Beelden Al Jazeera wel te zien op Nederlandse buis MEDIA 'Stations in onmogelijke spagaat'p Russen krijgt van kijker een zeven 'Dit is in wezen een luxebaai] Waarschuwing VS heeft geen invloed op uitzendingen Henk van Dorp breekt been GEKNIPT Taliban laat journalist vrij parijs - Een Frans-Algerijnse journalist is eerder deze week door de Afghaanse Taliban op gepakt, maar direct daarna overgedragen aan de Pakistaan se autoriteiten. Dat heeft de werkgever van Aziz Zemouri donderdag bekendgemaakt. De 31-jarige Zemouri werkt voor het Figaro Magazine en had maandag voor het laatst con tact met zijn redactie. Volgens adjunct-hoofdredacteur Giraud is het nog niet duidelijk wan neer Zemouri is opgepakt, maar het lukte de journalist om een van zijn vrienden in Parijs te bereiken na zijn arrestatie. De Taliban houden nog steeds een andere Franse journalist vast. Michel Peyrard van Paris Match werd dinsdag aangehou den in Afghanistan samen met twee Pakistaanse collega's. Hij wordt vermoedelijk aange klaagd wegens spionage. Show Huijbregts niet meer live Hilversum - De televisieshow met Marc-Marie Huijbregts wordt dit seizoen niet meer rechtstreeks uitgezonden. De cabaretier heeft besloten zijn programma, dat vanaf zaterdag 27 oktober weer bij de KRO is te zien, voortaan één dag van te voren op te nemen. Door onder meer het TROS-programma Dit was het nieuws steeg de popu lariteit van Huijbregts begin dit jaar in rap tempo. De KRO be sloot hem zelfs een eigen show, getiteld Marc-Marie Recht streeks, te geven. De show werd redelijk bekeken (gemiddeld 645.000 mensen), maar kreeg in de media slechte kritieken. De spontaniteit van Huijbregts werkte remmend op de show en de keuze van onderwerpen en gasten was niet verrassend genoeg. NVJ stelt directie Metro ultimatum amsterdam - De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) heeft gisteren de directie van het dagblad Metro een ulti matum gesteld. Als de directie van Metro Holland en Metro International niet voor 24 okto ber aangekondigde bezuinigin gen intrekken, komen er acties. De FNV is gevraagd het Weer standsfonds te openen. Behalve de bezuinigingen speelt ook nog de kwestie van een nieuwe hoofdredacteur. De NVJ stelt dat de directie handelt in strijd met het redactiestatuut, door een hoofdredacteur aan te trek ken zonder de redactie daarbij te betrekken.Een kandidate, die door de redactie geschikt werd geacht, werd vlak voor haar be noeming afgewezen. vrijdag 12 OKTOBER lel hiiversum/gpd - De nieuwsru brieken op de Nederlandse televi sie blijven vooralsnog gebruik maken van informatie die de Ara bische satellietzender Al Jazeera geeft over de ontwikkelingen in Afghanistan. De Amerikaanse re gering riep eergisteren de media in de VS op voorzichtig te zijn met onder meer opgenomen ver klaringen van Osama bin Laden, omdat die verborgen codes zou den bevatten. „Voor ons is dat geen reden om nu ons beleid te veranderen. En we hebben van hogerhand ook nog geen verzoek gekregen dat te doen", laat Hans Laroes, hoofdredacteur van het NOS- Joumaal, desgevraagd weten. De redactie van het NOS-Jour- naal behandelt daarom de ban den die vanuit de Arabische we reld binnenkomen, niet anders dan normaal. „We vertalen ze, vatten ze samen en zenden ze uit. Daarbij vermelden we nu dat de Amerikanen vermoeden dat er codeberichten in zijn ver werkt. Vooral omdat dat nieuws is. Zoals de berichtgeving van Al Jazeera ook nieuws bevat. Wij vinden het van belang dat alle standpunten worden