VS dreigen ook andere landen aan te vallen J&c FBI onderzoekt besmettingen met miltvuur in Amerika Kamer wil wettelijk verbod happy hour [>ordwijkerhout noemt twee mdidaten als opvolger Andel Leidsch Dagblad Tweede dag van bombardementen op Afghanistan FEI3D Minister zoekt geld voor isolatie woningen Leidsch Dagblad NR. 42742 LOSSE NUMMERS 2,251,02 ZATERDAG 2,751,25 OPGERICHT 1 MAART 1860 dinsdag 9 OKTOBER 2001 a 71 i" 071-5128030 tse journaliste onne Ridley gelaten gd vindt btenaar et sexy' iman Zwarts Randstad ptop Leidsch flêSfe Dagblad fsggjs LUMC: 'Terreuraanslag niet erg waarschijnlijk' nonstratie en oorlog terrorisme ek valt voor irmondse arenwinkel jdekerk zit nenkort der bank gL D Weiss houdt menigeen getemd, omdat hij itend is Eerst wat zon -18 Xtl+jzw 4-6 Miltvuuralarm in Florida: het gebouw waar de bacterie is aangetroffen, wordt onderzocht door mede werkers in beschermende kledij. Foto: AP/David Spencer door Wilfred Simons washington/leiden - De FBI onderzoekt of de miltvuur-bacteriën die zijn gevonden in het kan toor van American Media Inc. in Boca Raton (Flo rida) daar met opzet zijn terechtgekomen. De bac teriën werden aangetroffen op het toetsenbord van de fotoredacteur van het boulevardblad Sun, die afgelopen vrijdag aan miltvuur overleed. Bij een andere, 72-jarige postmedewerker van het bedrijf werden miltvuursporen aangetroffen, maar hij heeft de ziekte niet In de Amerikaanse staat Virginia ligt een derde man in het ziekenhuis met miltvuursymptomen. De man heeft mogelijk con tact gehad met het bedrijf waar de andere slacht offers werken, zo meldt de Washington Post. De FBI is inmiddels op zoek naar een voormalige stagiair van de Sun van Arabische komaf. De stu dent werkte in het gebouw waar de twee met de miltvuurbacterie besmet raakten. Volgens het Amerikaanse tijdschrift Newsweek liet hij bij zijn afscheid een e-mailbericht achter waarin hij een 'verrassing' voor zijn voormalige collega's aan kondigde. Een week voor de terreuraanslagen zou in het ge bouw in Boca Raton een brief met een poeder achtige substantie zijn binnengekomen. Een van de besmette mannen werkte in de postkamer. De inmiddels overleden fotoredacteur zou de brief ook in handen hebben gehad. Miltvuur, ook anthrax genoemd, wordt veroor zaakt door de bacillus anthracis, die in de bodem sporen vormt en daar tientallen jaren kan overle ven. De ziekte komt voor bij dieren als runderen, schapen, geiten en paarden. Mensen krijgen de ziekte niet van elkaar, maar alleen door lichame lijk contact met die dieren of hun producten, zo als huid, bont of Mees. Volgens het RIVM is milt vuur de afgelopen vijf jaar in Nederland niet voor gekomen. Mits tijdig ontdekt, is miltvuur goed te behandelen met antibiotica. LUMC-woordvoerder D. Ketting zegt dat 'het niet onmogelijk is' dat miltvuur op mensen wordt overgebracht via een poeder of via de airconditio ning. De sporen kunnen via de lucht op het toet senbord zijn neergedwarreld. Erg waarschijnlijk acht hij een aanslag niet. „Het kweken en verspreiden van miltvuur is hoge tech nologie. Het is heel moeilijk om de bacterie te iso leren." De Japanse religieuze terreurgroep van de Hoog ste Waarheid, die in 1995 een aanslag pleegde met het gifgas sarin in de metro van Tokyo, heeft tus sen 1990 en '95 acht keer, zonder succes, gepoogd anthrax en botulisme over de Japanse hoofdstad te verspreiden. Jeugd krijgt 'leeftijdspas' voor kopen bier den haag/gpd-anp - Een meer derheid in de Tweede Kamer wil een verbod op happy hours. Mi nister Borst steunt het voorne men