orlog speelt bh vooral in jt geheim af AANVAL OP AFGHANISTAN I Amerikaanse krijgsmacht drijft op beproefd én nieuw materieel Washington blijft verdeeld over actie tegen Saddam Hussein '£E NAVO vooraf over offensief geïnformeerd Klaar voor de aanval maandag 8 OKTOBER 2001 I0NP - Hoe de militaire ofvan de Verenigde Sta- Ie terroristen en hun in Afghanistan er is ook na de eerste jen nog het best be- •heim van de regering ent Bush. De enorme 'acht in de regio en uit- an gisteren in Was- erop dat de ver bies meer inhouden Lnjvuren van kruisraket- )rr T"r!at met vergeldingsac- (s een paar dwalende lii de Afghaanse woes- en worden getroffen, die in de eerste 111 september onder ars heerste. Maar het to wat de doelen nu rorden voor de enor- icht die de VS en de regio itationeerd. ;e media verwachten itaire operaties zich in het geheim zullen oorlog zal daardoor ander aanzien krijgen ;en Irak begin jaren lagbladen en tv-sta- ichten niet opnieuw kunnen laten zien jisiebombardementen, lerikaanse defensie 1 len verstrekte. Bush heeft zondag onderstreept dat de niet voor niets ie Vrijheid' heet. De militaire en strategi- rèten van de terroristen idlangers kunnen wel Voor welke optie de ook kiezen, ze zul- alle perfect zijn. stink", zeggen Ame- defensiespecialisten. [strategie in deze nieu- ieeft nadelen, len moeten in eerste instantie Osama bin Laden en zijn al-Qaeda uitschakelen. Dit terroristennetwerk zou in Afgha nistan enkele duizenden goed bewapende en getrainde strij ders omvatten, Zijn belangrijk ste kampen bevinden zich in het Oruzgangebergte in Midden-Af- ghanistan en in Shar-i-Nau ten noorden van Kandahar, waar ook mullah Omar woont, de geestelijk leider van de Taliban. Met kruisraketten bombarderen is de meest logische optie. Spe ciale eenheden, die diep Afgha nistan in moeten trekken, kun nen vervolgens met lasers de bommen leiden naar de schuil plaatsen van de terroristen. Dat zal volgens deskundigen nog een hele klus worden. De Afgha- nen hebben in hun strijd tegen het Sovjetleger ondergrondse netwerken gemaakt, die nu veel al in handen zijn van Bin La- dens al-Qaeda. De militaire campagne moet ook het einde inluiden van het regime van de Taliban. De rela tie tussen dit extreem-funda mentalistische regime en Osa ma Bin Laden is zeer hecht. Er zijn waarnemers die beweren dat Bin Laden de informele lei der van de Taliban is. Hun mili taire en bestuurlijke bases zijn doelwit, verkondigde president Bush gisteren. Daarmee geven de VS bovendien het signaal af dat steun aan terreurbewegin gen niet loont. Een groot probleem is echter dat het moeilijk is in Afghanis tan effectief te bombarderen is. Op de eerste plaats is het land erg onherbergzaam, en door bergketens nauwelijks toegan kelijk. Bovendien is het door tientallen jaren oorlog al naar het stenen tijdperk teruggebom bardeerd. Afghanistan is volle dig geruïneerd. Bommen veran deren slechts de vorm van de puinhopen. door onze correspondent Ans Bouwmans Moet Irak het doelwit worden van de an- ti-terreuroorlog van de Amerikaanse re gering? Die vraag lijkt voor een perma nente veenbrand te zorgen in het oor logsteam van George W. Bush. Het leidt geen twijfel dat de Verenigde Staten uit zijn op de val van de Iraakse leider Sad dam Hussein. Al sinds de Golfoorlog streven de VS ernaar dat 'de tweede Hit- Ier' van zijn troon gestoten wordt. Dat schrijft Daniel Byman in de herfstuitgave van The Washington Quarterly. Byman, directeur Midden-Oosten van onderzoeksbureau Rand, schreef zijn artikel voordat sprake was van een oor log tegen terrorisme die ook Irak zou kunnen bereiken. Maar het kan geen kwaad om nog eens terug te keren naar de tijd vóór 11 september: ook toen wa ren de VS ervan overtuigd dat mét Sad dam Hoessein geen stabiliteit en vrede mogelijk is in het Midden-Oosten. Toch lijkt nu een controverse te zijn ontstaan tussen leden van de regering- Bush. De vraag na 11 september is of de VS