'Veel mensen belanden ten onrechte in WAO' Vier jaar cel geëist voor bollenfraude Brugman VS intensiveren luchtoorlog Vredesmonument weg uit Leiden emeen Staatssecretaris denkt aan maatregelen Gebouw Tweede Kamer beklad - Leidsch Dagblad Bijzondere bijenvolken omgekomen Ontbijtles in de klas [N - Bij een 36-jarige iter van American lorida is miltvuur (i Ze is opgenomen in luis. De FBI gaat nu it van opzet, maar er Én wijzingen voor itische actie. Vorige fed een 63-jarige fo- fvan het bedrijf en t bij een 70-jarige kerker bacillen aan- inse koning naakt nerveus dheid «igeren chteruit als I tie jaliteit NS bsoiuut punt ie Pekker in >n n sprookje i Ja Douce' i wordt gauw fenkamp voor vrij zonnig Feyenoord tien mes t, j- Feyenoord krijgt j e®n vermoedelijk den Zwitserse fran- T van de Europese ,6 UEFA. Tijdens de ui-Leaguewedstrijd m München gister- gooide een Feye- -/-porter een mes naar ■^Moelman Oliver middenvel- ergio een voorwerp bofd geslingerd. wil autogas Minister Pronk van ifvan lpg. Autogas is k en moet uit Neder- ijnen. Dat betekent Imeer die op lpg rij- Önkstations meer die in, geen productie pg. Pronk laat dit na- ïoeken of lpg binnen ïn jaar kan worden 'hrijft hij in een Tweede Kamer. Nu de overheid juist ge- pg omdat het minder br het milieu dan iel Pffel ;eval van ur in Florida urg krijgt uders uit op bezoek rwoudenaar deeld voor it met kind stel bij iwoude restaurant NR. 42743 LOSSE NUMMERS 2,251,02 ZATERDAG 2,751,25 donderdag 11 OKTOBER 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch m Dagblad ME den haag/gpd-anp - Veel mensen belanden om psychische redenen in de WAO, zonder contact te hebben gehad met een psycholoog of een psychiater. Staatssecretaris Hooger- vorst van Sociale Zaken bekijkt of niet ver plicht kan worden gesteld de mening van zo'n specialist te vragen, voorafgaand aan een arbeidsongeschiktheidskeuring. Volgens de bewindsman komen veel men sen op psychische gronden in de WAO te recht die daar helemaal niet thuis horen. Het gaat om werknemers die een conflict hebben op hun werk of onvrede hebben met hun dagelijkse arbeid. Ieder jaar mel den zich 90.000 mensen ziek als gevolg van een conflict op het werk. Hoogervorst heeft de indruk dat de medische wereld conflic ten te gemakkelijk „medicaliseert. Een ar beidsconflict moet als een conflict worden behandeld, en niet als heimelijke grond voor toelating tot de WAO." De bewindsman zei dit gisteren in Den Haag bij de start van de campagne 'Gek op je werk', een initiatief van het Nationaal Fonds Geestelijke Volksgezondheid (NFGV). De campagne begon op de nationale dag voor de Volksgezondheid. Werknemersvereniging FNV vindt het standpunt van Hoogervorst te kort door de bocht. Vaak lijdt een conflict op het werk juist tot psychische problemen, memoreert een woordvoerder. Hoewel de vakcentrale het 'zeker geen gek idee' vindt om een des kundige bij de beoordeling van de arbeids ongeschiktheid te betrekken, pleit hij ervoor die eerder in te schakelen. Op die manier kan wellicht worden voorkomen dat iemand überhaupt in de WAO terecht komt. Intussen blijkt een groot aantal WAO'ers sinds kort te worden herkeurd per telefoon. In een gesprek wordt gevraagd naar hun ge zondheidssituatie. Op basis hiervan wordt bepaald of iemand aanspraak mag blijven maken op een uitkering. In de Tweede Kamer reageert de WD ver bolgen op het nieuws. De Kamer werd op deze manier van keuren geattendeerd door het Breed Platform Verzekerden en Werk (waarin onder andere de Gehandicapten raad en de Landelijke Vereniging voor Ar beidsongeschikten verenigd zijn). Volgens WD-Kamerlid Wilders kan een WAO'er 'niet fatsoenlijk worden gekeurd in een op pervlakkig telefoongesprek'. De telefonische keuringen moeten wat de WD betreft dan ook stoppen. Volgens het Lisv, dat de WAO-keuringen co- ordineert, is er sprake van een experiment. Volgens het instituut gaat het slechts om een beperkt aantal herkeuringen die WAO'ers standaard na een en na vijf jaar moeten ondergaan. De keuring wordt hierin vervangen door een vragenlijst die de uitke ringsgerechtigde moet invullen of door een telefonisch gesprek. Pagina Binnenland Commentaar den haag - Onbekenden hebben vannacht het gebouw van de Tweede Kamer beklad, naar aanleiding van de Amerikaanse vergeldingsacties tegen de Taliban in Afghanistan. De tekst 'Oorlog ook terror* werd snel verwijderd. Foto: GPD/Jos van Leeuwen Meer rechtszaken op stapel door Maarten Dekker den haag/hillegom - Tegen de 55-jarige