Tweede middelbare ZMOK-school nodig 'Ik heb lekkerder gegeten dan thuis LEIDSE REGIO :rkstraf voor bedreigen echtgenote JA en GroenLinks en geen grens aan •isidie kinderopvang iterwoudenaar veroordeeld voor ontucht DEZE VRIJHEID KUNT U ZICH BEST VEROORLOVEN. Cadeautje voor Wassenaarse mantelzorgers Oude boerderij maakt plaats voor nieuwe er na -jheiding' De Zorggroep ffojetstreek begint vol- I ind een gespreks- r inwoners van Voor- Vassenaar, Leid- Rijswijk en Voor- anger dan een half en gescheiden zijn. In ikomsten komen on- i aan de orde als: af ten van vroeger, er al- staan, omgang met de ^en omgaan met oude relaties. De bijeen binden plaats op de Bijelaan 147 in Voor- erste is maandag 5 van 20.00 tot 22.00 •^informatie en aan- )70-307 52 06. eelnemers rontrace Zeker tien histori- liepen doen mee aan j^ce, die 22 oktober in Workum begint en 18 int heeft in War- ,J seenWarmonds ?e'de Groote Juffer van ,e§ermans en zijn be- Vorig jaar deed hij lerst mee. Hij behaal- tweede plaats in de mse. De strontschepen n mest op 23 en 24 I in park Groot Lee- rmond. De race is ge- het feit dat zeilsche- vorige eeuw koemest n van Friesland naar ollenkwekers in on- a(j Varmond. Hoe snel- t ps, hoe meer op- „penkieeg. Groepen zeven en acht van Wassenaarse basisschool Herenwijk krijgen ontbijties - De PvdA en in de gemeenteraad loten willen niet dat wordt gesteld aan ;esubsidieerde plaat- kinderopvang. Dit iravond tijdens een van de raadscom- ir openbare werken. Draijer had in ver- de financiële proble- Centrale Stichting miang Voorschoten /jorgesteld het aantal life be- naar it de grote ipte. is de er in- 31|et hulp ïeente de fi er op orde te bren- lit lukte kwam vooral naders die voor de op- /eipun kind subsidie van :e kregen, in aanmer- te komen voor beta- ideropvang door hun (jfi- Op deze manier t aantal gesubsidieer- cftatsen binnen enkele t «yan 70 naar 33. jre financiële proble- rgP CSKV te voorkomen raPnte en stichting on- dePvereengekomen, dat ilaatsen die nu wor- dtfsidieerd voorlopig de Dit is tegen het zere de PvdA en Groen- ljo Links, die menen dat de ge meente bij het toekennen van subsidie voor kinderopvang moet uitgaan van de bestaande behoefte. „Je moet de wachtlijst wegwerken voordat je er een stop op zet", aldus M. Kleijweg (GroenLinks). CDA-wethouder Draijer noem de de zorg van beide partijen onterecht. Met 33 plaatsen komt de gemeente volgens hem tege moet aan de vraag die er in Voorschoten is. De wethouder wees erop dat de 33 plaatsen voldoende zijn om subsi die te geven aan doelgroe pen die daar wettelijk ge zien recht op hebben, zoals bijvoorbeeld zieke ouders. Hij benadruk te dat de li miet voorlopig alleen voor 2002 geldt. Hij verwacht dat het mogelijk is een aantal van de 33 gesubsidieerde plaatsen aan te biedpn aan ouders die nu nog op de wachtlijst staan. In ver band met de financiële proble men bij de CSKV worden sinds mei geen nieuwe kinderen geac cepteerd voor gesubsidieerde opvang. De voorstellen van burgemees ter en wethouders om de CSKV weer financieel gezond te ma ken kregen gisteravond steun van een ruime meerderheid van WD, CDA en D66. GroenLinks is tegen en de PvdA zei bij mon de van raadslid Regoor dat de partij zich nog op haar positie zal beraden. 'Je moet de wachtlijst wegwerken' door Jan Preenen vervolg van voorpagina wassenaar - Bij Emma thuis zijn er geen ontbijtregels. Wie 's morgens wil eten, prima. Wie niet wil, ook goed. Voor het 10- jarige meisje uit Wassenaar is het geen punt. „Natuurlijk eet ik 's morgens. Als ik klaar ben met slapen, heb ik onwijze trek." Ze is een van de leerlingen van de groepen zeven en acht van de christelijke basisschool He renweg in Wassenaar, die van morgen deelnamen aan een ontbijties van de GGD West- Holland. Samen met zes andere scholen in de Haagse regio. Veel kinderen vliegen zo de deur uit, zonder iets te eten. In