Topman Zwarts weg bij Randstad ECONOMIE 'Iedere Nederlander heeft wel 'genvoedsel' gegeten' Brussel overweegt compensatie luchtvaart Managers concerns vliegen voorlopig niet FNV wil arbeidsduurverkorting voor uitzendkrachten bij KLM j* BV kan worden VS taboe voor Arabische snack Woonideeën in de RAI Shell en Eneco gaan eigen weg België betaalt regeling Sabena Europese kapper zorgt voor 'mooie ronde europrijzen' over NBBS dinsdag 9 OKTOBER 2001 «windvoerder van (minst te spreken •kiteit die een van candidaten van u heeft gezocht. mr. J. Lemstra ■mming en tegen in gebeurd', [rhandelt met ver- ididaten. Het reau T2Impact agavond bekend Je NBBS-reisbu- Dat had tot gis- leim moeten blij- ;enelen te slepen v, i) Een actie om te- hj zen zonnepane- v( ran het energiebe- o te populair. Eneco pniet aan. Bij het it zijn circa dui- r jen binnen geko- ïl chts twee- tot Zaanvragen zijn te rOe looptijd van de k zegt een x van Eneco. „Wij Ie inkracht niet om en te honoreren oigvóór 31 decern - e r alle financiële n werken. Wij we- volgend jaar gaat t is ook afhanke- chikbare milieu- af k rhoogt wies T ©e exportkrediet- n CM gaat binnen vlies flink optrek- rerhoging van if meer valt niet imen, zo heeft 'oorzitter G. van ren gezegd. Daar- »t hij dat de premieverhoging ieks gevolg is van ip het World Tra- 'Q en het Penta- lopen maand, bij de NCM al iet risicoprofiel s veranderd, vertraging van he groei. schrapt anen todlijdende Zwit- rtmaatschappij pt wereldwijd .000 banen. Corti heeft dat ideeld aan de werknemers irganisatieplan- ig de financië- het bedrijf te ;n verlaagt Swiss - de prijzen van tanley it kantoor 1 Amerikaanse za- jan Stanley heeft «toor in Manhat- lan concurrent lers. Na de aan- len maand op het penter wil Morgan Jet meer te veel incentreren. De is de grootste 5|e voormalige ij wil nu een jactiviteiten bui- onderbrengen. :N M Grote ondeme- B vestigingen in riden kunnen er kiezen een Euro- vpchap te worden, a',een nationale NV ven. De ministers aden hebben giste- juridische struc- pedgekeurd. propese vennoot- aamd naar het La- s Europeae, laat f p zich wachten, fijke termijn tus- goedkeuring en geding van een G» Over de Europe- hg wordt al dertig Volgens Euro- ^olkestein is de Jetuur efficiënter ijjnale bedrijven, eptaan uit een fusie naeer ondernemin- J bestaand bedrijf *je aantrekken, op Jat het minstens dochter in een an- ^eeft. De SE moet 'Vhreven in het j hoofdkantoor in j(«taat. De 'brieven- j de SE dus niet Jr de fiscale gevol- •jropese wetgeving organisatie van e n Unice vindt de genoeg gaan. Het emers dwars dat dossier nog niet idien is er niet ge- P stelsel van EU- is de SE afhanke- ischillende wetten Eerste openbare hoorzitting in debat over biotechnologie den haag/gpd - Het is vrijwel uitgesloten dat er in Nederland nog één consument rondloopt die nog nooit een 'genproduct' heeft gegeten. Sterker: het is niet uit te sluiten dat vrijwel alle pro ducten in de supermarkt op enige manier te maken hebben met ge netische modificatie. In de aanloop naar het Kamer debat over de Integrale Nota Biotechnologie, begin volgend jaar, hield de Tijdelijke Commis sie Biotechnologie en Voedsel gisteren zijn eerste openbare hoorzitting. Onder leiding van voorzitter Jan Terlouw werd in Den Haag een rits deskundigen aan de tand gevoeld om ant woorden te krijgen op vele con- sumentenvragen. Wie eenduidi ge antwoorden verwachtte, kwam bedrogen uit. Over bio technologie bestaan nog vooral vragen en dat is nou ook juist waar tegenstanders zo'n be zwaar tegen hebben. Bij genetische modificatie wordt erfelijk materiaal van, bijvoor beeld, het ene gewas overge bracht op het andere. Zo kan maïs bewerkt worden dat er geen bestrijdingsmiddelen meer nodig zijn bij het verbouwen er van. Andere mogelijkheid is om gewassen bestand te maken te gen bijvoorbeeld grote droogte; een oplossing voor de landbouw in grote