'Afgewezen asielzoekers snel land uit' BINNENLAND Ambtenaar is niet sexy Verscherpte beveiliging voor gevoelige objecten 'Smakeloos en vrouwonvriendelijk' 'Nederland kan straks puinruimen' Steun Kamer voor nieuwe luchtvaartwet Van den Broek bedankt voor tijdelijke CDA-job Boodschap WRR Streep door terroristische organisaties Sloopplannen flats Bijlmer Advocaat wil veel getuigen horen in proces Zwolsman =ird mogelijk ikend thuis »K l haag Prins Bern- jnogelijk aan het -eze week ontslagen Jnhuis, aldus een 3fler van de Rijks- -^sdienst. De 90-jari- k. sinds 2 oktober in 7c(uis in de Keniaanse Nairobi wegens een u de luchtwegen. Hij S met antibiotica. Iferk voor laden 3o| - Zwembaden in rijgen een keur- abben de branche- ivoor zwembaden endgemaakt. Om merking te ko- «i de zwembaden ^jeisen voldoen om- Brie en bedrijfsvoe- s:en zijn strikter dan S normen, zo stellen 2:ties. 'or wervende neisjes jifet aantal zwervende 8( s neemt toe. Onder ^ermoeders, maar die in een crimi- i! erecht zijn geko- - kt uit een onder bureaus Beke en ?!ort dat in opdracht f. ncie Gelderland is jtpoging hel 6q :n 34-jarige Nij- :ft er heel wat lad om sigaretten •$nnen te stelen uit :ijn woonplaats. Reedde ruim twee :aven van een 3$ de kiosk. Een ;r die g hoorde waar- lolitie. Die zag glit het gat steken, jinog niets kunnen 54 eld opkoop bedrijven ipter Brinkhorst van jat extra geld uit- fle opkoop van boe- i te kunnen fin an - {horst had daarvoor iiljoen gulden be steld. Maar de aan- eren bij het mi- ndbouw om hun kopen, overschrij- ag nu al. ;e redt zijn Een elfjarige jon gerenavond zijn 7 oertje gered, nadat friter was gevallen enburgwal in het Amsterdam. Toen 7^1 evenwicht ver- water viel, be boer zich geen mo- o<png hem achterna, %iter veilig naar de Hergebruik imuleren iemeenten moeten |at zieken- en ver- maar ook kinder- b gebruikte luiers ken in plaats van restafval. Dat zegt nk van milieu naar __an vragen uit de mderzoek is geble- lts veertig procent «gingen hier werk gestolen lulance .Jrste hulpverle- 8n'| kind in een bui- luda is zondag- ^Offer met medicij- ratenuitde ambulance ge teerd gebruik is :r gevaarlijk, aldus 'ienst Onbeken ds in een onbe- •lik de zogeheten uit de ambulance dinsdag 9 OKTOBER 20O1 nig kennis indgevaar' ïrlanders weten g van brandgevaar, —{veiligheid. Bij ten J procent schiet de ~jg tekort. Dat con- ;e 481 Nederlandse ?rpsen in een on- onderzoeksbureau ;at werd uitgevoerd "an fabrikant First jind veiligheidpro- door Ap van den Berg den haag - Uitgeprocedeerde asielzoekers moeten voortaan sneller over de grens worden ge zet. De rijksoverheid is daarvoor verantwoordelijk; gemeenten mogen dit beleid niet langer dwarsbomen. Deze boodschap staat in het rapport 'Nederland als Immi- gratiesamenleving'van de We tenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR). Het rap port werd vanmorgen gepresen teerd in Den Haag. De WRR pleit voor een streng toelatingsbeleid. Wel zouden asielzoekers in afwachting van hun verblijfsvergunning een studie moeten kunnen volgen of een baan accepteren. De Raad denkt dat op deze wijze migran ten sneller zullen inburgeren als ze mogen blijven, en betere toe komstkansen hebben in hun land van oorsprong, als ze wor den uitgewezen. De WRR is er geen voorstander van om de landsgrenzen wijd open te stellen voor buitenlan ders die in Nederland willen werken. Dat is geen geschikte methode om de laapte op de ar beidsmarkt en vergrijzing op te vangen, aldus de Raad. Volgens de opstellers van het rapport zijn er in ons land nog honderd duizenden 'inactieven' (werklo zen, gedeeltelijk arbeidsonge schikten) die aan het werk zou den kunnen. De WRR stelt vast dat Nederland steeds meer nationaliteiten telt. In een immigratiesamenleving met een toenemende culturele diversiteit 'moet de individuele toerusting worden versterkt'. Dat kan, behalve door werk en inburgeringscursussen, door het vergroten van de taalvaardig heid van jongeren. Daar zou nog meer aandacht aan kunnen worden geschonken, vindt de WRR. Interesse scholieren voor bedrijfsleven hun toekomstige