Derde geval miltvuur Florida BUITENLAND De mythe van een luchtoorlog Nu ook een Zuidelijke Alliantie actief VS: Bin Laden steunt terreurbeweging Azië VS benauwd voor geheime codes in video- opnames Al Jazeera Geen aanwijzingen voor bioterreur Blair op bezoek bij manschappen Leiders op Islamitische top voor moeilijke afweging ten met lel verbrand lhaanse burgers in pes Vardak en Ghazni jedselpaketten die de Jfcïi boven het land ïdropt in brand gesto- ébben zegslieden in j in het westen van vernomen van oogge- jkele honderden men- Celden de paketten {it in stapels en staken nd. Dinsdag noemde nse Taliban-ambas- akistan de voedsel- »n 'een belediging M^haanse volk'. rliegtuig chept J - Twee straaljagers, C, bij de luchtaanvallen Ijistan hebben zon- een lijnvlucht van ■.onderschept boven te Oceaan. De piloot I eing 747, op weg van ^aar Frankfurt, had ase militairen meege- »ijn vliegtuig de regio Ufegers kwamen zo het alarmsysteem %igen werd geacti- Areiligheid van de pas- volgens een woord- fet in gevaar geweest. ic 'tel Dag jrdenking Gcn - Elf september Sferkende nationale Herdenking, als het avYorkse afgevaardig- 3sella ligt. Hij heeft ^et steun van 22 ande- lleden daartoe een tel ingediend. De dag -hem te vergelijken Harbor Remembran- 7 december. Japanse «loten vernietigden ;in 1941 de Ameri- irinehaven Pearl Har- jtille Oceaan. iofkwartier >pen - Vanaf vandaag kun- ;en het hoofdkwartier pnigde Naties in New pezichtigen. Sinds de op 11 september op Trade Center was het tier gesloten voor nders. Het gebouw ènigde Naties is een bgrijkste toeristi- ties van New York. idleidingen zijn wel irkingen verbonden, ielen van het gebouw t bezocht worden, (ouwen, waar zo'n en werken, zijn in de Ie aanslagen twee cueerd. I op Duits l Riyad i man heeft dinsdag ivcocktail naar een gegooid. De Duitsers [edeerd. Dat hebben a in Riyad gisteren naakt. De Duitse am- de Saudische hoofd je Duitsers in Saudi- geraden voorzichtig aanvaller wierp een n brandende vloei- e auto van de Duit- rt na zonsondergang ten naar hun wo- ins de diplomaten is te aanslag op wester- audi-Arabië sinds de en in New York en t DONDERDAG 11 OKTOBER 2001 door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Er zijn miltvuur sporen geconstateerd bij een der de medewerker van American Media Inc. in Boca Raton, Florida. Het gaat om een 35-jarige vrouw, die is opgenomen in het zieken huis. De FBI gaat nu definitief uit van een misdaad. Er zijn volgens Hector Pasquera, de leider van het FBI-onderzoek, echter geen aanwijzingen voor bioterrorisme. Vorige week overleed de 63-jari- ge Robert Stevens, fotoredacteur van het bedrijf, aan miltvuur. Bij een 70-jarige postmedewerker werden vervolgens ook bacillen aangetroffen, alhoewel hij geen symptomen vertoonde. De FBI heeft het gebouw onderzocht op aanwezigheid van anthraxspo- ren, maar heeft ze tot nu toe al leen aangetroffen op het toet senbord van de fotoredacteur. Ook bij Stevens thuis is niets aangetroffen. Volgens de FBI staat vast dat de anthrax zich beperkt tot American Media Inc. Meer dan duizend medewerkers en hun familieleden of gasten die het mediagebouw hebben bezocht zijn de afgelopen dagen onderzocht op aanwezigheid van de bacterie in hun neus- slijm. De 35-jarige vrouw testte positief. De afgelopen dagen heeft de FBI onderzocht of de bacillen af komstig waren van een natuur lijke stam, of dat ze waren ge manipuleerd. Voorlopige tests wijzen volgens anonieme bron nen in verschillende Amerikaan se media op een verband met bacillen die zijn gekweekt in een laboratorium in Iowa. Miltvuur is niet besmettelijk, waardoor er geen sprake is van een gevaar voor de volksge zondheid, zeggen de autoritei ten in Florida. Alle medewerkers die in contact kunnen zijn ge weest met de miltvuurbacteriën in het gebouw, worden niet al leen getest maar krijgen ook het antibioticum Cipro. Dan kun nen ze de ziekte niet ontwikke len, ook al blijkt uit het onder zoek dat ze de bacillen hebben. Desondanks is er ongerustheid in de omgeving, vooral