Punctualiteit NS op dieptepunt ECONOMIE Amerikanen winnen Nobelprijs economie met theorie over informatie-ongelijkheid Spaarhypotheek meer in trek Oordeel van reizigers was ook nog nooit zo slecht Kantoor onderweg Japanse vakbond dreigt ABN Amro met rechter eur weg TG Petten Postbode wordt goedkopere arbeidskracht Megaboete voor DaimlerChrysler Animo overstap naar andere stroomleverancier is klein TNO en RTVM mogen op de vrije markt blijven concurreren Euro wordt wereldmunt schrapt ~jo banen "T de Philips-fabriek Efcch-Limburgse Has- nen nog voor het Jjtjaar 750 banen, «.de directie laten we- (jf een wereldwijde joperatie 592 banen Jwijnen. De extra |n nodig om het be- .je termijn weer ge ien, en de toekomst 2Jeltse vestiging veilig maakte de directie ;nd. In de Philips- jsselt worden on- •rewritable-drives werken 2.100 men- de van »ij grenzen H maandag 15 okto- i België-Frankrijk of amburg wil passe- kkades van vracht- feurs verwachten, jlaats in het kader 1 mationale actiedag rkdruk die chauf- cvinden. Nederland- is doen niet mee. Ze 'alleen in een chauf- ant bij Oldenzaal. jenoten heeft minis- >os een open brief larin de eisen van rs op een rij worden {go-doos ind speeltje In Amsterdam J ninvijfleeftijdsca- t ;t beste speelgoed jekendgemaakt. naar was Lego met tielberg Moviema- ;elwaarde 499,-. lades mocht de 'de afgelopen weken kiezen. In de cate- t r koos het publiek Smart 79,95), i ische variant van i lectro-spel. In de j orie (4-6) jaar won net 'Ik leer schrij- een speelse ma- ijven te oefenen, tie step-skate- hboard genaamd de firma Mattel bij de junior-cate- ir). In de laatste werd de Monopoly 99,95) gekozen. redt sites i Intemetprovider 1 iet heeft vannacht in 2000 per ongeluk i netsites van parti- 1 en te redden. Vol- Irijf zijn ongeveer rwruggehaald. Onge- ts konden niet wor- ïaald. Maar een }?jen hun site ook el- ïgen, zijn er uit- iö-geveer vijftig sites jjt aan. Het bedrijf i liaan te doen om de i2<lklanten weer aan :lpen. Gisteren ïoiijk dat het bedrijf üe sites van 2000 ^abonnees had ver- iopr een fout in de j°| 1 een programma io^ site-namen van systeem wissen. erboden in «elektronica 6j Europese Com- gisteren een fusie :anse elektronica- hneider en Legrand 'olgens Europees s Monti (Concur- zouden beide par- dominante rol spe- anse thuismarkt, rporal de groothan- N. lemen zou komen. j( nieuwe concern 2 eersende marktpo- verworven in on- i lanje, Italië, Groot- n Denemarken. donderdag 11 OKTOBER 2001 rotterdam/anp - Consumenten nemen ook op de hypotheek markt steeds minder risico. Het aandeel van de spaarhypotheek is dit jaar toegenomen ten nade le van de combinatielening waarbij een deel op beleggingen is gebaseerd. De interesse in de beleggingshypotheek is gestabi liseerd. Dat blijkt uit het jaarlijkse on derzoek Monitor Hypotheekbe- leid van onderzoeksbureau Blauw onder zevenhonderd mensen die recent een hypo theek afsloten of dat van plan zijn. De peiling wordt in de maanden juni, juli en augustus gehouden. Van de ondervraagden koos ne gentien procent voor de spaar hypotheek. Vorig jaar bedroeg dat percentage vijftien. De com binatiehypotheek blijft het po pulairst met 26 procent, maar een jaar eerder was dat nog 33 procent. De beleggingshypo theek was zowel in 2001 als 2000 voor negentien procent van de hypotheekafsluiters de juist vorm. De onzekere tijden op de beurs zorgen er voor dat consumen ten steeds voorzichtiger worden met geld. Het CBS constateerde begin oktober al dat de spaarzin in Nederland groot is in 2001. In de eerste acht maanden be droeg het totale Nederlandse spaarsaldo ƒ28,9 miljard, liefst dertien keer meer in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar. utrecht/anp - Steeds minder treinen rijden op tijd. Ook in de ogen van de reizigers. Dat blijkt uit het driemaandelijkse onder zoek naar de klanttevredenheid en punctualiteit van de Neder landse Spoorwegen (NS) dat gis teren is gepubliceerd. Meer dan twintig procent van