Controle op aankomende reiziger BIN N EN-BUITEN LAND Vergrijzende Tories liggen nog wel even aan lager wal Washington Post looft beveiliging op Schiphol Koersk in haven Moermansk Koning Zahir maakt Rome nerveus Afghanen Nederland doen mee aan vorming regering Berlusconi maatje te klein voor staatsman 'JSF moet F16 opvolgen' De Woonbeurs Amsterdam Nobelprijs voor geneesmiddelen thok ken ^Tussen Bergen en Ji Zee heeft zich giste- ihte aardbeving voor- algens B. Dost van jhad de aardschok jvan 2,7 op de Schaal jr. De regio Alkmaar U vorige maand op- loor aardschokken, oorzaak is gaswin- chte arts fi-actief - De directie van de fodhoven heeft een uts op non-actief ge- ppenbaar ministerie le man ervan dat hij |2 seksueel aan een eeft vergrepen. De f' it dit. Hij werkte huisarts in Nieu- DONDERDAG 11 OKTOBER 2001 door Richard Mooyman-ANP schiphol - De controle op aanko mende passagiers op Schiphol is verscherpt. Reizigers vanuit bui tenlandse bestemmingen waar de beveiliging onvoldoende is, worden bij de gate aan een extra onderzoek onderworpen. Dit om te verhinderen dat zij eventueel meegesmokkelde wapens op Schiphol doorgeven. Door de onlangs ingevoerde op zet van de beveiliging op Schip hol is het in theorie mogelijk dat vertrekkende reizigers na de se curity-check een wapen aanne men van een aankomende pas sagier. De veiligheidscontrole bij het instappen is eerder dit jaar namelijk afgeschaft. In plaats daarvan worden de rei zigers op Schiphol veel eerder, namelijk direct na het inchec ken, centraal gecontroleerd. Na de aanslagen in de VS zijn overi gens meteen al de controles op vertrekkende reizigers bij de ga- te opnieuw ingevoerd voor ge voelige bestemmingen, zoals de VS en het Midden-Oosten. De Europese Commissie wil een internationaal team van des kundigen samenstellen, dat na gaat of de luchthavens de voor geschreven veiligheidsmaatre gelen naleven. Het team bestaat uit specialisten uit de lidstaten, aangevuld met vertegenwoordi gers namens de Commissie, zo heeft eurocommissaris De Pala- cio (transport) gisteren meege deeld. De Commissie, het dagelijks be stuur van de EU, is akkoord ge gaan met voorstellen voor meer veiligheid. Ze behelzen onder meer het scheiden van aanko mende en vertrekkende passa giers. Als dat niet mogelijk is - zoals op Schiphol - moeten ver trekkende reizigers vlak voor de ingang van het vliegtuig worden gecontroleerd. Schiphol zou bij deze opzet het nieuwe centrale beveiligingssys teem weer moeten terugdraaien. Volgens een woordvoerster van de luchthaven is daarover in Brussel voor zover bekend ech ter nog geen formeel besluit ge nomen. „Maar als dat verplicht wordt, zullen we ons daaraan uiteraard moeten houden." De Commissie ging ook akkoord met De Palacio's ideeën voor (beperkte) steun aan luchtvaart maatschappijen. De Commissie staat alleen toe dat maatschap pijen financiële steun krijgen voor de periode van 11 tot 15 september, toen vliegen op de VS niet mogelijk was. Ook wordt de staatsgarantie voor verzeke ringen voor de sector verlengd tot eind dit jaar. if geëist huisarts het aan justitie ligt i-jarige ex-huisarts rie maanden de cel t hij zes maanden elijk wegens hulp bij Die straffen eiste de i justitie gisteren iitbank in Assen. De jrdt door justitie ver at hij in januari vorig orgvuldige wijze zou loipen bij de zelf- een 81-jarige inwo- lerveen. Hij verstrek- lel pentobarbital. hof wijst claims af t Hooggerechtshof eft vandaag een eis •derlandse krijgsge- roor schadevergoe- uses afgewezen. Tot :rs, zeven voormali- rangenen en een ;edwongen werd :e zijn, behoorde de in februari den oud-voorzitter ïting Japanse Ere- den bij igelukken e helikopteronge- ben dinsdag in Italië il zes mensen het le- Eerst botste tussen Pisa een traumahe- iichte mist op een :e piloten en drie cwamen daarbij om. e bij Cuneo in het n een tweede heli- De piloot, die al- toestel zat, was op gruwelijke I opjongen HRO - In Brazilië is m jongen (13) gecas- aarna vermoord, n werd gevonden in de omgeving van de lis. Sinds 1991 zijn I twintig kinderen