Politiek eist 100 miljoen gulden extra voor politie BINNEN- BUITENLAND Pechmonopolist krijgt concurrentie 'Seriemoordenaar' blijkt politie Uitgelekt rapport over toegenomen criminaliteit zaait onrust ff Vredesoverleg op de Dam "Vreemd object' in wrak Toepolev Jongen gewond na steekpartij in Den Haag Berging van kernonderzeeër Koersk in stroomversnelling Groenlinks wil Gronings op basisscholen Zelfmoordactie in Israël stelt bestand op de proef Volgermeerpolder wordt na twintig jaar gesaneerd Organisaties voelen niets voor uitbreiding loterijen F- lliete Hortus ~ren erg in trek u - De open dag van de is in Haren heeft gisteren betalende bezoekers ge en. De onlangs failliet ver- Ie Hortus hield de open m te bewijzen dat het lex wel degelijk bestaans- leeft. Doorgaans trekt de 11642 opgericht als bota- dependance van de niversiteit Groningen, op gen maximaal 2.000 na- jfhebbers. Een hoogwer- s gisteren de grote pu- rekker. lingstichting koopt bestand >meer - De Woningstich- fertog Hendrik van Lotha- (Hhvl) draagt volgend haar 1.800 woningen in eer over aan een ande- ipratie. Momenteel 'met twee geïnteresseerde aties gesproken. Hhvl, ,e hoofdvestiging in Eind- i, heeft besloten tot het af- n van haar Zoetermeerse ad, omdat die relatief is en bovendien ver van van het bestand ligt. maandag 8 OKTOBER 2001 ihtelingenschip - De Australische mari- .jïsteren bij Christmas Is- e[an boord gegaan van een isische vissersboot die j50 vluchtelingen aan nheeft. Officieren hebben ;niitein gewezen op de ïjije straffen die in Australië 'ftPP mensensmokkel en zepgedragen terug te keren npternationale wateren. ,eis de Australische minis- gi immigratie, Ruddock, ïscheidene vluchtelingen water gesprongen toen ^rine aan boord van de jboot wilde gaan. Andere jnden wierpen kinderen water om de Australiërs I ligen hen op te pikken, lichtdingen zijn uit het pgerafdruk paspoort' aag - Nederland wil snel itrische gegevens zoals rafdrukken, de irisscan en kkenmerken in de pas- I In van EU-burgers invoe- nj gaat daarover met de e lidstaten van de Euro- Jnie praten. Dat heeft mi- jVan Boxtel vandaag ge tij de officiële presentatie »t nieuwe Nederlandse j»rt in het stadhuis van piaag. De bewindsman dat het in 2003 of 2004 ijk moet zijn om dergelij- :vens in het paspoort leggen. Van Boxtel stelt latie in de wereld, met de jen in de Verenigde Sta de vergeldingsaanvallen lasteren, aanleiding is om ïpjpoorten nog beter te be- dan nu al het geval is. helikopter e,irgehaald vvlu - Strijders voor onaf- ^jkheid van de Georgi- lepgio Abchazië hebben prgen een helikopter met ieijiamemers neergehaald, jjjzittenden, zes VN-mede- Ujts en drie bemanningsle- jJjjn omgekomen. Dat ^jet Russische persbureau ejjxop gezag van Abchazi- 3-onnen gemeld. isagraven in nië ontdekt _jvo - Op twee plaatsen in "1 zijn massagraven ont liet daarin ruim vijfhon- Ijken. Het gaat om slacht- jvan de oorlog die in het roedde tussen 1992 en pldus Bosnische forensi- 'ejxperts zaterdag. De mas- a(jen werden gevonden in -Hasten en noordwesten van 0(jlika Srpska, de Servische njt binnen Bosnië. 