Onzekere toekomst Oranje Lisse kan weer niet winnen met man meer Invaller Joeri Jacobs scoort en breekt zijn been Bram de Groot wK-seiectie hibij duel 'èjjk Algerije n| vriendschappelijke U in Parijs tussen Algerije is zaterdag j°pp een fiasco. In de ,^d de wedstrijd ge ren bestorming van 1 tientallen Alge- a 'angers. De politie tien personen aan. duel was sprake van Franse sterspeler Zi- ïne, wiens ouders (comen, werd zelfs 1 bedreigd. Volgens ae brief zou de da- ^dstrijd gaan toe- inse politie maakte strijd bekend dat £n waren aangehou- id met de doods- De eerste Frans-Al- [tbalconfrontatie ïankelijkheid van 52 moest een feest toen de Fransen mut met 4-1 werd het ereter- iop onder anderen jinister-president i bekogeld met Jereba passeert de ago. Foto: EPA ia pakt record af e Japanse atlete Na- shi heeft maar een genieten van haar ,d op de marathon, ip ze op 30 septem- Catherine Ndereba in in Chicago de twin de historie die ^jppen dan 2.20. De aglfdereba kwam in niT^de streep. Zo zijn i sjeken tijd twee mi- aald van het oude ER1fi, dat op naam 8| Keniaanse Tegla e tijd (2.20.43) bleef lan. (07 erbetert inrecord Barry Bonds Wrunrecord in een ieterd. De linksvel- ;an Francisco in de wedstrijd te- Hngeles Dodgers jubliek zijn 71ste en êfun. Het record 1998 met 70 op dark McGwire van ^Cardinals. De 37- ®nJ evenaarde het re- idsc jo scoort o,tiende band rijlj »o Romario scoor- L: de hattrick binnen 1iapor Vasco da Gama. lrie treffers van de oude club Fla- r Woensdag nam ?unten voor zijn re- 1 Cruzeiro (3-0). JC"joud-PSV'er aast op ide selectie van het ,alljelftal. „Als ik doel- tnaken, kan de Iniet meer om mij de Weiden 11 op uit twee SPORT maandag 8 OKTOBER 2001 arnhem/anp - Het Nederlands elftal heeft zaterdagavond in de laatste wedstrijd van de mislukte WK-kwalificatiereeks nogmaals duidelijk gemaakt waarom het komende zomer niet om de mon diale titel mag strijden. Ook tij dens het gewonnen duel met An dorra (4-0) in het Arnhemse Gel- redome bleek dat Oranje de aan sluiting met de wereldtop is kwijtgeraakt. Onduidelijk blijft hoe en met wie de ploeg weer op het internationale podium kan terugkeren. Bondscoach Louis van Gaal weet nog niet of hij zijn contract tot en met de zomer van 2006 wil uitdienen. De Amsterdam mer vindt dat hem eigenlijk wei nig valt te verwijten. Sommige wissels tijdens cruciale duels met Portugal en Ierland pakten weliswaar niet helemaal goed uit. Maar achteraf is het volgens Van Gaal altijd makkelijk praten. Spelers, publiek en KNVB willen het hoofd van coach ook niet op het hakblok leggen. Sommige internationals balen weliswaar een beetje van zijn af en toe Spartaanse wedstrijdvoorberei ding in het afgelegen en saaie Hoenderloo, maar ze beseffen maar al te goed dat ook zij na een mislukte kwalificatiereeks weinig recht van spreken heb ben. De voetbalbond en het inter- landpubliek zijn ook nog niet uitgekeken op Van Gaal. Direc teur Henk Kesler van de KNVB wil voorlopig zelfs niet meer over de toekomst van de bonds coach praten. De fans van Oran je zijn al vlug tevreden. Een slechte wedstrijd kan voor de meeste van hen een leuk dage uit met veel muziek, drank en eten nauwelijks meer verpesten. Zo bleek maar weer toen Oranje na de povere vertoning tegen Andorra met applaus naar de douche werd begeleid. Van Gaal beslist dus over zijn ei gen toekomst. Hij moet kiezen voor een Europese topclub of vijf jaar wachten op het volgen de wereldkampioenschap. De