Feyenoord voor onmogelijke opgave SPORT Dries Boussatta wil na Oranje ook voor Marokko spelen Ajax steeds beter op stoom Schaatstrainer Van 't Oever begraven Utrecht verrast Heerenveen donderdag 11 OKTOBER 2001 >peelde dit seizoen 'edstrijden. Foto: leratie dams Jenal-aanvoerder lis voor lange tijd jd. De ex-interna- ^ad last van een ir in zijn rechter- ar maandag aan Een woordvoerder lse voetbalclub kon 3 hoe lang het her- ;n. De verdediger boen pas vijf keer terug tningen 'aul Matthijs is te- (aar FC Groningen. L 'ddenvelder ver- medio 2006 aan dub. Hij is afkom- iarbij hij onder tee er niet in slaag- 'laats te veroveren, g in de zomer van Groningen naar gingen betaalt ruim ïor de speler. Eer ie Groningse club lander van Gessel jaar van Heeren- Vgo op weg naar de in de individuele •Tap ese zon jngo goed Tier jaar nadat zij iwereldtitel op de gde, nam Jeannie jen in Lissabon n regenboogtrui in et was haar der- ial behaald in de ijdrit. Ook op bijna ftijd is ze de fiets de Portugese zon i tot eenbewonde- prestatie. Vrijwel over 19,2 kilometer geven op de Zwit- Brandli om op de »n verschil van nog jconde alsnog toe Jpaanse Ruano d op ruim 44 se- ise: Straf !s te hoog 1-Ajax gaat niet ak- jet schikkingsvoor- luels schorsing "irahimovic. „Deze ij te hoog'", zei tteravond na de iet NEC. „Natuur- latan straf, daar- ij hem ook be ien vijf wedstrij- juw in Nederland, ico strafblad en er (jurisprudentie bij sponsort neeskunde voedingsmidde- imico wü de afde- leeskunde van Pe- inin het Utrechts itrum (UMC) gaan Iet voortbestaan ngwerd eerder gingen bedreigd, ift, na een actie te lg van onder ande- ijicek en Peter iportkoepel NOC linisterie van leid, Welzijn en ireenkomst geslo- onzekerheid een „We overleggen ere partners hoe ge in de oorspron- t kunnen inpassen, tikort duidelijkheid de definitieve plan een woordvoerder door Theo Brinkman alkmaar - Dries Boussatta is geselecteerd voor het nationale elftal van Marokko, dat komend weekeinde een vriendschappelijke wedstrijd in Mali speelt. De AZ-speler heeft toestemming gekregen van de wereldvoetbalbond FIFA, on danks het feit dat hij in het verleden drie keer uitkwam voor het Nederlands elftal. Boussatta wilde gisteren zijn opmerkelijke keuze nog niet toelichten. „Ik moet er eerst nog maar zien te komen. Niet dat ik bang ben om te vliegen, maar het is natuurlijk niet de leukste tijd om een lange vlucht te maken", zei de Amsterdammer. „Verder wil ik er nog niets over zeggen. Ik wil het gewoon eerst allemaal meemaken. Pas daarna wil ik iets vertellen." Met zijn stap heeft Boussatta in ieder geval zijn club flink verrast. Een week geleden viel bij AZ een brief van de Marokkaanse voetbal bond op de mat, waarin werd gevraagd Bouss atta vrij te geven voor komend weekeinde. Vol gens de FIFA-regels moet AZ aan die eis ge hoor geven. Daardoor kunnen de Alkmaarders zaterdag in de uitwedstrijd tegen Heerenveen geen beroep doen op Boussatta. „Ik ben dan ook niet blij met de situatie", zei AZ-trainer Henk van Stee. „Maar ik moet zijn beslissing respecteren en heb me maar te houden aan de FIFA-regels." Door de keuze van Boussatta loopt Van Stee in de toekomst het (kleine) risico dat hij vier spe lers tegelijk moet afstaan. Met Karim El Hadrioui, Jamal Dibi en .Mi Elkhattabi heeft AZ immers nog drie potentiële Marokkaanse in ternationals, al wordt de interlandcarrière van Elkhattabi flink gedwarsboomd door zijn vlieg angst. Als Boussatta daadwerkelijk in actie komt voor Marokko, heeft hij een primeur. Nooit eerder speelde een