Zorghotel Boskotg wordt restaurant SSST" RIJN VEENSTREEK Veense jeugd is verzot op zondagse spelletjes Soms verzin ik een smoesje om naar de Troefmarkt te gaan 'Garage onder stadhuis beperkt parkeerdrukte' Rechter stuurt tierende Alphenaar de zaal uit Ter Aar t\^e over sluitif;, zwembad Legionella^ blijft probe hazerswoude-dorp - Hans Dé- moed krijgt het per 17 oktober nog drukker. Dan wordt de voorzitter van de CDA-fractie Rijnwoude, tevens vice-voorzit- ter van het CDA in Zuid-Hol land en ambtenaar bij de ge meente Alkemade, beëdigd als lid van de provinciale staten Zuid-Holland. Het toekomstige statenlid denkt de meeste func ties te kunnen combineren, maar legt het vice-voorzitter- schap van het CDA in Zuid- Holland neer. alphen aan den rijn - Als Op 1 december de parkeergarage on der het nieuwe stadhuis in Al phen aan den Rijn opengaat, zijn veel parkeerproblemen in het centrum opgelost. Dat ver wacht wethouder Groen in 't Wout, die zijn parkeerbeleid de ze week opnieuw verdedigde. Zij zagen nieuwe knelpunten op de randen van het betaalgebied, dat anderhalve week geleden werd uitgebreid. Bewoners, werknemers en be zoekers van het centrum moe ten nu een vergunning kopen of betalen voor een parkeerplaats binnen het vierkant Prins Bem- hardlaan, Julianabrug, Oranje Nassausingel, Swaenswijkbrug. Enige politici die de raadscom missie bijwoonden, wisten al nieuwe problemen aan te wij zen op ae grens van het gebied. In de straten nét voorbij de be- taalzone wordt druk gezocht naar een gratis plekje. Dat verbaasde de wethouder niets. „Natuurlijk is er de eerste dagen na 1 oktober druk op de randen, men is zoekende. Als de nieuwe situatie straks is inge burgerd, krijg je vanzelf een an der beeld, zeker als op I decem ber de parkeergarage open gaat." De wethouder werkt bo vendien aan een parkeerverwijs- systeem. De raadscommissie gaf goed keuring aan het voorstel om in validenvoertuigen en brommo- bielen in de parkeerverordening op te nemen. Die waren over het hoofd gezien. Een andere wijziging is aangebracht voor de zakelijke vergunning. „Er zijn werknemers die een auto op hun privé-naam hebben staan, maar die gebruiken voor de zaak. Zij moeten ook een zake lijke vergunning aanschaffen", legde Groen in 't Wout uit. Op de opmerking van commis sielid Verschuur (lijst Ver- schuur/Krumpelman) dat hij geen vrienden heeft gemaakt met zijn parkeerbeleid, zei de wethouder: „Een bestuur kan niet altijd vrienden maken, want het neemt besluiten in het alge meen belang. Dat strijdt soms met privé-belangen." door Marieta Kroft hazerswoude-dorp - Het ge- bouw van het voormalige Bos- koops Zorghotel en Hotel De Buxus op het ITC-terrein in Ha- zerswoude-Dorp staat niet langer meer leeg. W. Kuo, eigenaar van het Chinese restaurant De Gou den Wok en het Japanse restau rant Kokura, dat sinds vorig jaar Juni in hetzelfde pand is geves tigd, heeft nu ook de rest van het gebouw tot zijn beschikking ge kregen. Dat betekent dat hij de afgelopen week het aantal zit plaatsen in De Gouden Wok met zo'n negentig kon uitbreiden. Het Boskoops Zorghotel, Hotel De Buxus en Conferentieoord De Linde moesten begin februa ri plotseling vanwege financiële problemen sluiten. Enige tijd la ter volgde er een faillissement. De sluiting betekende ook dat er onverwacht een einde kwam aan een experiment van onder meer het Rijnland Ziekenhuis en Thuiszorg Groot Rijnland. Deze instellingen huurden er hotelka mers waarin patiënten van het ziekenhuis enkele weken verzor ging van de thuiszorg kregen. Dit zogenoemde zorgtransferi- um was bedoeld als tussenstap tussen de