GELOOF SAMENLEVING Grootmoefti sjeik Ceric tevreden over Nederlai 'Alternatieve artsen denken dat ze de messias zijn' 'Steeds meer be| moslims voor homoseksualitei Expeditie moet bewijs van zondvloed leveren 'Israël betaalt rekening aanslagen 11 september' Paus angstig en bezorgd na aanval op Afghanistan IKV voor protectoraat Tienduizenden zakken heilig oud papier Deur kardinaal blij dicht voor vernieut dinsdag 9 OKTOBER De man die in 1985 de wrak stukken van de Titanic vond, Robert Ballard, heeft nu de lei ding gekregen over een team dat bewijzen gaat zoeken voor de hypothese dat de Zwarte Zee ten tijde van de bijbelse zondvloed van een zoetwater- meer is veranderd in een zoute zee. Dat meldt het tijdschrift Frontier Magazine. Het onderzoek valt onder aus piciën van de National Geo graphic Society en wordt uit gevoerd door Amerikaanse en Bulgaarse wetenschappers. Professor Dimitrov uit Bulga rije, die als directeur van de ex peditie is aangetrokken, zegt ervan overtuigd te zijn dat er leven was aan de vroegere kustlijn van de huidige zee. Robert Ballard speurt al ver scheidene jaren de bodem af van de Zwarte Zee op zoek naar bewijzen voor de invloed van zondvloed. Een gebeurte nis die in de bijbel wordt be schreven, maar die niet veel wetenschappers zien als een historische gebeurtenis. Met medewerking van de expeditie hoopt Ballard nu definitieve bewijzen te vinden. Avondwake bij ambassade den haag/anp - Israël betaalt de rekening voor de aanslagen in de Verenigde Staten. De reden is dat 'zogenaamde' Midden- Oostendeskundigen in de media de houding van Israël tegenover de Palestijnen als hoofdoorzaak aanwijzen voor de terreurdaden van 11 september. Die stelling klonk zaterdagavond op de stoep van de Libanese ambassa de in Den Haag uit de mond van woordvoerder Pee Koele- wijn van de stichting Christenen voor Israël (Cvl). Ook de poging van de Verenigde Staten om een coalitie van lan den tegen het terrorisme tot stand te brengen, inclusief de Arabische en islamitische lan den, maar zonder Israël, laat zien hoe Israël de rekening moet betalen van de aanslagen, zei Koelewijn. „De Amerikaanse president Bush en andere leidende politici hebben de druk op Israël ver hoogd en nog eens verklaard dat er een Palestijnse staat moet ko men met als president Yasser Arafat, de leider van de Palestij nen met een staat van dienst als terroristenleider pur sang. Ter reur wordt dus blijkbaar toch beloond", aldus Koelewijn. Ongeveer dertig sympathisanten van Cvl hadden zich voor de ambassade van Libanon verza meld om een avondwake te houden voor drie vorig jaar ver dwenen Israëlische militairen. Zondag is het precies een jaar geleden dat Hezbollah de drie mannen gevangen nam. De aanwezigen baden en zongen in de regen tot God voor de terug keer van de mannen naar hun families. Na Koelewijn hield rabbijn Soe- tendorp een korte toespraak. Hij probeerde met een voorbeeld duidelijk te maken dat avond waken als deze zin hebben. „Ja ren geleden hielden we mani festaties voor de Russische am bassade. Men lachte ons uit, maar inmiddels zijn verschillen de joden die toen gevangen za ten in de Sovjet-Unie, in vrijheid teruggekeerd naar Israël." rotterdam/anp - De Nederlandse samenleving is een heel eind op weg in met accepteren van mos lims als volwaardige burgers. Andere Europese landen zouden daar een voorbeeld aan kunnen nemen. Dit zei sjeik Mustafa Ceric, leider van de moslimgemeenschap in Bosnië, zondag in een in terview na afloop van zijn lezing in de Remon