voetballer eerst voor Oranje en daarna ook nog eens voor een ander nationaal elftal. Andersom gebeurde wel twee keer. Law Adam speelde in de jaren dertig eerst voor Zwitserland en daarna voor Oranje, terwijl Hu mphrey Mijnals in de jaren vijftig het Suri naams elftal liet volgen door het Nederlands elftal. De flirt van Boussatta met het Marokkaans elf tal begon enkele weken geleden, toen de 28-ja- rige rechterspits sprak met Humberto Cuelho, de Portugese bondscoach van Marokko. In dat gesprek maakte Boussatta kenbaar dat hij graag voor 'De leeuwen van de Atlas' zou wil len spelen. Nadat de FIFA goedkeuring had gegeven, selecteerde Cuelho hem vervolgens voor de wedstrijd van komend weekeinde. Boussatta, die een dubbel paspoort heeft, speelde in het verleden drie keer in Oranje. Dat gebeurde onder bondscoach Frank Rijk aard. In november 1998 debuteerde hij als in valler in de uitwedstrijd tegen Duitsland (1-1). Daarna volgden in het voorjaar van 1999 nog duels met Portugal (0-0) en Marokko (1-2), waarin Boussatta in de basis stond. Sindsdien werd hij niet meer opgeroepen. In het besef dat hij bij Oranje kennelijk niet meer in beeld was, richtte Boussatta daarom zijn blik weer op Marokko, zijn tweede vaderland dat hij in november 1998 nog 'afwees'. Met zijn ommezwaai heeft Boussatta overi gens geen kans om op het WK van volgend jaar in actie te komen. Marokko werd in de kwalificatiegroep op doelsaldo uitgeschakeld door Senegal. En het is nog maar de vraag of hij van de Fifa wel in aanmerking mag komen voor het toernooi om de African Nations Cup, waar Marokko zich op voorbereidt. Dat toer nooi wordt volgend voorjaar in Mali gehou den. Spelers van Feyenoord en hun supporters vieren de 2-1 voorsprong. Vierde van rechts doelpuntenmaker Tomasson. Foto: ANP/Robert Vos door Marcel van der Kraan Rotterdam - Het Champions Lea gue-avontuur van Feyenoord lijkt dit seizoen geen lang leven be schoren. Na de 2-2 tegen Bayern München is de uitgangspositie van de Rotterdammers om de tweede ronde te halen weinig florissant en is het veilig stellen van UEFA-Cupvoetbal - daar geeft de derde plaats In de groep nog recht op - prioriteit nummer één. Wie alle resterende wedstrijden, thuis tegen koploper Sparta Praag en Spartak Moskou, en uit tegen Bayem München, moet winnen om te overleven in het sjiekste toernooi van Europa weet dat hij voor een schier on mogelijke opgave staat. Het is net zo'n heidens karwei als gis teravond, toen de ploeg van trainer Bert van Marwijk voor de taak stond om de kampioen van Europa in de Kuip te verslaan. Heel even moet de hoop bij het legioen hebben gegloord dat de nummer twee van Nederland daar inderdaad in zou slagen, maar in de top van het Europese voetbal speelt pure klasse vaak een prominente rol. Zo ook in de goed gevulde Kuip, waar het Rotterdamse publiek genoot van het eerste bedrijf en na de zwak ke optredens in de voorbije we ken aangenaam werd verrast, maar waar uiteindelijk te weinig kwaliteit aanwezig was om de Champions-Leaguewinnaar van het afgelopen seizoen werkelijk een knieval te laten maken. Het feit dat Feyenoord de supe rieure Duitse kampioen bij vla gen kon bestoken en voor rust zelfs serieus in problemen bracht, was echter een prettige constatering. De vrees voor een desastreus vervolg van de veeg- partij in Tsjechië en de smake loze hap in Den Bosch was groot, mede gevoed door onte vredenheid over het spelpeil bij een aantal bepalende spelers. Tegen Bayem bleek Feyenoord weer over krachten te beschik ken die in de weken