ziekenhuisopname en het weer naar huis gaan. De di rectie van het Boskoops Zorgho tel schreef de financiële proble men toe aan de te hoge huur van het grote complex dat in 1995 werd gebouwd. Kuo is blij met de uitbreiding. Hij kan nu in totaal 400 mensen herbergen. Niet alleen is het Chinese gedeelte flink uitge breid. Ook is de borrelruimte in de hal groter geworden. „We moesten zo vaak mensen die C. van Ruiten, bewoner van de Herenweg, weet zich samen met zijn vrouw geen raad. „Wij hebben geen vervoer en zijn slecht ter been, dus even boodschappen doen in Lelmuiden gaat niet." Foto: Taco van der Eb Tranen bij sluiting van enige supermarkt in Rijnsaterwoude door Janneke Dijke rijnsaterwoude - De bejaarde inwoners van Rijnsaterwoude zijn geschokt door de medede ling van Piet Jansen om de plaatselijke Troefmarkt te slui ten. In het dorp is het de enige winkel die levensmiddelen ver koopt en een SRV-wagen rijdt er niet. Sommige ouderen, van wie de kinderen buiten het dorp wonen, huilen van wanhoop. Voor de mobielere inwoners van het dorp is de klap minder hard: zij reden toch al vaak met de au to naar Alphen aan den Rijn, Leimuiden of Oude Wetering. Piet Jansen vertelde het zijn vas te klanten maandag zoveel mo gelijk zelf: hij kan niet langer draaien op de vergeten bood schappen. Een interview met de krant wil hij niet. „Ik neem deze beslissing met grote tegenzin. Het stemt me verdrietig. Het valt me te zwaar om daar uitgebreid over te gaan praten." Het besluit valt zijn directe om geving ook zwaar. Maar hun hart luchten willen de bewoners van de bejaardenwoninkjes naast de Troefmarkt op de hoek Herenweg/Overbuurt allemaal. „Het is verschrikkelijk", ver zucht de 69-jarige mevrouw J. van Ruiten van de Herenweg. „Mijn man en ik hebben geen vervoer en zijn slecht ter been, dus even boodschappen doen in Leimuiden gaat met. Ik kom alle dagen bij Piet. Soms verzin ik zelfs een smoesje om erheen te gaan. Dan heb ik weer wat te doen." De kinderen van de familie Van Ruiten hebben inmiddels aan geboden om wekelijks bood schappen te brengen. „Lief van ze, maar ja, als je wat vergeet dan zit je." Zo vergaat het ook een van hun bovenbuurvrou wen. „Mijn dochters hebben al aangeboaen om mijn bood schappen te doen. Ik wilde het ze niet vragen, maar ze boden het direct aan." Toch zal de Rijnsaterwoudse haar wandelin getjes door de Troefmarkt mis sen. „Het is er gezellig. En Piet is zo aardig, hij weet dat ik een slechte knie heb en brengt mijn boodschappen daarom altijd voor me naar boven." Aan de Overbuurt balt een oude dame haar vuisten. „Dit is een ramp", zegt ze, terwijl ze haar tranen wegslikt. „Ik ben ervan afhankelijk. Ik heb geen auto, geen zoon, ik ben alleen. Geluk kig woont mijn broer van 69 verderop. Hij heeft wel een au to." Liever was ze echter zelf standig gebleven. „De andere winkels, het postkantoor, alle maal zijn ze weg. Het contact met de ouren verdwijnt nu hele maal. Gelukkig staat er hier nog een brievenbus, anders moest ik zelfs mijn brieven door een an der laten posten." Bij de Troefmarkt is het op deze woensdagmiddag al stil. Sinds enige tijd is de winkel 's woens dags gesloten. De borrelnootjes, de zuurkool, de grillworst: ze zijn nu nog in de aanbieding, maar vanaf 1 december niet meer. De mobielere, voorname lijk jongere, inwoners van Rijn saterwoude balen er ook van dat de dorpswinkel verdwijnt. „Maar wij deden er al niet zo veel boodschappen: een pak melk, een rol beschuit", zegt de 68-jarige M. l'Ami, die met zijn vrouw door de Overbuurt wan delt. „Je kijkt toch naar je porte monnee. Als wij naar de Digros in Oude