PARIS XL 'Kroeguren vo scholieren tab DUIN BOLLENSTREEK Hillegommer int 32 miljoen gulden contant 'Rijnsburgse kassen straks naar de Haarlemmermeer' Bemiddelingsbureau geboren uit misverstanden Neem een proefabonnement WEKEN VOOR 45,00 BEL 071-5128030 UW CADEAU! Q& iïm& mmM. (advertentie) Gratis bowlingtasje met 3 luxe miniaturen Lisse tast in buidel voor de bruiloft lisse - Om feestelijkheden rond de bruiloft van WUlem-Alexan- der en Maxima in februari mo gelijk te maken, maakt de ge meente Lisse 30.000 gulden over aan het plaatselijke Oranje Comité. „Dat heeft een leuk programma op papier gezet", aldus burgemeester Van Zon. Hoe dat programma er precies uitziet, wordt later bekendge maakt. D66 bezorgd om openbaar vervoer voorhout - Het 'openbaar ver voer blijft een Noordwijker- houts zorgenkindje, zegt de D66-fractie. In de algemene be schouwingen somt de partij de klachten op: de kaartautomaten op het NS-station staan te ver weg, het verkeer wacht te lang voor de spoorbomen, de trei nen zijn te kort en overvol en het busvervoer voldoet niet. PvdA vraagt om meer ambtenaren voorhout - De gemeente Voor hout heeft volgens de PvdA een te kleine gemeentelijke organi satie voor haar grootte. De plaatselijke PvdA-politici vra gen zich in de algemene be schouwingen af hoe lang dat goed gaat, vooral bij functies als een voorlichter, een jongeren werker en een bijzondere op sporingsambtenaar. rijnsburg - Koffie met koek en een uitgebreide uitleg over hoe een modem glastuinbouwbe drijf in Rijnsburg nu precies werkt. Daar werden de Leidse wethouders Hillebrand en Schultz gistermiddag in het glastuinbouwgebied Klooster- schuur/Trappenberg op getrak teerd. Met uiteraard maar een doel: hopen de 'Leidse' claim om Rijnsburgs glastuinbouwge bied te gebruiken voor woning bouw af te zwakken. En dat laatste lijkt een beetje een succes te zijn geworden. Want Hillebrand meldde gister middag dat het toch echt onzin is een modem glastuinbouwge bied in zijn geheel te verplaat sen. „Dat is financieel en econo misch niet haalbaar. Maar met de vijfde nota voor ruimtelijk or dening in gedachten moet je wel kijken wat er op termijn - dan praat je over vijftien tot twintig jaar - haalbaar is." Hillebrand denkt daarbij vooral aan het uit en verplaatsen van glastuin bouwbedrijven naar de Haar lemmermeer. „Daar kom je op de lange termijn niet onderuit. Je moet er ook zeker over pra ten." Hillebrand zegt zich te realise ren dat de bloemenveiling Flora een belangrijke economische factor is, zowel voor Leiden als de Duin- en Bollenstreek. „We moeten hier voorzichtig mee omgaan. Het is niet een kwestie dat Leiden ruimte nodig heeft en daarom een streep door het glas wil zetten." De uitspraken van Hillebrand waren voor burgemeester Van der Lee een opsteker. „Als je de tuinbouw uit dit dorp weghaalt, maak je de gemeenschap hier dood. Een Rijnsburger is nu eenmaal een handelsman. Daarom ben ik blij dat de Leidse wethouder Hillebrand vandaag heeft gezegd dat hij een ver plaatsing van het gehele gebied te kostbaar vindt. Ook al wil hij dat wel graag om woningbouw locaties te vinden. En de door hem voorgestane verkassing van de tuinders op termijn naar bij voorbeeld de Haarlemmermeer zie ik alleen maar als een over loop voor tuinders die hier niet meer kunnen groeien." Volgens Van der Lee kan de glastuinbouw in Klooster- schuur/Trappenberg niet wijken voor woningbouw. „Klooster- schuur heeft een centrumfunc tie in de tuinbouw. Het is een modem gebied van 45 hectare. In het Pact van Teylingen, waar in afspraken voor de toekomst gemaakt zijn, is de concentratie voor de tuinbouw bezegeld. Bo vendien is de veiling Flora, met een omzet van tachtig miljoen gulden, de economische motor voor dit gebied. Bijna de helft van de bij Flora aangevoerde le lies komen uit dit gebied. Dat geldt ook voor een tiende van de tulpen en anjers." Hillebrand wilde wel eens weten wat de consequenties zijn als de tuinbouw in Rijnsburg uitwijkt naar