AANVAL OP AFGHANISTAN Taliban: Aanval bij daglicht op hoofdkwartier Vechten is het enige werk dat er is in Afghanistan Britse journaliste vrij X Noord-Korea: Wereldoorlog in het verschiet Puinruimen in Kabul 'VS schenden persvrijheid' Happy hour Wereldwijd anti-Amerikaanse reacties Propaganda sluipt Voice of America binnen jen levert uit dinsdag 9 OKTOBER 2001 lachte i LGroot-Brittannië heeft jn een man aan Frankrijk ,-eren die een belangrij- leelde bij een reeks aan- Parijs en Lyon, zes [eden. De man werd in jgehouden na de aan- loor moslimfundamen- op metrostations. Bij zrvan vielen acht doden tallen gewonden. De irdt ervan verdacht de aden te hebben gefi- rukt feest lew York 3rk - Met een kleinere dan gebruikelijk is giste- [ew York de Dag van ius gevierd. Het was het jpenbare feest sinds de jen van 11 september, jrgaans flink uitrukkende 'en brandweer hadden afvaardigingen. De dien- iloren honderden men- pr de aanslagen. statie na foongesprek yo - De Bosnische politie jsteren een man aange- h die ervan wordt ver banden te onderhouden Qaeda organisatie ia bin Laden. Dat lister van binnenland van de moslim-Kroati- leratie, Muhamed Besic, jemaakt. De man had jesprekken gevoerd naaste medewerker ia bin Laden over de van vervalste paspoor- lal-Qaeda. statie Miami rgissing' - Een jonge Colombi- i Miami door de Ameri- ëderale recherche (FBI) >uden in verband met lagen op 11 september, lie van de 20-jarige ver leeft dit gisteren in meegedeeld. De familie het om een vergissing kan en dat hun zoon let de aanslagen te ma- léft. Hij werd op 15 sep- 'iaangehouden op de iven van Miami waar hij aar werkte. se agenten ghanistan In Afghanistan bevin- op dit moment agen- j de Franse inlichtingen- lie contact hebben ge- let strijdkrachten van de ise oppositie. Dat heeft se minister van defensie gisteren gezegd. seoul/rtr - Noord-Korea heeft vanochtend gezegd dat er een wereldoorlog in het verschiet ligt na de geallieerde aanvallen op Afghanistan. „De wereld krijgt te maken met een nieuwe oorlog", liet het Noord-Kore aanse ministerie van buiten landse zaken weten in een eer ste reactie op de aanvallen. Het communistische land zegt tegenstander van terrorisme te zijn, maar vindt dat gewapende krachten niet mogen worden in gezet. „We hopen dat de acties van de VS niet de bron zijn van een vicieuze cirkel van terroris me en vergelding. Dat kan de wereld in een holocaust van oorlog storten", aldus het mi nisterie. De Verenigde Staten beschou wen Noord-Korea als een 'schurkenstaat'. Zo'n staat kan via bijvoorbeeld terrorisme en wapens een bedreiging voor de (Amerikaanse) veiligheid vor men. De regering in Pyongyang betreurt dat het land nog steeds op die lijst van schurkenstaten staat. „We hebben gedaan wat nodig was om het terrorisme te bestrijden." Daags na de aanslagen in de VS op 11 september sprak Pyongy ang van een 'betreurenswaardig drama'. kabul - Een bulldozer ruimt puin in de resten van een gebouw in de Afghaanse hoofdstad Kabul. Minstens vier mensen kwamen om het leven en een persoon raakte vannacht gewond het kantoor, opgericht om de vele landmijnen in Afghanistan op te ruimen, werd geraakt tij dens de Amerikaanse en Britse aanvallen. De medewerkers van de door de Verenigde Naties ondersteunde organisatie waren in het ge bouw aan het overnachten. Foto: Reuters/Sayed Salahuddin door onze correspondent Frank Hendrickx kuorogh - De eerste bombardementen van de Verenigde Staten hebben de oppo sitiegroepen in het noorden van Afghanis tan optimistisch gestemd. Massale aanval len op de posities van de Taliban blijven voorlopig uit, maar de oorlog bepaalt het dagelijkse leven in Afghanistan. „Vechten is het enige werk dat er is." De zon brandt ongenadig op de huid, een stofwolk hangt boven de rivier en op een paar honderd meter afstand