Koudekerk zit binnenkort zonder bai RIJN VEENSTREEK Lyceum verko computerkeni ififa DRIELUIK IÜk 'Lachen, dollen en daarna praten over de knelpunten' Brand! Na de Rabobank sluit ook Fortis op 1 december van dit jaar definitief zijn deuren Mevrou1 uit Alphjj honderd; Bon voor 2300 automobilisten LEiMuiDEN - De politie heeft vo rige week tijdens de dagelijks gehouden snelheidscontroles op de N207 tussen Alphen aan den Rijn en Leimuiden in totaal 2300 automobilisten bekeurd. Met radarapparatuur werd van ruim 60.000 passerende auto's de snelheid gemeten. De bijna vier procent hardrijders reden nogal eens sneller dan 110 kilo meter per uur, zo constateerde de politie. De maximaal toege stane snelheid is 80 kilometer per uur. Viering Dag van de Ouderen alkemade - Het comité Dag van de Ouderen organiseert op dinsdag 16 oktober een feeste lijke middag voor iedereen in Alkemade die ouder is dan 55 jaar. De bijeenkomst begint om 13.30 uur in dienstencentrum Jacobus in Oude Wetering en in Gogherweide in Roelofarends- veen. De bezoekers kunnen op deze middag kaarten en sjoe len. De kosten bedragen 5 gul den. Inschrijven: voor 12 okto ber tussen 9 en 11 uur op 071-3317967. Uitstel WD-reis naar Brussel rijnstreek - Door de spannin gen in de wereld gaat een ex cursie naar Brussel van de On dercentrale Rijnstreek van de WD voorlopig niet door. De voor 11 oktober geplande reis is volgens voorzitter Hardenberg tot nader order uitgesteld van wege de aangescherpte veilig heidsmaatregelen rond het Eu ropese Parlement en de Euro pese Commissie. Aan de een daagse excursie zouden 36 WD'ers uit de Rijnstreek deel nemen. Hardenberg waagt vol gend jaar een nieuwe poging. Bromfietser geschept alphen aan den rijn - Een 29- jarige automobilist uit Alphen aan den Rijn heeft gisteroch tend een 43-jarige Alphense bromfietser aangereden op de Hoom. De automobilist reed over de ventweg en wilde ver volgens achteruit een inrit op rijden. Hij gaf daarbij geen voorrang aan de bromfietser, die viel. De bromfietser is met verwondingen aan zijn borst naar het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp overgebracht. Dronken op de bromfiets leimuiden - De politie heeft af gelopen nacht op de Huigslo- terdijk in Weteringbrug een 16- jarige bromfietser uit Koude kerk aan den Rijn aangehou den. De agenten zagen hem kort daarvoor op de provinciale weg N207 ter hoogte van Lei muiden rijden. Die weg is ver boden voor bromfietsers. Uit de blaastest bleek dat hij te veel had gedronken. dinsdag 9 OKTOBEI Alphense basisscholen profiteren leimuiden - Deze kinderen lijken op het eerste gezicht in paniek. Maar niets is minder waar. In het kader van de nationale brandpreventieweek hield de brandweer Jacobswou de gistermiddag een oefening op basisschool De Torenvalk in Leimuiden. De leerlingen van de school wisten tijdens de les wel dat het ontruimingsplan 's middags in werking zou treden, maar ze waren niet op de hoogte van het tijdstip. Om kwart over twee rie pen de leraren dat er brand was en luidden zij de bel. Alle kinderen vluchtten direct de school uit. Het ontruimingsplan van De Torenvalk lijkt dik in orde te zijn. ledereen stond binnen luttele seconden buiten de school. De brandweer en het schoolbestuur waren daarom allebei tevreden over het verloop van de oefening, die 's ochtends ook op ba- sisisschool Esselyckerwoude in Woubrugge plaatshad. Foto: Henk Bouwman door Joris Rietbroek alphen aan den rijn - Het Groene Hart Lyceum en de Vereniging van Christelijk Primair Onderwijs (VCO) in Alphen aan den Itijn gaan sa menwerken op het gebied van computers in het onder wijs. Zij sloten een contract af waarin staat dat het Groene Hart Lyceum de komende twee jaar servers, netwerken, hardware en software gaat verkopen aan de veertien Al phense basisscholen van de VCO. Ook willen de systeem beheerders van het lyceum de computervoorraad van de basisscholen aanvullen en vernieuwen en passend