Monumentenzorg positief over 'Wapen' LEIDSE REGIO Doek valt voor sigarenwinkel Oegstgeestse boeddhiste in touw voor kliniek Tibet Warmond wil koophuizen op plek Klimop 'Wij willen er echt geen museumstuk van maken' RANDVERSCHIJNSELEN we website «naar lar - De gemeente ar heeft zijn website irnieuwd. Deze inter- lie meer interactieve heden kent, is toegan- iaf vrijdag 12 oktober I uur. Nieuw is ook dat issenaars raadslid een ina heeft, waarin on- loopbaan en politieke staan beschreven. Het vww.wassenaar.nl. ansant in ibloem ten - Muziek van be- iansorkesten uit de ja- 80 en '90 klinkt zondag er tijdens een thé-dan- gt Voorschotense acti- entrum De Bosch- Ie dansmiddag duurt tot vijf uur en de toe- atis. De Boschbloem en aan de B.S. van der 19. entearchief jk dicht ude - Het gemeente- in Zoeterwoude is werkzaamheden tot I oktober dicht voor ek. De archiefkluis tsmet en de ruimte jizien van klimaatbe- lapparatuur. Archief net gegevens voor het n van een bouwver ven rijbewijs of een kunnen niet worden id- instoelen te Warmont - Gidsen van de ver oor natuur- en milieu- VN wandelen zondag rweer mee door het te Warmont. De wan- gint om 14.00 uur bij ngshek aan de Heren- n Warmond en duurt a twee uur. Het the- idestoelen'. over rige planten d - De KMTP, afdeling dt 25 oktober een le- dia's over eenjarige het Oude Raadhuis >rpsstraat in War- bijeenkomst begint uur. Niet-leden beta- ulden. dinsdag 9 OKTOBER 2001 warmond - Op de plek van zaal Klimop aan de Wannondse Endepoellaan ziet de gemeente het liefst goedkope koopwoningen verrijzen. „Deze zouden in eerste instantie voor inwo ners van Warmond moe ten zijn", aldus de ge meente. Of het ook haal baar is om er goedkope koophuizen te bouwen, gaat de gemeente onder zoeken. Zaal Klimop wordt gesloopt als het so ciaal cultureel centrum aan de Herenweg eind de cember klaar is. Dat ge bouw wordt het onderko men van tal van War- mondse verenigingen en instellingen. Ook aan de Burgemeester Ketelaarstraat komt een terrein vrij, als kinderdag verblijf De Bolderberg ver huist naar het sociaal cul tureel centrum. Hoewel een aantal instellingen in teresse heeft voor het ter rein. willen burgemeester en wethouders er het liefst een speelterrein van ma ken. Dat was het voorheen ook. Waar de verplaatsbare units van De Bolderberg naartoe gaan is nog steeds niet duidelijk. Begin dit jaar kondigde de gemeen te aan te kijken of het mo gelijk is om (een van) de units te verplaatsen naar de velden van handbalver eniging Warmunda in sportpark Oveibos. Daa zou hij dienst kunnen doen als clubgebouw. Een eigen onderkomen is al ja ren een grote wens van de handballers. Volgens de gemeente zijn er echter meerdere belangstellen den voor de units. Ook moet blijken of de units bouwkundig goed genoeg zijn om in aanmerking te komen voor v erplaatsing. Hiernaar is een onderzoek gaande, aldus de gemeen te. Burgemeester en wet houders willen nog dit jaar met een voorstel komen aan de gemeenteraad over de bestemming van het terrein en de units. voorschoten - Projectontwikkelaar Provastgoed en bouwbedrijf Niersman hoeven de plannen voor het Wapen van Voorschoten niet drastisch te verande ren. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg kan zich 'in grote lijnen' vinden in de opzet van het ar chitectenbureau Prins Kentie. „Wij eisen echt niet dat alles bij het oude blijft. Het is niet zo dat wij er een museumstuk van wil len maken. De gemeente heeft onze visie in eerste instantie te eng geformuleerd", aldus M. Ender man, bouwkundig consulent van Monumenten zorg. Volgens Enderman hoeft het pand dan ook niet zo lang meer leeg te staan. „Het wachten is op het definitieve plan. We praten nu alleen nog maar over schetsen. En daaruit blijkt dat het monument niet ernstig wordt aangetast." De renovatieplan nen houden in dat het hotelgedeelte vervalt, dat er een kleiner café-restaurant overblijft, dat