kans is levensgroot dat hij ver trekt. Van Gaal voelt zich als coach in de vorm van zijn leven en wil weer dolgraag elke dag met een spelersgroep werken. Bovendien beseft hij als geen ander dat de kans bestaat dat Oranje ook tijdens het WK 2006 ontbreekt. Onduidelijkheid bestaat er ook over de manier waarop Neder land zich voor de komende toernooien moet proberen te kwalificeren. Steeds meer inter nationals zien weinig meer in een systeem met vleugelspitsen. Hun visie wint aan kracht door dat Nederland eigenlijk in O ver mars en Zenden maar twee bui tenspelers van topniveau heeft. Dat bleek ook maar weer eens tijdens het duel met Andorra. Si- kora mocht in de basis debute ren omdat Overmars net als alle in Spanje voetballende interna tionals en de geblesseerden Stam, Van Bommel, Petta en Hasselbaink ontbrak. De aanval ler van Vitesse kan internatio naal lang niet brengen wat Zen den en Overmars in goede vorm wel kunnen. Behalve over de bondscach en het systeem zijn er ook twijfels over de aanwas van nieuw ta lent. De meeste van de huidige internationals kunnen waar schijnlijk het EK 2004 in Portu gal nog wel halen. Voor Davids, Stam, De Boer, Cocu, Van Hooijdonk, Hasselbaink, Nu- man komt het volgende WK in 2006 waarschijnlijk te laat. Een blik op de selectie van Jong Oranje leert dat voorlopig alleen Van der Vaart en Janssen het ni veau van jeugdploegen aan het ontgroeien zijn. Daarbij ontwik kelt Landzaat, tegen Andorra voor het eerst in de basis, zich aardig bij Willem II. Bondscoach Van Gaal gunde Van der Vaart in het met 20.000 toeschouwers bezette Gelredo- me zijn debuut in Oranje. Hij mocht na 67 minuten bij een voorsprong van 3-0 invallen en deed dat goed. Oranje kwam na vier minuten aan de leiding door een benutte strafschop van Van Hooijdonk: 1-0. Andorra kon vervolgens makkelijk op de been blijven omdat het Neder lands elftal in een te laag tempo speelde om de muur van Ando- rese verdedigers te breken. Daardoor kregen de amateurs uit het dwergstaatje de gelegen heid het spel met veel gesimu leerde blessures te vertragen. Seedorf vierde zijn rentree bij Oranje met een treffer in de blessuretijd van de eerste helft. De laatste doelpunten van de mislukte kwalificatiereeks kwa men in de 54ste en 90ste mi nuut van Van Nistelrooy. De spits maakte na afloop duidelijk dat er in het komende jaar in ie der geval iets moet veranderen. „De knop moet om. Mooi voet bal is vaak een doel op zich, we moeten weer eens op resultaat gaan spelen." Hoe en met wie dat moet gebeuren, liet Van Ni stelrooy voor het gemak even in het midden. Nederland: Van der Sar, Melchiot (73. Numan). Hofland en Van Bronckhorst: Landzaat. Seedorf en Davids: Sikora (67. Van der Vaart). Van Hooijdonk. Van Nistelrooy en Zenden. Andorra: Alvarez; Escura, Garcia Lue- na, Jonas. Lima en Fernandez; Gonza lez (89.-Gil), Sonejee, Jimenez en Fer- ron (90. Benet); Ruiz. Meer WK-voetbal: zie achter pagina door Janet van Dijk noordwijk - Joeri Jacobs is zaterdagnacht in het LUMC geopereerd aan een scheen- en kuitbeenbreuk. De 24- jarige aanvaller van Noordwijk brak zijn been toen hij vlak voor tijd de 3-1 scoorde tegen FC Lisse. Doelman Peter Kromhout kwam te laat zijn doel uit en te hard in op de Hoofddorper. Jacobs heeft een open wond en moet vijf dagen in het Leidse ziekenhuis blijven vanwege infectiegevaar. Voor lopig mag hij zijn been zes weken niet belasten. Het leven zit voor de 24-jarige student milieu-geoche- mie