Bin Laden dreigt met aanslagen Bomans pleegde plagiaat met de dichtregels 'twee hondjes' Leidse Afghaanse praat met ex-koning over toekomst Afghanistan WBBm t Kies nu uw Iwinnaar van del Zilveren Veer I I Ijwww.mvkknlj 'VS moeten beseffen dat storm van gekaapte vliegtuigen niet gaat liggen' gig BELANGRIJKE MEDEDELING VAN DE IJSHAL LEIDEN! TELEFOON: 071-576 93 44 Raad wil Polman als burgemeester Noordwijkerhout Drugsgebruik oorzaak dood Leidse jongen (16) Leidsch Dagblad I'lAVDHtxrimm:» f>y hour ■li populair ;„eca' jf* tem en >n stappen op KLM aar met pischê sties iderzoek ['Onderwijs riname' erdjarig I Huis rekent it imago Angelou i'st gevraagde v chap van een r 1 is een willig oor *<i e a Enige motregen IW4-5 rtopje jeten NR. 42742 LOSSE NUMMERS 2,25 1,02 ZATERDAG 2,75 1,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad woensdag lO OKTOBER 2001 door Ruud Sep leiden - Ze maakt zich zorgen. Over familie en vrienden, over alle Afghanen in Afghanistan, over de raketten waarvan ze vreest dat ook on schuldige Afghanen er het slachtoffer van zul len worden. Maar daar blijft het wat Parwin Sarabi betreft niet bij. Sarabi, die elf jaar gele den als politiek vluchteling neerstreek in een woning aan de Leidse Sumatrastraat, werkt ook aan de toekomst van haar land. Overmor gen vertrekt ze naar Rome voor overleg met de 86-jarige ex-koning van Afghanistan, Zahir Shah. Aan de muur hangt een afbeelding van een Af ghaanse moskee en op de televisie geeft de nieuwe CDA-ffactieleider Balkenende zijn me ning over de Amerikaanse bombardementen op Afghanistan. Parwin Sarabi verontschuldigt zich dat de televisie zo hard staat. „Ik was aan het koken en wilde toch de debatten blijven volgen", vertelt ze. Normaal staat de tv dezer dagen op CNN, maar de Amerikaanse nieuws zender moet deze middag plaatsmaken voor een live-uitzending uit de Tweede Kamer, want dat is ook 'heel belangrijk'. Al zou Sarabi niets liever zien dan dat het programma plot seling wordt onderbroken. „Ik hoop de hele tijd dat er iemand in beeld komt die zegt: de Amerikanen zijn gestopt met bombarderen en we gaan vanaf nu alleen maar praten." Hoewel de Leidse vreest dat de Amerikaans- /Britse aanvallen op haar vaderland het einde van de Taliban eerder uitstellen dan versnel len, gaat zij ervan uit dat het ooit een keer goed komt. Dat er een Afghanistan van na de Taliban is. „Het kan niet eeuwenlang zo blij ven. Uiteindelijk zal het goed komen, we we ten alleen niet wanneer." En dus kun je maar beter voorbereid zijn op het moment dat het fundamentalistische regi me in Afghanistan ten val komt. Sarabi is er als bestuurslid van de Nederlandse én de Europe se federatie van Afghaanse vluchtelingenorga nisaties in ieder geval druk mee bezig. Dit weekeinde praat ze in zijn woonplaats Rome met de ex-koning, die op dit moment in brede kring wordt gezien als de enige figuur die het land na de verdrijving van de Taliban weer bij elkaar zou kunnen brengen. „We hebben een vergadering met ongeveer vijftig Afghanen uit de hele wereld. Ik zit daar namens de Af ghaanse vrouwenraad. Ik ga met een aantal ei sen: wat verwachten wij als vrouwen van een toekomstige regering? Wij willen op eigen kracht iets doen voor de vrouwen in Afghanis tan." Pagina Leidse regio 'Bommen gooien? Dat helpt dus niet' IR - Een 29-jarige (Wassenaar heeft gis- bij een 57-jarige ote het topje van de afgebeten. De vrou- :n ruzie om een rela- De 29-jarige is door igehouden. Het heeft aangifte ge- rare mishandeling. - raai Pakistan rorist geld Het voormalige de Pakistaanse ge- ist ISI, generaal 'imad, heeft geld ge- een kamikazekaper itember. De