Post vertraagd na vondst poeder 2 :7:1 3 1 r S20% korting* op uw internettikken Oudste stenen woonhuis van Leiden ontdekt 'Zijlpoort rommelt met resten' bijMRUgM 'Inlijven bij Leiden is doodvonnis tekenen' Leidsch Dagblad MIMI a Diverse meldingen van miltvuurverdenking in Nederland Keukenhof maakt zich op voor nieuwe lente Arafat bezoekt Nederland 'Terreurbende Bin Laden joeg op atoommateriaaP HTT 1 11 1 1 Leidsch Dagblad ijend protest >en aanvallen enigde Staten ntal arme ideren groeit Nederland HQÜ| Prinsessestraat Lisse en haar gbleempjes n Gouwe Lijn gtjuist zigers weg' telboten HSL den eindelijk i afmeerplek nond Jaloux ianhoop steeds, ar ik verlies nooit de ed aarlijkje pillen lolen in Leiden Uit een restaurant aan en in Leiden is gister- ;om half vier een tas ge net daarin volgens de 'uiterst gevaarlijke medi- f. Het gaat om een doosje 1 pillen van het merk Thy- S worden gebruikt door i met schildklierziekten, stolen tas zaten onder ok paspoorten en geld. te dosis Thyrax kan blemen veroorzaken. nr. 42748 losse nummers 2,25 1,02 zaterdag 2,75 1,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad dinsdag l6 OKTOBER 2001 I lil""" 071-5128030 I nieuwegein/anp-gpd - De ont ruiming van het postsorteercen- trum in Nieuwegein heeft van daag tot ernstige vertraging van de postbezorging geleid. Het sor- teercentrum is gisteravond ge heel ontruimd na de vondst van een verdacht poeder in een post stuk. Het sorteercentrum blijft gesloten tot definitief is vastge steld dat het poeder geen sporen van miltvuur bevat. De gemeente Nieuwegein meld de vanmorgen dat het poeder waarschijnlijk ongevaarlijk is. Daarop wijzen de eerste onder zoeken. Het besmette poststuk is naar het laboratorium van ID Lelystad gebracht. Daar wordt het vandaag aan nader onder zoek onderworpen, vanavond komt uitsluitsel. Tot de defini tieve uitslag blijft alle post in het Airtrade Holland neemt Budget Air van NBBS over leiden - Het Haarlemse bedrijf Airtrade Holland heeft het merk Budget Air plus bijbehorende vier Budget Air winkels in Den Haag, Amsterdam, Rotterdam en Utrecht overgenomen. Dat hebben de curatoren van de failliete Leidse reisorganisatie NBBS vanmorgen meegedeeld. Airtrade Holland is in de reiswe reld bekend door de exploitatie van vijf zogeheten "Vliegwin kels". Airtrade is onderdeel van BCD Holdings NV. De Travel Services groep van BCD Holdings is een van de grootste misbedrijven ter we reld. Het bedrijf verwacht dit jaar een omzet van ruim 11 mil jard gulden en telt 9.000 mede werkers in 1.850 vestigingen in tien landen in Amerika en Euro pa. Tot de Travel Services groep van BCD Holdings behoort on der meer WorldTravel BH, de nummer drie reisorganisatie in de USA. In Nederland is BCD ei genaar van zakenreisbedrijf WorldTravel BTI en Rottink Reisburo met een keten van meer dan 100 toeristische reis bureaus. sorteercentrum. Het postsorteercentrum werd gisteravond iets na tienen ont ruimd. Er waren op dat moment driehonderd werknemers aan wezig. De personeelsleden die het poststuk in handen hebben gehad, zijn ontsmet. Bij een Nederlandse vestiging van de Amerikaanse pakket dienst UPS in het Limburgse Herkenbosch is vanmorgen een envelop met een verdacht poe der aangetroffen. Direct na de vondst is een deel van het be drijf ontruimd. Nadere bijzon derheden ontbraken vanoch tend nog. Een bedrijf in Almelo werd gis teren ontruimd, omdat men bang was dat er poeder met het miltvuurbacterie in een brief zat. Later bleek het om verpul verd wierookpoeder te gaan, een relatiegeschenk van een ICT-be- drijf. Een telefoontje over een gifaan slag op een drinkwaterinstallatie in Overijssel heeft vorige week tot grote paniek geleid. Een ano