LEIDEN REGIO 'Ik bepaal of ik een jongetje of een meisje neem j Tn Bedrijf Een digitale Upermarkt in iommunicatie ^bedrijf klopte aggers acht poen uit de zak jen om financiële positie Leids maatschappelijk werk i Leidsch DagbladARCÏlIEVEN donderdac 11 OKTOBER 2001 maanden voor Leidenaar id/LEiDEN - Tegen een Jidenaar en een even ?sner van Haarlem zijn ',por de rechtbank in ojj celstraffen van 30 ojeëist wegens deelna- h oplichtersbende. De iten met 15 medever- tfn 90 Nederlanders in nl miljoen gulden af- ijben gemaakt. Ze de- •t neptransacties op :jarkt. justitie H. de Graaff de werkwijze van de bende als 'een fijn- :rk van valsheid en anders dan wind- het, daarvan is De hoe gerouti- trdachten hun ver- ik doorspekten met leurstermen. openbaar ministerie jarige inwoner van ieer, die maandag itbank moet ver van de crimi- itie. Hij runde in een effectenkantoor larketingbureaus in klanten wierf voor op de valutamarkt, lachten uit Leiden kregen geld van de "ite om in Haarlem ir op te zetten, keteers' probeer- loeibaar mensen er te overtuigen dat ld moesten steken in luct'. Hun appel- dorst zou binnen de vette winst opleve- transacties gingen De klant werd ;d de inleg en de Idrom in te zetten. Ver kooppraatjes over gunstige markten en stijgende dollar koers trokken de beleggers over de streep om nog meer in te leg gen. Sommigen legden zelfs hun laatste spaarcenten in. Als er bij de klant niets meer te halen was, keerde steevast het tij. De advie zen van 'onze beursspecialisten' in Zwitserland bleken niet meer zo goed en de klanten begonnen hun geld te verliezen. Op dat moment legden mensen soms toch nog geld bij, in de hoop hun verliezen te kunnen goed maken. De Economische Controle Dienst achtte het na onderzoek onwaarschijnlijk dat er ooit één cent werkelijk is belegd. De Haarlemse verdachte was niet naar Amsterdam gekomen om zijn rechtszitting bij te wonen. De Leidenaar had dat wel ge daan. Hij herhaalde wat hij ook al bij de politie had verklaard, nadat hij in maart 1998 een paar dagen na zijn bruiloft was gear resteerd. De hoofdverdachte zou ook hem voor het lapje hebben ge houden. Hij zou er steeds van overtuigd zijn geweest dat het ging om eerlijke handel. Behalve zijn vergoeding voor gewerkte uren zou hij geen cent hebben ontvangen. De afgeluisterde te lefoongesprekken tussen hem zelf en zijn Haarlemse vriend en collega moest de rechtbank maar liever niet serieus nemen. Daarin hebben de twee duidelijk leedvermaak als weer eens een klant geld had verloren. De rechtbank doet half novem ber uitspraak, na behandeling van de zaken van de overige ver dachten. Veerstichting kiest 'De wereld van IK' als thema voor symposium in Pieterskerk door Wilfred Simons leiden - Ik weet wat goed en fout is. Ik ga bepalen of ik een jonge tje of een meisje neem. Ik bepaal zelfwaar ik zou willen werken. Ik wil kijken wat mijn grenzen zijn. „Als je deze stellingen voorlegt aan mensen onder de 30, dan zijn ze het er vaak mee eens", zegt voorzitter Hiske Nooij van de Veerstichting. „Bespreek je ze met 30-plussers, dan gruwen ze ervan. Dat verschil is heel opmer kelijk." De Veerstichting bestaat uit vijf Leidse studenten die een jaar wijden aan de organisatie van een groot, tweedaags symposi um. Dit jaar wordt het gehou den op donderdag 18 en vrijdag 19 oktober, in de Leidse Pieters kerk. „De naam is onüeend aan studentenhuis 't Veertje aan het Utrechtse Veer 6-7a", legt rech tenstudente Nooij (22) uit. „Een groepje studenten dat daar woonde, nam in 1978 het initia tief. Er