Journalisten aan het front w.'i MEDIA De Nederlandse dopinghistoi Afghanistan is geen tv-oorlog Geheim is geheim 'In blijde afwachting van berichtgeving' Jac. Goderie ontvang trofee voor taalbarb Andere tijden legt pijnlijke zaken bloot I dinsdag 9 OKTOBER i In en rond Afghanistan begint zich een ware journalistenenclave te vormen. CNN en de Arabische tv-zender al-Jazeera leveren dan wel de broodnodige beelden, de Nederlandse nieuwsrubrieken en dagbladen van enig aanzien val len toch bij voorkeur terug op de duiding van de eigen deskundige verslaggever. Met het nieuwste technische snufje of met een ver slaggever zo dicht mogelijk bij het front proberen de nieuwsme dia elkaar te overtreffen. Wat echter voor iedereen onvermin derd geldt: „de operatie is ten he mel schreiend duur." door Berrit de Lange Hilversum - Hoofdredacteur Hans Laroes van het NOS Jour naal ziet de dag na de eerste te genaanval van Amerika op Af ghanistan voorlopig geen reden de kijker met extra nieuwsbulle tins te blijven te informeren. „Mocht Amerika opnieuw te genacties starten van het kaliber van zondagavond, behandelen we dat in de reguliere bulletins. Als de operatie ineens veel gro ter wordt, handelen we naar be: vindt van zaken. Maar de situa tie kan natuurlijk per minuut veranderen." De verslaggevers zijn er in ieder geval klaar voor om op elk ge wenst moment te berichten vanuit de regio. Dat geldt voor alle nieuwsmedia. Vooral in de Pakistaanse stad Peshawar aan de grens met Afghanistan begint zich een ware Nederlandse perscommune te vormen. Vrij wel alle media hebben daar een met camera dan wel schrijfblok gewapende correspondent. Ve len hebben een tweede verslag gever paraat in Oezbekistan, Tadzjikistan of Noord-Afghanis- tan. Wouter Kurpershoek van het NOS Journaal heeft in Peshawar als enige de beschikking over het nieuwste technische snufje: de videophone. Via de telefoon lijn stuurt hij met het ruim een ton kostende apparaat beelden naar Hilversum. „Het voordeel daarvan is dat de verslaggever altijd in beeld is," zegt Journaal- hoofdredacteur Laroes. Voor re portages is de beeldtelefoon echter ongeschikt, want veel te schokkerig. Hoofdredacteur van Harm Taselaar van RTL Nieuws, waarvoor Jaap van Deurzen in Peshawar zit en een tweede man onderweg is naar Noord- Afghanistan, wordt „een beetje nerveus" van het vernuftige ap paraat. „Het is handig als je op een andere manier geen beeld weg kunt krijgen, maar niet ge schikt voor bijvoorbeeld langere gesprekken. Het is schrikbarend duur en als de verslaggever toch geen beeld heeft toe te voegen, halen we hem liever in de uit zending via de gewone tele foon." De schrijvende verslaggevers hebben het iets gemakkelijker: waar het mobieltje niet werkt, wordt de, overigens wel peper dure, satelliettelefoon gebruikt om de berichten bij de krant te krijgen. Slaatje Hoewel vooral de kranten kam pen met sterk teruglopende ad vertentie-inkomsten en veelal drastisch moeten bezuinigin gen, klinkt in deze dagen van oplopende spanning in het Mid den-Oosten alom het adagium: we moeten er bij zijn. De kosten zijn van later zorg. „Met al die extra uitzendingen, studioperso- neel en verslaggevers ter plekke gaat het geld er wel gewoon heel hard doorheen," aldus Taselaar van het commerciële RTL Nieuws. Volgens hoofdredacteur Henk Dam van de GPD, waarbij twin tig regionale kranten zijn aange sloten, waaronder deze krant, zijn vooral de verblijfskosten schrikbarend hoog. De GPD heeft verslaggevers in Peshawar en Noord-Afghanistan. „Op het moment dat journalisten zich in zo'n gebied melden, schieten de prijzen van hotelkamers om hoog. Ze proberen natuurlijk een slaatje te slaan uit de aan wezigheid van al die mediamen sen." Verder lopen de verzeke ringspremies momenteel op tot duizenden guldens per week. Dam wil net als zijn collega hoofdredacteuren geen bedra gen noemen, maar „het is alle maal ten hemel schreiend duur." Het regionale dagblad BN/De Stem, ook aangesloten bij de GPD, heeft in de reispot nog re serves gevonden om een eigen verslaggever op pad te sturen. Berry van der Heijden probeert via Pakistan, Tadzjikistan en Oezbekistan uiteindelijk in Noord-Afghanistan te belanden. Hij tekent