nieme beller vertelde dat er een gifaanslag op een drinkwaterin stallatie zou plaatsvinden. Uit eindelijk bleek het om een valse melding te gaan. Het voorval had plaats in de nacht van 9 op 10 oktober, maar is nu pas be- kendgeworden. De anonieme beller is inmiddels aangehou den. Over het motief is nog niets bekend. In tal van andere landen zijn gisteren poststukken met wit poeder opgedoken. Wit poeder staat intussen symbool voor miltvuur en overal waar een 'verdacht' pakket wordt gevon den slaan veiligdiensten alarm. Behalve uit Nederland, kwamen er ook meldingen uit België, Frankrijk, Duitsland, Litouwen, Estland, Israël, Groot-Brittannië, Australië en Japan. Tot nu toe was er bij deze 'antrax-brieven' echter steeds sprake van vals alarm. De enige vastgestelde gevallen van antrax, de bacterie die milt vuur veroorzaakt, komen tot dusver uit de VS. Een brief die is bezorgd bij het kantoor van de Democratische leider in de Amerikaanse Senaat, Tom Daschle, bevat volgens eer ste tests miltvuurbacteriën. Gis teravond laat werd bekend dat een baby van een medewerkster van ABC-nieuws in New York een huidinfectie heeft opgelo pen door miltvuurbacillen. Zie ook pagina Buitenland Handschoenen in postkamers Medewerkers van het persbu reau ANP openen sinds van daag de post alleen nog met handschoenen aan. Dat be sluit is genomen na overleg met de plaatselijke politie. Het persbureau doet dat 'uit voorzorg' en niet omdat er verdachte pakketjes of enve loppen met onbestemd poe der zijn ontvangen. Ook PTT Post onderzoekt momenteel of postbodes handschoenen moeten gaan dragen. „We zijn druk bezig informatie over miltvuur in te winnen. Ook buitenshuis, bij artsen", aldus het bedrijf. i wil OZB haffen De WD wil de on- [d-zaakbelasting (OZB) >ers en bedrijven af- Het is een van de die de liberalen van- ïndmaken in het con- iezingsprogramma. Als inderdaad wordt afge- scheelt dat huishoudens enkele honderden gul- beoogde afschaffing )ZB betekent niet dat iten de inkomsten mis- ït de WD wil ze :eks compenseren uit s. i bij Philips r koers stijgt dam - Ondanks de be king van een verlies van i7 miljard gulden in het wartaal van 2001 steeg s van het aandeel Phi- chtend op de Amster- ifectenbeurs. Rond elf eerden de 'flippen' iro en dat was ruim vijf dan het slot van Economie (advertentie) lisse - Een lichte nevel hangt tussen de eeu wenoude bomen en op het dichte bladerdek glinstert de dauw. Tussen het matgroen en roestbruin herinnert niets aan de kleuren pracht die tijdens de lentemaanden talloze toeristen op de been bracht. Maar als de voortekenen niet bedriegen, kunnen bezoe kers van de Keukenhof het komend voorjaar hun ogen weer ruimschoots de kost geven. De internationale publiekstrekker zal er over zo'n kleine zes maanden weer in volle pracht bij staan. Het planten van de bollen is van daag begonnen. Tuinman André Beijk is met een achttal assistenten neergestreken in de Beukenlaan in Lisse, op de dag dat ook be kend werd dat directeur Henk Koster vertrekt bij de Keukenhof. De perken liggen er keurig geharkt bij en worden gemarkeerd door net jes in het gelid staande bamboestokjes. Beijk schat dat er dit jaar ruwweg tussen de zes en de zeven miljoen bollen moeten worden ge plant. Foto: Henk Bouwman Aan Steenschuur opgegraven fundamenten dateren uit ongeveer 1300 door Wilfred Simons leiden - Gemeentelijke archeo logen hebben de fundering van het oudste stenen huis van Lei den gevonden. Het is opgegra ven aan de Steenschuur, op het terrein van het voormalige Ka- merlingh Onnes Laboratorium. De fundamenten dateren uit ongeveer 1300. Archeologen Maarten Dolmans en Koos Steehouwer conclude ren dit na bestudering van de metselwijze (zogeheten "Vlaams verband') en uit het feit dat er kloostermoppen zijn gebruikt. Deze bouwwijze was omstreeks 1300 algemeen, maar verdween kort daarna. Het oudste Leidse huis werd la ter met het buurhuis verenigd tot een groot dubbel pand dat op de hoek van de Steenschuur en de Nieuwsteeg stond. Om streeks 1750 kreeg dit huis een nieuwe voorgevel. Tijdens de ramp met het kruit schip in 1807 werden beide panden verwoest. Dolmans en Steehouwer heb ben tenminste nog drie andere woonhuizen uit de veertiende eeuw gevonden. Ze hebben een kenmerkend 'voorhuis', dat als werkplaats diende, en een ach terhuis, waarin werd gewoond. Achter enkele huizen zijn wa terkelders en afvalkuilen gevon den. In een voorhuis is zelfs een brouwersoven uit de vijftiende of zestiende eeuw ontdekt. Na afloop van het onderzoek maken de fundamenten van het oudste huis plaats voor een fietsenkelder voor de rechtenfa culteit van de Universiteit Lei den. (advertentie) Pijnlijke fouten bij herbegrafenis op Leidse begraafplaats "Gebaseerd op KPN 8elBasis en bij betaling van EUR 3,95 (NLG 8,70) per maand. de tikken een tik terug op www.hetnet.nl door Timoteus Waarsenburg leiden - De rooms-katholieke begraafplaats Zijl poort in Leiden neemt het niet zo nauw met stof felijke overschotten. De familie Wanninkhof wilde haar vader, die sinds 1966 begraven ligt op de be graafplaats aan de Zijlsingel, een herbegrafenis geven in Leiderdorp. Tot drie maal toe kregen ze echter de stoffelijke resten van andere personen overhandigd. „Het begon allemaal in 1990", zegt Hans Wan ninkhof uit Heteren. „Mijn vader lag toen in een huurgraf in Leiden. Dat graf werd geruimd en hij werd op dezelfde begraafplaats herbegraven. Toen mijn moeder in 1999 overleed, was haar na drukkelijke wens een familiegraf. Mijn oma lag begraven op de algemene begraafplaats in Leider dorp en mijn moeder zou daar ook naar toe gaan. Daarom wilden wij onze vader laten bijzetten in datzelfde graf." In Leiderdorp was op dat moment oud-militair Harry Jongen, die grote bekendheid heeft gekre gen met het opsporen van stoffelijke resten, in op- den haag - Minister-president Kok en minister Van Aartsen (bui tenlandse zaken) heten Yasser Arafat welkom. De president van de Palestijnse Autoriteit bracht vanochtend een bezoek aan Den Haag. Eerder was hij al in Groot- Brittannië. Net als collega Tony Blair pleit premier Kok voor een snelle oplossing voor de Midden- Oostenproblematiek. Pagina Bui tenland: Blair achter eigen staat Palestijnen Foto: ANP/Ed Oudenaarden Dorpen houden vast aan zelfstandigheid deel dat kerk en geloof redelijk overeen komen. „En dat kan je van Leiden niet zeggen. Warmond loopt net als Valken burg het risico - al dan niet als deelgemeente - bij Leiden te worden gevoegd, maar herinde ling bij Oegstgeest, Alkemade of bij Sassenheim en Voorhout kan ook. „Je laten inlijven bij Leiden is hetzelfde als je doodvonnis te kenen", vindt Warmonder J. van Grieken. „Van onze identiteit blijft dan een aantal herinnerin gen over. Meer niet." Ook andere Warmonders voelen niets voor het verlies van de zelfstandigheid. Maar als dat dan toch onvermijdelijk wordt, dan is samenvoeging bij Oegst geest nog het minst schadelijke scenario, vindt een enkeling. De strijdvaardigheid in het dorp is groot. „Warmond gaat een war me winter tegemoet." Wat er met Zoeterwoude gaat gebeuren, is nog het minst dui delijk. Het provinciebestuur op pert deze gemeente deel te laten uitmaken van een grote Groene- Hartgemeente, met Rijnwoude en Boskoop. Maar inwoners van het dorp zien daar weinig in. „Dat grootschalige hoeft van mij niet. Laat ons maar in een knus en gezellig dorpje wonen. Lek ker truttig." Pagina Duin- en