GESPREK VAN DE DAG Tentakels 'directeur' reiken ver De schatrijke familie Bin Laden en zwart schaap Osama Een duistere kant 152 MENSELIJK Geri Halliwell heeft zaterdag met een concert in Oman het moreel van 7000 Britse soldaten pro beren op te vijzelen. Tientallen militairen moesten voor en tij dens het concert, waarbij de tempera tuur buiten tot 37 gaden was gestegen, met uitdrogingsver schijnselen worden behandeld. Sommi gen waren BEWUS TELOOS geraakt. De militairen, die deel nemen aan een oefe ning in de Golfstaat, moesten volgens de BBC acht uur door de woestijn reizen om het concert bij te wonen. Luchtig ge kleed en begeleid door danseressen met als symbool van hun vaderlandsliefde de Union Jack op hun topje bracht de zangeres de militai ren in een opgewon den stemming. Spe ciaal voor de gele genheid, OPERATIE GINGER genoemd, was er een 'arena' uitgegraven in het zand. Het optreden was al gepland voor de aanslagen in de VS op 11 september. Er golden wel verscherpte veilig- heidsmaategelen. Een officier klaagde over de eisen die Halliwell had gesteld. Zij wilde onder meereen kleedka mer met air-conditioning en een ijskast vol sojamelk. De Afghaanse FILMMA KER Jawed Wassel is woensdag in zijn woon plaats New York VER MOORD door de produ cent van zijn film, die la ter die dag in première ging en waaraan hij zes jaar had gewerkt. Dat heeft de New Yorkse poli tie zaterdag bekendge maakt. Een ruzie over geld ten huize van de verdach te, Nathan Powell, zou zo hoog zijn opgelopen dat Powell de 42-jarige Was sel met een biljartkeu te lijf gingen met een mes doodstak. Vervolgens zaagde Powell het lichaam van zijn slachtoffer in stukken en stopte hij die stukken in twee dozen, op het hoofd na, dat hij in zijn koelkast zette. De 38- jarige Powell werd donder dagavond gearresteerd, na door de politie te zijn aan gehouden omdat de lam pen van de bestelwagen waarin hij reed niet aan stonden. De agent die Po well aanhield zag in het busje een schop, een pik houweel en een bebloede doos staan en begreep toen naar eigen zeggen dat hij niet te maken had 'met iemand die van zijn werk op weg was naar huis'. Woensdagavond woonde Powell de PRE MIÈRE van Wassels film bij, alsof er niets gebeurd was. De film, FireDancer, vertelt het levensverhaal van Wassel, die na de in val van de Sovjet-Unie in 1979 door zijn moeder uit Afghanistan werd gesmok keld en na in Pakistan, Duitsland en Frankrijk te hebben gewoond in New York terechtkwam. Een ex-vriendin van STEVIE WONDER eist een schadevergoe ding van liefst 71 miljoen gulden van de Amerikaanse artiest. An gela McAfee beweerde in The Los Angeles Times dat de blinde zanger haar met genitale herpes heeft besmet. Wonder zou zich volgens de vrouw ook niet aan zijn afspraken gehouden heb ben. Hij zou altijd (financieel) voor McAfee zorgen, maar dat heeft hij volgens haar niet ge daan. Advocaten van Stevland Morris, zoals Stevie Wonder ei genlijk heet, verwerpen alle aan klachten. De uitreiking van de EM MY'S gaat dit jaar vermoe delijk niet door. De win naars van de belangrijkste Amerikaanse televisieprij zen zouden hun awards gisteravond in ontvangst nemen in Los Angeles, maar nadat de Amerikaan se en Britse strijdkrachten de vergeldingsaanvallen op de Afghaansé Taliban- bewind hadden geopend, werd het festijn ge schrapt. Het is nog niet zeker of er de prijsuitrei king later alsnog zal plaatsvinden. Het zou voor het eerst in de 53-jarige geschiedenis van de Em my's zijn dat de jaarlijkse onderscheidingen niet worden toegekend. Het feestelijke gala zou aan vankelijk vorige maand plaatsvinden, maar werd toen uitgesteld vanwege de terreuraanslagen op New York en Washington. Als gevolg daarvan was voor gisteren al een veel soberder plechtigheid dan in