zijn belevenissen voor de krant op in dagboekvorm. „Hij is al verschillende keren in het gebied geweest en kan ons ook met achtergrondverhalen een deskundige toegevoegde waarde bieden," verklaart ad junct-hoofdredacteur Ad Rooms. „Op dit moment pro beert hij een visum te krijgen voor Oezbekistan, wat nogal problematisch is. We zijn mo menteel in blijde afwachting van zijn berichtgeving." Het olympische tijdrit-team van Mexico (1968) met als tweede van links René Pijnen. Foto: ANP Journalist schrijft boek Met het bord op schoot Hoe heet het enige plaatje van Chiel Montage? Lees het boek. Foto: TROS Hilversum - Hoe schrijf je een aardig boek over 50 jaar Neder landse televisie? Chronologisch? Per programma-genre? Thema tisch? Objectief en aan de hand van kijk- en waarderingscijfers, of snerend en doorspekt met ei gen ervaringen en voorkeuren? Auteur Arno Kantelberg doet het gewoon allemaal binnen één kaft en op zo'n manier dat het niet eens een chaos wordt. Met het bord op schoot is een vrolijke potpourri van onder werpen en thema's, met een schat aan gedetailleerde gege vens over soms lang vervlogen programma's. Snel even opzoe ken hoe het enige plaatje van Chiel Montagne ook al weer heette? Kijk bij het lijstje van „Nederlandse tv-beroemdheden die - al dan niet in groepsver band - een muzikale poging waagden". Het plaatje heette Marja en haalde in 1972 niet meer dan een tip-notering in de poplijstjes. Montagnes naam vind je ook terug in hoofdstuk vijf, gewijd aan het thema „Die snor, dat haar". Volgens Kantel- bergs rangschikking is het haar tussen Montagnes neus en lip pen een artistieke snor „Familie van de bromsnor, maar wijdlo- piger." Onzin, maar vermakelijk en ook wel op z'n plaats. Televisie is immers een wereld vol schijn en uiterlijk vertoon. En waarom zou je dan niet direct vol over gave op een ander zijspoor wer pen, dat van het tv-karakter dat nooit in beeld verschijnt? Ja echt, Kantelberg weet er twaalf pagina's vol over te schrijven en wel op zo'n manier dat je con stant door een „oh ja, da's waar ook"-gevoel wordt overvallen. Van de immer onzichtbare mrs. Columbo en kapelaan Odeker- kes engelbewaarder tot Charlie die zich nooit aan zijn Angels (noch aan de kijkers) vertoont. En wat te denken van de veelbe sproken ugly naked guy uit de comedy Friends? Hoewel de dertiger Kantelberg maar een goede helft van 50 jaar televisie bewust kan hebben meegemaakt, denkt de auteur net als veel oudere tv-kijkers met weemoed terug aan de tele visie van toen. Aan Swiebertje, Sandokan, Q&Q en Sil de Strandjutter. „Ik herinner me de zaterdagavonden op de bank: pyjama aan, haartjes nat, glaasje cola in de hand en Mies Bouw man op de buis. En dan ga ik zitten, met drie afstandsbedie ningen, twee televisies en de keus uit meer kanalen dan er knoppen zitten op die afstands bedieningen. Toch vind ik zel den wat ik zoek?" Misplaatste nostalgie? Kantelberg denkt van niet. „Als ik mijn zoontje gebio logeerd naar de herhalingen van Floris zie kijken (wat hij nooit doet, gebiologeerd kijken, als Pokémon op tv is), is het alsof ik een feniks uit zijn as zie herrij zen: de televisie als toverdoos, niet als treurbuis. Laten we even terug gaan naar die tijd". Sneller, bloter Kantelberg heeft gelijk: span nende tv krijg je niet door de grenzen steeds verder op te rek ken. Meer, sneller, harder, bloter en brutaler stompt af. Goede ideeën overtuigend en gepassio neerd overbrengen, daar gaat het om. Daarom is „Met het bord op schoot" ook een goed boek. Je mist als lezer niet eens het doorgaans dikke glossy ka- tem vol kleurenfoto's dat je in een dergelijk overzicht zou ver wachten. Humor, originele in valshoeken en een schat aan duidelijk gerangschikte feitjes zorgen voor een heel leesbaar overzicht van 50 jaar tv. Martin Ruesink Met het bord op schoot, door Ar no Kantelberg, 272 pagina's, winkelprijs f. 36,50, Prometheus. hilversum/mediaredactie - JaC. Goderie, presentator van het AVRO-Radio 2-programma Weekendcafé, is de winnaar van de eerste Spraakdraaktrofee. Deze publieksprijs is een initia tief van de makers van het AVRO-programma. De Spraak draaktrofee zal regelmatig wor den uitgereikt aan taaibarbaren in de