het zich nog lang kunnen veroor loven te wachten op resultaat van de huidige politiek om Saddam te isole ren. Moet niet snel een actievere strate gie worden ontwikkeld om hem te ver drijven via militair ingrijpen? Hardli ners zien in 11 september een mooie kans om voor eens en altijd van Sad dam af te komen. Staatssecretaris van defensie Paul Wolfowitz vertegenwoordigt de groepe ring die Irak wil aanpakken, en het liefst zo snel mogelijk. Hij is de action man. Colin Powell, minister van bui tenlandse zaken, maant tot kalmte. Hij wil niet dat de wereldwijde coalitie te gen Osama bin Laden wordt verstoord door te veel discussie over Irak. Dat zou de gematigde Arabische landen kun nen afschrikken. Volgens Washington Post-columnist Robert Kagan wordt er af en toe hard geslagen in de strijd tussen Wolfowitz en Powell. De minister van buitenland se zaken is het doelwit van conservatie ve Republikeinen, die hem niet de juis te man op de juiste plek vinden, en hun best doen Powell zwart te maken. Maar die heeft de steun van de Amerikaanse pers omdat hij de gematigde bood schap verkondigt. Kagan vindt de wens van Wolfowitz voor een brede aanpak van terrorisme gerechtvaardigd, maar tegelijkertijd valt er wat te zeggen voor de voorzichtig heid van Powell, aldus Kagan. Waarom je energie op verschillende fronten ver spillen. En het is zinnig eerst te probe ren zo ver mogelijk te komen met di plomatieke, economische en financiële druk en het vergaren van informatie. Wolfowitz doet zijn best de indruk te wekken dat binnen het oorlogsteam van Bush minder verschil van mening over Irak is dan de buitenwereld denkt. Alhoewel Bush niet heeft gekozen voor de tactiek om Afghanistan en Irak min of meer tegelijkertijd aan te pakken - een wens van de haviken - komt Irak vanzelf aan de beurt, suggereerde Wolfowitz tijdens een spreekbeurt. Powell heeft tot nu toe nadrukkelijk alle opties opengehouden, 'want bestrij ding van Osama bin Laden is het begin van de campagne tegen terroristen'. En hoewel de VS volgens Powell niet uit zijn op een conflict met andere landen, hebben hij en president Bush en Po well herhaaldelijk benadrukt dat lan den die njet aan de zijde van de VS strijden tegen de terreur de gevolgen daarvan zullen voelen. Veel zal afhangen van het succes van de VS in Afghanistan. Indien de oorlog daar blijft steken, is de kans op snelle militaire actie tegen Irak groter. Ameri ka zal toch zijn macht moeten tonen, zo is de redenering, en Powell zal dan moeten buigen voor de harde lijn van Wolfowitz. Levert de actie tegen Afgha nistan wél het gewenste resultaat op, dan kunnen de VS rustig verder werken aan de campagne tegen het terrorisme en een zaak opbouwen tegen Irak. De aanwijzingen dat ook Irak betrok ken is geweest bij de aanvallen op New York en Washington nemen toe, maar keiharde bewijzen zijn er nog niet. En hoe de uiteindelijke strategie inzake Irak er ook uit gaat zien, Daniel Byman heeft nog wel een paar waarschuwende woorden. Ook al is de verdrijving van Saddam Hussein wenselijk, daarmee verandert Irak niet wezenlijk, schrijft hij. Het land blijft in het bezit van mas savernietigingswapens, en blijft vijan dig tegen Israël. En de opvolger van Saddam kan door slimmer, diplomatie ker en competenter optreden nog voor grote problemen zorgen. brussel/ap - De NAVO is vooraf geïnformeerd over de Ameri kaans-Britse aanvallen op Af ghanistan, maar het bondge nootschap is niet rechtstreeks bij de operatie betrokken. Dat melden NAVO-bronnen. Ze zeggen ook dat de veilig heidsmaatregelen rond het Brusselse NAVO-hoofdkwartier in het licht van de aanvallen weliswaar zijn verscherpt, maar dat niet de hoogste staat van pa raatheid is ingesteld. Hoewel de NAVO niet als orga nisatie betrokken is bij het of fensief, hebben volgens de Ame rikaanse president George Bush wel de NAVO-bondgenoten Ca nada, Duitsland en Frankrijk deelname toegezegd. Alle achttien NAVO-bondgeno