ingege ven door het verblijf van ver schillende 11-september-terro- risten in de buurt van Boca Ra- ton. De FBI heeft al hun verblijf plaatsen, auto's en bezittingen - inclusief de koffer van Moham med Atta - onderzocht op an- thraxbacillen maar niets aange troffen. Directeur David Pecker van American Media Inc., dat boule vardbladen uitgeeft waarin on der meer denigrerend werd ge schreven over het seksleven van Osama bin Laden, denkt dat zijn bedrijf het doelwit was van ter roristen. De FBI benadrukt dat ze geen enkel verband heeft kunnen leggen met 11 septem ber. Vanwege de beperkte om vang lijkt het niet op een bioter- reurdaad, heeft een expert van het departement van gezond heid gisteren verklaard tegen le den van het Congres. „Dan zou den er veel meer mensen ziek moeten zijn geworden, en dat is niet het geval." door onze correspondent Harald Doornbos peshawar - Tevreden kijkend bladeren Yasin Kasib en een van zijn in uniform gestoken com mandanten door een paar dikke notitieblokken. Op elke pagina staan namen, adressen en fo to's. „Onze nieuwste recruten", zegt Kasib met gepaste trots. „De dagen van de Taliban zijn geteld. Daar zullen wij wel voor zorgen." Ontmoet Afghanistans nieuwste verzetsgroep: de Zuidelijke Alli antie. In het spoor van de Noor delijke Alliantie, die vanuit en kele bevrijde gebieden in het noorden van Afghanistan vecht tegen de Taliban, proberen nu ook anti-Talibankrachten vanuit het buurland Pakistan hun krachten te bundelen en op de ze manier het terroristenregime van de Taliban te breken vanuit het zuiden. „We nemen de Taliban in de tang. Wij vanuit het zuiden, de Noordelijke Alliantie vanuit het noorden", aldus Kasib, die aan het hoofd staat van 45 politieke en militaire groeperingen die gezamenlijk de Zuidelijke Alli antie vormen. De vlaggen en uniformen van dit nieuwe leger worden op dit moment door kleermakers ge maakt in de Noord-Pakistaanse stad Peshawar. In Pakistan heeft de Zuidelijke Alliantie militaire trainingskampen. Wapendepots bestaan op geheime plaatsen in Pakistan en Afghanistan. Vol gens Kasib kan zijn Zuidelijke Alliantie rekenen op tussen de 6000 en 20.000 soldaten. „Wij willen vrede en dat kan alleen maar als we van de Taliban af komen. Religie heeft al zoveel kapot gemaakt in Afghanistan. Dat gaan wij veranderen." Maar de Zuidelijke Alliantie is niet alleen bedoeld om af te re kenen met de Taliban en Osama bin Laden. Volgens sommigen hier wordt de groepering van Kasib door Pakistan gespon sord. Dit om zo te voorkomen dat de Noordelijke Alliantie een regering gaat vormen op het moment dat de Taliban weg is. Pakistans president Pervez Mus harraf waarschuwde in zijn toe spraak van afgelopen maandag al voor een te grote rol van de Noordelijke Alliantie in een post-Taliban Afghanistan. Pakistan, dat tot de aanslagen van 11 september de grote bondgenoot was van de Taliban, moet namelijk niets hebben van de Noordelijke Alliantie. Niet al leen omdat de Noordelijke Alli antie wordt gesteund door aartsvijand India, maar meer nog vanwege de etnische sa menstelling van de Noordelijke Alliantie. De rebellen in het noorden be staan met name uit etnische Tadzjieken, etnische Oezbeken en Hazara's die niet, zoals de Pakistanen, sunnitische maar sji'itische moslims zijn. Een Pakistaanse diplomaat in de hoofdstad Islamabad zegt: „Musharraf weet dat de Taliban gaat verliezen. Als de Noordelij ke Alliantie een nieuwe regering gaat vormen, dan heeft Pakistan er weer een vijandige buur bij. Naast India, Iran en Afghanis tan; omgeven door vijanden dus. Dat wil Musharraf voorko men." Er is nog een ander probleem: De Noordelijke en de Zuidelijke Allianties zijn volstrekt geen vrienden van elkaar en delen slechts hun haat tegen de Tali ban. Geen van de oppositiegroe pen zal accepteren dat de ander op eigen houtje een nieuwe re gering uitroept. Hierdoor dreigt er weer een terugval naar het al oude concept van de 'krijgshe ren oorlog', een scenario dat Af ghanistan al zo vaak heeft ge zien. Vanuit het