directeur van het bloembollenexportbedrijf De Lijster Export BV uit Hillegom is gisteren vier jaar gevangenisstraf geëist. Justitie verdenkt de man ervan dat hij jarenlang op grote schaal heeft gefraudeerd, met name door geen omzet- en in komstenbelasting te betalen. Ook zou hij de spil zijn van een omvangrijk zwart-geldcircuit binnen de bloembollenbranche. De fiscus zou hierdoor vele mil joenen guldens zijn misgelopen. Officier van justitie A. Paulus kondigde gisteren tijdens de zit ting bij de Haagse rechtbank aan dat het openbaar ministerie ook rechtszaken voorbereidt te gen bollenkwekers die zaken hebben gedaan met de Hille- gomse handelaar. Volgens de officier zijn er flink wat bollente- lers bij betrokken. „De zaak breidde zich als een olievlek uit over de hele sector." Alle kwekers in kwestie zijn af komstig uit de regio's Noord- Holland en de Noord-Oostpol- der. De verdachte zou hen zwart geld hebben verstrekt, waarmee de bedrijven illegale, veelal Poolse, werknemers betaalden. De Hillegommer verstrekte fic tieve facturen, die door de kwe- Itenland Benieuwd of u In de prijzen valt? Kijk zaterdag naar de StaatsloterijShow op RTL4 om 20.» Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. - leiden-oegstgeest - Het Leidse Vredesmonument verdwijnt definitief van de Garenmarkt en ver huist naar kasteel Oud-Poelgeest in Oegstgeest. Gisteravond maakte de raadscommissie cultuur in Leiden de weg vrij voor verplaatsing van het kunstwerk. De donkerblauwe, vandalismegevoelige glassculp tuur van Piet Hein Stulemeijer viel niet langer te handhaven op de bestaande plek. Het gevaarte was een geliefd doelwit voor vandalen en wild plassers. Uiteindelijk besloot de gemeente na alle vernielingen om, in overleg met de kunstenaar, om te zien naar een andere plek in een andere ge meente. In het afgelopen half jaar hebben zich elf kandida ten bij Leiden gemeld. Een aantal haakte af na te kers werden betaald. Vervolgens had geen levering van bollen plaats, maar ging het grootste deel van het geld onder tafel te rug naar de betalers. De Hille gommer hield een deel ervan als provisie. „Ik had wel de mensen om voor me te werken, maar niet het zwarte geld om ze te be talen", motiveerde een van de kwekers die handelwijze tegen over de FIOD. In de Duin- en Bollenstreek zijn met name enkele transportbe drijven bij de zaak betrokken. Zij zouden op de hoogte zijn ge weest van de frauduleuze prak tijken, maar vervoerden toch bollen van de Hillegommer naar klanten in Italië. Mogelijk wor den ook zij vervolgd. Verder noemde de officier giste ren enkele vertegenwoordigers van Hobaho-intermediairs in Lisse. Zij gaven tijdens het on derzoek tegen de exporteur toe dat ze hebben bemiddeld bij il legale transacties tussen bollen- telers en de Flillegommer. Tegen hen zal zeker geen rechtszaak komen. Justitie acht een nahef- fing door de fiscus over de zwar te inkomsten van de vertegen woordigers voldoende. Pagina Duin- en Bollenstreek: Hillegommer int 32 miljoen gul den contant (advertentie) 15% EXTRA KORTING OP ALLE KEUKENS TER INTRODUCTIE VAN ONZE BRUGMATICUJN! -Brugmotic'j- KEUKENS t BADKAMERS Voor meer informatie: wvw.brugman.nl of bel 0800-0234560. Vroog noor de octievoorwoorden in de showroom. Vandalismegevoelig kunstwerk verhuist naar Oegstgeest zijn geconfronteerd met de hoge verplaatsings kosten - 130.000 gulden - en een aantal viel af omdat de nieuwe plaats voor het werk niet de in stemming kreeg van de kunstenaar. Het congres centrum uit Oegstgeest was van meet af aan en thousiast over het Vredesmonument, en de maker ervan was dat over de kandidaat-eigenaar. De glassculptuur krijgt een plek in de beeldentuin. Voor de eventueel benodigde vergunningen en toestemming van de gemeente moet Oud-Poel geest zorgen. Lukt dat niet, dan komt de gemeen te Dronten in beeld. Ook Dronten heeft interesse, maar werkt pas plannen uit als het Vredesmonu ment niet ergens anders kan worden geplaatst. Pagina Leiden: Opluchting over verhuizing Vredesmonument Ja, ik word abonnee Naam Straat Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling lZ kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: en ontvang de krant eerst 2 weken M V €16,93 (FL. 37.30) 48,53 (FL 106.95) 48,99 (FL 107.95) (Lvm condole naOezorgngi Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bj amorradscfie betalng 6 m(n berfcyronjiffia. _L 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl De wereld om je heen HAARLEM: WESTELI|KE RANDWEG