daarvoor le ken weggevloeid. Brett Emerton stond symbool voor de wederopstanding van het elftal. De 22-jarige Australi sche international stak met kop en schouders boven de andere Feyenoorders uit en was door zijn werklust, zijn flair en zijn aanvalsdrang een lust voor het oog. Zelfs Emertons eigen colle ga's, zo bekenden ze na afloop, genoten van zijn optreden als rechtermiddenvelder. Van Marwijk zei het nog niet met zoveel woorden, omdat hij zich niet meer wil vastpinnen op veranderde speelwijzes, maar dat de 'Aussie' zich heeft verzekerd van een vaste en door hem lang gewenste plaats op het middenveldstaat wel vast. Van Marwijk vond Emerton zelfs een 'openbaring' op de rechterflank. De man die door oud-Feye- noorder Dave Mitchell een jaar geleden naar Rotterdam werd gestuurd en uit de klauwen van grote Engelse en Duitse clubs werd gehouden, plaatste zich zonder het te beseffen in de eta lage bij de Europese topclubs. Op de tribunes van de Kuip za ten afvaardigingen van Liver pool, Leeds United, Arsenal en Aston Villa, terwijl trainer Ott- mar Hitzfeld van Bayem even eens met grote bewondering naar de stoomtrein, die nog tot de zomer van 2004 een contract heeft, zat te kijken. Tegenover de indrukwekkende show van Brett Emerton stond het zwaar tegenvallende optre den van Bonaventure Kalou. De Ivoriaan, die net een akkoord heeft bereikt over een nieuw contract, is een van de meest ta lentvolle spelers in het Feye- noord-gezelschap. Tegen Bay em München worstelde hij ech ter net zo met zichzelf als in de weken daarvoor. Kalou zit in een diep dal en straalt nauwelijks nog spel vreugde uit. Wat er met hem aan de hand is, weet niemand. „Vraag het hem zelf," was de re pliek van Bert van Marwijk op de vraag waarom de aanvaller zo matig presteert. De trainer weet ook niet meer wat hij moet doen om Kalou aan het voetbal len te krijgen. Dat de bijna 40.000 toeschouwers hem na rust uitfloten was triest en voor Van Marwijk kennelijk het teken om hem snel uit zijn lijden te verlossen. Kalou was, gelukkig voor Feye noord, de enige uitschieter naar beneden. Daardoor bleven de Rotterdammers ondanks een zwakkere tweede helft op de been. Via een 'lucky" goal van Giovane Eiber waren de Duit sers na een kwartier aan de lei ding gekomen, al had dat doel punt geen verlammende uitwer king op de thuisclub. Pierre van Hooijdonk en Jon Dahl Tomas son, die elkaar in het eerste be drijf uitstekend vonden, draai den de rollen nog voor de pauze weer om. De gelijkmaker van Ei ber, meteen na rust, legde de Kuip weer het zwijgen op en zorgde er voor dat Feyenoord in het laatste half uur van de strijd op twee gedachten hinkte. Met de kampioen van Europa op het veld was het maar goed dat Van Marwijks pupillen niet probeerden door te drukken, anders zouden de counters van Bayem nog flinke schade heb ben veroorzaakt en zouden zelfs de kansen op UEFA-Cupvoetbal zijn gereduceerd. Feyenoord: Zoetebier, Collen, Van Wonderen, De Haan en Rzasa (66. Van Haaren): Emerton, Bosvelt, Tomasson en Paauwe; Van Hooijdonk en Kalou (74. Ono). Bayern Mtichen: Kahn; Sagnol, Kuf- four, Robert Kovac en Lizarazu; Saliha- midzic, Fink (84. Sforza), Thiam (46. Hargreaves) en Sergio; Eiber (78. Santa Cruz) en Pizarro. door André Hoogeboom Amsterdam - In de jacht op er kenning en succes lijkt Ajax dit seizoen nauwelijks meer te stui ten. Gisteren wonnen de Am sterdammers eenvoudig met 5-0 van NEC. Het was de hoogste score van dit seizoen, waarmee de strategie van de aanvankelijk zo omstreden ploeg steeds meer