Parkeercomité boos over beschuldiging DUIN BOLLENSTREEK Een beetje Tibetaans winkelen in Sassenheim Sassenheimer overlijdt na frontale bots Neem een proefabonnement, WEKEN VOOR 45,00 BEL 071-5128030 Hobaho klaar met sluiting Buitenhof Opknapbeurt Rijnsburgerweg Blozende babybips' Kettingbotsing in Katwijk katwijk - Omdat een automo bilist bij een bushalte langs de N206 ter hoogte van de Molen- tuinweg in Katwijk gisteravond rond zes uur plotseling de weg op reed, botsten drie andere auto's op elkaar. Een 47-jarige automobiliste uit Warmond remde om een botsing te voor komen. Een achterop komende 19-jarige Katwijkse deed dat eveneens, maar een daar weer achter komende 31-jarige Hille- gommer reageerde te laat. De drie auto's schoven daardoor op elkaar. De Katwijkse hield aan de aanrijding enkele kneu zingen over. Jongen rijdt tegen auto iisse - Een 10-jarige jongen uit Lisse is gisteravond rond kwart voor acht 's avonds met zijn fiets tegen een auto aangere den. Hij hield daar een pijnlijk achterwerk aan over. De jongen reed over de Aletta Jacobsstraat en gaf op de kruising met de Marga Klompélaan geen voor rang aan een van rechts ko mende 54-jarige automobiliste uit Lisse. Hij is voor onderzoek naar het LUMC in Leiden ge bracht. Brandweer geeft anti-brandtips noordwuk - Bewoners van Noordwijk kunnen aan de hand van een checklist nagaan hoe brandveilig hun woning is. In de Nationale Brandpreventie week geeft de brandweer een lijst uit met vragen en toelich tingen, zodat de inwoners een voudig erachter kunnen komen wat hen bij brand kan gebeu ren. Ook is er een belochtend, op 11 oktober van 9.00 tot 12.00 uur, waarop preventiemede werkers van de brandweer klaarzitten om tips te geven en vragen te beantwoorden. Chez-An onderscheiden noordwijk - Koken volgens een code van eer, dat heeft het Noordwijkse restaurant Chez- An een prijs opgeleverd. Uit 78 toprestaurants werd afgelopen weekeinde het beste Euro-To ques restaurant van Nederland gekozen. Rob en Conny Fran ken mochten namens Chez-An de prijs ontvangen uit handen van de bekende topkok Cas Spijkers. Euro-Toques is een vereniging van restaurants, die uitsluitend verse, natuurlijke streekproducten gebruiken. Ge netisch gemanipuleerde of be straalde producten komen er niet in. dinsdag 9 oktober 3 'Geen dwang gebruikt bij handtekeningenactie' door Peter Blok katwijk - Het comité 'Stop Uit breiding Betaald Parkeren Kat wijk' stapt mogelijk naar de rech ter om de gemeente ertoe te dwingen niet langer negatieve uitspraken over de groep te doen. Dat zegt voorzitter J. van Beien, die verbolgen is over de sugges tie van de gemeente dat zijn co mité 'op agressieve wijze handte keningen heeft verzameld' tegen het toekomstige gemeentelijke parkeerbeleid. „Dat is bezijden de waarheid", vindt Van Beien. „Sterker nog, het is pure laster en smaad. Dat kan natuurlijk niet ongestraft blijven. Door de gemeente wordt gesuggereerd dat wij mensen onder dwang handteke ningen hebben afgetroggeld. Nou, dat is helemaal niet zo." Van Beien vindt dat met de uit latingen van de gemeente 'alle goede bedoelingen van het co mité in twijfel worden getrok ken'. „Wij willen óók een oplos sing voor de huidige parkeer problemen in het dorp. Maar die zien wij niet in betaald par keren."" Van Beien heeft ruim 1300 handtekeningen opgehaald te gen het door de gemeente ge wenste betaald parkeren in het grote gebied tussen de Secreta ris Varkevisserstraat, de Boule vard, de Te Brittenstraat, de Zuidstraat en de Voorstraat. „Dat zijn stuk voor stuk Katwij- kers die er tegen zijn. Daar kan de gemeente niet om heen, dat is een keihard feit." De gemeente stelt nu dat het co mité 'slechts' 490 handtekenin gen van bewoners in het gebied waar