Huisartsen mogen gratis parkeren RIJN VEENSTREEK Discussie over vrouwenkleding in moskee Alphen voorzichtig bij aanbesteding theater na drama stadhuis Weer dode kat in Langeraar Brom, brom 5 Brandwj; Alkemac! voor de{ 'beroeps! 4 aï Vergeefse klopjacht maandag 8 OKTOBER» alphen aan den rijn - een groot aantal politieagenten heeft ondanks de inzet van een helikopter een inbreker laten ontsnappen. De man werd gis ternacht betrapt bij een in braakpoging in een bedrijf aan de Kopervveg in Alphen aan den Rijn. De gealarmeerde sleutel houder zag toen hij iemand in het bedrijf zag rondlopen met een de politie. Agenten waren snel ter plaatse, maar hun speurwerk te voet, vanuit de lucht ondersteund door een he likopter, leverde niets op. Bromfietser ramt schaap aarlanderveen - Een bromfiet ser heeft zaterdag in alle vroeg te een schaap aangereden op de Aarlanderveenseweg in Aar landerveen. De 23-jarige Alphe- naar kon het beest, dat zich los maakte uit een kudde die naast de rijbaan stond, niet ontwij ken. De bromfietser moest met armletsel naar het Rijnland Zie kenhuis in Leiderdorp. Het schaap bleef ongedeerd. Dronken op brommobiel langeraar - De politie heeft gisteravond een 36-jarige be stuurder van een brommobiel uit Langeraar in zijn huis aan gehouden nadat hij kort daar voor was doorgereden na een aanrijding. De aanrijding met de auto van een 35-jarige vrouw uit Ter Aar had omstreeks 18.30 uur plaats op de Langeraarse- weg. Niemand raakte gewond. De bestuurder van de brommo biel bleek bijna vier keer de maximaal toegestane hoeveel heid alcohol te hebben gedron ken. Ter Aarse raad eerder aangevuld ter aar - Door een extra verga dering komt de gemeenteraad van Ter Aar eerder dan ver wacht weer op sterkte. De in gelaste raadsvergadering van aanstaande woensdag (aanvang 20 uur) maakt het mogelijk om de geloofsbrieven van Jan Har- denberg (WD) en Kees Hage naars (Progressief Akkoord) te onderzoeken. Als dat onder zoek is afgerond, kunnen beide kandidaten voorafgaand aan de begrotingsvergadering op don derdag 25 oktober officieel tot de gemeenteraad toetreden. Ze vullen de zetels in die Ingrid Riedel en Emma Kraak vorige maand verlieten. alphen aan den rijn - Huisart sen mogen voor spoedgevallen gratis parkeren in het centrum van Alphen aan den Rijn. Dat wil len burgemeester en wethouders nu in praktisch het hele centrum betaald parkeren geldt. Toen daartoe dit voorjaar werd besloten, stelde de gemeente raad al vragen over hoe het moet met huisartsen en bijvoor beeld verloskundigen die in spoedgevallen geen tijd kunnen verliezen bij een parkeerauto maat. B en W hebben geïnfor meerd bij andere gemeenten en zijn tot de conclusie gekomen dat het eenvoudig en goedkoop is om de huisartsen die cliënten in het centrum hebben een bordje met de tekst 'spoedgeval' te geven. Die kunnen zij, als het nodig is, achter de voorruit zet ten. In alle andere gevallen moeten ze betalen voor een parkeer plaats. Om daarmee zo min mo gelijk tijd verloren te laten gaan, kunnen ze gebruikmaken van zogenoemde parkedammertjes, elektronische betaalkaarten die vooraf zijn op te laden. Sinds deze week moeten bewoners en bezoekers betaald parkeren in het hele gebied tussen de Prins Bemhardlaan, Willem de Zwij gerlaan, Oranje Nassausingel en J ongkindt Coninckstraat Sta tionsstraat. langeraar - Na de vondst van zeven kattenlijken op dinsdag en woensdag heeft de Dierenbescherming afgelopen