'Ik zag geen vrouw meer op straa; GESPREK VAN DE DAG De eerste lammetjes Weduwen van Afghanistan mogen geen boodschappen doen j De verdwenen wereld van middenstanders Jongens vergeten vuilinisbelt op voetbalvell 152 MENSELIJK Een Dutch undertaker is geen ondernemer, maar iemand die begrafenissen regelt, hoewel de Nederlander er prat op gaat de ENGELSE TAAL goed te beheersen, schort er nog wel het een en ander aan het gebruik ervan. J. Hel- lendoorn heeft dit 25 jaar lang als editor en vertaler bij Shell in kaart gebracht, nu geeft hij cursussen. ,,Zes maanden noem je in het Engels geen half a year en ie mand zit niet in de shadow maar in de shade", zegt Hel- lendoorn. In de periode dat hij voor Shell werkte contro leerde Hellendoorn de teksten van 450 academici. En daar mankeerde nog wel eens wat aan. Ik heb de twij felgevallen voorgelegd aan Britse collega's. Ik heb hen steeds gevraagd of iets wel of niet goed was, zonder ver dere uitleg." Zo heeft Hellendoorn in 25 jaartijd een miljoen vragen gesteld en even zoveel antwoorden gekre gen. ,,De gemiddelde mens denkt: het zal mijn tijd wel duren", aldus Hellendoorn. Maar vooral zakenlieden die in het openbaar moeten spreken, willen steeds vaker toch eerst even goed Engels leren. „Want anders zijn ze bang af te gaan." Een 39-jarige inwoner van Vlissingen heeft tegenover de politie bekend foto's te hebben samengesteld van een aanslag op de Sardijntoren in Vlissingen. Hij heeft de fo to's via diverse e-mails verzonden. Hij zegt er niet bij stil gestaan te hebben dat deze op grote schaal zouden wor den doorgezonden. Verhoor van de man heeft volgens het openbaar ministerie in Middelburg het vermoeden beves tigd dat het hier om een ONGEPASTE GRAP op een on juist moment gaat. Een van de foto's toont een vliegtuig dat de al brandende hoge woontoren aan de Vlissingse Boulevard nadert. Op de tweede foto stort de toren in. De maker van de foto's meldde zich dinsdagavond bij de po litie, nadat de e-mail in de publiciteit was gekomen. Hij is volgens het OM enorm geschrokken van de commotie die de zaak teweegbracht en heeft bij herhaling spijt be tuigd. De Britse KONIN GIN ELIZABETH opende gisteren een boerenwinkel op haar landgoed Windsor Castle om producten van haar landerijen te verko pen, waaronder fa zanten en patrijzen die zijn geschoten tijdens koninklijke jachtpartijen. De Windsor Farm Shop opende zijn deuren in een aantal verbouwde Victoriaanse tuinhuisjes aan de rand van het koninklijke landgoed, vijftig kilometer ten westen van Londen. De winkel ver koopt vlees van de koninklijke boerderij, gewassen uit de koninklijke kassen, melkproducten van het koninklijke zuivelbedrijf, en appelen en appelsap van Sandringham, het buitenverblijf van de koninklijke familie in Oost-En- geland. „We verkopen scharrelproducten en hopen spoe dig over te gaan op biologische productie", zei Craig Brit- tain, bedrijfsleider van de winkel. ,,De bedoeling is om te voorzien in betrouwbaar voedsel van hoge kwaliteit en de landbouw en werkgelegenheid op de koninklijke landgoe deren en in andere gebieden te stimuleren." In Burgers'Zoo is dinsdag een LAAGLANDGORILLABABY geboren. Laaglandgorilla's, die in het wild in West-Afrika leven, zijn bijna uitgestorven door intensieve stroperij en omkappen van de regenwouden. De gorillababy Shinda is een dochter van de bijna blinde aap Sophie. Haar zus Shatilla woont eveneens in de groep in Arnhem. Enkele uren na de geboorte zijn moeder en kind weer in de groep opgenomen. In Burgers'Zoo is in het voorjaar ook een laaglandgorilla geboren. Eind van het jaar verwacht goril lamoeder Laika een kleintje. Secretaris-generaal van de Ver enigde Naties KOFI ANNAN heeft prins Willem-Alexander ge vraagd een forum voor te zitten tijdens de zogenoemde Earth Summit. Die wordt volgend jaar september gehouden in Johan nesburg in Zuid-Afrika. Volgens de Rijksvoorlichtigsdienst is het een opmaat naar het Wereld Wa ter Forum, dat rn 2003 in Japan wordt gehouden. De