andere jaren georgani seerd. EMILIE SCHINDLER, die in de Tweede Wereldoorlog met haar man Oskar meer dan 1.000 jo den uit handen van de nazi's redde, is vrijdag op 93-jarige leeftijd overleden in een Duits ziekenhuis. Na ruim een halve eeuw in Argentinië te hebben ge woond keerde Emilie Schindler in juli terug naar Duitsland. Een week na haar aankomst werd ze opgenomen in het ziekenhuis, dat ze niet meer heeft verlaten. Oskar Schindler keerde al in 1957 uit Argentinië naar Duits land terug. Sindsdien zagen hij en zijn vrouw elkaar nooit weer, maar ze zijn nooit officieel ge scheiden. Oskar Schindler over leed reeds in 1974. Het verhaal van de Schindlers kreeg in 1993 bekendheid door de film Schindler's List van Steven Spielberg, maar Emilie Schindler vond dat haar rol in het reddende werk in de film onderbelicht werd. Adolf HITLER viel volgens een Duitse historicus op mannen. Uit een boek dat volgende week op de Frankfurter Buchmesse verschijnt, blijkt dat de lei der van nazi-Duitsland HO MOSEKSUEEL zou zijn ge weest. Volgens de auteur van het boek werpt dit een nieuw licht op de levens loop van Hitier. Het boek heet Hilters Geheimnis - Das Doppelleben eines Diktators (Hitiers geheim - Het Dubbelleven van een Dictator). Volgens auteur Machtan van de Universi teit Bremen 'kunnen we zeggen dat Hitler in de ja ren twintig een reeks rela ties had met een homo- erotisch karakter'. Vanaf de jaren dertig voelde hij zich door dit verleden kwetsbaar en wilde hij er niets meer van weten, al dus de auteur. De keer dat ik voor mijn zoontje uit de Ar dennen een speelgoedtank meebracht, kwam ik in conflict met de militante tak van de Vredesbeweging, die in ons ge zin één lid telt. Met de onverzettelijk heid en rechtlijnigheid die deze kring zo kenmerkt, bleek mijn echtgenote doof voor de redelijkheid van mijn argumentatie ('Ik koop op va kantie altijd een cadeautje dat kenmerkend is voor de streek'). Al het wapentuig is taboe in ons gezin, hoezeer het karakter van het leger de afgelopen decennia ook is veranderd van een oorlogsmachine in een organisatie die pretendeert zich bezig te houden met het afdwingen van de vrede. De speelgoedindustrie speelt daar begrijpelijkerwijs op in. Laatst zag ik op een braderie een mitrailleur van een meter lang, waarop met grote letters 'Peacekee per' stond. Maar zelfs dat doorslaggevende bewijs van veranderende tijden vermocht mijn eega niet vermurwen. Niet alleen speelgoedpistolen en rollend materieel in ca- mouflagekleuren zijn permanent in de ban, ook gewelddadige spelletjes die vooral voor de computer verkrijgbaar zijn, komen er bij ons niet in. Dat leidt ertoe dat mijn nazaten bij bevriende neefjes en nichtjes waar de ko gels wel over het scherm vliegen, aan de pc zitten gekluisterd met dezelfde fascinatie als waarmee hun leeftijdgenootjes aan het begin van de jaren zestig voor het raam van de bruingoedwinkel naar de eerste uitzendingen van Dappere Dodo keken. Bij gebrek aan di gitale moord en doodslag, beperkt mijn zoon (5) zich tot Lego Racers. Een, zelfs volgens mijn echtgenote, onschuldig tijdverdrijf dat in het kort neerkomt op het rijden van een circuit in een Lego-autootje (dat je eventueel zelf kunt bouwen), bestuurd door een Lego mannetje (ook zelf samen te stellen), waarbij je uitkomt tegen een multicultureel gezel schap met Kapitein Knoest, Floris de Vleer muisridder en de Mummy van de Farao. On derweg moet je rondtollende gekleurde steen tjes zien te raken. Elke avond na het eten (eerder mag niet) gaat mijn jongste nazaat naar zolder om achter het racestuurtje voor de pc te kruipen. Totdat de plaatselijke Vre desbeweging onderaan de trap roept dat het bedtijd is. Omdat ikzelf over geen enkel principe maar wel over een fascinatie voor