Amerika sluit VS zetten aanval op Afghanistan voort bio-terreur niet meer uit Warm voor groot en klein £tos Doden in Nigeria bij betoging tegen VS Leidsch Dagblad J Racistische pamfletten in Leiden BTt Nieuwe gevallen van miltvuur Dekker net niet op podium Brandweerman rukt uit naar brand in eigen huis ambtenaar krijgt uim vier procent bij Leidsch Dagblad instort Italië i; maar met het n om lief te >en stijgt de pijn 3 Geregeld zon •vf dCBj iw J-3 NR. 42747 LOSSE NUMMERS 2,251,02 ZATERDAG 2,751,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 naar nden voor iprekingen ggbejaarde d van de itbaan ig Kong wil genschap rECT metbenzine ook in dse regie i"v. tel Van der hekelt ristenbelasting Dagblad maandag 15 OKTOBER 2001 VRAGEN Bush weigert te onderhandelen over uitlevering Bin Laden door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - In de Verenigde Staten zijn tot dusver twaalf per sonen met miltvuur besmet ge raakt of in aanraking geweest, hebben de autoriteiten gisteren bekendgemaakt. Brieven met miltvuurbacillen hebben inmid dels drie staten in Amerika be reikt: Florida, New York en Neva da. Een vestiging van Microsoft in Reno kreeg een brief die na een test positief bleek, ook al is bij niemand een spoor van antrax gevonden. Drie nieuwe gevallen in New York betreffen een poli tieman en twee laboranten van de gemeentelijke gezondheids dienst die onderzoek deden naar een besmettingsgeval bij de televisieomroep NBC. De drie verkeren volgens burge meester Rudolph Giuliani niet in gevaar. Hoewel er nog geen bewijs is voor een gecoördineer de terreuraanval om via besmet te brieven miltvuurbacteriën te verspreiden in de Verenigde Sta ten, voelt het voor veel Amerika nen de laatste dagen wel zo. Zeker is dat de brieven bedoeld zijti om angst aan te jagen, aldus de Amerikaanse minister Tom my Thompson van volksge zondheid gisteren. De FBI zoekt uit of er een relatie is tussen de verschillende gevallen, en of een verband bestaat met 11 september. Het is niet uit te sluiten dat het acties zijn op in stigatie van Al-Qaeda, of diens leider Osama bin Laden, waar schuwde vice-president Dick Cheney vrijdagavond. „We moeten achterdochtig zijn en er vanuit gaan dat het zou kun nen." Samen met de algemene waar schuwing van de FBI voor een nieuwe terreuraanval, hebben het vrijdag bekend geworden miltvuurgeval in New York en de daarop volgende waarschu wingen van de autoriteiten voor 'verdachte brieven' een alarme rende uitwerking gehad op de Verenigde Staten. Vier vliegtuigen moesten wor den onderzocht na rapportages over wit poeder. Het bleek tel kens te gaan om iets ongevaar lijks. Een geval waarbij iemand zou hebben geprobeerd het ventilatiesysteem te verontrei nigen, bleek te gaan om het per ongeluk laten vallen van con fetti uit een felicitatiekaart. In Colorado zorgde een pakje puddingpoeder in de post voor paniek. Pagina Binnenland: Commentaar Zie ook pagina Buitenland isgevaarlijke illen gestolen jmegen i/gpd - De diefstal van illen met levensgevaar- laten uit het Nijmeegse dekenhuis is vermoe- werk van drugsver- [en niet van zware cri- "of terroristen. Dat zegt rdvoerster van het Rad- fenhuis. Zij baseert zich ter op de bloedsporen twerkers van het zie- feistermiddag in het toi- loffen. Ook vonden zij fer kapotte ampullen op an de operatiekamer, rijnen die grote hoe- n opiaten (morfine en line) bevatten, kunnen vaarlijk zijn. Gebruik milliliter is volgens het lis ai dodelijk. Van de nen ampullen bevat- raalf meer dan vijftig vloeibare medicatie. I wordt gebruikt voor fikken en is niet be ft in aderen te spuiten. Lissabon - Erik Dekker hoefde zichzelf niets verwijten. De Ra- bobank-renner sprintte giste ren naar de vierde plaats op het wereldkampioenschap wielrennen, dat werd gewon nen door Oscar Freire. Paolo Bettini werd tweede, de Slo- veen Hauptman derde. De Spanjaard Freire behaalde zijn tweede wereldtitel. In 1999 in Verona besliste hij de wed strijd door in de laatste kilome ter te ontsnappen. Gisteren liet hij het aankomen op een sprint van een omvangrijke groep. Michael Boogerd probeerde daaruit in de