I Ji Beckham wordt nooit meer uitgelachen WK-VOETBAL China aan de hand van 'Milu' naar eindronde Rafael van der Vaart heeft z'n speldje binnen Luis Figo (7) scoorde een keer te gen Estland. Foto: EPA Portugal sluit foutloos af Lissabon - Portugal heeft de WK-kwalificatiestrijd in groep 2, met Nederland, succesvol af gerond. De Zuid-Europese ploeg won zaterdagavond in Lissabon voor 80.000 toeschou wers met 5-0 van Estland. Daar mee verzekerde Portugal zich op doelsaldo van de eindzege in groep 2. De Portugese tref fers kwamen op naam van Go- mes (twee), Joao Pinto, Pauleta en Figo. Het is voor de eerste keer sinds 1986 dat Portugal mag deelnemen aan de eind ronde om de wereldtitel. Con current Ierland won in Dublin met 4-0 van Cyprus. Griekse coach boos op Jol manchester - Bondscoach Otto Rehhagel van Griekenland was zaterdag na de met 2-2 gelijk gespeelde WK-kwalificatiewed- strijd bij Engeland boos op scheidsrechter Dick Jol. „Hoe wel ik hier in het land van de 'gentlemen' ben, noem ik de leiding vandaag onacceptabel." Jol gaf de Engelsen in het laat ste kwartier van de wedstrijd bij de stand 1-2 voor Griekenland een aantal vrije trappen, net buiten het strafschopgebied. Engeland heeft daarvoor een specialist in huis; David Beck ham had een paar pogingen nodig, maar de vrije trap die hij ver in blessuretijd nam was raak, 2-2. Het betekende recht streekse kwalificatie voor de Engelsen. „Beide Engelse tref fers kwamen voort uit onte rechte vrije trappen. Er werd in beide gevallen geen overtreding gemaakt", aldus Rehhagel. België: herkansing tegen de Tsjechen leiden - België kon zich zater dag niet plaatsen voor het WK voetbal. De ploeg verloor met 1-0 van Kroatië en werd daar mee veroordeeld tot het spelen van play-offwedstrijden. De Belgen moeten het opnemen tegen Tsjechië. De overige play- offwedstrijden zijn: Oekraïne - Duitsland, Oostenrijk/Israël - Turkije, Slovenië - Roemenië, Ierland - nummer 3 van de Azi atische zone. De speeldata zijn 10 en 15 november. Eenentwintig landen zeker Rijswijk - Twintig van de 32 deelnemers aan het WK voetbal dat volgend jaar wordt gehou den in Japan en Zuid-Korea zijn bekend. Het zijn: Frankrijk (ti telverdediger), Japan, Zuid-Ko rea (gastlanden), Kameroen, Nigeria, Senegal, Zuid-Afrika, Tunesië (Afrika), Polen, Zwe den, Spanje. Engeland, Rus land, Kroatië, Portugal, Dene marken, Italië (Europa), Costa Rica, Verenigde Staten (Con- cacaf), Argentinië (Zuid-Ameri- ka), China (Azië). Graig Brown was acht jaar coach van de Schotse voetbalploeg. Foto: AP Schotse coach neemt ontslag Glasgow - Bondscoach Craig Brown van Schotland heeft za terdag ontslag genomen. De Schotten slaagden er niet in zich te kwalificeren voor het WK van 2002 in Japan en Zuid- Korea. Schotland won zaterdag thuis met 2-1 van Letland, maar eindigde op de derde plaats in groep 6, achter Kroatië en Bel gië. Brown heeft de functie acht jaar uitgeoefend. Daarmee was hij in Europa de langst zittende bondscoach. Zijn contract liep nog door tot aan het einde van dit jaar. door Gert-Jan Broere Peking - Weken werd er door de fans al naar toe- geleefd, in de Noord-Chinese stad Shenyang moest de kroon worden gezet op een bijzonder sportjaar voor China. Nadat Peking eerder de Olympische Spelen van 2008 kreeg toegewezen, succesvol de Universiade in de hoofdstad werd af gewerkt, moest het vaak verguisde nationale voet balelftal gisteren dat doen wat nog nooit eerder was gelukt: zich plaatsen voor de eindronde van het WK. Met een magere 1-0-overwinning op Om an werden de torenhoge verwachtingen van de dolenthousiaste fans ingelost. De zegetocht - China werd met vijf overwinningen en een gelijkspel onbereikbaar voor de concurren tie - gebeurde aan de hand van de 57-jarige Joego slaaf Bora Milutinovic. 