verrij zen onherbergzame bergen op. Drie sol daten zijn te paard op weg naar het front en maken lachend de laatste foto's van elkaar. De Afghaanse idylle is compleet als op de achtergrond artilleriegeschut opklinkt. Het geknal van de kanonnen echoot na tussen de bergen. Er is weer een nieuwe oorlog begonnen in Afghanistan en soldaat Fasel Achmad is bereid te sterven in de strijd tegen de Taliban. „We vechten voor de vrijheid van ons land", oreert de 32-jarige soldaat ernstig als hij van zijn paard is gestapt. Zijn twee jongere vrienden in camoufla gepak knikken instemmend. De mannen moeten onder het bevel van generaal Is- haqi Khan van de Noordelijke Alliantie - de anti-Talibanoppositie in Afghanis tan - de strategische belangrijke bergke ten Kalakata heroveren. De eerste bombardementen van de Ame rikanen hebben Achmad en zijn vrien den optimistisch gestemd. „Ik hoop dat ze alleen de kampen van terroristen ra ken en militair materiaal van de Taliban, maar zelfs als er wel burgers sterven, vind ik dat niet erg. De Taliban moet hoe dan ook verdreven worden. Mijn eigen leven en dat van mijn familie is niet be langrijk." Schuilen voor de oorlog lijkt in Afghanis tan niet mogelijk. In het dorpje Dushte Kala, dat langs de zwaar beschadigde weg richting het front ligt, zijn bijna geen mannen zonder wapens te vinden. Het dorp is niet meer dan een verzameling van met gedroogde modder gebouwde hutten en enkele smalle, hobbelige straatjes waar onophoudelijk stofwolken doorheen jagen. Kinderen lopen er op blote voeten te bedelen en vrouwen zijn nauwelijks zichtbaar. De bombardementen van de Amerika nen zijn in het dorpje het gesprek van de dag. De winkelier Bozar houdt de man nen op de hoogte van de laatste verwik kelingen. In zijn houten keet met voorna melijk Arabische goederen staat een klei ne wereldontvanger. Bozar heeft gehoord dat in Kabul het ministerie van defensie is gebombardeerd en dat in de sleden Mazar-i Sherif, Jalalabad en Khandahar ook grote schade is aangericht. Ook is hij op de hoogte van de nog steeds onbeves tigde berichten dat de Noordelijke Allian tie oprukt naar Mazar-i Sherif. „De oor log is begonnen", vat winkelier Bozar de ontwikkelingen kernachtig samen. In een theehuis verderop werken enkele mannen een bord plov naar binnen ter wijl een Kalasjnikov nonchalant op de ta fel ligt. Achter het theehuis schiet iemand al vast zijn geweer leeg. „Ze zijn aan het oefenen", zegt Shahib Mastur, een stu dent die uit Kabul is gevlucht. „Vechten is tenslotte het enige werk dat er is", zegt hij. „Nu er oorlog is, zullen al deze man nen hier in het theehuis naar het front gaan." Generaal Ishaqu Khan is één van de vele mannen in Afghanistan die al meer dan twee decennia vechten. Het lawaai van het geschut doet zijn hoofdkwartier in het bij het front gelegen dorpje Kuorogh trillen, maar Khan lijkt helemaal niets te horen of te merken van het voor hem vertrouwde geluid. De schrikreactie van zijn bezoekers brengt een glimlach op de lippen van de kleine generaal. „Maak je niet druk, dat zijn mijn mannen die schieten." Generaal Khan begint vervolgens aan een verhaal dat al weken te horen is in noor delijk Afghanistan. Het verhaal kan in één zin samengevat worden: De onder gang van de Taliban is nabij. „Ik wacht nu op het bevel van mijn minister van defensie. Maar ik denk dat we binnen en kele dagen vanaf meerdere kanten zullen aanvallen", aldus de generaal. Niemand weet echter hoeveel van de straaljagers, transportvliegtuigen, stin gers en scuds van de Taliban zijn vernie tigd in de bombardementen. Ook is on bekend hoeveel van de ongeveer 45.000 strijders van de Taliban tot het bittere einde willen vechten. „De laatste dagen is het aantal overlopers toegenomen", beweert Khan. „Zij worden bang en wij willen graag samenwerken