delen van de derde we reld. Of wat te denken van ba nanen die er bij het eten voor zorgen dat je automatisch bent ingeënt tegen malaria. Geschrokken door voedselcrises als de varkenspest, BSE en di- oxinekippen, lijken veel consu menten echter angstig voor voedsel waarmee 'gerommeld den haag/gpd - Bestuursvoorzit- ter Hans Zwarts (6i) van uitzend concern Randstad stapt op per i januari 2002. Zwarts heeft vijf jaar aan het hoofd gestaan van de uitzendorganisatie. De raad van commissarissen zegt het be sluit van Zwarts, die uit eigen be weging vertrekt, te betreuren. Randstad maakte het besluit gis teravond na het sluiten van de beurs bekend. Volgens voorzitter Jaap Peters van de raad van commissarissen heeft Randstad onder de leiding van Zwarts 'een sterke interna tionale groei doorgemaakt'. De raad roemt zijn inzet en betrok kenheid bjj het bedrijf. Zwarts trad in 1997 als topman in dienst van Randstad. Hij nam het stokje over van oprichter Frits Goldschmeding, die het uitzendconcern bijna veertig jaar geleden begon. Goldschme- Randstad-topman Hans Zwarts. Foto: Fotobureau Dijkstra/Peter Brom Extra beveiliging bij grote bedrijven Rijswijk/ANP - Het zakelijke vliegverkeer droogt verder op, nu de Amerikaanse vergeldings acties zijn begonnen. Al na de aanslagen van 11 september be sloten veel bedrijven om hun topkader niet meer de hele we reld over te laten vliegen. Nu krijgt vooral het verkeer op het Midden-Oosten een extra klap. KLM liep bij de introductie van het winterprogramma al vooruit op een verminderde vraag naar reizen. „In de vijftien procent capaciteitsreductie is daarmee rekening gehouden", aldus een woordvoerder. Na de aanslagen in de VS liep de zakelijke vluch ten met 35 procent terug. Oliemaatschappij Shell doet geen expliciete mededelingen over het veiligheidsbeleid. „De veiligheid van onze medewer kers heeft de hoogste prioriteit. Op basis daarvan hebben we maatregelen getroffen", zegt een woordvoerder. Concurrent Texaco is al evenzeer voorzich tig. „Mede gezien het feit dat ons bedrijf Amerikaans is", al dus een woordvoerder. „De rei zen zijn tot een minimum be perkt. De strengere maatregelen die sinds 11 september gelden, zijn nog onverminderd van kracht." Adviesbureau DHV Consultancy laat alle werknemers hog op za kenreis gaan. „Maar natuurlijk dwingen wij niemand het vlieg tuig in. Als een werknemer bang is, zoeken we een andere oplos sing." DHV Consultancy heeft direct na de aanslagen in de VS alle werknemers uit Pakistan te ruggehaald. DSM en het Amerikaanse Dow Benelux controleren sinds giste ren strenger bij de ingangen van hun chemiebedrijven in Geleen en Terneuzen. In een brief aan het personeel verwijst DSM naar de 'recente gebeurtenissen in onder meer de Verenigde Sta ten'. Dow Benelux in Terneuzen heeft 'alarmfase drie' afgekon digd. Ook hier wordt .gecontro leerd bij de ingangen. „We zijn extra voorzichtig omdat de vei ligheid van onze werknemers de hoogste prioriteit heeft En Dow is een Amerikaans bedrijf." sau paulo/gpd - Reikhalzend werd er binnen fastfoodketen Habib's uitgekeken naar het einde van dit jaar. In december had het Braziliaanse bedrijf haar eerste filiaal in de VS willen ope nen. Maar daar ziet directeur Bechior Saraiva nu van af. Hij voorziet dat geen enkele Ameri kaan na de aanslagen op de WTC-torens trek heeft in de Ara bische snacks van Habib's. Saraiva rekent erop dat hij zijn expansieplannen de komende jaren noodgedwongen in de koelkast moet houden. Vanuit Florida had Saraiva de Ameri kaanse markt willen gaan ver overen met zijn succesvolle Ara bische gerechten waarvoor de Brazilianen in de rij staan. Jaar lijks verkoopt hij 300 miljoen snacks in 180 vestigingen die Habib's in Brazilië telt. Ook in Mexico heeft het bedrijf al zijn vleugels uitgeslagen. Saraiva zit sinds de elfde september ook met zijn bedrijfslogo in de maag. Wil hij in de VS