'Milu', zoals hij in China doorgaans wordt aangesproken, zette met de kwalificatie van China ook een mijlpaal neer. Hij is in Japan en Zuid-Korea voor de vijfde ach tereenvolgende keer als coach bij een eindronde aanwezig. Maar wel iedere keer met een ander land; met Mexico in '86, Costa Rica in '90, de Ver enigde Staten in '94 en Nigeria in '98. 'Milu' is in China, samen met doelpuntenmaker Yu Genwei, de held van de dag, maar nog niet zo heel lang geleden was dat wel anders. Zeker in het begin kreeg hij veel kritiek op de behoudende wij ze, waarop hij China liet spelen. Pas na een serie goede resultaten verstomde de kritiek op de Joe goslaaf, maar 'Milu' besefte zelf maar al te goed dat alle lof die hem toen werd toegezwaaid weinig waard was. Enkele weken geleden nog liet hij we ten dat één nederlaag tijdens de kwalificatieronde zijn exit zou betekenen. Zo ver is het dus niet gekomen. Het voetbalgekke China - 'Gulite' is er nog steeds een begrip - maakt zich op voor een warme zomer van 2002. Dat Chi na zich mede heeft geplaatst omdat sterke Aziati sche landen als Japan en in mindere mate het Zuid-Korea van Guus Hiddink als gastheer auto matisch geplaatst waren, wil nu even niemand weten. Malta - HealyO-1 (strafschop). Tsjechië - Bulgarije 6-0 1-0. 16. Nedved 2-0. Lokvenc 4-0, 70. Denemarken Rommedahl 1 vesen 3-0, 35. 5-0, 90. Michaelsen 6- - Dauden Ibanez (Spa 41.769. Moldavië - Turkije 0-; Asik 0-1, 79 Kahveci 0-3 Scheidsrechter Toeschouwers: 6 000 Macedonië - Slowakijt Reyter 0-1, 57. Dzurik 0-3, 81. Pinte 0-4, 90. Zweden - Azerbeid. 3 Rusland - Zwitserland 4-0 nik 1-0 (strafschop). 18. Besjastnik 3-0, 83. Titov Fisker (Den). Toeschouwer Slovenië - Faeroër Eilandei 1-0, 31. Ceh 2-0. 82. T rechter- Kasnaferis (Gi 10.000. Joegoslavië - Luxemburg novic 1-0. 38. Peters 1-1. Mijatovic 2-2. 61. Kezmar 4-2, 68 Milosevic 5-2, Scheidsrechter: Irvine (h 5000. GROEP Bosnië - Liechtenstein S"1 Konjic 1-0, 45. Baljic 2- J 70. Sabic 3-0, 80. Bali schop), 83. Dodik 5-0. McDermott (Ier). Toescho Rode kaart: 45. Gertschtp. geplaatst. Oostenrijk en 1»^' play-offplaats. WIJ GROEP 8t 1 WK-kwalificatie. Groep Bf 1-0 (1-0). 37. Gunwei 4 heid: China naar WK 200T ZUID-AMERIKA: La Paz. Bolivia - Ecuador De la Cruz O-l, 23. Delga viedes 0-3, 60. Galindo 1 dez 1-4, 90. Gomes 1-5. 6000. Rode kaart: Carbal San Cristobal. Venezuela 0). 49. Alvarado 1-0, 67 78 Moran 3-0. Toeschoi Rode kaart: Arango (Ven), aki (Per). Stand: 1. Argentinië 15- Paraguay 15-29(26-14), 29 (22-19), 4. Brazilië 5. Uruguay 15-24 (16-1 15-20 (12-13), 7. Peru 8. Bolivia 16-14 (17-31 16-13 (15-40). 10. Chili Argentinië geplaatst naar WK. nummer vijf bi gen Australië. CONCAC Verenigde Staten - Jamail Moore 1-0, 14. Lawrence 2-1 (strafschop) Stand: 1. Costa Rica 9 - 2| Staten 9 - 16, 3. MexicoB duras 9 - 14, 5. Jamaica) dad Tobago 9 - 4. Rusland 10 7 Slovenië 10 5 Joegosl. 