loonstrookje een paar honderd gulden te hoog in. De technische sector is ook niet in trek bij scholieren. „Veel leer lingen denken dat technische opleidingen heel moeilijk zijn", verklaart Marco van Leeuwen van SEO het gebrek aan belang stelling. Hij wijst er op dat het toekomstperspectief juist in de ze sector goed is. „Met dat gege ven in het achterhoofd kun je concluderen dat scholieren lie ver een studie kiezen die ze leuk vinden dan een met hoge baan garantie. Zij kunnen zich dat nu ook permitteren omdat het goed gaat met de economie", stelt Van Leeuwen. Bij de keuze voor een vervolgop leiding speelt bij havo-leerlingen ook afstand een roL Zij kiezen het liefst voor een school dicht bij huis. Voor vwo'ers wegen de reputatie en het studieaanbod van de onderwijsinstelling zwaarder. Het selecteren van een studie blijft voor 25 procent van de scholieren in de hoogste klassen een lastige zaak. Twintig procent van de havisten en vwo'ers weet al vrij vroeg wat-ie wil worden. Scholieren hebben het overi gens ook erg druk met bijbaan tjes. Daaraan besteden zij weke lijks twee uur meer dan aan hun huiswerk. Gemiddeld klussen de pubers tien uur per week. Of dit ook invloed heeft op de studie resultaten is nog niet onder zocht. door Jantina Russchen den haag - Hangen voor de buis is niet meer zo populair onder scholieren als een paar jaar gele den. Zij brengen wekelijks ge middeld twee uur minder door voor de tv. Dat heeft ongetwij feld te maken met de stijgende populariteit van het internet. Scholieren surfen gemiddeld zo'n zes uur per week op het net. Dit blijkt uit de resultaten van de zogeheten studiekeuzemoni tor, een onderzoek dat vanaf 1996 jaarlijks wordt gehouden onder havo- en vwo-leerlingen uit de twee hoogste klassen. Het onderzoek wordt digitaal uitge voerd door de Stichting voor Economisch Onderzoek (SEO) en Aromedia Data Services. Dit jaar werden 14.000 scholieren ondervraagd over hun keuze voor een vervolgopleiding, hun toekomstverwachting en wat zij van diverse beroepen vinden. Met name de overheid lijdt nog steeds onder een negatief ima go. De onderzochte groep leer lingen vindt werken als ambte naar 'niet sexy1. De havo-scho lier gaat veel liever aan de slag als zelfstandige en een vwo'er geeft de voorkeur aan een baan bij een multinational. Belangrijk voor beide groepen is dat ze 'leuk' en 'boeiend' werk vinden. Het salaris speelt een minder grote rol. Overigens zijn veel scholieren erg optimistisch over wat ze gaan verdienen. De meesten schatten het bedrag op Met een boom uit het Bulderbos wilden milieuactivisten vandaag Tweede Kamerleden herinneren aan de milieubeloftes van het kabinet omtrent de ontwerpwet Luchtvaart. Doordat de aanvallen op Afghanistan voorrang genoten, werd de boom tijdelijk in de garderobe gestald. Foto: WFA/Wiebe Kiestra den haag/gpd - Rondom het Binnenhof, ambassades, consu laten en Schiphol is de beveili ging verscherpt. Ook hebben di verse ministers zoals minister De Grave van defensie, extra bodyguards bij zich. De beveili gingsmaatregelen zijn getroffen vanwege de aanvallen op Afgha nistan. Nederland doet niet mee aan deze vergeldingsactie. Maar 'het is een onzekere tijd', aldus mi nister De Vries (binnenlandse zaken), dus daarom zijn scher pere maatregelen getroffen. Wat die precies behelzen, wil hij niet zeggen. In Den Haag is duidelijk te zien dat de Amerikaanse en Britse ambassades en de parlements gebouwen meer politiebewa king hebben gekregen dan in normale tijden. Ook bepaalde ministeries zoals dat van buiten landse zaken hebben meer be waking dan anders. Defensieminister De Grave sluit niet uit dat op termijn een be roep wordt gedaan op Neder land om de Amerikanen te ver vangen die nu in Bosnië zitten als vredesmacht. Waarschijnlijk wil Amerika al zijn militairen in zetten in de strijd tegen het in ternationaal terrorisme. Zeker is dat een aantal Nederlands mili tairen Awacs-radarvliegtuigen gaat bemannen die de NAVO naar Amerika dirigeert om het Amerikaanse luchtruim bewa ken. Het gewraakte balletje. Foto: GPD/Marco Hofste utrecht - Smakeloos en vrouw onvriendelijk, oordeelde Virgi nia Jessurun bij het zien van de opdruk op het golfballetje. Twee getekende borsten, daaronder de tekst 'Blij dat ik snij B.V.' plus een telefoonnummer. De Amersfoortse vond het balletje bij golfclub De Hoge Kleij, op de grens van Amersfoort en Leus den. „Tekst en afbeelding zijn kwetsend voor vrouwen." Het telefoonnummer op de golfbal is van het secretariaat van twee plastisch chirurgen van het Dia- konessenhuis in Utrecht. Chi rurg P. Poeschmann erkent dat het balletje van hem is. Hij werkt zowel in het Diakonessen- huis als in het Amersfoortse Zie kenhuis Eemland. Hij zegt dat hij de ballen regelmatig weg geeft en dat ze 'met enthousias me' worden ontvangen. „Ik zie het probleem niet. Ik ben vrij om op een golfbal te drukken wat ik wil. Het onderwerp is te triviaal om mij druk over te ma ken." P. de Vries van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Genees kunst (KNMG) in Utrecht: „Wij kunnen ons nauwelijks voorstel len dat dit iets anders is dan een ongepaste grap. Als het geen grap is, dan is het ronduit sma keloos. De golfbal is ondermij nend voor de beeldvorming tus sen patiënt en arts en in het bij zonder voor die van vrouwelijke patiënten." De raden van be stuur van zowel het Diakones- senhuis als Ziekenhuis Eemland 'betreuren' de zaak. Poesch mann zal worden gevraagd het gebruik van de golfballetjes te stoppen. Marijnissen bezorgd over gevolgen militaire actie door Erwin Tuil den haag - „Amerika, Groot-Brit- tannië, Frankrijk en Duitsland vallen aan met groot geweld, maar ik vrees dat ze hun doel niet bereiken. En Nederland mag straks gaan puinruimen." SP-lei- der Jan Marijnissen voorziet ook voor ons land problemen als ge volg van de Amerikaanse aanval len op Afghanistan. Verstoorde relaties tussen moslims en niet- moslims bijvoorbeeld, maar ook de humanitaire hulp die de mili taire acties zal volgen. Marijnissen beleefde gisteren niet zijn meest memorabele ver jaardag. De Socialistische Partij staat alleen in zijn kritiek op de Amerikaanse bombardementen in Afghanistan. 'Inhumaan, in effectief en contraproductief noemt zij het inzetten van bom men en kruisraketten „Het zijn opnieuw onschuldige burgers die de prijs betalen", zegt Marij nissen. Hij vreest dat de humanitaire el lende straks niet te overzien is en dat niemand de verantwoor delijkheid op zich zal nemen. „Toen (de Britse premier) Blair twee jaar geleden vluchtelingen kampen in Macedonië bezocht, werd hij als held onthaald. Dat zie ik hem nu niet doen, want we hebben als westen veel uit te De SP vindt het zeer bedenkelijk dat de aanvallen niet onder de NAVO-vlag zijn uitgevoerd. „Het is dus niet samen uit, samen thuis." Niet alle leden van de al liantie tegen Osama bin Laden zijn ingelicht of geconsulteerd over de aanvallen. Nederland behoort tot die groep en Marij nissen vindt het 'idioot' dat Kok het nieuws via de media ont ving. Verbaasd is hij ook over het gemak waarmee de andere partijen in de Tweede Kamer dat accepteren. Beoogd PvdA- lijsttrekker Melkert zei gisteren dat hij wel begrip kon opbren gen voor de beslissing van de Amerikanen en Britten: „De we reld is klein, en informatie is zo doorgegeven aan mensen die het niet behoren te weten." ,vAls je zo denkt over je alliantie genoten, dan moet je geen bondgenootschap aangaan met onbetrouwbare regimes," stelt Marijnissen. „De regering heeft beloofd steun te verlenen aan zowel de NAVO als de alliantie. Dat betekent een lotsverbon denheid met landen zoals Pakis tan en Saudi-Arabië, waar wij in Nederland niets van moeten hebben." Volgens Marijnissen is dat een voorbeeld van de Amerikaanse en Britse korte-termijnvisie. Als het doel de middelen heiligt, worden afspraken gemaakt met normaliter onacceptabele lan den. „We lopen weer blind ach ter de VS aan, net als in Kosovo. Toen deden we wel mee aan de militaire acties, maar werden we ook niet ingelicht." De SP is niet per definitie tegen militair ingrijpen. Als speciale eenheden de terroristen oppak ken en voor de rechter brengen, worden het