Wetering gaan, scheelt ons dat zeven, acht gulden in de week." Even verderop stopt een auto. De bestuurster wenkt L'A mi: „Ik wilde een bloemetje ko pen, maar de winkel is dicht. Waar moet ik nu heen?" „O get, dat krijg je nou", verzucht me vrouw L'Ami. Verdachte schoffeert officier door Maarten Dekker den haag/alphen aan den rijn - „De officier is een heks. Ze is gewoon een heks! Het waren de laatste woor den van een 48-jarige Alphe naar, voordat de rechter hem dinsdag beval de zaal van het Haagse Paleis van Justitie te verlaten. Even later kreeg de advocaat van de man de straf te horen: 200 uur werken en vier maanden voorwaardelij ke gevangenisstraf. Daarmee mocht de Alphe naar zijn handen dichtknij pen, want tot de rechter hem wegstuurde deed hij werke lijk alles om hem tegen zich in het harnas te jagen. Het was elf uur toen de zitting begon en bij het binnenlo pen van de zaal meldde de verdachte al dat hii 'al een paar biertjes' op haa. Op zijn vraag aan de rechter wat die 's morgens bij zijn ontbijt had gedronken, kreeg de man geen antwoord. De alcoholische consump ties verklaarden wellicht zijn verdere gedrag: voortdurend viel hij rechter èn officier van justitie in de rede (kreten als 'de hele wereld is tegen mij' en 'jullie moeten altijd mij hebben') en op een gegeven moment begon de man als een bezetene met zijn armen te zwaaien. Toen de officier van justitie haar eis wilde uit spreken, schoot de Alphe naar helemaal uit zijn slof. „Eis maar tbs, bitch! Het doet me toch niets." Toch waren er nog een paar extra beledigingen nodig voordat de rechter besloot dat de druktemaker moest vertrek ken. De rechter achtte bewezen dat de verdachte een mede werker van de sociale dienst in Alphen heeft bedreigd, dat hij in het gebouw van de so ciale dienst een ruit heeft in getrapt, dat hij een politie agente heeft beledigd en dat hij op straat iemand heeft mishandeld. Van het leksteken van de banden van vier auto's werd de Alphenaar vrijgesproken, wegens onvoldoende bewijs. Het verklaarde wellicht mede dat de rechter op een milde re straf uitkwam dan de offi cier, die om zes maanden ge vangenisstrafhad gevraagd. Vrijwilligers krijgen eindelijk de waardering die zij verdienen. Zo riepen de Verenigde Naties 2001 uit tot het Jaar van de Vrijwilliger. In de serie Onbetaalbaar, die het hele jaar duurt, lopen wij we kelijks mee met een vereniging of organisatie die drijft op vrijwilligers. Vandaag nemen we een kijkje bij de stichting Vrije Jeugd Recreatie in Roelofarendsveen. Barry Verdel is daar een van de 20 leiders. Hij geeft een rondleiding en vertelt over zijn werk bij de VJR. Stichting VJR houdt tientallen jongeren van de straat Even na elven is het al een drukte van jewelste in dorps huis de Alkeburcht in Roelof arendsveen. „Ze maken al jaren evenveel herrie", grapt de ge vorderde leider Tom Hillebrand (32), doelend op de zeventig aanwezige kinderen. Het lawaai lijkt hem verder niet te deren, want hij is al tien jaar leider bij de VJR. De 22-jarige Barry Ver del is nog niet zo lang actief als Tom, maar hij is toch alweer drie jaar vrijwilliger. Hij speelt graag een potje tafelvoetbal mee, grijpt naar een keu voor een spelletje snooker en helpt een paar kinderen verder met een computerspelletje. Toen Verdel een jaar of twaalf was, bezocht hij de VJR al met regelmaat. „Toen ik een paar jaar later weer eens op de jaar lijkse sport- en speldag rond liep waren er een paar leiders tekort", zegt hij. „Ik ben toen een keer ingevallen. Ik vond het zo leuk om de kinderen te be geleiden, dat ik vervolgens steeds meer ben gaan doen bij