fc i VS openen aanval op Taliban 1.00 FEI3D Nederland ondergaat acties in Kabul schijnbaar gelaten P nistan ernet Hevige protesten in Pakistan, Musharraf stuurt hoge officieren naar huis Vliegvelden getroffen Twintig doden gemeld in Kabul Voedsel en medicijnen gedropt Veel doden bij vliegramp in Milaan PIEKWEKEN Bod op reisbureaus van NBBS Experts over biotechnologie en voedsel te volgen op website. V* HTT Leidsch Dagblad f in i anistan ammo Nationale irischapsdag - rell bomvol neiden op e Tina-dag Dekker moet ~j wachten -ereldbeker ill cch Nietzsche igingen zijn p' lijker vijanden waarheid dan fcs wisselvallig '7° '«l" *4-6 itsites van de krant buws over Afghanistan [ververst. Ook na het le papieren krant blijft le digitale editities aan- e meest actuele infor- n speciaal dossier zijn I, graphics en foto's van ;ken overzichtelijk bij el- luttons verwijzen recht- andere relevante bron- j los van jbodem i ik - Nederlandse ber- afgelopen nacht in Olet wrak van de ge- issische kemonder- sk los te wrikken van Efem. De takeloperatie tljang. Er was volgens 1 voerder van hijs- en edrijf Mammoet ne- d ton trekkracht no- 18.000 ton zware enl de zeebodem los te neus van ie Jt bleef keurig liggen. kgjkan over ongeveer ider de bergingspon- L hangen. Het wrak „honderd meter om- ;n gehesen. ien-/Buitenland NR. 42741 LOSSE NUMMERS 2,25 1,02 ZATERDAG 2,75 1,25 Leidsch maandag 8 oktober 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 van onze correspondent Harald Doornbos peshawar/gpd - De angst van velen voor een uit braak van gewelddadige protesten in Pakistan is op vanochtend bewaarheid geworden. .Allah is groot, lang leve Osama bin Laden", klonk het uit de monden van enkele honderden jonge mannen. Al snel hangen wolken van traangas boven het ou de centrum van de noord-Pakistaanse stad Pesha war, terwijl pro-Taliban demonstranten door de politie worden verspreid. In Quetta, een Pakistaanse stad in het westen van het land nabij de grens met Afghanistan, gingen ten minste tienduizend mensen de straat op. De demonstranten schreeuwden anti-Amerikaanse slogans en riepen op tot de heilige oorlog tegen Amerika. Al snel braken er gevechten uit met de aanwezige ordetroepen. De politie schoot met scherp toen demonstranten een hotel wilden be stormen waar internationale journalisten zich op houden. Auto's werden in brand gestoken, ook sommige huizen en winkels gingen in vlammen op. De de monstranten staken tevens een bioscoop in brand. De Taliban-aanhangers zijn tegen films en televisie. Volgens hen zijn alle afbeeldingen afgo den. Het is nog onduidelijk of en hoeveel gewonden er zijn gevallen. Ook is het op dit moment mistig of de ordetroepen de situatie wel aankunnen en of ze nog loyaal zijn aan de leider van het land, pre sident Pervez Musharraf. Deze laatste sprak zich maandag opnieuw uit voor het Amerikaanse bondgenootschap tegen terrorisme. Het lijkt er echter op dat de Pakistaanse president nog de dienst uit maakt. Tijdens een persconfe rentie in Islamabad zei hij dat een meerderheid van de Pakistanen achter hem staat. „Slechts een minderheid van extremisten zoekt problemen," aldus Musharraf. Woedende Taliban aanhangers in Peshawar zijn zich op dit moment aan het hergroeperen in hun moslimscholen, madrassa's genaamd. Hiervan daan - er zijn 67 madrassa's in de stad - zullen ze later vandaag in betogingen door de stad trekken. Het lijkt de bedoeling van de demonstranten om zoveel mogelijk chaos te creëren in Pakistan, zo dat de positie van president Musharraf in gevaar komt. Onder druk van geweld op straat en pro- Taliban elementen in het Pakistaanse leger, pro beren ze af te komen van hun