belicht, ook die uit de verderfelijke hoek. Een rechtstreekse uitzending van een gesprek met Bin Laden of een ander lid van het al Que- da-netwerk is wellicht een ander verhaal. Maar waar moet je dan op letten? Of Bin Laden aan zijn neus krabt, of zo?" Ook het RTL Nieuws heeft zijn werkwijze niet veranderd. „Dan kun je alles gaan verdenken. Misschien zitten er in de toe spraken van Bush ook wel co des. Ik geloof daar ook niet zo in. Ik denk dat Bin Laden wel andere kanalen heeft om rijn strijders te bereiken", aldus Harm Taselaar, hoofdredacteur van het RTL Nieuws. Gerard Dielessen, hoofdredac teur van NOVA, sluit zich daar bij aan. „De wereld is inmiddels een huiskamer. Uitzending van interviews met Bin Laden ver bieden heeft geen zin. En wij spelen als NOVA in dit conflict geen rol van betekenis. Wij rijn niet zo belangrijk", aldus Tase laar. den haag/gpd - De Verenigde Staten hebben televisiestations in Amerika gevraagd niet langer de videobanden uit te zenden van Osama bin Ladens terroris tische Al Qaeda-netwerk. De vi deo's zouden verborgen bood schappen kunnen bevatten, die terroristen maant tot actie over te gaan. Een heuse waarschu wing in het belang van de staatsveiligheid of platte oor logspropaganda, bedoeld om de terroristen monddood te ma ken? Volgens de Amerikaanse rege ring bestaat het gevaar dat de vi deo's geheime boodschappen bevatten. Tot nu toe hebben de terroristen twee videobanden afgeleverd. De eerste dook vlak na de aanslagen in Amerika op en daar stond een vermoedelijk eerder opgenomen toespraak op van Osama bin Laden. Deze week volgde een tape met een minutenlange tirade van een naaste medewerker van Bin La den. Hij riep alle moslims in de wereld op Amerikanen te do den. Ook kondigde hij nog meer vliegtuigkapingen aan. De kwes tie van de videobanden blijft ac tueel, want het is zeer waar schijnlijk dat de 'tegenpartij' om de paar dagen met nieuwe boodschappen zal komen. Nederlandse deskundigen doen het verhaal van de geheime boodschappen van de kant van de VS af als 'fabeltjes'. „Het is wel heel ver gezocht. Als terro risten willen communiceren, kiezen ze daar heus wel een an dere, minder omslachtige, me thode voor", zegt Peter Vaster- man, docent massacommunica tie aan de Utrechtse School voor Journalistiek. „Het dringende verzoek van de Amerikaanse re gering aan de televisiestations hoort gewoon bij de klassieke propaganda-öorlog. Het draait nu om de vraag: kiezen de tele visiestations voor patriottisme en dus zelfcensuur of laten ze de vrijheid van meningsuiting prevaleren?" CNN heeft laten weten dat het de tapes voortaan eerst voorlegt aan de Amerikaanse autoriteiten alvorens rij tot uitzenden over gaat. Het Arabische station Al- Jazeera in Quatar, waar de terro risten de banden zo nu en dan droppen, zal de boodschappen gewoon integraal blijven uitzen den, omdat 'beide partijen aan het woord moeten komen'. De grote networks in Amerika zoals ABC, NBC en Fox hebben beslo ten niet langer zomaar ongecen sureerd de beelden van de ter roristen uit te zenden. Rob de Wijk, defensiespecialist van Haags instituut voor inter nationale betrekkingen Clingen- dael: „Die stations ritten in een onmogelijke spagaat. Ze worden hoe dan ook gebruikt. Als ze die banden niet meer uitzenden, passen ze censuur toe en lopen ze aan de leiband van de Ameri- Propaganda-offensief VS in moslimwereld washincton/afp - De Verenig de Staten breiden hun propa- ganda-activiteiten in de islami tische wereld fors uit