Eerste competitienederlaag Bar9a SPORT FC Den Bosch gaat alleen voor de punten I 4 De posters moeten nog even opgerold blijven Schaatsrel Iron Man met pens* Monica Seles. Foto: Reuters Vijftigste zege voor Seles Tokio - Monica Seles behaalde gisteren de 50ste toernooizege in haar carrière. De 27-jarige Amerikaanse versloeg Tam ar ine Tanasugam uit Thailand in de finale van de Open Japanse in 64 minuten en twee sets, 6-4 6- 2. Met de 50ste triomf werd Se les de achtste speelster na Mar tina Navratilova, Chris Evert, Steffi Graf, Margaret Court, Bil- lie Jean King, Yvonne Crawiey- Goolagong en Virginia Wade die vijftig of meer toernooizeges behaalde. Seles, negende op de wereldranglijst, verdiende 27.000 dollar met haar derde toernooizege in dit jaar. Een veelvoud daarvan lag klaar voor Lleyton Hewitt, de winnaar bij de mannen. De 20-jarige Au straliër won in twee sets, 6-4 6- 2, van de als vijfde geplaatste Zwitser Kratochvil. Fighting Nordin knock-out keulen - Profbokser 'Fighting' Nordin Ben Salah kan een ge vecht om de wereldtitel voorlo pig vergeten. De 29-jarige su per middengewicht uit Purmer- end verloor zaterdagavond in Keulen verrassend van de Zuid- Afrikaan Sydney Msuthu in een duel om de intercontinentale ti tel van de vooraanstaande WBA. Fighting Nordin ging in de negende ronde van de partij knock-out op een linkse hoek van zijn tegenstander. De voor malige kickbokser stond op dat moment ruim op punten voor in de tweekamp. Voor Nordin Ben Salah was het zijn eerste nederlaag in 33 profpartijen. Msuthu is een voormalige spar ringpartner van IBO-wereld- kampioen Raymond Joval. Eer der dit jaar verloor hij al eens op punten van Fighting Nordin. Voor de Zuid-Afrikaan was het zijn zeventiende overwinning in 33 profduels. Zevende landstitel voor Neptunus bussum - De Rotterdamse honkbalclub Neptunus heeft de Nederlandse titel veroverd. De formatie van scheidend coach Robert Eenhoorn, die kiest voor het Nederlands team, won in Bussum de vierde wedstrijd in de Holland Series met 2-0. De eindstand in de play-offs kwam daarmee op 3-1. Het is voor de zevende keer dat Neptunus kampioen werd, de derde keer oprij. rotterdam/anp - Al is het ver dedigende voetbal van FC Den Bosch niet om aan te zien, de ploeg pakt punten en is met een matige ploeg wel middenmoter. Na de 0-0 vorige week tegen Feyenoord vochten de Braban ders zich gistermiddag op het Kasteel tegen Sparta opnieuw naar een gelijkspel: 1-1. De kampioen van de eerste divi sie in het afgelopen seizoen had zelfs tot aan de negentigste mi nuut alle uitzicht op de eerste uitzege, maar arbiter Pieter Vink besloot anders. De scheidsrech ter zag in de buiteling van Spar taan Koevermans, belaagd door doelman Mampaey en verdedi ger Uneken, een overtreding. De spits zou aan zijn shirt zijn ge trokken. Tot ontzetting van heel FC Den Bosch kende hij de Rotterdam mers een strafschop toe. Bouk- hari maakte vervolgens geen fout. Na afloop liepen de ge moederen hoog op. Een hand gemeen bleef uit omdat onder anderen Sparta-trainer Rijkaard de spelers tot de orde riep. De uitbarsting na het laatste fluitsignaal paste in het beeld van de slotfase. Sparta zette nog een keer aan om de eerste thuisnederlaag van het seizoen te voorkomen. Aan Rotterdamse kant zorgde Boukhari met zijn gedrag voor irritatie, aan Bra bantse kant ex-Spartaan en uit blinker op het Kasteel Mourad. Beide spelers lokten voortdu rend overtredingen uit en maak ten dan het nodige misbaar. Zo als zo vaak ging een ander over de schreef. In de 89ste minuut kon De Freitas zich niet inhou den. Hij probeerde Spartaan