'ine keert oo lie den haag/gpd - Een uitgelekt rapport over de toename van de criminaliteit in Nederland heeft onrust gezaaid bij de grote poli tieke partijen in de Tweede Ka mer. D66 eist 100 miljoen gulden extra voor de politie en de PvdA pleit voor versnelde maatregelen om de politie beter uit te rusten. De WD en het CDA willen veel meer blauw op straat dan het ka binet voor ogen heeft. Uit het rapport, dat zaterdag uit lekte via de Volkskrant, blijkt dat de politie jaarlijks een miljoen aangiften niet in behandeling neemt Dat zijn voornamelijk overvallen en geweldsdelicten. De geregistreerde misdaad is de afgelopen veertig jaar vertien voudigd. Maar het aantal zaken dat werd opgelost, verdrievou digde slechts. Nederland staat inmiddels aan de topdrie van Europese landen waar crimina liteit de meeste slachtoffers maakt. Bovendien blijkt de recherche in Nederland slecht te functione ren. De recherche houdt zich voornamelijk bezig met lokale zaken en laat landelijke proble men liggen. Dat staat in een rapport van een groep recher chedeskundigen onder leiding van de Amsterdamse commis saris Van Riessen. Bij de grote partijen in de Twee de Kamer is het rapport hard aangekomen. De woordvoerders wijzen er vooral op dat de werk wijze van de politie moet verbe teren en dat de recherchetaken moeten worden uitgebreid, zo wel bij de korpsen als op lande lijk niveau. Het ministerie van justitie kent de inhoud van het rapport nog niet, maar is niet geschrokken van de conclusies. „Het beeld is hetzelfde als dat uit de Nota Criminaliteitsbe heersing dat veel aangiften niet tot een oplossing leiden", aldus een woordvoerder van het mi nisterie. De komende jaren wordt al twee miljard gulden ex tra uitgetrokken voor achtdui zend extra agenten en recher cheurs. Voor de Tweede Kamer is dat nog niet voldoende. D66-Ka- merlid Dittrich en CDA-Kamer lid Rietkerk roepen de ministers Korthals (justitie) en De Vries (binnenlandse zaken) morgen al naar de Kamer om mondelinge vragen te beantwoorden. Riet kerk wil op korte termijn 100 miljoen gulden extra voor de landelijke recherche. Van Oven van de PvdA denkt dat door betere samenwerking tussen bijvoorbeeld de politie en het openbaar ministerie het aantal opgeloste misdrijven kan worden verhoogd. Ook bij de politie kan nog wel het een en ander worden verbeterd. Ook Nicolaï van de WD wil de effici ency bij de politie verbeteren. De Amsterdamse commissaris Van Riessen pleit verder voor de oprichting van een Nederlandse FBI. De Raad van Hoofdcom missarissen vindt het daarvoor nog te vroeg. Amsterdam - Zeven wereldleiders vergaderden gisteren op de Dam in Amsterdam over de wereldvrede. In werkelijkheid betrof het een kunst werk van de Amerikaanse kunstenaar Eric Staller, die met zes medewerkers als Arafat, Blair, Poetin, Bush (Staller zelf), Mandela, Jiang Zemin en Castro, op een bijzondere fiets door de stad reed.Foto: ANP/Evert Elzinga sochi-moskou/afp-rtr - In de wrakstukken van de afgelopen donderdag neergestorte Toepo lev zijn 'vreemde objecten' aan getroffen die niet tot het toestel behoorden. Dat heeft het hoofd van de Russische Veiligheids raad, Roeshailo, zaterdag ge zegd. Hij leidt de commissie die de ramp met het Russische pas sagiersvliegtuig onderzoekt. Het bericht geeft weer voeding aan het scenario dat het toestel uit de lucht is geschoten door een raket. Het toestel ontplofte donderdag op elf kilometer hoogte boven de Zwarte Zee. Al le 76 passagiers en bemannings leden kwamen om. De Oekraïense premier, Kinach, zei vrijdag, in tegenstelling tot wat legerwoordvoerders eerder verklaarden, niet geheel uit te sluiten dat een Oekraïense luchtafweerraket per ongeluk het toestel heeft getroffen. Oe kraïne hield op het moment van het ongeluk een militaire oefe ning in het gebied. De Russische defensieminister