uit ;n in Brazilië gecas- n het leven ge- ïsenrechtenorgani- izilië beschuldigen rvan veel te weinig te e opsporing van de februari is er één ar- icht, maar de moor- ewoon door. d village iki dicht Exploitant Huis Ten 'an het in proble- cte Holland Village in :hrapt honderd ba- t het themapark aan n het jaar. Deze n maken deel uit van igsproject. Naar ver tillen de banken, Industrial Bank of meer dan 20 miljard iljoen gulden) aan rijtschelden. Een: ag scholden de ban- rt van dit jaar al lent Sri naar huis President Kumara- Sri Lanka heeft giste- lement naar huis ge- deed dat omdat haar itevende op een ne- le kamer, nadat en- 'an haar partij naar e waren overgelo- ag zou het parie nen over een door e ingediende motie uwen. lig zoek in i Spanje en chartervliegtuig ensen aan boord dat i naar Algerije is gis- ïpe Spaanse oostkust ■t- Het toestel, eigen- ft bedrijf Flightline, celona op weg naar >e Oran, toen het r radar verdween. Ie werd gisteravond 1 tot vanmorgen. moermansk - Onder een staalgrijze lucht is de Giant-4 gisteren met haar lugubere vracht de Koersk de haven van Rosljakovo, in de buurt van Moermansk, binnengevaren, aan wal gadegeslagen door nabestaanden van de 118 omgekomen opvarenden van de kernonderzeeër en talloze marinemensen. De Nederlandse bergers die de klus klaarden, zijn bedolven onder bloemen, taarten, faxen en e-mails. Particulieren, instellingen en zelfs concurrenten hebben de bergers uitvoerig gefeliciteerd. Foto: AP door onze correspondent Hans Geleijnse rome - Het onderdak dat Rome verschaft aan de 86-jarige Af ghaanse koning Mohammed Zahir Shah zorgt voor zenuwen bij de Italiaanse autoriteiten. Ze zijn bang dat de aanwezigheid van de vorst extremistische moslims kan aantrekken. De in 1973 verdreven koning onder houdt nauwe contacten met de Afghaanse oppositie, ter voorbe reiding op een nieuwe bestuurs structuur in Kabul als de Tali ban zouden worden verdreven. Op het moment werken de ko ning en zijn adviseurs vooral sa men met vertegenwoordigers van de tegen de Taliban strij dende Noordelijke Alliantie. Zijn woordvoerders benadrukten gisteren dat er echter geen spra ke zal zijn van uitsluiting van andere 'groepen uit de samenle ving'. Erg vlot verlopen de be sprekingen tussen de talloze groepen volgens ingewijden niet. Vooral vertegenwoordigers van de in het zuiden wonende Pashtun-meerderheid in het land zijn beducht voor de in vloed van de Noordelijke Allian tie. Dat zou ook de reden zijn om de 'Loya Jirga' - het in 1964 afgeschafte bestuur van stam hoofden en religieuze en politie ke leiders - pas te installeren als zeker is dat die in hoofdstad Ka- bul bijeen kan komen. „Geen enkele groep kan de hoofdstad als zijn bezit claimen", aldus een adviseur van de koning. Hamid Sidig, de in Duitsland woonachtige voorzitter van de Afghaanse vluchtelingenorgani satie, zei gisteren desgevraagd dat de koning 'in de huidige si tuatie' alleen met regeringsdele gaties praat. Maandag ontvangt hij zo'n delegatie uit Duitsland. Sidig, na 22 jaar samenwerking met de koning een vertrouwe ling, zei niets te weten over een bezoek van een delegatie van gevluchte Afghanen uit Neder land. Dat was aangekondigd door voorzitter Faquiri van de Fede ratie van Afghaanse Vluchtelin gen Organisaties in Nederland (Favon). Sidig zei Faquiri niet te kennen, en benadrukte dat de koning ook te maken heeft met de veiligheidsmaatregelen van Italië. „Zonder permissie komt er niemand bij hem", zei hij. Over de voortgang van het on derlinge overleg wilde hij niets meedelen. Maar dat de strijd vooral op het diplomatieke front plaatsvindt, blijkt uit een ko ninklijke brief die binnenkort naar VN-topman Annan gaat. Over de inhoud wilde Sidig niets zeggen, maar volgens ingewij den gaat het om het vraagstuk van erkenning van een nieuwe Afghaanse regering. den haag/gpd - De Afghaanse vluchtelingen in Nederland gaan actief deelnemen aan de vorming van een nieuwe rege ring in Afghanistan als daar het Taliban-regime is verslagen. Za terdag, tijdens een bezoek aan de oude koning Zahir