10 5 Zwitserl. 10 4 Faeroer 10 2 Luxemburg 10 0 Portugal - Estland 5-C Pinto 1-0, 49. Nuno Pauleta Figo 5-0. Toeschouwers 80.000 Ierland - Cyprus 4-0 (2 11. Quinn 2-0, 63. Keane 4-0. Roca (Spa). Portugal 10 7 Ierland 10 7 Nederland 10 6 Estland 10 2 Cyprus 10 2 Andorra 10 0 Denemark. Tsjechië Bulgarije IJsland N-lerland Malta Zweden Turkije Slowakije Macedonië Moldavië Azerbeid. door Peter van Duyl den haag - Het is 30 juni 1998. In de achtste finale van het we reldkampioenschap voetbal ont moeten Engeland en Argentinië elkaar. De Engelsen zijn moei zaam door de eerste ronde ge strompeld, maar spelen prima te gen de Argentijnen. Kort na rust gaan Diego Simeone, beroeps provocateur, en David Beckham een fel duel aan. Simeone raakt de Engelsman, die de Argentijn voor het oog van heel de wereld een schop verkoopt. Beckham krijgt rood en terwijl hij met ge bogen hoofd en hangende schou ders het veld verlaat, zoomen te levisiecamera's op hem in. De dose-up houdt lang aan. Het is 6 oktober 2001. Op Old Trafford voelt Engeland de kwa lificatie voor het WK voetbal in Japan en Zuid-Korea door de vingers glippen. Het staat met 1- 2 achter tegen Griekenland. Eén punt is genoeg, maar de tijd raakt op. Officieel is het duel al drie minuten voorbij als scheidsrechter Dick Jol de En gelsen op 25 meter van het doel een vrije trap geeft. Teddy Sheringham geeft bij zijn aan voerder David Beckham aan dat hij wil schieten. Beckham stuurt hem resoluut weg. Hij weet dat Engeland naar het WK mag als hij scoort. Beckham kucht, schopt even met de punt van de schoen in de grond en mikt de bal vervolgens met een schitte rende curve achter de Griekse doelman Anton Nikopolidis. Als het duel luttele seconden later ten einde is, zoomen de televi siecamera's op hem in. De clo- se-up houdt minutenlang aan. Met de rake vrije trap rekende David Beckham zaterdag defini tief af met het verleden. Na het WK in Frankrijk (waar Engeland na zijn rode kaart en strafschop pen werd uitgeschakeld door Argentinië) werd Beckham door heel voetbalminnend Engeland uitgekotst. Aan het begin van het nieuwe seizoen deed Alex Ferguson, manager bij zijn club Manchester United, zelfs een oproep aan alle Engelse voetbal fans om Beckham te ontzien. Desondanks bleef de relatie tus sen Beckham en het Engelse voetbalpubliek altijd wankel. Het voetballeven van de mid denvelder met de gouden rech tervoet - getrouwd met Victoria Adams, Posh Spice - behelst voor de doorsnee-Engelsman net even te veel glitter en gla mour. Vorig jaar nog, tijdens Euro 2000, stak Beckham zijn middelvinger op naar Engelse supporters, die zijn vrouw voor hoer uitmaakten. Juist door dat leven in de schijn werpers zetten steeds meer mensen vraagtekens bij de in stelling van Beckham. Maar al die twijfels werden zaterdag door de speler zelf met orkaan kracht van tafel geblazen. En hoewel Beckham er een plekje in het sprookjesboek van het in ternationale voetbal mee ver wierf, had zijn prachtige vrije trap daar op zich niet veel mee te maken. Het was de totaalprestatie van Beckham, tegenwoordig ook aanvoerder van de nationale ploeg, die zoveel bewondering afdwong. Ruim 65.000 toe schouwers en miljoenen televi siekijkers