Ivanov heeft de Oekraïense au toriteiten zaterdag 'met spoed' gevraagd informatie te leveren over de lancering van een zoge heten S200-raket afgelopen donderdag. De bewindsman verklaarde voor de Russische te levisie niet tevreden te zijn over de medewerking door Oekraïne. De tot dusver overhandigde do cumenten zouden niet com pleet zijn geweest. De Toepolev was op weg van Tel Aviv in Israël naar Novosibirsk. Het toestel stortte op 180 kilo meter van de Russische kust plaats Adler, niet ver van Sochi, in zee. Er zijn inmiddels veertien lichamen geborgen. Van een vijftiende slachtoffer werden li chaamsresten gevonden. De meeste slachtoffers zijn Israëli sche immigranten van Russi sche afkomst. den haag/gpd - Bij een steek partij tussen leeftijdgenootjes in Den Haag is gisteravond een 14- jarige jongen zwaargewond ge raakt. Hij ligt in kritieke toestand in het ziekenhuis. Vier jongens (19 en 16 jaar en twee van 15 jaar) zijn in de loop van de avond aangehouden. Het zou gaan om een ruzie tussen jongens uit de buurt die regel matig bij elkaar komen op een plein in de wijk Duindorp. De politie noemt het 'heftig geweld dat niet gebruikelijk is bij zulke jonge kinderen'. De 14-jarige jongen is boven zijn buik gesto ken, waardoor ernstige inwendi ge bloedingen zijn ontstaan. moermansk/anp - De operatie om de Russische kemonderzee- er Koersk los te krijgen, begon gistermorgen. Duikers waren toen klaar met het plaatsen van de 26 benodigde pluggen en de hijskabels die naar de kranen aan boord van de Giant-4 lei den. Het Nederlandse bergingsbedrijf Mammoet benutte de middag om de achterkant van de Koersk kortstondig omhoog te trekken. Daartoe werd de druk op de ka bels opgevoerd naar 150 ton, wat voldoende was om ruimte tussen de zeebodem en het wrak te creëren. Bij het aan spannen van de kabel bewoog het wrak al, wat erop duidde dat de Koersk minder zat vastgezo gen in de bodem van de Ba- rentszzee dan was gevreesd. Als de omstandigheden het toela ten, vaart de Giant-4 met de lu gubere vracht onder zich van daag al weg van de rampplek. De operatie is daarmee in een stroomversnelling geraakt. Eer der nog leek het erop dat het aanbrengen en testen van de pluggen veel tijd in beslag zou gaan nemen. Maar volgens Mammoet is de apparatuur in staat gebleken de klus te klaren. Ook het weer zat de afgelopen weken behoorlijk tegen, waar door de operatie herhaaldelijk werd uitgesteld. In de Russische media werd al druk gespecu leerd over het afblazen van de operatie voor dit jaar. Raadsel Argentijnse prostituees opgelost door onze correspondent Frans Lindenkamp sao paulo - Bijna allemaal wer den ze gruwelijk toegetakeld langs de kant van de weg gevon den. Sommigen waren zelfs ge vierendeeld. De mondaine Ar gentijnse badplaats Mar del Pla ta ging daardoor vijf jaar lang gebukt onder de psychose dat er een seriemoordenaar actief zou zijn. Maar nu blijkt dat de moor den het werk zijn geweest van politiemensen. Na twee huiszoekingen werd ontdekt dat de verminking van de dertien vermoorde prostitu ees deel uitmaakt van een lugu bere afleidingsmanoeuvre, die bewust was opgezet door de po litie van Mar del Plata. De huiszoekingen zijn dit week einde uitgevoerd op last van een provinciale onderzoeksrechter die zich zes maanden geleden met de moordzaken is gaan be zighouden. Hij deed dat omdat de plaatselijke politie bij het on derzoek 4,5 jaar lang geen stap verder was gekomen. Uit het in beslag genomen materiaal