president die de ra dicale islamisten beschouwen als een verrader van de moslimzaak. Uit voorzorg tegen een mogelijke staatsgreep heeft president Musharraf enkele hoge officieren ontslagen en het hoofd van de geheime dienst met vervroegd pensioen gestuurd. „Net zoals het westen bezig is met het creëren van een coalitie, proberen de Taliban en Osama Bin Laden dat ook," aldus een Pakistaanse analist. ,Als Pakistan vervalt in chaos, beschikken Bin Laden en consor ten over twee landen: Afghanistan en Pakistan. Zij hopen erop dat dit als een domino effect zal door werken in moslimlanden." door Ans Bouwmans Washington - De gisteravond begonnen militaire aanval op het Taliban-regime in Afghanistan heeft in de hoofdstad Kabul al leen al aan ten minste twintig mensen het leven gekost. Dat be weert het Afghaanse persbureau AIP in buurland Pakistan. In de stad Kandahar, waar het hoofd kwartier van Taliban-leider Mul lah Omar is gevestigd zouden twee doden zijn gevallen. Vol gens de Afghaanse oppositie hebben naast militaire installa ties en vliegvelden ook woonwij ken in Kabul schade opgelopen. Het was vanmorgen onmogelijk om een onafhankelijke bevesti ging van deze berichten te krij gen. De Verenigde Staten hebben met hulp van Groot-Brittannië gisteravond en vannacht vlieg velden en commandocentra in onder meer de hoofdstad Kabul en de steden Kandahar en Jala labad bestookt met kruisraket ten en bommenwerpers. De VN- Veiligheidsraad wordt vandaag over deze acties geïnformeerd. Volgens de Saudische terrorist Osama bin Laden is nu 'de heili ge oorlog' tegen de VS begon nen. De Amerikaanse regering stelt dat het gaat om een aanval op de Taliban en de terroristen die zij beschermen, niet op Afgha nistan. „Onze eisen zijn niet in gewilligd, nu moeten de Taliban de prijs betalen", zei president George Bush in een tv-toe- spraak. „We voeren de kosten op om zaken te doen met terro risten", verklaarde minister van defensie Donald Rumsfeld. De luchtaanvallen zijn het begin van een langdurige militaire operatie van de Amerikanen en Britten in Afghanistan, een ver gelding voor de aanslagen van 11 september in New York en Washington. Zij zijn in eerste in stantie bedoeld om de lucht macht en de luchtafweer van de Taliban uit te schakelen, zodat begonnen kan worden met het aanpakken van terreurnetwerk Al Qaeda van Osama bin Laden en het verstrekken van humani taire hulp aan de Afghanen, al dus Rumsfeld. De aanvallen begonnen rond half zeven gisteravond, Neder landse tijd. Bommen en raket ten werden afgevuurd op mili taire installaties en vliegvelden bij Kabul, Kandahar, Far ah, Kunduz en Jalalabad. Gister avond laat en vannacht vonden een tweede en derde aanvalsgolf plaats op installaties bij Kabul en Kandahar. President Bush kondigde aan dat vliegtuigen ook voedsel, me dicijnen en andere voorraden zullen droppen. Ook willen de Pakistaanse Taliban-aanhangers protesteerden vanochtend in de straten van Karachi tegen de aanvallen van de Amerikanen en Britten op Afghanistan. Daarbij werden autoban den en tapijten in brand gestoken. Foto: AP/Bullit Marquez VS zo de Afghaanse oppositie, verenigd in de Noordelijke Alli antie, steunen. Het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van defensie, kon gis teravond nog geen informatie geven over het succes van de luchtaanvallen, die grotendeels met precisiewapens zoals kruis raketten, en met B-52, B-2 en B- 1 bommenwerpers zijn uitge voerd. Er zijn volgens chef de fensiestaf generaal Richard My ers vijftien bommenwerpers, 25 gevechtsvliegtyuigen en vijftig kruisraketten gebruikt bij de eerste aanvalsgolven. Een Britse onderzeeboot vuurde vanuit de Arabische