KNVB eist duidelijkheid van Van Gaal SPORT De illusie van de perfecte schaakpartij Pieter Collen krijgt eindelijk zijn kans Van Wonderen is fit k ontsnapt i Alcatraz ks tegen or de lat »oet Wie therpt an Capellenaar Timmerman treedt met wereldtitel in voetsporen Euwe door Hans Reismann capelle aan den ijssel - Op de salontafel staat een schaakbord met een stelling uit een partij, onmiskenbaar een eindspel. Een enkel stuk, een paar pion nen. Diepgaande analyses zijn niet nodig om te ontdekken dat zwart gewonnen staat. Voor alle zekerheid laat Gert-Jan Timmer man in zijn woning in Capelle aan den IJssel de variant zien die beslissend is. Er is voor wit geen redden meer aan. Op zich niets bijzonders in het dagelijkse leven van een scha ker, een bord en stukken onder handbereik. In het onderhavige geval is wel degelijk sprake van een extreme omstandigheid. Die stelling, prominent in de huis kamer, staat er al bijna een half jaar. Toen deed Timmerman zijn laatste zet in zijn partij cor respondentieschaak om het we reldkampioenschap, tegen een Rus, Viktor Tomkovistj. Daarna werd het stil in huize Timmerman. Uit Moskou werd taal noch teken meer vernomen en zelfs twee aangetekende brie ven brachten geen uitkomst. De wedstrijdleider van de ICCF, de International Correspondence Chess Federation, moest er aan te pas komen om Tomkovistj, die in februari zijn laatste zet had gedaan, te bewegen op te geven. Uiteindelijk plofte de be vestiging op de Capelse deur mat. Gert-Jan Timmerman (45) was winnaar, werd daardoor onbereikbaar voor de concur rentie en mocht zich (ongesla gen) wereldkampioen corres pondentieschaak noemen, de vijftiende in de geschiedenis. De klus was geklaard, een toer nooi dat maar liefst vijf jaar in beslag had genomen (de voor ronden niet eens meegerekend!) zat er op en Gert-Jan Timmer man had zijn doel bereikt. Dat er weinig ruchtbaarheid is gegeven aan de nieuwe wereld titel schaken voor een Nederlan der - alleen Euwe is Timmer man tenslotte voorgegaan - is verklaarbaar. Correspondentie schaak is een discipline die wei nig bekendheid geniet en nau welijks aanspreekt. Schaken per brief is, al met al, nogal ondoor zichtig. En tijdrovend. Dat laat ste is zeker het geval als de te genstander in Rusland woont. „Met de post is het daar nog al tijd slecht gesteld", weet de Ca pelse wiskundige uit ervaring. In de toekomst zal het ongetwijfeld beter gaan, want er zijn verge vorderde plannen om de zetten per email te gaan versturen, vandaag de dag tenslotte een fluitje van een cent. Gert-Jan Timmerman en zijn medespelers deden het evenwel nog op de oude manier: een zet, vermeld in cijfers om in het in ternationale schaakverkeer een duidig te zijn, noteren op een standaard briefkaart en die op de bus doen. „Je moet geduld hebben", zegt Timmerman, die zijn 15 partijen in de finaleronde gelijktijdig afwerkte, ten over vloede. Hij heeft eens zeven jaar met iemand uit Litouwen de de gens gekruist en hij kent uit ver vlogen jaren voorbeelden van partijen die meer dan tien jaar duurden. Het was nog een geluk dat Timmerman, al jaren de hoogst genoteerde speler op de wereldranglijst van correspon dentieschakers, voor het WK geen voorronde hoefde te spe len en met een wildcard tot de finale werd toegelaten. Anders zou hij al sinds 1988 in touw zijn geweest. In het 'gewone' schaak, door hemzelf 'bordschaak' genoemd, is