gevaar voor de bur gerbevolking en het risico van escalerend terrorisme beperkt. Maar ook dan houdt Marijnis sen zijn bedenkingen. Want zo lang het Internationaal Strafhof nog geen realiteit is, zullen de terroristen voor een Amerikaan se rechtbank moeten verschij nen. De VS zijn dan zowel aan klager als rechter. „Onaanvaard baar", vindt de partijleider. Sowieso vreest hij dat momen teel de 'emotie boven het ver stand wordt geplaatst'. Hij ver wijst naar de toespraak van pre sident Bush van zondagavond. Bush prees een negenjarig meis je die in een brief haar vader afstond aan de president voor de strijd tegen het terrorisme. Zij begreep volgens Bush de Amerikaanse waarden. Marijnis sen: „Dan lopen de rillingen over mijn rug." Privatisering Schiphol nog niet geregeld door onze Haagse redacteur Hans Jacobs den haag - Een ruime meerder heid van de Tweede Kamer gaat akkoord met het voorstel van het kabinet voor een nieuwe luchtvaartwet. Aan het einde van een ruim twaalf uur durend debat werd gisteravond duide lijk dat in elk geval PvdA, WD en CDA de zogenoemde Schip- holwet ondersteunen. Coalitiepartner D66 houdt met de rest van de oppositie nog te veel twijfels over de precieze in vulling van regels over lawaai, veiligheid en vervuiling om de ministers Netelenbos (verkeer) en Pronk (ruimtelijke ordening) het groene licht te geven. Eén belangrijk onderdeel van de wet - die de bestaande regels voor de luchthaven moet ver vangen - de privatisering van Schiphol, is nog niet behandeld. „Daar komen we nog wel over te spreken", zei minister Nete lenbos pragmatisch, nu een meerderheid van de Kamer nog niet klaar is om de luchthaven naar de beurs te laten gaan. „Het moet wel voor de verkie zingen worden besproken", vindt echter CDA-Kamerlid Eur- lings. „Het hoeft niet zo snel", meent zijn PvdA-collega Van Gijzel. Voorlopig staat een eerste debat daarover op de agenda voor december, net voor het kerstreces. Eerder op de avond leek het er op dat de WD - die als enige partij de beursgang nu meteen wil regelen - en PvdA en CDA al tot afspraken over een snelle be handeling van de privatisering zouden komen. De luchtvaart wet moet namelijk in zijn geheel klaar zijn wil Schiphol vanaf 2003 de nieuwe vijfde start- en landingsbaan, die de milieu- overlast rond de luchthaven kan verminderen, in gebruik nemen. Vandaar dat Netelenbos en Pronk volgende week al de amendementen en wijzigings voorstellen die de Kamer van daag voorstelde, willen behan delen. „De wet moet op tijd klaar", aldus Netelenbos. Uitgangspunt van de wet is dat Schiphol een zelfstandig bedrijf wordt, dat binnen een kader van vaste regels zelf kan bepalen hoeveel vluchten er worden ver werkt en hoeveel reizigers er ko men. Minister Netelenbos spreekt in dat verband graag van een 'stolp', waarbinnen de luchthaven haar gang kan gaan. Strijdpunt bij de wetsbehande- ling is of de bestaande afspraken over het gebruik van de luchtha ven wel 'gelijkwaardig' kunnen worden overgenomen in de wet. Veel partijen - D66, Groenlinks, ChristenUnie en SP met name - twijfelen of zo'n vertaling met nieuwe geluidsnormen, andere aanvliegroutes, meetpunten, het schrappen van de norm voor stank en nieuwe normen voor veiligheid, wel mogelijk is. Oostbaan Schiphol kan open blijven Het openen van de nieuwe vijfde baan op Schiphol in 2003 betekent niet dat dan de zogenoemde Oostbaan dicht kan. Minister Netelenbos (verkeer) is in elk geval niet van plan om Schiphol daartoe te dwingen. .Maar het is ui teraard geen interessante baan omdat de luchthaven bij veelvuldig gebruik ervan snel aan haar limieten komt voor het produceren van lawaai en overlast. De Oostbaan zal daarom slechts in noodgeval len woren gebruikt", aldus de bewindsvrouw gisteravond in de Tweede Kamer. Groen links zal desondanks met een motie komen waarin sluiting van de Oostbaan wordt ge vraagd. den haag/anp - Het lidmaat schap van een terroristische or ganisatie moet officieel worden verboden. Een meerderheid in de Tweede Kamer wil dat een dergelijke bepaling expliciet in het Wetboek van Strafrecht