meu bilair aanschaffen. Beide partijen hebben baat bij het project. De basisscho len van het VCO steken veel op van de kennis van de sys teembeheerders van het Groene Hart Lyceum. De scholengemeenschap maakt weer winst door de verkoop van haar kennis, middelen en diensten en kan zo haar ei gen ontwikkeling van de in formatie- en communicatie technologie (ICT) voortzet ten. De kosten van het project zijn nog moeilijk te voorzien, omdat er eerst een indicatie per school gemaakt moet worden. Elke school heeft een ander netwerk nodig. P. Jansen, financieel directeur van het Groene Hart Lyceum, durft wel een grove schatting te maken: „In totaal is er zon 600.000 tot 1 miljoen gulden gemoeid met het p Basisschool De W de eerste basisschi uitgebreid netwerl tus 2003 moeten scholen van de voorzien zijn. H Hart Lyceum zorgi er ongeveer 2.500 naar de 14 basisset Bovendien wil de meenschap in d( e ook andere onde 1 lingen ondersteun ke ICT-projecten. Het ministerie vaiP- benoemde het G Lyceum in 1996 1 de honderd ICT- scholen in Nedi school ontving et om door te kunne haar ICT-activite ging een selectie a zegt Jansen. „Hel|( lette bij het uitkie voorhoedescholen op de hoeveelhei bare apparatuur 0 op de ICT-kennis centen. In 1996 v voorlopers op datje volgens mij zijn jk nog steeds." De school wil ren en leerlingen scholen tijdens zo lijk lessen gebruik computers en int docenten laten zii zelfs bijscholen 01 goed met de app' de programma's c Zelf beschikt Hir Hart Lyceum ove computers, dit is ter per acht leerlin door Marieta Kroft koudekerk aan den rijn - De inwoners van Koudekerk aan den Rijn kunnen binnenkort voor bankzaken niet meer in hun eigen dorp te recht. Nadat de Rabobank per 1 juli al dicht was gegaan, kondigt de Fortis Bank een sluiting per 1 december aan. Er blijft alleen nog het post agentschap in de Albert Heijn over, maar over een jaar is het storten en waarschijnlijk ook het opnemen van geld er niet meer mogelijk. De Ondernemersvereniging Koudekerk aan den Rijn en MKB-Nederland maken zich zorgen over deze ontwikkeling. „Het is allemaal heel vervelend", reageert voorzitter P. Smit van de plaatselijke onderne mersvereniging. „De dienstverlening voor de burger gaat er immers flink op achteruit. Een ander nadeel is de leegstand in het winkelge bied. De Rabobank staat nog te koop. Het ou de postkantoor waar de bestellers nog onder dak hadden, komt binnenkort leeg te staan. Over een aantal weken komt daar dus ook de Fortis Bank bij." Een ander nadeel is volgens Smit dat de winkeliers voor het storten van het geld naar het buurdorp Hazerswoude-Rijndijk moeten rijden. Wie per se bij de Fortis wil blij ven, moet echter naar Alphen aan den Rijn. Smit ziet geen mogelijkheden om te proteste ren tegen de sluiting. „Het besluit was al geno men toen wij werden ingelicht." Wel wil hij proberen het postagentschap in zijn super markt te kunnen behouden. Vast staat echter, aldus een woordvoerder van Postkantoren BV, dat het agentschap in de AH volgend jaar november verder wordt uitge kleed. „Het wordt dan een servicepunt in de zelfde winkel. Postzegels, strippen- en tele foonkaarten zijn nog wel te krijgen. „Maar het storten van geld is er dan niet meer mogelijk. Over het opnemen van geld moet de Postbank dit najaar nog een besluit nemen, maar het ziet er naar uit dat ook die mogelijkheid ver dwijnt. In hoeverre andere diensten zoals de verkoop van staatsloten en het ophalen van postpakketten nog mogelijk blijft, hangt af van de vraag die er fo het dorp is." Bezorgd Intussen maakt ook het Midden- en Kleinbe drijf (MKB)-Nederland zich zorgen over het vertrek van de banken. „We vragen ons af in hoeverre de situatie in Koudekerk een afspie geling is van de landelijke ontwikkeling", zegt algemeen secretaris J. Lam. „We zoeken dat uit. Binnenkort komt het in het bestuur ter sprake." De Fortis Bank behoudt alleen nog 2ijn geld automaat. Volgens een woordvoerster