de loop van de ochtend wordt de lekke re trek gestild met chips, cola en koek, is uit onderzoek gebleken. Lekker ongezond dus, vinden de deskundigen. Op de 'Herenweg' ligt het overi gens heel anders. In feite is het ook niet de juiste school. Al thans niet voor zo'n project als dit. „We hebben ons wel aange meld, maar eigenlijk vroegen we ons af of we wel moesten mee doen", verontschuldigt Nannet Tammerijn zich min of meer. De Voorschotense is leerkracht en weet dus aardig welke ener giebronnen door haar kinderen 's morgens worden aangeboord. „Pas hebben we geïnventari seerd hoe alle 360 kinderen van de school eten. Wat bleek? Slechts drie kinderen hadden op de dag van de enquête niet ont beten. Geen tijd of geen zin. Het lag niet aan de ouders, gewoon aan de kinderen. We hebben dat eerlijk tegen de GGD gezegd, maar we mochten toch gewoon meedoen." Linde (10) behoort niet tot die uitzonderingen. „Ik vind het al tijd wel lekker om 's morgens wat te eten. Hoe lang ik dan aan Het ontbijt ging erin als koek. Foto: Taco van der Eb tafel zit? Nou, een half uur. Nee hoor, nou lieg ik, twintig minu ten. Met m'n zus, m'n moeder en mezelf. Pappa niet, nee. Die slaapt altijd uit." Nannet Tammerijn vindt dat ty pisch Wassenaars. „De mensen hebben genoeg geld. Ze kunnen en willen hun kinderen goed verzorgen. Dat betekent dat ze met een goed ontbijt de deur uitgaan. Om half elf nemen ze een hapje en een drankje. Dat hebben ze altijd bij zich. Ze ko men niets te kort. Gezondheidsvoorlichter Nicolet Vlaardingerbroek hoort het met gemengde gevoelens aan. Ze steekt een verhaal af over het li chaam dat 's nachts bezig is ge weest met herstel- en verte ringswerkzaamheden. Een lijf dat hard toe is aan nieuwe brandstof. Daarom is het zo be langrijk om de 'motor' weer goed op gang te brengen en te voorkomen dat die in de loop van de dag vastloopt. Dat leidt alleen maar tot verminderd con centratievermogen, slechtere prestaties en vooral een honger gevoel. En dus tot 'graasgedrag', zoals de experts van de GGD dat noemen: grijpen naar voedsel met veel suikers en vetten. De Herenwegkinderen hebben daar geen last van, zeggen ze. Ze lopen op deze morgen om kwart voor negen over van energie. Brood in vele soorten, muesli, vers fruit, sappen en melk zijn aan hen uitstekend besteed. „Ik heb er alleen geen wit brood tussengelegd. Dan zou alleen dat worden genomen", zegt Vlaardingerbroek. Ze onder schat de groep. Linde: „Ik neem anders ook altijd bruin brood met kaas. Lekker." Jeugdarts Claire Boerema is blij met zoveel modelkinderen. Maar het beeld is volgens haar wel wat vertekend. „Niet op alle scholen in Wassenaar gaat het er zo aan toe. Ik kom ook echt wel kinderen tegen van wie het eetgedrag niet goed is. Die zon der wat te eten 's morgens de deur uitgaan." Bij nader inzien herinnert ook Nanet Tammerijn enkele slechte voorbeelden. „Toen ik hier drie jaar geleden kwam had ik groep vijf. Daar za ten wel degelijk kinderen bij met een heel ander eetgedrag. Van chips, cola tot niets. Maar die zijn hier niet bij. Ja, het is net of we de kinderen voor deze gele genheid hebben geselecteerd. Maar dat is echt niet zo." Nicolet Vlaardingerbroek neemt het voor kennisgeving aan. ,Als ze al goed ontbijten, kan het al leen maar beter worden. Trou wens, op de basisschool gaat het nog wel. Het gaat vooral mis in het voortgezet onderwijs. Hoe ouder kinderen worden, des te slechter wordt het eetgedrag. Als de kinderen met hun eigen borden en bestek het ontbijt hebben weggewerkt, begint Vlaardingerbroek met een quiz. Om te kijken of iedereen inder daad de juiste smaak te pakken heeft. In de meeste gevallen gaat het goed. Dat het 'natuurlijk hartstikke fout' is dat als je een beetje dik bent, je het ontbijt kunt overslaan om af te vallen. En dat de grootste leveranciers van vitamine C groenten en fruit zijn, gaat er nog wel in. Maar