met iedereen die vrede val." Dat er na een eventuele afgang van de Taliban een nieuwe strijd om de macht zal beginnen, gelooft Khan niet. „Dat moeten we voorkomen", zegt de gene raal. „Afghanistan moet een normaal land worden." Informatie uit de lucht voor doeltreffende aanvallen Lacrosse: Satelliet maakt radarbeelden, scherpte: 1-2 m. Werkt als flitscamera, maakt momentopname met 'licht' van radiogolflengten om doelgebied te zien. Andere satellieten n verbeterde Crystal KH-11 en Global Positioning Satellieten (GPS). Senior Span: Satelliet verbinding om gegegevens 'live' te versturen. Speciale belichtingsradar vindt vaste doelen. Bewegend doelindicator (MTI) spoort voertuigen op. is* Lockheed Martin U-2R: Bemanning: 1Duur normale missie: 9 uur Nimrod R1 e 0 m. Arabisch btu-sprekende I eren luisteren )odschappen af ivet Joint w. Elektronische dverkenning 1 km rond doel Hawker Siddeley Nimrod RMk1: Rivet Joint: bemanning: 25. Elektronicaspecialistenlokaliseren Taliban-eenheden luchtaf- weerraketten en radarposten. Inlichtingenofficieren met kennis van het gebied maken een 'globaal plaatje'.Vijandige troepenbewegingen en waarschuwingen worden binnen 30 tot 120 seconden gemeld aan grondtroepen. Vier camera's maken gedetail leerde foto's van activiteiten op de grond Min Afghanistan Antenne J-Stars 10-13.000 m 'gt in cirkels nd doelwit iry Buffalo 1500 m. mobiele raket- innchtingen op e idator UAV r"ri Kan 20 uur in ht blijven met id van 80 km/u Doel gebied islamabad/rtr-anp - De Britse journaliste Yvonne Ridley is gis teren vrijgelaten, nadat ze ruim een week in een gevangenis in Afghanistan had doorgebracht. Dat heeft de ambassadeur van de Taliban in Pakistan, mullah Abdul Zaeef, bekendgemaakt. De Taliban hadden zondag aan gekondigd dat de 43-jarige Rid ley, werkzaam voor de Britse krant Daily Express en de zon dagskrant Sunday Express, gis termorgen zou worden vrijgela ten. Ridley zei na aankomst in Pakistan dat de Taliban haar met respect hebben behandeld. Ze zei zo snel mogelijk naar huis te willen. Ridley zei in een korte verklaring in een goede gezond heid te verkeren. Een Britse diplomaat verklaarde tegenover de BBC dat haar vrij lating was vertraagd door de Amerikaanse aanvallen op Af ghanistan. Volgens de Taliban- ambassadeur was Ridley om 12.00 uur in vrijheid gesteld en daama begeleid naar de grens met Pakistan. Ridley was anderhalve week ge- De Britse journaliste Yvonne Rid ley. Foto: Archief leden aangehouden door de Ta liban op verdenking van spiona ge. Het Afghaanse regime meld de vrijdag dat daar geen bewij zen voor waren. Wel had Ridley de regels van de Taliban over treden door zonder toestem ming het land binnen te komen. Hairy Buffalo: omgebouwde Lockheed NP-3C vol met electronica. Codenamed "Hairy Buffalo".Gronddoelsensoren en data-verbindingen geven binnen zeven minuten informatie door over aard en positie van bewegende doelen aan aanvalsvliegtuigen. Global Hawk en Predator: Hoog en laagvliegende verkenningsrobots verkennen terrein met foto's, video, radar en infra-rood. Kan binnenIO minuten vitale gegevens overTaliban-doelen doorgeven. Bronnen Jane's, Aviation Week, World Air Power. Ken Petne Operator biedt zijn 'dient' informatie over het doelwit aan. Staat in verbinding met commandocentruof in direct contact met piloten van -F's-16, Harriers of Apache helikopters. O GRAPHIC NEWS/D/GPD Rijswijk/ANP - De Verenigde Staten hebben geprobeerd de berichtgeving van Arabische nieuwszenders te beïnvloeden. Dat heeft het Internationaal Pers Instituut (IPI) in Wenen, waarin de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) participeert, gisteren gemeld. Volgens het instituut hebben de Verenigde Staten de emir van de golfstaat Qatar, Hamid bin Kha lifa, gevraagd het nieuws van de nieuwszender