sluiten overal in het land banken. „Er komen steeds minder mensen op het kantoor", zo verklaart zij de kantoorsluiting van het filiaal Koude kerk. „Ze maken alleen gebruik van de geldau tomaten en bankieren via de computer of de telefoon. Daarentegen neemt de behoefte aan adviesdiensten toe. Een specialistisch advies is beter op een groter dan op een kleiner kantoor te geven." Voor de personeelsleden zoekt For tis elders binnen het bedrijf een passende functie. Er vallen geen gedwongen ontslagen. Het filiaal aan de Dr. Vlaanderenlaan is vorig di P' or èt jaar nog voor enkele tonnen vera1* we besloten die verbouwing uP voorzagen we nog niet dat het bi' tijd later zou moeten sluiten", alt voerster. Het gebouw komt te kt Bij de Koudekerkse M. van Asj twintig jaar klant is bij Fortis (vo| sloeg het nieuws over de op h[. sluiting van haar bank in als ea worden steeds meer geïsoleerd. V» jongens is het geen probleem. hun auto naar Leiderdorp of Afc hoe moet dat met al die oude testeren heeft ook volgens haar! kan wel met handtekeningen aan dat zal Fortis een worst wezen.'j van Fortis Koudekerk worden dt informeerd. Sven Sonneveldt zwerft als jeugdwerker door Jacobswoude door Ewout van der Dussen jacobswoude - Op allerlei plek ken in Jacobswoude duikt te genwoordig een 'oudere jonge re' op. Directeur Sven Sonne veldt (54) van de stichting Jeugd Jongerenwerk Midden-Hol land onderhoudt veertien urn- per week als jeugdwerker de contacten met jongeren in Woubrugge. Hoogmade, Rijnsa- terwoude en Leimuiden. „Ik houd veel van jongeren, hoe ondeugend ook", zo praat hij collega-jeugdwerkers na. Maar Sonneveldt zegt het niet alleen, hij straalt het ook uit met zijn gebaren en vooral met de glimoogjes achter zijn ronde brilletje als hij over zijn werk praat. Ook de praktijk van alle dag bevestigt dat. Hoewel Son neveldt allang niet meer de leef tijd van zijn doelgroep heeft, legt hij met de jongelui over het al gemeen goede contacten. Onbe wust speelt hij daarbij ook zijn, zoals hij het zelf zegt, 'tuttifrutti' uiterlijk uit. „Ik ben Chinees, In do en joods. Alle windstreken zitten in mijn aderen." Over zijn contacten met jonge ren zegt hij: „Je moet altijd even met ze lachen en dollen. Daarna praten we, leer ik de knelpunten kennen en weet ik wat ze willen. Als je ze maar warm tegemoet treedt. Daar zijn ze gevoelig voor. En vertouwen is belang rijk." Zijn dertigjarige ervaring en on verminderde enthousiasme om problemen van jongeren aan te pakken helpen hem daarbij. De Schoonhovenaar is behalve een jeugdwerker die er met zijn groenwit geschilderde bestelau to op uittrekt - „ik ben elke avond weg en ga elke vrijdag avond enkele jeugdsociëteiten langs" - ook directeur van de stichting, een van de schaarse uit de jaren zeventig overgeble ven provinciale servicebureaus voor de jeugd. Maar altijd werk zaam via gemeentelijke overhe den, die de stichting inhuren ter ondersteuning en uitvoering van het beleid. In Hollands Mid den zijn dat inmiddels 23 ge meenten, waaronder Ter Aar, Liemeer en sinds het voorjaar ook Jacobswoude. De stichting heeft 25 jongerenwerkers in het veld. „Maar meestal leg ik de eerste contacten zowel met de opdrachtgever als met de jeugd. Ik ben nogal nieuwsgierig van aard en wil zien hoe het er is." Zo heeft Sonneveldt Jacobswou de inmiddels aardig leren ken nen: niet alleen de jeugd maar ook de mensen op het gemeen tehuis, diverse scholen, de wijk agenten en de klankbordgroep Hoogmade. „In Bilderdain heb ik lang tevergeefs gezocht naar jongeren. Leimuiden bezoek ik regelmatig. Het jongerenwerk is er wel een zorgenkindje. Ik kom daar ook op vrijdagavonden in The Cube, waar ze me aardig ontvangen maar mij niet direct nodig hebben. Dat kan ik me voorstellen. Ze zitten daar al ja ren en zijn ook niet zo jong meer. Zorg is daar het tiener- en het kinderwerk. Dat is in The Cube niet meer haalbaar, daar heb ik begrip voor, maar de 12 tot 16-jarigen