FBI ach- lat de generaal van- ïn circa 240 duizend 0t overmaken aan een bers, Mohammed At- hebben toen onmid- ontslag van Mahmud gedwongen. De gene- andag onverwacht ge- ïrd. «vestigt niteit Chirac ;eii ."anknjks hoogste Hof at IP heeft vanochtend hifndbaarheid van rofd Jacques Chirac be- e president weigert te SP een aantal corrup- ope uitspraak betekent j pi officieel onderzoek ofac kan worden ge- kan hij niet worden iaien als hoofdgetuige esP presidentschap, dat vk> tot de verkiezingen mPd jaar april, ni Ie Vries ripaus CDA Oud-minister van :en Bert de Vries zal :er worden aangewe- lelijk voorzitter van 'et partijbestuur van 'mt vanavond in een 'jjtting bijeen om zich terim-voorzitter te Ironnen in het CDA gereformeerde De ilge serieuze kandi- it een aantal promi- 'dijiolieke kandidaten _jikbaar bieek te zijn. innenland kabul/anp - afp - rtr - Het al- Oaeda-netwerk van Osama bin Laden heeft gedreigd met nieuwe aanslagen. Een woordvoerder van de organisatie riep de mos lims op om een heilige oorlog te gen de Verenigde Staten te be ginnen. Washington gaat intus sen door met het bombarderen van doelen in Afghanistan. De boodschap van al-Qaeda, die eerder was opgenomen, werd uitgezonden door de in Qatar gevestigde zender Al-Jazeera. De zegsman van de beweging, Su leiman Abu Ghaith, prees de zelfmoordaanslagen van 11 sep tember in New York en Was hington als 'een goede daad'. Hij zei verder voorstander te zijn van terrorisme tegen onder drukkers. „De Amerikanen hebben een deur geopend die nooit meer gesloten zal worden. Ze moeten beseffen dat de storm van ge kaapte vliegtuigen niet zal gaan liggen", aldus Abu Ghaith. Vol gens hem zijn duizenden jonge moslims in islamitische landen bereid te sterven voor de heilige zaak. Volgens Abu Ghaith wordt de strijd voortgezet op Amerikaans territorium tot het 'ons land ver laat, zijn steun aan de joden stopt, en het ongerechtvaardig de embargo tegen het Iraakse volk opheft'. De regerende Taliban in Afgha nistan heeft intussen laten we ten dat Osama bin Laden vrij is om de heilige oorlog tegen de VS te voeren. Formeel was de bewegingsvrijheid van de Saudi- sche balling in Afghanistan door het regime beperkt. Amerikaanse vliegtuigen heb ben vanochtend bij daglicht op nieuw aanvallen op doelen in Afghanistan uitgevoerd. Vooral het vliegveld bij het bolwerk van de Taliban in de zuidelijke stad Kandahar, was het doelwit. Hier zouden belangrijke luchtverde digingssystemen zijn gevestigd. Afghaanse vluchtelingen wachten op voedsel in een kamp in het noordoosten van hun land. Het gebied ligt nabij de stad Khwaja Bahuddine en staat onder controle van de Noordelijke Alliantie, die tegen de Taliban strijdt. Foto: EPA/Jack Guez Ook is hier het hoofdkwartier van de leider van de Taliban, mullah Mohammed Omar. Hij zou de aanvallen hebben over leefd. Ook in de afgelopen nacht werd het land bestookt met bommen werpers en raketten. Onder meer Kabul, Kandahar, Herat en Jalalabad lagen onder vuur. De Amerikaanse minister van de fensie Rumsfeld had eerder ge zegd dat rondom-de-klok-bom- bardementen mogelijk zijn om dat de Amerikanen het lucht ruim beheersen. Voor de laatste aanvalsgolf zei de bewindsman dat al 85 procent van de doelen is vernietigd of beschadigd. De Britse premier Blair is van daag in de Golfstaat Oman gear riveerd. Hij bezoekt daar Britse troepen die deelnemen aan een grote oefening. Verder probeert hij in het Midden-Oosten steun te vinden voor de coalitie, die strijdt tegen het terrorisme. Zie pagina Aanval op Afghanistan (advertentie) I.v.m. een technische storing is de ijshal van de Vondellaan gesloten! Wij