al-Jazeera te be ïnvloeden. De emir moest zijn positie gebruiken om het nieuws op de zender wat te 'ver amerikaniseren'. De onafhankelijke televisiezen der herhaalde zondagavond een interview met Osama bin Laden. Ook maakte hij tijd vrij voor an- ti-amerikaanse deskundigen. De nieuwszender en de emir reageerden niet op de Ameri- COMMENTAAR Jongeren drinken veel en jongeren drinken op steeds jongere leeftijd. Alcohol is in onze samenleving een ruim geaccep teerd genotmiddel. Naoorlogse generaties hebben de alco holconsumptie binnens- en buitenshuis stevig opgevoerd. En de jongste generatie profiteert van de lagere drempels. Populaire mixdrankjes zijn voor tieners vrij in de supermarkt verkrijgbaar en cafés lokken steeds vaker jongeren met aan gepaste tarieven. Met deze happy hours wordt het weekein de al vroeg ingeluid en de bodem gelegd voor een ruime al coholconsumptie. Alcoholgebruik onder jongeren is een fors maatschappelijk probleem geworden. Alcohol - al dan niet in combinatie met het gebruik van andere verslavende middelen - is steeds va ker oorzaak van geweld dat inmiddels benoemd wordt als 'zinloos geweld'. Ouders en politici roepen al geruime tijd om maatregelen, waarbij de rolverdeling is dat ouders over wegend verontrust zijn en de overheid wordt beschouwd als de partij die oplossingen verzorgt. Opeenvolgende kabinetten worstelen met een keuze tussen draconische maatregelen die niet hanteerbaar zijn en prakti sche oplossingen die afgedwongen kunnen worden. Ergens daar tussenin ligt het idee om voor jongeren een leefüjds- kaart in te voeren. Deze vorm van identificatieplicht wordt in Groot-Brittannië met een zeker succes gehanteerd. Jongeren moeten met de kaart aantonen dat zij de vereiste leeftijd hebben om alcohol te kopen - waarvoor nog altijd een grens staat van 16 jaar - of te nuttigen. Het zou een on-Nederland- se, maar wel heel praktische manier zijn in het aanpakken van overmatig alcoholgebruik onder jongeren. Minder verreikend maar wellicht sneller te realiseren is het uitbannen van het gebruik in de horeca om jongeren met aangepaste tarieven tijdens happy hours tot grote alcohol- consumptie aan te zetten. Een horecawereld die zijn verant woordelijkheid kent en een minister van volksgezondheid die alert is zouden samen een trendbreuk kunnen forceren als zij afspreken het happy hour af te schaffen. kabul/ap - gpd - De Talibanbe- stuurders van Afghanistan heb ben gemeld dat de zuidelijke stad Kandahar, waar zij hun hoofd kwartier hebben, vanmorgen bij daglicht vanaf grote hoogte is gebombardeerd. De aanval volg de enkele uren nadat Amerikaan se vliegtuigen een tweede nach telijke aanvalsgolf hadden uitge voerd, waarbij naar verluidt vier Afghaanse VN-medewerkers bij zijn omgekomen. Gisteravond werden van grote hoogte drie bommen op Kabul afgeworpen. De VN-medewer- kers die daarbij om het leven ge komen waren werkzaam bij het ruimen van mijnen, waarmee de Afghaanse hoofdstad bezaaid is. Artsen in het Wazir Akbar Khan ziekenhuis zeiden een vijfde man te hebben behandeld voor lichte verwondingen. De bombardementen op doelen in Afghanistan leidden gisteren in Pakistan, het Midden-Oosten en op de Filipijnen tot verhitte anti-Amerikaanse reacties. Beto gers vielen in de Pakistaanse stad Quetta, niet ver van de grens met Afghanistan, kanto ren van VN-hulporganisaties, aan. Zij staken het gebouw van Unicef, de VN-organisatie voor kinderen, in brand. Op span doeken was te lezen 'Dood aan de VS' en 'Bush is een terrorist'. Ruim 10.000 moslims hebben vanochtend in de Filipijnse stad Marawi gedemonstreerd tegen de geallieerde aanvallen op Af ghanistan. De demonstranten riepen op tot een heilige oorlog en bejubelden Osama bin La den. De Filipijnse regering steunt evenwel de Amerikaanse aan vallen. Op de Filipijnen leven