Nobelnrii S Marysol Sunair Travel Trend nieuwe eigenaar NBBS voor VN en Kofi Annan Bush geeft Taliban 'een tweede kans' Noord-Holland wil huizen in Duin- en Bollenstreek Opschudding in Den Haag na verdenking miltvuur oorraad vangemitu^) y"^e/iers,°S Ml Toekomst Leids hoofdkantoor nog onduidelijk Aanpak kasteel Keukenhof kost negen miljoen gulden NIEUWE autoverzekering Leidsch Dagblad Tweede anti-oorlogsdemonstratie in Leiden ste vast zilië In het Braziliaanse ;ebied is een Neder- jenpeace - medewerk en korte tijd vastge- amen met een Brazi- llega voerde zij actie en van Santarem, waar vol hout klaar lag om ia te gaan. De twee —ndoeken op met leu- de houtkap en be et schip met verf. De werden na enkele lije voeten gesteld. lijn Bosnië massagraf Uit een verlaten n Bosnië zijn de afge ven 372 lichamen naar iiaald. Daarmee is de le Bosnisch-Servische (dor, een van de groot- (graven van de Bosni- bgvan 1992-95. De irs zijn waarschijnlijk t moslims en Bosni- iten die aan het begin trlog door Bosnische ijn gedood. De afgelo- zijn in Bosnië duizen- I opgegraven, maar er 'meerdan ïsen vermist. shaven/opd - De gas- onder Groningen is peel groter dan tot nu Jaangenomen. De Ne- Aardolie Maatschap- liet uit dat zich onder "tnse gasveld een nog ervoir bevindt. Om dat nen, wordt eind deze i de Eemshaven een ilgsboring uitgevoerd, [oder het op een diepte Slometer liggende Gro- (Slochteren) wordt werelddelen is het imen dat onder be lden nog een nieuw aangetroffen. We we st zeker, maar we slui- ieslist niet uit", aldus {-woordvoerder. Nieu- 'de technieken maken lijk de ondergrond be rt te brengen. De NAM it project uitsluiten dat _jies over het hoofd ""izien. |n Leidse enstad rhuisdebat toekomst Jegstgeest hoorn viert intie in Nazomer 2 3-4 NR. 42744 LOSSE NUMMERS 2,251,02 ZATERDAG 2,751,25 vrijdag 12 OKTOBER 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 [DE ANDERE JUWELIER Maarsmanstceg 21 (naast V&D) Centrum Leiden Tel. 071-5120778 www.vanGemer.com Leidsch ::ft Dagblad oslo/gpd - De Nobelprijs voor de Vrede, die vandaag voor de hon derdste keer is toegekend, gaat dit jaar naar de Verenigde Naties en naar Kofi Annan, secretaris generaal van de VN. Dat is van morgen bekendgemaakt door de Zweedse Academie, die de Nobel prijzen toekent. Annan (63) heeft zich als hoofd van de volkerenorganisatie on gewoon populair gemaakt. Nooit eerder in de geschiedenis van de VN was 'de chef zo ge liefd, zelfs bij de Amerikanen. In de kwalificaties die Kofi Annan ten deel vallen, buitelen de su perlatieven over elkaar heen. De voormalige Amerikaanse ambassadeur bij de VN, Richard Holbrooke, sprak afgelopen ja nuari nog van 'de beste secreta ris-generaal in de geschiedenis van de Verenigde Naties' en de 'internationale rockstar van de diplomatie'. Zijn herbenoeming, afgelopen zomer, werd een formaliteit. De vijfden leden van de VN-Veilig heidsraad gaven unaniem het groene licht. Ook de komende vijf jaar blijft de Ghanees daar door het onbetwiste stamhoofd van de wereld. Zijn alom geprezen beminne lijkheid, zijn legendarische kalmte en zijn natuurlijke uit straling van geestelijke rijpheid zijn gevormd in bijna veertig jaar actieve dienst onder de vlag van de VN. Maar als zoon van een vooraanstaand Ghanees stamhoofd leerde hij al vroeg de waarden kennen die voor hem essentieel zouden worden. Vorig jaar vertaalde hij ze nog maar eens in zijn ambitieuze VN-Plan van Aanpak, waarin al le grote mondiale vraagstukken voor de komende decennia aan bod kwamen. Tijdens zijn eerste termijn ajs secretaris-generaal wist Kofi An nan in elk geval