ten komen hun belofte van soli dariteit na door de VS onbe perkte toegang te verlenen tot hun vliegvelden en havens. Ver der beloven zij mogelijke gaten op te vullen die in de NAVO- mankracht kunnen ontstaan als Amerikaanse militairen worden teruggetrokken uit Europa. diego garcia - Een bemannings lid zet op het Amerikaanse vlieg- dekschip 'USS Enterprise' munitie klaar, die door de vliegtuigen aan boord zal worden meegenomen voor de acties in Afghanistan. Het schip ligt in de Indische Oce aan, van waaraf een groot deel van de vluchten wordt uitge voerd. Zo is het koraaleilandje Diego Garcia de basis waar van daan de B-52H-bommenwerpers opstijgen. Net als tijdens Desert Storm in 1991 is Diego Garcia dé uitvalsbasis voor de 'werkpaar den' van de Amerikaanse lucht macht. Wat eens een plekje was waar ontdekkingsreizigers op adem kwamen, is nu een enorme militaire basis. De vraag wie er nu eigenlijk de baas is, valt niet zo makkelijk te beantwoorden. Officieel hoort Diego Garcia bij de Seychellen. Die eilandengroep hoorde weer bij de Britten, die op hun beurt de Portugezen hadden verjaagd. De Seychellen werden in de jaren zestig een onafhanke lijke staat, maar de Britten ble ven de baas op Diego Garcia. Zij gaven op hun beurt de Amerika nen het recht van landen en op stijgen. Foto: AP/Jockel Finck np- De Verenigde Sta bij de bombardemen- hanistan een aantal 01 en wapensystemen schikking, die in het met meer of minder nternationale acties ct. Een overzicht. atofortress )tratofortress doet als uwd werkpaard al bij- Ive eeuw dienst bij de ise luchtmacht. Big Fellow, wordt het toe- ifkozend genoemd, of- De zware bommen- e meer dan 14.000 ki- an overbruggen zon- hoeven tanken, vloog :erst in 1954. Een jaar de luchtmacht hem in nucleaire en conven- mmenwerper, die van te moest opereren. Drtress kan vliegen op numhoogte van ruim iter, waar het toestel eid bereikt van onge il kilometer per uur. Boeing gebouwde toe- en arsenaal aan bom- ketten meevoeren, zo- lucht gelanceerde ten, conventionele clusterbommen, mij- ti-schipraketten. tuig kwam voor het actie boven Vietnam, vanaf 1965 werd inge- ïet leggen van bomta- ;en de Vietcong. De versie van de achtmo- mmenwerper (de B- 'uwd tot 1962) kan een mmenlast van onge- ton meevoeren. Na de orlog verdween een 1 van B-52's naai- de ar de rest vloog bij ge- een alternatief door. fortress kon daardoor zet worden tijdens de l tegen Irak in 1991. ïllen, met een span- n 56,4 meter en een n 48,5 meter, vlogen 1 Britse eilandje Diego de Indische Oceaan of uit Californië om hun I laten vallen op Irak. 'Desert Storm' p-52's 40 procent van bommenlast af. werden de bom ers ingezet tegen Irak. er echter alleen Ren afgevuurd van ver Iraakse luchtruim, 'later kwamen de vlieg- De B-52.Foto: Reuters tuigen, die een bemanning heb ben van zes personen, ook in actie tegen Servië. De Ameri kaanse luchtmacht beschikt nog over in totaal 94 BUFF's die per stuk zo'n 74 miljoen dollar heb ben gekost. B-i Lancer Naast de B-52 beschikken de Amerikanen beschikken over nog een 'oudje', de B-l Lancer. De ontwikkeling van deze lange- afstandsbommenwerper begon eind jaren zestig met het doel een toestel te ontwikkelen dat een nucleaire lading naar het hart van de toenmalige Sovjet unie kon brengen. Na de ople vering van vier prototypes in de jaren zeventig besloot de toen malige president Carter in 1977 echter het programma te schrappen. Het duurde vervol gens tot 1981 totdat Carters op volger Reagan, het project nieuw leven inblies door hon derd geheel vernieuwde B-l B's te bestellen. De B-l Lancer laat zelfs de be faamde B-52 ver achter zich op het gebied van wapencapaciteit. Het toestel is in staat de onge looflijke hoeveelheid van 57,6 ton aan bommen mee te voe ren. De ontwikkeling van de hy- perzware bommenwerper ging echter niet over rozen. Na een eerste testvlucht met een B-l A in 1974 duurde het tot 1985 voordat de eerste operationele