HOEK VLAAMSEWEG, TEL: 023-510 15 30 HILLEGOM: BEEKLAAN 18, TEL: 0252-535 935 Prachtige orchidee in diverse kleuren. Nu bijzonder betaalbaar. Past in elk interieur. door Eric-Jan Berendsen leiden - Bij een brand in de bijenstal in het Stevenspark in Leiden zijn dinsdagmiddag tussen de 200.000 en 300.000 exemplaren van twee bijzon dere bijenvolken omgeko men. Het gaat om de bijenrassen camica en buckfast. „Omdat er hier veel kinderen komen, was er speciaal gekozen voor minder agressieve bijen die niet zo snel steken", aldus imker Jan van Ruiten. De schade aan stal en bijen populatie loopt in de tiendui zenden guldens. De techni sche recherche heeft de oor zaak van de brand niet kun nen vaststellen. Maar omdat er in de stal geen elektrici teitsvoorzieningen waren, ligt het voor de hand te denken aan brandstichting, meent ook de politie. Volgens een woordvoerder van de gemeente komt er in ieder geval 'iets' terug in het Stevenspark. „Want er kwamen veel kinde ren en de bijenstal werd voor educatieve doeleinden ge bruikt. Het had een meer waarde voor de wijk. Hoe het een en ander financieel moet worden geregeld, is echter nog een probleem." wassenaar - De kinderen van de Herenweg school in Wassenaar begonnen vanmorgen met een speciaal uurtje: ontbijtles. Nicolet Vlaardingerbroek van de GGD West-Holland had twee tafels in de klas gedekt met vele broodsoorten (maar in eerste instantie uit sluitend bruin), muesli, vers fruit, sappen en melk. Ze wilde kinderen leren hoe ze weer moeten eten. En dan vooral 's morgens als het lichaam moet worden bijgetankt. „Veel kinderen vliegen zo de deur uit, zonder iets te eten. Dan krijgen ze in de loop van de dag trek en grijpen ze naar allerlei ongezonde din gen. Dat willen we veranderen. Daarom heb ben we een paar scholen uitgekozen om te vertellen wat wél goed is." De 'Herenweg' bleek echter in zekere zin niet zo'n gelukkige keuze. Vrijwel alle kinderen eten 's morgens keurig thuis. Toch vond Vlaardingerbroek het experiment geslaagd. „Als ze al goed ontbij ten, kan het alleen maar beter worden. En ze hebben er denk ik toch nog wat opgestoken." De ontbijtles is vanavond om tien voor zeven te zien in het Jeugdjournaal op Nederland 3. Pagina Leidse Regio: 'Ik heb lekkerder gege ten dan thuis'. Foto: Taco van der Eb kabul/washington/anp-afp- rtr - Precies een maand na de aanslagen op het World Trade Center in New York en het Pen tagon in Washington hebben de Verenigde Staten de luchtoorlog tegen Afghanistan geïntensi veerd. Buurland Pakistan heeft voor het eerst bevestigd dat Amerikaanse troepen in het land zijn. De aanvallen vannacht waren de zwaarste tot nu toe in de al vier dagen durende militaire operatie. Vooral de Afghaanse hoofdstad Kabul werd onder vuur genomen. Hier zouden meer dan honderd explosies zijn gehoord. Russische troepen en techni sche experts zijn heimelijk Af ghanistan binnengetrokken en wachten aan de zijde van de Noordelijke Alliantie op de op dracht de hoofdstad Kabul aan te vallen. Dat schrijft een gezag hebbende Russische militaire waarnemer in Moscow News. Zijn bericht uit ingelichte mili taire bronnen werd onmiddellijk in alle toonaarden tegengespro ken door het ministerie van de fensie in Moskou. Eerder poogde president Poetin zijn door tien jaar mislukte oor log in Afghanistan verontruste landgenoten gerust te stellen door te verklaren dat er nooit meer Russen naar Afghanistan zullen worden gestuurd om te sterven in de stoffige bergen al daar. Een Pakistaanse regerings woordvoerder bevestigde van ochtend dat Amerikaanse mili tairen in het land zijn gelegerd. Pakistaanse media meldden eer der dat er al honderden Ameri kaanse troepen in in het land zouden zijn. De eerste bruggen hoofden van de Amerikanen in Pakistan zouden twee vliegvel den zijn, op enkele honderden kilometers van de Afghaanse grens. Op elk van deze luchtha vens zijn naar verluidt al min stens tweehonderd Amerikaanse militairen. Het Amerikaanse leger staat klaar om bij de jacht op Osama bin Laden grondtroepen in te zetten, nu de luchtafweer van de Taliban na drie dagen van aan vallen flink is uitgedund. Vol gens de Amerikaanse televisie zender ABC trekt een groot con tingent elitetroepen 'de regio' momenteel binnen. Kleinere teams worden binnen een week in Afghanistan verwacht, aldus ABC, dat zich baseert op bron nen bij het Amerikaanse minis terie van defensie. Zie ook pagina Buitenland (advertenties)

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1