strantse Kerk in Rotterdam. „Nederland erkent moslims als een groep met de zelfde rechten als alle andere burgers. Dat blijkt onder meer uit het feit dat de Nederlandse rege ring een imamopleiding wil starten. Ik ben gewel dig blij met die ontwikkeling", zei Ceric. De groot moefti nam deel aan een van de zogeheten Con- frontatiegesprekken die de organisatie Rotterdam Culturele Hoofdstad 2001 belegt. Hij en de psychi ater A van Dantzig spraken over de vraag, hoe angst voor de vreemdeling kan worden overwon nen. Volgens Ceric vindt Europa de sleutel voor het overwinnen van die angst in het accepteren van moslims. Maar, denkt Ceric, die acceptatie is al leen mogelijk als de Europeanen beseffen dat ze de moslims niet als collectieve groep verantwoor delijk kunnen houden voor de aanslagen in de Verenigde Staten „zoals christenen het joodse volk eeuwenlang de schuld gaven van Jezus' dood". Tot Cerics verontwaardiging gebeurt dat momenteel op grote schaal. „Regeringsleiders en anderen spreken over de strijd tegen islamitisch terrorisme. Alsl van de aanslag de miljarden moslin reld vertegenwoordigen", klaagde hij.L den Timothy McVeigh die in 1994 eer Oklahoma pleegde toch ook geen c rist? Mijn religie is niet terroristisch." d vraag of Ceric kon verklaren dat de d aanslagen in de VS de koran niet beJ woordde Ceric: „Ik ben hier niet om| veroordelen." keerde terug naar zijn land, om dat hij vanwege de gespannen situatie bij zijn gelovigen en zijn bisdom wil zijn, zo liet de bis schop van Islamabad weten. „Hij draagt de zegen van de paus voor zijn land en voor de hele regio mee", zei de Belgi sche kardinaal J.P. Schotte, se cretaris-generaal van de bis schoppensynode. De paus liet tot dusver in het midden of hij de militaire acties tegen het Talibanregime in Af ghanistan veroordeelt of goed keurt. Toen in 1991 de Golfoor log uitbrak, sprak hij direct zijn veroordeling uit. De paus was tegen elk gebruik van militair geweld om de Irakese dictator Saddam Hussein uit Koeweit te verdrijven. Hij veroordeelde de Amerikaanse en Britse bombar dementen op Irak destijds als agressie en schending van de wereldorde. vaticaanstad/afp-dpa-rtr-anp - Paus Johannes Paulus II heeft gisteren zijn angst en bezorgd heid uitgesproken na de Ameri kaanse aanvallen op Afghanis tan. De rooms-katholieke kerk leider deed dat tijdens een bij eenkomst met ongeveer 10.000 gelovigen die zich op het Sint- Pietersplein hadden verzameld. Hij sprak geen oordeel uit over de militaire acties. Eerder op de dag hebben de paus en de ongeveer 280 deel nemers aan de bisschoppensy node in het Vaticaan gebeden voor de vrede en voor Afghanis tan. Na de terreuraanslagen van 11 september in New York en Washington waarschuwde de paus herhaaldelijk voor een oor log en riep hij op tot vrede in de wereld. De Pakistaanse bisschop Antony T. Lobo verliet de bisschoppen synode gisteren voortijdig. Hij den haag/anp - Het Interkerke lijk Vredesberaad (IKV) is voor stander van een VN-protecto raat in Afghanistan als het Tali banregime is verdreven. Neder land moet het debat daarover openen, zegt IKV-secretaris Mient Jan Faber. De militaire acties om het terro risme uit te schakelen, zijn vol gens het IKV een gerechtvaar digde vorm van geweld, gezien de aanslagen in New York en Washington op 11 september. Een nieuwe regering in Afgha nistan moet volgens het IKV on der supervisie van de Verenigde Naties komen te staan, zoals dat eerder in Cambodja is gebeurd. Als het alleen stuivertje wisselen wordt, schiet niemand