ooit een klant naar binnen kunnen lok ken, dan zal zijn vignet eraan moeten. Dat bestaat uit de la chende kop van een Arabier met een fez. Saraiva: „Misschien moeten we toch maar gaan den ken aan een grote H, zoals de M van McDonalds." is' en zijn de mogelijke voorde len naar de achtergrond ver dwenen. En dat is heel jammer, vindt dr. R. van Leen van de Ne derlandse Industriële en Agrari sche Biotechnologie Associatie. Hij was gisteren één van de des kundigen die benadrukten dat het één niets te maken heeft met het ander. „Er is nog nooit iets fout gegaan met genvoedsel. Alles wat we nu doen, gaat vol gens protocollen en is geen be dreiging voor de volksgezond heid. Voedselcrises komen voort uit verkeerde productbehande ling of gesjouw met dieren. Dat is heel iets anders." De consument die geen trek heeft in 'genvoedsel' kan vol gens dr. S. Hertzberger, hoofd kwaliteit en interne informatie van Albert Heijn, prima terecht bij haar supermarktketen. Niet genetisch gemodificeerd is bij AH niet genetisch gemodifi ceerd. Niet helemaal blijkt even later. „Daar kun je nauwelijks zekerheid over krijgen", meent ingenieur R. Hiel van het Pro ductschap Margarine, Vetten en Oliën. „Wat voor dieren geldt, geldt ook voor grondstoffen. Talloze grondstoffen gaan de hele wereld rond en belanden in allerlei opslagplaatsen, alvorens ze terecht komen in een diep vriespizza." Grote tegenvaller voor de com missie van Terlouw is het afha ken van vijftien maatschappelij ke organisaties in het gendebat. Onder meer Greenpeace, Novib, stichting Natuur en Milieu, Mi lieudefensie en het Nederlands Platform Gentechnologie vinden de werkwijze van de commissie niet 'transparant genoeg' omdat niet alle bijeenkomsten open baar zijn. Terlouw noemt dat onzin.Alle verslagen van die bijeenkomsten zijn openbaar." Ook was er kritiek op een voor lichtingsfilmpje van de commis sie waarin genetische manipula tie als te positief werd voorge steld. De belangenorganisaties houden eind deze maand een eigen conferentie. De commis sie van Terlouw houdt de ko mende maanden in het hele land discussiebijeenkomsten die openbaar toegankelijk zijn. Ook heeft de commissie een inter netpagina: www.etenengenen- .nl. ding haalde destijds met de ex- bankier Zwarts een buitenstaan der binnen. In de eerste kennis- makingsweken bezocht Zwarts verschillende vestigingen om het concern goed te leren ken nen. Daarbij stak hij zelf ook de mouwen uit de zakken. Onder Zwarts voorganger groei de het bedrijf uit tot een miljar denconcern. Tijdens Zwarts pe riode verlegde Randstad de ho rizon. Het bedrijf groeide in vijf jaar tijd sterk op internationaal niveau. In 1997 kwam 34 pro cent van de omzet buiten Ne derland, vorig jaar was dat 60 procent. De afgelopen periode maakte Randstad echter een moeilijke tijd mee. Hoewel de hele sector te kampen had met een nijpend personeelsgebrek, en dus uit zendkrachten, presteerde Rand stad het eerste halfjaar van 2001 slechter dan de concurrentie. Dit kwam vooral door fikse in vesteringen in Amerika en Duitsland. Randstad investeerde miljoenen gulden omdat de vraag naar uitzendkrachten daar in het jaar 2000 explosief zou groeien. Niets was minder waar en de investeringen bleken nut teloos. In de eerste zes maanden van dit jaar daalde de nettowinst met 80 procent. Cleem Farla (56) volgt Zwarts op. Farla, die sinds 1973 in dienst is van Randstad, is als lid van de raad van bestuur op dit ogenblik verantwoordelijk voor Randstad Europa. Amsterdam - Vanaf vandaag tot en met zondag wordt in het RAI-complex in Amsterdam de jaarlijkse woonbeurs gehouden. Tot de nieuwtjes die er worden gepresenteerd voor toepassing in en rondom het huis behoort een dakvenster dat met enkele simpele handgrepen kan worden omgetoverd in een - weliswaar minuscuul - balkon. Foto: GPD/Evert Elzinga door Henk Geist schiphol - Uitzendkrachten en gedetacheerden