er aan de Voorstraat een kantoor komt met daarboven ap partementen en dat aan de kant van de School straat een winkel met erboven twee woningen worden gebouwd. Naar het Wapen' komen een rentree en een bergruimte voor de bewoners van deze appartementen. Tussen het oorspronkelijke pand en de nieuwe aanbouw komt een patio, waardoor de monumentale gevel aan de achter kant, die nu verborgen is, weer zichtbaar wordt. Enkele maanden geleden zag het er nog naar uit dat van het opknappen van het al ruim anderhalf jaar leegstaande gebouw voorlopig niets terecht zou komen. Vooral burgemeester en wethouders waren uiterst somber gestemd na een uitspraak van de rijksdienst, dat het hele pand, inclusief de latere aanbouw aan de achterkant, als monument moest worden beschouwd. Wethouder Verschoor: „De eerste signalen van de rijksdienst zagen er ook dreigend uit, maar bij nader inzien is ons ge bleken dat de plannen van Prins Kentie wel de gelijk bespreekbaar zijn. Dat is uiteraard een goe de zaak." Wat Provastgoed betreft wordt nu zo snel mogelijk begonnen met de verbouwing. Kortgeleden merk te directeur J. Schroder al op dat het 'in ieders be lang' is dat het Wapen van Voorschoten weer snel open gaat. „Het pand staat er slecht bij. Er moet op korte termijn iets gebeuren. Het is een dooie boel." Verschoor is het daar volledig mee eens. „Elke maand leegstand betekent verdere verloedering. We praten nu met de gemeenteraad over de in vulling van het pleintje aan de kant van de Schoolstraat en of het al dan niet toegankelijk moet blijven voor het publiek. De meningen daar over lopen nog behoorlijk uiteen. Sommigen wil len het openhouden, anderen willen gehele of ge deeltelijke bebouwing. Daarom hebben we de ar chitect gewaagd om de verschillende mogelijkhe den op papier te zetten. Hopelijk zit straks ieder een op dezelfde lijn en kunnen we verder gaan." Provastgoed, Niersman en de welstandscommis sie geven er de voorkeur aan om het pleintje gro tendeels te bebouwen en een smalle doorgang over te houden aan de kant van de viswinkel. En derman van de rijksdienst heeft daar geen moeite mee. „Het pleintje hoeft niet helemaal open te blijven. Het beeld van de Schoolstraat is in de loop der jaren behoorlijk veranderd. Ik kan me voorstellen dat daar wat wordt gebouwd. Alleen moeten de ramen aan de gevel van de viswinkel wel vrij blijven." 'Als wij niks doen, gebeurt er niks' oegstgeest - Van de Chinezen hoeft het Tibetaanse volk niets te verwachten. De inwoners van het door China gekoloniseerde Tibet, waar het boeddhisme een belangrijke rol speelt, worden er als oud vuil behandeld en leven in bittere armoede. „Het is een probleem waaraan heel weinig aandacht wordt gegeven", zegt Ineke de Wit uit Oegstgeest. De boeddhiste heeft zich het lot van de Tibetanen aangetrokken. „Boeddhisten in het westen be seffen dat als wij niks doen, er niks gebeurt." De Wit is betrokken bij de Sur- mang Foundation, die zich richt op het ontwikkelen van gezond heidszorg voor het onderdukte volk. „Chinese ziekenhuizen wagen toegangsprijzen die ho ger zijn dan het jaarinkomen van een Tibetaan." Vier jaar ge leden werd met geld van de Foundation een polikliniek ge bouwd in het district Surmang. Die wordt geleid door een 23-ja- rige Tibetaan die drie jaar wes terse geneeskunde heeft gestu deerd. Elke zomer wordt zijn kennis bijgespijkerd door artsen uit het westen, die bereid zijn een paar maanden te komen helpen. „Die jonge Tibetaan doet wat hij kan", weet De Wit. „Maar er zijn nog steeds zaken waar hij geen kennis van heeft." Niet alleen voor het sturen van deskundige artsen is geld nodig. Ook is er een gebrek aan medicijnen en zijn de omstandigheden waar onder de jonge arts moet wer ken verre van ideaal. „Er is geen geld voor een ijskast om medi cijnen tegen bijvoorbeeld teta nus te bewaren. Daardoor kun nen kinderen niet tegen deze ziekte