en zal een wettelijk verbod laten onderzoeken. Tijdens de happy hours is drank een stuk goedkoper en dat zet alleen maar aan tot meer drinken, vindt de minister. Dit bleek gis teren in een debat over de strijd tegen alcoholverslaving. De Kamer wil ook een speciale identiteitskaart voor jongeren vanaf zestien jaar, waarmee ze kunnen bewijzen dat ze oud ge noeg zijn om alcoholhoudende drank te kopen. Borst overweegt zo'n 'leeftijdskaart' ook verplicht te stellen bij de aanschaf van ta bak en softdrugs. Verder wil minister Borst drank producenten, slijters en horeca- bazen beboeten, die het alco- holontmoedigingsbeleid van het kabinet omzeilen. Slijters die kratjes bier en dozen wijn blij ven buiten zetten om klanten te trekken riskeren dan een boete. De minister wil het liefst alle drankreclame op jongerenzen ders (radio en televisie) verbie den. Volgens Horeca Nederland lost het verbieden van happy hours niets op. „Jongeren zullen nog vaker vluchten naar sportkanti nes en dorpshuizen. Daar is drank sowieso goedkoper", zegt directeur J. Claes. „Zo wordt maar 30 procent van de bierom- zet in de horeca genuttigd." De voorlichting over de gevaren van alcoholconsumptie wordt de komende maanden opge voerd. Het Trimbos Instituut gaat een grote campagne voeren op basisscholen. Barpersoneel van sportkantines krijgt voor lichting over de voorschriften in de drank- en horecawet. Kort na de jaarwisseling wil minister Borst de Kamer inlichten over de precieze aard van het pakket aangescherpte maatregelen. Pagina Binnenland: Commentaar I i'jeente meldt vanavond nummer een én twee op voordracht NUKERHOUT - Noordwij- n bijt vanavond voor de 0gn Bollenstreek het spits iaj de nieuwe procedure iurgemeestersbenoemin- Jt alleen de nummer één, nummer twee op de icht wordt met naam en j jn bekendgemaakt. Dat i tijdens een speciaal uit- jven gemeenteraadsver- ig. Tot die tijd blijven de 'van de opvolger van Jan eheim. nnd juli is de gemeente- 3ifranderd. Op de voor- 11 lijst aan de commissaris 9 koningin, die vervolgens "tnbeveling doet aan de - moeten minstens twee prijken. De gedachte de nieuwe regels is vol- Noordwijkerhoutse ge meentesecretaris R. Adriaanse dat eerst de commissaris en ver volgens de Kroon een keuzemo gelijkheid hebben. Kiest de Kroon - als regel de minister van binnenlandse zaken - voor de nummer twee, dan moet hij dat wel uitleggen aan de ge meenteraad. Katwijk, dat volgende week J. Wienen installeert als de opvol ger van de inmiddels vertrokken B. van Wouwe, ontkwam nog net aan de nieuwe regeling. De voordracht aan de commissaris was daar al voor eind juli de deur uit. Noordwijkerhout praatte eind juni met commis saris van de koningin Franssen over de profielschets en pas be gin september vonden de ge sprekken met de kandidaten plaats. Wanneer alles verder vol- gens schema verloopt, treedt de nieuwe burgemeester in decem ber aan. Het feit dat de naam van num mer twee, de verliezer, ook wordt bekendgemaakt, ziet Adriaanse niet zonder meer als een nadeel. Dat iemand op de tweede plaats is geëindigd, bete kent immers niet dat het geen geschikte kandidaat was. „Je kunt zo'n tweede plaats ook zien als een aanbeveling bij een volgende sollicitatie. "Boven dien: alle kandidaten weten waar ze aan beginnen. Noordwijkerhout heeft al een beetje ervaring met de nieuwe procedure. Die geldt ook voor de benoeming van gemeentese cretarissen. De nummer een werd gekozen, de Wormerland- se loco-secretaris T. Fabel. washington- kabul/rtr- anp - dpa - De Verenigde Staten over wegen de strijd tegen