weekeinde weer een dode kat aangetroffen in de Langeraarse Plassen. „En ik ben bang dat er nog meer volgen", zegt Anita van Adrichem, medewerk ster van de dierenambulance, somber. Deze kat had evenals de ze ven andere dieren een touw met een steen eraan aan zijn nekje. Morgenochtend gaat de Dierenbescherming met de politie op on derzoek uit. Zij hebben al enkele tips gekregen en bezoeken morgen een familie die tot voor kort veel katten had. Nu blijken de dieren opeens verdwenen te zijn. rijnstreek - Een sliert van bromfietsen, scooters en motoren toerde zondag door de dorpen in de Rijnstreek. Het waren allemaal oudjes, want de bestuurders zijn lid van de vereniging Oud Maar Sterk: de fanclub van oldtimerbrommers, -scooters en -motoren. Tot en met het bouwjaar 1972 mag zo'n tweewieler de titel 'oldtimer' dragen. De rondrit begon gisteren in Zwammerdam. Daar vandaan legden de brommers 85 kilometer af, de scooters en motoren 120. De tocht voer de onder andere langs Noorden, Ter Aar, Woubrugge en Koudekerk aan den Rijn. Op de foto rijden de bromfietsers over de Lagewaard in Koudekerk. Foto: Eric Taal Gemeenteraad pas achteraf geïnformeerd over nieuwe handelwijze door Saskia Buitelaar alphen aan den rijn - De aanbesteding voor de bouw van het theater/-bio scoopcomplex in Alphen aan den Rijn is al in volle gang. Met de problemen die de gemeente ondervond bij de aan besteden van het stadhuis nog in ge dachten koos Alphen nu voor een an dere aanpak, met minder (financieel) risico voor de gemeente. Nadeel van de nieuwe procedure is dat die zoveel tijd kost, dat het college van burgemeester en wethouders er deze zomer mee is begonnen zonder de gemeenteraad vooraf te informeren. In een besloten vergadering zijn de Al- phense politici onlangs op de hoogte gesteld van de stand van zaken. Vol gens wethouder De Leest, verantwoor delijk voor het theater, was er nauwe lijks kritiek op de gevolgde weg. „Kie zen voor een bepaalde wijze van aan besteden, is een bevoegdheid van het college." Op aandrang van de politiek beloofde hij dit voorjaar nog om te onderzoeken wat de veiligste manier van aanbeste den is voor het theater. Na de forse kostenstijgingen bij de aanbesteding van het stadhuis, vroegen veel politici zich af of Alphen het bouwproces dit keer niet beter volledig uit handen kon geven. Met de keuze van B en W blijft het risico voorlopig bij Alphen, maar zit de gemeente beter bovenop het proces. Volgens De Leest was er geen tijd meer om de gemeenteraad tevoren te raad plegen. „We hebben goed kunnen uit leggen dat we in juli moesten beginnen en niet meer konden wachten tot na de zomervakantie. Daarvoor hadden de raadsleden begrip. Ze zijn het eens met de keuze van het college, omdat dat de minst riskante variant is." Bovendien, zegt de wethouder, kan de raad er in januari alsnog voor kiezen om het bestekrisico, de precieze uit werking van het ontwerp, met een post onvoorzien bij de gemeente te houden of toch tegen betaling uit handen te ge ven. „We komen sowieso nog met de raad te spreken over geld. Het krediet (36 miljoen gulden) moet nog worden afgegeven." Het voordeel van de zogenoemde bouwteam-aanbesteding is dat het kaf van het koren wordt gescheiden. De Leest: „In deze overspannen bouw markt heb je aannemers die zich op de achterkant van een bierviltje snel lekker hoog inschrijven. Bij een traditionele aanbesteding heb je te maken met Eu ropese regelgeving en