Prins van Oranje zat het vorig jaar in Ne derland gehouden Wereld Water Forum voor. Superster MADONNA had volgens een niet door haar geauto riseerde biografie van Barbara Victor in haar leven elf ABOR TUSSEN. In haar nieuwe boek 'Goddess' zegt Victor dat de Material Girl de moeder van dertien kinderen zou zijn ge weest, als zij had vastgehouden aan haar katholieke opvat ting dat afdrijving verkeerd is. De laatste abortus zou zij heb ben gehad voordat zij haar echtgenoot Guy Ritchie ontmoet te. Met haar echtgenoot heeft zij inmiddels een kind. Ritchie werd gek toen zij hem vertelde dat zij zwanger was, want hij had nog geen zin om zich te binden. Volgens Victor stormde hij eerst het huis uit naar zijn vader met wie hij een nauwe band heeft. Die zei 'als het jouw kind is, dan moet je het juiste doen'. Ritchie's moeder was eerst tegen Madonna. Zij vond haar maar niks voor haar zoon, omdat zij in de showbizz zat, tien jaar ouder was en kennelijk met opzet zwanger was geworden. De LEVENSVERWACHTING in de Verenigde Staten is tot een recordhoogte van 76,9 jaar gestegen en de zuigelingensterf te is nog nooit zo laag geweest. Dat heeft de overheid giste ren bekendgemaakt. De levensverwachting van 76,9 geldt voor mensen die in het jaar 2000 zijn geboren. Voor perso nen die in 1999 zijn geboren is de levensverwachting 76,7 jaar. De zuigelingensterfte daalde vorig jaar tot 6,9 per 1.000 levend ter wereld gekomen kinderen. Volgens minis ter van volksgezondheid Tommy Thompson is de stijgende levensverwachting te danken aan successen die worden ge boekt in de ziektebestrijding. SPAUL MCCARTNEY schenkt de opbrengst van zijn nieuwe sin gle aan de nabe staanden van de meer dan 340 brand weerlieden die zijn omgekomen toen het World Trade Center in New York instortte. De single 'From a Lo ver to a Friend' komt op 29 oktober uit. McCartney was op 11 september in New York toen de stad werd getroffen door de zware terreuraan slag. De ex-Beatle is ook een van de initia tiefnemers van het benefietconcert dat op 20 oktober in Madison Square Garden in New York plaatsvindt. Artiesten als Mick Jag- ger, Macy Gray, Eric Clapton en The Who hebben hun medewerking toegezegd aan het Concert voor New York. DONDERDAG 11 OKTOh Twee pasgeboren lammetjes in de wei. De meeste lammetjes worden in het voorjaar geboren en lammetjes met kerst is ook niet onge woon, maar deze twee zagen wel erg vroeg het levenslicht. Foto: ANP/Peter Wassing lang hadden zijn ouders op nummer 84 een goed beklante manufacturenwinkel. Als een minutieuze archeoloog ging hij spitten in het verloren landschap van zijn jeugd in Joure. Op zoek naar herkenning, bruikbare resten, tast bare bewijzen. En schreef een boek over zijn be vindingen met de veelzeggende titel: 'Anders nog iets', hét motto van middenstanders. Zijn boek is een 'must' voor middenstandskin deren. Het levensgevoel van hun jeugd dat hen gevormd heeft, komt er overrompelend in tot leven. De meedogenloze concurrentie, het har de gevecht om de klant, de papa- en mama winkels met daarachter een kamer waar het haastige eten onderbroken werd door de ter reur van de winkelbel. Kortom, de strijd om het middenstandsbestaan, het eeuwige werken, het nooit eens klaar zijn. Hij beschrijft ook de teloorgang van meer dan honderdduizend Nederlandse winkeliers die sinds 1960 hun zaak hebben gesloten. Een pro ces dat zich zo sluipend, bijna achteloos vol trok, dat hij tal van archieven moest raadple gen om een scherper beeld te krijgen van het hoe en waarom. De opkomst van de zelfbedie ning speelde daarbij een grote rol, evenals de noodzaak tot schaalvergroting en samenwer king, het nieuwe menstype dat klantentrouw aan zijn laars lapte, het gebrek aan opvolgers. Want de kinderen die achter, maar ook in die winkels opgroeiden omdat ze al vroeg betrok ken werden bij het vele werk, gingen de wijde wereld in. Toch concludeert Van der Meulen nu: 'Opge groeid zijn in en achter het soort winkel dat nu al helemaal van