mediawereld. Goderie ontving de prijs uit handen van de samensteller van AVRO's Weekendcf Poons. Poons verklaarde: ,Ji uc maakt zich met f schuldig aan uit e%: voortvloeiend taalmi De prijs zal in de tot 4 den overhandigd as toren die volgens I door onzorgvuldig bruik of versprekinge aan de verloedering derlandse taal. Top 10 meest bekeken programma's 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 50 jaar tv Spoorloos Baantjer Extra Journaal (7-10) 8 Uur Journaal (1-10) Goede tijden Kopspijkers Toen was geluk Aanval Afghanistan Ook dat nog! NOS KRO RTL 4 NOS NOS RTL 4 VARA KRO Gez. Omr. KRO Top 10 best gewaardeerde programma Spoorloos 50 jr tv: Sport A touch of ffost 50 jr tv: Drama 50 jr tv: Amusement 50 jr tv: Cabaret 50 jr tv: Informatie 50 jr tv: Evenement 50 jr tv: Jeugd Kassa KRO NOS KRO NOS NOS NOS NOS NOS NOS VARA Marktaandelen in Nederland 1 14.2 (14,7) Nederland 2 20,4 (20,3) Nederland 3 8,8 (8,6) RTL 4 15,9 (15,7) RTL 5 5,2 (4,9) Yorin 7,0 (6,9) SBS 6 7,4 (8,0) - NET 5 3,9 (3,8) V8 3,9 (3,4) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- m teronderzoek van de NOS. Het aantal kijkers x 1 jn commerciële omroepen laten geen waardering meti rR' sen haakjes staan de marktaandelen van vorige weel Een mooi voorbeeld is de Ne derlandse tijdritploeg die tijdens de Olympische Spelen van 1968 in Mexico goud veroverde. Een piepjonge Joop Zoetemelk, Fe- dor den Hertog, Jan Krekels en René Pijnen verrasten door in de ijle atmosfeer van het Mid den-Amerikaanse land de con currentie voor te blijven, maar aan hun overwinning zat wel een luchtje. Verzorger Sjeng Collaid was kort daarvoor naar huis gestuurd. Hij had de renners geïnjecteerd met durabolin, een middel dat het anabole steroïde nandrolon be vat De bonzen van de wieler- unie vonden dat niet erg, maar Collard had de spuit gehanteerd en daar was hij niet toe be voegd. Alleen de artsen moch ten dat. Zoetemelk, Den Hertog, Krekels en Pijnen mochten hun medail les houden, want durabolin was in die tijd nog niet op te sporen. Vier jaar later, in München, ging dat niet op voor Hennie Kuiper, Cees Priem, Aad van den Hoek en wederom Fedor den Hertog. Zij moesten hun bronzen me daille inleveren, omdat in de urine van Van den Hoek cora- mine werd aangetroffen. Dat middel stond niet op de lijst van de internationale wielerunie, maar wel op die van het Olym pisch Comité. Een van de meest geruchtma kende dopingaffaires in Neder land dateert uit 1960. Zwemster Sita Posthumus zorgde voor de nodige ophef door de concur rentie van dopinggebruik te be schuldigen. Én daarmee bedoel de ze niet de zwaargebouwde zwemsters uit de Sovjet-Unie of de DDR. Posthumus wees met de beschuldigende vinger naar haar landgenotes en noemde specifiek de naam van dokter Rolink, die destijds de Hilver- sumse zwemclub De Robben begeleidde en later de clubarts van Ajax werd. Posthumus komt in Doping in Nederland weer aan het woord. In Peshawar (Pakistan) heeft zich veel pers verzameld. Ook in het land zelf is de honger naar nieuws groot. Foto: AP/Peter Dejong Pentagon beheerst informatiestroom door Martijn Delaere den haag - We kijken wel, maar we zien niets. Alleen een web- cammetje van CNN verschaft ons een groenig beeld van wat wellicht Kaboel is. Daar moeten we het mee doen, en het Penta gon springt in het gat. Wat een verschil met de Golfoorlog toen de kruisraketten door de straten van Bagdad vlogen of met de breed uitgemeten aanvallen op Servië. De oorlog tegen het Al-Qaeda netwerk van Osama bin Laden en de Taliban wordt niet op de tv gevoerd. Er is geen Kaboel Hilton waar de pers samen schoolt. Nodigden Saddam Hoesein en Slobodan Milosevic nog wel eens cameraploegen uit, met die public relations- foefjes hebben de Taliban hele maal niets. Meer dan ooit controleert het Pentagon de informatiestroom. Meer dan ooit wordt desinfor matie gebruikt als een wapen in de strijd. Een strijd die welis waar klassiek moest beginnen met aanvallen op de luchtverde diging, maar die allengs geheim zinniger en onvoorspelbaarder wordt. Minister van defensie Rumsfeld had het gisteren over openlijke en geheime operaties, maar niemand vertelt waar die laatste cruciale categorie uit be staat. Laat