zit ook een zekere sym boliek in. Een veer verbindt twee plaatsen met elkaar, in dit geval de studentenwereld met de overheid en het bedrijfsle ven." Het doel van de Veerstichting is om 250 studenten en 250 'be leidsmakers' uit overheid en be drijfsleven te laten debatteren over een van tevoren zorgvuldig gekozen thema. Het voordeel van een tweedaags symposium is dat de deelnemers gedwon gen worden om diep na te den ken. „De meeste discussieavon den duren maar een paar uur", zegt medeorganisator Floris van Westrhenen (23). „De sprekers komen meestal niet verder dan hel slaken van wat kreten en het Hiske Nooij en Floris van Westrhenen van de Veerstichting in hun kantoortje aan het Rapenburg. Foto: Henk Bouwman uitwisselen van standpunten. Het is oppervlakkig. Als je twee dagen wordt ondergedompeld in een onderwerp, dan word je gedwongen om goed na te den ken", aldus de rechtenstudent. Het thema is dit jaar 'De wereld van IK' - de individualisering van de samenleving. Dat zo'n proces zich op allerlei terreinen voltrekt, lijkt duidelijk. In plaats van met z'n allen te voetballen, proberen hardlopers elk voor zichzelf hun records scherper te stellen. Wie een uitkering aan vraagt, hoeft aan de uitkerings instantie niet meer het inkomen van de partner op te geven. Ge lovigen laten zich niets meer ge legen liggen aan de dogma's van bisschoppen, dominees of rab bi's. In veel gezinnen staan meerdere televisies zodat ieder naar zijn eigen programma's kan kijken. Individualisering betekent vrij heid om eigen keuzes te maken, benadrukken Nooij en Van Westrhenen. Vrije mensen kun nen hun persoonlijke verlan gens en wensen najagen en ne men verantwoordelijkheid voor hun leven. Het is gebleken dat mensen daar gelukkig van wor den, maar nadelen heeft het ook: veel mensen vinden het moeilijk om zelf normen en waarden te vinden. Ook bescha digt een sterk individualisme de samenleving, die nu eenmaal niet alleen uit rechten, maar ook uit plichten bestaat. Bovendien leidt individualisme vaak tot ra re tegenstellingen. „Wie merk kleding draagt om daarmee zijn individualiteit te onderstrepen, past precies in het profiel dat een bedrijf voor miljoenen men sen heeft bedacht", legt Nooij uit. „Die mensen worden in fei te voor de gek gehouden." Tijdens het voorbereiden van het symposium ontdekten Nooij en Van Westrhenen dat jonge ren tot 30 jaar het gewoon vin den om zonder ruggespraak zelf hun keuzes te maken. De stel ling 'Ik heb om de week veel plezier met mijn kinderen' vin den zij niet raar, evenmin als de stelling 'Ik maak een einde aan mijn relatie als mij dat het beste lijkt'. Ze zijn het vaak met de stellingen eens en vinden ze zin nige uitgangspunten voor een discussie. Dit staat in schrille te genstelling tot 30-plussers. Zij zijn het met zulke stellingen niet alleen zeer oneens, maar vinden ze zelfs zo asociaal dat ze er lie ver geen woorden aan vuil ma ken. Tijdens het debat op 18 en 19 oktober proberen de deelne mers het thema van de indivi dualisering verder uit te diepen. De Veerstichting heeft heel wat bekende Nederlanders gestrikt om een plenaire lezing te geven of om aan een debat mee te doen. 