de treinen vertrok niet volgens het spoor boekje. Nog nooit sinds de invoe ring van het onderzoek scoorden de NS zo slecht. In het derde kwartaal van dit jaar reed 79,1 procent van de treinen op tijd, tegen 81 procent vorig kwartaal. Bij de invoering van het onderzoek, derde kwar taal 2000, gold dat nog voor 86,7 procent. Ook de gerealiseerde aansluitingen hebben het laag ste niveau bereikt: 88,7 procent. Het aantal treinen dat niet reed, is gestegen tot 2,8 procent. De rapportcijfers die de reizigers in het derde kwartaal aan de NS gaven, zijn navenant. Voor op tijd rijden een 4,7 (vorig kwar taal 5,3), aansluitingen trein op trein een 5,6 (was 5,9), beschik baarheid zitplaats een 7,0 (was 6,9), informatie bij vertragingen een 5,5 (was 5,7) en klantge richtheid personeel een 6,3 (was 6,3). Ook het algemene oordeel van de reizigers heeft met een 6,0 een dieptepunt bereikt (was ooit 6,9). Het onderzoek wordt elk kwar taal uitgevoerd door de NS sa men met consumentenorgani saties en de overheid. Een NS- woordvoerster beaamt dat de klanten niet te spreken zijn over de dienstverlening. „Maar dat zijn wij zelf ook niet." De NS heeft voor twee miljard aan zwundrecht - Het nieuwe kantoor van het hijs- en bergingsbedrijf Mammoet-Van Seumeren is vanochtend op transport gegaan van Zwijndrecht naar Schiedam. Mammoet-Van Seumeren heeft een naam hoogt te houden als het gaat om bijzondere transporten. Het bedrijf was deze week ook in het nieuws met de berging van de kernonderzeeër Koersk. Fo to: ANP/Aad van Leeuwen. door onze correspondent Peter van Nuijsenburg tokyo - ABN Amro dreigt in To kyo voor de rechter te worden gesleept wegens het ontslag van honderd medewerkers. De Ja panse vakbond voor buiten lands bankpersoneel (JVBB) zei vanochtend tot deze stap te zul len overgaan als de bank zich morgenmiddag twaalf uur niet bereid verklaart tot nader over- leg. De bond noemt het optreden van de ABN Amro-top in Tokyo 'schandalig'. Men hekelt vooral de wijze waarop de medewer kers geïnformeerd werden en de onwil om voor een 'fatsoenlijke afvloeiingsregeling' te zorgen. Een woordvoerder van ABN Amro liet vanochtend weten dat volgens de Japanse arbeidswet geving is gehandeld. „We ont kennen dat wij het personeel niet correct behandeld heb ben," aldus de woordvoerder. De JVBB belegde gisteren in To kyo een persconferentie waarin zij haar visie gaf over de gang van zaken sinds de medewer kers van de investeringsafdeling (equities) op 26 september ont slag werd aangezegd. Dat is een opzienbarende stap in een land waar arbeidsconflicten door gaans via overleg achter geslo ten deuren worden opgelost. Het voornamelijk Japanse per soneel werd vorige maand door ABN Amro-topman Overmars in het Engels van het ontslag op de hoogte gebracht. De afdeling wordt opgeheven. Als reden noemde Overmars de grote ver liezen (1,9 miljard yen, 380 mil joen gulden) die de afdeling heeft gemaakt. De honderd man die moeten afvloeien werden voor de keus gesteld: bij vrijwil lig ontslag kregen ze drie maan den salaris mee; als ze weiger den wachtte hen gedwongen ontslag met slechts een maand extra salaris. Ze kregen tot vier oktober bedenktijd. Het perso neel werd met ingang van 27 september de toegang tot het kantoor ontzegd. De bedenktijd is tot morgen ver lengd. Dat was de enige conses- sie waartoe de bank bereid was. Ze weigerde de ontslagpremie te verhogen tot zes maanden sala ris, ofschoon de bank bij eerde re ontslagronden twee jaar extra salaris had uitgekeerd, aldus de bond. Het plotselinge ontslag van de honderd medewerkers wekte in bankkringen in Tokyo grote verbazing. ABN Amro had de afgelopen twee jaar specialis ten aangetrokken, juist om als investeringsbank in Japan een poot aan de grond te krijgen. De meeste medewerkers waren derhalve nog geen twee jaar in dienst. Hoe onverwacht het be sluit om de afdeling op te heffen was, blijkt ook het feit dat een paar weken eerder nog een duur betaalde kracht uit