Zijm met een vuistslag te vellen. Gelukkig voor de Rotterdamse middenvelder miste de uithaal precisie. Scheidsrechter Vink trok terecht de rode kaart, maar nam daar voor en daarna (de betwiste strafschop) discutabele beslis singen. In de 12de minuut haal de FC Den Bosch-veteraan Van der Hoorn Boukhari in kansrijke positie onderuit. Heel Sparta schreeuwde om een strafschop, maar Vink wilde daar niets van weten. Nog geen twintig secon den daarna ging Spartaan Lan- gerak op het middenveld in de fout. De bal belandde uiteinde lijk bij Mourad, die doelman Kooiman in de verre hoek kans loos liet: 0-1. Daarna trokken de Brabanders zich massaal terug en lieten Sparta komen. De Rottterdam- mers missen echter de kwaliteit om het ploegen als FC Den Bosch echt moeilijk te maken. Sterker nog, voor rust verprutste De Freitas de kans op 0-2. Al leen voor doelman Kooiman schoot hij de bal over. Na de rust kwam FC Den Bosch madrid/anp - Ondanks een doel punt van Patrick Kluivert heeft FC Barcelona zaterdagavond de eer ste competitienederlaag van het seizoen geleden. Deportivo la Co- runa bleek op het eigen veld te sterk: 2-1. Betis Sevilla werd de nieuwe leider in Spanje. Kluivert, in verband met deze wedstrijd niet opgeroepen voor het Nederlands elftal, had de bezoekers voor rust op 0-1 ge zet. Na de hervatting zorgde Roy Makaay"s ploeggenoot Fran met twee treffers voor de ommekeer. Alleen Valencia en Celta de Vïgo zijn in de Spaanse competitie nu nog zonder verlies. Real Betis uit Sevilla nam giste ren de koppositie van FC Barce lona over door met 1-0 te win nen van Alaves. De Portugese aanvaller Joao Tomas scoorde in de tiende minuut met een straf schop. Villareal had naast Betis kunnen komen, maar de uit wedstrijd tegen Valencia ging met 0-1 verloren. Real Madrid behaalde zaterdag de tweede competitiezege. De ploeg won in eigen stadion met 2-0 van Atletic Bilbao. Door de tweede overwinning in zeven duels klom Real op naar de po vere twaalfde plaats. De doelpunten kwamen na rust op naam van Raul en Solari. Het verschil met Barcelona is nu nog zes punten. Bij Real ontbraken Zidane, Figo en Roberto Carlos wegens interlandverplichtingen. Oud-Ajacied Kiki Musampa scoorde gisteren voor zijn club Malaga. De middenvelder maakte in de zesde minuut de gelijkmaker, nadat een minuut eerder Jesul Celta de Vigo op 0-1 had gezet. Uiteindelijk eindigde het duel in 2-2. In Spanje werd in het weekeinde een programma afgewerkt om dat het land al klaar is met de WK-kwalificatiereeks. Spanje is als winnaar van groep 7 zeker van deelname aan het WK 2002 in Japan en Zuid-Korea. i oktober BETAALD VOETBAL EREDIVISIE de eigen helft nauwelijks meer over. Sparta kreeg kansen via Blinker, Elzinga en Wmter maar zij wisten er geen raad mee. Twee minuten voor tijd ont snapte de thuisploeg toen Mourad na een solo op de paal schoot. Het wanhoopsoffensief van Sparta leek niets meer op te leveren tot het moment dat Vink de hoofdrol voor zich opeiste. Sparta: Kooiman: Elzinga. Winter, Van der Meer en Trommel: Bezzai (56. Niel sen), Mendes da Silva. Langerak (56. Koevermans) en Zijm; Boukhari en Blinker. FC Den Bosch: Mampae\r; Faerber. Van der Hoom. Uneken en Peelen (31. Plum); Mourad, Michels. Deckers en Maximiano (90. Veenhof); Van den Eede en De Freitas. Sparta - FC Den Bosch 1-1 (0-1). 