noorden en het zui den proberen nu twee rivalise rende rebellenlegers op te ruk ken naar Kabul. Wie er het eerst is, krijgt het voor het zeggen. En zoals altijd: Er kan er maar één winnen. De Britse premier Tony Blair spreekt Britse militairen toe, gisteren tijdens zijn bezoek aan Oman. Circa 20.000 Britten nemen daar deel aan de oefening Sw'rft Sword II. Foto: AP/Sinead Lynch washington/ap - Het Al Qaeda- netwerk van Osama bin Laden steunt moslimterreurbewegin gen in Indonesië, de Filipijnen en Maleisië, aldus Amerikaanse functionarissen die stellen dat Zuidoost-Azië een belangrijke 'ontmoetingsplaats' is voor de extremist. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Colin Po well liet echter weten dat geen militaire acties gepland zijn te gen bases van terroristen in de ze landen. Hij benadrukte wel dat de VS de 'terroristen zullen vinden, waar die zich ook bevin den'. Ook de Britse minister van buitenlandse zaken Jack Straw zei vandaag dat er geen plannen zijn voor een uitbreiding van de aanvalsacties buiten Afghanis tan. „Er staan geen plannen voor dergelijke aanvallen op de agenda", zei Straw. Volgens Straw beginnen de re gerende Taliban in Afghanistan als gevolg van de acties uit el kaar te vallen. „De kern van de Taliban zijn groepen van religi euze fanatici, maar daar om heen zitten krijgsheren die zich om er beter van te worden met het regime hebben verbonden. Een deel daarvan valt nu weg", zei de bewindsman. „Ik denk dat de slimmere mensen in het regime zich beginnen te realise ren dat zij tegenover iets staan waar zij nooit op hadden gere kend, een enorme vijandschap van de rest van de wereld." Een Amerikaanse zegsman stel de dat de VS bezig zijn te achter halen waar de aanhangers van Bin Laden buiten Afghanistan verblijven en dat de drie ge noemde landen ook op de lijst staan. Televisiezenders VS beperken uitzendingen Een wapen dat voor de Golfoorlog in elkaar werd gezet uit ou de kanonslopen kan beslissend zijn bij het vernietigen van schuilplaatsen in de bergen van Aghanistan. De lasergestuurde bommen kunnen zich door 6 meter rots boren en daarna alles vernietigend exploderen in een ruimte. GBU-28 'Buis'-bom: Ontworpen om verborgen doelen te vernietigen zoals de schuilplaats van Bin Laden in de berg grotten van Afghanistan. F-15E aanvals- vliegtuigen werpen bommen af F-15E Strike Eagle: Met een gevechtsbereik van slechts 1.270 km opereren de toestellen vanaf bases in Pakistanen voormalige Sovjet-republieken ten noorden van Afghanistan pare jtievleugels I Ontploffing: Ontsteking doet 300 kg Tritonal ontploffen. Door de huls is de explosieve kracht naar voren gericht •- Computer bestuurt J het projectiel met voorvleugels Laser I detector Doelwit: Wordt aangegeven met korte stoot laserlicht. De bom volgt het lichtspoor veroorzaakt door het laserlicht Doelrichter op de grond: In Afghanistan zal de doelrichter deel uitmaken van de speciale elite-eenheden "kCl die zich op het gevechtsterrein bevinden. J|_ Laserdoelaangever: Bereik: 300 meter VS/Rotterdams Dagblad/Bronnen o a Jane's Air-Launched Weapons door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De Amerikaanse regering heeft nieuwsmedia in de VS gevraagd voorzichtig te zijn met van tevoren opgeno men verklaringen- van Osama bin Laden en andere leden van het Al Qaeda-netwerk. In een gesprek met hoge mediafunctio- narissen heeft veiligheidsadvi seur Condoleezza Rice gewezen op het gevaar van 'codeberich ten'. „Op zijn best is de boodschap van Osama bin Laden propa ganda: een oproep om Amerika nen te doden. Op zijn ergst zou hij orders kunnen geven aan zijn volgelingen om zulke aan vallen in te zetten", aldus woordvoerder Ari Fleischer gis teren. Het is volgens hem niet de bedoeling om de pers in zijn vrijheid te beknotten, het gaat slechts om een verzoek om er verstandig mee om te gaan. Het Witte Huis heeft geen con crete aanwijzingen dat de band jes voor codes zijn gebruikt, maar wijst erop dat Al Qaeda maar weinig middelen heeft om de VS te bereiken