Kunst in de Leidse wachtkamers CULTUUR KUNST Levend schilderij in foyer Schouwburg Finale van de Zilveren Veer 2001 'Deze afbeelding doet mij denken aan de dood' Tragikomische crisis van twee ex-mannequins Vocal Sampling een helft goed lijntje de musical: best van herkenning Ik zou de Zilveren Veer 2001 willen doen toekomen aan: iiratie met lands geld 3avid, het beroemde .andbeeld van Mi- wordt met geld uit lgerestaureerd. Het ^cultuurfonds Ars Bdieert met bijna [den de restauratie nssale beeld. De leden beginnen vol- n zullen ruim een iren. Het restauratie- jat voornamelijk uit van het marmer. Dat der toeziend oog van s van de Galleria iia in Florence. Dgraaf verleden De Amerikaanse ir en choreograaf „js is gisteren op 74- jd overleden. Ross, ils danser en acteur, .ïvloed gehad op de ,ig van sterren als Hsand en Woody Al- :gde onder meer je voor Carmen The Young Ones rner Holiday (1963), Ittle (1967) en Funny 'Goodbye Mr. Chips I film geweest die hij Dat was in 1969. ïg Point (1977) Iscamominaties. ,3rde ook musicals jy. In 1988 trouwde Modeontwerpster Lee dziwill, de zus van ïedy Onassis. Dat uit op een schei- donderdag 11 OKTOBER 2001 (werk in m onderen van 6 tot 13 i zich in de herfstva- nelden bij het kin- jureau van het Ne- lenluchtmuseum in c kind mag per dag wee klussen doen in 1. Kinderen mogen rjes aanpakken. Zo muren lemen of be- n, koeien registre- fébaas een handje 'j2 werkje neemt onge- r 2 lf uur in beslag en er 8 kinderen tegelijk 5 l k meedoen. Als be- 1 sn ze een gratis en- or het museum djaar. 'rank luiie Frank en Edith at leze twee joodse oe t Nederland zijn n1 tag twee tentoon- ewijd in het Noord- nd ordenone bij Udine. h haand lang staat het deienone stil bij het jo lig e aanleiding is de )e van een studie naar enis van de joodse z ap in de noordoos- ekèFriuli, waarvan Gi ;1 joden woonden. le Wereldoorlog ^gemeenschap door ies sterk uitgedund, ozen voor exposi- ne Frank en Edith beiden een sym- voor de jodenver- Nieuwe en vernieuwde kunst in de bonbonnière door Coen Polack leiden - Bezoekers van de Leidse Schouwburg hoeven niet aan zichzelf te twijfelen als ze denken dat het grote schilderij met Leidse celebrities boven de bar in de bonbonnière anders is dan voorheen. Schilder Peter Willemse heeft in de zomervakantie, voordat het nieuwe theaterseizoen van start ging, namelijk wat veranderingen op het doek aange bracht. Willemse voegde een drietal heren aan de parade van Leidenaars toe aan het schilderij. Nieuwe koppen zijn die van schouwburgdirecteur Bart van Mossel, entrepreneur Peter Labruyère en Barry Willemse, de broer van de schilder. Het schilderij, dat sinds 1997 in de schouw burg hangt, was een idee van de toenma lige schouwburgdirecteur Pim Wallis de Vries. „We besloten toen er enigszins be langrijke mensen uit het culturele circuit op te zetten", zegt schilder Peter Willem se. „Mensen met interessante koppen. Wie belangrijk is, dat verschilt per jaar, en sommige mensen verdienen het na verloop op een andere manier om op het schilderij bijgezet te worden. Er staan ook wat van mijn vrienden op." De toevoeging van Van Mossel behoeft geen verklaring, de broer van de schilder is de broer van de schilder en ook over de vereeuwiging van Labruyère kan Willem se kort zijn. „Die man doet zoveel voor de stad en hij heeft een perfecte kop om te schilderen." Op het verlanglijstje van de schouwburg staat nog cabaretier Paul van Vliet. Vol gens Bart van Mossel wordt het hoog tijd dat Van Vliet op het schilderij terecht komt: „Hij heeft een bijzondere band met de schouwburg. Hij verdient het ook om op het doek terecht te komen. Het is altijd leuk om een heel bekend hoofd tussen de wat minder bekenden te heb ben." Van Mossel en Willemse willen de komende jaren steeds nieuwe