in reactie op de groeiende anti-Ameri kaanse sentimenten in een aantal landen. Washington on derzoekt of het mogelijk is om via de zenders Voice of Ameri ca, Radio Free Europe en Ra dio Liberty de Afghan en te be naderen in hun eigen taal. Voice of America wil binnen kort gaan uitzenden in de twee meest gangbare talen in Afgha nistan. De dagelijkse betogin gen tegen Amerika in Pakistan en Indonesië baren Ameri kaanse bewindslieden grote zorgen. Regeringswoordvoer der Charlotte Beers verklaarde gisteren dat er een team is ge vormd dat zich buigt over de wijze waarop informatie ver strekt moet worden in islamiti sche landen. „We overwegen bijvoorbeeld zendtijd te huren op de zender Al Jazeera in Quatar", aldus Beers. Al Jazee ra is de zender waarop de Sau- dische terrorist Osama bin La den verschillende malen drei gementen aan het adres van de VS heeft geuit. Politieserie KRO nog zeker twee seizoenen te zien De KRO-politieserie Russen is nog zeker tot de zomer van 2004 te zien. Terwijl reeksen van andere omroepen, zoals AVRO's Wet Waan, met de misère in drama- land kampen, lijkt de reeks met in de hoofdrollen Thorn Hoffman, Hans Dagelet en Marjolein Keu- ning nergens last van te hebben. „Maar als het met minder moet, kap ik er mee", zegt Frank Jansen, hoofd drama bij de KRO. door Eric de Bie Amsterdam - Tijdens de Neder landse Filmdagen in Utrecht waren vorige maand op een bij eenkomst vein het Netwerk Sce narioschrijvers vooral sombere geluiden te horen. De toene mende besparingen bij de om roepen staan elke creativiteit in de weg en voor schrijvers is er nog maar weinig eer te behalen in Hilversum. In het Amsterdamse café Ameri can haalt Stan Lapinski er rijn schouders over op. Als één van de scenarioschrijvers van de KRO-serie Russen heeft hij wei nig te klagen. „Ik wil drama schrijven dat sprankelend is, waarin je iets kwijt kunt en dat meer is dan amusement. Drama is de traditie van Sophocles. Daarvoor krijg ik nu alle ruim te." Russen, de Bargoense benaming voor rechercheurs, neemt daar mee in het publieke omroepbe stel een uitzonderlijke plaats in. Vorig jaar was het al opmerkelijk dat - in navolging van de Ameri kaanse traditie - een samenwer kend team van scenarioschrij vers zich met de serie ging be zighouden. Daarnaast werd contractueel vastgelegd dat de regisseurs zich aan de laatste versie van het script moeten houden, hetgeen uniek is in film- en televisieland. Verder dwong Frank Jansen, hoofd dra ma bij de KRO, bij rijn directie af dat alle afleveringen door de zelfde cameraman (Mark de Blok) gedraaid zouden worden en dat er niet aan het prijskaart je zou worden getornd. „Met Russen wilden we een ver- Rechercheur Leonie van Velzen (Marjolein Keuning) en lid jeugdben de Micky (Nina Rietvald) uit de serie Russen. volg geven aan hoogwaardig drama op het eerste net", vertelt Jansen. „Voor die kwaliteit staat een bepaald bedrag. Eén afleve ring van Russen kost nu ruim 600.000 gulden. Maar als dat minder wordt, is het meteen aan het resultaat te zien. Geluk kig ziet ook de hogere legerlei ding dat Russen prima past in hetgeen de KRO wil uitdragen." En de kijkcijfers helpen ook. Russen wordt gevolgd door een trouwe aanhang van ongeveer 700.000 mensen, die de serie met een stevige zeven waarde ren. Daarmee komt Russen aar dig in de buurt van het zo ge roemde Oud Geld. Reden voor de KRO om volgend jaar weer twaalf nieuwe afleveringen te maken. „Dit jaar zijn er ook twaalf geproduceerd, maar slechts acht