12. Mourad 0-1, 90 Boukhari 1-1 (strafschop). Scheids rechter; Vink. Toeschouwers: 6340. Rode kaart 89. De Freitas (FC Den Bosch). Gele kaart. Blinker, Elzinga, Boukhari (Sparta), Peelen, Uneken, Maximiano (FC Den Bosch). Ajax 6 5 1 0 16 13- 3 Vitesse 7 4 3 0 15 8- 2 Feyenoord 6 4 1 1 13 13- '2 Heerenveen 6 3 2 1 11 13- 4 Willem II 6 3 2 1 11 11- 7 RKC 7 3 1 3 10 8- 5 Graafschap 7 3 1 3 10 10- 9 AZ 7 3 1 3 10 8- 8 Den Bosch 8 2 4 2 10 11-10 FC Utrecht 7 3 0 4 9 10- 9 FC Twente 6 2 2 2 8 8- 9 NEC 7 2 2 3 8 7-11 NAC 6 2 1 3 7 9-14 PSV 7 2 1 4 7 10-15 Groningen 7 2 1 4 7 8-14 Sparta 8 1 4 3 7 6-15 Fortuna S. 7 1 2 4 5 5-13 Roda JC 7 1 1 5 4 6-14 (Cambuur). Gele kaarl^ (Cambuur). Haarlem - ADO Den Haag Tameris 1-0, 60 Van Eu. Castelen 1-2. ScheidsM haar. Toeschouwers: 128: 35. Van der Heijden (ADf< Gele kaart: Kemper, Hooijj 't Hart, Van Eijkeren (AM Bijzonderheid: Van Eijkey Haag) mist strafschop in a Topscorers: 1Weerman s'' Tzvetkov (Veendam), HofsjfC pes (Excelsior), Graef (jes (Dordrecht'90), De Vriesi v Hertog (RBC), Stroeve (Hi Slot (FC Zwolle), Smefl gels/Telstar), Mutsaers <?c' (Cambuur) 4. EERSTE DIVISIE Veendam - RBC 2-2 (0-0). 60. Heerkens 0-1. 72. Hendriksen 1-1, 74. Hertog 1- 2. 81. Blaauw 2-2. Scheidsrechter: Van Egmond. Toeschouwers: 3811. FC Zwolle - Cambuur 3-1 (2-0). 25. Ri chard Roelofsen 1-0, 36. Den Dunnen 2- 0, 62. Derksen 2-1, 81. Van der Haar 3- 1. Scheidsrechter Bossen. Toeschou wers: 4350. Rode kaart: 68. Richard Roelofsen (FC Zwolle), 68. De Vries Excelsior FC Zwolle RBC ADO Veendam Telstar Emmen Cambuur L. Heracles VW Haarlem Volendam GA Eagles TOP Helmond Sp MW Dordr. '90 Eindhoven 8 Ir 1 dIC 2 0 2 2 1 0 BUITENLANDS VOETI< SPANJE Real Madrid - Atletic Bilbao 2-0 (0-0). 47. Raul 1-0, 72. Solari 2-0. Deportivo la Coruna - Barcelona 2-1 (0-1). 36. Kluivert 0-1, 50. Fran 1-1, 67. Fran 2- 1, Malaga - Celta de Vigo 2-2 (1-2). 5 Jesul 0-1, 6 Musampa 1-1, 9. Karpin 1-2, 47. Valdes 2-2. Real Valladolid - Las Palmas 1-0 (1-0). 4. Turu Flores 1-0. Espanyol - Osasuna 1-1 (0-0). 74 Tamudo 1-0.87. Aloisi 1-1. Betis Sevilla - Alaves 1-0 (0-0). 80. Joao Tomés 1-0 (strafschop) Real Sociedad - Sevilla 3-3 (2-0). 31. Ga- bilondo 1-0, 33. Demeti Moises 2-1, 66. Olivera 83. Alberto 3-2, 90. Njegi Mallorca - Zaragoza 0-1 (F Tenerife - Vallecano 3-1 0, 6. Corino 1-1, 54. Jaii 3-1. Valencia - Villareal 1-0 (1-i Stand aan ka 7-16 7-14 7-14 7-13 7-13 Betis Barcelona Deportivo Celta Villareal Vak AlaÉ® sik baltimore/anp - Cal Ripken Jr. speelde zaterdag zijn laatste wedstrijd voor de Baltimore Ori oles. Na 21 jaar beëindigde The Iron Man in zijn 3001ste wed strijd zijn carrière in het Ameri kaanse honkbal. Camden Yards in Baltimore was al vier maan den uitverkocht. Het afscheid van Ripken wilde geen honkbal fan missen. De 41-jarige Ripken werd een sportheld in de Verenigde Sta ten. Tussen 1982 en '98 speelde hij 2632 duels op rij, een onaan tastbaar record. Op 6 september 1995 brak hij het record dat op 2130 duels stond op naam van The Iron Horse in het honkbal, Lou Gehrig. Ripken kreeg een staande ovatie van 22 minuten. Ripken werd zaterdag bij zijn af scheid uitbundig geëerd. Rug nummer 8 van de Orioles be hoort voor eeuwig toe aan de derde honkman. Hij ontving een donatie van 1 miljoen dollar voor de aanleg van honkbalvel- den voor de jeugd in zijn ge boortestad Aberdeen, Michigan. Voor het stadion werd een bronzen standbeeld onthuld. Honkbalbaas Selig riep een nieuwe prijs in het leven: de Ripken Award die vanaf het vol gende seizoen uitgereikt wordt aan elke speler die ai petitiewedstrijden staat. In de dugout les werd een plaqre, hangen van zijn vadf in '99 overleed aan F van de straten dier' Camden Yards, werr van Lee Street in IF De eerste bal werd gr zijn moeder. In 1978 werd het c jaarlijkse draft gekojj1 Orioles, de enige clr hij in zijn 21 -jarige p zou spelen. Op 8 aif° maakte