willen ook iets dis coachtigs." Zowel wethouder Dambrink als Sonneveldt wil ook een plek voor de groep 16- tot 22-jarigen en gaat met The s mam as* msm mmm:ë mwm rfetfaasse mm ■Mttl 'i d WÊ sas wea» li PPR..cms mm-, - - kSmBrpI iMR pae® ia» 1 mm an at -- Cube overleggen of er ruimte is in hun jeugdhonk, zodat de ge middelde leeftijd daar wat daalt. Sinds enige tijd komt er ook een jongerenwerker van de stichting naar Leimuiden met een auto met spel- en sportmaterialen. Onder de noemer 'buurtsport voor jongeren die zich vervelen' speelt de jeugd op woensdag middag, als het weer het toelaat, op het veld naast Het Spant. Volgens de stichting zorgt deze aanpak ervoor dat jongeren weer interesse krijgen voor sport en spel en zich bij een vereni ging aanmelden. Verschrikt Op zijn zoektocht naar de jeugd van Rijnsaterwoude liet zijn er varing Sonneveldt in de steek. „Ik stapte uit mijn autotootje en vroeg een paar meisjes op skee lers waar de jeugd van Rijnsater woude zich ophield. Ze keken verschrikt op en gingen er van door. Dat doe ik de volgende keer anders." In Woubrugge was het gemak kelijker om hangjongeren te vin den, die deze zomer de trap van de hervormde kerk aan de Com- riekade en het naast gelegen muurtje als vaste ontmoetings plek hadden. „Ik ben er vaak ge weest en we gaan kijken wat we kunnen doen", zegt Sonneveldt, die met wethouder Dambrink bekijkt of een hangplek in Wou brugge haalbaar is. De gemeen te sluit op den duur een jeugd honk niet uit. Maar Sonneveldt heeft ervaren dat er van de groep waarin opmerkelijk veel jongelui uit Alphen komen, slechts een enkeling een idee Sven Sonneveldt brengt op zijn rondrit door Jacobswoude een bezoek aan de jongeren in Hoogmade. Foto: Taco van der Eb heeft over een accommodatie. Toch miste de jeugdspeurder de Woubrugse groep een keer op hun vaste plek. „Toevallig hoor de ik van iemand dat ze voorbij de molen bij de asfalttabriek za ten, ze waren wel verbaasd dat ik hen daar gevonden had. Ik heb ze verteld dat ik mijn schaapjes altijd wel weet te vin den." Ronduit te spreken is de direc teur-jeugdwerker over de situa tie in Hoogmade, hoewel hij het zoldertje boven het Drieluik ge vaarlijk vond. Een situatie die inmiddels ook op last van de brandweer en in overleg met het bestuur van het Cultureel Cen trum Hoogmade (CCH) is ver beterd. Zijn enthousiasme geldt de komst van een jeugdhonk, waaraan hij zijn steentje heeft bijgedragen, maar vooral dat er in het dorp aan de Does ook ou ders bij betrokken zijn. „Het is een sociaal dorp, maar nu moet niet alle aandacht naar Hoog made gaan." Zij bevindingen in het veld en adviezen aan de gemeente legt hij neer in een nota: 'ja dat kun nen we ook'. Hij erkent dat het voor Jacobswoude met zijn vijf kernen moeilijk is, omdat jonge ren niet gauw naar een ander dorp toegaan en ze allemaal een eigen plekje willen hebben. „Maar het maakt het ook boei end. Ik heb een afwisselende en leuke baan. Ik praat met jonge ren op straat en met wethouders en gedeputeerden. Ik ben een zwerver." Folder met veiligheidstj thuiszorgdt alphen aan den rit in huis staat voorf phense invulling \rr lijke brandpreventif ren reikten jrj Schoof, wethouder Wout, brandweer!" Zuidijk, politiechefP recteur Berkhout \f Groot Rijnland for P cliënten van Grootf* naam van de folr thuis in eigen huis t horende meterk. telefoonnummers van Groot Rijnlai vallen moeten gebr! Met de folder bid reik moeten ook 0 ners van Alphen veilig thuis Steeds meer lang zelfstandig v gens de Thuiszorg^ zich meebrengt. Dr? veilige leefomgevr grootste belang. nu et alphen aan den phense Jacoba Vis haar honderdste v 11 werd in Hoorn geb m tober 1901, heeft t was ooit werkzaan gr en cheffin van eeili drijf. Na 59 jaar ve ze Hoom naar Bre 1 r kwam ze naar Alpbi Rijn, waar ze nufici ment heeft in ouèt Noorderbrink, brengt burgemee; bezoek aan de hoi :es« 1011I—

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 16