worden er uitge zonden. In het seizoen 2002/2003 gebeurt dat ook, zo dat we er acht overhouden voor het seizoen daarna", rekent Jan sen voor. Die zekerheid verdient de serie, vinden de makers. In de tweede jaargang is gebleken dat de ac teurs, die overigens allemaal doorgaan, de bedoelingen van de schrijvers (naast Lapinski rijn dat Simon de Waal, Dick van den Heuvel en Addy Weijers) steeds beter begrijpen. „In Rus sen zijn de karakters erg belang rijk", verduidelijkt Lapinski. kaanse regering. Maar blijven ze uitzenden, dan lopen ze de kans voor weinig vaderlandslievend te worden versleten. En erger nog: ze helpen de terroristen." Er is nog een andere reden om de video's van Bin Laden en de rijnen niet uit te zenden, meent De Wijk. Gecodeerde bood schappen of niet, de beelden rijn volgens de defensiespecia list op zich al opruiend genoeg. „Elke keer dat die opruiende toespraken worden uitgezon den, voelen veel islamieten zich gesterkt in hun opgave: het do den van Amerikanen. De kans is reëel dat het uitzenden van de videoboodschappen mensen in gevaar brengt. Ik zou nu niet graag hoofdredacteur rijn." Docent Vasterman vindt dat de televisiestations de beelden ge woon moeten uitzenden. „Ze moeten zich niets van hoger hand laten opleggen. Het is overduidelijk dat de Amerikaan se regering probeert de tegen partij monddood te maken. Laat de regering eerst maar eens met bewijzen of op rijn minst met aanwijzingen komen dat er ge heime boodschappen in de vi deo's zijn verstopt. Als een toe spraak van Bin Laden relevante informatie bevat, moet je dat ge woon uitzenden. Nieuws is nieuws. En daarbij komt dat de filmpjes sowieso door Arabische stations worden uitgezonden en direct op internet zullen ver schijnen, zodra ze beschikbaar rijn." „Het is zogeheten character driven' drama. Niet de plot staat op de voorgrond, maar de keu zes en innerlijke conflicten van de hoofdpersonen. De acteurs zijn de karakters veel beter gaan aanvoelen. De schrijvers hoeven zich ook niet meer te verant woorden als we Van der Scheur (gespeelde door Hans Dagelet, red.) met een lijk laten slepen. Ze begrijpen nu dat Van der Scheur dat gewoon doet." In de nieuwe afleveringen moet de nadruk nog meer komen te liggen op hetgeen in de hoofden van de politiemensen afspeelt. „Omdat per afleveringen meest al twee politiezaken aan bod kwamen, bleef er minder tijd over voor de uitwerking van de beleving. In de huidige reeks hebben we al één zaak ge schrapt", aldus Jansen. „Het moet nog meer psycholo gisch worden", vervolgt La pinski. „Nog meer laten zien wat het werk met de hoofdrol spelers doet. Aanvankelijk heb ben we het vooral in de familie sfeer gezocht, maar iedereen heeft maar één vader en één moeder. Dat houdt een keer op." Russen, vanavond 21.25 uur, Nederland 1, KRO. De laatste twee afleveringen van dit seizoen zijn te zien op 19 en 26 oktober. Behalve op Russen blijft de KRO zich ook concentreren op de 'betere Engelse detec tive-series'. Om deze traditie bij de katholieke omroep de komende jaren een vervolg te geven, werd deze week met de BBC een nieuw con tract afgesloten. Daardoor kan de KRO de komende ja ren beschikken over alle nieuwe detective-series die de Britse omroep gaat ma ken. Nu is al bekend dat daartoe Waking the dead, NCS en Inspector Linley be horen. Verder krijgt de KRO ook nieuwe afleveringen van de al bestaande series Silent witness, Dalriel Pascoe en Murder in mind. Hilversum - Het werd eergis teren aangekondigd alsof hij