Shah in Rome, zal een delegatie van vluchtelingen een pleidooi hou den voor de vorming van een nieuwe democratische regering. „We willen een gekozen rege ring. De intellectuelen en tech nocraten die zijn gevlucht en verspreid over de wereld wonen, moeten daarin worden betrok ken. Een bewaker met een machinegeweer staat voor het huis van koning Zahir Shah in een Romeinse villa wijk. Foto: AP/Pier Paolo Cito Dat standpunt zullen we de ko ning meedelen", zegt Rateb Fa quiri, de vice-voorzitter van de Favon, de Federatie van Af ghaanse Vluchtelingenorganisa ties in Nederland. De democraat Faquiri sluit niet uit dat hijzelf deel gaat nemen in de regering. „Dat hangt af van de constitue rende raad, het soort regering dat er komt en de wil van de ko ning. Wat ik wil is gewoon deel nemen aan de wederopbouw van mijn land", zegt hij. Onder leiding van de koning zijn de verschillende groeperin gen die binnen en buiten het land strijden of oppositie vor men tegen de Taliban het begin deze maand eens geworden over een voorlopig bestuur voor het land. Er moet een hoge raad van nationale eenheid komen, een constitutionele raad, die de zogeheten Loya Jirga bijeen moet roepen. Die bestaat uit lo kale, etnische en militaire lei ders en religieuze voormannen. Deze vergadering benoemt dan een staatshoofd en een voorlo pige regering. De hoge raad van nationale eenheid wordt bin nenkort in Rome samengesteld. Tot nog toe heeft de koning voornamelijk met legercom mandanten gesproken en is het, volgens Faquiri hoog tijd dat de intellectuelen een stem in het kapittel krijgen. door Richard Mooyman schiphol - De beveiliging van Schiphol is uitstekend, zo meld de premier Kok vorige week na een werkbezoek. Kort daarop beweerde de Marechausseever eniging het tegendeel. De bevei liging van de nationale luchtha ven is onvoldoende, zo luidde de verontrustende boodschap. Kok krijgt nu steun uit onver dachte hoek. Volgens de gezag hebbende Amerikaanse krant Washington Post kunnen de VS nog heel wat leren van Neder land. Een verslaggever reisde daarvoor speciaal af naar de polder. Gezien door Amerikaan se bril is Schiphol een lichtend voorbeeld in deze steeds gevaar lijkere wereld. Volgens de krant beschikt Schiphol over een goed getraind korps veiligheidsbeambten, dat opereert onder streng over heidstoezicht. De functionaris sen spreken ook nog eens ver schillende talen. In tegenstelling tot de Amerikaanse collega's werken zij efficiënt en volgens gestandaardiseerde procedures, zo tekende de krant op. De beveiliging op Amerikaanse luchthavens is versnipperd om dat de vliegmaatschappijen ver antwoordelijk zijn. De functio narissen worden vaak slecht be taald. De krant pleit er dan ook voor de beveiliging net als in Nederland te standaardiseren, en onder direct toezicht van de overheid te plaatsen. Dat reporter maakt ook melding van een voorval tijdens zijn be zoek. Een Amerikaans echtpaar werd intensief ondervraagd over de arabische stempels in het paspoort van de man. Maar daarmee was het koppel niet van de Schiphol-beveiliging af. Het kreeg daarna nog eens twee paspoortcontroles en een con trole van de handbagage voor de kiezen. Het dagblad is verder gechar meerd van de hypermoderne irisscan waarmee Schiphol bin nenkort de identiteit van passa giers gaat controleren. Deze controletechniek door een sim pele blik in de camera is volgens deskundigen zowel veilig als snel. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Hij is klein, maar de schoudervullingen in een onge twijfeld peperduur maatpak ma ken hem breed. Met een veld heersblik overziet hij de pers zaal, zijn armen gespreid, zijn houding zo indrukwekkend mo gelijk. Hier staat een man die iets belangrijks gaat zeggen. Maar dat valt tegen. De Italiaan se premier Berlusconi is op be zoek bij de Europese Commissie in Brussel, en hij heeft voor de internationale pers maar één boodschap. „Het is allemaal één groot misverstand. Twee we ken geleden zorgde Berlusconi voor een diplomatiek schandaal, door in Berlijn te beweren dat de westerse beschaving superi eur is aan de islam. 