is nu onomstotelijk vast komen te staan dat minstens twee hoge politiefunctionarissen betrokken zijn bij het uit de weg ruimen van de prostituees. De onderzoeksrechter tast nog in het duister over de motieven, maar vermoedt dat nog veel meer politiemensen betrokken zijn bij onder meer handel in Jf doden ranse bar - Gewapende mannen P§i in de nacht van zater- ICJ zondag in een bar ten PJivan Parijs vier mensen ^schoten. Zij drongen het "jpkaal Le Fontenoy in J%lons binnen en dood- s eigenaar, diens vrouw andere vrouwen. De jarige dochter van het ^Jar wist te ontkomen. doorns voor ^(stellers 4iesburg - De 100.000 "naren die komende week ^i-Afrika op pad gaan voor pfkstelling krijgen een ■^Condooms mee, 'voor het worden afgeleid van 'rterk', zo meldde de Zuid- nnse krant Sunday Times. n Jdooms worden aan de B naren verstrekt in het ka- eIh de aids-bewustwor- lt%mpagne die de Zuid- Inse overheid voert. Safe Traffic gaat strijd aan met ANWB den haag/gpd - De vroegere pechmonopolist ANWB Wegenwacht wordt steeds meer in de hoek gedrukt door nieuwe concurrenten. Een groeiend aantal automerken, garagebedrijven en verzekeringsmaatschappijen bood auto mobilisten al pechpakketten. Met een lande lijk netwerk van 240 bergingsbedrijven en 1.200 opgeleide monteurs gaat nu ook Safe Traffic uit Breda de strijd aan met de oude, vertrouwde Wegenwacht. Safe Traffic wil uiteindelijk met een breed assortiment producten en aanbiedingen de jacht openen op de 3,5 miljoen ANWB-le- den. Na de Wegenwacht zullen ook overige diensten van de ANWB het moeten ontgel den. Zo zal het bedrijf onder meer reizen, verzekeringen en huurauto's aanbieden. Feitelijk wil Safe Traffic daarmee de ANWB op termijn naar de kroon steken als dé auto mobilistenvereniging van Nederland. De ANWB reageert vooralsnog koeltjes: „Wij zien Safe Traffic niet als een bedreiging", zegt woordvoerder Ad Vonk. Safe Traffic beschikt niet zoals de ANWB Wegenwacht over eigen rijdende hulpploe gen, maar maakt gebruik van een netwerk van 240 bergingsbedrijven. Deze bedrijven liggen verspreid over Nederland en beschik ken over ruim 1.200 servicemonteurs. Overi gens maakt de ANWB Wegenwacht ook ge bruik van dat netwerk wanneer de eigen diensten kampen met capaciteitsgebrek. Gestrande automobilisten kunnen Safe Traffic bereiken via de gele praatpalen langs de weg, die staatseigendom zijn. Daarnaast heeft het bedrijf een eigen alarmnummer en kunnen alle telefooncellen in Nederland gratis worden gebruikt om problemen aan de alarmcentrale door te geven. Met extra aanbiedingen wil Safe Traffic le den afsnoepen van de ANWB. Zo gaat de nieuwe dienst in zee met de Europese tele foongiganten MCI Worldcom en Euphony Communications. Daarmee duiken Safe Traffic-leden onder de gebruikelijke belta rieven, mits zij beschikken over een vaste aansluiting van KPN. Over dat addertje onder het spreekwoorde lijke gras zegt Jos van Gorsel van de stich ting Safe Traffic Club: „Dat netwerk hebben we nu eenmaal nodig om deze dienst te ver lenen, maar over enkele maanden geldt de dienst ook voor mobiele abonnementen van alle telefoonaanbieders." Het bedrijf biedt nieuwe leden in combina tie met het belpakket een jaar lang gratis hulp bij pech aan in de Benelux. Ook auto loze belangstellenden profiteren als ze een kortingscheque aanvragen, waarmee de kosten van reizen en verzekeringen worden gedrukt. Volgens Van Gorsel wil Safe Traffic de uit straling krijgen van een informele