betaald moet worden ge parkeerd heeft verzameld. „Dat is op zichzelf waar", zegt Van Beien. „Maar uitbreiding van het gebied waar betaald parke ren geldt heeft natuurlijk gevol gen voor heel Katwijk. Het is ar rogant van de gemeente om te zeggen dat die mensen hier niet bij betrokken zijn. Dat zeggen ze ook niet als ze in het centrum parkeren. Dan moeten ze toch gewoon betalen? Trouwens, de meeste van de 1300 onderteke naars wonen of in de grote schil van het betaald parkeren of daar net buiten en zijn dus wel dege lijk betrokken." Volgens Van Beien beroept de gemeente zich telkens op 'pak hem beet twintig klachten' en slaat ze de mening van 1300 Katwijkers in de wind. „Wij voe len allemaal meer voor een blauwe zone, waar met de blau we parkeerkaart voor kortere tijd kan worden geparkeerd. Want het winkelpersoneel dat de hele dag voor je deur parkeert ver oorzaakt de meeste overlast. Maar de gemeente wil geen blauwe zone, omdat die niet te controleren zou zijn. Voor be taald parkeren heb je toch net zoveel controleurs nodig? Nee, het is volgens mij meer een fi nanciële kwestie. Het geld dat in de blauwe zone aan boetes wordt opgehaald, verdwijnt niet in de gemeentekas maar gaat naar justitie. Bovendien lopen ze dan parkeergeld mis. En toch blijft de gemeente beweren dat het haar niet om het geld is te doen." Dat de parkeervergunning voor de bewoners 75 gulden gaat kosten, ook voor de tweede en derde auto, is volgens Van Beien het enige winpunt. „Dat is het enige waarbij naar ons is geluis terd, al zou hij volgens mij ook 25 gulden kunnen kosten. Maar die 480 gulden stond natuurlijk in geen enkele verhouding. AJs ze ook het winkelpersoneel een parkeervergunning van 75 gul den verkopen, dan is het par keerprobleem net buiten de zo ne van betaald parkeren waar schijnlijk al opgelost." Van Beien heeft gisteravond naar eigen zeggen op het punt gestaan om met zijn actie tegen de gemeentelijke parkeerbeleid 'te kappen'. ,Als het spel zo un fair wordt gespeeld, is voor mij de lol er vanaf. Maar anderen in het comité zeiden: dan hebben ze hun zin. Dat was vervolgens een motivatie om toch door te gaan." Het comité wacht nu al maan den op antwoord van de ge meente. Ook zegt ze onjuist te zijn geïnformeerd, bijvoorbeeld over het opheffen van de blau we zone in Lisse. Verantwoordelijk wethouder Van Paridon (VVD) van parkeer beheer was vanmorgen niet voor commentaar bereikbaar. De gekantelde vuilniswagen wordt weggetakeld van de provinciale weg N206. Foto: Hielco Kuipers lisse - Hobaho is klaar met de sluiting van de Buitenhof nu de vaste plantencollectie van de proeftuin is overgebracht naar de 'moederplantentuin' in Roe- lofarendsveen. In juli was al een groot gedeelte van de tulpen-, irissen- en al- liumcollectie al overgedragen aan de KAVB, de Koninklijke Al- gemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur in Hille- gom. De plantencollectie bestaat uit een paar honderd vaste planten, die zijn opgeplant bij de Neder landse Algemene Keurings dienst Tuinbouw in Roelof- arendsveen. Met deze over dracht is de.Lissese bemiddelaar in siergewassen Hobaho, exploi tant van de dit jaar gesloten Bui tenhof, er in geslaagd de collec tie ze breed mogelijk voor het vak te behouden. De tien jaar oude Buitenhof aan de Westelijke Randweg was voor de Hobaho de plek om allerlei nieuwe bollen- en plantensoor ten aan zowel kopers als telers te laten zien. Bollenbedrijven konden daar hun nieuwste vari ëteiten laten opplanten zodat potentiële kopers in een oogop slag het nieuwe ras konden keu ren. De tuin kostte de Hobaho jaar lijks een half miljoen gulden. Met name omdat niet helemaal duidelijk was wat het commer ciële effect van de Buitenhof voor Hobaho was, wil het