en publiciteit is er een van. De New York Ti mes meldt vandaag dat de vijf belangrijkste nieuwszenders, ABC, CBS, NBC, CNN en Fox, vi deo's van Osama bin Laden of zijn woordvoerders niet meer integraal zullen uitzenden. Op roepen tot geweld tegen Ameri kanen zullen worden geschrapt. Het is niet eerder voorgekomen dat de media samen afspraken hebben gemaakt over hun uit- zendbeleid. Het verzoek van Rice kwam na de uitzending op de Amerikaan se tv dinsdag van een video waarin Sulaiman Abu Gheith, een woordvoerder namens Al Qaeda, de aanvallen op New York en Washington een goede daad noemde. De band was af komstig van de in golfstaat Katar gevestigde satelliet-televisiezen der Al Jazeera, die afgelopen zondag de verklaring van Osama bin Laden uitzond. De Amerikaanse regering heeft daarna Katar gevraagd de Arabi sche zender een beetje in 'te to men, omdat hij anti-Amerikaans zou zijn. De populaire zender die redactioneel onafhankelijk is, vindt dat ze juist goed werk doet door beide kanten aan het woord te laten. De zender is als een van de weinige buitenland se media nog toegelaten in Af ghanistan. Al Jazeera heeft gisteren laten weten dat het zijn berichtgeving niet verandert wegens Ameri kaanse kritiek. Directeur Mo hammad Jassem al-Ali zei dat 'we doorgaan zoals altijd'. Amerikaanse bases op zijn grondgebied - bleek de discre pantie tussen het leiderschap en de moslimbevolking nog eens. In betogingen, die lang niet overal zijn toegestaan, gaven de bewoners de afgelopen dagen een duidelijke boodschap aan hun leiders af. De islamitische leiders verkeren in een netelige positie. Aan de ene kant moeten ze de Amerika nen zien te overtuigen van hun onverminderde steun, aan de andere kant moeten ze hun be volking tevreden stellen. De isla mitische leiders waren daarom vanaf het begin zeer voorzichtig met steun aan de Amerikanen. In ruil voor steun achter de schermen hield Washington tot nu toe rekening met de gevoe- ligheden.Maar de Amerikanen maakten gisteren echter duide lijk niet aan alle verlangens te zullen tegemoetkomen. Sterker Minister Powell van buitenland se zaken sloot niet uit dat de al liantie overige islamitische lan den zal aanvallen, iets wat zijn ambtgenoten in Qatar ten scherpste veroordeelden. door onze correspondent Dora Rovers Cairo - Elk nieuw burgerslacht offer in de bombardementen op het islamitische Afghanistan be dreigt de stabiliteit van menig moslimland. De 56 leiders van de Islamitische Conferentie Or ganisatie (ICO) die gisteren bij een waren in Qatar, zijn er zich pijnlijk van bewust dat vergel dingsacties de anti-Amerikaanse stemming onder de ruim een miljard moslims die zij verte genwoordigen verder is aange wakkerd. Zelfs in de zeer gematigde Golf staat Oman trokken demon stranten twee dagen achtereen de straat op. Terwijl de antiwes terse leuzen door de straten schalden, ontving sultan Qa- boos de Britse premier Blair. Die bedankte het sultanaat voor zijn steun aan de an tit erreur cam pagne. Oman werd beloond voor de beschikbaarstelling van luchtmachtbases met een wa penverdrag met de VS. Tijdens de conferentie in Qatar - het schiereiland heeft eveneens NAVO vocht in Servië tegen 'speelgoedvliegtuigjes en ovens' door onze correspondent Cees van Zweeden nova pazova Nu Amerikaanse en Britse vliegtuigen Afghanistan bestoken, rijst de vraag hoe effec tief een moderne luchtoorlog is tegen grondtroepen. Voor een antwoord op die vraag hoeft niet verder te worden gekeken dan de laatste oorlog. In 1999 bombar deerden honderden NAVO-vlieg- tuigen gedurende elf weken Ser vië. Het resultaateen paar ver nietigde tanks en speelgoedvlieg tuigjes. Kort nadat de NAVO op 24 maart 1999 was begonnen met luchtaanvallen op Servië, kreeg Nikola Buljevic bezoek van een luchtmachtmajoor. Buljevic stond bekend als een hobbyist die bedreven was in het maken van houten vliegtuigmodellen. De majoor wilde weten of hij ook MiG-29's kon namaken, het meest geavanceerd gevechts vliegtuig. Al wat ze me als voorbeeld bo den, was een