'Barbaars en dom' reageerde de Belgische minister Michel van buitenlandse zaken onmiddel lijk. De Europese leiders rea geerden verrast, maar ze speel den toneel: een paar dagen eer der had Berlusconi tijdens een extra Europese top al beweerd dat het superieure christelijke erfgoed moet worden verdedigd tegen de oprukkende islam. Die woorden bleven binnenska mers, omdat de eenheid van de EU-leiders niet mocht worden doorbroken. Wat Berlusconi in Berlijn be toogde, staat op band. Het valt onmogelijk te ontkennen dat hij heeft gezegd wat hij heeft ge zegd, en toch ontkent hij het. En daarbij gebruikt hij de oudste en meest doorzichtige truc die er bestaat: de boodschapper krijgt de schuld. De journalisten hebben niet goed geluisterd, zijn woorden zijn verdraaid en de hele wereld is er vervolgens ingetrapt. „U bent in de val gelopen", verze kert hij de perszaal in Brussel. Een misverstand! Niemand is overtuigd, en dat maakt de Italiaanse premier wat onzeker. Hier staat een miljar dair die de baas is in Italië, en die via zijn commerciële tv-sta- tions ook nog eens bepaalt waar dat land naar kijkt en luistert. Hij oogt als een man die de we reld in zijn zak heeft, maar geld en macht maken hem niet tot de staatsman die serieus wordt genomen. Berlusconi zwijgt. Hij verwijst naar eerdere vage ver klaringen, en hij herhaalt zijn re frein: „Eén groot misverstand!" Voor de tientallen camera's laat hij de kans lopen een bood schap over het voetlicht te bren gen, om woorden van verzoe ning te spreken, of om zelfs maar duidelijk te maken wat hij dan wél heeft bedoeld. Hij komt niet verder dan gemeenplaat sen. Alle leiders van gematigde islamitische landen zijn mijn vrienden." En: „Italië zal bijdra gen aan de vrede in de wereld." Ineens lijken de schoudervullin gen veel te breed. den haag/gpd - Een Kamer meerderheid ziet het liefst de Amerikaanse Joint Strike Fighter (JSF) als opvolger van de F16. De JSF is technisch het beste voor de beste prijs, vinden PvdA en WD. De PvdA twijfelt er ech ter aan of de Nederlandse indu strie wel moet meebouwen aan de JSF. De WD wil van wel. CDA en D66 willen pas kiezen als het kabinet volgende maand zijn standpunt bekendmaakt. Een uitgelekt rapport van het Centraal Plan Bureau stelt dat Nederland niet mee moet doen aan de ontwikkeling van de JSF. De investeringen leveren nau welijks extra werk op. De 138 F16's moeten vanaf 2010 wor den vervangen. Dat kost 12 tot 14 miljard gulden. Er zijn drie kandidaten: de Eurofighter Typhoon, de Rafale en de JSF. (advertentie) Kom naar 9 t/m 14 oktober 2001 RAI Amsterdam di t/m vrij 10.00-22.00 uur za en zo 10.00-18.00 uur sponsors: Hypotheek Visie de CBW Erkende Woonwinkel Kijk ook op www.woonbeurs.nl door onze correspondent Harm Harkema Blackpool - Wat het CDA is voor Neder land, dat is de Conservatieve Partij voor Groot-Brittannië. In de vorige eeuw was het dé broedplaats van staatslieden en deelden de Tories de lakens uit, nu lig gen ze aan lager wal. Op het jaarlijkse partijcongres van Conservatieven in Blackpool bleek deze week dat ze daar nog lang niet weg zijn. Twintigduizend belangstellenden wer den er vooraf verwacht bij het Labour- congres in Brighton, en slechts zeven duizend bij dat van de Conservatieven in Blackpool. Het zijn cijfers die de hui dige machtsverhoudingen tekenen. Maar het kon in de praktijk nog erger. Als gevolg van de wereldcrisis werd het congres met een dag ingekort, en kre gen hoteliers de ene na de andere an nulering te verwerken. Zo'n driedui zend belangstellenden kwamen uitein delijk opdagen, een dieptepunt in de naoorlogse geschiedenis van de Tories. Bekende gezichten zaten er niet tussen. Alle coryfeeën uit het verleden, van Ed ward Heath tot Margaret Thatcher tot John Major, hadden verkozen thuis te blijven. Hetzij om de nieuwe partijlei der Iain Duncan Smith niet voor de voeten te lopen (Thatcher) hetzij uit protest tegen de rechtse, anti-Europese koers waarvoor de partij met Duncan Smith heeft gekozen (Heath en Major). Wat zich wel