club. „We voeren momenteel onderhandelingen met onder meer internetaanbieders, rijscholen en reisbureaus. In de toekomst kunnen klanten bij ons terecht voor een totaalpak ket." De woordvoerderl is niet bang dat klanten door de bomen het bos niet meer zien. De ANWB denkt daar anders over: „Het is een ingewikkelde dienst, dat mag duidelijk zijn", zegt woordvoerder Vonk. „Door be kende merken met het product 'hulp bij pech' te combineren is de dienst op zichzelf niet nieuw, maar heeft ze een ander jasje. Daardoor zijn we in eerste instantie verrast Maar als je goed kijkt, is het een soort weg- sleepservice." groningen/gpd - Groenlinks in Provinciale Staten van Gronin gen wil op de basisscholen in de provincie het vak Gronings in voeren. „Om te voorkomen dat het dialect in de toekomst ver dwijnt, maar ook om de kwali teit van het gesproken Gronings te verbeteren zegt fractievoor zitter Bos. „Nederlands en Gro nings worden steeds vaker door elkaar heen gesproken." Bos wil scholen niet verplichten om Gronings in hun lespro gramma op te nemen. Aan Friese toestanden heb ik geen behoefte. Ik stel me zo voor dat basisscholen die wel interesse tonen, financieel ondersteund worden door de provincie. Want het Gronings is gewoon een hartstikke leuk dialect." Zowel Groenlinks als het CDA wil dat het Nedersaksisch door het kabinet erkend wordt als streektaal. Door die erkenning is de kans groter dat er voor de be vordering van het Gronings Eu ropees geld beschikbaar komt. Jeruzalem/anp - Een zelf moordactie in Israël heeft het broze bestand in het Midden- Oosten gisteren opnieuw op de proef gesteld. De aanslag eiste twee levens. In een poging het bestand te redden, heeft de Pa lestijnse politie enkele radicale Palestij nen aangehouden. De zelfmoordactie kostte giste ren een Israëliër het leven. Ook de dader kwam om. De Israëliër zou met zijn auto voor de kib boets Shluchot in het noorden van Israël zijn gestopt om de Pa lestijn te vragen wat hij bij de in gang van de collectieve neder zetting deed. De Palestijn bracht daarop een explosief tot ont ploffing. De aanslag is een nieuwe in breuk op het staakt-het-vuren dat de Palestijnse president Ara fat en de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Peres, eind vorige maand afkondigden. De bestandsovereenkomst kwam tot stand onder zware druk van de Verenigde Staten die Arabische landen bij hun campagne tegen het terrorisme willen betrekken. In een ander incident op de Westoever scho ten Israëlische militairen een Palestijn dood. In Hebron werd de taxi waarin hij zat onder vuur genomen. Drie andere inzitten den raakten gewond. Vanmor gen schoten Israëlische militai ren in de Gazastrook twee Pales- tijnen gedood. De Palestijnse politie is, volgens haar Israëlische tegenhanger, begonnen met de arrestatie van radicale Palestijnen. In het weekeinde zouden op de Weste lijke Jordaanoever en in de Ga zastrook vier belangrijke leden van de radicale Palestijnse groe pen Harnas en Islamitische Ji had zijn aangehouden. Onder de aangehoudenen zijn twee Palestijnen om wier arres tatie Israël heeft gevraagd. De Palestijnse Autoriteit heeft de militante organisaties in de be zette gebieden zaterdag voor het eerst in het openbaar gedreigd met strafmaatregelen, als zij zich niet houden aan het staakt- het-vuren. amsterdam/anp - Milieuwet- houder Bruines heeft zaterdag in Amsterdam het startsein ge geven voor de sanering van de Volgermeerpolder. Het gaat