foto", zegt Bulje vic. „Maar het bleek verrassend eenvoudig een model te ma ken." Als Buljevic 'model' zegt, bedoelt hij een MiG-29 op ware grootte, een vliegtuig van 17,3 meter lang. Hij wil niet zeggen hoeveel van deze modellen hij met zeven andere amateurs produceerde tijdens de elf we ken durende oorlog, maar het waren er 'een hoop'. De modellen werden gemaakt van dunne platen aluminium, die Buljevic bij drukkerijen in de regio opkocht. Ze waren zó le vensecht dat zelfs Servische luchtmachtofficieren zich soms vergisten. „Toen we een model achter een tractor de lucht machtbasis op sleepten, vroeg een van de officieren aan een ondergeschikte waarom deze MiG niet bewapend was", zegt hij. „Een ander wilde weten waarom het toestel door een tractor getrokken werd. Kon de motor niet worden gestart?" Als Servische officieren vanaf enkele tientallen meters afstand al niet het verschil zagen, kon NAVO-piloten niet worden ver weten dat zij hun peperdure bommen op modellen wierpen. De luchtmachtbasis Batajnovica nabij Nova Pazova, de grootste in het land, werd elf weken lang dagelijks gebombardeerd. Maar het enige dat de Navo trof, wa ren 'speelgoedvliegtuigen'. Geen enkele echte MiG-29 werd tij dens de oorlog getroffen. Buljevic laat een foto zien van een getroffen model en grijnst: „Ik houd van mijn werk en zie het niet graag vernietigd. Maar in 1999 juichte ik bij elke voltref fer van de NAVO." De lucht macht juichte mee, te meer om dat zij Buljevic slechts 50 gulden per dag betaalde voor zijn ar beid. Een model kostte Servië maximaal 4.500 gulden, een fractie van de 90 miljoen gulden die een MiG-29 deed. Terwijl trotse NAVO-generaals de we reld beelden lieten zien van la sergestuurde bommen die hun 'doelen' feilloos raakten, keken hun Servische collega's schud debuikend toe. Er waren ook andere trucs om de piloten te misleiden. Tanks werden in het bos geparkeerd of als hooiberg gecamoufleerd. Sommige werden voorzien van een houten dak, opdat ze op een huis leken. Om de hitte van de motor te reduceren, werd na gebruik aarde op de tank ge gooid. Om NAVO-raketten naar houten maquettes van mortie ren te lokken, werden ovens uit boerderijen gebruikt. „De NAVO-piloten schoten als gek ken op de ovens", zegt Milovan Dracun, een Servische journalist die in Belgrado geldt als een mi litair expert De oorlog werd door de NAVO afgeschilderd als een vlekkeloze operatie, een zege van moderne technologie over een schurk achtige vijand. De Amerikaanse stafchef Shelton zei na afloop dat de NAVO-luchtmacht 120 tanks had geraakt, een getal dat maanden later door NAVO- commandant Clarke tot 93 werd gereduceerd. Maar toen de Ser vische leider Milosevic onder zware politieke druk van Rus land capituleerde, zagen ver baasde tv-kijkers eindeloze co lonnes van Servische tanks Kos ovo verlaten. Het bombarde ment had kennelijk grote delen van Pristina Corps intact gela ten. De NAVO, zo citeerde het Ame rikaanse weekblad Newsweek uit een geheim rapport van het Pentagon, had in werkelijkheid slechts 14 tanks en 18 pantser voertuigen geraakt. De NAVO loog niet alleen over haar verdiensten, aldus Dracun, maar ook over haar verliezen. Officieel was dit een oorlog zon der NAVO-slachtoffers, maar boven Noord-Macedonië wer den twee Amerikaanse helikop ters neergeschoten. In een boek dat volgende week verschijnt (Kosovo: de Tweede Ag), ont hult Dracun dat minstens 70 le den van de elite-eenheid Delta Force daarbij omkwamen. Dracun denkt dat een vergelij king met Afghanistan niet hele maal mank gaat. „De Taliban zijn minder sterk en geavan ceerd dan het Servische leger", zegt hij. „Maar het terrein in Af ghanistan biedt wellicht nog be tere bescherming. En de Noor delijke Alliantie waar de NAVO nu op rekent, is niet veel groter dan destijds het UQK in Kosovo. Er waren tijdens de oorlog 25.000 UQK-strijders operatio neel in Kosovo en nog eens 15.000 vanuit Albanië, maar zij waren geen partij voor het Servi sche leger."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5