1 Gezondheid jongeren holt achteruit BINNENLAND 'Eerst een schone wc, dan komt de euro' OM in beroep tegen vrijlating terrorist tjem Dewi Parwati duikt in Winschoterdiep Naar je slaapkamer over de gang Strafrechtelijk onderzoek 'kampbewaker' Gooi-Noord De Vries treedt morgen aan als CD A-voorzitter Afgekeurd Mooi nieuws uit de keuken van SieMatic. SieMatic Politieagent niet vervolgd rleider =it ontucht - Een 33-jarige Gro terleider heeft be- neerdere kinderen hebben gepleegd. woordvoerder enbaar ministerie irdèvestigd. De man, die Istjvas in een kinder- werd in juli aange- man wordt ver- 'rnstige vormen van dosaaronder verkrach- Al ellacontrole en scholen irlijn ich oi u= De milieu-inspectie s maandag bij hotels, -reinen, scholen en jntroleren of de wa- zo schoon zijn dat mella kan groeien, rie van VROM heeft aangekondigd. On- derd eigenaren van Araterinstallaties Romende maanden lectie rekenen. Aan- wr de scherpe contro- clgionella-uitbraak op Flora in 1999. ij :ht i wa' aaLk( de; r ,Ik en sigaretten schept -Dedouane heeft ;n lading van 2,2 gale sigaretten on tij de Nederlands- rensovergang Hazel- )uane heeft dit gis- dgemaakt. De siga- ;n ontdekt in een ichtwagen die op r Engeland. Als de geslaagd zou de ,jdrag van ongeveer ljoen gulden aan be isgelopen. -stuk bij iefstal 4 Net als bij winkel- weegt het kabinet Istuk te gaan toepas- [endiefstal. Dit heb- isters Netelenbos jorthals (justitie) en inenlandse zaken) ner gisteren la- j)e bewindslieden Jc aan een fietsre- iteem en mogelijk lijst met gestolen mtemet gezet. In Ne pten jaarlijks Jsen ontvreemd. ia toch j>lijstje orn "*1ter inderhoudt. Dat Herfkens (ont- amenwerking) i - ui de Tweede Kamer Sinds Herfkens ilden de lijst van 78 [bracht naar rond iende twee jlanden eerst op een g nan in 'trieden - Voor de tweede week tijd is in een Groningen een do- bonden. Een mede- J de arrestantenzorg w jnloze lichaam gis- S10! aan. De aan drugs 5t.e ftnan zat vast wegens jarige week werd op helRdeling een andere aangetroffen. Beide t aain worden onder- iinis1 azN gestoken k>-ambacht - Een 11- tje uit Hendrik-Ido- ieeft gisteren brand- pgelopen toen jonge- T?witant in zijn gezicht edereen van hen de spray cednsteker in brand brandende de- ttten het gezicht en hade jongen vlam. De ken drie jongeren van de jf jaar, gingen er na voél vandoor. kb d< tek o du tze d m opl baits,t< Helft basisscholen heeft op 1 januari geen euro-rekenboeken donderdag 11 OKTOBER 2001 door Carine Neefjes Amsterdam - De helft van alle basisscholen in Neder land heeft op 1 januari 2002 geen 'euro-rekenboeken' beschikbaar voor haar leerlingen. Het nieuwe lesmateri aal in euro's kost 14.000 tot 17.000 gulden per school en sommigen hebben daar geen geld voor. Vaak is de oude rekenmethode, waar nog sommetjes worden gemaakt met kwartjes en guldens, nog niet afgeschreven. Scho len kunnen het zich financieel dan niet permitteren om alvast nieuw materiaal aan te schaffen. In totaal gaat het om zo'n 4000 basisscholen die niet 'europroof zijn, meldt Joep den Otter van uitgeverij Malmberg in Den Bosch. Malmberg is in Nederland marktleider op het gebied van rekenboeken in het ba sisonderwijs. Volgens Den Otter, hoofd uitgeefgroep ba sisonderwijs, beginnen de andere 4000 scholen pas in september 2002 of zelfs nog een schooljaar later met de nieuwe euro-rekenboeken. Om te voorkomen dat die kinderen nog onnodig lang moeten rekenen met kwart jes en dubbeltjes, zijn er voor de 'achterblijvers' zogehe ten 'euro-werkschriften' beschikbaar. Zodra de meester in het oude rekenboek een som met guldens ziet, wordt die overgeslagen en zoekt hij naar een geschikte op dracht in het euro-werkschrift. „Sommige scholen hebben liever een schone wc dan een modem euro-rekenboek", vertelt Henk Logtenberg, leraar in groep acht van basisschool 'Het Kompas' in Harderwijk. Logtenberg wijt de trage invoering van de nieuwe methode aan geldgebrek. De onderwijzer deed een eigen