de VJR." De sport- en speldag is een van de jaarlijkse, grote activiteiten die de VJR organiseert. In de twee grote zalen van De Alke burcht kunnen de kinderen dan de hele dag spellen spelen die tijdens de normale zondagen niet aanwezig zijn, zoals fietsen op een hometrainer of kegelen. Verder organiseren de vrijwilli gers elk seizoen een roeipuzzel- tocht en een aantal jongeren- disco's in samenwerking met De stichting VJR bestaat in 2002 alweer 35 jaar. Elke zondag, tus sen 11 en 13 uur, kunnen kinderen van 11 tot en met 15 jaar in dorps huis De Alkeburcht terecht om daar allerlei spelletjes te doen. Snookeren, tafeltennis, darten, computerspellen, tafelvoetbal, vier op een rij, maar ook internet bieden de kinderen vermaak. De toegangsprijs bedraagt slechts 2 gulden per ochtend en een lid maatschap kost 40 gulden voor een heel seizoen, dat loopt van eind september tot en met mei. Elke zondag begeleidt een groepje van zo'n vijf leiders de deelnemers. Barry Verdel (22) is een van hen. Een keer in de vier weken houdt hij toezicht en speelt hij mee met de kinderen. Open Jongerencentrum Splotsz. Ook staat komend jaar het succesvolle familiecamaval weer op het programma. Vrijwilligers bij de VJR doen meer dan alleen maar spullen neerzetten, de kinderen twee uur bezighouden en alles weer opruimen. Om alle andere acti viteiten goed te kunnen organi seren zijn alle vrijwilligers lid van diverse commissies binnen de stichting, zoals de sport- en speldagcommissie, de onder - houdscommissie en de com missie die zich bezighoudt met het VJR-clubblad. Hier schrij ven de kinderen overigens ook aan mee. Tijdens de reguliere zondagen draagt iedere vrijwilliger op een andere manier zijn steentje bij. „Ik vind het het leukst om actief met de kinderen mee te doen", zegt Verdel. „Andere leiders be perken zich tot het houden van toezicht of het organiseren van het spel van de week." Bij dit wekelijks wisselende spel waren in het verleden altijd CD-bon- nen te winnen. Sinds vorig jaar bestaan de prijzen uit de eigen muntsoort van de VJR, de zoge heten 'bucks,' die het hele sei zoen tijdens het spel van de week te winnen zijn. „Zo'n munt is 1 euro waard. Pas aan het einde van het seizoen kun nen de winnaars hun bij elkaar gespaarde bucks inwisselen te gen grotere prijzen. Zo kan de grootte van de prijs flink oplo pen. Je doet zo ook aan klan tenbinding, Vorig jaar was er zelfs iemand die voor zestig gulden aan bucks had ge spaard." Hoe komt de VJR aan al haar spullen? „We kopen een hele boel zelf, zoals bijvoorbeeld de spelcomputers en de biljart- en snookertafels. Maar het komt natuurlijk ook wel eens voor dat een kroegbaas een dartbord dat hij overheeft aan ons schenkt. Verder hebben som mige leiders wel eens gezel schapsspellen thuis liggen die ze niet meer gebruiken. Die ko men dan hier terecht." Voor de aanschaf van nieuwe spullen komt de stichting steeds moeilijker aan geld. Een jaar of drie geleden was er zelfs drie keer zoveel geld beschik baar dan nu. „We deden altijd Barry Verdel geeft uitleg over de snookerregels bij de Vrije Jeugd Recreatie in Roelofarendsveen. Foto: Henk Bouwman garderobewerk tijdens concer ten in de voormalige Veense veilinghallen, maar die worden niet meer georganiseerd. Die inkomsten van enkele duizen den guldens per jaar lopen we nu mis." Wel verdient de VJR nog geld met garderobewerk op de festivals van Splotsz. De in komsten bestaan verder uit het entreegeld en een subsidie van de gemeente Alkemade. De vrijwilligers hebben gelukkig ideeën zat om wat meer geld in het laatje te krijgen. „Tijdens de sport- en