de laatste tijd vol aangename en onaangename ver rassingen. Aan het einde van het vorige seizoen plukte Noordwijk hem weg bij vierdeklasser DSOV uit Vijfhui zen. Een droom ging in vervulling, zeker toen hij tot zijn eigen verbazing twee keer in de basis stond. Zaterdag viel hij in de 67ste minuut in. Dat bleek een gouden wis sel, omdat hij goed kon profiteren van de ruimte op rechts. Indirect leverde dat het tweede Noordwijkse doelpunt op (van Lars de Kort). Na een goede solo van Patrick van Dam scoorde Jacobs zelf de derde goal. Hij wist meteen dat er iets niet goed zat, vertelde hij gis termiddag vanuit zijn ziekenhuisbed. „In mijn val zag ik al dat mijn been zwabberde. Ik hoorde een knak en wil de dat er direct iemand kwam die er verstand van had." De pijn ging tot tien uur 's avonds, een uur voor de ope ratie, nooit helemaal weg, ondanks de medicijnen. De reactie van de club noemt hij 'echt klasse'. „Ik heb alle maal telefoontjes gehad en nu zit de verzorger bij mijn bed. Iedereen is bezorgd." Van Kromhout kreeg hij na de wedstrijd een hand. „Ik heb verder nog niets van hem gehoord. Op de televisie beelden zag ik dat de bal al in het net lag toen hij op mij inkwam. Ik snap best dat het frustrerend is als je met elf tegen tien man speelt en je krijgt twee goals tegen. Maar je moet wel blijven nadenken. We spelen op zaterdag middag niet om de poen. Ik was er al voor gewaar schuwd dat hij soms raar zijn doel uit kan komen. Op zo'n moment moet je beslissen of je schiet of springt. Ik schoot, maar ik had moeten springen. Ik had liever ver loren, dit is heel vervelend. En het ging allemaal zo schitterend." Keeper Kromhout was zaterdag ook van slag door de 'ongelukkige actie'. „Het is sneu voor die jongen, terwijl ik er zelf weinig meer aan kon doen", zei de keeper. „Hij krijgt een steekpass van Van Dam, ik kom uit, ik ben te laat en we komen ongelukkig in botsing. De ene keer kom je uit met je lichaam naar voren, deze keer met mijn benen. Maar ik was gewoon te laat. Die dingen ge beuren, maar meestal loopt het goed af', aldus Krom hout, die van plan is om deze week contact op te nemen met Jacobs. Rijswijk/anp - Bondscoach Ger- rie Knetemann heeft gisteren Bram de Groot en Bert Hiemstra toegevoegd aan zijn selectie voor de wegwedstrijd van het WK wielrennen zondag in Lissa bon. Michael Boogerd, Maarten den Bakker. Jan Boven, Matthe Pronk, Erik Dekker, Steven de Jongh. Karsten Kroon, Mare Lotz, Matthé Pronk. Bart Vos kamp en Thorwald Veneberg waren al zeker van deelname aan de WK-wegwedstrijd. Zwartomrande zege van Noordwijk door Janet van Dijk noordwijk - Op een mooie za terdag in mei werd FC Lisse kampioen door de 2-5 zege bij Noordwijk. Een paar maanden later verloor de titelverdediger met 3-1 op het sportpark aan de Duinwetering. Eén man verloor twee keer: trainer Ruud*Bröring, die Noordwijk deze zomer ver ruilde voor Lisse. Hij was teleur gesteld over de uitslag, maar te vreden omdat zijn ploeg niet was weggespeeld. „Wij hebben in de voorbereiding alles verlo ren. Noordwijk is titelkandidaat en vandaag bleek dat wij ons kunnen meten aan een van de topploegen uit de Bollenstreek." Dat is een wat al te bescheiden opstelling voor een kampioen, die na een uur ook nog met een man meer in het veld stond. Dat Lisse na het succesvolle vorige seizoen veel spelers kwijtraakte is waar, en dat mag de club zichzelf aanrekenen. Dat Noordwijk veel stabieler is in dat opzicht, is