vroeger is, net als de anijs melk, de draaitol en het brandglas - toch heeft dat wel wat. Niet alleen uit het oogpunt van nostalgie, de winkels stonden ook voor een sa menleving die nog heel persoonlijk was. Maar denkend aan de Midstraat in joure, herinner ik me ook dat de maatschappij toen een aantal uitermate onaangename nadelen had, zoals een grote sociale controle en de daarbij beho rende benepenheid'. Tussen de weergave van zijn feitelijke zoek tocht in Joure en bij tal van instanties, weeft Van der Meulen met ragfijne draadjes het ver haal van zijn jeugd en zijn ouders. Hoe ze el kaar ontmoet hebben, de oorlogstijd, het sa men werken in de zaak met een rolverdeling die karakterologisch werd bepaald: zijn moe der Anny, bazig en kordaat, zijn vader Jan goedmoedig, een tikje onderdanig. Zijn feitelij ke bevindingen en herinneringen rangschikt hij in het boek zakelijk of met lichte ironie, maar als zijn ouders ter sprake komen, veert er een vertederende toon op. Altijd samen thuis, altijd samen bezig op dat ene territorium. De middenstand had een eigen hiërarchie: ter- op straat. Toen ik wilde bidden in de moskee werd me de toegang geweigerd door mannen." Fazah Naz Nazir weet dat Afghanistan nog een lange weg te gaan heeft voordat de vrouwen vrij mogen leven. Nu is het belangrijkste dat vrouwen economisch gesteund worden. „Door de oorlog hebben veel vrouwen hun man, broers en zonen verloren, maar van de Taliban mogen ze niet eens de straat op. De Taliban was nog geen week in Ka- bul of ze sloegen een vrouw met stokken op de voeten, omdat ze boodschappen was gaan doen. Maar hoe moet een vrouw zonder man dan in le ven blijven? Afghanistan is als een vogel waarvan één vleugel is gebroken. De vleugel van de man nen mag bewegen, maar die van de vrouwen moet stil blijven. Zo komt dit land nooit vooruit. De oorlog maakte van Afghanistan een land van weduwen. De vrouwen kunnen nauwelijks in leven blijven, omdat ze door het strikte islamitische recht van de Taliban niet mogen studeren of werken. „Af ghanistan is als een vogel waarvan één vleugel ver lamd is", zegt Fazah Haz Nazir, één van de weinige vrouwen die in verzet komt tegen de onderdruk king. „Zonder vrijheid voor vrouwen komt dit land nooit in beweging." De eerste keer dat Fazah Naz Nazir over straat moest in een burqa, het kleed dat de vrouw van top tot teen bedekt en alleen voor de ogen kleine kijkgaatjes heeft, viel ze twee keer op de grond. Ze kon niets zien en weinig horen, maar ze had geen andere keus. Fazah Naz Nazir liep door het Afgha nistan van de Taliban, een land waar voor de vrouw slechts onderdrukking wacht. De dag dat zij een burqa droeg was Fazah Naz Nazir op weg een missie te vervullen. Na de val van Kabul in 1996 was de jonge ingenieur voor de Taliban op de vlucht geslagen en in Pakistan be land, maar na drie jaar nam ze een uitzonderlijke beslissing. Ze ging terug naar Afghanistan. De Ta liban rukte steeds verder op en introduceerde in nagenoeg heel het land hun strikte interpretatie van de koran. Fazah Naz Nazir kon niet langer toezien hoe haar land steeds verder wegzakte in een verstikkend fundamentalisme. „Soms moetje iets riskeren om iets te veranderen", zegt Fazah Naz Nazir. Haar familie behoorde in de jaren voor de opmars van de Taliban tot de intellectuelen van Kabul. Nu zijn ze allemaal gevlucht en wonen in Nederland of Frankrijk. Ze begrijpen niet waarom Fazah Naz Nazir niet hun voorbeeld heeft gevolgd. „Ik had ze gisteren nog aan de telefoon, maar we kunnen nauwelijks praten. We huilen alleen maar. Ze vra gen me steeds: 'Waarom blijf je daar? Het is ge vaarlijk. Er is geen toekomst'." Soms, als Fazah Naz Nazir naar haar sobere huisje kijkt en naar de armoede om haar heen, stelt ze zich dezelfde vraag. „Waarom blijf ik?" En soms kijkt ze naar haar zoon van 17 jaar die geen ingenieur of dokter kan worden omdat er geen universiteit is en dan twijfelt ze opnieuw. „Kan ik dit mijn gezin aan doen? Ze zijn allemaal hier, omdat