liet zien was een overmaat aan heren en dames op leeftijd die nog 'Yorkshire pudding' en slappe thee nut tigen, terwijl een steeds groter deel van de natie zich al lang bekeerd heeft tot pizza en cappucino. Zij bevestigden de laatste statistieken over de Tories: de gemiddelde leeftijd van de leden is ge stegen tot boven de 65 jaar, en slechts twee procent bestaat uit vrouwen die jonger zijn dan 45 jaar. Jonge Conser vatieven die in Blackpool nog te zien waren, leken bovendien hun best te doen er zo bejaard mogelijk uit te zien. Een hunner is zeker de nieuwe partij leider, Duncan Smith (49), die oogt als een boekhouder, en die indruk niet wegneemt als hij zijn mond open doet. Pijnlijk was het om te zien dat de afge treden leider William Hague, die zich verantwoordelijk acht voor de in juni geleden desastreuze verkiezingsneder laag, een veel groter - en zelfs geestdrif tig - applaus kreeg dan zijn opvolger tij dens diens eerste grote congresspeech. Een 73-jarige afgevaardigde uit Hert fordshire: „Het is eigenlijk spijtig dat we William kwijt zijn. Als je Duncan Smith nu ziet, weet je zeker dat Tony Blair nog jarenlang in Downing Street blijft zitten." Malcolm Rifkind, oud-minister van binnenlandse zaken onder John Major, weet ook waarom: „Duncan Smith komt continu over als een intens seri euze persoon: hij kijkt ook altijd zeer bezorgd. Dat is een probleem in de po litiek, waar charisma, het teweeg bren gen van enige opwinding en persoon lijkheid van belang zijn. Hij heeft ook niets frivools over zich, terwijl het pu bliek dat toch graag ziet bij een potenti ële premier." Duncan Smith kreeg de handen dan ook slechts plichtmatig op elkaar. Zijn bijdrage over de strijd tegen het terro risme was een slap aftreksel van het kordate betoog dat premier Blair al we kenlang afsteekt. En met zijn inzet voor een nieuw binnenlands beleid wekte de nieuwe voorman, die op grond van zijn rechtse en anti-Europese voorkeuren door de achterban in het zadel is gehol pen, vooral verwarring. Van oudsher houdt de rechterflank de Tories van zo laag mogelijke belastin gen, in combinatie met een zo klein mogelijke overheid. Duncan Smith echter heeft verbetering van de publie ke voorzieningen, vooral onderwijs en volksgezondheid, bovenaan de agenda gezet. Niet alleen geeft hij daarmee im pliciet toe dat het vooral voorgaande Conservatieve regeringen zijn die ver antwoordelijk zijn voor de deplorabele staat waarin zorg en onderwijs verke ren, ook heeft hij inmiddels afstand ge nomen van zijn aanvankelijke belofte dat de belasting verder omlaag moet. Moeilijk te verteren voor het congres was ook dat de nieuwe partijleider juist op het vermaledijde Europese conti nent inspiratie wil opdoen voor het verbeteren van de publieke voorzienin gen. Verder blijken de onverwacht krachtdadige inspanningen van de nieuwe leider om extreemrechtse en xenofobe elementen uit de partij te zet ten niet bepaald tot de topprioriteiten van zijn achterban te horen. Slechts één keer tijdens zijn speech sloeg de applausmeter bovengemid deld uit. Dat was toen Duncan Smith eindelijk even ouderwets anti-Europee- se uit de hoek kwam, en deelname aan de euro tot in de eeuwigheid afwees. Dergelijke ferme taal had het congres veel vaker willen horen. Stockholm/ANP - De Nobelprijs voor Scheikunde is dÉjaar toe gekend aan de Amerikanen Ber ry Sharpless en William Knowles en de Japanner Ryoji Noyori. Het drietal wordt onderscheiden voor onderzoek dat wordt toe gepast bij de vervaardiging van antibiotica, ontstekingsremmers en hartmedicijnen. De drie hebben moleculen ont wikkeld die chemische proces sen zó sturen dat slechts één van twee mogelijke spiegelsym- metrische vormen van het eind product wordt aangemaakt. Veel moleculen hebben twee vormen die eikaars spiegelbeeld zijn. Voor geneesmiddelen is vaak slechts een van die vormen van waarde, de andere kan zelfs schadelijk zijn. Een voorbeeld daarvan was Softenon. De ene vorm werkte, het spiegelbeeld was zeer schadelijk.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 7