er iets mee op, zegt Faber. De Noorde lijke Alliantie is volgens de IKV- secretaris niet voor niets een jaar of vijf geleden uit de macht gezet. ouetta - Een blik in de tunnels van de Pakistaanse Jabbal-e-Nur-ul-Ko- ran, de berg van het licht van de koran, vlakbij de grens met Afghanis tan. Hier huist een stichting die oude en beschadigde exemplaren van de koran inzamelt. Oprichter van de stichting is Haji Walli Mohamad, die zegt 25 jaar geleden in een visioen deze opdracht van God te heb ben ontvangen. In een netwerk van tunnels en grotten vinden antie ke, kapotte of halve korans een waardige laatste rustplaat* liggen zo'n 60.000 zakken met oud papier. Van over de n komen moslims naar Ouetta om de Jabbal-e-Nur-ul-Koraif gen. De stichting spant zich ook in om kapotte korans teii verspreiden onder arme moslims die geen koran kunnen b Foto: EPA/Emmanuel Dunand door Carlo Nagel De Vereniging tegen de Kwakzal verij bestaat dit jaar 120 jaar. De agressie van de Vereniging, richt zich vandaag de dag in de eerste plaats op artsen die zich bezondi gen aan alternatieve behandel wijzen. Zoals C. Broekhuyse uit Haarzuilens, die beweerde dat Sylvia Millecam slechts een bac- teriële infectie had en geen kan ker. Zaterdag organiseert Felix Merites in Amsterdam een sym posium rond de vraag of kennis van alternatieve geneeswijzen wel of niet thuishoort in het stu dieprogramma van geneeskunde. De Vereniging tegen de Kwakzal verij is daar, verrassend genoeg, vóór. „We kunnen wel verontwaar digd zijn over de healings van Jomanda, maar wat is zij anders dan een mislukt meisje van het ballet," zegt de voorzitter van de vereniging, gynaecoloog Cees Renckens, die in het Westfries Gasthuis in Hoorn werkt. „Broekhuyse is een echte arts, maar dan wel een van de zwak ke broeders in de beroeps groep." .Artsen die zich bezig houden met alternatieve behandelwijzen moeten tot de orde worden ge roepen", zegt de voorzitter van de vereniging, gynaecoloog Cees Renckens, die in het Westfries Gasthuis in Hoom werkt. „Ze profiteren van het vertrouwen dat reguliere artsen hebben op gebouwd. Het zijn vaak buiten beentjes, die menen de Messias te zijn. Ze hebben een vreemde drang zich te manifesteren." Over de dood van Sylvia Mille cam, vorige maand, stelt de Ver eniging tegen de Kwakzalverij zich terughoudend op. Zij be schouwt het als een exces. „Het komt maar heel weinig voor dat iemand met een kwaadaardige ziekte de contacten met regulie re artsen verbreekt en alle raad gevingen van familie en vrien den in de wind slaat", zegt Frits van Dam, secretaris van de ver eniging. „Je bent pas kankerpatiënt als een patholoog-anatoom de dia gnose heeft gesteld", vervolgt Van Dam, die als klinisch psy choloog in het Antoni van Leeu wenhoek Ziekenhuis in Amster dam werkt. „We weten niet hoe veel mensen zich vervolgens aan de behandeling onttrekken. In zulke gevallen zal het meestal gaan om kankerpatiënten die bang zijn dat zij door chemo therapie met hun haar ook hun persoonlijkheid kwijtraken. Wat onzin is. Met chemotherapie hoefje geen ander mens te wor den." Van Dam, psychiater in het An toni van Leeuwenhoek Zieken huis in Amsterdam, vult aan: „De grote meerderheid van de patiënten blijft in behandeling bij de reguliere arts. Naar schat ting gaat 30 procent van alle kankerpatiënten in enig stadium van hun ziekte naar een alterna tieve genezer. Dat is uit angst en om zelf ook iets te doen om hun lot te beïnvloeden." Lange tijd heerste bij de Vereni ging tegen de Kwakzalverij de