onderzoek en trof overal in Nederland scho len aan die 'gewoon afwachten totdat die euro komt'. „Ook onze school heeft die 15.000 gulden riiet om nieuw Tekenmateriaal aan te schaffen. De oude reken methode is nog niet afgeschreven. Het kan wel pas het schooljaar 2003-2004 worden voordat we helemaal eu roproof zijn", aldus Logtenberg. Om die periode verant woord te overbruggen heeft hij de zogeheten 'eurobox' Benin en Rwanda iet selecte lijstje van "Irmee Nederland een ructurele ontwikke- winschoten Het water spatte als vanouds hoog op. Maar bijna al het publiek dat giste ren getuige was van de tewaterlating van het vrachtschip Ms Dewi Parwati bij Scheeps werf Volharding aan het Winschoterdiep hield nu eens droge voeten. Het publiek bleek te hebben geleerd van de overstromingen bij eerdere gelegenheden en koos positie op een plek die droog bleef. De Ms Dewi Parwati is gebouwd voor de Indonesische rederij PT Arpeni Pratama Ocean Line en kost volgens de bedrijfsleider van de werf, P. van der Graaf, ongeveer 30 miljoen gulden. Het ruim 132 meter lange schip is een 10.000 tonner. Het schip is bestemd voor buiktransport van onder meer hout. Na verdere afbouw en proefvaarten wordt het schip eind dit jaar opgeleverd. Een zusterschip - de Ms Dewi Lak- smi - is begin dit jaar al door Volharding gebouwd voor de rederij uit Jakarta. Het giste ren te water gelaten vrachtschip is het tweede in een reeks van zes die de komende ja ren voor het Indonesische bedrijf worden gebouwd. Foto: GPD/Han de Graaf Zorgcentrum niet berekend op echtpaar blaricum/gpd - „Je gaat toch niet apart liggen, als je samen bent", zegt Barend Visser (94). Hij lijkt nog even vurig als toen hij 71 jaar geleden met zijn 'Roosje' trouwde. Het Blaricum- se echtpaar verhuist volgende week van verzorgingshuis De Wingerd naar zorgcentrum To renhof. Daar moeten Barend en Janny (92) het doen met twee gescheiden kamers naast elkaar. Nu hebben ze een woonkamer met een doorgang naar een klei ne slaapkamer. De plattegrond van de nieuw bouw wordt erbij gehaald. De Vissers komen te wonen in 201 en 202. Mooie kamers, moeten ze toegeven. „Maar nu komt de puzzel. Waar moeten we slapen en wat is woonruimte?", vraagt Barend Visser zich af. Dat ze niet apart gaan wonen, staat buiten kijf. Er komt dus een slaapkamer en een woonka mer. Zonder doorgang, want de Torenhof is gebouwd voor men sen die alleen zijn. Ze geven toe dat de behoefte om samen te slapen minder is geworden. Vis sen „Je wordt oud en dan fiets je niet meer zo hard. („Je weet wel wat hij bedoelt", zegt mevrouw Visser schalks.) Maar we liggen al zeventig jaar naast elkaar." Hij vindt het jammer dat zijn vrouw vanuit haar bed straks niet meer met hem kan babbelen als hij nog even televisie zit te kijken. „Als ik in de woonkamer zit, moet ik straks over de gang naar 'l prins denkt fghanistan uiN -Kroonprins Wil der heeft gisteren na rhet kennismakings- s t Friesland aandacht *oor de gebeurtenis- anistan. „Wij zijn ïdachten in Afgha ns de prins tijdens •m/tenkomst.„Eigenlijk maal gewond ge- september", zei '!®xander, verwijzend roristische aanslagen ^on en New York. hele moeilijke tijd." blaricum/gpd - De politie doet een strafrechtelijk onderzoek naar een verpleger van zieken huis Gooi-Noord in Blaricum. Volgens een anonieme tip van een medewerker van het zieken huis zou de man schuldig zijn aan de recente dood van een patiënte. De tipgever stelt ook dat de man vanwege zijn brute gedrag jegens de patiënten in de wandelgangen de 'kampbewa ker' wordt genoemd. De directie van het ziekenhuis zegt niets te weten van het politie-onderzoek en weigert elk commentaar. Politie en justitie vatten de ano nieme tip serieus op, aldus poli tiechef Bert Woest. „Justitie heeft ons opgedragen een on derzoek in te stellen, waarbij alle methoden die binnen een straf rechtelijk onderzoek zijn geoor loofd, mogen worden toegepast. Er zal in ieder geval een groot aantal verhoren