hij zijn der Major League. Drirj won hij met zijn ploF Series. Hij groeide 111 van de beste kort 0 Vanaf 1982 sloeg hif1 tember 1998 geer over. Op die 20sta™ bleef hij opzettelijk ir* strijd in de dugoutP noeg van de media-I^ Op 20 april 1999 mF toen 38 jaar jong, vc?st keer in zijn loopbaf.' wedstrijd laten sdilr een blessure. RipkeiPe en 100 kilo, speeld*1? keer in het AJ1 Str werd twee keer uitfa waardevolste speler s Erik Dekker wist dat hij langer moest wachten op de wereldbeker door Ad Pertijs tours - Bij alle Rabobank-filia- len lagen de posters al klaar om vandaag opgehangen te worden achter de ramen. Ze blijven voorlopig nog twee weken op de stapel liggen, want Erik Dekker is nog niet zeker van het verove ren van de wereldbeker. Hoezeer men bij de bank ook geloofde dat de Nederlander het klusje gisteren tijdens Parijs- Tours al zou klaren. Nog nooit eerder in haar roemruchte zes jarige bestaan als sponsor wilde de bank zo snel inspelen op de (succesvolle) actualiteit. „Maar ik heb meer verstand van wielrennen", grapte Dekker. „Het is het bekende verhaal van de beer en de huid." De kop man en leider in de wereldbe kerstand stond er in Tours, waar Richard Virenque na een mon sterontsnapping van zeven uur en 245 kilometer de winst pakte voor het aanstormende peloton, niet van te kijken dat Zabel en Vainsteins binnen bereik van de eindzege zijn gebleven. „Ik ben juist hartstikke tevreden. Echt dat meen ik. Het was niet reëel te veronderstellen dat ik hier minder dan vijf punten zou ver liezen ten opzichte van Zabel. En dus was het waarschijnlijker dat ik zou moeten wachten tot de laatste wedstrijd. Tot de Ron de van Lombardije dus." Achter winnaar Virenque spurt te Zabel voor Vainsteins (zesde) naar de derde plaats. De Duitser had al aangekondigd de Ronde van Lombardije niet te rijden. Omdat hij op het Italiaanse par koers weinig te zoeken heeft. Mocht hij alsnog een gokje wa gen, dan dient de winnaar van Milaan-San Remo en de Ham burg Cyclassic de zware slui- Erik Dekker, geflankeerd door twee ploeggenoten, op weg naar Tours. Foto: Reuters tingsklassieker minimaal als tweede te beeindigen. Romans Vainsteins moet winnen om de beker te kunnen pakken. En dan moet Dekker ook nog eens puntloos blijven in Noord-Italië. „Voor mijn gevoel ben ik dan ook tien keer dichterbij de eind zege gekomen", concludeerde Dekker. De negende wereldbekerklassie- ker stond in het teken van een straffe tegenwind en een ge waagde ontsnapping van het in eigen land uitermate populaire Franse duo Richard Virenque en Jacky Durand. Na iets meer dan een uurtje koers gingen ze er vandoor voor wat normaliter een moedige maar zinloze mis sie is. Hun maximale voor sprong van 18 minuten slonk na het passeren van de kaap van 200 kilometer snel, maar hoe hard de ploegen van de sprin ters ook joegen, de verbeten strijdende Virenque kregen ze niet meer te pakken. Op de fi nishlijn had hij nog precies tien meter over. Dekker liet zijn manschappen ook nog even meewerken in de achtervolging en op de laatste heuveltjes trachtte hij met een demarrage de grote groep te splijten. „Niet zozeer om Zabel kwijt te spelen, maar om mezelf alvast testen voor het WK en 'Lombardije'." In Hamburg speelde Dekker het nog klaar om derde te worden in de massaspurt. „Maar hier lag dat een stuk gecompliceerder. De finishstraat in Hamburg is smal en 'nerveus', waardoor je gemakkelijker voorin blijft zit ten. Hier op die brede aankomst is dat een stuk moeilijker. Dan moet je eerder oppassen dat je niet buiten de punten eindigt. In dat opzicht kan ik dus alleen maar blij zijn met de afloop." Elke keer weer schrik je ervan. Een schaatsrel, alwéér één en het is nog maar net oktober. Schrijver dezes groeide op met Ard en Keessie en daar de stem bij van Bob Spaak: „Goed ge daan, Keessie. Ga zo door.