Zee raketten af op doelen in Afghanistan. De Amerikaanse vliegtuigen maakten onder meer gebruik van het Pakistaanse luchtruim. Volgens berichten uit Afghanis tan zijn diverse vliegvelden zwaar beschadigd, maar Tali- ban-woordvoerders spraken dat tegen. Een woordvoerder van de Taliban meldde op dat één Amerikaans of Brits vliegtuig is neergehaald. Het Pentagon ont kende dat. Osama bin Laden en Taliban- leider mullah Omar zouden nog in leven zijn. Bin Laden was gis teren te zien op een videofilm met een verklaring, die vóór de aanval is opgenomen. Daarin noemde hij Bush 'een leider van ongelovigen' en kondigde hij aan dat de VS en hun inwoners geen rust zullen kennen. Volgens Bush hebben de lucht aanvallen niet alleen tot doel Bin Laden meteen uit te schake len. „In eerste instantie zullen de terroristen nog dieper in hun grotten kruipen. Ons militair in grijpen is er ook op gericht de weg vrij te maken voor aanhou dende, uitgebreide en onverbid delijke acties om hen op te spo ren." In een laatste poging de aanval len af te wenden, boden de Tali ban gisterochtend nog aan om Osama bin Laden in Afghanis tan te berechten volgens de isla mitische rechtspraak, maar dat werd door Washington zonder meer van de hand gewezen. Zowel Bush als Rumsfeld bena drukken dat de luchtaanvallen slechts een onderdeel vormen van de campagne en niet zijn gericht op de burgerbevolking van Afghanistan. „We hebben een nieuw front geopend, in een oorlog tegen terrorisme die al wordt gevoerd op het diploma tieke, financiële en juridische vlak", aldus Bush. De VS zeggen ook voeding en medicijnen te hebben gedropt, en daar mee door te zullen gaan. C-17 vrachtvliegtuigen zouden van grote hoogte para chutes met elk 37.000 hulppak ketjes uitwerpen in gebieden waar de Afghaanse luchtafweer geen bedreiging vormt. Pagina binnen- /buitenland: Commentaar TURKMENISTAN TADZJIKISTAN^-^-, ^^EZBEKISTAN (5 Beheerst door Bombardement O Vliegveld het verzet rome/afp-anp-ap - Bij een bot sing tussen twee vliegtuigen op de luchthaven Linate van Mi laan zijn vandaag ruim honderd mensen omgekomen. Het gaat om een toestel van de Scandina vische maatschappij SAS en een particulier vliegtuigje. Het onge luk gebeurde rond 8.15 uur in dichte mist. Het toestel van het type MD-80, vlucht SK 686, zou met 104 passagiers en zes be manningsleden naar Kopenha gen vliegen en stond op het punt op te stijgen. Het toestel werd op de startbaan gesneden door het kleine vliegtuigje. De piloot van het SAS-vliegtuig zou een vreemde manoeuvre heb ben gemaakt in een poging het vliegtuigje te ontwijken. Zeer waarschijnlijk botsten beide toe stellen tegen elkaar waarna het grote vliegtuig een hangar raakte en in brand vloog. In de hangar waren veel mensen aan het werk. Het particuliere vliegtuig je, een Cessna, kwam uit Duits land. De vier inzittenden zijn omgekomen. Aan boord van het SAS-vliegtuig waren 48 Italiaanse staatsbur gers en 56 buitenlanders. De Ita liaanse autoriteiten sluiten uit dat het ongeluk een terroristi sche aanslag is. (advertentie) kalfsvleeskroket voor slechts Per stuk Gebakken of ongebakken Geldig van 8 t/m 14 oktober 2001 leiden - Een coalitie van de reis wereld, een investeringsmaat schappij en consultants doet vandaag een bod op de boedel van reisbureau NBBS. Het con sultantbureau T2Impact heeft dat gisteren meegedeeld. Het bedrijf stelt dat de details over de coalitie en de omvang van het bod tot vanmiddag ge heim moeten blijven. „Maar als ons bod door de curatoren wordt geaccepteerd, gaan de kantoren van de NBBS op 15 ok tober weer open", aldus een woordvoerster van het bedrijf. De overnamekandidaat heeft de naam 'NBBS 2 