vorm begint te krijgen. Ajax speelt met vele gezichten en daar moeten de Nederlandse ploegen nog behoorlijk aan wennen. NEC kon het gister avond in ieder geval niet meer volgen. De 4-1-overwinning op Gronin gen, twee weken geleden, was blijkbaar geen toeval. Ook NEC whad gisteravond, in de Arena, geen schijn van kans. Zelfs al vielen de doelpunten in de eer ste helft met enig fortuin, dat deed nauwelijks iets af aan het machtsvertoon van de Amster dammers. Nu heeft Ajax het ten opzichte van Feyenoord en PSV een stuk makkelijker in deze fase van de competitie. Terwijl de concur renten de tanden stukbijten in de Champions League en daar door in de competitie het spoor enigszins bijster zijn, gaat Ajax nu als de spreekwoordelijke brandweer. IAjax is op stoom-gekomen. In welke opstelling dan ook. Was het tegen Sparta en AZ nog enigszins wankelmoedig, de laatste competitiewedstrijden is de lijn duidelijk. Drie spitsen. Gisteren Van der Meijde, Wam- berto en Ibrahimovic. Alleen de laatste viel uit de toon. Van der Meijde en Wamberto speelden gedreven eri geïnspireerd en wisselden veelvuldig van positie. Het bracht de NEC-defensie in opperste staat van verwarring. Daardoor verscheen Van der Meyde al in de eerste minuut plots voor NEC-doelman Van der Sleen. De keeper vloerde de aanvaller, kreeg geel en een pe nalty tegen. Chivu schoot raak. Ook met een tweemans mid denveld, O'Brien en Van der Vaart, hield Ajax de zaken onder controle. Achterin was Yakubu gekoppeld aan Hristov en Hei- tinga, in de basis voor Bergdol- mo, die last had van een stijve nek, aan Tumba. Chivu was weer het slot op de deur. Het was onbegonnen werk voor de Nijmeegse ploeg. Ajax was technisch en tactisch te mach tig. Na de 2-0 van Wamberto, een van richting veranderd schot, werd het bijna in dezelfde minuut al 3-0, maar dit keer ein digde de actie van de Braziliaan in het zijnet. Ajax was ook nog gretig en fris; kwam al na 21 minuten door een vrije trap van Van der Vaart op 3-0. In die fase van het duel lukte ook alles, konden de Aja- cieden zich zelfs gallery-play veroorloven; een hakje van Van der Meyde achter het standbeen langs, waarna De Cler dacht; dat kan ik ook. De enige die het niet kon was Ibrahimovic, bij wie bijna alles mislukte. Hij werd diep in de tweede helft vervan gen door Machlas. Bij treffer nummer vier speelde Fred Grim een hoofdrol. Als een vaardig voetballer, maakte hij eerst een aanval van NEC on schadelijk en vond vervolgens met een knappe dieptepass het hoofd van Van der Meyde, die doorkopte naar Wamberto. De vrije doortocht was aan de Bra ziliaan wel besteed, waarna Grim het middelpunt van de feestvreugde werd. Pas daarna schrok NEC wakker en probeerde het het technisch tekort te compenseren met NEC-doelman Van der Sleen kijkt mistroostig voor zich uit na de vierde treffer van Ajax. Foto: ANP/Olaf Kraak scherpe duels. Ajax schrok ervan terug. Er dreigden slachtoffers te vallen bij harde confrontaties. Met een druk programma voor de boeg, zaterdag wacht alweer RKC en volgende week de con frontatie met FC Kopenhagen, besloten de Amsterdammers geen al te grote risico's meer te Net als tegen Sparta verdween de scherpte. Galasek mocht na een afwezigheid van acht weken zijn rentree maken. En Machlas scoorde nummer vijf uit een pe nalty. Het kon allemaal in een Arena die dit seizoen voor het eerst in zijn bestaan nadrukke lijk aan Ajax behoort. Ajax: Grim; Trabelsi, Chivu (76. Max well), Heitinga cn De Cler, O'Brien (67. Galasek). Yakubu en Van der Vaart; Van der