B-l B werd afgeleverd op lucht machtbasis Dyess in Texas. Nog geen jaar later traden de eerste problemen op met de vier mo toren tellende toestellen. Die problemen beletten het de B-l B's bijna tien jaar om in actie te komen. Tijdens de Golfoorlog van 1990- 1991 bleven de bommenwer pers, met een lengte van onge veer 44,5 meter en een span wijdte van 41,8 meter, noodge dwongen aan de grond. Pas bij operatie "Desert Fox' (luchtac ties tegen Irak) in 1998 mochten de ruim 200 miljoen dollar per stuk kostende toestellen hun De B-i.Foto: Reuters dodelijke lading afleveren. Het door Rockwell gebouwde vliegtuig wordt doorgaans op zeer lage hoogten ingezet. Op zeeniveau ligt de maximumsnel heid op mach 1,2 (meer dan 1.440 km/uur) Het is in staat zo wel conventionele bommen, kruisraketten, 'smart-bombs', clusterbommen en een vierkop pige bemanning te vervoeren over een afstand van 12.000 ki lometer, zonder bij te tanken. De Verenigde Staten beschikken in totaal over 92 B-l B's. B-2 Spirit De Amerikaanse luchtmacht kon in maart 1999 de jubelstem ming nauwelijks onderdrukken. Voor het eerst waren de duurste vliegende wonderwapens van de grootmacht ingezet tijdens een gewapend conflict. En met groot succes, zo meldden de Amerikanen met trots. De voor radar vrijwel onzichtba re B-2 Spirit toestellen hadden hun missie - het bombarderen van doelen in Servië - prachtig volbracht, verklaarde de toen malige minister van defensie Cohen. Opgestegen van lucht machtbasis Whiteman in Mis souri arriveerden de 'zwarte vleermuizen' vijftien uur later boven het operatiegebied in de Balkan. Satellietgestuurde bom men kwamen volgens de VS met fenomenale accuratesse op hun doelen terecht. Volgens opgaven van de Ameri kaanse luchtmacht vernietigden de B-2 bommenwerpers vrijwel alle doelen die ze toegewezen kregen. Tijdens operatie Allied Force' zou een van de ultrage- heime toestellen zelfs ingezet zijn bij de al dan niet doelbe wuste aanval op de Chinese am bassade. Daar lijkt echter ook meteen een van de zwakke punten van het vliegtuig te liggen. Na het ver helpen van enkele technische mankementen in de operatione le beginfase, is het toestel nu zo geavanceerd dat de mens de enige zwakke schakel lijkt te zijn. Het raken van de Chinese ambassade in Belgrado bleek een publicitaire ramp voor de geallieerde luchtacties tegen het Joegoslavië. Een tweede zwakke punt is de prijs. De door Northrop Grum man gebouwde bommenwerper kostte de Amerikaanse overheid 2,2 miljard dollar (5,25 miljard gulden) per stuk. De toestellen, met een lengte van 21 meter en een spanwijdte van 52,5 meter, zijn eigenlijk zelfs voor het rijk- Het typische silhouet van de B-2. Foto: Reuters ste land ter wereld te duur: De VS beschikken momenteel over 21 B-2's. De maximale snelheid van het toestel, dat zonder bijtanken een actieradi us van ruim 10.000 kilometer heeft, is mach 0,9 (0,9 keer de snelheid van het geluid). Het werd als nucleaire bommenwer per ontworpen, maar is ook ge schikt voor conventionele wa pens en kan een maximale bommenlast van 18 ton vervoe ren. De B-2 is tegenwoordig toege rust voor het afwerpen van on der meer satellietgestuurde bommen, speciale bunker-pe netrerende bommen en kruisra ketten. Op 17 juli 1989 had de eerste testvlucht plaats in Cali fornië. Ruim vier jaar later werd het eerste toestel, de 'Spirit of Missouri' afgeleverd op lucht machtbasis Whiteman, waar de B-2's sindsdien zijn gestatio neerd. F-117 Nighthawk Het inzetten van de F-117 Nighthawk tijdens operatie 'Just Cause' tegen de Panamese dic tator en drugsbaron Noriega be tekende een ommekeer in de militaire luchtvaart. Voor het eerst kwam een voor radar vrij wel onzichtbaar toestel in actie. De F-117 Nighthawk reeg daar na de successen aaneen. Het vliegtuig vervulde een hoofdrol bij Operatie 'Desert Storm' te gen Irak in 1991. Boven Bagdad bewees het bijna onkwetsbaar te zijn voor elke vorm van lucht verdediging. In