dat met 'gevarieerd eten' niet wordt bedoeld dat je steeds nieuwe producten moet uitproberen, begrijpen ze niet allemaal. „Hè, hoe kan dat nou?" Uiteindelijk zijn alle deelnemers aan de proef meer dan tevreden. Arjan (11): „We eten nooit op school, kunnen we wel meer doen." Emma vindt dat ook geen punt: „Ik heb lekkerder ge geten dan thuis. Vaak hebben we geen jam meer in huis." (advertentie) 'lai- Een 34-jarige Voor- r is gisteren door de =|olitierechter veroor- ïen werkstraf van 180 flit hij zijn echtgenote dit jaar met de dood p| Hij kreeg ook een «elijke celstraf van vier ,Nhte was die dag in alle f Jn problemen waren eigen zeggen, 'boven gegroeid'. De man, ei- vijf horecagelegen- zijn bedreigd door iren. Vanwege die be- dreigingen had hij een revolver en een pistool gekocht. Die la gen schietklaar in zijn huis, ter wijl hij geen vergunning had. Hij had een drankprobleem en ge bruikte kalmerende middelen. De vrouw van de Voorschote naar probeerde die dag na een fikse ruzie hun woning te verla ten. De man stak de banden van haar auto lek, maar ze wist toch te vluchten naar haar moeder in Oegstgeest. Bij haar moeder werd ze opgebeld door de ra zende echtgenoot. „Ik schiet ie dereen overhoop: jou, je vader, je moeder en de politie", zei hij. Ze moest 'direct thuiskomen', anders zou hij naar het huis van haar moeder komen 'en kon ze maar beter vast de ambulance bellen'. De vrouw wist dat haar echtgenoot vuurwapens had en stond doodsangsten uit. De Voorschotenaar stond vol berouw voor de politierechter. Hij vertelde dat hij en zijn vrouw zijn nog steeds bij elkaar zijn. Ook zou hij zijn problemen 'min of meer' hebben opgelost. Hij volgde een cursus om van zijn alcoholverslaving af te komen. Drie van zijn vijf horecagelegen heden had hij verkocht om van de bedreigingen verlost te zijn. De officier van justitie vond het moeilijk een passende straf te bedenken. Alleen al voor het wapenbezit zou de man eigen lijk maanden naar de gevange nis moeten. Hij besloot een 'laatste waarschuwing' te geven, omdat de man niet eerder met justitie in aanraking was ge weest. Hij eiste een werkstraf van 180 uur en een voorwaarde lijke celstraf van vier maanden. De rechter volgde die eis. poETERwouDE - Een taakstraf van 'tzes maanden voorwaardelijk. Die de Haagse politierechter een 46- tenvoudenaar op, omdat de man 'fieft gepleegd met zijn destijds 7- ïtje. deling is met name gebaseerd op ®g van het slachtoffer, die tijdens zogeheten studioverhoren werd afgenomen. „Ik kan me niet voorstellen dat een kind zo gedetailleerd verklaringen aflegt, als er niets gebeurd is", zei de rechter. De Zoeterwoudenaar ontkende in alle toon aarden dat hij zich aan zijn nichtje had ver grepen. Bij de politie legde hij wel een be kentenis af, maar volgens hem was dat on der grote druk van de agenten gebeurd. Bo vendien zou hij helemaal niet hebben gewe ten waar hij op dat moment van werd be schuldigd. De rechter wees op het feit dat onder de schriftelijke weergave van de poli tieverhoren wel de handtekening van de man prijkte, ten teken dat hij akkoord was gegaan met de inhoud van die stukken. De Freelander is een rasechte land Rover Gebouwd om de meq| afgelegen plekken te kunnen bereiken. Gebouwd om de me«^ extreme omstandigheden te kunnen trotseren. Gebouwd om de meest onverwachte situaties te kunnen beheersen Kortom, gebouwd om u de vrijheid te geven zoals alleen een Land Rover dal kan. Bovendien zult u merken dat de Freelander THE BEST 4x4xFAR Nimarc B.V. Lijnbaanstraat 4,2222 AR Katwijk Tel.: 071 - 4090922, Fax: 071 - 4090915 leiderdorp - Deze boerderij aan de Leiderdorpse Zijldijk gaat verdwij nen. Er komt een nieuwe voor in de plaats. Het uit 1882 daterende pand is verzakt, er zitten scheuren in de muren en de bewoners kam pen met vochtproblemen. Restauratie zou onbegonnen werk zijn. De Leidse architect H. Meijer