slotfase te ont snappen, maar hij werd terug gehaald door Andrei Tsjmil. Dekker had de kracht niet om te demarreren, maar beschikte aan het eind van de 254 kilo meter lange koers nog wel over een goed eindsprint. Toch kwam hij tekort voor een me daille. „Het is geen schande van Freire te verliezen", zei Dekker. „Hij is een goede sprinter. Ik hoef mezelf niets te verwijten." Pagina Sport: Freire blijft wereld verbazen kabul-jalalabad - De Amerikaanse bombardementen op Afghanistan zijn vandaag voortgezet. Gisteren wees president Bush een aanbod van de Taliban af om te onderhan delen over de uitlevering van Osa ma bin Laden. De jongste aanvallen op Afghanis tan begonnen vanochtend vlak na zonsopgang in Kabul, waar de om geving van het vliegveld en een mili taire basis het doelwit waren. Enke le uren later werden drie bommen afgegooid op doelen ten noordwes ten van de stad. Boven de oostelijke stad Jalalabad voerde een enkel Amerikaans vlieg tuig een aanval uit op een westelijke buitenwijk. In het centrum deden bewoners intussen boodschappen op de markt onder toezicht van Ta- libansoldaten die gewapend waren met raketlanceerders en kalasj- nikovs. Over eventuele slachtoffers was nog niets bekend, maar volgens de Tali ban zijn bij een bombardement dat nog eerder vanochtend in de pro vincie Badgus in het westen van het land werd uitgevoerd twaalf men sen omgekomen en 32 gewond ge raakt. Het aanbod om over de uitlevering van Bin Laden te praten kwam gis teren van de vice-premier van de Taliban, Haji Abdul Kabir. Hij zei dat de Taliban bereid zijn Bin Laden aan een niet nader genoemd land over te dragen als Washington de bombardementen staakt en de Tali ban bewijzen overlegt van Bin La- dens schuld. Bush wees het aanbod onmiddellijk af. „We weten dat hij schuldig is. Lever hem uit", zei hij. Voordat hij bevel gaf om de aanvallen op Afgha nistan in te zetten had Bush al een soortgelijk aanbod, toen gedaan door een lagere functionaris, van de hand gewezen. Alles wat ze moe ten doen is hem overdragen, en zijn collega's en de boeven die hij ver bergt", zei Bush toen hij gisteren in het Witte Huis terugkeerde van een weekeind in het presidentiële bui tenverblijf Camp David. Drie van de 22 mensen die op de Amerikaanse lijst van 'meest ge zochte terroristen' staan, bevonden zich voor de aanslagen in de Ver enigde Staten in Iran. Na 11 sep tember zijn zij echter niet meer in Iran gesignaleerd, aldus de Arabi sche krant Asharq al-Aswat van vanochtend. Volgens de bron van de krant, die contacten heeft met de Iraanse Re volutionaire Garde, zouden drie mannen enige tijd hebben doorge bracht in Iran voordat de zelf moordaanslagen in New York en Washington werden gepleegd. Lees ook pagina Buitenland khwaja buhoedinne - Een Afghaans jongetje draagt een voedselpakket van de Amerikanen mee naar huis. De afgelopen dagen wierpen vliegtuigen van de VS, naast bommen, voor tonnen aan hu- manrtiare hulp boven het oorlogsgebied. Foto: EPA/Alexander Nemenov Protestactie bij proefdiercentrum Rijswijk - De mobiele eenheid van de politie heeft vanmorgen ingegrepen bij het proefdier centrum BPRC in Rijswijk. Ac tievoerders van de 'Actiecam pagne Koen' hadden zich vast geketend aan de toegangspoor ten. Twee mensen werden aan gehouden. De actievoerders willen dat er een einde komt aan de dierproeven in het Bio medical Primate Research Cen ter. Aanhanger Harnas gedood in Nablus nablus - In Nablus op de Wes telijke Jordaanoever is vanoch tend een lid van de radicale Pa lestijnse beweging Harnas ge dood nadat vanuit een Israëli sche helikopter een raket op zijn auto was afgevuurd. Dat is door Palestijnse getuigen en artsen vandaag bekendge maakt. Gisteren werd een ande re aanhanger van Harnas door Israël om het leven gebracht, die een zelfmoordaanslag in Is raël zou hebben beraamd. Pagina Buitenland Vader en dochters tuigen echtpaar af Dordrecht - Een echtpaar uit Dordrecht is gistermorgen mis handeld door een vader en zijn twee dochters van 13 en 14 jaar. De 58-jarige man werd op straat geslagen door de 52-jari ge verdachte, waardoor hij viel. De meisjes