zagen een tot op het bot gedreven speler, die negen tig minuten lang alles gaf wat in hem zat. Hij liep, tackelde en wilde elke bal hebben. David Beckham straalde voortdurend uit dat hij er volgend jaar op het WK koste wat kost bij wil zijn. Omdat hij dan 27 jaar is en als voetballer op zijn hoogtepunt. Wie David Beckham zaterdag zag spelen, moest onwillekeurig terugdenken aan die fatale wed strijd van Oranje in Ierland, vijf weken geleden alweer. Die ont moeting had dezelfde status als Engeland-Griekenland: cruciaal op weg naar het WK. Bonds coach Louis van Gaal ontketen de na Ierland een nationale dis cussie met de opmerking dat er wat aan de mentale hardheid van de Nederlandse internatio nals mankeerde. Beckham liet zaterdag zien wat Van Gaal nu precies bedoelde. David Robert Joseph Beckham werd ooit uitgelachen, toen hij in een televisiedocumentaire ronduit als dom werd geportret teerd. Of toen hij bekende onder zijn voetbalbroek een slipje van zijn vrouw te dragen. Maar sinds zaterdag zal er nooit meer reden zijn om Beckham uit te lachen. Polen - Oekraïne 1-1 be 1-0, 81. Sjevtsjenko rechter: Dallas (Sch). 35.000. Wales - Wit-Rusland son 1-0. Scheidsrechter Toeschouwers: 10.000. Armenië - Noorwegen gersen 0-1, 70. Carew an 1-2, 80. Borgersen 1- 4 Scheidsrechter: Toeschouwers: 12.000. GROEP Kroatië - België 1-0 (0-0) "1 0 Scheidsrechter: Krug wers: 35.000. Schotland - Letland 2-1 bins 0-1,43. Freedman 1Scheidsrechter: schouwers: 23.228. Kroatië 8 5 3 België 8 5 2 Schotland 8 4 3 Letland 8 11 S. Marino 8 O 1 GROEP Italië - Hongarije 1-0 1-0 Scheidsrechter schouwers 20 545 Roemenië - Georgië 1-1 0-1, 88. Michel Italië 8 6 2 Roemenië 8 5 1 Georgië 8 3 1 Hongarije 8 2 2 Litouwen 8 0 2 GROEP S)va Engeland - Griekenland r"' Charisteas 0-1, 68. Nikolaidis 1-2, 9C Scheidsrechter: Jol (Ned) 66 090. Duitsland - Finland 0-0. SKC Frisk (Zwe) Toeschouwen^; Engeland 8 5 2 I Duitsland 8 5 2 J Finland 8 3 3 Hp Griekenl. 8 2 IT, Albanië 8 1 OF1 AZIATISCHE I David Beckham juicht na zijn gelijkmaker tegen Griekenland. Zijn late treffer bezorgde Engeland de gelijkmaker en daarmee kwalificatie voor het WK. Ploeggenoot Emile Heskey juicht mee. Foto: EPA door Jaap van Essen arnhem - Hij werd aanvankelijk niet geselecteerd, want Rafael van der Vaart moet in november zorgen dat Jong Oranje zich plaatst voor het EK. Toch stapte de Ajacied zaterdag breedla- chend uit de kleedkamer in het Gelre- dome, met op zak het zogenaamde 'haasje', het speldje dat iedere Oranje debutant krijgt uitgereikt. Uitgerekend de clubhistoricus van Ajax, Wim Schoevaart, ergerde zich echter fiks dat iedereen het maar heeft over een 'haasje'. Volgens Schoevaart heeft de KNVB in een bondsbesluit vastge legd dat debutanten een 'gouden ko nijntje' krijgen opgespeld. „Maar er gens na de invoering van het betaalde voetbal is men gaan praten over een haasje, en dat slaat nergens op; het is een konijntje", aldus Schoevaart. Een haasje of een konijntje, Rafael van der Vaart, was niet minder blij met zijn speldje. „Hij zit hier, in mijn binnen zak, veilig opgeborgen", grijnsde de Ajacied. „Prachtig om mijn debuut te maken, al was het dan als invaller tegen Andorra. Dat maakt me echt niets uit, ik heb in Oranje gespeeld. Daar gaat het om. Ik had helemaal nergens op