computerspelle tjes beschik, ga ik geregeld met hem mee naar boven. En daar zie ik mijn zoon transforme ren van de gemiddelde bestuurder van een scootmobiel naar een reïncarnatie van Jos Verstappen en Marco Bakker. Lego Racers is niet alleen een kwestie van snel handelen en goed sturen. Met behulp van de steentjes die je ondenveg verzamelt, kun je je tegenstan ders dwarszitten. Groen geeft extra snelheid, blauw onkwetsbaarheid, met rood kun je een bom afschieten en met geel een vat olie op de weg werpen. In combinatie met witte steen tjes kun je met de gekleurde steentjes de over treffende trap van deze voordelen benutten. Na even sparen, kun je in plaats van een en kele bom een complete batterij kruisraketten op je medeweggebruikers afvuren. Na een paar maanden Lego Racers bestaat de favo riete spelvariant van mijn nazaat uit het op delen van het beeldscherm in tivee helften, bedoeld om met meerdere personen kaar te racen. Maar dat doet hij nieth het ene autootje tot halverwege het p4> om het daar stil te zetten. Hetanderel tje laat hij vervolgens zijn rondjes drL onderweg net zoveel steentjes verzany totdat hij genoeg ammunitie heeft oii westerse coalitie te bevoorraden. Als)j plek is aangekomen waar hij de eersL heeft achtergelaten, rijdt hij er eerst a keer met grof geweld op in (de Lego-n tjes roepen dan 'Help!'). Dan neemt F afstand om met de duim van zijn r«h hand op de knop te drukken waarna drie cruise missiles lanceert, om metb van de echte fanaat toe te kijken hoe\h het weerloze voertuig exploderen (Lefa netjes roepen 'Oh no'). I Ik ben er nog niet uit of ik zijn duistdk bij Lego Racers voor de huisvredesac/f( verborgen moet houden. Tot die tijd hem voor het slapen gaan wel heel njj gebedje opzeggen. Meer kun je in deze onzekere tijden ng doen. MAANDAG 8 OKTOBER 2ó IV Osama bin Laden stamt uit een puissant rijke fa milie. Ze vormt een van de steunpilaren van het Saudische koningshuis. Zijn halfbroers leiden een leven dat het spiegelbeeld is van het zijne. Mohammed Bin-Awad bin Laden liet ruim vijftig kinderen achter toen hij in 1968 bij een helikop terongeluk het leven liet. De ene keer vermelden de archieven 52 zonen en dochters, een andere keer 54. Een van die vele Bin Ladens wist zich, uitgedaagd tijdens een interview, alle namen niet meer te her inneren. Hij kwam amper tot twaalf, en verloor zich toen in een verontschuldigende lach. Maar, dat moet gezegd, deze zoon van Mohammed had de meeste van zijn broers en zussen al lang niet meer gezien. Hij heette Osama, Osama bin Mo hammed bin Awad bin Laden, 44 jaar oud inmid dels. De Verenigde Staten c.s. houden deze Osama ver antwoordelijk voor de terreuraanslagen van 11 september, waarbij duizenden mensen om het le ven kwamen. Hij is de enige zoon uit Moham- meds huwelijk met een Syrische, die naast drie Saudische vrouwen zijn vierde echtgenote was. De wereld van de Bin Ladens is er een van super latieven. Niet alleen waar het de omvang van het gezin betreft. Het familiebedrijf, de Saudi Binladin Group (SBG) is een conglomeraat met een ge schatte jaaromzet van vijf miljard dollar. De broers van Osama verplaatsen zich in Rolls Roy- ces en privé-jets. Ze studeerden met andere ge goeden en prinsen aan dure Britse internaten of aan gerenommeerde Amerikaanse universiteiten, ze hebben koninklijke vrienden. Vader Mohammed bin Laden trok in de jaren '20 vanuit Zuid-Jemen naar Saudi-Arabië. Daar begon hij als metselaar in loondienst, maar bouwde al snel een eigen bedrijf op. Het groeide onder zijn leiding en onder die van zijn zonen Salem (1972 tot '88) en Bakr ('88 tot heden) uit tot een imperi um met vestigingen over de hele wereld, niet in de laatste plaats de Verenigde Staten. Zeker in Saudi-Arabië hebben de Bin