(En Kees ging door.) Ook toen waren er kwesties. Maar die voltrokken zich keurig in januari en februari, de maanden waarin je hoofd naar schaatsen stond en je één of twee vetetjes verdragen kon. Jan Bols reed tivee buitenboch ten te veel, Hilbert viel over vo gelpoep en Keessie klaagde dat hij in de derde groep startte en Ard in de eerste en als Keessie dan eens zeifin groep één reed was het weer mis, want dan zat uitgerekend Ard in groep drie, wat (zul je altijd zien) juist die dag door de weersgesteldheid een enorm voordeel was. Het waren relletjes die de naam rel niet verdienden, maar die de kranten van pas kwamen. Als er geschaatst werd, toen, werd er niet gevoetbald, maar de kranten moesten wel vol. Dat schaatsers ook buiten de wintermaanden bonje konden hebben, kwam niet in je op. Je hoorde er niets van en boven dien, wat ze in hun eigen tijd deden zochten ze zelf maar uit. Dit gaat niet meer op. Eigen tijd bestaat niet meer voor de schaatsers. Wie nü schaatser is, is dat het hele jaar door. Geldt ook voor de rellen. Het hele jaar door. De nieuwste schaatsrel die ons in een wurgende greep van angst en spanning houdt is, als ik mij niet sterk vergis, de eerste schaatsrel deze eeuw waar Ma rianne Mueller v/h Timmer niet rechtstreeks maar slechts zijde- lings bij betrokken is. Ze zal toch niets mankeren? Middelpunt is Leen Pfrommer. Naar de wens van beoogd olym pisch kampioen Jan Bos is Leen door het DSB-schaatsimperium aan de kant gezet. Ontslagen. Werkeloos was Leen al - voor het werk in de zomermaanden, hardlopen en fietsen, waren aparte trainers aangesteld en voor het voeren van een goed gesprek stond Bos een psycho loog ter beschikking - nu is hij tevens werkloos. Leen is na Wopke de tiveede schaatscoach die de IJssel Cup niet haalt. (Wij leven mee met de inwoners van Ermelo. Die vrezen dat Leen zich nu weer vol overgave stort op het WD- gemeenteraadsweric in dit eens zo rustige Veluwedorp.) De sportjournaallezer las het nieuws over Leen voor zonder met de ogen te knipperen, wat een prestatie was, want het be richt bevatte een niet eerder in het Algemeen Nederlands Schaatsjargon gesignaleerd zelf- -y standig naamwoord\g Verstonden wij het g\ Leen zijn biezen moei voor een woord dat L een Albanees koekjew01 Een dag later staat k kranten en blijkt dit Ith Oekraïense schaatscln in ons land. Rijst de vraag: Bestaf'1 ook al, politiek vlucli uit Oekraïne? Antwarr staat er minstens ééni 1 nog een schaatscoach Ids Postma, naast Bcru DSB-coryfee, schijnt!? zijn met de gang van bracht zijn woede hii. in het Algemeen Daf woorden met: „Ik rnk zeggen." Enerzijds is dit naar Ir, maatstaven nógal ee, spraak! (Maar neemL eens kwalijk. Die is t£a pisch kampioen én /r? koeien én heeft Annir die zich nog druk mi c derzijds duidt ditIlP zeggen" op een klimf DSB-gelederen waart I ningsuiting niet lang~' sprekend is en waanI bij een ongeluk - Poy\ dus wel gauw 'thuis'! Over Poltavets zei Hé die Ids in Nagano na. pisch goud begeleida~ Oekraïener in dienstï e had op zijn schaatssr Volkskrant: „Hij is rw' derlegd.Jr' Redelijk. Erger kun niet neersabelen. Op naar de volgende^ kan nooit lang op zic^ wachten. Pt r)Oi 11 te Patrick Kluivert, hier in duel met Enrique Fernandez van Deportivo, scoorde een keer voor het verliezende Barcelona. Foto: Reuters

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 22