het terro risme ook op andere landen dan Afghanistan te richten. Gesugge reerd worden onder meer Jemen en Somalië, waar zich opleidings kampen van terroristenleider Os ama bin Laden zouden bevinden. Bovendien sluiten de Amerikanen niet uit dat ze ook bolwerken van andere terroristen aanpakken. Het Amerikaanse ministerie van defensie gaat een 'aanzienlijk' aantal nieuwe grondtroepen sturen naar het Midden-Oosten en Centraal-Azië. Dat meldde The Washington Post vanoch tend op gezag van Defensie functionarissen. Volgens de krant zal Amerika de bombardementen op Afghanis tan eind deze week afronden. De bronnen binnen het Penta gon zeiden dat dit niet per se betekent dat er een massale aanval over de grond komt. De aanwezigheid van grondtroepen maakt het de commandanten wel makkelijker om elke optie goed te kunnen beoordelen en eventueel uit te voeren. De VS hebben afgelopen nacht de tweede serie bombardemen ten op doelen in Afghanistan uitgevoerd. De hoofdstad Kabul en de steden Mazar-i-Sharif, Kandahar, Jalalabad en Kunduz hadden het zwaar te verduren. Volgens het Iraanse persbureau IRNA zijn twee commandanten van de Taliban gedood. In Kandahar zouden twee perso nen om het leven zijn gekomen. Volgens functionarissen van het Amerikaanse ministerie van de fensie waren de acties gericht tegen de luchtverdediging en militaire bases van de Taliban, die het grootste deel van Afgha nistan in handen hebben. In te genstelling tot de eerste dag van de bombardementen deden de Britten niet mee. De aanvallen gingen na het och tendgloren door, wat erop wijst dat de luchtverdediging van de Taliban weinig meer voorstelt. Volgens de voorzitter van de 1P^ tr'-L* L J&Jr- W m WK M m Br, BUJi i >1 Gratis trein in met kinderboek Rijswijk - In het kader van de Kinderboekenweek mogen morgen alle kinderen tot twaalf jaar gratis met de trein reizen. Ze moeten dan wel een kinder boek bij zich hebben. Dat heeft de organisatie van de Kinder boekenweek vandaag laten we ten. De actie staat los van het Railrunnerkaartje dat in elk boekenweekgeschenk is bijge sloten. Club mag meer winst maken den haag - Sport- en muziek verenigingen mogen vanaf vol gend jaar tot 16.600 gulden (7500 euro) winst maken. Dat staat in een belastingplan voor ondernemingen van staatsse cretaris Bos van financiën. Nu mag de winst van de clubs maximaal 13.000 gulden bedra gen. Daarboven moet winstbe lasting worden betaald. Sinds twee jaar zijn amateurvereni gingen vrijgesteld van vennoot schapsbelasting. Geldtransport overvallen utrecht - In Bunnik is gisteren een geldtransport overvallen waarbij volgens de politie een 'aanzienlijke hoeveelheid geld' (geen euro's) is buitgemaakt. De vermoedelijk drie overval lers wisten met gebruik van een wapen in de bestuurdersruimte van de wagen te komen. De chauffeur werd onder bedrei ging op straat gezet. Vervolgens reden ze richting Utrecht. On der een viaduct stopten ze en liepen naar een op de A27 ge parkeerde vluchtauto. Geen bewijs tegen Algerijn HJLARiEM - De vreemdelingen kamer van de rechtbank in Haarlem heeft vrijdag een ille gale Algerijn vrijgelaten die door justitie wordt verdacht van het beramen van terroristi sche aanslagen, meldt het Openbaar Ministerie (OM) in Rotterdam vandaag. De Algerijn werd twee dagen na de aansla gen in de VS met nog drie extre mistische moslims in Rotter dam opgepakt, op verdenking van betrokkenheid bij een in ternationale terreurorganisatie. Corus-managers mijden vliegtuig umuiden - Corus raadt mana gers af het vliegtuig te gebrui ken als ze naar andere