bedrijf dat bedrag op een andere ma nier gaan inzetten. „We denken daarbij aan het sti muleren van klantbijeenkom sten waar kopers en verkopers informatie uitwisselen", zegt communicatiemanager L. Gort. „De website is daarvoor ook een geschikt medium, net als de ru briek 'Hoogvlieger' in ons blad Vakwerk. Via het intensiveren van zulke kanalen houd je de broodnodige informatiestroom over nieuwe producten open." noordwijkerhout - Een 38-jari- ge Sassenheimer is gistermor gen overleden bij een ongeval op de provinciale weg N206. De bestuurder van een personen wagen botste frontaal op een vuilniswagen uit Katwijk die in de richting van Noordwijker- hout reed. Volgens de politie raakte de per sonenauto om kwart over tien ter hoogte van het viaduct van de Leeweg in Noordwijkerhout, op de verkeerde weghelft. De Sassenheimer, de enige inzitten de, werd door de brandweer uit het wrak gezaagd. Een achterlig ger van de personenauto, een voormalig ambulancebroeder, verleende eerste hulp, maar die mocht niet meer baten. Het slachtoffer overleed ter plaatse. De traumahelicopter keerde leeg huiswaarts. De vuilniswagen uit Katwijk kwam door de botsing in de berm terecht en kantelde op de rechterzij. De drie inzittenden zijn met lichte verwondingen zelf uit de auto gekomen. Twee zijn voor observatie overge bracht naar het Rijnland Zieken huis, eentje naar het LUMC. De weg was tussen de 's-Gra- vendamseweg en de Van Berc- kelweg van 11.00 uur tot 15.40 uur afgezet door de politie. Spo renonderzoek moest meer aan wijzingen geven over de toe dracht van het ongeluk. Ondanks het dodelijke ongeval van gisteren heeft de provincie Zuid-Holland de indruk - al is het nog niet meer dan een in druk - dat de provinciale weg N206 veiliger is geworden. De provincie is daarom volgens woordvoerder J. Disco niet van plan om aanvullende maatrege len te nemen. Ook de gemeente Noordwijkerhout dringt niet bij de provincie aan op extra maat regelen, laat gemeentesecretaris R. Adriaanse weten. voorhout - De Rijnsburgerweg in Voorhout tussen de Nagel burg en de brug bij de Elsgees- terweg wordt vanaf 15 oktober opgeknapt. Behalve een nieuwe bestrating worden er drie drem pels en twee wegversmallingen aangelegd. Ook komt er een apart fietspad, wordt een ge deelte van de riolering vervan gen en komen er twee parkeer- bermen. Tijdens de werkzaam- Een Tibetaanse visschotel. Een Tibetaans gekruide karbona de of een Tibetaanse groente schotel. En als het even meezit, dan bakt de bakker een Tibe taans broodje. De middenstand van Sassenheim maakt zich op voor de Tibetaanse maand. Dat is uiteraard niet zonder reden. Het is een door banketbakker Onder redactie van Rob Onderwater tel. 071 5356457 Aad Castelein opgezette actie die simpelweg geld moet ople veren. Geld dat nodig om het onderwijs in Tibet te verbeteren. Castelein is een verwoed reizi ger. Spanje en Griekenland vindt hij best mooie landen, maar liever verplaatst de Sas senheimer, werkzaam als chef banket bij bakkerij Ammerlaan aan de Hoofdstraat, zich naar onherbergzame oorden. Zoals bijvoorbeeld Tibet. Twee jaar geleden trok Castelein met een gezelschap naar dat met zes miljoen inwoners zeer dun be volkte gebied. Tibet is drie keer zo groot als Frankrijk. Castelein was neergestreken bij het op 4000 meter hoogte gele gen Yamdrok Yamtso-meer, toen reisleidster Marleen de Ruiter zei: „Ik ga even kijken naar mijn schooltje." Castelein was verbaasd: „Ik dacht: schooltje, wat bedoelt zij daar nu mee. Toen bleek dat zij in een stichting zat die een schooltje in een dorpje van on geveer 150 inwoners financieel ondersteunde." De Sassenhei mer vroeg zijn reisleidster ver volgens om 'opheldering'. „Ze vertelde hoe het schooltje werd geholpen. Onderwijs