speldag in december gaan de kinderen spijkerbroek hangen volgens het sponsor loopidee. Familie en vrienden kunnen de deelnemers dan sponsoren per seconde dat ze blijven hangen of voor een vast bedrag." De VJR is verder van plan om bedrijven uit de regio aan te schrijven met de vraag of zij misschien te porren zijn voor sponsoring. De VJR kan naast meer geld al tijd vers bloed gebruiken in de vorm van nieuwe vrijwilligers. „Vorig jaar is een aantal leiders van de ouwe garde vertrokken die zich jaren hebben ingezet voor de VJR. Het is volgens mij belangrijk dat er geregeld nieu we, enthousiaste leiders met verse ideeën bij komen." Ieder een die dus zin heeft onl een keer in de vier weken op zon dagochtend kinderen van 11 tot en met 15 jaar een fijne tijd te bezorgen is van harte welkom. Of zoals te lezen is in het VJR- clubblad: „Kom gerust een keer met uw kind mee, dan zorgen wij voor de koffie." Joris Rietbroek er wilden komen eten len, omdat we vol zten nu minder. De klam zitten, zijn bovendien ast." De restaurantho het nieuwe gedeelte verbouwd. „Met he kerst leek ons dat ni dig. Hoewel Kuo ook he deelte - de hotelkami blijft dat voorlopig staan. „De invulling mers wordt voor 01*6 jaar de volgende staj de huur net als bij ger zijn bedrijf gaat hij niet. „Ons bedrij l( goed concept. We heLc levingskracht en daj met deze huur te le besluit volgend jaaiij gebouw dat in hande milie Van Dijk uit Ge^p, of blijft huren. ter aar - In Ter AaP01 steun om zwembadV£ nog een jaar open Tijdens een gemeent n£ missievergadering o& gisteravond alleen dè= voorstel van burgen wethouders om het i de openluchtzweml 2002 te sluiten. De aJJ ties drongen bij wet! Doom aan op een ex ning om Aarweide te gemeenteraad neemi tober een besluit. Oppositiepartij PAK #2 Akkoord) vond de as van de wethouder zwembad aan de Sch sluiten tegenstrijdig. raadslid Hagenaars kP sluitingsvoorstel nietfh de wens om Aarwelffn: termijn te privat^g' schrijft nu dat privat mogelijk lijkt", zei die dat een vage fi»5 noemde. Met het vePr kere sluitingsvoors? zwembad wordt afg»d ontmoedigt de gen4e gens hem ondernei#1 zwembad van Ter Ai>° meer willen overnate PAK beschouwt eenDt extra uitgave voor als een positiever signP( Wethouder Van Dooi dat het Ter Aarse cl het sluitingsvoorstel zetten achter de prè plannen. „Ik hoop d lijks bestuur van he'P (waarin ook Ter Aar woordigd) een privat j ming vindt", zei Vanfa voelt er echter niets d begrote tekort van 4 1 hoesten en verwerpt e' zwembadbegroting vin Volgens haar eigen 1 meente Belangen e CDA loopt de wethou i' van stapel. GB noemllc teerbaar om Aarwep1 onderzoek naar alterf11 sluiten. De partij o1 mogelijkheid om inw 11 ten beslissen over di van het zwembad. Alleen de derde ca WD kan leven met het natuurbad. Vf raadslid Hardenberg 1 zwembad geen extra Pr mag worden voor de°' Ook hij vroeg de we P lereerst om di5' „Klopt het dat Ter 1 renovatie van Aarvi c derde van 1,5 miljo moet betalen?", zo „En betalen we dal een verhoging van d plaats van zulke duic^ ties pleitte hij onde* goedkoop zwemwaP schien zijn er wel al in de Langeraarse Pi alphen aan den rijnj nog steeds niet af gionellabacterie in gen van gemeenti wen. Het blijkt nooi de warmwaterleii ven doorspoelen. Om de bacterie opj hardnekkige bram" bestrijden, schakelt te een professionei Dat moet inventaris ke delen van de lei< weinig water loopt van de bacterie te h< volgens komt er ei aanpak. Wethouder Voogd 1 een commissievergad week weten dat er inj renbegroting s tructul uitgetrokken voor lei strijding. !-

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 16