plaatsvinden." Hij wil geen uitspraken doen over het verloop van het onder zoek. De verpleger van de afde ling B12, cardiologie en interne specialismen, zou volgens de tipgever met name oudere da mes afsnauwen en onderdruk ken. De volgende passage, die dood door nalatigheid sugge reert, is voor justitie aanleiding voor een grondig onderzoek: „Enkele dagen geleden werd er op B12 een doodzieke vrouw opgenomen De oudere vrouw was zeer verward en riep om een po. De dienstdoende broe der schreeuwde haar enkele malen hard toe dat zij haar 'kop' moest houden en als ze niet stil was hij haai' wel plat zou spui ten. Korte tijd later was het stil. De vrouw was kennelijk in slaap gevallen. Even daarna werd de vrouw bezocht door een labo rante. Deze probeerde haar wakker te schudden. Toen dat niet lukte, vervolgde deze haar werk, nam bloed af bij de vrouw en vertrok weer... Even later bleek de vrouw te zijn overle den." mijn vrouw toe om haar te hel pen als zij in bed ligt." Het is trouwens knap lastig als je twee sleutels nodig hebt, vinden ze. Ans de Boer, waarnemend locatiemanager, legt uit dat er bij de bouw van Torenhof gek genoeg geen rekening is gehou den met echtparen. „De archi tect heeft alleen enkele kamers gemaakt, want er stonden al ja ren geen echtparen meer op on ze wachtlijst. Ik ben in mei alle bewoners afgeweest. Elke bewo ner heeft z'n eigen kamer geko zen. Ook de familie Visser. Ze hebben straks twee prachtige kamers in een hoekje dicht bij de lift. Daar waren ze het in mei roerend mee eens." den haag/gpd - Oud-CDA-mi- nister Bert de Vries is de nieuwe interim-partijvoorzitter van het CDA. Hij aanvaardde gister avond de voordracht van het partijbestuur, maar wilde er ver der nog niets over zeggen. De Vries treedt morgen officieel aan en blijft tot na de parlements verkiezingen van volgend jaar. Daarna kiezen de CDA-leden een vaste voorzitter. De tussentijdse komst van De Vries is nodig na een machts strijd in de top van het CDA. Deze ruzie leidde tot het vertrek van Jaap de Hoop Scheffer als lijsttrekker en fractievoorzitter. Hij werd vorige week maandag opgevolgd door Jan Peter Balke nende. Ook partijvoorzitter Marnix van Rij stapte op en wordt nu dan opgevolgd door Bert de Vries. Het dagelijks be stuur van het CDA treedt met ingang van zaterdag terug. den haag-anp/gpd - Het open baar ministerie gaat in hoger be roep tegen de uitspraak van de rechtbank in Haarlem die vorige week een vermeende Algerijnse terrorist vrijliet. Dat heeft minis ter Korthals van justitie gisteren in een brief aan de Tweede Ka mer geschreven. De Kamer had Korthals eerder gisteren gevraagd om uit te leg gen hoe de man wegens een vormfout op vrije voeten kon komen. In de brief aan de Ka mer meldde de minister dat er echter van een vormfout door het OM geen sprake is en dat het de vreemdelingenrechter is die ten onrechte de illegale Alge rijn heeft vrijgelaten. De minister liet gisteren zijn ei gen ministerie, de Immigratie en Naturalisatie Dienst (IND) en het OM uitzoeken wat er ge beurd is. Er was onvoldoende bewijs dat de Algerijn betrokken was bij het voorbereiden van terroristische acties. Dat hij daarvoor niet meer werd ver volgd, is terecht, aldus de minis ter. Maar de man had wel vast moeten blijven zitten wegens zijn illegaal verblijf in Neder land. De Algerijn werd twee dagen na de aanslagen in de Verenigde Staten met drie anderen opge pakt in Rotterdam op verden king van het beramen van terro ristische aanslagen. De verden king werd voorgelegd aan de rechter-commissaris, die oor deelde dat er onvoldoende be wijs was om de man vast te houden. Omdat hij illegaal in Nederland verbleef, werd hij overgedragen aan de vreemde lingenpolitie ter uitzetting. Vol gens Korthals ging vervolgens de vreemdelingenrechter in de fout. Die besliste dat de man vrijgelaten moest worden omdat justitie een vormfout zou heb ben gemaakt. Volgens hem zou de man namelijk niet voor