het geschonden imago van de Verenigde Naties als vredesbewaarder - met diep tepunten als Rwanda en Bos nië - aardig op te vijzelen. Onder zijn leiding nam het aantal vre desoperaties fors toe, zowel in Afrika als in Azië en Europa. In- tem schudde hij het logge VN- apparaat uit een politieke en fi nanciële lethargie, waarbij de betaling van achterstallige Ame rikaanse contributie van groot belang was. leiden - Reisbureau NBBS uit Leiden wordt overgenomen door het bedrijf Ma rysol Sunair Travel Trend. Dat hebben de bewindvoerders van de Leidse reisorga nisatie vanmorgen bekendgemaakt. De naam NBBS verdwijnt na de overname. De nieuwe combinatie gaat Dutch Lei sure Group heten. Sun Air Travel Trend uit Nieuwerkerk aan den IJssel is de vier de reisorganisator van het land. Sunair neemt in elk geval de reiswinkels van NBBS over. Wat er met het hoofdkantoor van NBBS in Leiden gebeurt, is nog niet bekend. Sunair maakt onderdeel uit van het Engelse reisconcem Air Tours. NBBS Reizen, in omvang de derde reisor ganisatie in Nederland, raakte eind sep tember in acute financiële problemen nadat onduidelijkheid was ontstaan over het verloop van de ovemamegesprekken met concurrent Travel Unie. Honderden reizigers die via NBBS op reis waren, moesten een andere manier vinden om terug naar huis te komen. De Stichting Garantiefonds Reisgelden nam de lopen de verplichtingen over die al niet meer door NBBS konden worden betaald. Het ging om enkele miljoenen guldens. Volgens NBBS-directeur B. van der Zijl waren de aanslagen in de VS op 11 sep tember de directe aanleiding voor de fi nanciële problemen waarin zijn bedrijf verkeerde. Na de aanslagen zegden veel mensen hun reis af en daalde het aantal nieuwe boekingen met vijftig procent. Travel Unie, dat al sinds juli met NBBS rond de tafel zat, stelde hierop de over name uit. De banken draaiden vervol gens de geldkraan dicht. Na de aanvraag voor uitstel van betaling, meldden zich de afgelopen weken enkele andere overnamekandidaten bij de be windvoerders, waaronder het consul tantbureau T2Impact. Dit bedrijf maakte zondag, zeer tegen de wil van de bewind voerders, bekend een bod te doen op alle NBBS-reisbureaus. De bewindvoerders wilden niet dat het bod van tevoren zou uitlekken. Bij NBBS werken ongeveer 700 mensen, van wie 300 op het hoofdkan toor in Leiden, de rest op vijftig verkoop punten in Nederland. Wethouder Hillegom hogelijk verbaasd: 'Dit kan toch niet?' door Henk Geist bollenstreek - De Bollenstreek is volgens Noord-Hollandse be stuurders de aangewezen plek voor toekomstige grootschalige woningbouw. Met zo'n 40.000 woningen kan de Bollenstreek een flink deel van de 190.000 woningen die tussen 2010 en 2030 moeten worden gebouwd in het noordelijke deel van de Randstad voor haar rekening nemen, zo maakten de bestuur ders gisteren na afloop van een conferentie bekend. Aan de conferentie namen on der meer vertegenwoordigers van de provincies Noord-Hol land en Flevoland deel en een groot aantal wethouders ruim telijke ordening van Noord-Hol landse gemeenten. Zij hebben de hoofdlijnen van de toekom stige stedelijke ontwikkeling in de noordvleugel besproken, als reactie op de Vijfde Nota Ruim telijke Ordening van minister Pronk. In de Vijfde Nota wordt de 'Bollenstad' als potentiële bouwlocatie genoemd. Verte genwoordigers van de provincie Zuid-Holland en van gemeen ten als Hillegom en Lisse ont braken op de conferentie. De bestuurders komen tot de conclusie dat er ruimte is in de noordvleugel om de door het kabinet gevraagde 190.000 wo ningen te bouwen. Die moeten dicht