bijvoorbeeld de Haarlem mermeer. Florawoordvoerder P. Kralt zag daar niets in. „Als je gaat uitplaatsen, doe je iets weg. We moeten vooral niet vergeten dat de grondsoort voor de bloe men hier erg belangrijk is. En het klimaat is gunstig. De hoe veelheid licht is hier hoger dan elders." nen, voelt de burgemeester vooralsnog niet veel. Gemeente en horeca overleggen volgens hem in een goede sfeer en dat wil hij graag zo houden. Ook wat betreft de veiligheid voor stappers moeten, mede naar aanleiding van de dodelijke steekpartij twee weken geleden, snel spijkers met koppen wor den geslagen. Van der Sluijs gaat met alle exploitanten individu eel praten over hun bijdragë aan de uitbreiding van de susploe- gen. Die worden door de horeca betaald. Verder worden de af spraken over bereikbaarheid en alarmering tussen de politie en de susploegen aangescherpt. De Noordwijkse politie heeft overi gens al een speciale gsm die al leen voor het contact met de susploegen wordt gebruikt. Nog deze maand gaat een werk groep van gemeente en horeca aan de slag voor een regeling rond het cameratoezicht dat de gemeente op de Grent wil gaan instellen. De werkgroep brengt daarover zo snel mogelijk een advies uit aan de gemeenteraad. De brand bij Volendam laat in middels ook zijn sporen na in Onder redactie van Rob Onderwater tel. 071 5356457 jaar geleden mee zijn begon nen", vertelt Sibie. Gezeten in het kantoor van 'Just For Friends', waar een stuk of acht computers klaar staan om de inschrijfformulieren te ver werken en matches te maken, gaat Sibie verder met de uitleg. „Wij willen het geheel anders doen. We weten zeker dat er veel behoefte is aan een bemid delingsbureau dat niet alleen betrouwbaar en netjes is, maar ook voor honderd procent enkel en alleen gericht is op het leg gen van vriendschappelijke con tacten tussen vrouwen. En daar naast ook geschikt is voor men sen zónder internet." Ingrid Kleverlaan neemt over en vertelt over de misverstanden die aanleiding gaven tot hun ini tiatief. „Het is just for friends, al léén voor vriendschapscontac ten. Het is gebleken dat we niet genoeg kunnen benadrukken dat het niet gaat om dating, re latiebemiddeling of seksuele contacten. In de paar weken dat we operationeel zijn, hebben we al zo vaak vragen in die richting gekregen. Een vrouw belde of ze via Just for Friends een paar vrouwen voor haar man kon re gelen, zij wilde waarschijnlijk de harem van haar echtgenoot uit breiden. Andere vrouwen vra gen of ze via ons aan lesbische contacten kunnen komen. Nou, de vorm van een str aanvragen voor het\ aanbrengen van noi in bars, cafés en constateert Van der den. Eind deze maa brandweer overal (kjL zaken opnemen. Te een belangrijk obsta j zijn als er brand uitb horecagelegenheid, i |Q| hem 'een kwestie J(j werk'. Daarover wil afzonderlijke bedrij ken maken, zegt hij. Het eventuele moral» de doodgestoken M Stephan Hendrikseri j de orde geweest in Volgens Van der Sluij e 1 geen onderwerp dat ea leg thuishoort. Hoe :f genover een gedeni ia| wil hij niet zeggen. ,iev het beste." Hij vind oi gemeenteraad zich na uitspreken. Van delen eerder weten weinig e nument te zien. De ve het slachtoffer en iflei en klasgenoten ziap graag een gedenktetóF ander vorm op de Gnel .en bovendien extra bij besteding vanaf 125;-/€56,72 VOORDEEL Kijkt u voor het dichtstbijzijnde ICI PARIS XL filiaal in de Gouden Gids, of bel het hoofdkantoor. (0318) 664 811. De Leidse wethouders Schultz (midden) en Hillebrand (tweede van rechts) krijgen uitleg van burgemeester Van der Lee (links) teelt. Foto: Dick Hogewoning Vervolg van voorpagina den haag/hillegom - Er worden wellicht juridische stappen ge nomen tegen de Hillegomse bankvestiging waar de van frau de verdachte Hillegommer geld ophaalde. Volgens de officier heeft de bank justitie nooit getipt over de enorme geldopnames van de Hillegommer: in de loop der ja ren cashte de Hillegommer rond de 32 miljoen gulden van de re kening waar het geld werd