de rechter-commissaris zijn ver schenen. De IND en het OM bestrijden dat, gesteund door de minister. Zij voeren aan dat de vreemde lingenrechter niet mag kijken naar het strafrechtdossier van een illegaal, en dus ook niet naar wat er in dat strafrechtelijk traject eventueel fout is gegaan. Het OM is dan ook tegen de uit spraak van de vreemdelingen rechter in beroep gegaan. De il legale Algerijn kreeg bij zijn vrij lating een schadevergoeding van 2750 gulden mee omdat hij onterecht heeft vastgezeten. Het is onbekend waar de man nu verblijft. COMMENTAAR ontwikkeld; met speciale spelletjes leren kinderen reke nen met het nieuwe muntstuk. Delen en vermenigvuldi gen gaat voortaan anders: in het nieuwe muntenstelsel verdwijnt het begrip 'kwart'. Voortaan vermenigvuldig je met vijf: vijf keer 20 eurocent is één euro. Hoewel minister Hermans (onderwijs) in de Voorjaars nota 144 miljoen gulden extra toezegde voor onder meer nieuwe leermiddelen, blijkt dit in de praktijk on voldoende. „We hebben dit jaar al drie nieuwe leerme thoden aangeschaft. We zingen het nog wel uit met on ze oude rekenboek", aldus directeur Hoekstra van een basisschool in Friesland. „Scholen moeten niet zo pie pen", reageert Van der Ham, directeur van twee scholen in Overijssel.Al twee jaar geleden wisten we dat de eu ro op 1 januari 2002 wordt ingevoerd. Daar kun je geld voor reserveren. Ook wij zijn nog niet europroof, het is er door drukte gewoon nog niet van gekomen." Nederland baadt in welvaart, koestert z'n beleggingsrekening en hypotheek, en maakt zich zorgen over de personeelstekor ten die de kwaliteit van de gezondheidszorg en het onderwijs aanvreten. Maar sommige netelige kwesties in de samenleving worden omzeild. Het grote aantal arbeidsongeschikten is zo'n thema. Sinds het kabinet-Lubbers/Kok al zo'n tien jaar geleden z'n vingers heftig brandde aan de wao wordt angstig omgespron gen met de uitkeringen aan arbeidsongeschikten, hun keuring en de pogingen mensen die ziek zijn geworden weer aan het werk te krijgen. Met een zekere regelmaat duiken berichten op dat ons land afkoerst op een miljoen geregistreerde arbeidson geschikten. En even zo vaak reageren politieke partijen ge schrokken. Maar het is nog niemand gelukt echt oplossingen te creëeren voor het beroep op de arbeidsongeschiktheidsrege ling. Vooral op de grote groep mensen die om psychische re denen niet werkt, krijgt bijna niemand greep. Eerder dit jaar kwam de commissie-Donner met voorstellen voor een structurele ingreep in de wao. De politiek, onderne mers en vakbeweging reageerden redelijk positief, maar oude meningsverschillen bleken onder de oppervlakte voort te le ven. Het gaat dan vooral om de vraag hoe scherp mensen ge keurd moeten worden, de hoogte van de uitkering en of er iri de cao's ruimte is voor afspraken over aanvullingen. Ondertussen blijft het modderen en dat leidt tot bizarre situa ties. Zo blijkt een groot aantal wao'ers sinds kort per telefoon te worden herkeurd. 'Hoe is het nu met U? Goed? Dat kost U dan zoveel procent uitkering'. Het landelijk instituut dat de wao-keuringen coördineert zegt met droge ogen dat het om een experiment gaat. Dat is te gek voor woorden. Mensen die langdurig van hun werk afwezig zijn wegens ziek te, hebben recht op een degelijke beoordeling van hun klach ten. Meestal zullen de klachten volstrekt reëel zijn, soms blij ken ze een symptoom van heel andere problemen. En een en kele keer zelfs een ordinaire smoes. De psychische arbeidson geschiktheid écht aanpakken lukt niet per telefoon. Dat vereist juist een veel intensievere aanpak. den haag/gpd - De gezondheid van jongeren holt achteruit. Van af de tienerjaren bewegen ze al maar minder en eten ze veel meer vet dan goed voor ze is. Daardoor heeft de helft op 27-ja- rige leeftijd al een te hoog cho lesterolgehalte, heeft één van de vier een te hoge bloeddruk en is ruim één van de tien te zwaar. Deze verontrustende cijfers ko