Meyde. Ibrahimovic (74. Machlas) en Wamberto. NEC: Van der Sleen; Schuurman. Wis- gerhof. Hesp en Leiwakabessy. Ax. La- tuheru, Simr en Van Rijswijk 164. Wegh); Hristov (64. lansen) en Tumba (83. Demouge). Lissi - Onder massale belang stelling en een zee aan bloem- hulde is schaatstrainer/ coach Egbert van 't Oever gisteren be graven op de begraafplaats Duinhof in Lisse. Onder de aan wezigen, die de Zuid-Hollander de laatste eer kwamen bewijzen, waren veel oud-schaatsers, trai ners en bestuursleden uit de schaatswereld. Zo was nagenoeg de voltallige ploeg naar Lisse gekomen waar mee de Van 't Oever in 1977 de succesvolle overstap maakte van Jong Oranje naar de KNSB all round-kernploeg: Hilbert van der Duim, Frits Schalij, Plet Klei ne, Jan Derksen en Jan Boeve. Ook Yvonne van Gennip, die door Van 't Oever in 1988 in Cal gary naar drie olympische gou den medailles werd geloodst, was present. Verder onder an deren Jos Valentijn, Ria Visser, Petra Moolhuizen, Christine Aaftink, Ina Steenbruggen en In- grid Haringa. Voorafgaand aan de begrafenis plechtigheid was er een dienst in de Grote Kerk in Lisse, waar KNSB-voorzitter Wim Schenk, namens de schaatsbond, en topsportcoördinator Ab Krook, namens de sporters en trainers, Van 't Oever bedankten voor al hetgeen hij voor de schaatssport en als mens heeft betekend. Scheuneman wint brons bij junioren lissabon/anp - Niels Scheune man bezorgde Nederland giste ren de eerste medaille tijdens de WK wielrennen in Lissabon. De junior uit Veendam veroverde brons in de tijdrit, achter de Belg Jurgen van den Broeck en de Oekraïner Oleksandr Kvatsjoek. Scheuneman (17) leek zich niet te realiseren hoe klein de ver schillen waren geweest tussen de drie medaillewinnaars. „Ik had alleen maar gehoopt op een plaats bij de eerste tien", ldonk het bescheiden. Toch is de junior onder leiding van Rabo-ploegleider Frans Maassen uitgegroeid tot een zelfbewuste renner. „Een jon gen die zich nergens druk over maakt", omschreef scheidend bondscoach Van Kessel zijn pu pil. Veel verrassender was eigen lijk de zevende plaats van Tho mas Dekker, een eerstejaars ju nior die volgend jaar bij Maas sen in de ploeg rijdt. De verschillen waren klein in Lissabon, waar winnaar Van den Broeck 27 minuten en 28,74 se conden nodig had voor de rit over 19,2 kilometer. Kvatsjoek verloor het goud op 44 hon derdsten van een seconde, Scheuneman moest ook nog geen tel toegeven op de Belg. heerenveen/anp - SC Heeren- veen heeft tegen FC Utrecht ver zuimd de derde plaats in de KPN Eredivisie te pakken. De Friezen verloren gisteren in het Abe Lenstra-stadion verrassend met 1-2. Aan Utrechtse zijde was de vreugde groot. De ploeg van trainer Adelaar pakte einde lijk de eerste zege in een uitwed strijd. Eerder ging FC Utrecht onderuit bij Sparta, AL Vitesse en NAC. Een Fries overwicht leidde al in de 11de minuut tot een voor sprong. Nurmela zette van rechts voor. waarna Denne- boom ongehinderd de bal ach ter doelman Wapenaar knikte. Utrecht-spits Dirk Kuyt moets het voorin alleen uitvechten met het degelijke Friese verdedi gingsduo Klompe-De Nooijer. De Katwijker kwam er nauwe lijks aan te pas, maar hij zorgde er wel voor dat FC Utrecht in de 34ste minuut de vroege achter stand kon wegwerken. Hij won een luchtduel van Klompe, waarna de bal voor de voeten van Tanghe belandde; 1 -1 In de tweede helft nam FC Utrecht al na enkele minuten een voorsprong door Jochem- sen. Heerenveen kwam die klap niet meer te boven.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 21