een griepje had, maar in feite is RTL 4-presentator Henk van Dorp niet riek. Hij heeft echter rijn been gebroken. Van Dorp moet zes weken in het gips lopen. Het is nog niet bekend wanneer hij weer aan het werk kan. De mede presentator van Barend Van Dorp is tussen Eemnes en Hilversum aangereden toen hij op de fiets reed. Een automobilist had Van Dorp ter hoogte van motel De Wit te Bergen over het hoofd ge zien. Henk van Dorp duikel de door de aanrijding over rijn fietsstuur en belandde vervolgens op het wegdek. Bij de val draaide rijn linkerbeen om. Bovendien is Van Dorps knieschijf gebroken en rijn rijn kniebanden beschadigd. Riks Ozinga is verslaafd aan nieuws. Foto: Ton Kastermans Riks Ozinga nieuwe presentator van Ontbijtradio Riks Ozinga (39 jaar) is sinds 2 juli de nieuwe presentator van Ont bijtradio, elke ochtend van zes tot negen uur 's op Radio 2. Zijn stem is inmiddels bekend bij het pu bliek, maar verder is er weinig van hem bekend. Ozinga snapt eigenlijk niet waarom iemand hem wil interviewen. „Wat heb ik nou te vertellen, ik ben geen be kende Nederlander en hoef dat ook niet zonodig te worden", al dus de radiopresentator. door Laura Wennekes Hoe bevalt het je bij ontbijtra dio? Ik vind het erg leuk. Ik was een beetje bang dat het programma iets te licht voor mij zou zijn, te veel entertainment. Maar in Ontbijtradio zit eigenlijk alles wat ik leuk vind, nieuws, mu ziek, interviews en gewoon ge zellig kletsen met de mensen. Het was lang geleden dat ik veel radio deed, ik moest het weer helemaal opnieuw ontdekken. Hoe ziet je werkdag er uit? Om half zes ben ik in de studio. Ik lees de kranten en bereid de uitzending voor. Tijdens de uit zending bespreken we welke nieuwsonderwerpen we om tien over zeven en acht brengen en welke gasten daarvoor moeten komen. Het programma is echt een trein. Na de uitzending ga ik naar de redactie om aan onder werpen te werken en e-mail te beantwoorden. Van tien tot elf hebben we redactievergadering, die vaak uitloopt. Dan ben ik klaar en aan het eind van de dag krijg ik een mailtje van de redac tie wat er gedaan is en nog ge daan moet worden. Is het moeilijk om zo vroeg in de studio te zitten? Ik sta om half vijf op en dat is geweldig, ha ha. Ik dacht dat ik geen ochtendmens was, ik maakte me er wel zorgen over. Alleen lichamelijk is het moeilijk om zo vroeg in slaap te vallen en te blijven. Daarom slaap ik 's middags ook een uurtje om fit te blijven. Hoe was het om het programma van Bert Kranenbarg over te ne men? Het was goed dat er een tijd tus sen zat voordat ik het van hem overnam. Hij had een goede naam bij het publiek. Dit zorgde bij mij wel voor wat onzeker heid, maar het gaat nu veel be ter. Ik heb de werkomgeving le ren kennen en kan meer van mezelf in nieuwe items stoppen. Dit is niet om van het verleden af te komen, maar een goed ra dioprogramma moet blijven vernieuwen. Hoe ben je bij de radio terechtge komen? Ik heb na de sociale academie jarenlang in een band gespeeld. Ook deed ik werk als barkeeper en disc-jockey. Toen kreeg de Utrechtse Vereniging van Pop muzikanten zendtijd op de pas gestartte locale omroep en kreeg ik de kans om met samen met een aantal bandleden een pro gramma te maken. Langzaam haakte iedereen af. Ik bleef met één vriend over en maakte pro gramma's met muziek en inter views bij Stadsomroep Utrecht. Door die ervaring kwam ik weer bij andere programma's terecht. Wat heb je met nieuws? Het grijpt me aan en houdt me bezig. Ik ben er aan