'Bekend zijn' was op zich zelf geen criterium, volgens Nooij staat deskundigheid voor op. Er zijn zowel voor- als te genstanders van individualise ring uitgenodigd en weten schappelijk onderzoekers die het verschijnsel bestuderen zon der direct een standpunt in te nemen. De aanmelding voor het sympo sium is in principe gesloten, maar de Veerstichting heeft be sloten enkele plekken vrij te ma ken voor geïnteresseerde lezers van het Leidsch Dagblad. Tel. 071-5123545. kan tegenvallers niet of nauwelijks opvangen i Minkhorst financiële positie itschappelijk werk in ngeving is zorgwek- ichting Maatschap- Jïstverlening Midden- tegenvallers niet of igen. Dat conclu- Gemini Ernst ieen onderzoek. De or- \in het maatschappe- Aflf blijkt overigens dit sbk subsidies worden ET gttzoek stond de vraag 1de extra bijdrage die gfcappelijk werk sinds nop een goede manier geven. In ruil voor iubsidie van 400.000 jaar diende de in- ichtlijsten weg te ap Gemini Ernst Jf in zijn rapportage ^'wachtlijsten tot 2001 'nog slechts sporadisch voorko men'. De organisatie van de stichting is over het algemeen op orde, vindt het onderzoeksbureau. Het wijdt er een paar mooie woorden aan. „De cultuur van de stichting kenmerkt zich door openheid en informaliteit. Medewerkers zijn betrokken en gedreven." En de fusie tussen Leiden en de Rijnstreek, waaruit ook de nieu we lange naam voortvloeide, heeft weinig tot geen onrust ver oorzaakt, constateert Cap Gemi ni Ernst Young. „We hebben onze zaakjes goed voor elkaar", reageert directeur P. van Kam pen, „en dat is erg leuk om te le zen." Wat het bureau mist, is een goed uitgewerkt beleid over de rol en de positie van het maat schappelijk werk in Leiden. Vol gens dé onderzoekers schept dat onduidelijkheid over wat de gemeente precies van het maat schappelijk werk verwacht. De stichting helpt onvoldoende om dit beleid goed te formuleren. „De financiële positie is zorge lijk", schrijven de onderzoekers verder. „De stichting heeft nau welijks reserves voor het opvan gen van tegenvallers. De relatie tussen de gemeente en de in stelling is nu zodanig dat iedere gulden die niet wordt uitgege ven, stevig ter discussie staat." Het vermogen was in 1999 nul, vorig jaar bedroeg het 84.000 gulden. Directeur Van Kampen van de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening wijt de zorgelij ke positie onder andere aan een krap budget. Dat komt weer omdat het bedrag dat de ge meente uittrekt voor de sterk ge stegen loonkosten in de sector, 'veel te laag is'. „We hebben in middels weer wel een wachtlijst. Onze begroting zal, vrees ik, niet worden gehonoreerd, omdat we 150.000 gulden boven het pla fond van de gemeente zitten. We krijgen zoals het er nu naar uitziet, volgend jaar zelfs minder geld, tenzij de gemeenteraad anders beslist. Dat betekent voor volgend jaar een nog lan gere wachtlijst." De gemeente zal uiteindelijk de keuze moeten maken of bepaal de diensten in de toekomst wel kunnen blijven bestaan, waar schuwt Van Kampen. „We moe ten goede afspraken maken over het inzichtelijker maken van on ze uitgaven en kosten. Dat is lo gisch. Alleen, wat dan? Je komt in je begroting mooi op nul uit. Het huishoudboekje is op orde, maar je kunt dan geen brood kopen. Wij moeten duidelijk maken wat je niet meer kan doen en dan kijken of er een mouw aan valt te passen." Wethouder Buijing belooft dat de gemeente aangeeft wat zij wil van het maatschappelijk werk. Dat beleid moet uitmonden in een uitvoeringsovereenkomst, zoals dat al gebeurt bij bijvoor beeld de Leidse Welzijnsorgani satie. „In een gezamenlijke dans moeten we daar uit komen. We zitten aan elkaar vast. Zij geven de zwaartepunten aan, en wij de kaders. Samen moeten we het ritme vinden, en die dansmara- thon voltooien." En extra geld is niet dé oplos sing, vindt Buijing. Het omgaan met gestegen lonen en prijzen is ook de verantwoordelijkheid van