worden ingefct. Om geld in te zanwlen organi seert De Wit een benefiet-avond in Hotel Het Witte Huis in Oegstgeest. Op de bijeenkomst, morgenavond om 20.00 uur, vertelt een Amerikaanse arts die de afgelopen zomer in de Sur mang kliniek heeft gewerkt, over haar ervaringen aan de hand van dia's. De Wit mikt niet op het publiek dat louter een 'ge zellig dia-avondje wil bijwonen'. Ze waagt de bezoekers om een 'toegangsdonatie' van vijftig gul den. „Ik hoop dat mensen op deze avond zelfs nog iets meer zullen willen geven." Giften kunnen ook worden gestort op gironummer 2433405 t.n.v.Shambhala Centrum Am sterdam onder vermelding van Surmang-Aziz. warmond - Door de jaren heen zagen ze de ene na de andere winkelier vertrekken uit de War- mondse Dorpsstraat. Nog een maandje en dan doen ook Jopie en Hen Sikking de deur van hun sigarenmagazijn 'Over de Post' voor de laatste keer dicht. „Het was een hartstikke leuke tijd, en we zouden het zo weer over doen." Nu zij de pensioengerechtigde leeftijd hebben bereikt en de overstap naar de euro voor de deur staat, vinden ze het een goed moment om te stoppen. Ze willen het afscheid op zater dag 3 november niet onopge merkt voorbij laten gaan. „Het wordt een feestelijk afsluiting, voor de vaste klanten. Al zijn we er nog niet helemaal uit hoe we het gaan doen." De klanten vinden het jammer dat een van Warmonds oudste winkeltjes verdwijnt. „Maar ze geven ons wel groot gelijk." De band met de vaste klanten was hecht. De aanspraak zullen ze zeker missen, al zal het in huize Sikking nooit echt stil worden, denken ze. „De mensen weten ons toch wel te vinden, en de koffie staat altijd klaar!" Dat ze zelf geen fanatieke rokers zijn, hebben ze nooit als een ge mis ervaren. „Als een kastelein drinkt, dan wordt het toch ook niks", zegt Hen. „De klanten ad viseren is niet moeilijk als je goed naar je klanten luistert en op je vakgebied bijblijft." Met 'Over de Post' verdwijnt straks een stukje geschiedenis. Sikking nam de winkel schuin tegenover het woegere postkan toor - vandaar de naam - ruim 35 jaar geleden over van zijn ou ders, die zelf dertig jaar in de zaak stonden. „We krijgen regel matig Warmonders in de winkel die jaren geleden zijn geëmi greerd. Dan komen ze even de sfeer van woeger proeven, toen ze als kind bij mijn vader in de zaak kwamen." Die ex-Warmonders moeten in het vervolg elders herinneringen ophalen, want de Sikkings heb ben een aannemer ingeschakeld die van de winkelpui een woon- pui gaat maken. De winkel wordt bij de huiskamer getrok ken. Want één ding is zeker: het echtpaar blijft wonen op Dorps straat 92. Met de winkel van het echtpaar Sikking verdwijnt een stukje geschiedenis. Foto: Hielco Kuipers ders komen graag met hun fo- krant als ze hun krabbel zet- er een belangrijk convenant, dt lastig als er niemand komt De Leiderdorpse wethouder *nboer kan erover meepraten, geest beleven de raadsleden I baar Oegstgeest hun school tijd opnieuw. in de avond in huize Molken waarom staat papa voor de ;ekke gezichten te trekken met ilenketting om?' gen, je moet je vader nu niet lij is met gewichtige zaken be- gen is hij een dag lang burge- Dan moet hij de burgemees- ng van meneer Zonnevylle om. ld oefent hij vast hoe dat moet. 'n ketting hang je natuurlijk laar om je nek. irom zit hij al de hele avond op papier te krassen?" i zijn handtekening aan het oe- ie moet hij morgen zetten on- contract, en dan geeft hij in één erhalf miljoen gulden uit voor r van een soort treintunnel bij ide. En dat is zoveel geld, dat je urlijk wel een beetje mooi moet >apa dan net zo beroemd als de eester?" el beroemder. Uit het hele land r mensen naar Leiderdorp om met zijn ketting om te fotogra- aarom doet hij ook zijn Hij-bol- ipdas aan, weet je wel, die ene ok om had toen jij je zwemdi- aalde. en, morgen is een hele grote je vader. nde dag in huize Molkenboer it, hoe is het