Gert-Jan Timmerman een sterke speler, maar geen topper. Hij is negenvoudig kampioen van de Rotterdamse Schaak bond, hij komt uit in het tweede team van landskampioen Ordi- na uit Breda en heeft een Elo-ra- ting van circa 2330 punten, waarmee hij FIDE-meester is. Voor de titel van internationaal meester, laat staan grootmees ter, heeft hij zich nooit inge spannen. Hij speelt niet graag toernooien achter het bord. Als je dit goed wilt doen", legt hij uit, doelend op het schaken per brief, „gaat er veel energie en tijd inzitten. Het spreekt me meer aan dan het bordschaken. Hoe vaak komt het niet voor dat je in tijdnood een gewonnen stand verziekt, dat je door ver moeidheid de fout ingaat? Je kunt ook niet worden afgeleid door je tegenstander. Corres pondentieschaak is de meest zuivere manier van spelen." „Ik doe alles alleen", stelt de kersverse wereldkampioen met nadruk. „Wat moet ik met ad viezen? De een zal dit suggere ren, de ander dat. Dan moet je toch een keuze maken, je moet toch zelf de knoop doorhakken. Ik wil zelf de eindregie in han den houden. Het gaat ook om Pieter Collen (links) tijdens de Feyenoord-training in duel met Ono. „Ik en niemand anders moet bewijzen dat ik het aankan, daar kan een ander je niet bij helpen." Foto: GPD/Victor van Breukelert door Marcel van der Kraan Rotterdam - In Moskou maakte hij zijn debuut in de Champions League. Pieter Collen, de Belgi sche rechtsback die Feyenoord deze zomer van NEC kocht, werd in de slotfase van Spartak- Feyenoord drie weken terug voor de leeuwen gegooid. Bij een invalbeurt op het hoogste podium is het optreden van de jonge Collen tot op heden be perkt gebleven. Maar de robuuste verdediger, die via AA Gent, Vitesse en NEC in de Maasstad belandde, lijkt na twee maanden in de Kuip zijn grote kans te krijgen. Bert van Marwijk wil Collen morgen in de Champions-Leaguewed- strijd tegen Bayern München een basisplaats geven en hem laten bewijzen dat hij niet voor niets van Nijmegen naar Rotter dam-Zuid is verhuisd. Collen lijkt verguld met de om mezwaai bij Feyenoord, die komt in een periode waarin de ploeg in de competitie en in Eu ropa tegenvallende resultaten heeft behaald. Bij de nummer twee van de ere divisie moet iets gebeuren en de entree van de 21-jarige Belg in het elftal is een van de wijzigin gen die tegen Bayem in een na genoeg volle Kuip worden door gevoerd. Met de aanvoerder van het Au stralisch elftal, Brett Emerton, voor je was er weinig perspec tief voor jou in de defensie. Collen: „Met Emerton heb ik in derdaad een gigantische voet baller voor mij. Hij heeft in zijn eerste seizoen veel indruk ge maakt. Pas als hij naar het mid denveld zou verhuizen, zou er voor mij een plek komen. Als ik naar de laatste training kijk, kan dat moment nu zijn aangebro ken. Ik maak me nog niet blij, ik moet het vandaag eerst eens van de trainer horen. Maar het krie belt wel een beetje bij me." Ben je er klaar voor om tegen de nummer een van Europa te spelen? Collen: „Ik heb natuurlijk weinig gespeeld, mede omdat ik een vervelende blessure opliep. Maar in de voorbereiding op dit seizoen speelde ik wel, Emerton was toen nog op vakantie. Dat ging me goed af. Toen ik een maal hersteld was, heb ik op de training heel hard geknokt om me te bewijzen. Alleen kun je door te trainen niet het hoogste niveau halen. Het laatste stukje komt in de wedstrijd. Nee, ik heb niet om