van Randstad bij KLM moeten evenals het vas te personeel van de luchtvaart maatschappij in aanmerking ko men voor arbeidsduurverkor ting. Dat bepleit FNV Bondge noten in reactie op het plan om deze arbeidskrachten snel te la ten afvloeien. FNV-bestuurder Westerhof: „Wij hebben de indruk dat de KLM al afscheid heeft genomen van haar uitzendkrachten. Maar de meesten hebben een vast dienstverband bij Randstad en daar kun je als gevolg van de Flexwet niet zo gemakkelijk af scheid van nemen. Ik vind niet dat ze u bij KLM moeten ontslaanzei hij giste ren op een matig bezochte in formatiebijeenkomst in WTC- Schiphol. „Randstad wil nu in eerste instantie de uitzend krachten snel elders herplaat sen. Maar die passende vervan gende arbeid is moeilijk te vin den, omdat de hele luchtvaart en reissector met een terugslag te maken heeft." Mocht de ar beidsduurverkorting er niet doorkomen dan wil Westerhof een soort terugkeergarantie. Uitzendkrachten Tanja Stins uit Haarlem en Martine van der Spek uit Sassenheim kregen twee weken geleden nog te ho ren dat ze konden solliciteren naar een vaste aanstelling bij de KLM. Nu dreigt voor hen de zoektocht naar een andere baan. Met een seizoenscontract van een half jaar werken ze via de KLM op afdeling afhandeling bij Transavia. Ze moeten mensen inchecken bij de balies of bij het vliegtuig. Na afloop van het con tract (per 31 oktober) lag een eenjarig contract bij de KLM in het verschiet en daarna de vaste aanstelling. „Zo is iedereen hier begonnen. Een opstapje naar een vaste baan", zegt Van der Spek. „Toen kwam het Amerika- verhaal. Als die aanslag niet was gebeurd hadden we bijna alle maal dat jaarcontract gekre gen." „We twijfelen nu of we elders moeten gaan solliciteren, want officieel hebben we nog niks ge hoord. Het is allemaal gissen", zegt Stins. „Waarom lieten ze ons twee weken geleden dan nog solliciteren voor dat jaar contract?" Van der Spek voor ziet dat het nog lastig wordt om een passende andere baan te vinden. „Ook bij de reisbureau's en dergelijke wordt nu inge krompen. We zaten hier niet op te wachten, we wilden graag doorstromen bij de KLM. Het is nu allemaal heel onzeker." den haag/anp Shell en Eneco heffen hun gezamenlijke ener- giehandel op. Na twee jaar sa menwerken in Eneco Shell Energy zien beide meer kansen als onafhankelijke speler, zo ver klaarden zij gisteren. Na de ont koppeling scheiden hun wegen zich. De partners hoopten te profiteren van eikaars ervaring en kennis. Het tweetal ontkent eensgezind dat het hele avontuur een grote teleurstelling is gebleken. Energiebedrijf Eneco stort zich in de jacht op de circa 60.000 middelgrote stroomverbruikers die per januari 2002 af zijn van de verplichte winkelnering bij de regionale distributeur. Eneco krijgt de klandizie van de opgebroken gezamenlijke on derneming mee. Shell wil alle kracht inzetten om de Europese energiemarkt te veroveren. „We willen snel en flexibel kunnen handelen", aldus de woordvoer der. brussel - De Belgische overheid is bereid om mee te betalen aan het sociaal plan voor Sabena dat in surseance verkeert. Minister Daems van overheidsbedrijven voegde er gisteren aan toe dat de regeling van de overheid voor de hele Belgische luchtvaartsector geldt. Sabe na, waar 12.000 mensen werken, moet fors inkrimpen, als het al blijft bestaan. Vorige week werd chartermaatschappij City Bird fail liet verklaard. Op initiatief van de overheid overleggen bonden en Sabena over een regeling voor werktijdverkorting op staatskosten. door Cees Manders De kappersbond Anko, waarvan 6.000 van de 12.500 kappers lid zijn, is nog maar kort geleden ontzettend geschrokken. Vergaande staatssteun blijft taboe in Europese Unie door onze correspondent Mare Peeperkorn brussel - De Europese Commissie overweegt financiële steun aan luchtvaartmaatschappijen toe te staan als compensatie voor de verliezen de