figuren aan het schilderij toevoegen. „Zo gaat het schilderij leven", zegt Willemse, die het doek heel toepasselijk de titel Never a dull moment meegaf. Om het artistieke klimaat in de schouw burg nog naar een tree hoger te tillen, prijkt sinds kort aan de andere kant van de bonbonnière, op de ramen om pre cies te zijn, een nieuw kunstwerk. Cu rious... and curiouser van Claudie de Cleen kwam tot stand met steun van het Prins Bernhard Cultuurfonds. Van Mos sel: „Het is een bijzonder werk van een bijzondere kunstenares. Het neemt ver schillende gedaanten aan in verschillend licht. Van binnen is het goed te zien en ook van buiten kan men zo al weten: hier gebeurt wat." door Casper Wichers Leiden - In de wachtkamer van huisarts Boels aan de Lammen schans hoeven patiënten, die 'ge duldig' op hun beurt wachten zich voortaan niet meer te verve len. Natuurlijk kunnen ze een blik werpen in de leesmap of gewoon voor zich uit staren in het niets, maar sinds kort is er een nieuw alternatief: wachterkamerkunst. Dit is een project van vijf vrou welijke kunstenaars uit Leiden en omstreken, dat eind vorig jaar begon in de hal van het Leidse gemeentehuis. Inmiddels hangen kunstwerken van dit vijftal en verschillende gastkun- stenaars in wachtkamers van artsen, fysiotherapeuten en tandartsen in Leiden. Aan het plafond van de wacht ruimte van dokter Boels hangen lampen met daarop afbeeldin gen van schedels en gewrichten. Het zijn antieke röntgenfoto's, bewerkt door ontwerpbureau Biskaje uit Leiden, dat was uit genodigd een gastbijdrage te le veren aan het project. De duide lijk zichtbare botbreuken zijn bewust aangebracht. In de af beeldingen staan vrolijk gekleur de cirkels met daarin teksten als 'viel van zijn voetstuk' en 'had 't net onder de knie tot ie brak'. „Walgelijk", vindt de heer Van 't Land, die wacht op zijn beurt. In eerste instantie waren de lam pen hem niet opgevallen. „Deze afbeeldingen doen mij denken aan de dood, terwijl ik hier nota bene kom om beter te worden", legt hij uit. Het idee van kunst aan de muur juicht hij overigens wel degelijk toe. „Ik zie liever iets figuratiefs. Het moet rust uitstralen. Dat vind ik heel be langrijk. Geen gestress, want in het dagelijks leven gaat alles al zo snel." De röntgenfoto aan de muur vindt hij wel grappig. Vooral de tekst spreekt hem wel aan: 'het wacht woord luidt ge duld'. „Want geduld moet je in een wachtkamer zeker hebben." Zijn overbuurvrouw loopt ook niet over van enthousiasme. „Nee, nee, nee, luguber! Een ka pot hoofd, waarom nou niet iets gezelligs? Nee, ik vind het hele maal niks. Geef mij maar iets Wachterkamerkunst, een alternatief voor de leesmap. Foto: Dick Hogewoning waarin je dingen moet zoeken. Zoals in het werk van Esscher." Volgens kunstenaars Lies Lan- tinga en Marlies van Boekei is het niet zo dat de wachtenden de kunstobjecten ook perse mooi moeten vinden. Lantinga: „We willen dat mensen zich be wust worden van het fenomeen wachten. In deze gejaagde sa menleving ervaren we wachten vaak als iets negatiefs. Maar je kunt het ook zien als een mo ment van rust." Alle kunstwer ken hebben op de een of andere manier iets te maken met wach ten. Zo is de stoel in het werk van Lies Lantinga een steeds te rugkerend element. Van Boekei omschreef wachten ooit als: 'rustpunten in het dwangmatig achterna rennen van al die doelen die we onszelf voor ogen houden.' Ze verbeeld de het thema in drie grote digi tale zeefdrukken. Momenteel hangen die in de praktijk van fy siotherapeut Jurgens aan de Ou de Vest. In de werken staan drie wachtenden voor de overblijfse len van een loket. Rennende fi guren bovenin de zeefdrukken vormen een tegenstelling met de wachtenden. In de zeefdruk ken verwerkte ze uitspraken over tijd en wachten. Van Boe- kels devies