steun gevraagd en verlang die ook niet. Als prof moet je het toch zelf doen. Ik en niemand anders moet bewijzen dat ik het aankan, daar kan een ander je niet bij helpen. En lukt dat? Collen: „Ik ben een nuchtere jongen. Ik heb het voordeel dat ik me overal makkelijk aanpas. Dat is hier moeiteloos gebeurd. Ik heb het echt naar mijn zin. Overdreven veel contact met Van Marwijk heb ik niet. Maar dat hoeft voor mij ook niet. Ik kom er wel, hoor. We hebben met Feyenoord wat mindere re sultaten gehaald, maar de con currentie in de groep is goed en voorzover ik het kan beoordelen komen daar nooit haatgevoe lens bij bovendrijven. De sfeer vind ik voor een topclub niet verkeerd. Ik heb het idee dat de trainer dicht bij de groep staat. Hij staat er boven, maar is toch ook close genoeg met de spelers rotterdam/anp - Feyenoord kan morgen in de derde wed strijd in de Champions League tegen Bayem München be schikken over Kees van Won deren. De centrale verdediger is genezen van een knieblessu re die hem de laatste maand aan de kant hield. Als verdedi ger Pieter Collen morgen speelt, dan kost dat Jean Paul van Gastel zijn plaats. De Bra bander keerde na een jaar blessureleed tijdens de twee voorgaande wedstrijden in de Champions League terug in de basiself. Vooral tijdens het met om te weten wat er leeft." Toch moet Van Marwijk in alle staten zijn geweest na de af gang in Praag? Collen: „Ja, maar dat is logisch als je zo speelt. Alleen vond ik nog dat hij rustig bleef in de na bespreking. Dat hij boos was, vond ik vrij normaal. Met NEC kregen we vorig jaar een keer 4-0 verloren duel bij Sparta Praag kon Van Gastel zijn ge brek aan wedstrijdritme niet verhullen. Bayem München-coach Ott- mar Hitzfeld kan morgen aller minst over een volledige, fitte selectie beschikken. Stefan Ef- fenberg, Mehmet Scholl, Car- sten Jancker, Jens Jeremies, Alexander Zickler en Thomas Linke zijn tegen Feyenoord wegens blessures niet van de partij. Er was gisteren wel een lichtpuntje. Jeremies, die al vijf maanden is geblesseerd is. trainde mee. een vreselijk pak slaag tegen Heerenveen, 6-0 of zo. Nou, ik kan je verzekeren dat het dan ook met Johan Neeskens geen dolle pret is. Er is bij Feyenoord in elk geval geen paniek ont staan. Ik denk nog steeds dat de grote nederlaag in Praag een on geluk is geweest. We zullen nu tegen Bayem wat recht moeten zetten." SCOREBORD Lucky day van maandag 8 oktober. 1-4-5-6-15-20-22-25-28-31-37-43-51-57 - 58 - 62 - 64 - 68 - 69 - 74 (onder voorbehoud) Lotto Jckpot: geen winnaar, hoofdprijs: 1 winnaar, tweede prijs geen winnaar, derde prijs: 1 winnaar, vierde prijs: 18 win naars, vijfde prijs: 100 winnaars. Euroloterij eerste prijs: geen winnaars, tweede prijs, geen winnaars, derde prijs, 25 winnaars, vierde prijs: 172 winnaars, vijfde prijs: 1660 winnaars, zesde prijs: 16.885 winnaars Toto Erste prijs geen winnaar, tweede prijs geen winnaar, derde prijs: 9 winnaars die elk 2.077.80 gulden bruto ontvangen. voetbal WK-kwalificatie Brazilië - Chili 2-0 (0-0). 