Ladens grote invloed. Vader Mohammed verkreeg de gunst van de allesoverheersende koninklijke familie, hetgeen ook betekende dat zijn bedrijf de islamitische hei ligdommen in Mekka en Medina mocht restaure ren. Zoon Salem was een persoonlijke vriend van koning Fahd, de huidige topman van de SBG, Bakr, verkeert - ondanks Osama - met kroonprins Abdullah. Saillant is, dat de Saudi Binladin Group voor fi nanciële adviezen onder meer terugvalt op de Carlyle Group, een firma die George Bush sr. zo nu en dan als consultant inhuurt. Het is daarom, meldt tv-zender ABC, dat de vader van de huidige Amerikaanse president de Bin Ladens twee keer ontmoette. Op aandacht van de media zijn de Bin Ladens niet gesteld. De halfbroers, het zouden er een kleine twintig zijn, geven zich zo nu en dan even bloot. Over de vele (half)zussen is nagenoeg niets be kend. Kort na 11 september heeft de familie Bin Laden de aanslagen veroordeeld. In een verklaring van uit Jedda, maar ook uit andere delen van de we reld. „Ik veroordeel elke terroristische daad", zei halfbroer Yeslam, die in Zwitserland leeft. Enkele halfbroers en neven vertrokken spoorslags uit de Verenigde Staten, waar ze talrijke bezittin gen hebben. Slechts Abdullah bleef achter, een jonge jurist die in de buurt van Boston resideert. Inmiddels heeft hij, namens de Saudi Binladin Group, een Amerikaans pr-bureau ingeschakeld, vooral ook om de kloof tussen zijn familie en Osa ma te benadrukken. Of die afstand werkelijk zo groot is, mag in twijfel worden getrokken. Zijn relatie met zwager Mo hammed Jamaal Khalifa lijkt zelfs innig. Yossef Bodanski, Amerikaans diplomaat en terreurbe- Het doden van Amerikanen en hun bondgenoten, burger of mili tair, is een individuele plicht voor elke moslim, luidt de instructie van Osama bin Laden aan 1,2 mil jard moslims wereldwijd. De 'di recteur' zoals Bin Laden ook wel wordt genoemd, bestuurt een wijd vertakt netwerk van islamie ten via de uitvaardiging van fat wa's, religieuze vonnissen. 's Werelds meest gezochte terro ristenleider heeft in een bedoeï- nentent in de Afghaanse woes tijn een commandocentrum in gericht. Zijn aanslagen ter be vrijding van de moslimheilig dommen in Jeruzalem en Mek ka regisseert hij per satelliettele foon en e-mail. Met een persoonlijk vermogen van ettelijke honderden miljoe nen dollars weet hij een forse groep terroristen, onder wie zelfmoordenaars te strikken. Met naar schatting zeker 5.000 strijders voert Bin Laden een goed geoliede machine aan. Haat tegen de Amerikanen is een rode draad in het leven van de extremistische moslim. In 1991 werd hij zijn vaderland, Saudi-Arabië, uitgezet na kritiek op de regerende koninklijke fa milie die tijdens de Golfoorlog Amerikaanse troepen toeliet. Bin Ladens uitzetting maakte de statenloze tot een relikwie van extremistische moslims. Zijn toevluchtsoord, Sudan, verklaar de Bin Laden eveneens tot on gewenst persoon. De schatrijke Saudiër huurde een vliegtuig en vloog ermee naar Afghanistan, een land dat hij goed kende. Zestien jaar eerder, net nadat het Sovjetleger was binnenge vallen, bood hij zijn hulp en ka pitaal aan in de strijd tegen het rode leger. Bin Laden recruteerde in die ja ren 30.000 moslims voor zijn in ternationale brigade. Die vocht met steun van de Amerikaanse CIA tegen het rode gevaar in Af ghanistan. Bin Laden, met een grijze baard en witte tulband een onopvallende verschijning, legde toen de basis voor zijn in- wen. Toch zijn er duizeifh een in Westerse ogen hafaj staan aan de zijde van <P' sche terroristenleider veP1" Voor deze 'Afghaanse AJse ren', zoals ze ook wel ge?g' worden, tellen de ontbej tijdens de voorbereiding moord en martelaarsch|| De beloning voor de elle blijkt zeer aanlokkelijk vj|| godvrezend moslim: Een leven in het paradijs. - Osama bin Laden staat hoofd van een intemati#11 zakenimperium. Dat he^f oorsprong en wortels inPr 1931 door zijn vader gesPr Saudi Binladin Group (Sfn waarvan de huidige waatb wordt geschat op 36 miljvl lar. Als mannelijke telgv, familieclan kreeg Osama startkapitaal van 200 r dollar toegewezen, 1 ciële deskundigen ii land en Frankrijk schatte huidige vermogen op eef' voud hiervan. 