luidt: „Neem tijdens het wachten even lekker de tijd. Denk niet meteen aan alle din gen die je nog moet doen, want je hoeft dan juist niets anders te doen". In de praktijk van Jurgens neemt mevrouw Van de Burg de zeef drukken in zich op. „Ik kan me best voorstellen waarover deze kunstwerken gaan. Want als je hier al zeven jaar komt, weet je wat wachten is." Toch had ze liever gezien dat de vijf foto's met gezichten op Leiden, die er eerst hingen, weer op hun oude plaats zouden terugkeren. „Ik kan niet zoveel met deze mo derne kunst. Misschien ben ik er wel te oud voor", zegt de 85-ja- rige dame. Van Boekei en Lan tinga kunnen er om lachen. „We hebben ook veel positieve reac ties gekregen, hoor. In een boekje lieten mensen reacties achter als 'heel leuk, hier word ik vrolijk van', 'hier is het wach ten leuk geworden' en 'van deze wachtkamer word je niet ze nuwachtig'." Wachtkamerkunst - Tot en met 26 oktober. Kunstwerken van Marlies van Boekei, Lies Lan tinga, Marijk Gerritsma, Yu Jié Choe, Carola van der Heyden en gastkunstenaars. In de wachtkamers van tandarts Ak kerman, tandarts Van der Gijp, huisarts Zaayer en Zaayer, huisarts Nering Bögel en de fy- siotherapiepraktijken Stevens hof en Jurgens. Dokter Boels heeft de kunstwerken die in zijn wachtkamer hangen, waaronder de lampen, inmid dels aangekocht. theater recensie Dick van Teylingen XL Larger than life. Idee en spel: Carla Mulder en Annelies Herfst. Tekst en advies: Gerardjan Rijnders. Regie: Karen Claes. Gezien LAKtheater 10/10. Vanavond herhaling. „Hier zit braam op!" roept het uitgerangeerde model, terwijl ze met haar buikplooien een in drukwekkende kuil van haar na vel maakt. „Hier vallen gaten in. Hier trekt zelfs Monumenten zorg zijn handen van af." Om de klaagzang op haar lichamelijk verval om te buigen in: „Dit is echt!" Maar wat is echt, en wat onecht? Daar zijn het model en haar col lega na jaren van uiterlijkheid, ideaalbeelden en poses het zicht op kwijtgeraakt. De wandelende kapstokken zijn van de catwalk afgetrapt, en ze willen die 'kut- walk' ook niet eens meer op. Ze hebben zich zwanger laten ma ken door de baas van het spul en werpen een blik op de scena rio's die hij voor hen geschreven zou hebben, 't Is niks, net zoals hij niks is. Hun zwangerschap is niet meer dan een poging om niet uit zijn aandacht te verdwij nen. XL Larger than life is een kort toneelstuk naar een idee van ac trices Carla Mulder en Annelies Herfst. Gerardjan Rijnders schreef er een beeldende tekst voor waarin hij slim, soms eer der handig gebruik maakt van de clichés van de oppervlakkige modellenwereld en het identi teitsverlies van de slachtoffers die plotseling machteloos zijn. Want wat blijft er van ze over als hun wapens niet meer werken? Twee echte vrouwen, met alle kuiltjes, flapjes en putjes van dien, die uit het geïdealiseerde paradijs zijn verstoten. Ze heb ben alleen elkaar nog. We komen niet veel te weten van de manier waarop ze zich aanpassen aan hun nieuwe sta tus. Rijnders beperkt zich tot een schets van twee onzekere ex-mannequins direct na hun ontslag. Plotseling gaat het licht uit en is het stuk afgelopen. Intussen wordt de situatieschets met overgave, humor en zorg vuldigheid neergezet en afge werkt, dankzij de jonge regis seuse Karen Claes. Mulder en Herfst zijn komisch in hun tra giek en andersom, en houden de dubbelzinnigheid in stand. Het probleem van de identiteit was ook uitgangspunt voor Qui- rine Racké en Helena Muskens, die aan weerszijden van een cat walk twee kaptafels met meer dan levensgrote spiegels ont wierpen. De spiegels zijn video schermen die zowel de hoofden van de dames na hun val pro jecteren als de even esthetisch als onpersoonlijk opgemaakte koppen uit de dagen van hun succes. Soms kijkt de een in de