sloegen en schopten de 51 - jarige echtgenote van de man. Zij viel met haar hoofd op de grond en raakte buiten be wustzijn. Het echtpaar werd met onder meer een hersen schudding en inwendig letsel opgenomen in een ziekenhuis. Goklustigen dupe computerstoring den haag - Een Portugees heeft de extra Europese jackpot van 2 miljoen euro (4,4 miljoen gul den) in de staatsloterij van ok tober gewonnen. Dat is een troost voor alle Nederlanders die zaterdag de dupe waren van een computerstoring bij de Ne derlandse Staatsloterij. Door die storing konden vrijwel de hele zaterdag geen loten meer voor de oktobertrekking van die avond worden gekocht. Tussen 9.00 en 13.00 uur spuwden de verkooppunten loten uit voor de novembertrekking. Alleen het laatste verkoopuurtje werk te de computer weer naar be horen. (advertentie) Fleece sweater in diverse kleuren maat 122 t/m 164 per stuk van 35.- naar maat M t/m XXL per stuk van 49.95 naar Waar haal je de energie vandaan? Burgemeester Postma noemt actie Verbijsterend' woubrugge - Het is de grootste angst van elke brandweerman: moeten uitrukken naar een brand in de eigen woning. Het overkwam Jan Vitters, lid van de vrijwillige brandweer in Woubrugge. In de nacht van zaterdag op zondag, toen hij omstreeks twee uur op familie bezoek was in Alphen aan den Rijn, kreeg hij de melding dat er brand was aan de Dr. Abra ham Kuyperweg. Het kon óf zijn huis zijn óf de ernaast gele gen gereformeerde kerk. Maar het was zijn huis. Vitters schrok extra omdat er twee kinderen van 14 en 16 jaar alleen thuis waren. De jongste was echter wakker geworden van het geknetter, had haar ou dere broer gewekt en was naar de buren gerend, die vervol gens 112 belden. De Woubrug- se brandweerploeg, die snel ter plaatse was, kreeg nog assis tentie van de brandweer uit Leimuiden en een ladderwagen uit Alphen. Personeel van een opgeroepen ambulance onder zocht de kinderen op ademha lingsproblemen vanwege de rook. Hoewel het geen uitslaande brand was, is de schade aan het huis groot. De slaapkamer van een oudere zoon - die niet thuis was, en waar vermoede lijk de brand is begonnen - brandde uit en de slaapkamers van de andere twee raakten zwaar beschadigd. Een rode rattenslang en een hamster overleefden de brand niet. De oorzaak van de brand is nog onbekend, maar vermoedelijk gaat het om kortsluiting. Rook en waterschade maken ook de rest van het huis tijdelijk onbe woonbaar. leiden - In de Leidse wijk Groenoord zijn in de nacht van zaterdag op zondag op verschil lende plaatsen racistische pam fletten verspreid. Op de vlug schriften staat onder meer de tekst "New York 11 september 2001. Islam moord. Geen moskee in onze wijk.' Daarbij druipt het denkbeeldige bloed van de letters. Op andere pos ters wordt opgeroepen 'de islam als niet passend in een recht staat te verbieden'. De posters (advertenties) In de prijzen gevallen? Zie de trekklngsultslag van de Staatsloterij verderop in doze krant. zijn inmiddels verwijderd. Wie er verantwoordelijk is voor deze teksten is onbekend. De posters zijn niet ondertekend. De pamfletten verwijzen naar het plan van de gemeente om op het EWR-terrein in de wijk een moskee toe te staan. Het gebedshuis van de Marokkaan se gemeenschap aan de Rem- brandtstraat is al vele jaren te klein. Burgemeester Postma is ge schrokken van de uitingen. „Verbijsterend", liet hij gisteren bij een bezinningsbijeenkomst van de kerkelijke en moslimge meenschappen in Leiden we ten. „Dit is uit den boze. Ik schrik er van." Mohammed Bouras, coördina tor van de Stichting Marok kaanse Unie in Leiden, zegt eveneens geschrokken te zijn. „Dit is een ernstige zaak waar door mensen zich bedreigd kunnen voelen. De daders ma ken gebruik van de huidige situ atie. Dit zijn zieke mensen die je niet serieus moet nemen. Het gaat om een kleine groep die al jaren bezig is met dit soort ac ties. Zij wil de diversiteit van onze samenleving niet erken nen. Gelukkig is de meerder heid daar wel voor." Bij de poli tie was vanmorgen nog geen aangifte gedaan. Het Meldpunt Discriminatie Leiden had al wel een aantal klachten ontvangen. Religieus