ben je verplicht om van de vijf beste de meest econo mische te kiezen, de goedkoopste dus." Bij het stadhuis leidde deze werkwijze in de daaropvolgende onderhandelfase tot problemen. Bij de uitwerking van het bestek ontstonden er conflicten tussen de aannemer, de architect en de gemeente. Dat, plus de opgelopen ver- ttaging, dreef de kosten van het stad huis met ten minste 10 miljoen gulden op tot 95 miljoen. Bij de nu gevolgde procedure moeten aannemers zich aanprijzen op basis van het ontwerp. „Ze moeten aangeven wat ze te bieden hebben aan ervaring, prijzen en personeel. Pas als de goed koopste eruit is gefilterd gaan we met die aannemer het bestek uitwerken en onderhandelen over de prijs. Dan heb je in elk geval iemand die daadwerkelijk geïnteresseerd is." De gemeente heeft dit traject uit han den gegeven aan een onafhankelijke deskundige, Bureau Bouwcoördinatie Nederland. De voorselectie van aanne mers is bijna afgerond. De Leest ver wacht binnenkort een principekeuze te maken, waarna het bouwproces verder wordt uitgewerkt. In januari wordt de definitieve aanneemovereenkomst ge tekend. 1 °n alkemade - De bral« Alkemade mag eerf het vrijwillige t gaan betalen. Voor voor de brani' mandant acht uur| beschikbaar functie van materij achttien uur. D« burgemeester ders van Alkemadi De leiding van weer vroeg de g( rig jaar om twr personeelsleden, mandant en een man. In een rap] bouwde comm; van Graas waaroi gens hem nodig is steedt hij ongevr vrije tijd aan de van zijn functie, met de toegenoi heidscontroles op gebouwen en hore het werk alleen m? gemeente vond echter dat krachten niet no< Ondersteuning - Inmiddels is het bestuur toch tot d1 sie gekomen dat hï ligerskorps pre#' ondersteuning no|c Van Graas krijgtp met ingang van 2002 salaris vooif per week. Wie van materieelbehej uitoefenen, weet li nog niet. Op ditg wordt dat werk r schillende vrijwil^ daan. „We gaan et wie daarin gëinter* Misschien zijn hetK personen, die iedec uur voor hun rekel len nemen." 7 Hoewel het aantalj] lager is dan waar ft weer op hooptt Graas toch tevrec tuurlijk zijn we bj een begin." De dant verwacht dac meente uiteindelijk: dat er meer uren riC „Als we eenmaal zjr nen, dan gaat het) ces vanzelf." ig De professionalise de brandweer 1 kost de gemeen^, ruim 57.000 guldet Uitwisseling van verschillende culturen in Alphen gaat door door Annette Lameijer alphen aan den rijn - Ongeveer zestig Alphense ouderen heb ben zaterdag een bezoek ge bracht aan de Turkse moskee Haci Bayram. „De Turkse ge meenschap neemt afstand van de afschuwelijke, terroristische aanslagen in New York", zegt Metin Yilldiz aan het begin van de rondleiding, ruim een etmaal voor het begin van de Ameri kaanse en Britse vergeldingsac ties in Afghanistan. „Wij hopen dat dit bezoek een hechtere band bewerkstelligt tussen de verschillende culturen in Al phen aan den Rijn." De aanwezige ouderen klappen beleefd. Er is toch iets veranderd in de houding van de Alphena- ren na de aanslagen in de Ver enigde Staten op 11 september, vindt ook wethouder Ed de Leest. „Daarom ben ik blij dat u met zovelen hier naartoe geko men bent." Enige ongeruste ou deren hadden de Stichting Overleg Samenwerkende Oude ren gebeld met de vraag of het wel verstandig was het bezoek te laten doorgaan. De OSO heeft echter geen moment overwogen om het bezoek af te zeggen. „Bin Laden heeft ook ons diep geraakt met zijn acties", legt U. Ugur nog