om een van de grootste ernstig ver vuilde gebieden van Nederland, dat ruim twintig jaar na de ont dekking van de verontreiniging volgens een unieke methode wordt aangepakt. In plaats van de voormalige stortplaats bij het dorp Broek in Waterland te isoleren met dure, diepe damwanden, komt er een isolerende laag grond bovenop. Met peilbuizen daaromheen is controle van het grondwater mogelijk. Een eventuele veront reiniging kan dan snel worden onderschept. De totale sanering duurt vijf jaar en kost bijna 220 miljoen gulden, waarvan de ge meente tien procent en het mi nisterie van VROM negentig procent voor zijn rekening neemt. De polder is tot 1981 gebruikt als vuilstortplaats. In de jaren zestig werd er veel illegaal che misch afval gestort. Het ging vooral om restproducten van de fabricage van bestrijdingsmid delen. Het gif werd in 1980 ontdekt. Bij het egaliseren van de stortplaats doken vaten van Philips Duphar op. Daarin zaten onder meer zeer giftige pcb's. Hoeveel gif er in de grond zit, is niet duidelijk. Maar uit bodemonderzoeken blijkt dat er hoge concentraties van onder meer metalen, chloorbenzeen en pak's (polycy clische aromatische koolwater stoffen) zitten. vrouwen en verdovende midde len. Van de seksuele diensten van de dames van lichte zeden zouden niet alleen de politie agenten profiteren, maar ook rechters, politici en andere no tabelen uit heel Argentinië. De invallen vonden plaats in een bordeel en in de woning van de eigenares. Daarbij werd beslag gelegd op agenda's, tele foonlijsten, filmrolletjes en kas boeken. De verdenkingen tegen de politie waren ontstaan door een zakagenda van een van de prostituees, die in 1998 werd vermoord. Daarin stonden na men van politie- en justitiefunc tionarissen en van lokale politi- Archieffoto uit 1983 van chemisch afval in de Volgermeerpolder. Twintig jaar na dato wordt de polder dan eindelijk gesaneerd. Foto: ANP/Cuno Schokker den haag/gpd - Krijgt straks ie der goed doel in Nederland zijn eigen loterij nu het kabinet heeft besloten het aantal loterijen uit te breiden? Dat is zeer onwaar schijnlijk. Vrijwel alle grote orga nisaties in Nederland die geld krijgen van loterijen, zijn tegen uitbreiding ervan. Ze vinden dat er genoeg loterijen zijn. Alleen NOC/NSF wil dat er in Neder land een nieuwe loterij bijkomt. „We hebben geen behoefte aan een loterij van onszelf, maar de bijdrage die we ontvangen uit de Lotto loopt terug, vandaar dat we voor uitbreiding pleiten. Maar dat willen we niet zelf gaan doen, we hebben er ook geen aanvraag voor ingediend", zegt woordvoerster Smeeman van het NOC/NSF. Het Wereld Natuur Fonds ziet geen brood in een eigen loterij. Woordvoerster Reusken: „We zitten nu tot onze volle tevre denheid bij deWationale Post codeloterij en we zeggen: schoenmaker blijf bij je leest. Zij zijn goed in het organiseren van loterijen, wij in natuurbescher ming. Wel zijn we tegen een ho ger prijzengeld, omdat dat min der afdracht betekent." Greenpeace voelt er evenmin iets voor een eigen loterij te be ginnen om de kas te spekken. „Steeds meer loterijen betekent steeds meer prijzen, dus gaat er steeds minder naar goede doe len", zegt woordvoerster Van Boekei. Nee, uitbreiding kan zeer ver warrend werken, stelt Van Zalk van Artsen zonder Grenzen. „Je krijgt straks dat het aanbod zo versnipperd raakt, dat het pu bliek zelf niet meer weet welk goed doel wordt gesteund."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 7