gerekend. Natuurlijk niet, ik werd vrijdagavond pas bij de selectie gehaald. Dat was na een helftje met Jong Oranje tegen Jong Slovenië. Vanuit Rotterdam reisde Van der Vaart vervolgens naar Hoenderloo. „Toen ik daar aankwam, was iedereen al naar bed. Ik heb me dus bij het ontbijt voorgesteld. Dat moest ook wel, want de meeste spelers heb ik nooit in levenden lijve ontmoet, die ken ik alleen van de tv. Maar ik voelde me al snel op m'n gemak, het zijn allemaal heel aardige gasten." Last van zenuwen had Van der Vaart nauwelijks. „Ik hoorde in de rust al dat ik zou invallen, toen moest ik wel even slikken. Maar dat was snel over." In de 67ste minuut was het zover, Van der Vaart verving Victor Sikora. Einde lijk weer eens een echte tienerdebu tant. Van der Vaart was zaterdag 18 jaar, 8 maanden en 4 dagen. De jongste ooit was HWer Jan van Breda Kolff die in 1911 net zeventien was toen hij mee deed tegen België. In 1994 waren het achtereenvolgens Patrick Kluivert (18 jaar en 4 maanden) en Clarence Seedorf (18 jaar, 8 maan den en 11 dagen) die als tiener in Oran- Rafael van der Vaart (midden) maakte zater dag zijn debuut in het Neder lands elftal. De laatste keer dat een Ajacied de buteerde was Peter Hoekstra, in 1996. Foto: WFA/Soenar Chamid je kwamen. Eindelijk ook debuteerde er weer eens een Ajacied. Peter Hoekstra was in april 1996 de laatste geweest. Het is dus alweer dik vijf jaar terug dat men bij Ajax een portret in de galerij der internationals kon bijhangen. „Kom ik achter Hoekstra? Ik had echt geen idee", erkende Van der Vaart. De middenvelder heeft net zo goed geen idee of hij nu definitief bij Oranje blijft, of weer terug moet naar Jong Oranje, een elftal dat hij inmiddels al lang en breed ontgroeid is. „Dat wil ik zelf niet zeggen. Ik ga ook niet zeggen dat ik per se bij Oranje wil blijven, dat moeten de bondscoaches maar beslissen." Ook als hij (eventjes) teruggaat naar Jong Oranje heeft Rafael van der Vaart zijn speldje in ieder geval te pakken. Wat voor een soort langoor nu is afge beeld, blijft een raadsel. Een rondgang langs diverse voetbalhistorici leert wel iets over de oorsprong van het speldje. In 1924 nam Oranje deel aan de Olym pische Spelen van Parijs. Het dochtertje van de toenmalige ambassadeur had een lappenpop gemaakt voor Oranje, waarin vaag een konijn (of haas?) te herkennen viel. Die pop werd aan de spelers van Oranje overhandigd en ging vervolgens tientallen jaren mee als mascotte en hing altijd in het Neder landse doel. Toen ontstond ook het ge bruik om een speldje met een konijn te overhandigen aan debutanten. Ergens in de jaren vijftig, zestig begon men te praten over een haasje. In 1974 dook het konijn weer op. De KNVB ver zon een prijsvraag voor een nieuw ko nijn dat in het doel van Jan Jongbloed kon komen te hangen. Een mevrouw uit Harderwijk maakte de mooiste en 'broer Konijn' maakte inderdaad het hele WK van dichtbij mee. Oud-voor lichter Wim Jesse heeft dit exemplaar nog steeds prominent thuis staan. De langoor uit 1924 moet nog ergens in Zeist liggen. Misschien dat iemand dat beest eens grondig kan determineren om uitsluitsel te geven over de vraag: is het een konijn of haas? Polen Oekraïne W-Rusland Noorwegen Wales Armenië

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 32