tijd rijp om naar buiten te treden. „We moeten op zoek naar sponsors. In ruil voor sponsoring zouden we bijvoor beeld op bepaalde tijdstippen ons museum ter beschikking kunnen stellen aan bedrijven. Ze kunnen hier dan hun relaties ontvangen en een toelichting geven op de collectie van het museum." Veel bedrijven hebben volgens Schonenberg een vast budget voor sponsoring. We moeten snel een netwerk opbouwen, want voor je het weet is al het sponsorgeld vergeven en vis je achter het net." Daarom is er in middels een speciale sponsor stichting opgericht die zich in tensief richt op het bedrijfsle ven. Een ander voornemen is om de jeugd nadrukkelijker als doel groep benaderen. Een educatief programma voor jeugdige be zoekers, zowel privé als klassi kaal, behoort daarbij tot de mo gelijkheden. „Waarom niet je verjaardagsfeestje vieren in het Katwijks Museum, met een speurtocht door de diverse za len?" Andere, al bestaande voor beelden van de externe activitei ten zijn het Open Huis, Blik '99 en een taxatiedag door veiling huis Christie's. Verder nam Schonenberg tijdens afgelopen Monumentendag het initiatief om het aantal donateurs flink op te schroeven. Op één middag wierf het museum 60 nieuwe donateurs. Het Katwijks Museum wil de collectie uitbreiden met beelden van agrarische activiteiten, die tot voor kort nog in Katwijk aan den Rijn plaatsvonden. Scho nenberg: „Dat past goed in de doelstelling van het Katwijks Museum om alles wat vanuit cultuur-historisch oogpunt van belang is, in onze collectie op te nemen. Behalve een actief vis sersverleden (Katwijk aan Zee) is er namelijk ook sprake van een agrarisch verleden (Katwijk aan den Rijn)." Volgens de voorzitter is het nu of nooit. „Nog niet zo heel lang geleden verdween de laatste tuinbouw uit Katwijk. Op die plek, de Zanderij, verrijst in middels nieuwbouw. Het is nog niet te laat om relevante objec ten voor onze collectie te be machtigen." Een nieuwe agrarische collectie De tui dus, maar daar moeti ig voor zijn. Daarbij isc pi een groot gebrek a Da ruimte, zeker gezien i di men van vorig jaar to in slagruimte aan het G rar onder water liep. van serieus na over uitbre be optie is om het Katwi ar um te 'onderkeldere onderzoeken we de heid om een hal naast het museum. V de grond al. Dat zouo ti verlossen van een a bleem, want het is nu De plek voor de jeugd. Vo taai weekeinde is er sprak e'e overlast. Op maand 5*1 kunnen we de kots en ac ven opruimen van defnd voor." Hij benadrukti at staande karakteristiek a eventuele nieuwbouw nl authenticiteit zal inbo s si Het eerstvolgende pr we] punt is een werkbeza ga; W, begin november berg ziet het met vera b gemoet. rijc Hij zal de bestuurden ier de taak (het uitdrag us: Katwijkse cultuur) en ter van het museum. ||j kers, uit binnen- en b weten hoe dan ook hi Museum te vinden. S ooit zat het museui tienduizend bezoek nenberg: „En dat a Toorop - tentoonstelün boeg nog wel veel i den." Een schatkist vol boeken tegen computer en televisie door Casper Wichers Leiden - Kinderen van acht, ne gen jaar beheersen de techniek van het lezen doorgaans rede lijk. Toch zijn ze vaak nog te jong om 'het betere verhaal' uit het ruime aanbod te pikken en om zelfstandig hun weg te vin den naar de bibliotheek. Uit re cent onderzoek van de Stichting Lezen en het NIPO blijkt zelfs dat er steeds minder wordt gele zen en voorgelezen. „Zonde", zeggen Anna van Praag en Nancy Wil tink van de Stichting De Taal van het ver haal. „Dat er grote concurrentie van tv en computer was, dat wisten we eigenlijk wel, maar dat het zó slecht met het (voor) lezen was gesteld, dat schokte ons echt." In nauwe samenwer king met leraren en kinderen ontwikkelden zij het Verhalen kasteel. Dit is een veelkleurig kasteel ter grootte van een flinke schatkist, dat van het verhalen lezen weer iets bijzonders moet maken. De komende drie jaar worden de kastelen op 150 scholen in de regio's Leiden, Den Haag en Delft verspreid. Staatssecretaris Adelmund van Onderwijs ontvangt morgen in de Ridderzaal het eerste exem plaar. Het Verhalenkasteel bestaat uit zeven kamers. Achter iedere deur huist een verhaal uit de kinderwereldliteratuur. Wil tink: „In de kamers zijn bijzondere en tot de verbeelding sprekende voorwerpen te vinden die in het verhaal een rol spelen. Steentjes, schelpen, veren, een kompas, een oude brief, kortom: alle in grediënten voor een ontdek kingsreis met leerlingen en do centen. De verhalen staan mid den in de belevingswereld van de kinderen en traint hun ver beeldingskracht. „Het is verbijsterend te horen dat er in sommige scholen niet eens een bibliotheek is", zegt Anna van Praag. „Sommige do centen zeggen enthousiast dat ze veel aan voorlezen doen. Maar dan blijkt vervolgens dat ze steeds uit het zelfde boek voorlezen, bijvoorbeeld