eerste vier dagen na de aanslagen op New York en Washington. Verdergaande staatssteun om wankele maat schappijen overeind te houden, blijft verboden. Brussel wil daar naast verplichte regels om de vei ligheid op luchthavens te verho gen. Morgen buigt het dagelijks be stuur van de Europese Unie zich over de problemen in de lucht vaartindustrie door de terreur daden in de VS. Uit de nog ver trouwelijke voorstellen blijkt dat de Commissie een oogje toe wil knijpen bij het toepassen van de normaliter strikte regels voor overheidssubsidies aan bedrij ven. De verliezen voor maat schappijen als de KLM en Luft hansa direct na de aanslagen waren zo hoog en onverwacht, dat voor deze verliezen de natio nale regeringen bij mogen springen. De compensatie mag nooit hoger zijn dan het geleden verlies. De Europese Commissie overweegt naast het toelaten van steun de regeling dat de overheid garant staat voor scha de door aanslagen met vliegtui gen te verlengen tot het einde van het jaar. Maatschappijen hoeven daardoor voorlopig geen premie te betalen. Aanvankelijk zou de staatsgarantie alleen voor de maand oktober gelden. Eurocommissaris De Palacio (transport) dringt aan op ver plichte Europese regels om de veiligheid op luchthavens te ver groten. Nu is dat een zaak van ieder land zelf, waarbij richtlij nen van de Europese en inter nationale luchtvaartindustrie het uitgangspunt zijn. Het voor deel van EU-regels is dat bij overtreding een luchthaven voor de rechter kan worden gesleept. De Palacio wil strikte eisen voor de inrichting van de luchtha vens. Aankomende en vertrek kende passagiers moeten ge scheiden blijven om het doorge ven van bommen of wapens te voorkomen. Patrouilles op steeds wisselende tijden en ste vig hekwerk, moeten terroristen ontmoedigen. De controle op alle bagage moet strenger, als ook het onderzoek naar het ver leden van grond- en vliegend personeel. De internationale organisatie voor de burgerluchtvaart IATA heeft becijferd dat als de slecht ste prognoses uitkomen, de in ternationale luchtvaart in 2001 een nettoverlies lijdt van twaalf miljard dollar. Voor de aansla gen in de VS raamde de lucht vaartorganisatie het verlies nog op 2,5 miljard dollar. Ervan uit gaande dat het vervoer in de rest van dit jaar met 15 procent af neemt, verdrievoudigt dat ver lies ongeveer, aldus de IATA waarbij 274 maatschappijen zijn aangesloten. Nog 83 dagen De Consumentenbond uitte de beschuldiging dat juist kappers bij de omrekening van gulden naar euro in de fout gaan. Reac ties in de trant van 'kan niet' en 'maar er wordt ook naar bene* den afgerond!', moesten de ver dachtmakingen aan deze edele en belangrijke beroepsgroep ontkrachten. Maar nu is er een onderzoek van het Franse ministerie van fi nanciën. En daaruit blijkt dat het ook in Frankrijk juist de 'coiffeurs' zijn die er maar niet in slagen correct van franc naar euro om te rekenen. Dus heeft het dan toch iets met het beroep te maken? Wat hebben die kap pers tegen de euro? Kunnen ze niet rekenen of willen ze niet re kenen? Het Ankobestuur zit er flink mee in zijn maag. Vooral met de imago-schade, dus met:#oe vertel ik het m'n klant. Hans van den Hoeven, beleidsmaker: „Wij denken dat kappers bij het om rekenen in de fout gaan, omdat juist zij een groot gevoel hebben voor schoonheid, voor esthetiek, voor presentatie. Een europrijs die er niet uitziet, kan een kap per gewoon niet op zijn prijslijst zetten. Zijn prijzen moeten mooi en rond zijn, dat is hij aan zijn stand verplicht, zou je kun nen zeggen." Dat die mooie, ronde prijzen meestal ('niet altijd') afrondin gen naar boven zijn en niet naar beneden, ligt volgens de be leidsmaker van de bond dan aan de 'slordigheid' van de kap pers. „Boze opzet? Ach. daar is geen sprake van. Gewoon desin teresse. Ze zijn te zeer met schoonheid bezig."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 11