Engeland was geronseld. ill De directievoorzit- Nucleair Research ancy Group (NRG) Versteegh, is opge- is een dochter van inderzoek Centrum ïCN) en de Kema. over de koers van an het vertrek van swi grondslag. De be- gillen daar niet op r hij directievoorzit- werd, was Versteegh erkzaam bij het EC- Ificentrum legde een i terug het accent werkzaamheden op hergie. De nucleaire Werden, samen met _ja, ondergebracht bij G. Onder Versteegh —i commerciëlere en wdkere koers gaan va- i Kema zouden vol- wirs moeite hebben die dochter NRG in- 50 fes. ECN-directeur ceft bij NRG tijdelijk °°fen Versteegh over- door James McConlgal den haag - Wie op een economi sche markt opereert, beschikt maar zelden over dezelfde Infor matie als andere partijen op die markt. Wat de gevolgen zijn van die ongelijke informatie Is moei lijk voorspelbaar vanuit de tradi tionele economie. De drie Ameri kaanse economen die gisteren de Nobelprijs voor economie won nen, legden aan het begin van de jaren zeventig de basis voor de theorie van de Informatie econo mie, die inzichtelijk maakt hoe markten opereren bij aanwezig heid van ongelijke ('asymmetri sche') Informatie. „Het is al heel lang onderdeel van de economische weten schap, maar het is ontegenzeg lijk een prachtig stuk werk dat deze heren hebben verricht," luidt de eerste reactie van hoofddocent G. Post van de fa culteit economie aan de aan de Erasmus universiteit in Rotter dam. De Zweedse Academie voor We tenschappen kende de prijs toe aan George A. Akerlof (61), A. Michael Spence (58) en Joseph E. Stiglitz (58). Post is vooral de laatste naam opgevallen, omdat Stiglitz in 1999 opstapte bij de Wereldbank uit protest tegen De drie winnaars van de Nobelprijs voor de economie. Van links naar rechts Michael Spence, George Akerlof en Joseph Stiglitz. Foto: EPA/Pressens Bild het beleid van deze internatio nale instelling, dat hij te star en te eenzijdig vond. Alle drie laureaten zijn bekend geworden om de introductie in de traditionele economische wetenschap van elementen die lastig te kwantificeren zijn, en dus niet goed in bestaande mo dellen pasten. Ze ontwikkelden een algemene theorie daarvoor, die zowel aan de aanbod- als aan de vraagzijde laat zien wat er gebeurt, en waarom, als marktpartijen vanuit geheel ver schillende informatieposities opereren. In het toekenningsrapport wordt dat als volgt omschreven: „Degene die geld leent weet meer van zijn financiële positie dan degene die het geld be schikbaar stelt, directeuren we ten meer van hun bedrijf dan de aandeelhouders, een verzeke ringnemer weet meer van zijn mogelijke risico's dan een verze- De drie economen hebben voor al deze verschijnselen een alge mene theorie ontwikkeld, die werkt voor zowel traditionele landbouwmarkten in ontwikke lingslanden als voor de financië le markten van het rijke Westen. Post: „Het is geen verrassende toekenning in de zin dat het om een bekend en belangrijk gebied in de economische wetenschap gaat. Maar in de wetenschap duurt het vaak lang voor duide lijk wordt hoe belangrijk be paald onderzoek en bepaalde theorievorming is geweest." Akerlof, van de universiteit van Californië in Berkely, heeft re centelijk onderzoek verricht naar elementen van sociologie en sociaal-psychologie die op de economie van invloed zijn. Spence, van de Stanford univer siteit, is van huis uit econome trist en werkte op het gebied van bedrijfseconomie. Stiglitz van de Columbia universiteit was ook economisch adviseur van presi dent Bill Clinton. den haag/gpd - Postbodes worden in de toekomst veel minder gekwalificeerde en dus lager betaalde krachten. TPG, moederbedrijf van PTT Post, wil vanaf 2003 bezuini gen op de loonkosten. Automatisering van het post sorteren moet de komende jaren een deel van het werk van de postbesteller overne men. TPG denkt hiermee in 2008 een besparing te berei ken van 583 miljoen gulden. Het gaat om 'zeer voorlopige' berekeningen'. Tegen beleggingsanalisten zei TPG