wordt opgenomen. Mensen die zich schuldig ma ken aan terroristische activitei ten worden nu vervolgd via on der meer een verbod op 'gewo ne' criminele organisaties of groepsdelicten. De fracties van PvdA, WD en CDA denken dat de bestrijding van terrorisme ge baat is bij een striktere, aparte definitie. Ook bevordert dit de aanpak van terrorisme in Euro pees verband. den haag/gpd - Wie wil, wie kan? Binnen en buiten het CDA zingen namen rond van mensen die capabel genoeg zijn om tij delijk het voorzitterschap van de partij te vervullen. Bekende na men als die van de oud-minis ters Hans van den Broek, Bert de Vries of Frans Andriessen. Maar het lijstje wordt met de dag korter. Hans van den Broek is een goe de, liet de nieuwe CDA-fractie- voorzitter Balkenende zich zon dag nog ontvallen. Maar Van den Broek heeft er geen tijd voor, zei hij gisteren desge vraagd. „Ik ben niet in de positie dat te doen." Andriessen laat een bulderende lach klinken als zijn mogelijke partijvoorzitterschap ter sprake komt. „Ik weet van niets, het komt niet van mij. Ik ben door niemand benaderd." En in het hypothetische geval dat hij ge vraagd zou worden om interim voorzitter te worden van het CDA? „Het is een zeer onwaar schijnlijke hypothese dat ik voorzitter zou worden. De Vries, de derde CDA'er die wordt genoemd en die Haagse ervaring meebrengt, is onbe reikbaar. Hij vertoeft in het bui tenland. Lager op de lijst van mogelijke kandidaten staan de namen van Havermans (ex-burgemeester van Den Haag) en Ph. Houben (burgemeester Maastricht). Maar zij hebben weinig tot geen ervaring met de parlementaire politiek en dat zou bijvoorbeeld Limburg toch wel graag zien, zegt de Limburgse CDA-voorzit- ter Frissen. „We moeten toch ie mand hebben die volgend jaar bij de formatie eventueel een rol kan spelen, die weet hoe forma ties verlopen." „En het moet iemand zijn die ervaring heeft maar geen ambi tie meer", vindt de Noord-Hol landse CDA-voorzitter Huibers. Het gaat immers om een inte rim-voorzitter. Die moet niet opeens allerlei persoonlijke be langen gaan nastreven. amsterdam/anp - Meer dan 3400 van de hoogbouwwonin- gen in de Bijlmermeer moeten nog worden gesloopt en vervan gen voor evenveel laagbouwwo- ningen. Maar als dat rond 2010 is afgerond, is de vernieuwing van de hoogbouwbuurten in Amsterdam-Zuidoost ook echt klaar. Dan zijn meer dan de helft van de in totaal 12.500 flats uit de jaren zeventig verdwenen. Het project dat in 1992 begon met sloopplannen van 2800 wo ningen duurt naar verwachting drie jaar langer dan de gemeen te aanvankelijk dacht. Dat bleek vandaag tijdens de presentatie van het 'Finale Plan van Aanpak Bijlmermeer' in Amsterdam- Zuidoost. Of de plannen door gaan is afhankelijk van het raadsbesluit dat begin volgend jaar genomen wordt. De kosten: ruim 2 miljard gulden. amsterdam/anp Advocaat Doedens van de 45-jarige drugs handelaar Charles Zwolsman wil een waslijst aan getuigen la ten oproepen om ze persoonlijk aan de tand te voelen. Hij zei dit gisteren voor de rechtbank in Amsterdam op de eerste zit tingsdag van een proces tegen zijn cliënt en zes andere ver dachten. Doedens wil onder meer twee getuigen horen die zich zelf bij de politie hebben gemeld om tegen de gewezen autocoureur Zwolsman belastende verklarin gen af te leggen. Een getuige zou van het openbaar ministerie in ruil hiervoor de belofte hebben gekregen dat hij zelf voor een andere zaak niet wordt vervolgd. Zwolsman, die in 1995 is veroor deeld wegens drugssmokkel en lidmaatschap van een criminele organisatie, meent dat het OM er alles om te doen is hem ach ter de tralies te krijgen. Nadat hij in 1998 was vrijgelaten, werd hij vorig jaar opnieuw gearresteerd wegens smokkel van soft- en harddrugs. Zwolsman ontkent dat hij betrokken was bij de smokkel van honderd kilo amfe tamine. Tijdens zijn arrestatie had hij een vuurwapen bij zich en zou hij een lid van het arres tatieteam hebben bedreigd. Voor de zaak tegen Zwolsman en zijn medeverdachten is drie weken uitgetrokken.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9