ook waar. Maar za terdag mocht dat het verschil niet zijn. Van de 22 spelers die aan de wedstrijd begonnen, stonden er op die kampioens dag dertien ook in de basis. Ze ven bij Noordwijk, zes bij Lisse. Beide ploegen begonnen met een 'moderne' opstelling aan het duel. Noordwijk speelt sinds de terugkeer van spits Van Dam met tweeënhalve spits en een 'lege' rechtervleugel. Lisse speelt met Jerrel Linger en Joost Leo nard voorin en een ver terugge zakte Armando Luxenburg. Bei de ploegen willen het veld klein houden en zeker in de tweede helft zakte de Noordwijkse voor hoede erg ver terug. Ondanks de behouden opstelling en het wat gezapige begin werd het een le- Noordwijk-speler Joeri Jacobs wint een kopduel van Juul Emanuelson van FC Lisse (rechts). Foto: Kees van Hoogdalem vendige en vooral spannende derby. Noordwijk begon beter en kreeg van de tegenstander de tijd en gelegenheid om rustig en goed te combineren. Naarmate de tijd vorderde ging Lisse beter en feller spelen. In het eerste halfuur waren de meeste doel pogingen voor Noordwijk (Van Ophuizen, Van Dam, Pitti twee maal), maar de beste waren voor Armando Luxenburg van FC Lisse, die een keihard schot via de onderkant van de lat weer in het veld zag stuiteren en later door de benen van Martin van Ophuizen op de keeper schoot. In de 29ste minuut kopte Noordwijk-verdediger Jelle Kor- bee raak uit een comer. Een an dere verdediger, Dennis van Baekel, maakte op slag van rust gelijk. Met links schoot hij, vol ledig vrijgelaten, de bal vlak langs de paal en langs de kee per. Scheidsrechter Van Breughem gaf na een uur speeltijd Korbee onterecht een rode kaart, omdat hij Joost Leonard een elleboog stoot zou hebben gegeven. Later bleek de arbiter toch niet zo veel van toneelspel te houden, want toen FC Lisse-trainer Ruud Bröring op de zijlijn opzichtig nadeed hoe volgens hem Noordwijker Michael van der Laan tijd probeerde te rekken door op een tegenstander te gaan liggen, werd hij naar de tri bune verbannen, „fle had moe ten weten dat deze man geen gevoel voor humor heeft zei Bröring. Vreemd genoeg gaf de scheids rechter aan de andere kant van het veld Lisse-aanvoerder Ralph Polman een gele in plaats van een rode kaart, toen hij de door gebroken Patrick van Dam neer haalde. Zo drukte de arbiter een wat al te groot stempel op de wed strijd, maar Lisse had daar niks aan. Net als drie weken geleden tegen Rijnsburgse Boys lukte het de ploeg niet om de overtalsitu- atie uit te buiten. Bröring pro beerde de druk te vergroten door meer aanvallende spelers in te brengen, maar gescoord werd er niet door Lisse, waar vooral spits Jerrel Linger nog al tijd niet in vorm is. Noordwijk-trainer John Eelman bracht in de 67ste minuut Joeri Jacobs in het veld voor Arnold Reinders, die last heeft van zijn schouder en het tempo moeilijk kon bijbenen. Het bleek een 'gouden' wissel, want de snelle Jacobs kon drie keer profiteren van de enorme hoeveelheid ruimte aan de rechterkant van het veld. Dat hij de aanval ver volgens verprutste, komt vol gens Eelman door zijn enthousi asme. „Hij speelt nog een beetje te gehaast." Jacobs stond desalniettemin aan de basis van het tweede Noord wijkse doelpunt en hij maakte de derde. Na weer een rush op rechts kwam de bal uiteindelijk bij Lars de Kort, die langs wat mensen kwam en met een 'stift je' scoorde: 2-1. Aan het derde doelpunt ging een knappe solo van Van Dam vooraf. Jacobs maakte de aanval goed af, maar moest die actie bekopen met een dubbele beenbreuk, omdat keeper Peter Kromhout te laat en te onbesuisd inkwam. Daar door kreeg de gouden wissel een dikke zwarte rand. Net als de overwinning voor Noordwijk. Noordwijk: KorfF; Regeer (46. P. de Jong), Van Ophuizen, Korbee, Van der Niet; W. de Jong, Reinders (67. Jacobs. 