ge stort dat hij met zijn frauduleu ze handel in leliebollen verdien de. De Hillegommer kocht zwart le liebollen in, stelde vervolgens vrachtbrieven en facturen op met daarop niet-bestaande be drijven als verkoper, verkocht zo de bollen zwart in Italië en de klanten aldaar betaalden via cheques en wissels. Zo creeërde de Hillegommer bovendien een monopoliepositie op de Itali aanse markt, omdat andere ex porteurs onmogelijk lelies tegen dezelfde prijzen konden aanbie den. Van de mediterrane rekeningen werden vervolgens miljoenen guldens naar een bankrekening in Hillegom gesluisd. Die reke ning stond op naam van een van de eenmansbedrijfjes die de verdachte bestierde. Hij nam er regelmatig grote sommen con tant geld van op, die hij vervol gens investeerde in zijn andere ondernemingen. De officier sprak gisteren van een 'fraude- cirkel'. Het Openbaar Ministerie denkt dat de man tussen 1995 en 2000 ongeveer 63 miljoen gulden heeft omgezet, zonder daar om zetbelasting over te betalen. Bo vendien zou hij verzuimd heb ben BTW in rekening te brengen op de lelies die hij verkocht. Vol gens de officier van justitie claimt de fiscus een bedrag van rond de 14 miljoen gulden. De advocaat bepleitte dat zijn cliënt aan de zwarte handel veel minder heeft overgehouden, 'hooguit enkele tonnen'. Hij stelde mede daarom dat de eis van vier jaar cel veel te zwaar is. Hoe de rechtbank daarover denkt, wordt pas na de volgende zitting duidelijk. Overigens was de van fraude verdachte Hillegomse bloem bollenexporteur gisteren zelf niet aanwezig tijdens de rechts zaak in Den Haag. De zaak te gen de Hillegommer werd voor onbepaalde tijd aangehouden, omdat de officier op het laatste moment de aanklacht tegen de man op details veranderde. De verdachte zelf moet volgens de wet opnieuw worden opgeroe pen. Of hij dan wel zal verschijnen, is echter de vraag. De advocaat van de Hillegommer had daags voor de rechtszaak telefonisch contact met hem, toen hij pp het punt stond aan boord te gaan van een vliegtuig. Het is onbekend met welke bestem ming het toestel is vertrokken, net als de datum waarop de ver dachte terug zal keren in Neder land. Als hij al terugkeert, want in de wandelgangen werd gisteren openlijk gefilosofeerd over de mogelijkheid dat de verdachte definitief de wijk heeft genomen naar het buitenland. Op zijn bankrekeningen in Italië stro men nog dagelijks inkomsten binnen uit zijn dubieuze bollen- handel noordwijk - Burgemeester Van der Sluijs gaat de komende tijd met de Noordwijkse horeca-on- dernemers individueel overleg gen over minder drankgebruik door scholieren. Inzet van de bur gemeester is dat hoe dan ook het happy hour op vrijdagmiddag wordt geschrapt. Een bemiddelingsbureau voor het leggen van vriendschappelij ke contacten voor vrouwen. De omschrijving van Just for Friends, het initiatief van de Lis- sese vrouwen Henriëtte Sibie en Ingrid Kleverlaan, lijkt zo sim pel. Toch is die omschrijving vaak aanleiding voor misver standen. „En dat is nu juist de reden dat we er nu bijna een Maar Van der Sluijs wil meer dan dat. Hij wil dat.de bars en cafés de detifëh buïtéri het ter- eri; ?zo' Téat" fiij%ëfèn'ln^ar aanlei ding van een overleg met de Noordwijkse horeca. Hij noemt het een 'hele slechte zaak' dat scholieren al op vrij dag aan het einde van de mid dag naar de kroeg worden ge lokt en dan 'met een flinke slok op' aan het weekeinde begin nen. Zowel vanuit scholen als van ouders krijgt hij regelmatig bezorgde geluiden te horen, ver gezeld van de aansporing om hier iets aan te doen. Ook een aantal horeca-ondememers worstelt volgens hem met het probleem. „Iedereen wil er graag van af', constateert hij. Voor dwang, als dat al zou kun- sus'. Dan denkt toch minimaal 90 procent van de mensen aan relatiebemiddeling. Veel man nen hebben ook behoefte aan vriendschap, maar op die ma nier zoeken ze niet naar een vriend, of misschien kun je be ter zeggen 'kameraad' of 'maat'. Vrouwen doen dat wel, of eigen