ik dat heb be sloten." In Khojo Mawdin, een stadje op amper 20 kilome ter van het front in Afghanistan, noemen ze Fazah Naz Nazir 'de baas van alle vrouwen'. Ze heeft res pect afgedwongen, zelfs op de centrale bazaar, de markt waar de traditionele mannen domineren die vinden dat vrouwen vooral thuis horen te zit ten en in het bijzijn van andere mensen de burqa moeten dragen. Fazah Naz Nazir werkt overdag voor Artsen zonder Grenzen in Afghanistan en dan geeft ze voedsel en kleren aan haar landgeno ten. In haar vrije tijd en van haar eigen geld pro beert ze de vrouwen van Khojo Mawdin te leren lezen en schrijven. Ze heeft een Associatie van Vrouwen opgericht waar de 150 moedigste vrouwen van de omgeving «v. msi'm;;" Bidden is in Afghanistan onder de Taliban een mannenzaak geworden. Foto: Reuters/Zahid Hussein lid van zijn. De Noordelijke Alliantie heeft de ver eniging verboden, omdat enkele commandanten bezwaar maakten tegen de vooruitstrevende idee- en van Fazah Naz Nazir. De vrouwen blijven in het geheim bij elkaar komen. Ook de leeslessen zijn verboden, maar Fazah Naz Nazir heeft dat opgelost door met de vrouwen de koran te lezen. „Ik weet dat ze kunnen lezen als we de koran he lemaal uit hebben." Ook in het noorden van Afghanistan wordt de vrouw niet als gelijkwaardig gezien aan de man, maar in het gebied dat door de Taliban wordt be heerst is de situatie nog schrijnender. Fazah Naz Nazir herkende haar eigen land niet meer toen ze terugkeerde. „Ik liep door steden als Mazar-i Sha rif en Kandahar en zag geen enkele vrouw meer Fazah Naz Nazir maakt zich zorgen ovt q komst van Afghanistan, zelfs als de Tal^on daad verdreven wordt. Ze weet dat deij (je danten van de Noordelijke Alliantie tuur en opleiding' hebben en opgegr«faa een cultuur van oorlog. „Het grootste jL^ dat talentvolste mensen van Afghanistan buitenland wonen en niet kunnen hel{ye^ opbouwen van ons land." Alleen Fazalaar is ondanks alles gebleven. Ze hoopt dain v nieuwe regering een vrouwelijke minis! Misschien zal die minister Fazah Naz» „Dat moeten de mensen beslissen", za van alle vrouwen'. Frank Hendrickx g< 10-4 tjei teef [gel tiel was meer 'op stand' dan sommtoni branches. Van der Meulens moederden 'corsetterie' voor haar rekening, ee/iinst discrete wereld van passen en metiade wenlichamen die op de ene plaats fttei de andere te weinig rondingen haSüe heden die nadrukkelijk onttrokken, d aan de nieuwsgierige ogen van dejfjaa hetgeen wellicht zijn fascinatie vocht v werp verklaart. Uitgebreid ter sprake komt ook de: middenstander: de angst om 'te vai innerlijke zwakte en verlies van d» tijd flink zijn, niet zeuren, werd mm standskinderen voorgehouden en o ders in de praktijk gebracht. Die uiu - ven door het denkbeeld dat hun Ar/iftde beter moesten krijgen dan zij. Een rihe tot in de jaren zestig succesvol wast Fr brek aan opvolgers mede verklaartM)o\ denstandsicinderen zijn bij uitsteken klimmers geweest. Vanachter de fo^ed; den zij tal van vaardigheden op diéus uitstekend van pas kwamen: aanpÈnk senkennis, ondernemingslust. Hoeilmt ook geschopt hebben, je herkent zei se dat onrustige lijf omdat er altijd /r«x ai dat gedaan moet worden, hun opl®or nieuwsgierige ogen, hun vlotte bafytoi steeds: dat haastige eten. he Soms komt de Haarlemmerstraat in Leiden voor mijn geest. Die uit mijn jeugd. Dat was mijn wereld, daar gebeurde het allemaal. Van uit ons eigen hoofdkwartier, de speelgoedzaak van mijn vader. Nog steeds kan ik bijna alle winkels opnoemen die er toen aan beide kanten waren, van Haven tot Blauw- poortsbrug. Ik zie ze haarfijn voor me, hun puien, hun etalages. De gezichten van de mensen achter de toonbank, met hun (jas)schorten of stofjassen. Van die straat is niets meer over. Hij kan overal zijn, met zijn inwis selbare filialen van winkelke tens en hun schreeuwerige, smakeloze puien. Wat heeft dat keurige leger van middenstan ders, al die bedrijvige baasjes in een eigen koninkrijk, zo radicaal uitgeroeid? Tony van