vorige maand dat de postbezorging op termijn 20 procent goedkoper moet. Per jaar moeten de kosten 4 tot 5 procent omlaag via natuurlijk verloop. TPG zegt niet te wil len snijden in de dienstverle ning aan de klant. „Het gaat om het proces van de bezor ging zelf" Het bedrijf constateert dat het werk van postbodes de laatste jaren snel eenvoudiger is geworden, door meer elec- tronische post, oprukkende automatisering en minder aangetekende stukken. Bij PTT Post werken ongeveer 40.000 postbodes. PTT-bestuurder Meindert van den Berg (Abvakabo FNV) zegt dat het plan past in het al jaren durende streven naar meer efficiency en kos tenbesparing. Dat is al be gonnen bij net invoeren van de postcode. „Het vak van postbode, dat vroeger veel kennis van zaken vereiste, is de afgelopen jaren tot op het bot uitgeldeed. Hij hoeft al leen nog maar post in brie venbussen te gooien. Er wordt al heel lang ge knaagd aan de functie-eisen voor postbodes. Wij zullen TPG aanspreken op zijn plicht mensen volwaardige banen te geven tegen fat soenlijke arbeidsvoorwaar den." De Centrale Ondernemings raad van TPG is nog niet op de hoogte gesteld van het toekomstscenario. „Wij kun nen er dus ook nog niet op reageren", aldus vooriztter J. Bierenbroodspot. nieuwe treinen besteld, maar die komen pas vanaf volgend jaar op de rails. Vandaag zijn wel het eerste van 150 gereviseerde rijtuigen van Deutsche Bahn in ontvangst. Deze rijtuigen zijn maar beperkt inzetbaar. Ze hebben kleine toe gangsdeuren, waardoor het 'proppen' is bij in- en uitstap pen. De rijtuigen worden alleen op langere trajecten ingezet met weinig stops. In de 150 rijtuigen is in principe plaats voor 10.000 passagiers. Volgens een NS woordvoerder zit het bedrijf 'met smart' op de rijtuigen te wachten. Ze bieden plaats aan 10.000 reizigers. Min stens tien procent van de trei nen van NS is in onderhoud en dat lijkt alleen maar meer te worden. „De laatste twee jaar wordt er veel meer gereden met de treinen die we hebben", legt de woordvoerder uit. Onder houd is daardoor vaker noodza kelijk. NS investeert in totaal 125 miljoen gulden in de Duitse rij tuigen. Het bedrijf beraadt zich op een bestelling voor nieuwe stoptreinen brussel/gpd - De Europese Commissie legt autofabrikant DaimlerChrysler een boete op van 158 miljoen gulden wegens illegale prijsafspraken en het blokkeren van de vrije handel in personenwagens. Het is de vier de keer in vier jaar tijd dat de Commissie een autofabrikant aanpakt. „Als een automobilist de verkeersregels overtreedt, schrijft de politie een boete uit. Als een autofabrikant de con currentieregels overtreedt, doen wij dat", verdedigde Europees Commissaris Monti (concurren tie) gisteren het besluit. DaimlerChrysler wordt verwe ten in de jaren negentig stelsel matig een eerlijke autohandel gefrustreerd te hebben. Zo werd het de Mercedesdealers in Duitsland verboden auto's bui ten de hen toegewezen gebie den te verkopen. Prijsconcur rentie werd op die manier be perkt. Verder belemmerde het hoofdkantoor van Daimler Chrysler de verkoop van Merce- dessen aan onafhankelijke lea semaatschappijen. In België be perkte DaimlerChrysler de hoogte van de korting bij aan koop van een nieuwe wagen. De Commissie - het dagelijks bestuur van de Europese Unie - betitelt deze inbreuken op EU- concurrentieregels als 'zeer ern stig"De boete van 158 miljoen gulden (72 miljoen euro) is de derde hoogste die de Commissie ooit oplegde. Volkswagen staat nog steeds bovenaan met een boete van tweehonderd miljoen gulden wegens concurrentiever valsing. Tetrapak (verpakkingen) volgt met 165 miljoen. arnhem/gpd - Middelgrote be drijven staan niet te trappelen om van stroomleverancier te wisselen. Naar schatting stapt tussen de tien en twintig pro cent van deze bedrijven volgend jaar over naar een andere leve rancier. Dat heeft het Platform Versnelling Liberalisering Ener giemarkt gisteren bekendge maakt (PTT). Ongeveer 65.000 bedrijven mo gen per 1 