gaat de nieuwe boerderij ontwerpen en wil dit zoveel mogelijk in oude stijl doen. Meijer heeft ervaring met het 'herbouwen' en restaureren van oude boerderijen. Zo heeft hij de Stochemhoeve aan het Cronesteynpad in Leiden herbouwd. Ook ont ving hij enige tijd terug een prijs van een historische vereniging voor het herbouwen van een boerderij in Alkemade. Burgemeester en wethouders van Leiderdorp willen toestemming ge ven voor de sloop en het nieuwbouwplan. Ook volgens de gemeente is restauratie van het oude pand geen haalbare kaart. Bovendien is de boerderij weliswaar een 'beeldbepalend en karakteristiek' gebouw, maar is het geen rijksmonument. Het feit dat de nieuwe boerderij in oude stijl gebouwd wordt, spreekt de gemeente aan. Wie het niet met de sloop en het nieuwbouwplan eens is, kan binnenkort bezwaar in dienen. Foto: Dick Hogewoning wassenaar - Het Steunpunt Mantelzorg Wasse naar wil mantelzorgers een kleine attentie geven. Wie mantelzorgers kent die in het zonnetje gezet mogen worden, kan vóór 6 november contact op nemen met het steunpunt, telefoonnummer 070 - 5110276. Mantelzorgers zijn mensen die voor lan gere tijd voor een familielid of een andere dierba re zorgen die chronisch ziek is of een handicap heeft Op 10 november, de Dag van de Mantel zorg, wil het steunpunt de attentie aanbieden. Haarlem of Den Haag. Een tweede VSO-ZMOK-school zou in een klap met minimaal 120 leerlingen gevuld kunnen worden, zo blijkt uit het onder zoek. Van het aantal leerlingen dat in de Leidse regio woont en speciaal voortgezet onderwijs nodig heeft, moet 64 procent ver reizen om naar school te kun nen. Daarnaast zijn er kinderen die momenteel gedwongen thuis zitten, een jaar langer op een 'lagere school' voor speciaal on derwijs blijven of met grote moeite op een reguliere middel bare school worden gehouden. Deze groep telt zeker 45 kandi daten. De Leo Kannerschool in Oegst geest heeft al een paar maanden geleden aangegeven een tweede vestiging te willen openen. Daarvoor dient de komende tijd wel een politiek draagvlak wor den gevonden. De zes gemeen ten in de regio moeten allemaal diep in de buidel tasten om de school voor te financieren. Volgens de Leiderdorpse onder wijswethouder Kolman, voorzit ter van het regionale portefeuil- leoverleg, 'is er nog een harde noot te kraken'. ;,De wethouders zien de VSO-ZMOK als een ge zamenlijke verantwoordelijk heid en zitten met elkaar op een lijn. Maar de financiële conse quenties zijn nog niet te over zien. Op het moment dat we wel weten hoeveel de nieuwe les plaatsen gaan kosten, moeten we de raadsleden nog gaan overtuigen dat het belangrijk is dat we met elkaar investeren in onderwijs voor een groep heel kwetsbare kinderen." De ouders van die kinderen hebben in juni van dit jaar actie gevoerd in het Leiderdorpse ge meentehuis om aandacht te vra gen voor de lange wachtlijsten waarmee het speciaal onderwijs kampt. Kolman: „We hebben toen beloofd dat we onze nek zouden uitsteken. Dat doen we nu dus ook." door Nancy Ubert oegstgeest/leiderdorp - Er moet zo snel mogelijk een tweede school komen voor zeer moeilijk lerende kinderen vanaf 12 jaar. Dat blijkt uit het onderzoek dat in opdracht van de gemeenten Leiderdorp, Oegstgeest, Voor schoten, Zoeterwoude, Leiden en Alkemade is gedaan. Jongeren in de leeftijd vanaf 12 jaar die met ernstige gedrags stoornissen kampen, hebben geen baat bij normaal middel baar onderwijs. Ze hebben spe ciale aandacht nodig en zijn op hun plaats in het Voortgezet Speciaal Onderwijs voor Zeer Moeilijk Lerende Kinderen (VSO-ZMOK). In de regio Leiden is maar één instituut te vinden dat deze on derwijsvorm aanbiedt: de Leo Kannerschool in Oegstgeest. Omdat het aantal plaatsen be perkt is, moeten kinderen die voor dit speciale onderwijs een indicatie hebben, uitwijken naar 1

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17