geweld tussen moslims en christenen eist mogelijk meer dan 200 levens ag/anp - De circa ijksambtenaren krijgen iverhoging van in totaal ent. Abvakabo FNV anochtend bekend met De Vries van binnen ben) een akkoord te ereikt over een nieuwe een looptijd van veer- ïden. snaren krijgen met te- nde kracht 3,6 procent ober 2001 en nog eens nt per 1 juli 2002. Ook lejaarsuitkering met 0,1 'erhoogd naar 0,4 pro- jjjpntvangen de werkne- eenmalige uitkering in 2001 van 1000 gill ens bestuurder E. Mer- lijn van de Abavakabo dreigden de CAO-onderhandelingen bij na af te ketsen op de loonvraag. Flinke salarisverhogingen zijn volgens de bond nodig om de overheid aantrekkelijk te hou den als werkgever. De onderhandelingen werden echter doorkruist door de terug gang van de economie. Hier door zag minister Vermeend (sociale zaken) zich genood zaakt de vakbonden op te roe pen zich te matigen in hun looneisen voor 2002. „Met een loonsverhoging van minder dan 4 procent zouden de ambtena ren echt achterlopen op de markt en dus was dat voor ons onacceptabel", aldus Merlijn. kano/ap-rtr-dpa - In de Nigeriaanse stad Kano zijn gisteren ernstige rellen uitgebro ken tussen moslims en christenen tijdens een anti-Amerikaanse betoging. Zeker zes tien mensen vonden volgens de autoriteiten de dood, maar volgens ooggetuigen gaat het om zeker tweehonderd mensen, zo meldt het persbureau Reuters. Duizenden mensen ontvluchtten de stad in "het noorden van het land nadat militante groeperingen in de nacht van zaterdag op zondag aan het moorden sloegen. Een van de meest getroffen gebieden was het district Zangon, waai- vooral moslims wonen en een kleine minderheid van de bevolking chris ten is. Veiligheidsdiensten gebruikten autobusjes van burgers om de honderden gewonden zo snel mogelijk naar een ziekenhuis te bren gen. Zwaar bewapende soldaten hielden de wacht bij de weinige kerken die hun zon dagsdienst lieten doorgaan. Uit omliggende districten zijn extra militairen en agenten gestuurd om de rellen te bedwingen. De gevechten volgden op confrontaties vrij dag en zaterdag tussen de politie en mos limfundamentalisten tijdens een protest mars tegen de Amerikaanse aanvallen op Afghanistan. Winkels werden geplunderd, mensen op straat aangevallen en redactie- burelen van kranten in brand gestoken. De laatste anderhalf jaar zijn er in Nigeria bij religieus geweld enkele duizenden doden gevallen. In twaalf deelstaten in Noord-Ni- geria is twintig maanden geleden de sharia (islamitische rechtspraak) ingesteld, waar door de etnische tegenstellingen tussen de overwegend islamitische bevolking uit het noorden en christelijke en animistische groeperingen uit het zuiden zijn verscherpt. Ook in diverse andere landen waren in het weekeinde demonstraties. In Pakistan vielen bij botsingen tussen de politie en radicale moslims gisteren zeker twee doden. Het was de tweede keer dat er bij een anti-Ameri kaanse betoging in Pakistan doden vielen. In India namen ongeveer 70.000 mensen mee aan een vredesmars door de straten van Calcutta tegen de Amerikaanse aanval len op Afghanistan. Aan een demonstratie in Egypte namen gisteren 5000 studenten deel. Ook in Europa werd gedemonstreerd. On geveer 150.000 mensen deden gisteren mee aan een vredesmars van de Italiaanse stad Assisi naar Perugia. Zaterdag demonstreer den in Berlijn en Stuttgart zeker 25.000 mensen voor de vrede en tegen de aanval len van de VS op Afghanistan. In Londen waren meer dan 20.000 mensen de straat op gegaan. In de Zwitserse hoofdstad Bem de monstreerden volgens de politie 5000 men- Ja, ik word abonnee Naam Straat Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling Z kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: en ontvang de krant eerst 2 weken <j omdv Plaats (I.vjti. controle nabezorging) Bij machtiging tot automatische betaling 16,93 (fl 37.30) krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met Z 48.53 ia 106.96) jackpot cadeau 48,99 (FL 107,95) 84 automated* betafng e rnjn 712141 400114 Stuur deze bon In een envelop, v1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1