januari overstappen omdat hun jaarlijkse stroomre kening hoger is dan dertigdui zend gulden. Zo'n 25.000 bedrij ven zijn verplicht - ook al blijven ze bij hun huidige leverancier - een nieuwe meter aan te schaf fen. Slechts een op de drie heeft dat tot nu toe gedaan. De nieuwe meters zijn op af stand leesbaar. Zo kunnen ener giebedrijven hun inkoopbeleid beter afstemmen op het ver bruik van hun klanten. Als de bedrijven na 1 april nog geen aanstalten hebben gemaakt om een nieuwe meter te plaatsen, lopen ze het risico van straf. Volgens PVE-voorzitter Dik kan daarbij worden gedacht aan een hogere stroomprijs. Het probleem is niet alleen te wijten aan laksheid bij bedrij ven, maar ook aan de beperkte capaciteit bij installatiebedrij ven. De norm van vijf dagen, waarbij de omschakeling van de oude naar de nieuwe stroomle verancier moet plaatsvinden, zal niet altijd worden gehaald. De energiebedrijven zijn nog bezig hun geautomatiseerde klanten administraties aan te passen aan de geliberaliseerde markt. In sommige gevallen zal de overstap daarom twee tot drie weken kunnen duren. Inmiddels telt Nederland 610.000 klanten voor groene stroom, drie keer zoveel als be gin dit jaar. Met de binnenland se productie van duurzaam op gewekte stroom kunnen deze klanten worden bediend. Als de belangstelling blijft groeien moet Nederland groene stroom gaan importeren uit Duitsland, Scandinavië en Engeland. den haag/anp - Het onder- zoeksinstituut TNO, universitei ten en milieuonderzoeksbureau RIVM mogen onder voorwaar den blijven opereren op de vrije markt. Het kabinet maakt voor hen een uitzondering in de nieuwe wet Markt en Overheid. De wet wordt morgen voorge legd aan de ministerraad. Het ministerie van economische zaken wil met de wet valse con currentie tussen overheidsbe drijven en ondernemingen uit de vrije markt aan banden leg gen. Voor TNO, het RIVM en de Nederlandse universiteiten wordt een uitzondering ge maakt. Volgens het ministerie hebben de instellingen een sleu telfunctie in de kennis- en tech nologie-ontwikkeling in Neder land. Ze zijn daardoor, vindt het ministerie, van groot econo misch belang, en ze mogen zich op het gebied van kennisover dracht blijven begeven in de marktsector. Bedrijven kunnen straks bij de NMa klagen als ze zich gedwarsboomd voelen door de overheid door Cees Manden De euro is ons geld, zegt de Eu ropese Centrale Bank. Maar een groot deel komt straks In andere handen. Handen waarin je die munt niet direct zou verwach ten. De euro wordt ook de munt voor Turken, Senegalezen, Bul garen en nog veel meer exoti sche volkeren, ook al zijn ze geen lid van de 'club'. De reden Is dat ze zich nu al bedienen van munten uit de eurozone. Nog 8i dagen Neem de Duitse mark. Zo'n der tig tot veertig procent van de Duitse marken circuleren buiten de eurozone, voornamelijk In Turkije, Bulgarije, Roemenië en de republieken die tot het vroe gere Joegoslavië behoorden. De mark is na de dollar het geld dat het meest buiten het eigen land wordt gebruikt. De Franse franc is ook betaalmiddel in Senegal, Algerije en Ivoorkust, naast de officiële munt de 'franc CFA'. Dat de mark en de franc In die landen wordt gebruikbaar is niets mis mee, het geWurt le gaal. Maar iedereen die dat Eu ropese geld nu heeft moet wel op tijd over op de euro. Vandaar dat ae ECB tot diep ln Afrika en in Klein Azië de euroboodschap moet verkondigen. Daarbij wordt de nadruk gelegd op de echtheidskenmerken van het euro-papiergeld. Nu al wordt gemeld dat het criminele circuit zijn voorraadje valse marken en francs bij voorkeur ln die landen probeert te slijten omdat daar geen controle is. Datzelfde geldt straks ook voor de valse euro. In de eurozone zullen zeker ln het begin de grote euro-coupures worden getest op echtheid. In de bazaar van Dakar gebeurt dat natuurlijk niet, terwijl ook daar de euro betaalmiddel zal wor den. De euro wordt een wereld- munt.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9