spiegel met het hoofd van de ander, inwisselbaar als ze zijn. Zo zit je tegelijk de vrouwen als hun probleem op de huid. muziek recensie Susanne Lammers Concert: Vocal Sampling. Gehoord: 10/10, Stadsgehoorzaal, Leiden. vragen aandacht voor de arran gementen en de verschillende stemmen krijgen de ruimte. Dan zijn de heren bepaald op hun best. Het intieme 'Escaramujo', een ingetogen en melancholiek liedje wordt door blauw belich te, zelfgeblazen zeepbellen be paald sfeervol en het Dalton- broeders orkestje bij de daarop volgende ode aan Venezuela geeft een komisch contrast. Het voortdurend mimen van het in strument dat ze imiteren, valt ineens op zijn plaats. Helaas wil Vocal Sampling te graag dat het leuk wordt en om dat te bereiken gaan ze na de pauze belegen sketchjes en pu blieksparticipatie niet uit de weg. De zaal wordt verdeeld in trompetten en trombones en ie dereen mag gezellig meedoen met het aloude, maar jolig als nieuw aangekondigde 'Guant- anamera', dat trouwens gemeen schettert. Nog akeliger piept en suist het bij de bombastische in tro van Also sprach Zarathustra. Maar dat zou de wraak van Ri chard Strauss kunnen zijn, want aan hem doen de paar maten gezongen in Zorro-capes, niet echt recht. En als er iets is dat snel irriteert, dan is het flauwe humor. Voor de broodnodige afwisse ling hadden de heren van Vocal Sampling beter hun instrumen ten mee kunnen nemen - ze hebben per slot van rekening al lemaal het conservatorium be zocht. Dan was hun vocale kun nen beter naar voren gekomen en hun gekunsteldheid minder opgevallen. Van de 'deng-deng-deng's en de 'pe-ping-ping-pong's kijken we hier in Nederland niet meer echt op. Dat doet Montezuma's Revenge ook, en beter. En de percussionist, hoe knap ook, maakt vooral indruk door de ijzeren volharding waarmee hij de hele avond lang het ritmeta pijt voor de rest van de groep uitrolt. Wel apart en vooral aan stekelijk zijn de trompetjes en trombones. Die klinken, vooral als ze 'gestopt' worden, levens echt. En daarvan maakt de Cu baanse a-cappella-groep Vocal Sampling dan ook druk en vro lijk gebruik in de sons, meren- gues en rumba's, die elkaar in hoog tempo afwisselen. Aan die hartveroverende mooi- weer-muziek voegt het sextet weinig toe, die formule doet het hier immers uitstekend. Ze bie den gewoon meer van hetzelfde waar zoveel vraag naar is. Waar Vocal Sampling zich mee onder scheidt van de gemiddelde Ha- vanese bejaardenhuis-band is dus het vocale circus. Indruk wekkende kunstjes, zeker, maar toch net niet genoeg om twee setjes mee te imponeren. Voor de pauze wordt nog tame lijk sec muziek gemaakt. Vocal Sampling promoot de nieuwe cd Cambio de Tiempo en dat is serieus werken. Dan ligt het ac cent nog op hun muzikaliteit. Ze ater recensie .per Wichers Nijntje de musical. ïo/io iwburg Leiden. twee maal was de louwburg gisteren territorium van va- ers, opa's, oma's en jonge kinderen. Met ep in de aanslag za- achten op het begin isical Nijntje, waar- Wijs tekst en liedjes kkermans de muziek snoep bleef onaan- int voor een uur ke- e kinderen ademloos gin van de voorstel- )ick Bruna, gespeeld ibertse, op zijn fiets e hij zich tijdens het inspireren door wat i om zich heen ziet. hoe kan het ook an- jes. Even later zit hij ikentafel en 'tekent' loeder Pluis, die toneel op lopen. (Terence Schreurs) itjes komst aan. SPbeurtenissen uit het ïjNijntje passeren ver revue: Nijntje krijgt "netje Aagje, Nijntje kwijt, Nijntje aan st van Nijntje. Het re Nijntje-fan een terkenning. Daarbij sympathieke Dick Bruna letterlijk, als een rode' draad, door het verhaal. Hij te kent vader en moeder Pluis, als mede opa en oma Pluis en Nijn- tjes vriendinnetje Aagje, hij schiet te hulp waar nodig en verandert de maan in een zon door een simpele ruk aan een