vooral katholieken, met alleen in het zuiden een moslim-minder heid. In de Gazastrook kwam het gis teren tot felle gevechten tussën radicale Palestijnen, veelal aan hangers van de Hamas-bewe- ging, en de Palestijnse politie. Voor het eerst sinds het begin van de tweede opstand in de be zette gebieden schoot de Pales tijnse politie op Palestijnse beto gers. Drie mensen kwamen om het leven en mogelijk zeventig raakten gewond. Een woord voerder van de politie sprak le gen dat agenten demonstranten hadden gedood. Volgens hen zouden vermomde onbekenden hebben geschoten. kaanse bemoeienis. De zender gaf aan dat hij als onafhankelij ke bron beide kanten moest be lichten. Al-Jazeera staat bekend als een vrije, onafhankelijke nieuwszender die eerder proble men heeft gehad met landen als Saudi-Arabië en Algerije wegens zijn berichtgeving. NVJ-voorzitter Ron Abram noemt deze 'propaganda-oor log' een gevaar voor de persvrij heid. Hij stelt dat de vuistregel van de journalistiek moet zijn dat alles wat nieuwswaardig is, wordt gepubliceerd. „Het grote gevaar is dat overheden nu met beperkende maatregelen ko men", zegt de voorzitter, „Ook in Nederland. Minister Van Box tel van integratie begon er al mee, door indirect te zeggen dat de media nu voorzichtiger moe ten zijn." door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De wereldomroep van de Verenigde Staten, de Voice of America, gaat langer uit zenden in Afghanistan. Er zullen 'politieberichten' worden uitge zonden, waarin 12,5 miljoen gul den wordt uitgeloofd voor infor matie die leidt tot de arrestatie van Osama bin Laden. Ook wor den er commentaren uitgezon den waarin het beleid van de VS wordt uitgelegd. Terwijl er een discussie woedt over de journalistieke onafhan kelijkheid van de staatszender schuift de staatsomroep ietsje dichter bij zijn broodheer, de Verenigde Staten. De nieuwe hoofdredacteur Robert Reilly, benoemd door president Geor ge Bush, is nog niet officieel in functie. Toch laat hij zich al gel den. Ook al zal de zender Afgha- nen niet oproepen over te lo pen, Reilly vindt dat de VS goed doen in Afghanistan, en dat mag gehoord worden. Amerika hoopt dat de Afghan en hun harde regime zelf zullen omverwerpen en zich zullen ke ren tegen de aanwezigheid van Osama bin Laden in hun land. Informatie, propaganda, is daar bij een belangrijk instrument. De VS willen hun kant van de zaak uitleggen en Afghanen aan hun kant krijgen. Om dat te bereiken worden bo ven Afghanistan folders afge- I worpen met een eenvoudige boodschap: help de Amerikanen tegen Osama. Ook wordt er een vliegtuig met zendapparatuur aan boord ingezet. Dat zendt boodschappen uit via de korte golf, die door Afghanen op htm radio ontvangen kunnen wor den. Maar ook de Voice of America zal worden gebruikt om de boodschap van de Amerikaanse regering te verspreiden in Af ghanistan. De Voice of America heeft nu eenmaal de infrastruc tuur om luisteraars in Afghanis tan te bereiken. Dagelijks zijn er uitzendingen van twee uur en een kwartier in de talen Pashtoe en Dari, een half uur langer dan eerst. Dat lijkt op overbids propagan da en is in strijd met het beleid dat de journalisten van de Voice of America de laatste jaren heb ben gevoerd. De radiozender ging in de ogen van verschillen de Amerikaanse politici en rege ringsfunctionarissen te ver toen hij vorige maand delen van een interview met mullah Moham med Omar uitzond. Het minis terie van buitenlandse zaken probeerde de uitzending tever geefs tegen te houden. Tot woe de van het ministerie ging was de stem van de Taliban-leider te horen op een zender betaald door de Amerikaanse belasting betaler. De hoofdredacteur werd ontslagen en president Bush be sloot de conservatieve Reilly aan te trekken.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3