maar eens weer uit. „Hij trof niet alleen de Westerse wereld maar ook de moslims die daar wonen." Een beetje moe wordt hij er wel van om elke keer maar weer uit te leggen dat de moslims de ter roristische aanslag in de VS ook verschrikkelijk vinden. „De Turks Islamitische Culturele Vereniging doet al jaren haar best om de vooroordelen tegen over de islam weg te nemen. En dan zoiets, we lijken bijna weer terug bij af', constateert Ugur wat moedeloos. Maar bij de gasten blijkt niets van angst en achterdocht. Na de wasruimte te hebben bewon derd volgt de groep druk pra tend Ugur naar de leslokalen. „Wij hebben ons een beetje aangepast aan het Nederlandse onderwijs", legt Ugur uit. „Dat betekent dat we jonge kinderen niet meer de koran uit het hoofd laten leren." Hij houdt een fraai Alphense vijftigplussers krijgen van gids Ugur uitleg over de Turkse moskee in hun woonplaats. Foto: Eric Taal geknutselde moskee omhoog. „In plaats daarvan mogen ze nu knippen en plakken. Ook is de leeftijd waarop ze verplicht naar de koranschool moeten gaan, verhoogd naar twaalf jaar." Iemand wil weten of de islam hervormingen kent. „De islam is niet constant bezig met hervor mingen", legt Ugur uit. „Wat wel verandert is beleving en in terpretatie van de teksten. Vroe ger mochten meisjes niet naar school, tegenwoordig presteren onze meisjes als de beste", voegt hij er trots aan toe. Boven in de gebedsruimte be wonderen enige vrouwen de fraaie, handgeschilderde tegels van een van de preekstoelen. „Mooi zeg, iets voor je badka mer", plaagt een dame haar vriendin. Mevrouw T. Jansen uit Alphen is voor de tweede keer in de moskee. „Wat me vooral im poneert is dat de 168 gezinnen het geld voor de moskee, 1,7 miljoen) hebben opgehoest. Kom daar bij ons eens om." Het echtpaar Schalkwijk is voor het eerst in de moskee. Meneer Schalkwijk vindt de Turken zo vrolijk. „Helemaal niet zwaar op de hand, zoals in sommige Ne derlandse kerken." Zijn echtge note is vooral onder de indruk van de gastvrijheid. Tijdens de rondleiding in de ge bedsruimte stellen de ouderen vrijmoedig vragen over geloof, zeden en gewoonten en het on vermijdelijke hoofddoekje. „Waarom bidden mannen en vrouwen gescheiden", wil een mevrouw weten. „Was vroeger bij ons in de kerk ook, hoor", fluistert een oudere man. F. Ka- rakoca legt uit dat tijdens het bidden gehurkt en vooroverge bogen wordt. „Stel dat je een mooie dame voor je hebt, dan leidt dat maar af van het bidden tot Allah." Op beeldende wijze geeft hij in een vloeiende bewe ging de heupen van een vrouw weer. Gelach weerklinkt. Een andere mevrouw geeft onver bloemd haar mening weer over de lange kledingdracht van al lochtone vrouwen. Er ontstaat een typisch Hollandse discussie. Karakoca en Ugur leggen uit dat de islam alleen voorschrijft dat een vrouw op bepaalde wijze bedekt moet zijn. „Veel mensen denken dat moslim vrouwen per se een hoofddoekje moeten dragen. Het is vaak door traditie bepaald, er zijn ook genoeg jon ge moslima in spijkerbroek en zonder hoofddoekje. Niet ieder een is blij met het debat. „Het geeft geen pas om daarover te oordelen, we zijn hier te gast", mompelt een oudere man geër gerd. Zijn vrouw is het daar niet mee eens. „Daarvoor zijn we hier toch, om van gedachten te wisselen?" Ook Ugur is niet bang voor ver schillende meningen. Als het aan de Turks Islamitische Cultu rele Vereniging ligt zullen er nog vele open dagen volgen. uit de