van An nie M.G. Schmidt. Leuk hoor, maar missschien zijn er ook kin deren die van spookverhalen houden." Daarom is er dus nu het Verha lenkasteel. De kosten, 4500 gul den per deelnemende school, komen geheel voor rekening van Fonds 1818 (voorheen VSB Fonds Den Haag). De kastelen worden gemaakt op een werk plaats voor gehandicapten. Een proefperiode in drie ver schillende Haagse scholen ver liep uiterst succesvol. Nancy WÜtink: „Leraren riepen dat ze eindelijk weer ontdekten waar om ze leraar waren. Van Praag: „En de kinderen konden niet van het kasteel afblijven. De aai baarheidsfactor blijkt bijzonder groot en ze gluren voortdurend naar binnen." In een theater in Den Haag ge ven Van Praag en Wiltink per school één middag en één avond lang een toelichting op het juiste gebruik van het kas teel. Van Praag: „Pas daarna mogen ze het meenemen." En om te voorkomen dat het mid del het doel voorbij streeft, moet iedere deelnemende school na een jaar een evaluatieformulier insturen. Als het kasteel niet is gebruikt, moet het worden te ruggegeven. beeldende kunst recensie Bernadette van der Goes Expositie: Aangespoeld en uit de lucht gevallen werk van Pim de Vroomen, Will Sorel en Willem Kerkhoven. Prijzen: f. 350,- tot en met f. 2.000,- Te zien- t/m 28/10, vrij. t/m zo. 13.00-17 00 uur, Sidac Studio, Hogewoerd 77. Leiden Kunstenaar Pim de Vroomen neemt ons mee naar het wad. Op het eiland Schiermonnikoog liet hij zich inspireren door aangespoelde kwallen en uit de lucht gevallen dode vogels. Dat klinkt nogal luguber, maar toch is het dat meestal niet. De overleden vogels die De Vroomen fotografeert en schil dert, zien er namelijk helemaal Pim de Vroomen verfraait de dood niet zielig of eng uit. Op een fo to van drie van dergelijke kada vers steken de kopjes van de dieren fier omhoog. De snavels heeft De Vroomen met knalgele verf wat bijgewerkt en de ach tergrond waarop zij liggen grijs geschilderd, waardoor het lijkt alsof zij, net als bij mensen het geval is, heel waardig liggen op gebaard. Uit alle werken die De Vroomen op dit moment bij Sidac Studio exposeert blijkt dat hij veel res pect heeft voor de dode dieren die hij op deze manier vereeu wigt. Of het nu gaat om het vo gellijkje dat hij tussen twee vel len Japans papier heeft platge- perst of om een serie foto's van diens eveneens overleden en met rode verf bewerkte soortge noten. Telkens slaagt De Vroo men erin de dood zo te ver fraaien dat de vogels er sierlijk en elegant uitzien. Het is alsof zij eindelijk hun aardse beslom meringen achter zich hebben gelaten en elk moment weg kunnen zweven naar een ander, beter leven. Bijzonder geslaagd zijn ook De Vroomens foto's van kwallen, die als glimmende hoopjes blauwe snot op het strand lig gen. Direct ernaast is te zien hoe hij deze voorstellingen, door ze met verf en een scherp mesje te bewerken, heeft omge vormd tot bijna abstracte com posities, waarin de kwallen nog slechts met moeite zijn te her kennen. Bedekt met lichte en zandkleurige tinten zijn hun vormen zo vervaagd, dat zij als vanzelf worden opgenomen var De commerciële nasleep van Herman Broods fatale sprong van het Amsterdamse Hiltonhotel is voorlopig nog niet ten einde. Na zijn hit My Way laat de zanger postuum nogmaals van zich horen. Zijn bekendste hit Saturday Night wordt op 5 november opnieuw opd 'ec' gebracht. Het nummer verschijnt overigens wel in een nieuw jasje: heftiger, zuiverder, rockender en meer in de geest van Herman. B Re welzijn was de zanger een beetje moe geworden van de hitversie van de LP Shpritsz. Diverse malen heeft hij een nieuwe versie opge ser liefst wilde hij nog eens een 'hele vette remix' maken en het geheel opnieuw inzingen. Dat laatste is er nooit meer van gekomen. De schijnt op de dag, dat Herman Brood 55 jaar zou zijn geworden. Dan ook is de release van My Way - The Box, een 4 cd's bevattend oe zicht met 17 nog niet eerder op cd verschenen tracks. Diezelfde avond wordt er in Paradiso een groot afscheidsfeest georganiseerd t« |(fi zanger/schilder. Gisteren onthulde moeder Brood bij Tussaud een beeld van haar zoon. Foto: ANP f. door het omringende wad. Zoals gebruikelijk bij Sidac no digde De Vroomen twee kun stenaars uit om samen met hem te exposeren: Willem Kerkhoven en Will Sorel. Kerk hoven maakt beelden van kera miek en steen, die evenals het werk van De Vroomen, zijn ge- inspireerd door de natuur. Maar tegelijkertijd is dat ook de enige overeenkomst tussen hun werk. Terwijl De Vroomen de natuur subtiel en heel gevoelig benadert, zijn de sculpturen van Kerkhoven grof en onbe holpen. Wat dat betreft ademen de sterk geabstraheerde, maar intieme tekeningen die Sorel maakte van zwangere vrouwen meer dezelfde sfeer als de kunst van De Vroomen.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 10