53, Edilson 1-0, 63. Rivaldo 2-0 Uruguay - Colombia 1-1 (1-0) 34. Magellanes 1-0 (straf schop), 67. Valentierra 1-1 Paraguay -Argentinië 2-2 (0-0) 51. Chilavert 1-0 (straf schop), 66. Pochettino 1-1, 70. Morinigo 2-1, 73. Batistu- ta 2-2. Stand 1. Argentinië 16-39, 2. Paraguay 16-30, 3. Ecuador 16-29, 4 Brazilië 16-27, 5. Uruguay 16-25, 6. Colombia 16-21, 7 Peru 16-15, 8. Bolivia 16-14, 9. Venezuela 16- 13, 10. Chili 16-11. Eerste vier naar eindronde Argentinië reeds zeker. boksen Parijs. Wereldtitelgevecht lichtgewicht (WBA-versie). Balbi (Arg) wint op punten (115-112 114-114 117-110) van Lorcy (Fra/titelverdediger) dammen Podgorki, PolenDaminterlands Nederland B - Polen A 14-26: Potr Chmiel - Cor van Dussel- dorp 1-1, 1-1 Marcin Grzesiak - Nina Hoekman 1-1, 1-1; Miroslaw Kobylinski - Ale* Mathijsen 0-2, 1-1; Marcin Stee - Erik Hoogendoorn 0-2, 1-1; Andrezj Slapinski - Andrew Tjon A Ong 1-1, 1-1; Tadeusz Przymusinski - Henk Hoek man 1-1, 1-1; Ryszard Sawczyk - Richard Kromhout 1-1, 0- 2; Leszek Stefanek - Kees van den Bosch 0-2, 0-2, Sylwes- ter Flisikowski - Arjen de Mooij 0-2, 1-1. Eerste interland: 6-14; tweede interland: 8-12 tennis Wenen. Mannen, 1,9 miljoen gulden. Eerste ronde: Vinciguerra (Zwe) - Corretja (Spa/3) 3-6 6-1 6-4, Martin (Spa) - Philippoussis (Aus) 3-6 6-3 6-1, Canas (Arg) - Davidenko (Rus) 7-6 7-5, Melzer (Oos) - Santoro (Fra) 6-7 6-4 6-4 Shanghai. Vrouwen, 330.000 gulden. Eerste ronde: Fujiwara (Jap) - Weingartner (Dui/6) 6-4 6-1, Grande (lta/7) - Fusai (Fra) 6-4 6-7 6-4, Obata (Jap) - Li Na (Chn) 6-2 6-2, Lee (Tai) - Srebotnik (Slw) 6-2 7-5 Lyon. Mannen, 1.9 miljoen gulden. Eerste ronde El Aynaoui (Mar) Sanguinette (Ita) 6-3 6-2. Tabara (Tsj) - Portas (Spa/7) 4-6 6-2 6-2, Gaudio (Arg) - Dupuis (Fra) 6-4 7-6. Ferrero (Spa/2) - Gaudenzi (Ita) 6-1 6-3, Lapentti (Ecu/8) - Mathieu (Fra) 6-2 6-2. Filderstadt. Vrouwen, 1,3 miljoen gulden. Eerste ronde: Mauresmo (Fra) - Bedanova (Kro) 6-3 6-1, Maleeva (Bul) - Sanchez-Vicario (Spa) 7-5 7-5, Tauzial (Fra/7) - Raymond (VSt) 6-4 3-6 6-3 Tennisranglijsten Mannen, Champions Race: 1. Kuerten (Bra) 755 punten, 2. Agassi (VSt) 683, 3 Hewitt (Aus) 677, 4. Rafter (Aus) 557, 5. Ferrero (Spa) 552, 6. Kafelnikov (Rus) 438, 7 Sampras (VSt). Grosjean (Fra) 363, 9. Henman (GBr) 352, 10. Federer (Zwi) 324, 39. Schalken 159 (37), 92. Sieme- rink 59 (90), 102. Wessels 51 (99), 116. Sluiter 40 (114), 127. Kempes 32 (124), 173 Van Lottum 12 (172), 203. Wassen 6 (201). Mannen, entry-lijst: 1. Kuerten 4725, 2. Agassi 4085, 3 Hewitt 3870, 4 Rafter 3015, 5. Ferrero 2990, 6. Kafelni kov 2810, 7. Safin (Rus) 2625, 8 Henman 2200, 9. Gros- |ean 2190, 10. Sampras 2015, 23. Schalken 1273 (24). 103 Siemerink 425 (101) 106. Sluiter 415 (102), 129 Van Scheppingen 311 (126), 132. Wessels 307 (127). 140. Kempes 280(137), 154. Van Lottum 257 (179). Vrouwen, wereldranglijst: 1 Hingis (Zwi) 5100, 2. Capriati (VSt) 4984, 3 Davenport (VSt) 4345, 4 Venus Williams (VSt) 4333, 5 Clusters (Bel) 3280, 6 Mauresmo (Fra) 2842. 7 Henin (Bel) 2704 (8). 8. Seles (VSt) 2508 (9). 9 Serena Williams (VSt) 2501 (7). 10 Dokic (Joe) 2347 (11) 80. Oremans 453 (82). 103. Noorlander 368 (104), 133 Hopmans 256 (132), 165 Boogert 191 (162), 175. Bas ting 176. volleybal Buenos Aires. Copa America, mannen. Finale Brazilië - Cuba 3-0 (25-20 25-19 25-23) Om de derde plaats Argentinië - Verenigde Staten 3-2 (25-20 25- 22 22-25 23-25 15-10), ip 0 Vele geharde ikte het niet, de angeafstands- th van Dijk wel: an Alcatraz. Gis- Van Dijk erin om id van de beruch- naar de haven isco te zwem- er 27 minuten irwas koud, on- ien. Onderweg kook op een zee- iondanks vestig- arcours (onge- |eter) een record. Derde doelman a rijks verdedigt ]kmaar het doel ervangt Ivica :dag in een