men uit een onderzoek van prof. dr. Han Kemper, die daarvoor vijftien jaar lang een groep van ruim tweehonderd jongeren volgde van hun dertiende tot hun 27ste levensjaar. Uit dit zogeheten Amsterdamse Groei- en Gezondheidsonder zoek (AGGO) blijkt dat jongeren door hun gedrag een groot risi co lopen op hart- en vaatziek ten, nog altijd de belangrijkste doodsoorzaak in Nederland. „En dat al vóór hun dertigste", constateert Kemper. Hij stelt dat voor het eerst bij de Nederland se jeugd onomstotelijk is vastge steld dat met het ouder worden veel aspecten van de gezond heid achteruitgaan en dat de oorzaken daarvan liggen in een verslechtering van de leefge woonten. Daarbij staat de ver mindering van lichaamsbewe ging voorop. De hoeveelheid li chaamsbeweging, waardoor het (advertentie) Ballantine's Blended Scotch Whisky lÖOcl 39," WÊÊÊ8ÊÊÊÈKÊÊË Geniet, maar drink met mate Aanbieding i» geldig tlm 30 oktober 2001 WWW C.ALL NL (advertentie) De 6006 keukenserie is een hommage aan de eerste SieMatic uit 1960. Strak design met geïntegreede greeplijsten. Hoogglans of fijn geribbeld. Wit, grijs of blauw kunststof, maar ook aluminium en hout. 100% Individueel Design van SieMatic. Nu te zien in onze show room. Heeft u ons SieMatic keukenideeënboek al? Alphen a/d Rijn Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (t.o. Avifauna), telefoon 0172 - 42 21 00 Leiderdorp SieMatic Keukencenter Leiderdorp, Meubelplein 9 (onder dak bij Mijnders Meubelen), telefoon 071 - 541 26 15 't Liefst oen SieMatic risico op ziektes fors kan afne men, daalt tijdens de tienerja ren. Dat geldt vooral voor jon gens, die in enkele jaren van bij na elf uur per week naar 8,5 uur zakken. In het begin bewogen ze veel meer dan meisjes, maar op hun 27e voldoet nog maar 65 procent van de jongens aan de norm van 210 minuten lichame lijke activiteit per week. Bij de meisjes is dat 85 procent. Het uithoudingsvermogen van de onderzochte groep werd ge test tijdens hardlopen op een lo pende band. Bij jongens neemt het uithoudingsvermogen nog wel toe tijdens de tienerjaren (dankzij de groei), maar vanaf hun zeventiende neemt het ge leidelijk af. Bij meisjes begon de teruggang al eerder. Zowel man nen als vrouwen die tijdens hun jeugd veel aan lichaamsbewe ging doen, krijgen geleidelijk aan een beter uithoudingsver mogen dan hun leeftijds- en seksegenoten die weinig licha melijk actief zijn. De jeugd eet niet alleen te veel ongezond voedsel, maar ook de samen stelling ervan deugt niet. In het algemeen aten de deelnemers aan het onderzoek te veel eiwit ten (vlees, ei, kaas) en vetten (boter, vlees, snacks) en te wei nig koolhydraten (brood, pasta, aardappels). den bosch/gpd - De politieagent die eind vorig jaar Bosschenaar Pierre Bouleij doodschoot, wordt niet vervolgd. Dat heeft het gerechtshof in Den Bosch gisteren besloten. In mei stelde hoofdofficier R. Craemer al dat de agent handel de uit noodweer en dat het openbaar ministerie hem daar om niet voor de rechter zou brengen. De nabestaanden van Bouleij maakten daar bezwaar tegen bij het gerechtshof. Het hof bevestigde gisteren de be slissing van de hoofdofficier. Bouleij werd op 16 december vorig jaar in zijn woning in Den Bosch doodgeschoten. Vijf agenten probeerden |ten aan te houden na een uit de hand ge lopen burenruzie. Een van de agenten schoot Bouleij neer omdat hij zich naar eigen zeg gen in het nauw gedreven voel de toen Bouleij met een mes op hem af kwam. Op de dood van Bouleij volgden grootscheepse rellen in de stad. De raadsman van de agent, J. Wasser, is tevreden. „Alles afwe gende is het hof tot de conclusie gekomen dat het noodweer is geweest." De advocaat van de nabestaan den, N. Meijering, is uitermate teleurgesteld. „Hier is nieuw recht gemaakt. Normaal gespro ken moet iemand die iemand anders doodschiet zich verant woorden. Het is onbegrijpelijk dat daar van afgeweken wordt."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3