Bollenstreek: 'Niks inlijven en vooral niks Lei den' regio - Valkenburgers voelen bitter weinig voor een gedwon gen samenvoeging bij een ande re gemeente. En al helemaal niet bij Leiden. Als herindeling on vermijdelijk is, dan is aanslui ting bij de andere buur, Katwijk, nog enigszins bespreekbaar. De geaardheid van die bevolking spreekt de Valkenburgers ten minste nog een beetje aan. Ook inwoners van Zoeterwoude en Warmond zien hun dorp het liefst zelfstandig voortbestaan. Ze zijn bang dat 'het knusse' en de eigen dorpsidentiteit bij schaalvergroting verloren gaan. Vanmiddag hebben Valkenburg, Warmond en Zoeterwoude offi cieel te horen gekregen wat de provincie met de dorpen voor heeft. Al eerder is uitgelekt dat ze hun zelfstandigheid verlie zen. De gemeenten mogen nog wel meedenken over de toe komst. Valkenburg kan kiezen uit vier opties: aansluiting zoeken bij Leiden, bij Katwijk, bij Katwijk én Rijnsburg of een 'vrije' keuze maken. De meeste inwoners van het dorp weten vooral heel goed wat ze niet willen: samengaan met grote buur loeiden. „Want wonen in een stad is veel te duur." Daarbij vergeleken is het leven in Katwijk stukken goed koper, redeneren zij. De belas tingtarieven zijn er een stuk la ger. Samengaan met Katwijk heeft bovendien nog het voor- mainz-wiesbaden/ap - Al-Qae- da, de terreurorganisatie van Osama bin Laden, heeft ge poogd met hulp van Russische criminelen atoommateriaal in handen te krijgen. Dat meldden de Duitse zenders ZDF en SWR gisteren. Friedrich Steinhausler, een wa penexpert aan de Stanford Uni versity in Califomië, zei tegen het programma 'Report Mainz' dat al-Qaeda via stromannen gepoogd heeft nucleair materi aal te kopen. Volgens Stein hausler werd vervolgens in Praag een zending van enkele kilo's verrijkt uranium uit Rus land in beslag genomen. De smokkelbende had contacten in Duitsland, Tsjechië, Wit-Rus- land en Rusland. Ook de in 1998 bij München ge arresteerde Bin Laden-vertrou weling Mamduh Mahmud Sa- lim poogde volgens de FBI on derdelen voor atoomwapens te kopen. Een naar de VS overgelopen lid van al-Qaeda, Jamal Ahmed al- Fadl, heeft tegenover een New- Yorkse rechter verklaard in 1994 in opdracht van Bin Laden in Sudan gezocht te hebben naar verkopers van verrijkt uranium. dracht van de gemeente aan het werk. longen, bij genaamd De Neus, heeft tegenwoordig een graf- ruimingsbedrijf. De Zijlpoort kreeg de opdracht om de stoffelijke resten van vader Wanninkhof op te graven en over te dragen aan de algemene be graafplaats in Leiderdorp, waarna Jongen voor de herbegrafenis zou zorgen. „Tot zover ging alles goed. Op de dag van de her begrafenis, in mei vorig jaar, arriveerde het kne kelkistje in Leiderdorp. Normaal gesproken ver dwijnt zo'n kistje ongeopend het graf in, maar Harry Jongen maakte het doosje open." Mis schien was het een voorgevoel van De Neus, mis schien was het toeval. Maar in elk geval deed hij een bizarre ontdekking. Wanninkhof: „In het kist je zat een allegaartje van botten: twee onderkaken, vier schouderbladen, kinderbotjes, meer dan twee scheenbenen en ga zo maar door. In elk geval niet de resten van mijn vader, dus." Pagina Leiden: Familie krijgt 3 keer andere resten Ja, ik word abonnee Naam Straat Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling Z kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: en ontvang de krant eerst 2 weken patis. MPV A "o. 0-vm controle nadezorgngi Bij machtiging tot automatische betaling 16,93 (fl 37.30) krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met 48.53 (FL 106.95) jackpot cadeau B| automatische betafng Is myi bank-gronummer. 48,99 (fl 107.95) 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1