Partners' gekre gen. „NBBS moet terugkomen als de plek waar de beste deals kunnen worden gesloten, en voortaan ook volledig online. Een eerdere overname door de Travelunie liep vorige week stuk. De NBBS - dat de hoofdvesti ging in Leiden heeft - vroeg eind september surseance van beta ling aan na verliezen. "icursus ng cholieren '"«-De GGD West- __at jongeren les geven n. De dienst zorgt itbijt op acht scho- •is- en voortgezet Zoetermeer, Was- •rburg en Leidschen- 3s de maaltijd krij- lingen uitleg waar- ïd ontbijt zo'n be- "ón van de dag is. 01 GGD komen steeds riren op school zon- J Dit kan leiden tot iderd concentratie- OVaardoor ze slechte- 'a^s leveren. (advertentie) Vandaag heeft de Commissie Biotechnologie en Voedsel in het gebouw van de Eerste Kamer een hoorzitting gehouden over belang rijke vragen als: "Is voedsel dat tot stand komt met gentechnologie veilig ja of nee? En wie bewaakt dit dan voor ons?" Vragen die bij veel Nederlanders leven. Experts op het gebied van voedselveiligheid, keuzevrijheid voor de consument, milieu biodiversiteit en wereldvoedselvraagstukken werden daarom aan de tand gevoeld. 0-, U kunt de hoorzitting bekijken op de website r/y Cti www.etenengenen.nl vanaf vanavond 20.00 uur /yenen en de komende weken op ieder gewenst moment. den haag/gpd - Nederland lijkt de dag na de Amerikaanse aanslagen op Afghanistan niet echt angstig voor oorlog. Bij de stichting Korrelatie kwamen vanmorgen niet meer telefoontjes bin nen dan gewoonlijk. Korrelatie, die mensen in geestelijke nood telefonisch bijstaat, zag geen noodzaak om gisteren haar lijnen alvast open te stellen. Na de terroristische aanslagen in de Verenigde Staten op 11 september werden wel extra lijnen opengesteld om de stroom van telefoontjes te kunnen beantwoorden. „We hebben het gevoel dat 'New York' voor veel mensen een grotere schok was dan de acties in Afghanistan nu", denkt een woordvoerder. Ze wijst er wel op dat het nog erg vroeg is om al een definitieve conclu sie te trekken over het angstgevoel onder Neder landers. Kinderen lijken niet erg bang te zijn voor een oorlog. Veel basisscholen hebben vanmor gen tijdens de kringgesprekken aandacht besteed aan de ontwikkelingen in Afghanistan. „Je ont komt er niet aan, het leeft gewoon ook bij hen", zegt leerkracht Huub van den Doom van de openbare Emmaschool in Bussum. Vooral bij de lagere groepen houdt hij zijn boodschap simpel: "Wij zijn voor de wede'. De leerkracht bespeurt bij zijn negenjarige nog geen echte angst voor oorlog. „Eerlijk gezegd speelt er bij hen eerder een stukje sensatie mee." Maar sommige kinderen zijn 'seri eus geïnteresseerd', weet Van den Doom. „Je staat er soms van te kijken wat ze allemaal al weten. Bob van Raamsdonk, algemeen directeur van de openbare basisschool Esselyckerwoude in Wou- brugge, heeft zijn personeel vanmorgen gewaagd de vergeldingsactie van de Verenigde Staten voor al bespreekbaar te maken in de klas. Daarbij staat voorop dat 'iedereen gelijk is, ongeacht de kleur of godsdienst." Van Raamsdonk vind het belangrijk dat ook met de jongste kinderen over de gebeur tenissen worden gepraat. „Zoiets kan je niet nege ren. Als kinderen ouder worden, vinden helaas soms dit soort spelletjes plaats." Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 16,93 ifl 37.») Z kwartaalabonnement automatische betaling 48,53 (FL i06.9S) betaling per acceptgiro 48,99 (fl 107,95) Handtekening: (Lvm ccntrote iratezorgng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bq automatische betatng is m)n banV-grommmer 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl MA"NU« 0

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1