hopen het probleem z.s.m. op te lossen en houden u via het antwoordapparaat op de hoogte! Gemeente hoopt dat benoeming voor 1 december rond is noordwijkerhout - De gemeenteraad van Noordwijkerhout draagt unaniem de 38-jarige bestuurskundige Han Polman voor als opvol ger van burgemeester J. Andel. Polman, ge trouwd en vader van vier kinderen, werkt sinds vorig jaar als directeur van de afdeling welzijn in Vlaardingen. Daar voor was hij vanaf 1986 werkzaam op het minis terie van binnenlandse zaken, in zijn laatste functie als hoofd van de afdeling Veiligheidsbe leid Politie. Polman is momenteel ook lid van het algemeen bestuur van het gewest Haaglanden, een samen werkingsverband dat vergelijkbaar is met het SDB. De geboren Oot- marsummer (Overijssel) zat tussen 1994 en 2000 voor D66 in de gemeen teraad van Den Haag, de laatste twee jaar als frac tievoorzitter. Hoewel de minister van binnenlandse zaken uit eindelijk kan afwijken van de aanbeveling, wordt die kans laag inge schat in Noordwijker hout. Ook al vanwege de unanimiteit in de raad. Desondanks houdt de in Scheveningen woonach tige Polman een slag om de arm: „Ik ben bijzon der verheugd. Toch moeten we alles nog on der voorbehoud nemen, de minister is tenslotte niet gebonden aan de voordracht. Hij en nie mand anders gaat over de benoemingen." Gemeentesecretaris R. Adriaanse hoopt dat de benoeming binnen en kele weken rond is. „We hebben de commissaris der koningin verteld dat we er aan hechten om voor 1 december een nieuwe burgemeester te mogen begroeten. Aan dat streven houden we ons vast." Pagina Duin- en Bollen streek: 'We krijgen een schaap met zes poten' Nederland alert op biologisch wapengebruik den haag/gpd - Nederland bereidt zich voor op een terroristische aanval met biologische wapens als miltvuur of het pokkenvi- rus. Directe aanleiding zijn de twee dodelijke slachtof fers van miltvuur in de Amerikaanse staat Florida. Die uitbraak van de bacterie kan volgens Nederlandse experts geen toeval zijn. Het ministerie van volksge zondheid heeft in Neder land een groep van deskun digen op het gebied van in fectieziekten in staat van paraatheid gebracht. Dit outbreak-manangement- team moet zo goed mogelijk voorbereidingen treffen om zo snel en zo goed mogelijk te kunnen handelen bij een eventuele bio-terroristische aanval op Nederland. De Rotterdamse viroloog prof.dr. Osterhaus is lid van het outbreakteam, dat on der leiding staat van de Landelijke Coördinatie structuur Infectieziekten. Volgens hem is Nederland 'behoorlijk adequaat' voor bereid op een aanval met biologische wapens. „Maar je kunt je nooit voor 100 procent prepareren natuur lijk", zegt de viroloog. „Als iemand kwaad wil, loop je altijd achter de feiten aan." Het team zal na een aanval zo snel mogelijk een labora torium-diagnose proberen te stellen. Daarna kunnen eventuele maatregelen wor den genomen, zoals het toedienen van antibiotica in het geval van verspreiding van bacteriën en het ver strekken van anti-virale middelen bij virussen. Ook kunnen de experts beslissen om bepaalde mensen tijde lijk te isoleren en/of om be paalde mensen te vaccine ren. Het outbreak-management- team kon gemakkelijk aan de slag; het voert op dit mo ment versneld de aanbeve lingen uit die de Gezond heidsraad al in juni aan de minister deed. De gezondheidsraad kwam na onderzoek tot de conclu sie dat Nederland niet klaar is voor een biologische aan val. Artsen moeten beter wor den getraind, de logistiek moet verder worden ge stroomlijnd en Nederland moet internationale samen werking zoeken. „We zijn hard bezig", zegt de Am sterdamse viroloog en lid van het team Coutinho. „Binnen een paar maanden zijn we helemaal op orde." 