touwtje. Het geheim van het succes schuilt in de 'schijnbare' een voud van decor, spel en zang. Alles is er op gericht om de aan dacht van de kinderen vast te houden. Dialogen rijn kort en worden afgewisseld door even eens korte en aanstekelijke lied jes. Het decor bestaat uit de pri maire kleuren, rood, blauw, geel en groen en lijkt rechtstreeks uit de Nijntje boekjes te komen. Een huis, een zon of maan en wat gras, in combinatie met en kele simpele lichteffecten, meer is er niet nodig om een sprook jesachtig sfeer te creëren. Net op de momenten waarop de kleuters hun concentratie drei gen te verliezen, worden ze weer bij de voorstelling betrokken. Zo komt Dick Bruna voortdurend met de mededeling dat hij uit Utrecht komt, daaraan onmid dellijk toevoegend: „Of heb ik dat al gezegd?" Het werkt en de kinderen reageren masaal. Aan eind van de musical mag ieder een meezingen. Vooral de ou ders laten dan van zich horen. Maar tijdens de (geplande) toe gift klinkt het uit bijna alle mon den 'Nijntje, Nijntje, het is zo'n lief konijntje'. De verkiezingen van de Zilveren Veer Cultuurprijs 2001 sluit op 14 oktober. De Zilveren Veer wordt ieder jaar uitgereikt aan een persoon of instelling die een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan de cultuur of kunst in de regio. Izet Kalkan, Stichting Alpha Nuova, Clare Wesseli- us, Stichting Reisgenoten en Atelier Kunst Vlieg werk rijn de genomineerden dit jaar. Ze ontvan gen elk een bedrag van 1000 gulden. De winnaar van de prijs ontvangt nog eens 6.500 gulden. De jury en het publiek bepalen samen wie de win naar wordt van de cultuurprijs. Naast juryvoorzit ter Steven Engelsman, directeur van het Rijksmu seum voor Volkenkunde, bestaat de jury uit: Resi van der Ploeg van Kunstcentrum Haagweg 4, win naars van de Zilveren Veer 2000, Bart Vieveen, voormalig stafmedewerker van de Stadsgehoor zaal, Ingrid Moerman, conservator van het Stede lijk Museum De Lakenhal, Rens Heruer, neerlan dicus en directeur van het Onderwijsbureau Hol lands Midden, Aad Koster, wethouder van Cultuur in Sassenheim en Frans Struben, voorzitter van het Centrum Beeldende Kunst in Alphen aan den Rijn. De jury krijgt net zoveel stemmen als er bin nen komen van het publiek. Met de bon onderaan deze pagina kunnen lezers van het Leidsch Dagblad hun stem uitbrengen op de genomineerde van hun keuze. De winnaar wordt op 13 november tijdens het Zilveren Veer Gala in de Leidse Schouwburg bekend gemaakt. Clare Wesselius van Stichting Leidse Koorprojecten. Foto: Hielco Kuipers Stichting Alpha Nuova (op de foto Jan van Rijn en Cees Verboom) brengt in Alphen aan den Rijn kunstprojecten in de openbare ruimte. Foto: Henk Bouwman Kunst Vliegwerk (op de foto coördinator Huib van den Wijn gaarden) is een atelier voor kun stenaars met een verstandelijke handicap. Foto.- Henk Bouwman Izet Kalkan is schrijver journalist en uitgever en woont in Sassen heim. Foto: Hielco Kuipers O —O O -O —O* Izet Kalkan Atelier Kunst en Vliegwerk Clare Wesselius Stichting Reisgenoten Stichting Alpha Nuova Kruis de cirkel aan van de kandidaat van uw keuze en vermeld hieronder duidelijk leesbaar uw naam en adresgegevens en stuur deze bon uiterlijk 14 oktober 2001 naar: Zilveren Veer 2001, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden (postzegel is niet nodig) Naam: Adres: Postcode en woonplaats: Telefoonnummer: 0e stembiljetten zijn verkrijgbaar bij het Leidsch Dagblad, de gemeentehuizen, theaters, musea, boekhandels en openbare bibliotheken in de regie. U kunt uw stem ook uitbrengen via de website: www.mvkk.nl Voor eventuele vragen kunt u zich richten tot het secretariaat van de Zilveren Veer, Postbus 54.2500 AB Leiden. Telefoon: 071-5356362. T. Bark.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19