is er niet of nauwelijks in het land. Als je daar niks aan doet, blijft de ar moede er overheersen." De voorbeelden werden ter plekke aangereikt. Tibetaanse moeders met hun jonge kinde ren meldden zich bij de reisleid ster met allerlei klachten. Caste lein: „Daar zaten simpele schaafwondjes bij. Wij in Ne derland maken zoiets schoon en doen er een pleister op. Die simpele know-how missen ze. Er kwam ook een kind met een rotte kies. Daar sta je dan als reisleidster. Ze besloot er maar niks aan te doen." Eenmaal terug in Nederland, bleef het Tibetaanse avontuur („Ik ben overal geweest, maar dit was absoluut de reis van mijn leven") door het hoofd van Castelein spelen. Hij stapte naar zijn baas Ron Ammerlaan en legde het plan voor een actie voor. De bakker was enthousiast en gaf als advies er een geza menlijke actie van te maken. De keurslager (Scholten), de groen tespecialist (Peter van der Veer) en de viswinkel (Schuitemaker) reageerden positief en zo was de actie geboren. Van 15 oktober tot 12 november moeten de Sas- senheimers zoveel mogelijk Ti betaanse specialiteiten kopen en vooral eten. Castelein zelf heeft de toeleveranciers van grondstoffen, zoals slagroom, al Aad Castelein met een foto van zijn 'geadopteerde' schooltje in Tibet. Foto: Dick Hogewoning zover gekregen dat ze de actie ondersteunen. „Ik heb al dui zend gulden sponsorgeld bin nen." De specialiteit van Castelein zelf is een 'skigebakje'. Een recept van een Tibetaanse bakker, ze ker? „Nou, om eerlijk te zijn hebben ze geen gebak, geen brood, geen vis en geen groente in Tibet", onthult Castelein. „Het is een arm nomadenvolk, dat voornamelijk leeft van vee teelt. Ze voedden zich met soort meelballetjes. Verder drinken ze thee, waarin ze een klont boter laten smelten. Dat heeft een ho ge voedingswaarde, maar de werkelijkheid is, dat het niet om te drinken is. Maar ik kan kwa lijk de Tibetaanse specialiteiten hier aan de Sassenheimers ver kopen. Dan komt er geen cent binnen voor de actie." De stichting 'Tibet naar School', het orgaan dat de acties coördi neert, heeft pas nog twee naai machines gekocht. Twee plaat selijke dames gaan kleding her stellen en maken voor de kinde ren van de school. Castelein: „Op die manier snijdt het mes aan twee kanten. Er wordt werk gelegenheid gecreëerd en de kinderen zijn ermee geholpen." Een van de oprichters van de stichting komt op 31 oktober naar de bakkerij in de Hoofd straat om aan de hand van een diapresentatie te vertellen over het werk. De tearoom van de bakkerij is dan inmiddels opgesierd met fotowerk van Aad Castelein. Hij legde de mooiste en meest intri gerende beelden vast op de ge voelige plaat. Als hij naar een van de foto's kijkt zegt hij: „Het zou mooi zijn als ik Tibet nog een keer zou kunnen zien." Rob Onderwater Op de N206, die even buiten Katwijk overgaat in een twee- baansweg, gebeuren relatief veel ongelukken. Om de verkeersvei ligheid te verhogen, heeft de provincie al een paar soorten kunststof flappen op de mid- denstreep aangebracht om in halen te voorkomen. De eind ju ni aangebrachte oranje flappen blijken tot nu toe bestand te zijn tegen de klappen die inhalende automobilisten er tegen geven. Of ze ook winterhard zijn - kunststof heeft de neiging om bij zware kou breekbaarder te worden - moet nog blijken. Hoewel exacte cijfers nog ont breken, heeft de provincie de in druk dat er minder ongelukken gebeuren. Ook al omdat de pro vincie voor de toelevering van cijfers afhankelijk is van andere instanties, met name de politie, zal het volgens Disco nog wel enige tijd duren voordat daar over echt meer duidelijkheid is. I Een eigen onderzoel elk geval wel de coni leverd dat automob veiliger voelen op de Drastische maatregi