bij de werkgebieden ko men, dus vooral ten zuiden van het Noordzeekanaal en in Al- mere. „Daarbij zal met name een groot beslag op de Bollen streek worden gelegd", stellen de Noord-Hollandse bestuur ders vast. Om de bereikbaar heid te garanderen, moet het rijk dan wel zorgen voor de noodzakelijke investeringen in openbaar vervoer en wegen. Zo moet de A9 ondergronds wor den doorgetrokken richting Al- mere. „Ik snap het niet helemaal, hoor", reageert een hogelijk verbaasde M. Witteman, wet houder ruimtelijke ontwikkeling in Hillegom. „Een deel van het probleem wordt door deze be stuurders afgeschoven naar de andere kant van de provincie grens. Terwijl grootschalige wo ningbouw volledig in strijd is met ons beleid. Dat kan toch niet op deze manier? Je moet in overleg kijken naar oplossingen voor woningbouw. Wij gaan aan deze kant van de grens ge woon door waar we mee bezig waren." washington/kabul/anp-afp- rtr - De Amerikaanse president Bush heeft het Talibanbewind in Afghanistan een 'tweede kans' gegeven om Osama bin Laden alsnog uit te leveren. De bombardementen op Afghanis tan worden intussen voortgezet, terwijl de FBI opnieuw heeft ge waarschuwd voor aanslagen in de VS. Bush zei gisteravond dat de VS het militaire offensief nog eens zouden overwegen als Kabul Osama bin Laden, 'diens leiders en naaste medewerkers en an dere schurken en criminelen' uiüevert. Talibanleider mullah Muhammed Omar heeft van daag al laten weten dat van uit levering geen sprake kan zijn. Bush zei er verder van overtuigd te zijn dat het netwerk van Bin Laden op de vlucht is. „Ik weet niet of Bin Laden zelf dood is of niet, maar we hebben ze op de vlucht gedreven." Hij noemde de inbeslagname van ruim 50 miljoen gulden aan gelden van het terreurnetwerk een groot succes. „Al Qaeda kan niet vechten zonder geld", zei hij. Voor de zesde nacht op rij heb ben Amerikaanse gevechtsvlieg tuigen doelen in Afghanistan bestookt. Bij bombardementen op de zuidelijke provincie Kandahar, zouden tientallen mensen zijn gedood of gewond, aldus de Taliban. Ook het vlieg veld van de hoofdstad Kabul lag onder vuur, net als de oostelijke stad Jalalabad. Daar werd vol gens CNN een munitiedepot ge raakt. Pakistaanse troepen en eenhe den van de Taliban hebben van nacht korte tijd het vuur op el kaar geopend langs de Pakis- taans-Afghaanse grens. Aan Pa kistaanse zijde raakte niemand gewond. Het is onbekend of er verder slachtoffers zijn. De FBI waarschuwt er voor dat zich in de VS binnen enkele da gen nieuwe aanslagen kunnen voordoen. Ook Amerikaanse in stellingen in het buitenland zouden doelwit kunnen zijn. De regering heeft alle lokale autori teiten in staat van paraatheid gebracht. Zie ook pagina's buitenland lisse - Het kasteel Keukenhof moet voor een aanzienlijk be drag worden gerestaureerd. Er is tussen de acht en negen miljoen gulden nodig om het oorspron kelijk uit 1632 stammende rijks monument in Lisse, dat privé- eigendom is van de graaf Van Lynden, weer in goede staat te krijgen. Een belangrijk deel van het be nodigde geld, vier miljoen gul den, is bestemd voor de vervan ging van het dak. Onder de zin ken bedekking is een schimmel ontdekt. Andere kostenposten zijn het interieur, de restauratie van schilderijen en de reparatie van het dak van het nabij het kasteel gelegen koetshuis. De gemeente Lisse draagt aan de herstelkosten van het koets huis 200.000 gulden bij. Dat geld betaalt Lisse omdat de begraaf plaats van de hervormde kerk in Lisse mag worden uitgebreid op grond van de graaf Van Lynden. Die is behalve van het kasteel ook eigenaar