verslaafd en dio dat krijg ik thuis vaak Ik ben nieuwslezer ge heb veel met actualiti NI werkt. In Ontbijtradio nier waarop het niem gebracht meer toeges het publiek. Wat heeft I hen voor gevolgen? H cru maar zo'n aanslaj ka is voor een nieuws Je probeert het nieuw mensen te brengen n zonder dat er een rot ming in het programi 2 Nf In het programma m week de eerste single t ins de luisteraars gepresei 0" het verhaal erachter. N jou eerste single? Dat was Get Back van les. Ik was geloof ik ti nt werd een aantal Beati opnieuw uitgebracht naar de platenzaak ei op goed geluk mee. ft muziek al eerder ontd de platenkoffer die va j[d naar mijn moeder en «1 naar mij ging. Hier za mp oude plaatjes in van! tot Fats Domino. Ik h 'e' brede muzieksmaak, gehouden, die loopt 1 20ste eeuw tot nu. Janw noeg kan ik moeilijk I Against the Machine i Vir radio draaien. 01 Ben je van plan langl radio te blijven? Ik wil dit nog heel lanjadi doen, er zit zoveel in.f1?: programma op hoog|8 heb nog nooit op ditliiei dio gemaakt. Ik ben efje tionist dus ik blijf bezr1® kan beter. De vraag i<kw lang ik het vol houd dMC tends te presenteren. F161 heb niks te klagen. Diter zen een luxe baantje. [02 ...Elk jaar heb je drie of vier nieuwe gezichten die stoere taal uitslaan in interviews. Valt het je ook op dat je na een paar sei zoenen niets meer van ze hoort?... Presentator Robert ten Brink in VARA TV Magazine ...We vragen mensen niet om ranzige dingen te doen zoals 'mag ik je bilnaad ruiken en ra den wie je bent'... Presentatrice Jennifer de Jong over de kritiek op het program ma Link in de Veronicagids ...Ik kan behoorlijk somber zijn maar tegelijkertijd schrijf ik op timistische teksten. Want ik wil niet dat anderen ook zo gaan denken als ik. Zo geweldig vind ik mezelf niet... Normaal- zanger Bennie Jolink in de NCRV Gids ..Als je een andere vrouw dan de jouwe kust kom je al in de hel! Wat moet het eenzaam zijn in de hemel... Henny Vrienten in Studio Ma gazine ...Zolang ik mezelf ken, ben ik altijd goudeerlijk geweest. En als ik wat te liegen heb, zal het André Hazes Foto: ANP wel voor mijn eigen bestwil zijn... Zanger André Hazes in HP/De Tijd Vier elke dag een feestje. Devies acteur Peter Tuinman in HP/De Tijd ...Tja, één foto met vrouw en kind en je bent meteen een bra ve huisvader... Acteur Antonie Kamerling in FHM ...Big Brother roept in Polen gro tere emoties op dan de zondagse preken. Heel gevaarlijk, die cul tuurvan voyeurisme... Poolse schrijver Adam Michnik in Vrij Nederland ...Ik kan niet meer terug naar vroeger, ik ben niet meer een anoniem mannetje in een zwembroek... Zwemmer Pieter van den Hoo- genband in Vrij Nederland ...Vijanden \houden je scherp. Het ergste wat je kan gebeuren, is dat iedereen je leuk en aardig vindt. Een beetje dobberen in een bad van liefde, ik moet er niet aan denken.. Schrijver Arnon Gi TM Elsevier ...Vroeger had de pas biecht afnam nog maar vandaag de pastoor Jambers mei 0 halen op de televisie- Belgische tv-present griet Hermans in VA gazine ...Sommige bedrijvei man personeel aan 0 een hele dag!... SBS6-presentatrice 1 Dijk over programn actie in VARA-TV Ma Uv ...Iedereen verwacht dat je als soapster ki ven in een galajurk, komt steevast van Mauritz vandaan.. Actrice Georgina V "J1 Nieuwe Revu ...Ik wilde werel worden. De volgende over vijf jaar. Ik ben toppunt van mijn ben als coach héél n ale dan vijfjaar wachten Bondscoach Louis Sportweek

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 10