'Dan kunnen we samen spelen' vondst Oostenrijkse schrijver door Martin Hendriksma haarlem - Godfried Bomans heeft de misschien wel bekend ste dichtregels uit de Neder landse literatuur grotendeels overgeschreven van Friedrich Torberg. Deze Oostenrijkse schrijver besloot in 1938 een ge dicht met de regels: 'Ich möchte alles, was ich fühl, nicht fühlen und ganz allein sein. Nein, nicht ganz allein. Icht möchte gem zwei Hunde sein und mitein- ander spielen.' Zestien jaar later kwam de Haarlemse schrijver met zijn gedicht Spleen: 'Ik zit mij voor het vensterglas on noemelijk te vervelen. Ik wou dat ik twee hondjes was, dan kon ik samen spelen.' Het plagiaat is boven tafel ge haald door de Belgische radio maker Pat Donnez. Afgelopen zomer maakte hij voor de Vlaamse VRT de tiendelige do cumentaire Bomans Bomans over de in 1971 overleden volks schrijver, die vanaf komende vrijdag wekelijks op 747 AM en Radio 1 wordt uitgezonden. Donnez sprak daarvoor met tientallen intimi van Bomans. Helemaal nieuw is de affaire niet. Spleen werd door samen stelster Annemarie Feilzer bij voorbeeld bewust niet opgeno men in het in 1996 verschenen Verzamelde werk van Bomans. „Ik wist toen al dat het sterk op Torberg was geïnspireerd. Bo vendien heb ik het vermoeden dat de beginregels door Michel van der Plas zijn geschreven, en niet door Bomans. Waarschijn lijk is het gedicht tijdens een ge zamenlijke borrel van de twee ontstaan en heeft Van der Plas het later bijgeschaafd, uitgetypt en in de door hem samengestel de Bomans-bundel Ongerijmde verzen opgenomen. Hoewel het gedicht in elke poëziebloemle zing aan hem wordt toegeschre ven, heeft Bomans nooit erkend dat hij de auteur was." Van der Plas onthoudt zich van commentaar over het ontstaan van Spleen. Wel wil hij kwijt dat Bomans zich in zijn ogen slechts liet inspireren door Torberg. „Hij heeft de grap gebruikt, meer niet." door Eric-Jan Berendsen leiden - De 16-jarige jongen uit Leiden die afgelopen zondag overleed na een houseparty, is gestorven aan drugsgebruik. Dat bleek gisteren tijdens sec tie op het lichaam. De jongen werd zaterdagnacht onwel in discotheek Fundustry in Zaan dam. Hij meldde zich in de disco bij de EHBO, waar een ambulance werd gebeld. In de loop van zondag overleed hij in het ziekenhuis in Zaandam. Volgens een woordvoerder van de politie Zaanstreek-Water land is het zeker dat drugsge bruik de oorzaak van het over lijden is. „Momenteel wordt de aard en samenstelling van de drugs nog onderzocht. Ook wordt gekeken of er in combi natie met drugs alcohol is ge bruikt, of dat het slachtoffer mogelijk lichamelijk een of meerdere afwijkingen had." De politie Zaanstreek-Water land voerde uitgerekend in de nacht van zaterdag op zondag een grote controle uit tijdens de houseparty. „De controle duurde van zaterdagavond ze ven uur tot zondagochtend ze ven uur. De jongen meldde zich echter pas om half acht bij de EHBO, toen wij al weg waren." Tijdens de politiecontrole wer den 37 aanhoudingen verricht. Daarnaast namen agenten honkbalknuppels, ijzeren sta ven, gummiknuppels, messen en busjes traangas in beslag. Bij de drugs betrof het xtc-pil- len en speed. Straat Postcode Telefoon Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling 16,93 (r.37,30) krijgt u bovendien een kwartaalabonnement 1^5 staatslot met automatische betaling 48,53 (R. 106.95) jsckpot cadeau betaling per acceptgiro 48,99 (R. 107.95) q, automate**» bewng s Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop. V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1