overtuiging, dat alternatieve ge neeskunde in het medisch on derwijs moest worden gene geerd. Daarop komt zij terug, blijkens een op 13 oktober in Amsterdam te houden symposi um met als thema "Vervuiling of verrijking? Alternatieve en com plementaire behandelwijzen in het medisch en verpleegkundig onderwijs'. In een foldertje wordt dat toegelicht: „Onderwijs in alternatieve geneeswijzen blijft natuurlijk uit den boze, maar over de vraag of er toch niet onderwijs óver dit onder werp zou moeten worden gege ven, is de discussie thans drin gend gewenst. Tegenstanders betogen dat een boekje in een weekend al voldoende kennis over de meest toegepaste alter natieve methoden oplevert. An derzijds kunnen in een serie nuttige colleges ook de redenen aan de orde komen waarom pa tiënten gebruik maken van al ternatieve behandelwijzen en welke rol dit speelt bij het om gaan met ziekte en behande- ling." Renckens: „Ik was er nooit zo voor, omdat medische studen ten en verpleegkundigen in op leiding toch al zo veel moeten leren. Maar ik heb laatst een en quête gehouden onder medi sche studenten in Groningen en 50 procent zei 'ja' tegen onder wijs over alternatieve behandel wijzen. Hun kennis bleek bo vendien zeer beperkt. Zeventig procent meende ten onrechte dat acupunctuur een serieuze behandeling is." De Vereniging tegen de Kwak zalverij werd in 1881 opgericht uit ergernis over de voortduren de en wijd en zijd verspreide kwakzalverij, die onverminderd doorging na de invoering van de Wet op de Uitoefening der Ge neeskunst (1865) van Thorbec- ke. Voorzitter Renckens: „Tot hal verwege de vorige eeuw werden er volop geheime geneesmidde len verkocht, fabrieksmatig ge produceerd en meestal met ge tuigenissen erbij van tevreden patiënten. De vereniging onder schepte die toen al en stelde vast dat ze bestonden uit allerlei troep als varkensgras, petrole um, chloorkalk en terpentijn. Meestal was er een laxeermiddel aan toegevoegd, zodat de pati ent merkte dat het middel iets deed." Sinds de wet Beroepsuitoefe ning Individuele Gezondheids zorg een aantal jaren geleden is ingevoerd, is volgens de vereni ging 'het tijdperk van de vrije kwakzalverij' aangebroken. „Je mag een bordje op je deur han gen met 'homeopaat' of 'acu puncturist' en je gang gaan. Zo lang je maar geen operaties uit voert of injecties geeft", zegt Renckens. Hij vergeeft het patiënten als ze zich tot het alternatieve circuit wenden, „want wij brengen het onderwerp lang niet altijd met hen ter sprake". De aanbieders van de alternatieve behandel wijzen vergeeft hij het niet. .Art sen overtreden de regels van de kunst: wie geen medische oplei ding heeft gehad, is nóg bruta ler." "Vreselijk' noemen Renckens en Van Dam het, dat de alternatie ve genezers valse hoop wekken, diëten en voedingssupplemen ten voorschrijven die bij iemand met kanker geen enkel effect kunnen resulteren. Dat is biolo gisch onmogelijk. „Het verhin dert dat mensen afscheid van het leven kunnen nemen. Het kost ze bovendien een vermo gen. Millecam is ook naar een Zwitserse kliniek geweest. Daar leg je zó vijftig mille neer voor een paar weken." Vol afschuw spreekt hij over het 'kwakzal- versdieet' van Houtsmuller, die kanker met onder meer haai- enkraakbeen te lijf gaat. Naar de overtuiging van de ver eniging is de overheid niet alert genoeg bij het aanpakken van schadelijke praktijken van alter natieve behandelaars. Maar de wet zal worden aangescherpt, latrosofen die kankerpatiënten Het wordt oppassen voor alternatief genezers zoals