van het Keuken- hofbos. En het kerkhof mag voor een deel worden uitgebreid in dat bos. Overigens vormt de gemeentelijke bijdrage maar eentiende van de totale kosten van de herstelwerkzaamheden aan het koetshuis. De Stichting Kasteel Keukenhof onderzoekt inmiddels hoe het restauratieplan emit gaat zien, hoe de kosten worden gedragen en wat er in de toekomst met het kasteel moet gebeuren. Een ding is zeker, volgens H. Hollan der, voorzitter van de stichting: „Het Keukenhofbos wordt geen Duinrell, er komt geen pretpark. den haag/gpd - Het bericht dat drie be wakers van de Amerikaanse ambassade in Den Haag mogelijk besmet waren ge raakt met de anthrax-bacterie, heeft gis teravond voor grote opschudding ge zorgd. De mogelijkheid van een terreur- aanval met de miltvuur veroorzakende bacterie kon echter al binnen twee uur door onderzoekslaboratorium ID-Lely- stad worden ontzenuwd. Volgens het ministerie van volksge zondheid hadden drie bewakers van de ambassade in de postkamer van het ge bouw een envelop geopend waarin wit poeder zat. Ze vertoonden geen ziekte verschijnselen, maar zouden uit voor zorg antibiotica toegediend hebben ge kregen. Dat werd later door de ambas sade ontkend. Het verontrustende bericht werd naar buiten gebracht door burgemeester Deetman van Den Haag, die verbolgen was over het feit dat dat de ambassade hem niet op de hoogte had gesteld. Deetman moest het bericht vernemen van de plaatselijke GGD en politie. „Het heeft mij wat verbaasd dat de ambassa de zoiets meldt zonder de autoriteiten direct in te lichten, en met name de burgemeester." In Amerika heerst de laatste dagen grote onrust vanwege drie bevestigde geval len van anthraxbesmetting in Florida. Eén Amerikaan is inmiddels aan milt vuur overleden. In het Duitse Wiesba den werden gisteren zestien mensen uit voorzorg in quarantaine geplaatst, na dat negen brieven met waarschuwingen opdoken. Na een eerste onderzoek bleek er niets aan de hand te zijn. Koe riersdienst UPS heeft inmiddels zijn werknemers gewaarschuwd voor blau we pakjes waarin volgens een bericht uit Saudi-Arabië een giftige stof zit. Er is er nog geen aangetroffen. Alle werkers in de zorg moeten voort aan extra alert zijn op bijzondere infec tieziekten. Minister Borst schrijft dit in een onder medici verspreide circulaire over bio-terrorisme. Ze wijst de duizen den geadresseerden op de wettelijke verplichting om bijzondere infectieziek ten onmiddellijk te melden bij de GGD. In een brief aan de Tweede Kamer stelt de bewindsvrouw dat burgers zichzelf niet speciaal hoeven te wapenen. (advertentie) TOT 25% goedkoper uit met de van OHRA! A www.ohra.nl (026) 400 40 40 wrinrv leiden - Leiden kende gisteren de tweede demonstratie tegen de oorlog in Afghanistan veer 150. De betoging, die rustig verliep, eindigde bij het verzetsmonument bij molen De binnen één week. Met een groeiend aantal deelnemers. In de eerste mars op maandag Valk. liepen 80 mensen mee, gisteren was het aantal demonstranten toegenomen tot onge- Foto: Taco van der Eb Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling 16,93 ifl 37.301 krijgt u bovendien een kwartaalabonnement I'S staatslot met automatische betaling 48.53 ifl. io6,95) jackpot cadeau betaling per acceptgiro 48,99 (Fl 107.95) b* auwnatectw beting s mpn Handtekening: Stuur deze bon in een envelop. V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl Ja, Ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamTMv A H/, 0 Straatt£i. «Oj Postcode Plaats Telefoon 11. controle nabezorgmg)

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1