90. Kleijn), Van der Laan; De Kort, Van Dam. Pitti. FC Lisse: Kromhout; Van Kins, Polman, Van Baekel (70. B. Janssen), Emanuel son; Tan (75. Clobus), Van Wielingen. Schnater. Luxenburg. Leonard (6-1. Hoever). Linger. IN DE HERHALING De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Peter Blangé, die dit seizoen met Gerard Bakker, Jeanet van der Laan en Wim Rijsbergen wekelijks op het sportweekeinde terugblikt, zet de rentree van basketballer Michael Jordan in de herhaling. „De terugkeer van Michael Jor- New York en Washington gaat. dan in de NBA heeft mij de laatste tijd beziggehouden. Ik snap het niet, hij is 38 jaar en heeftal twee keer op een hoog tepunt afscheid genomen. Waarom zou je een smet op je carrière riskeren? Ik zou dat niet kunnen. Ik train nog wel een beetje mee, zou ook nog wel aardig meekomen, maar je topniveau haal je nooit meer. Jordan heeft altijd voor de hoofdprijzen kunnen gaan. Ook als hij nog wel een hoog niveau zou halen, dan zijn z'n ploegmaten bij de Wos- hington Wi zards niet om voor de ti tel te gaan. De druk om te presteren zal in ieder geval enorm zijn. En wanneer heeft hij het goed gedaan? Als de Wizards de halve finale van de 'Confe rence' halen is dat volgens mij een uitste kende presta tie. Het is al leen wel wat anders dan hij gewend was. Ik kan mij dan ook niet aan de indruk onttrekken dat de za kelijke belangen meer tellen dan de sportieve belangen. Be grijp me goed, ik heb enorm veel bewondering voor hem. De NBA was een stuk leuker toen hij nog speelde en ik zal de wedstrijden ook weer met veel interesse volgen, maar er zit een luchtje aan zijn terug keer. Iedereen weet dat zijn sa laris 'slechts' tweeënhalf mil joen dollar zal zijn en dat dat geld ook nog naar de nabe staanden van de aanslagen in Maar zijn neveninkomsten zullen weer omhoogvliegen. Het ging slecht met de Wi zards, waar Jordan tot voor kort mede-eigenaar van was. De prestaties waren belabberd en de tribunes zaten slechts halft'ol. Nu is de aandacht van de media enorm en de thuis wedstrijden van de Wizards zijn voor het hele seizoen al uitverkocht. Jordan heeft af stand moeten doen van zijn ei genaarschap. maar dat zal ook wel een papieren constructie zijn. Wie zegt mij dat er nu niet iemand zit die voor hem werkt of zo. Dit is na tuurlijk een geschenk uit de he mel voor de NBA De kijkcijfers waren toch iets terug gelopen na- datjordan sttpic. Er zatwel geen druk op hem uit geoefend zijn, maar ze zullen hem vast geen strobreed in de weg ge legd hebben om voor zijn 'ei gen ploeg te gaan spelen. Ook zijn persoonlijke sponsors, zo als Nike, zullen hier garen bij spinnen. Ondertussen kan de reputatie van Jordan alleen maar schade oplopen, maar ja: the show must go on Peter Blangé uit Oegstgeest is recordinternational volley bal. Hij is voorzitter van de atletencommissie van NOC *NSF en lid van de Europese atletencommissie. Ruud van Nistelrooy scoorde tweemaal tegen Andorra. „De knop moet om. Mooi voetbal is vaak een doel op zich, we moeten weer eens op resultaat gaan spelen." Foto: GPD/Vincent Jannink

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 21