lijk: zij kunnen dat doen zonder dat men de neiging heeft te den ken aan meer dan vriend schap." Het idee voor Just for Friends heeft Henriëtte Sibie gekregen toen zij besloot om iets voor zichzelf te beginnen. „Mijn man en ik wonen sinds een jaar of twaalf in Lisse. Ik ben sociaal, makkelijk in de omgang en niet verlegen, maar toch lukte het me nauwelijks om in het dorp contacten te leggen. Vrouwen die niet zo bedreven zijn in het leggen van contacten kunnen makkelijk in een isolement ra ken. Een bemiddelingsbureau leek mij dus een goede zet." Sibie plaatste in november 2000 een advertentie, waarin zij vrou wen opriep om met haar mee te denken over haar plan. Daar kreeg zij vijftien reacties op. „We zijn toen met elkaar gaan praten en toen duidelijk werd hoeveel werk er in ging zitten, bleven we over met zijn vieren. Dat werden er drie en later twee: Ingrid en ik." Samen werden ze het eens over de opzet van Just for Friends. Leden betalen eenmalig 12,50 euro (ongeveer 27,50 gulden) in schrijfgeld en jaarlijks 54,95 euro (121,00 gulden). Zij vullen na in schrijving een lijst met vragen in, waaruit maar liefst honderd persoonlijke kenmerken duide lijk worden. Een keer per maand worden de leden door de com puter gekoppeld aan een ander lid. Zij krijgen dan de beschik king over eikaars telefoonnum mer, voornaam en woonplaat sen. „Zelf leggen ze vervolgens het contact", gaat Kleverlaan verder. „Daar hebben wij niets mee te maken. Ze bepalen zelf wat ze doen en wanneer ze dat doen." Just for Friends is nu een paar weken operationeel. Dat wil zeggen dat de software ge bruiksklaar is en dat via publici teit bekendheid wordt gezocht. Sibie: „We hebben advertenties geplaatst en we hebben flyers verspreid. Dat laatste doen we op plekken waar veel vrouwen komen: kappers, schoonheids salons en sauna's, om maar wat te noemen. Daar reageerde men erg enthousiast op ons initia tief." Ingrid Kleverlaan neemt het laatste woord: „We zijn nu dus bijna een jaar druk bezig en die drukte zal voorlopig wel even aanhouden. Ik denk dat we over een jaar pas goed kunnen in schatten waar we aan begonnen zijn. We weten niet wat er op ons af gaat komen. Hoe druk krijgen we het, moet je nazorg verlenen en noem maar op. Al lemaal vragen die pas in de praktijk een antwoord krijgen. We moeten hopen dat we het redden met onze mensenken nis." Just for Friends is te bereiken via de website: www.just-for- ftiends.nl of via Henriëtte Sibie, 0252-416940. Just for Friends staat ingeschreven bij de Regi stratiekamer Privacy onder nummer p-0022267. Gerard Baas Noordwijkse burgemeester: later open op vrijdag Henriëtte Sibie (rechts) en In grid Kleverlaan uit Lisse willen met Just For Friends een be middelingsbu reau dat 'alleen is gericht op het leggen van vriendschappe lijke contacten tussen vrou wen'. Foto: Dick Hogewoning nee dus. We willen dat buiten de deur houden, daar willen we niets mee te maken hebben." Sibie en Kleverlaan zijn al een jaar bezig geweest met hun be middelingsbureau. „Dan moet je denken aan het maken van de software, het inschrijfformulier en de brochure. De software is geheel nieuw, die is door mijn man ontwikkeld", zegt Sibie. „Het inschrijfformulier en de brochure zijn gemaakt na brain stormsessies van Ingrid en mij. Daarvoor hebben we gebruik gemaakt van orjze slechte erva ringen met andere bemidde lingsbureaus. Daar zitten echt smoezelige bedrijfjes tussen, die een matig product afleveren. Dat varieerde van vieze A4'tjes met een tekst vol spelfouten tot een kennismakingsgesprek in een louche café." Just for Friends is niet bedoeld voor mannen. Tenminste, voor lopig niet. Sibie: „Dat is ons wel gevraagd. Een aantal heren voel de zich zelfs gediscrimineerd. Voor ons is dat op dit moment een stap te ver. Het is te moei lijk. Stel je de advertentie voor: 'man zoekt vriend voor fotocur- \NCOiME besteding vanaf /95,-/€43,ii aan Lancöme producten...

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 18