het aanbrengen van rail, zodat niemand kan inhalen of per i de linkerweghelft kan is volgens Disco in voorlopig niet aan Vangrails hebben 1 maar voordelen, ben .Auto's stuiteren ten tegen aan botsen en vallen rijdt dan het a mende verkeer er op van de tien keer scl vangrail een auto vai zonder dat er verder i gebeurt." Hij benadrukt verdi ongeval zoals dat v, op de N206 eigenl voorkomen is. „Dit l tweebaansweg in Nei beuren." heden wordt de weg in zijn ge heel afgesloten. Alleen in het weekeinde is de Rijnsburgerweg normaal te gebruiken. Bedrijven aan de weg zijn doordeweeks tijdens de werkzaamheden altijd vanaf een kant bereikbaar. Dat geldt ook voor de dokterspost in de Buitenplaats Nieuw Schoon oord. De afsluiting duurt in to taal zes weken. Vanaf 24 novem ber is de weg weer geopend. De Gezondheid Service Rijn-, Duin- en Bollenstreek geeft een paar keer een cursus stoppen met roken. Aan de cun Kwadrant in Katwijk doet ook Leidsch Dagbladredact inmiddels ex-roker Anton Diedrich mee. Aflevering 6: Vo of anders... In Rusland werden rokers ge straft met splijting van de neus (hu), castratie (huuuü), de schandpaal of verbanning (dan vallen die laatste twee wel weer mee). In Perzië sneden ze van rokers de neus en oren of lippen af. Men goot ze vol met kokend lood (kan niet gezond zijn) of verbrandde ze levend (kan ook niet gezond zijn). Allemaal fijne informatie uit het cursus boek. Toen was roken dus minstens net zo onge zond als nu. Toch heeft de angst voor de gevolgen nooit het ro ken uitgeban nen, daarom is angst voor de long- en harteffecten ook geen echt goede reden om te stoppen met roken. Maar andersom kan het wel helpen: de gevolgen van het niet meer roken, kunnen een steun zijn. Gisteravond, bij de vijfde cursusbijeenkomst, werd ik begroet met de woorden: 'Aan jou kan je óók goed zien dat je een week niet hebt ge rookt! Je hebt helemaal kleur op je gezicht!' Oeps, dacht ik, was dat dan niet zo? Was ik echt zo grauw? En een klein rondje observeren bevestigde dat beeld: de rest ziet er ook veel - hoe zal ik het zeggen? - doorbloeder uit dan een week geleden. Wil en Gert merkten het aan het gemak waarmee ze de trap opkwamen naar de cursus ruimte. Een week geleden lie pen ze nog te hijgen, nu gaat het al babbelend. Eigenlijk zonder dat we er erg in heb ben, worden we gezonder. „Het lijkt ook wel of we al drie maanden gestopt zijn", zegt Wil. We hebben elkaar dan ook bijna dagelijks gezien, en we zijn er wel heel, heel erg be wust mee bezig natuurlijk. „En toch gaat het nog steeds niet makkelijker", vindt Wil. Maar ze houdt vol. Haar man Gert ook wti keek hij afgelopen wei in het nachtkastje oral zich meende te herinfl hij er ooit een halve pf laten liggen... Ben je (f slaafd geweest of niet1 Lichamelijk moeten t een week toch wel her vanaf zijn. Voor de ee* dat wat langer dan va1 dei: steï zijl mi pa ten Maar geestelijk, dat is koek. „Na het eten ra altijd nog iets", zegt Rolf heeft de aandrai etentje niet kunnen v er lag een sigaret in d er stond niemand bij nam een hijs. „Oef, ui dat lekker. En daarna licht in m'n hoofd. Ei gens vreselijk kwaad 1 zelf." Een terugval, n middellijk nam hij op het besluit niet meer Cursusleidster Veron ons op de 'belonendf ten' die we kunnen h Een schouderklopje a zelf, ook als niemand het doet - zoals bij M die zelf het kleine mo motortje van de groe| thuis of op haar werk hoort hoe goed mens van haar vinden. „Co altijd gezeurd hebbel naar sigaretten stonk nu niet: wat ruik je le lacht Els. Dus moeteri af en toe een veer in Q| - hoed steken. Vooruit dan maar. g Ik ben trots op mezet. schijnt dat mijn perzi^ er weer uitziet als eenfc blozende babybips. 1

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 18