een instelling zelf. „Lang is heel erg gedacht: de gemeente moet dat maar dekken. Het is lastig om te voorspellen hoe de loonontwikkeling verder gaat. Over twee jaar kan het weer an ders zijn." "I Jkk. Een rubriek voor rafccrlijk nieuws uit dc regio Tdcfoon: 071-5356430. Fax: 071-5321921 1 one-stop-shop in rCommunicatie: Me den is een feit. Direc- (Schouten (e-Vision), 'jhuis (The Document ram van der Velden •en) weten het ze- hbort Leiden is een to- n|er van communica- pdrukwerk op maat jrd met de mogelijk ere nieuwe media. I elhter de digitale com- %ermarkt is ont- n» het brein van Van %i gestalte gegeven Tvan de andere twee :7iukkerij Groen heeft Ppand met zusterbe- r«ucatieve Uitgevers het duidelijk was dat SMD zou vertrekken en er dus veel ruimte vrijkwam, is mijn oude droom weer gaan le ven: de communicatiesuper markt. Groen had er in mijn ogen alle belang bij dat er pas sende huurders in het pand kwamen, daarmee is het initia tief ontstaan. Met e-Vïsion werkten we al eerder zeer suc cesvol samen in het uitwerken en oprichten van Smart Publi shing. Met The Document Fac tory hebben we al jarenlang een zeer innige relatie door een on derlinge aanvulling van eikaars diensten. Zo is het dus gekomen dat we elkaar onder het dak van Rooseveltstraat 12 hebben ge vonden." De bedrijven en hun medewer kers vullen elkaar daarbij naad loos aan, menen Oosterhuis en Schouten. Oosterhuis noemt een voorbeeld. „Een bedrijf wil De directeuren Kees Schouten van e-Vision, Henk Oosterhuis van The Document Factory en Bram van der Velden van Drukkerij Groen (van af links) omschrijven Mediapoort Leiden als een totaalleverancier van communicatiediensten. Foto: Hielco Kuipers een nieuwsbrief regelmatig laten verschijnen en daarbij een zo groot mogelijke doelgroep be reiken. Drukkerij Groen regelt het fullcolour drukken van 10.000 exemplaren. Document Factory zorgt voor de adresdra gers en het printen daarvan en e-Vision legt een database aan waarin alle adressen zijn opge slagen en die het bedrijf zelf via het internet kan updaten. Zo werken alle drie de bedrijven vanuit hun eigen discipline en specialisme samen aan één or der." Schouten: „Het kan zelfs nog verder worden uitgewerkt door ervoor te zorgen dat de nieuws brief in het vervolg direct via in ternet wordt gemaakt. De artike len worden on line gemaakt en doorgestuurd, e-Vision maakt het geheel op, via Smart Publi shing wordt het bij Groen ge drukt en The Document Factory zorgt voor de labeling en het verwerken en aanbieden van de nieuwsbrief. Drie vliegen in één klap." Met de samenkomst van e-Vi sion, The Document Factory en Drukkerij Groen is er overigens nog geen einde gekomen aan de mogelijkheden van de commu nicatiesupermarkt. Er wordt ge dacht aan het realiseren van een soort businesscentre, met een lunchroom/grand café in het Atrium waar het bedrijfsleven vrij toegankelijk gebruik van kan maken voor lunches, borrels en in de avonduren zelfs voor le zingen, presentaties en bijeen komsten. De eerste gesprekken met een horecaondernemer vin den al plaats. Daarnaast zien de heren Media- poort Leiden nog graag aange vuld met andere disciplines. Van der Velden: „We kijken nog uit naar tekstschrijvers, ontwer pers, communicatiedeskundi gen, creatieve denkers en voor lichters. Deze laatste groep zien wij als een soort collectief dat als vierde poot van de communica tiesupermarkt binnen Media- poort Leiden gaat opereren. En ook dat kunnen allemaal zelf standige ondernemers zijn." Juliette Gilissen uit de ANNO 1901 