vestigin gen van het concern of naar in ternationale congressen reizen. Dit advies hangt samen met de recente aanslagen in de VS en de huidige vergeldingsacties in Afghanistan. Pagina Economie (advertentie) Een gevechtsvliegtuig aan boord van vliegdekschip USS Enterprise wordt klaargemaakt voor een aanval op de Taliban. De foto is 7 oktober gemaakt en gisteren vrijgegeven. Foto: AFP/Pentagon/Douglas E. Houser Amerikaanse chefs van staven, Richard Myers, zijn vijf B-l en B-2 bommenwerpers ingescha keld en tien vliegtuigen die van Amerikaanse vliegdekschepen waren vertrokken. Amerikaanse marineschepen en een onder zeeboot vuurden vijftien kruis raketten op doelen in Afghanis tan af. Zie pagina Aanval op Afghanis tan Zie ook www.leidschdagblad.nl Rectificatie SORRY Ten onrechte heeft deze krant u gisteren door middel van een advertentie bericht dat wi deze week de kalfsvleeskroket aanbieden voor slechts DU. 1. - Dit in het kader van FEBO's 'Piekweken De plaatsing van deze advertentie berust op een misverstand. <k~uMwtftr Luchtvaartsector blijft buiten schot sf de tikken een tik terug op www.hetnet.nl door Hans Jacobs den haag - Minister Netelenbos (verkeer) is naar stig op zoek naar een half miljard gulden extra om verdere geluidsisolatie van woningen rond Schip hol te kunnen betalen. Ze vindt dat ze daarvoor op dit moment maar beter niet kan aankloppen bij de luchtvaartsector. Die kampt immers sinds de aanslagen in New York en Washington met grote problemen. Netelenbos hoopt nu gehoor te vinden bij minis ter Zalm (financiën). Tegelijkertijd heeft ze de Tweede Kamer gevraagd de wensen ten aanzien van het bouwen van wegen en spoorlijnen te ma tigen, om op die manier geld te sparen. Netelen bos liet een en ander gisteravond weten tijdens een overleg in de Tweede Kamer over de nieuwe luchtvaartwet. SGP-Kamerlid Van den Berg vroeg de minister om royaal te zijn bij de geluidsisolatie van woningen in de wijde omgeving van Schiphol. Het kabinet heeft zich hiertoe al in een eerder stadium wette lijk verplicht, maar Van den Berg heeft de indruk dat er nog wel eens werd gesoebat over een raam pje of zolder meer of minder. „Dat laatste is niet meer het geval, we komen nu ruim tegemoet aan de wensen van de omwonenden", aldus Netelen bos. De kosten rijzen niet alleen daardoor de pan uit. „Er worden ook meer aanvragen goedgekeurd en er moeten meer woningen worden geïsoleerd doordat de aanvliegroutes van Schiphol straks iets opschuiven als er een nieuwe luchtvaartwet en een vijfde start- en landingsbaan zijn", verklaarde de minister haar nieuwe geldzorgen. Eerder is afgesproken dat de luchtvaartsector voor de kosten zou opdraaien, volgens het principe de 'vervuiler betaalt'. „Maar dat durf ik onder de nieuwe omstandigheden niet te vragen", zei Nete lenbos. Ze moet echter wel haast maken, want het isolatieprogramma moet voor 2003 zijn afgerond. Dan moet ook de vijfde baan in gébruik worden genomen en de wet, waarover de grote partijen het wel eens zijn, van kracht zijn. Pagina Binnenland: Steun Kamer voor nieuwe luchtvaartwet Ja, Ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 NaamM V Straat Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 16,93 ifl 37.3oi Z kwartaalabonnement automatische betaling I 48,53 ifl io6.9S) betaling per acceptgiro 48,99 ifl io7.9s> (i.vjn controle nabezorgng) Bij machtiging tot Handtekening: automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau &i automated tetatog mjn bank-aonunmer l Ml I ll ll 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1