de eerste nacht vernietigden F-117 aanvalsvlieg- tuigen diverse communicatie middelen van Saddam Hussein in de Iraakse hoofdstad. Het vertrouwen van de Ameri kaanse luchtmacht in de F-117 Stealth was groot. De 42 toestel len die tijdens Desert Storm werden ingezet kregen liefst 31 procent van het totaal aantal doelen toegewezen. In 1.250 missies waren zij voor de ver nietiging van 40 procent van alle verwoestte doelen verantwoor delijk. Geen enkele Nighthawk ging tijdens de luchtacties in de Golf verloren. Dat gebeurde wel in het voormalige Joegoslavië, toen in 1999 een F-117 in Servië neerstortte. Onduidelijk is of het toestel werd neergehaald of dat een technisch mankement de oorzaak was. De grootste bedreiging voor de ongeveer 45 miljoen dollar per stuk kostende F-117's lijken technische problemen te zijn. Van de 59 door Lockheed ge bouwde toestellen zijn er nog 53 intact. De anderen stortten tij dens testvluchten of oefeningen neer. De eerste F-117 koos in juni 1981 onder stringente veilig heidsmaatregelen voor het eerst het luchtruim. Zijn bestaan werd pas in 1988 officieel be kendgemaakt. Tijdens de twee jaar durende testfase verloor de luchtmacht twee toestellen, ge volgd door ongelukken in 1986, 1987, 1997 en mogelijk in 1999. De tweemotorige Nighthawk is 20,3 meter lang, heeft een span wijdte van 13,3 meter en wordt door één piloot gevlogen. Door zijn futuristisch aandoen de vorm en het radarabsorbe- rende materiaal is hij vrijwel on zichtbaar voor radar. Om infra- rooddetectie te voorkomen, is het toestel uitgerust met specia le uitlaten voor de straalmoto ren. Alle bewapening wordt in wendig vervoerd om ontdekking door luchtverdediging te voor komen. Tomahawk-kruisraket Tomahawk-kruisraketten heb ben bij militairen een grote re putatie, hoewel enige scepsis op zijn plaats is. Persconferenties tijdens de Golfoorlog (1991) ga ven de wereld het beeld van een projectiel dat over een afstand van 1.000 kilometer bij iemand door de voordeur geschoten kon worden. Journalisten in de Iraakse hoofdstad deden met verbazing en ontzag verslag over de pro jectielen die met een snelheid van 880 kilometer per uur op soms nog geen 15 meter hoogte door de straten van de hoofd stad schoten. Toch bleek achter af dat de Tomahawk met een gewicht van meer dan 1.300 kilo aanzienlijk minder effectief was dan werd beweerd. Studies van de Amerikaanse militaire inlich tingendienst na de Golfoorlog kwamen met verbijsterende re sultaten. In slechts de helft van de geval len kwamen de ongeveer 1 mil joen dollar per stuk kostende Tomahawks, gebouwd door Raytheon Systems Company, in de buurt van hun doelwit. Een nog kleiner deel van de honder den afgevuurde raketten ver woestte het doelwit ook daad werkelijk. Sindsdien zijn de ge leide projectielen wel verbeterd. Raakten ze boven Irak nog wel eens de weg kwijt door gebrek aan duidelijk herkenbare pun ten in het landschap, nu worden ze vooral gestuurd door Global Positioning System (GPS) satel lieten. De vernieuwde versies werden in onder meer in 1998 ingezet tegen Afghanistan en Sudan als vergelding voor de bomaansla gen op de Amerikaanse ambas sades in Kenya en Tanzania, aanslagen waarvoor ook Osama bin Laden verantwoordelijk wordt gehouden. Ook werden Tomahawks in 1999 bij de NAVO-acties tegen Servië in het voorjaar van 1999 gebruikt. Van de afgevuurde raketten raakte echter nog altijd 15 procent zijn doel niet. De kruisraket werd in de jaren tachtig- ontwikkeld als kernwa pen tegen de Sovjetunie, maar na het einde van de Koude Oor log omgebouwd tot een conven tioneel wapen. De 6,25 meter lange projectielen worden door gaans afgeschoten van -zowel oppervlakteschepen als onder zeeërs, hebben een explosieve lading van bijna 50Q»kilo, en hebben een maxiiflpibereik van ruim 1.600 kilometer. Een F-117A. Foto: EPA Tomahawk-kruisraket in vlucht. Foto: Reuters

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5