Vrijdag 11 October ALGEMEEN - De 'Vereeniging van homoeopathische geneesheeren, artsen in Nederland' zal rechtsper soonlijkheid aanvragen en voorts een adres ter Twee de Kamer der Staten-Generaal richten, waarin wordt aangedrongen op het verkrijgen van Staatscontrole op de bereiding en aflevering der homoeopatische geneesmiddelen, zooals die in enkele andere landen reeds bestaat. HAZERSWOUDE - Voor het hoofd der openbare school in het dorp was de gepasseerde Woensdag een blijde feestdag. Daar hij zijn verjaardag vierde, werd hij door onderwijzers en leerlingen op hartelijk wijze in de school ontvangen, toegezongen en toege sproken. De heer W.C. Körnmann, die voor deze ge legenheid zijn diepste en heiligste gevoelen in ver zen had uitgedrukt, dirigeerde tevens het kinderge zang en richtte woorden van achting en vriendschap tot den jubilaris als onderwijzer, opvoeder, hoofd der school en als mensch, waarna hij hem namens ou ders, leerlingen en personeel een prachtig bewerkt trio van aneroid-barometer, klok en thermometer, of, zooals de spreker het uitdrukte, een gecombineer- den weer- tijd- en temperatuur-aanwijzer als geest geschenk aanbood. ANNO 1976 LEIDEN - Als gevolg van de brand in het zalencomplex de Burcht moest een andere oplossing worden gevonden voor de antiekmarkt die daar elke zaterdag werd gehouden. De oplossing werd gevonden in de Pieterskerk. Foto: Archief Leidsch Dagblad Maandag 11 oktober REGIO - Vanaf vandaag tot en met 26 november lig gen in 14 gemeentehuizen in de Leidse en Alphense regio de plannen ter inzage voor een nieuwe wegver binding in de Rijnstreek tussen Leiden en Bodegra ven. Er zijn verschillende alternatieven opgesteld, waaruit een keuze moet worden gemaakt door de Raad van de Waterstaat. Deze raad zal de minister van Verkeer en Waterstaat adviseren, alvorens hij een definitieve beslissing neemt. Voordat de beslissing valt krijgt ook de bevolking van de Rijnstreek de gelegenheid om haar zegje te doen. Op diverse plaatsen worden voorlichtingsbijeenkom sten gehouden, terwijl tot 13 december de mogelijk heid bestaat om bezwaren tegen de plannen in te dienen. Deze 'bezwaarden' zullen op 18 en 19 maart van het volgend jaar in de gelegenheid worden gesteld om die bezwaren toe te lichten tijdens een aantal hoorzittingen. De vraag waarom het gaat is: moet er een n^uwe weg aangelegd worden ter ontlasting van tiÉfre- staande oost-west-verbinding van Leiden mar Al phen langs de Oude Rijn en vervolgens naar Bode graven? Acht jaar geleden verscheen op het Rijkswe genplan de zogenaamde Rijksweg 11, een nieuwe autosnelweg, die zou moeten lopen van Wassenaar (RW 44), via Voorschoten, Zoeterwoude, langs de zuidkant van Alphen naar Bodegraven. Later kwam de provincie met een plan om nog een tweede pro vinciale oost-west-verbinding te maken: de secun daire weg 6. Deze weg zou aan de noordzijde van Leiden lopen via Oegstgeest, Warmond, Leiderdorp, Hoogmade en Woubrugge naar de weg Alphen-Lei- muiden. Tegen de ongebreidelde aanleg van nieuwe wegen was inmiddels zoveel kritiek geuit, dat de provincie in 1973 de minister van Verkeer en Water staat verzocht de knoop door te hakken en te bepa len welke weg als eerste (en mogelijk als enige) zou worden aangelegd. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrijvingskaartIer waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 BIJ 18 ln zwart wit) op te sturen naar hei Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie w I

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 15