ze maar gissen. Amerikaanse bommenwerpers doen 's avonds in stilte vanaf af gelegen bases hun werk. Nie mand ziet ze opstijgen en nie mand ziet ze landen. Alleen aan boord van het vliegdekschip Carl Vinson in de Arabische Zee mogen journalisten een gecen sureerd praatje maken met de vliegers. Verre bases Verre bases in Oezbekistan wor den gebruikt, afgeschermd van alles en iedereen. Maar mis schien gebruiken de Amerika nen helemaal geen bases in Oezbekistan. Wie zal het zeg gen? Het Pentagon niet. Waarom zijn de aanvallen van de afgelopen twee dagen zo kleinschalig? Een klapje hier, een klap daar, gisteren een aan val met twintig vliegtuigen. Wil het Pentagon de hoofdverdach te Osama bin Laden uit zijn tent lokken? Hem de 'kans' geven om tussen de schaarse bombar dementen door te ontvluchten om hem daarna te pakken? Het is gissen en het Pentagon vindt het wel goed zo. Minister Zalm tegen volledige openheid den dolder/anp - De Wet Open baarheid Bestuur (WOB) moet volgens minister Zalm van fi nanciën niet leiden tot volstrek te openheid bij de overheid. Er moet bescherming van de 'pri vacy van besluitvorming' zijn. „Stukken waar de regering over discussieert, moeten dan ook niet aan het publiek beschikbaar gesteld worden." Volgens Zalm gaat het tegen de grondwet in om beleidsdocu menten waarmee de overheid nog bezig is, openbaar te ma ken. „Pas nadat het besluit ge nomen is, kunnen de stukken voor het publiek toegankelijk zijn", zei de minister op een bij eenkomst van de NVJ. Volledige openheid komt vol gens Zalm de kwaliteit van de besluitvorming niet ten goede. Bepaalde stukken horen thuis bij de interne bedrijfsvoering en horen niet openbaar te zijn. „Worden ze wel naar buiten ge bracht, dan zijn zo veel stem men te horen, dat dit nadelig is voor de kwaliteit van de beslis singneming." Bovendien meent de minister dat meer openheid grotere ge heimhouding bij de ambtenaren zal veroorzaken. „Dan wordt er minder opgeschreven, omdat men dan kan zeggen dat er niks op papier staat. Misschien zal ik mijn ambtenaren vragen om bijvoorbeeld een geschreven ad vies op te eten." De voorzitter van de NVJ, R. Abram, leverde tijdens zijn jaar rede stevige kritiek op de WOB. „Nu is deze wet te vaak nog een ellenlange lijdensweg vol tegen werking en getreiter", zei hij Abram. De voorzitter waarschuwde voor eventuele maatregelen tegen media als gevolg van de aansla gen in de Verenigde Staten. „Bij een oorlog is de waarheid het eerste slachtoffer als we niet alert blijven", sprak hij. Abram heeft begrip voor het toekennen van extra bevoegdheden aan al lerlei overheidsdiensten, „maar handen af van de media, die juist nu de uitwassen moet kun nen constateren en publiek ma ken". Hilversum - Als het over doping in de sport gaat, kijken de mees ten over het algemeen over de grens. De vinger wijst naar de Canadese sprinter Ben Johnson of de Franse wielrenner Richard Virenque. Wellicht denken en kelen aan de voetballers Frank de Boer en Edgar Davids. Maar Nederland kent een langere do- pinghistorie. Het geschiedenis programma Andere tijden duikt daar vanavond in. De Nederlandse sportwereld heeft lang boter op haar hoofd gehad en eigenlijk heeft ze dat nog steeds. Als de concurrentie ook maar een klein vraagteken zet bij de prestatie van zwem mer Pieter van den Hoogen- band is iedereen verontwaar digd. En bij Frank de Boer en Edgar Davids speelt Jan en alle man de vermoorde onschuld, terwijl uit de geschiedenis én de aflevering van Andere tijden blijkt dat ook Nederlandse spor ters wel eens in de verboden snoeptrommel graaien. d< Nog steeds voelt ze aar behandeld. Na onda cludeerde de zwemb11 tijds dat Rolink door P toe te dienen de indr dat hij de Nederland sters van doping vo(%] dat daadwerkelijk dq» 1 bruik nooit is bewezeh; In Nederland is hetv gaan, want in de spoi a heerst nu eenmaal dt je elkaar het hand bo hoofd houdt. De cijfe^ echter een heel andew onderzoeken van on?a het Nederlands Cenutl Dopingvraagstukkenidt in ons land jaarlijks zj" miljoen gulden aan d wordt verhandeld. En beurt niet alleen in dn scholen. Ij Andere tijden, vanda M land 3, NPSfVPRO, 2 2

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 20