gegaan?" waardeloos. tropdas verkeerd. Of kwam je i, omdat die verrekte rondweg ds niet klaar is? ger. van de zenuwen weer onderte- t Kolenboer." ■t maar waar. Nee, veel erger, met ferme hand mijn handte- ette was er potverdrie geen en- graaf te vinden. Zal je net zien. lui van de pers nodig hebt, ze er niet, en als je ze liever i rijk bent, dan cirkelen ze als n om je heen. ictor, wat verschrikkelijk. Daar !t allemaal voor gedaan. En wat De pers liet het massaal afweten toen Molkenboer zijn handtekening zette onder het convenant voor de verdiepte HSL-kruising bij Hoogmade. Archieffoto: Ton Kastermans - Ik zal zorgen dat er toch iets over in de krant komt. Mijn contacten gebruiken, je kent het wel. Ik krijg mijn zin wel. Diezelfde dag op de redactie „Molkenboer vraagt waarom we geen foto gemaakt hebben van de onderteke ning van het convenant voor de ver diepte HSL-kruising bij Hoogmade. Zat hij daar trots met ambtsketting om, kwam er helemaal niemand opdagen." - Geef die man wat extra aandacht in 'Randverschijnselen'. Heeft hij ook zijn zin. Schoolfeestje Van de maandelijkse raadsvergadering weten de raadsleden van Leefbaar Oegstgeest, de jongste politieke partij, elke keer weer een klassenavond te ma ken. Zo'n schoolfeestje dat begint met een scholierendebat en eindigt met blokjes kaas en worst. Tijdens het debat luisteren de ouders en verzorgers van de Leefbaar Oegst- geest-klas op de tribune naar hun kroost. Ze applaudiseren telkens wan neer een LO'er iets zegt. Bij de andere sprekers, die op bepaalde momenten toch heel wat sterker uit de hoek kun nen komen, blijft het stil, of klinkt boe geroep. Ze zijn zo vooringenomen, die ouders en verzorgers, dat ze niet door hebben dat de LO-klas tekenen ver toont van inconsequent gedrag. Bij de voorbereidingen op het school- debat, in de periode dat aan de verkie zingsposters en -programma's werd ge werkt, kondigde LO aan om 'op de por temonnee van de burgers' te gaan pas sen. Dat vonden de ouders toen nog zo'n gouden greep. „Daarmee winnen jullie vast", zeiden ze. Inderdaad kreeg LO de meeste punten van het publiek. Maar nu maakt LO zijn eigen slogan niet waar. Zo rept de partij tijdens het debat over winkelcentrum Lange Voort met geen woord over de inrichting van de buitenruimte die de gemeente een financieel tekort oplevert van een paar miljoen. Ach, ze zijn ook nog zo jong, de leden van LO. Schoolmeisjesgedrag is hen niet vreemd. In de korte pauze, bijvoor beeld, staat Antoinette Hauwert stoer en koket een sigaretje weg te paffen. In de hal van het gebouw waar niet ge rookt mag worden. Ondertussen vertelt ze dat ze 'er geen bal aan vindt', aan het hele debat. Waarom ze niet opstapt? Omdat ze de les en het schooljaar nog wel wil afma ken, zegt ze. Maai- ze zit helemaal niet op te letten, mopperen de tegenpartij en, en ze voert geen klap uit! Hoogstens zit ze een beetje met de jongens te flir ten. Waarom maakt ze niet gewoon plaats voor de volgende LO'er op de lijst? Dat zou beter voor haarzelf zijn en ze geeft een ander de kans ook wat van de leerstof in praktijk brengen. Heel eenvoudig, zo wordt geroddeld in school, de volgende op de lijst hoort niet bij het bijzondere vrienden- en vriendinnenclubje van LO. Dus moet Hauwert van haar teamgenoten blijven zitten. Stel je voor dat die plaats wordt ingenomen door iemand die niet in het groepje past! Nee, dan kan Eegdeman, het slimste jongetje van deze klas, nog beter alles in zijn eentje doen. En de ouders dan, grijpen die niet in? Nee, die wachten af en laten zich een beetje voorliegen door het kroost. Het leerjaar is gelukkig bijna afgelopen. Dan wordt vanzelf duidelijk wie doubleren of van school moeten. Eric Went Nancy Ubert De Tibetanen zijn zo arm dat ze zich geen bezoek aan een Chi nees zieken huis kunnen veroorloven. Foto: collectie Shambhala Centrum

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17