wed- ;oslavië een en- jj eft opgelopen, j Ic zit als reserve- e PSV-bank. De jj »e keeper Gino )k geblesseerd. Q dré Ooijer maakt j de voetblessure de basis van het n ïAZ speelt. PSV- n kiest voor een a digingsduo dat lest Faber en Ke- „I iet Jan Heintze y ijer op rechts. lid B klopt |-dammers Nederlands B- Todgorki twee da ggen het A-team 114-26 gewon- 4 interland werd 1 gewonnen, de _,wam wat moeiza- 5:8-12. Vier dam- i Leidse regio de- jt Nederlandse nar Cor van Dus- speelde aan het :e keer remise. iorn (Samen ft Kromhout h de Mooij (RDC) wfeer en speelden refie. ïC ^jax heeft spits iepovic een geld led wegens zijn ge- ro(el met FC Gro- e[n het Oosterpark, j>ndag. In die ;[|jde de Zweedse ^elleboogstoot uit iep-verdediger Mel- ^akers. Ibrahimo- 4 de club niet ge lei vandaag waar- aljichtcommissie jjjeen straf uit- chts) liep zater heuring op. .fty Makaay heeft 'wedstrijd van ivo la Coruna ia een spier- 'lopen. De inter- aantal weken j- Honkballer :ft afgelopen lerunrecord in ffder aange- laatste wedstrijd Je linksvelder zijn Zaterdag tecord met de op zijn naam. I vestigde een jin San Fransisco. dinsdag 9 OKTOBER 2001 Gert-Jan Timmer zit achter zijn gewonnen stelling. „Ik zeg niet dat ik Kasparov zal verslaan, maar ik ben niet bij voorbaat kansloos." Foto: GPD/Molkenboer het eergevoel. Dat speelt bij mij een belangrijke rol." Dat moge duidelijk zijn, want aan de we reldtitel is geen geldprijs ver bonden. De belangrijkste eigenschappen, naast een groot tactisch inzicht? „Je moet geduld en ijver hebben en je moet bereid zijn heel diep te gaan." Hij durft het tegen ie dereen op te nemen. „Zelfs te gen Kasparov. Ik zeg niet dat ik hem zal verslaan, maar ik ben niet bij voorbaat kansloos." Het is het streven naar perfectie dat hem zo boeit. „Er is in ieder geval de illusie dat je de perfecte partij kunt spelen, met in het achterhoofd de wetenschap dat dat toch nooit lukt." zeist/anp - De KNVB heeft Louis van Gaal een ultimatum gesteld. Voor i januari moet de bonds coach en technisch directeur la ten weten of hij blijft of ontslag neemt. Van Gaal heeft een zesjarig con tract waarin drie zogenaamde evaluatiemomenten zijn opge nomen. De geplande eerste eva luatie is juni volgend jaar. Daar op wil Henk Kesler, directeur betaald voetbal en de man die gaat over aanstellingen en ont slagen van bondstrainers, niet wachten. In theorie, zo zei Van Gaal zater dag na de laatste WK-kwalifica- tiewedstrijd tegen Andorra, is het mogelijk dat hij intern zijn aftreden bekendmaakt, maar wel 'gewoon' blijft tot de eerste evaluatie. „Dat is aan de KNVB, zij moeten beslissen wanneer ze mijn beslissing openbaar ma ken. Bij Ajax kondigde ik des tijds in oktober mijn vertrek aan, maar ik heb het seizoen wel af gemaakt." Volgens Herman Poos, manager communicatie bij de KNVB, heeft de bond nog geen datum geprikt waarop Van Gaal zijn beslissing kenbaar moet hebben gemaakt. „Natuurlijk willen we duidelijkheid van de bonds coach, maar daarover gaan we dan rustig praten. We weten dat Van Gaal eerst gesprekken wil voeren. Daarna willen wij evalu eren en zijn standpunt verne men." In de ogen van Kesler heeft Van Gaal zijn contract uitgediend wanneer hij in juni opstapt. Hij zei zaterdag in elk geval in de oefenwedstrijd tegen Denemar ken in Kopenhagen, zaterdag 10 november, nog op de bank te zitten als coach van Oranje. Van Gaal stelde dat het duel