111 Osama, een scherpzinnig nager, had trouwens zijlij houdstermaatschappij, cie Sudanese hoofdstad KheV1 was gevestigd. Daaronde6 banken, bouw- en transj31 dememingen en zelfs e#c briek van arabische gonfd hoofdbestanddeel van kp gum en drop. In 1996 trjti ma zich officieel terug u»e toum en de Sudanese or ming, maar volgens de F nanciert hij zijn netwerkf( zelfmoordcommando's steeds uit deze zakenbei| Bin Ladens generatie ten uit de jaren tachtig en n^( kreeg het afgelopen dectfr jonge aanwas. Onder mPf uit Peshawar. Deze gev# ge grensstad in het noorfS' van Pakistan ontvangt gP treerde moslimjongeren^ open armen. Ze belandejc trainingskampen voor w( gers. De motieven van d'e ten lopen sterk uiteen. EP van hen is religieus bevlq anderen zijn op zoek na? doel in het leven en een) hunkert gewoon 'naar 0 zetje'. Osama's zoon Mohammed (midden) wordt op zijn bruiloft in januari van dit jaar geflankeerd doobe vader (rechts) en Mohammed Atef, vader van zijn 14-jarige bruid en een belangrijke kompaan vapr' ma. Dit beeld werd door de Arabische tv-zender al-Jazeera uitgezonden. Foto: EPA ne strijder, zegt: „Enkele van de broers onderhouden nog contacten met hem. Het blijft toch familie." Maar, meent hij, van ondersteuning voor de terro rist is geen sprake. De Arabische tv-zender Al Jazeera vertoonde eer der dit jaar beelden van epn bruiloftsfeest in het zuiden van Afghanistan, waarvoor Osama zijn moeder, twee broers en een zus had uitgenodigd. De krant Al-Hayat had een correspondenij plaatse, die hen eveneens signaleerde. Zejl1 uit Saudi-Arabië overgekomen vanwege dn. loft van Mohammed (19), Osama's oudstqY In totaal heeft de chef van al-Qaeda dert ren bij vier vrouwen. Twan van den Brand Met 5.000 strijders voert Bin Laden goed geoliede machine aan De 'directeur', hier op een foto uit 1998 in Afghanistan. Foto: AP temationale netwerk dat nu de Amerikaanse zenuwcentra heeft lamgelegd. De Amerikanen twijfelen geen moment aan de slagkracht van Bin Laden. Zij hielden hem in 1998 ook verantwoordelijk voor de aanslagen op de Amerikaan se ambassades in Kenya en Tan zania. Deze kostten 240 mensen het leven. Washington nam des tijds wraak door kruisraketten af te vuren op militaire trainings kampen die in handen zouden zijn van Bin Laden. De Amerika nen houden de extremistische moslim eveneens verantwoor delijk voor de aanslag op het zwaar bewapende Amerikaanse marineschip USS Cole, vorig jaar oktober in Jemen. Daarbij kwamen 17 opvarenden om. Dat de tentakels van Bin Laden, die vermoedelijk tegen de vijftig is, over de hele wereld reiken, is inlichtingendiensten gevoeglijk bekend. Een aantal strijders vecht aan de kant van de Tsje tsjeense rebellen tegen Rusland in de noordelijke Kaukasus, an deren zijn actief in Kashmir, Bosnië en Afghanistan. Naast het hoofdkwartier van zijn orga nisatie 'Al Qaeda' ('De basis') in Afghanistan zouden er in zestig landen door hem gefinancierde cellen of groepen zijn. Ook in Nederland, waar de cel goed zou zijn voor de geldstromen en valse papieren. De Amerikaanse inlichtingen dienst, CIA, heeft geen enkele infiltrant binnen de organisatie van Osama. De inlichtingen dienst krijgt niemand zo verja ren van zijn leven te slijten in de bergen van Afghanistan, met smerig voedsel en zonder vrou-

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2