Leidsch DagbladARCHIEVEN ANNO 1901 Dinsdag 8 October AFGHANISTAN - Luidens berichten uit Kaboel werd de Emir van Afghanistan ernstig ziek. Zijn oudste zoon verzocht in een durbar, dat openbare gebeden voor zijn vader zouden worden gezegd, maar deelde den 3den October mede, dat de Emir des morgens om drie uren was gestorven. Abdurrhaman was den 22sten Juli 1880 met goedvinden van Engeland tot Emir van Afghanistan uitgeroepen. Met de hulp van Engelsche troepen werden zijn tegenstanders onder worpen, Kaboel en Kandahar werden door lord Ro berts overoverd en bezet. Ejub, Engelands meest ge duchte tegenstander in dezen strijd, die gj Primrose te Kandahar insloot, werd na desij den snellen marsch van lord Roberts gesU moest naar Herat vluchten. Van daar uit lv( hij Abdurrhaman nog eenmaal geducht in j maar werd ten gevolge van verraad van zij geslagen bij de ruïnen van het oude Kanf ook Herat aan Ejub's macht was ontrukt ze naar Perzië en werd Abdurrhman in w< Emir van geheel Afghanistan onder EngeP: scherming. Ondanks de intriges van Ruslif Abdurrhaman trouw aan het rijk, dat hema troon heeft geholpen. ANNO 1976 OEGSTGEEST- Dierenpension en asiel 'De Postbrug' heeft een nieuwe die renverzorgster: Joke Spaander man. Joke hoopt op een nauwere sa menwerking met de overige dierenasiels in de Leidse regio. Foto: Archief Leidsch Dag blad Vrijdag 8 oktober HAZERSWOUDE/ZOETERWOUDE - De rijkspolitie in Hazerswoude heeft een aanzienlijke oplichting zaak aan het licht gebracht, waarmee voorlopig een bedrag is gemoeid van driehonderdduizend gulden. Hoofdverdachte is de achtendertigjarige W. uit Zoe- termeer, die als directeur van het transportbedrijf TTS aan de Keerweer in Zoeterwoude, samen met de 32-jarige B. uit Schoonhoven en de 47-jarige Van Z. uit Zoeterwoude, in totaal vijfentwintig bedrijven in het hele land heeft opgelicht. W. wordt er bovendien van verdacht de sociale dienst, waarvan hij als werk loze een uitkering genoot, voor een nog onbekend bedrag te hebben 'bestolen'. Bovendien zal hem zwendel bij paardenhandel ten laste worden gelegd. 'Onder de slachtoffers vallen ook zo'n twintig werk nemers van het transportbedrijf, die delen van hun salaris niet kregen uitbetaald. Sommige chauffeurs hebben van de laatste vijf maanden salaris te goed. W. die evenals Van Z. meermalen voor eenzelfde feit fifcsssf met de justitie in aanraking is geweest, bwi cember van het vorig jaar met de oprichtier bedrijf in Oudewater. Een maand later veijv naar de Keerweer in Zoeterwoude. In maaj. Van Z. officieel eigenaar van de transpoi ming, nadat W. en B. aanvankelijk als d hadden gefungeerd. Het driemanschap bestelde automaterialr reparaties verrichten zonder te betalen. 0?' een dure kantoorinrichting (ƒ60.000) aaite terwijl de PTT een telex (ƒ3000) aanlegde steun van de Amrobank (ƒ100.000) werdju taal twintig containerwagens gekocht, die1( groot deel niet voldeden aan de eisen van dienst voor het Wegverkeer. Dit leverde ee^ tal, nog niet betaalde, bekeuringen op. Inr en Alphense regio werden zeven bedrijverfj van W's praktijken. R Veel benadeelde bedrijven zijn nogal boos' Amrobank, die de onderneming in Zoetere) kredietwaardig bestempelde. t Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde ch« overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naa I v, leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie va Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 16