met An dorra het begin was van een nieuwe start, op weg naar het EK 2004. Over twee weken praat hij met de Nederlanders van FC Barcelona. Maar onduidelijk is wanneer hij de knoop zal door hakken. Kesler: „Met het EK gaan we in januari aan de slag, in die maand is ook de loting voor de kwalificatie. Alle partijen moe ten dan weten hoe de toekomst eruit ziet. Degene die dan bondscoach is heeft het recht aanwezig te zijn bij de bespre kingen om de speelkalender van die kwalificatiewedstrijden voor het EK." Kesler zegt niet op de hoogte te zijn van de belangstelling van Manchester United voor Van Gaal. De bond is ook niet bena derd. Kesler vindt trouwens wel dat Van Gaal best de tijd mag nemen om tot een beslissing te komen, omdat hij als technisch directeur de initiator is van het prestigieuze Masterplan. ACHTERLIJN Ooit was ik zó chauvinistisch, dat ik zelfs voor Nederlandse scheidsrechters was. Je hoopte dat ze werden geselecteerd voor een WK, dat ze leuke wedstrijden mochten fluiten. Ik las zelfs het boek: 'Leo Horn fluit'. („Ik vind dit prachtig showwerk: de baas zijn, in een mooi glimmend pakje met een indrukwekkend embleem, de boel in de hand houden, hoe gortig de boys het ook willen maken. Erg veel lol heeft dat suppor terschap van Ne derlandse arbi ters nooit opgele verd. Je kan beter supporter zijn van DFC (het huidige Dor- drecht'90), en dat ben ik ook gewor den. Het begon al in 1962 met diezelf de Leo Horn. Hij mocht de Euro pa-Cupfinale fluiten tussen Benfica en Real Madrid. Eusebio maakte een prachtig doelpunt, Leo Hom begon te klappen en sloeg Eu sebio uitbundig op de schou der. Om je dood te schamen. We komen bij Arie van Ge- mert. Hij floot tijdens het WK in 1974 een wedstrijd van Schotland. Van Gemert trok een 'mooi glimmend pakje' aan, het was knalrood en Van Gemert liet de wedstrijd uit de hand lopen. Er kwam steeds meer en vaker voetbal op televisie en we kon den steeds meer en vaker zien hoe Nederlandse scheidsrech ters faalden. We slaan nu even een paar scheidsrechters over (Dorp- mans, Keizer, Corver) en ko men bij Dick Jol. Hoe is dit mogelijk? Hoe be staat het dat een scheidsrechter die tijdens het EK al wanhopi ge wedstrijden floot, vervol gens nog een Champions-Lea guefinale krijgt toegewezen. Zelden zal een wedstrijd op topniveau (Bayem München - Valencia) zo door een scheids rechterzijn beïnvloed. Het was niet te geloven voor wat voor overtredingen Jol penalty's meende te moeten geven. Einde internationale loopbaan Dick Jol, zou je denken. (Maar blijkbaar heb je meer kans je baantje als scheidsrechter beoordelaar van de UEFA te houden als je je toparbiters de hand boven het hoofd houdt.) Zaterdag be reikte de Neder landse arbitrage in internationa le topwedstrij den een nieuw dieptepur& Jol floot Engeland - Griekemmd. (Het moet een van z'n laatste internationale wedstrijden zijn, binnenkort overschrijdt hij de leeftijdsgrens). De Engel sen kregen wel tien dubieuze vrije trappen te nemen in de buurt van de Griekse goal. En uiteindelijk maakte Jol zo nog de Engelse gelijkmaker. Was het onkunde, was het partij digheid? Of voelt hij zich zo boven de voetballers verheven, dat hij niet scherp is om de si tuaties goed te beoordelen? Het Nederlands elftal doet vol gend jaar niet mee aan het WK. Dick Jol gelukkig ook niet. Willem Spierdijk

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19