Jomanda, want de wet en de inspectie worden aan gescherpt. Foto: ANP/Koen Suyk sb 'Rechtsstreeks naar de hemel' rome/anp - Deelnemers aan een bijeenkomst in Rome van vernieuwingsgezinde rooms-ka- tholieken zijn er zondag niet in geslaagd hun slotdocument per soonlijk aan te bieden aan de Belgische kardinaal J.P. Schotte, secretaris-generaal van de bis schoppensynode in het Vati caan. Uiteindelijk schoven ze het document onder het toe ziend oog van tientallen agenten in de brievenbus van Schottes woning nabij de Sint Pieter. De zogeheten schaduwsynode pleit voor meer democratie in de RK-Kerk door een grotere rol van de gewone gelovigen in de besluitvorming en het recht om zelf bisschoppen te kiezen. De verklaring roept verder op tot toelating van vrouwen tot het priesterschap en de andere ambten in de kerk, afschaffing van het verplichte priesterceli baat en een andere invulling van het pausambt. Het pausschap moet volgens de vernieuwers gebaseerd zijn op moreel gezag en niet op juridisch! De schaduwsynodek schoppen uitgeno«0 de deelnemers gaan over het them schoppensynode, van het bisschop! enige antwoord dall gekregen is een zei Elfriede Harth,!: organisatoren, na aei 'pelgrimage' van onpe deelnemers naar n Schotte. De deelnemers had paarse ballonnen ij die ze voor Schottel" lieten. „In het verlj I we ervaren dat onzhe niet door de kerklfoi gehoord", zei vfer Christian Weisneips sturen we die op ook rechtstreeks 0 mei." Onder de b$ deelnemers aan schaduwsynode \vf stuursleden van deyii weging uit Nederlaise lid denken te genezen door ze pia no te laten spelen of gras te la ten eten, moeten op hun tellen passen, nu ook minister Borst heeft gezegd dat de inspectie ac tiever moet inspelen op signalen uit de samenleving. „Wat nog niet zo gemakkelijk zal zijn", voorspelt gynaecoloog Renckens, „omdat de inspectie toch al onderbemand is en het opsporen van sappelaars als strijkers en handopleggers wei nig eervol werk lijkt." Het symposium "Vervuiling of verrijking' wordt,zaterdag 13 oktober van 14.00-17.00 urn- gehouden in Felix Meritis, Kei zersgracht 324 in Amsterdam. De entree is gratis. soesterberg/anp - Reeds een kwart van de moslimorganisa ties in Nederland werkt samen met de in 1998 opgerichte isla mitische homo-organisatie Yoe- suf. Volgens Omar Nahas van Yoesuf zal dit aantal de komen de vijfjaar verdriedubbelen. 'Verbazingwekkend genoeg' ziet hij het begrip voor homoseksua liteit in de islamitische gemeen schap steeds verder toenemen. Nahas zei dit na afloop van de Yoesufconferentie Islam en Ho moseksualiteit in Soesterberg Nahas schrijft het groeiende be grip voor homo's en lesbiennes voor een belangrijk deel toe aan de activiteiten van Yoesuf. Deze organisatie probeert onder meer door voorlichting meer toleran tie te kweken voor homoseksua liteit onder moslims. Dit gebeurt in samenwerking met verschil lende maatschappelijke organi saties. zoals de homogroep van de Algemene (AOB). Verder helpf mitische homo's e die bijvoorbeeld jjC stuiten binnen hunP1 In de slotverklarinjPP ge week gehoudeïpt stelt Yoesuf de si en de dialoog meP1 pelijke organisatiePij en buitenland nogfn len uitbreiden, 1 binnenkort ook e*" hebben met de j° imam Khalil el-lF1 weet zeker dat hijl luisteren", aldus NPÖ El Moumni veroorj0' opschudding docN sualiteit een ziektP? die schadelijk is voNi< leving. In zijn vrf" Nahas die meningjei homoseksualiteit a beschouwen, kerf Nahas de Koran r :u kenPri 1 "Te"

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 14