der Meulen, hoofdredacteur van het Brabants Dagblad, en kind van zo'n midden- stander, ging dat na. Hij groeide op in de Mids- i traat, een soort Haar- lemmerstraat, begrijp ik uit zijn beschrijvin gen. Vijf en dertig jaar iterl Een Braziliaanse krachtterm galmt over het trainingscomplex van NAC in Breda. De voetbal verdwijnt langs de verkeerde kant van de paal. Het jochie neemt weer achteraan plaats in de rij. Echt boos over deze misser is hij niet. Want de omwenteling in zijn leven, van vuilnis belt naar voetbalveld, beleeft hij in een roes. Net als de rest van de Braziliaanse jongetjes, die nog maar nauwelijks kun nen geloven dat het graaien naar en vechten om afval verleden tijd is. Marjolein Hammink van de stichting Mensen in Nood moet glimlachen bij de aanblik van de spelertjes. Dankzij de stichting verblijven de Braziliaanse, Ke- nyaanse en Turkse jongetjes een dikke week in Nederland. Vooral om te voet ballen, maar daguitjes naar windmo lens, boerderijen en Amsterdam staan ook op het programma. Het team straatkinderen uit Kenya, waarvan de meesten hun ouders heb ben verloren aan aids en tot voor kort de tijd doorbrachten met lijm snuiven, geniet zichtbaar van de échte leren bal aan hun voet op het gras van NAC. Op hetzelfde tijdstip, bij het Sparta-com- plex in Rotterdam, vergapen Turkse slachtoffertjes van de aardbeving zich aan de luxueuze kleedkamers voordat zij het veld op gaan. De Brazilianen verkeren in een lollige bui. Zojuist hebben ze een Nederlandse vuilnisbelt bezocht in Wilp, onder de rook van Apeldoorn. „Ze vinden dat de vuilnisbelt er hier zo schoon, bijna mooi uitziet", vertelt Marjolein Hammink. „In Brazilië is dat wel anders. Daar vechten koeien, volwassenen en kinderen op een grote afvalberg, zodra de vrachtwa gen weer een portie dumpt. Niet onge vaarlijk, want sommigen moeten een vinger missen doordat ze per ongeluk in glas grijpen." De vijftienjarige John Anderson uit Bra zilië bevestigt dat verhaal. Veel vrienden van hem ploeteren momenteel op de vuilnisbelt. Vandaar dat hij niet in Ne derland wil blijven. „Het is hier mooi, jullie zijn erg rijk. Toch laat ik mijn fami lie nooit in de steek." Maar op het voetbalveld van Breda lijkt alles vergeten. Ook de snijdende Hol landse windvlagen, die de Kenyanen ril lingen bezorgen. „Ze hadden allemaal regenjassen aan toen ze uit het vliegtuig stapten", vertelt Alexandra Nieuwen- huize van Mensen in Nood. „Ze bibber den nogal en de capuchons trokken ze tot diep over hun oren." Nu teistert een ander probleem de Kenyanen: blaren. „Normaal gesproken voetballen ze op hun blote voeten. Gisteren hebben ze een partijtje op schoenen gespeeld, met als gevolg dat we vanmorgen tientallen blaren moesten doorprikken." Ook dat ongemak is snel vergeten. In het jen' tenb het NAC-stadion, waar ze eerder dl week getuige waren van de wedstn NAC-Roda JC, schoppen ze nu zelf, we gen de bal. Onder toeziend oog vai voltallige selectie van de Brabant» Terwijl de Kenyanen hun twee dotf ten tegen Brazilië vieren, vertelt A dra Nieuwenhuize over hun erbar ke omstandigheden. „Deze kinderen leven op straat, sllgl in portieken en gebruiken drugs, a heeft ouders weggerukt uit hun le\j g| Doordat ze zijn opgepikt door zogt naamde 'straathoekwerkers' hebbe De weer een beetje perspectief. Zoals (ma; vijftienjarige Alphonse Ochieng uijrrei nya: „Ik wil priester worden en veïjont over Jezus. En voetballen natuurlijn z( Maar achter zijn hoopvolle gezichlijoni veel leed verborgen. Nadat hij was [ene dumpt door zijn vader kwam hij aa straat bij Mensen in Nood terechtlder Topvoetbalier Kofi Mensah van W\vai ontfermt zich over de kleine twaaökoi Fredy, die wat onwennig langs depeci staat. Hij heeft zijn beide ouders ear d< twee zusjes verloren aan aids. „Ikipon zelf Ghanees, maar ik kan me eenfese 1 inleven in deze Kenyaanse jongen' met mij communiceert hij goed. Nj bij een blanke speler klapt hij <üch|jg Rudi Buis

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2